Постанова від 04.12.2025 по справі 420/12585/25

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 грудня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/12585/25

Категорія:111010000 Головуючий в 1 інстанції: Єфіменко К.С.

Місце ухвалення: м. Одеса

Дата складання повного тексту:07.07.2025р.

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - Бітова А.І.

суддів - Лук'янчук О.В.

- Ступакової І.Г.

у зв'язку з поданням апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, яке ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), справа розглянута за правилами п.3 ч.1 ст. 311 КАС України,

розглянувши в порядку письмового провадження засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління ДПС в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07 липня 2025 року у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "ІНТЕР ТРЕЙДІНГ" до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

У квітні 2025 року товариство з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) "ІНТЕР ТРЕЙДІНГ" звернулося до суду з позовом до Головного управління (далі - ГУ) ДПС в Одеській області про:

- визнання протиправним та скасування рішення комісії ГУ ДПС України в Одеській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 23 січня 2025 року №12404923/36919756;

- зобов'язання ДПС України зареєструвати податкову накладну ТОВ "ІНТЕР ТРЕЙДІНГ" №4 від 12 грудня 2024 року в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- стягнення за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС в Одеській області на користь ТОВ "ІНТЕР ТРЕЙДІНГ" сплачений при зверненні до суду судовий збір у розмірі 2 442,40 грн.;

- стягнення за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС в Одеській області на користь ТОВ "ІНТЕР ТРЕЙДІНГ" витрати на правову допомогу в розмірі 20 000 грн.

Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач вказував, що у разі зупинення реєстрації ПН на підставі п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, контролюючий орган мав витребувати від платника податків документи на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, вказавши саме які аспекти як і належить висвітлити платнику податків у своїх поясненнях, однак надіслана квитанція містить вимогу про надання документів, без зазначення конкретної пропозиції щодо переліку документів, необхідних та достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН. При цьому, оскаржуване рішення не містить зазначення документів, які не були надані платником податків та які б були достатніми для прийняття рішення про реєстрацію ПН. Разом з тим, позивачем на виконання вимог приписів Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року №520 надано достатній обсяг документів для цілей реєстрації відповідних ПН, та підстав для відмови у реєстрації ПН у контролюючого органу не було, що зумовило Представника позивача звернутися до суду за захистом прав товариства.

Відповідач позов не визнав, вказуючи, що на момент винесення оскаржуваного рішення про відмову у реєстрації податкової накладної в ЄРПН, Позивач не виконав вимоги ПК України та Порядку №520 щодо підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної, і саме з цих підстав контролюючий орган відмовив у реєстрації податкової накладної. Комісією з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС в Одеській області було прийняте рішення №12404923/36919756 від 18 червня 2024 року у зв'язку з тим, що документи були складені/оформлені із порушенням законодавства. Отже, вважаємо за доцільне зазначити, що рішення про відмову в реєстрації податкової накладної є максимально обґрунтованим, а факт здійснення фінансово-господарських операцій між позивачем та його контрагентом не доведений в повному обсязі. Щодо позовної вимоги про зобов'язання зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну датою її подання на реєстрацію. Відповідно до вимог п.п.201.1, 201.10 ст. 201 ПК України реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних віднесено до обов'язків платника податку. Водночас, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних є іншим. Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення. Положенням п.п.19, 20 Порядку №1246, визначено, що податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструються у день: 1)прийняття комісією рішення про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; 2)набрання законної сили рішенням суду про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження відповідного рішення суду). У разі надходження рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду (п.20 Порядку №1246). Отже, чинним законодавством повноваження щодо реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування після зупинення наразі покладені на Державну податкову службу. Підсумовуючи вищевикладене, комісією ГУ ДПС в Одеській області, на підставі наданих ТОВ "ІНТЕР ТРЕЙДІНГ" документів, було правомірно винесено рішення про відмову в реєстрації податкової накладної.

Справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 07 липня 2025 року адміністративний позов ТОВ "ІНТЕР ТРЕЙДІНГ" до ГУ ДПС в Одеській області, ДПС України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задоволено.

Визнано протиправним та скасовано рішення комісії ГУ ДПС України в Одеській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 23 січня 2025 року №12404923/36919756.

Зобов'язано ДПС України зареєструвати податкову накладну ТОВ "ІНТЕР ТРЕЙДІНГ" №4 від 12 грудня 2024 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС в Одеській області на користь ТОВ "ІНТЕР ТРЕЙДІНГ" суму сплаченого судового збору в розмірі 2 442,40 грн.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС в Одеській області на користь ТОВ "ІНТЕР ТРЕЙДІНГ" витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 4 000 грн.

В апеляційній скарзі ГУ ДПС в Одеській області ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з неправильним застосуванням норм матеріального та з порушенням норм процесуального права, з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи.

Доводи апеляційної скарги:

- що законодавець встановлює перелік обов'язкової для фіксації в рамках квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної інформації. Без деталізації такого роду інформації відповідна квитанція не може вважатися належним чином оформленою. При цьому, квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної повинна фіксувати: 1) порядковий номер та дату складення податкової накладної; 2) конкретний критерій або ж критерії, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної; 3) пропозицію про надання платником податків пояснень та/або перелік конкретних документів, що є достатніми для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної. Таким чином, обов'язок довести реальність господарської операції та підтвердити її належними документами покладається виключно на позивача. Вказані первинні документи мають відповідати стандартам бухгалтерського обліку та вимогам Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність". За отриманою Квитанцією №1 від 23 грудня 2024 року з Єдиного вікна приймання звітності Державної податкової служби України Позивачу було повідомлено, що реєстрація податкової накладної №4 від 12 грудня 2024 року зупинена, оскільки: "Обсяг постачання товару/послуги 1604 , перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=7019°/o, "Рпоточ"= 80 783.37 Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Пропонуємо надатипояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів /послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання- передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніхдля прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригуванняв Реєстрі". товарно-транспортні накладні надані Позивачем на розгляд комісії регіонального рівня не відповідають вимогам наказу Міністерства транспорту України "Про затвердження Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні" від 14 жовтня 1997 року №363 (в редакції від 12 липня 2019 року), а саме пп.11.1 п,11 Правил оформлення документів на перевезення Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні. Позивачем надані банківські виписки складені з порушеннями чинного законодавства.

- підставою для звернення особи за захистом до суду з позовом є її суб'єктивне уявлення, особисте переконання в порушенні прав чи свобод, однак обов'язковою умовою здійснення такого захисту судом є об'єктивна наявність відповідного порушення права або законного інтересу на момент звернення до суду. При цьому слід зазначити, що неодмінною ознакою порушення права особи є зміна стану суб'єктивних прав та обов'язків, тобто припинення можливості чи неможливість реалізації її законного права та/або виникнення додаткового обов'язку. А тому рішення (дії або бездіяльність) суб'єкта владних повноважень є такими, що порушують права і свободи особи в тому разі, якщо воно, по-перше, прийнято (вчинено) з перевищенням визначених законом повноважень, та, по-друге, є юридично значимим, тобто має безпосередній вплив та стан суб'єктивних прав та обов'язків особи. У разі надходження рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду (п.20 Порядку №1246). Отже, чинним законодавством повноваження щодо реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування після зупинення наразі покладені на Державну податкову службу.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги ГУ ДПС в Одеській області, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.

Судом першої інстанції встановлені, судом апеляційної інстанції підтверджені, учасниками апеляційного провадження неоспорені наступні обставини.

В межах господарської діяльності позивачем був укладений з покупцем ТОВ "АДЕНІС" договір поставки товару №0510/21-1 від "05" жовтня 2021 року.

Згідно п.1.2. вказаного договору Постачальник зобов'язується протягом усього терміну дії та на умовах визначених цим Договором постачати та передавати у власність Покупця Товар, а Покупець зобов'язується в порядку, та на умовах, визначених цим Договором, прийняти та оплатити Товароку

Відповідно до п.2.1. цього договору, предметом даного Договору є: товар, у кількості та за ціною, що визначається видатковою накладною на кожну партію товару, яка погоджена Сторонами. Видаткові накладні формуються на підставі заявки Покупця, в якій зазначається асортимент, номенклатура, кількість товару, місце та строк поставки. Асортимент, кількість та ціна Товару визначається у видаткових накладних, які становлять невід'ємну частину даного Договору і даються на кожну окрему партію товару.

Заявка на поставку відповідної партії товару подається Покупцем, заявка узгоджується у будь-якому зручному для сторін форматі, у тому числі електронною поштою або за телефоном. Ціна на кожну партію товару попередньо узгоджуються Сторонами при поданні заявки Покупцем на відповідну партію (п.п.2.2., 2.3. договору).

На виконання умов вказаного договору, ТОВ "ІНТЕР ТРЕЙДІНГ" на адресу покупця ТОВ "АДЕНІС" здійснена поставка товару, зокрема: консерви рибні "Сардини натуральні з додаванням олії" 240г, у кількості 12 432 штук, про що складено видаткову накладну №56 від 12 грудня 2024 року на суму 300 232,80 грн, з ПДВ 360 279,36 грн.

Внаслідок здійснення вказаних вище поставок, за правилами першої події та на виконання вимог п.201.10 ст. 201 ПК України, позивачем складено та надіслано засобами електронного зв'язку до Єдиного реєстру податкових накладних на реєстрацію накладну №4 від 12 грудня 2024 року на загальну суму 360 279,36 грн.

23 грудня 2024 року за результатами обробки податкової накладної №4 від 12 грудня 2024 року ГУ ДПС в Одеській області направлено позивачу засобами електронного зв'язку квитанцію №9388556950 згідно якої реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинено відповідно до п.201.16 ст. 201 ПК України, з підстав: обсяг постачання товару/послуг 1604, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуг та обсяги його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=7019%, "Pпоточ"= 80 783.37. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

27 грудня 2024 року з метою подальшої реєстрації податкової накладної, ТОВ "ІНТЕР ТРЕЙДІНГ" було направлено на адресу ДПС повідомлення с поясненнями та копіями документів щодо податкової накладної №4 від 12 грудня 2024 року.

Так, у письмових поясненнях від 27 грудня 2024 року, серед іншого, зазначено, що ТОВ "ІНТЕР ТРЕЙДІНГ" є юридичною особою приватного права, що було створено в 2010 року, здійснює оптову торгівлю іншими продуктами харчування, у тому числі рибою, ракоподібними та молюсками (код 46.38 (основний) за КВЕД 009:2010), діяльність посередників, що спеціалізуються в торгівлі іншими товарами (код 46.18 за КВЕД 009:2010), діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту (код 46.19 за КВЕД 009:2010).

Згідно договору поставки товару №0510/21-1 від 05 жовтня 2021 року поставив та передав у власність ТОВ "АДЕНІС" консерви рибні "Сардини натуральні з додаванням олії", 240г (надалі - консерви), про що складено видаткову накладну №56 від 12 грудня 2024 року, рахунок на оплату №58 від 12 грудня 2024 року, товарно-транспортну накладну №Р56 від 12 грудня 2024 року.

ТОВ "ІНТЕР ТРЕЙДІНГ" поставив консерви, які були виготовленні за замовленням останнього ТОВ "МИКОЛАЇВРИБПРОМ" на підставі Договору переробки давальницької сировини №МРП10/10-2024 від 10 жовтня 2024 року Так, відповідно до даного Договору роботи з виготовлення готової продукції - рибних консервів виконуються із сировини і матеріалів ТОВ "ІНТЕР ТРЕЙДІНГ". 22 листопада 2024 року ТОВ "ІНТЕР ТРЕЙДІНГ" було сплачено послуги ТОВ "МИКОЛАЇВРИБПРОМ", що підтверджується платіжною інструкцією в національній валюті №119 від 22 листопада 2024 року.

Відповідно до видаткової накладної (у переробку) №5 від 18 жовтня 2024 року ТОВ "ІНТЕР ТРЕЙДІНГ" надав ТОВ "МИКОЛАЇВРИБПРОМ" кришку до жерсть-банки та корпус жерсть-банки. Відповідно до видаткової накладної (у переробку) №4 від 9 жовтня 2024 року ТОВ "ІНТЕР ТРЕЙДІНГ" надав ТОВ "МИКОЛАЇВРИБПРОМ" тушку сардини. Відповідно до видаткової накладної (у переробку) №6 від 06 листопада 2024 року ТОВ "ІНТЕР ТРЕЙДІНГ" надав ТОВ "МИКОЛАЇВРИБПРОМ" гофроящики та етикетки.

На виконання договору переробки давальницької сировини №МРП10/10-2024 від 10 жовтня 2024 року ТОВ "МИКОЛАЇВРИБПРОМ" виготовив для ТОВ "ІНТЕР ТРЙДІНГ" консерви рибні "Сардини натуральні з додаванням олії", 240г , що підтверджується наступними документами: видатковою накладною №12-РД00009 від 12 грудня 2024 року, актом №10-ОУ00035 від 23 жовтня 2024 року, актом №10-ОУ00036 від 24 жовтня 2024 року, актом списання давальницької сировини №11-Ян00001 від 06 листопада 2024 року, актом списання давальницької сировини №10-0000035 від 23 жовтня 2024 року, актом списання давальницької сировини №10-0000036 від 24 листопада 2024 року, декларацією (посвідченням) виробника про якість на консерви рибні №12-РД00009 від 12 грудня 2024 року, експертним висновком (протоколом випробувань) №475/05 листопада 2024 року та експертним висновком (протоколом випробувань) №474/04 листопада 2024 року.

Додатково було повідомлено щодо походження сировини і матеріалів у ТОВ "ІНТЕР ТРЕЙДІНГ" для надання їх ТОВ "МИКОЛАЇВРИБПРОМ".

Так, Відповідно до Контракту №01/10-2021 від 01 жовтня 2021 року компанія Goddessfish Mauritanie&HN Fishing-(GMHF-Sarl) поставляє рибопродукцію ТОВ "ІНТЕР ТРЕЙДІНГ". Відповідно до Митної декларації 24UA500500029223U2 від 22 серпня 2024року та міжнародної товарно-транспортної накладної №517 від 21 серпня 2024року, до ТОВ "ІНТЕР ТРЕЙДІНГ" було поставлено рибу заморожену сардину, яку в подальшому було направлено до переробки до ТОВ "МИКОЛАЇВРИБПРОМ".

Відповідно до договору про поставку товару №1711/23-2 від 17 листопада 2023 року ТОВ "СМАРТ ФАСТ" поставляє гофроящики ТОВ "ІНТЕР ТЕЙДІНГ". Так, відповідно до видаткової накладної №139 від 6 листопада 2024 до ТОВ "ІНТЕР ТРЕЙДІНГ" було поставлено гофроящики, які в подальшому було направлено до ТОВ "МИКОЛАЇВРИБПРОМ" для виготовлення консерви.

Відповідно до видаткової накладної №281 від 05 листопада 2024 року та платіжної інструкції в національній валюті №111 від 15 листопада 2024 року, до ТОВ "ІНТЕР ТРЕЙДІНГ" було поставлено етикетки, які в подальшому було направлено до ТОВ "МИКОЛАЇВРИБПРОМ" для виготовлення консерви.

Відповідно до Договору поставки №52/20 від 18 червня 2020 року ТОВ "ТІН СЕРВІС" передає кришки до жерсть-банки та корпус жерсть-банки ТОВ "ІНТЕР ТРЕЙДІНГ". Відповідно до видаткової накладної №802 від 18 жовтня 2024 року та платіжної інструкції в національній валюті №85 від 16 жовтня 2024 року, до ТОВ "ІНТЕР ТРЕЙДІНГ" було поставлено кришки до жерсть-банки та корпус жерсть-банки, які в подальшому було направлено до ТОВ "МИКОЛАЇВРИБПРОМ" для виготовлення консерви.

Перевезення та отримання вищезазначених сировини та матеріалів підтверджуються такими документами, як Акт №ОУ-0000049 від 21 жовтня 2024 року, платіжна інструкція №3829 від 31 жовтня 2024року, товарно-транспортна накладна №419 від 18 жовтня 2024 року, товарно-транспортна накладна №Р31 від 9 жовтня 2024 року, Акт №176 від 10 жовтня 2024 року, платіжна інструкція в національній валюті №83 від 11 жовтня 2024 року

Надає копії наступних документів, необхідних для розгляду питання щодо реєстрації податкової накладної: Податкової накладної №4 від 12 грудня 2024року; Квитанції №1 від 23 грудня 2024 року в ЄРПН зареєстрована за №9388556950; Договору поставки товару №0510/21-1 від 05 жовтня 2021 року; Видаткової накладної №56 від 12 грудня 2024; Товарно-транспортної накладної №Р56 від 12 грудня 2024 року; Рахунку на оплату №58 від 12 грудня 2024року; Платіжної інструкції в національній валюті №265 від 17 грудня 2024 року; Договору переробки давальницької сировини №МРП10/10-2024 від 10 жовтня 2024 року; Рахунку-фактури №10-СФ00001 від 29 жовтня 2024 року; Платіжної інструкції в національній валюті №119 від 22 листопада 2024 року; Видаткової накладної (у переробку) №4 від 9 жовтня 2024 року; Видаткової накладної (у переробку) №5 від 18 жовтня 2024 року; Видаткової накладної (у переробку) №6 від 06 листопада 2024 року; Видаткової накладної №12-РД00009 від 12 грудня 2024 року; Акту №10-ОУ00035 від 23 жовтня 2024 року; Акту №10- ОУ00036 від 24 жовтня 2024 року; Акту списання давальницької сировини №11-Ян00001 від 06 листопада 2024 року; Акту списання давальницької сировини №10-0000035 від 23 жовтня 2024 року; Акту списання давальницької сировини №10-0000036 від 24 листопада 2024 року; Декларації (посвідчення) виробника про якість на консерви риби №12-РД00009 від 12 грудня 2024 року; Експертного висновку (протоколу випробувань) №475/05 листопада 24; Експертного висновку (протоколу випробувань) №474/04 листопада 24; Контракту №01/10-2021 від 01 жовтня 2021 року; Митної декларації 24UA500500029223U2 від 22 серпня 2024 року; Міжнародної товарно-транспортної накладної №517 від 21 серпня 2024 року; Сертифікату якості від 28 травня 2024року; Договору про поставку товару №1711/23-2 від 17 листопада 2023 року; Видаткової накладної №139 від 6 листопада 2024 року; Видаткової накладної №281 від 05 листопада 2024року;Платіжної інструкції в національній валюті №111 від 15 листопада 2024 року; Договору поставки №52/20 від 18 червня 2020 року; Видаткової накладної №802 від 18 жовтня 2024 року; Платіжної інструкції в національній валюті №85 від 16 жовтня 2024року; Акту №ОУ0000049 від 21 жовтня 2024року; Платіжної інструкції №3829 від 31 жовтня 2024року; Акту №176 від 10 жовтня 2024року; Платіжної інструкції в національній валюті №83 від 11 жовтня 2024року;Товарно-транспортної накладної №Р31 від 9 жовтня 2024 року; Товарно-транспортної накладної №419 від 18 жовтня 2024 року

Отже, Товариством разом з Повідомленням було надано усі необхідні документи (вичерпний перелік яких зазначено в п.5 Порядку), які беззаперечно підтверджують реальність здійснення операції по податковій накладній №4 від 12 грудня 2024 року.

23 січня 2025 року Комісією ГУ ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення №12404923/36919756 про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН №4 від 12 грудня 2024 року.

Підставою відмови за вказаним рішенням контролюючим органом зазначено надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства, в додатковій інформації зазначено: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти-приймання передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні; наявність податкової інформації, що свідчить про здійснення платником податку ризикових операцій.

Не погодившись із вказаним рішенням, ТОВ "ІНТЕР ТРЕЙДІНГ" подало скаргу до Державної податкової служби, в якій, зокрема, зазначило, що було надані усі необхідні документи (вичерпний перелік яких зазначено в п.14 Порядку), які беззаперечно підтверджують реальність здійснення операції по податковій накладній №4 від 12 грудня 2024 року

Проте, незважаючи на це, було прийняте рішення за результатом розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №6642/36919756/2 від 04 лютого 2025 року рішення за результатом розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №6642/36919756/2 від 04 лютого 2025 року.

Підставою для відмови стало: ненадання платником податку копії первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України.

За таких підстав, суд першої інстанції дійшов висновку, що рішення комісії ГУ ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 23 січня 2025 року №12404923/36919756 прийняте з порушенням чинного законодавства та без наявності підстав, визначених чинним податковим законодавством України, а тому вказане рішення є протиправним та підлягає скасуванню.

Колегія суддів вважає ці висновки суду першої інстанції правильними і такими, що відповідають вимогам Конституції України, ст.ст. 2, 6-12, 77 КАС України, ПК України, Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246, Постанови Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року №1165 якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року №520.

Колегія суддів не приймає до уваги доводи апелянта, виходячи з наступного.

Відповідно до вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Надаючи правову оцінку законності і обґрунтованості рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів зазначає наступне.

Згідно пп.пп."а", "б" п.185.1 ст. 185 ПК України, об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.

Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно приписів норми п.187.1 ст. 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів.

База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (п.188.1 ст. 188 ПК України).

Відповідно п.п.201.1, 201.7 ст. 201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс). У разі якщо частка товарів/послуг, послуг не містить відокремленої вартості, перелік (номенклатура) частково поставлених товарів/послуг зазначається в додатку до податкової накладної у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, та враховується при визначенні загальних податкових зобов'язань.

Також п.201.1 ст. 201 ПК України визначені обов'язкові реквізити, які повинна містити податкова накладна.

Відповідно до вимог п.201.16 ст.201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Згідно з вимогами п.201.10 ст.201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку-продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Відповідно до вимог п.2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 (далі - Порядок №1246), податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно з вимогами п.12 Порядку №1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, у тому числі, наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування.

01 січня 2018 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році", яким п.201.16 ст.201 ПК України викладено в новій редакції, за якою: "Реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України".

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року №1165 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №1165), який був чинним на момент прийняття оскаржуваного позивачем рішення.

Вказаний Порядок визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі права та обов'язки їх членів.

Пунктами 10, 11 Порядку №1165 визначено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Відповідно абз.2 п.25, п.26 Порядку №1165 комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. Комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном.

Пунктом 27 Порядку №1165 передбачено, що комісія контролюючого органу в своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції України, Податкового кодексу України та законів, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства, а також цим Порядком.

Відповідно до вимог п.44 Порядку №1165 комісія контролюючого органу перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні).

До спірних правовідносин належить застосувати Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року №520 (далі - Порядок №520).

Пунктом 2 Порядку №520 визначено, що прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.

Пунктами 3, 4 Порядку №520 встановлено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі. Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

Відповідно п.п.5, 6 Порядку №520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, зокрема:

1. договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

2. договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

3. первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

4. розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

5. документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Згідно з вимогами п.6 Порядку №520 копії визначених у пункті 5 документів разом з письмовими поясненнями платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.

Пунктом 11 Порядку №520 визначено, що комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

1. ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

2. та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до п.5 цього Порядку;

3. та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Отже, зважаючи на вказані норми, Комісія регіонального рівня перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні) та за результатом такої перевірки приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування відповідно до п.11 Порядку №520.

Як вбачається із змісту квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної, підставою для такого зупинення став п.1 Критеріїв ризиковості платника податку.

Відповідно до вимог п.1 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток №1 до Порядку №1165), відсутність товару/послуги, зазначеної в ПН, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у ПК/РК до ПН на збільшення суми податкових зобов'язань, яку подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку.

На виконання квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних було надано: Податкової накладної №4 від 12 грудня 2024року; Квитанції №1 від 23 грудня 2024 року в ЄРПН зареєстрована за №9388556950; Договору поставки товару №0510/21-1 від 05 жовтня 2021 року; Видаткової накладної №56 від 12 грудня 2024; Товарно-транспортної накладної №Р56 від 12 грудня 2024 року; Рахунку на оплату №58 від 12 грудня 2024року; Платіжної інструкції в національній валюті №265 від 17 грудня 2024 року; Договору переробки давальницької сировини №МРП10/10-2024 від 10 жовтня 2024 року; Рахунку-фактури №10-СФ00001 від 29 жовтня 2024 року; Платіжної інструкції в національній валюті №119 від 22 листопада 2024 року; Видаткової накладної (у переробку) №4 від 9 жовтня 2024 року; Видаткової накладної (у переробку) №5 від 18 жовтня 2024 року; Видаткової накладної (у переробку) №6 від 06 листопада 2024 року; Видаткової накладної №12-РД00009 від 12 грудня 2024 року; Акту №10-ОУ00035 від 23 жовтня 2024 року; Акту №10- ОУ00036 від 24 жовтня 2024 року; Акту списання давальницької сировини №11-Ян00001 від 06 листопада 2024 року; Акту списання давальницької сировини №10-0000035 від 23 жовтня 2024 року; Акту списання давальницької сировини №10-0000036 від 24 листопада 2024 року; Декларації (посвідчення) виробника про якість на консерви риби №12-РД00009 від 12 грудня 2024 року; Експертного висновку (протоколу випробувань) №475/05 листопада 24; Експертного висновку (протоколу випробувань) №474/04 листопада 24; Контракту №01/10-2021 від 01 жовтня 2021 року; Митної декларації 24UA500500029223U2 від 22 серпня 2024 року; Міжнародної товарно-транспортної накладної №517 від 21 серпня 2024 року; Сертифікату якості від 28 травня 2024року; Договору про поставку товару №1711/23-2 від 17 листопада 2023 року; Видаткової накладної №139 від 6 листопада 2024 року; Видаткової накладної №281 від 05 листопада 2024року;Платіжної інструкції в національній валюті №111 від 15 листопада 2024 року; Договору поставки №52/20 від 18 червня 2020 року; Видаткової накладної №802 від 18 жовтня 2024 року; Платіжної інструкції в національній валюті №85 від 16 жовтня 2024року; Акту №ОУ0000049 від 21 жовтня 2024 року; Платіжної інструкції №3829 від 31 жовтня 2024року; Акту №176 від 10 жовтня 2024 року; Платіжної інструкції в національній валюті №83 від 11 жовтня 2024 року; Товарно-транспортної накладної №Р31 від 9 жовтня 2024 року; Товарно-транспортної накладної №419 від 18 жовтня 2024 року

Законодавство не висуває вимоги до платника податків у разі зупинення реєстрації податкової накладної сканувати та надавати на адресу контролюючого органу всю власну бухгалтерію.

Колегія суддів вважає, що наявні в матеріалах справи документи у повній мірі підтверджують реальність вищевказаної господарської операції, за наслідками якої складено та направлено для реєстрації податкову накладну.

Разом з тим, відповідачі не заперечують факт подання позивачем пояснень та копій первинних документів. Але вважають, що їх недостатньо.

У рішенні від 23 січня 2025 року №12404923/36919756 зазначено, що рішення про відмову прийнято у зв'язку з ненадання платником податку копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної.

У графі додаткова інформація не зазначено які саме документи не надано.

Позивач надав документи, яких, на його думку, достатньо для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Проте, посилання на вказані підстави в обґрунтування прийняття рішення про відмову, за відсутності встановленого законодавством вичерпного переліку документів, та за умови не наведення комісією доказів того, що документи, подані позивачем є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності викликають сумнів у достовірності наданої інформації, свідчить про протиправність такого рішення.

Колегія суддів зазначає, що відсутність певного документа чи ненадання його контролюючому органу не може бути підставою для відмови в реєстрації податкових накладних чи розрахунку коригування без наведення відповідного обґрунтування, а також за умови, якщо інші надані документи підтверджують проведення господарської операції. Приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами ПК України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом.

З урахуванням наведеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що додані позивачем копії документів до Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої зупинено - №4 від 12 грудня 2024 повністю відображають зміст господарських операцій позивача із його контрагентом та були достатніми для прийняття податковим органом рішень про реєстрацію податкових накладних.

За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення позовних вимог ТОВ "ІНТЕР ТРЕЙДІНГ".

Інші доводи апеляційної скарги зроблених висновків суду першої інстанції не спростовують, тоді як факти та мотивування яких повністю спростовуються матеріалами справи та обставинами, які повно та об'єктивно були встановлені судом першої інстанції при вирішенні справи.

Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують, відповідно, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Колегія суддів не змінює розподіл судових витрат відповідно ст. 139 КАС України.

Оскільки дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, постанова суду апеляційної інстанції відповідно до ч.5 ст. 328 КАС України в касаційному порядку оскарженню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 308, 311, п.1 ч.1 ст. 315, ст.ст. 316, 321, 322, 325, ч.5 ст. 328 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС в Одеській області залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07 липня 2025 року залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, оскарженню в касаційному порядку не підлягає, крім випадків передбачених п.2 ч.5 ст. 328 КАС України.

Повне судове рішення складено 04 грудня 2025 року.

Головуючий: Бітов А.І.

Суддя: Лук'янчук О.В.

Суддя: Ступакова І.Г.