Постанова від 05.12.2025 по справі 314/5164/25

Справа № 314/5164/25

Провадження № 3/314/2549/2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05.12.2025 м. Вільнянськ Суддя Вільнянського районного суду Запорізької області Швець О.В., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з ІНФОРМАЦІЯ_4 стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,

у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 212-6 КУпАП,

ВСТАНОВИЛА:

До Вільнянського районного суду Запорізької області надійшов протокол про адміністративне правопорушення № 59/33-12 від 13.10.2025 за ч. 5 ст. 212-6 КУпАП стосовно ОСОБА_1 .

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення співробітниками ІНФОРМАЦІЯ_4 в ході проведення перевірки порядку організації заходів із забезпечення захисту інформації, передачі, обліку, зберігання і використання електронних повідомлень, справ, видань та інших носіїв інформації, які циркулюють в інформаційно-телекомунікаційних (в т.ч. автоматизованих) системах Михайлівської сільської ради Запорізького району Запорізької області (с. Михайлівка, вул. Слободчикова, 17), далі - Михайлівська СР, яка проводилась 10.10.2025 року в рамках Припису реєстр. № 59/33-3734ві від 07.10.2025 по 07.11.2025, затвердженого Начальником ІНФОРМАЦІЯ_4 бригадним генералом ОСОБА_2 , та на підставі п. З, 4, 4-1 ч. 1, п. З, 5 ч. 2 ст. 25 Закону України «Про Службу безпеки України», п. 5 ст. 7 Закону України «Про контррозвідувальну діяльність» задокументовано факт незаконного розповсюдження інформації, яка зберігається в інформаційних (автоматизованих) системах Михайлівської СР, начальником відділу - державним реєстратором відділу «ЦНАП» виконавчого комітету Михайлівської сільської ради Запорізького району Запорізької області - ОСОБА_1 , що становить склад адміністративного правопорушення передбаченого ч. 5 ст. 212-6 КУпАП.

Так, відповідно до акту огляду ПЕОМ від 10.10.2025 року встановлено, що на ПЕОМ інв. № 101400018, за яким відповідальною особою закріплений ОСОБА_1 , підключений поштовий сервіс urk.net «ОСОБА_1 «ІНФОРМАЦІЯ_3».

Так само, у скриньці електронної пошти « ІНФОРМАЦІЯ_2 », яка також належить ОСОБА_1 у папці «Вхідні» виявлено електронний лист від 06.10.2025, відправник «ІНФОРМАЦІЯ_2», отримувач «ІНФОРМАЦІЯ_5», тема листа «квартира в роботу», у якому міститься персональні дані громадян та конфіденційна інформація.

Крім того, електронна пошта в домені « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та « ІНФОРМАЦІЯ_3 » використовується в якості офіційної поштової скриньки для звернень та вказується в офіційних документах підготовлених Михайлівською СР.

Згідно з п.1 «Вимог до домених імен державних органів в українському сегменті Інтернсту», затверджених Постановою Кабінету Міністрів України №851 від 21.10.2015 року «Органи виконавчої влади, інші державні органи (далі - реєстранти) реєструють доменні імена для забезпечення представлення в Інтернеті своїх офіційних веб-сайтів, надання доступу через Інтернет до електронних реєстрів, баз даних та інших електронних інформаційних ресурсів, використання і обміну повідомленнями електронної пошти.».

Відповідно з п.2 «Вимог до доменних імен державних органів в українському сегменті Інтернету», затверджених Постановою Кабінету Міністрів України №851 від 21.10.2015 року «Реєстрація доменного імені здійснюється реєстрантом у домені GOV.UA тау разі потреби у домені .УКР відповідно до правил реєстрації та використання доменних імен, установлених адміністраторами зазначених доменів.».

Згідно до п. 13 Правил забезпечення захисту інформації в інформаційних, електронно-комунікаційних та інформаційно-комунікаційних системах, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №373 від 29.03.2006 року «Передача конфіденційної інформації, службової та таємної інформації через незахищене середовище (середовище, в якому циркулює інформація, стосовно якої відсутнє підтвердження відповідності захисту від усіх можливих загроз, імовірність прояву яких існує у цьому середовищі) здійснюється у зашифрованому вигляді або захищеними каналами зв'язку згідно з вимогами законодавства у сфері технічного та криптографічного захисту інформації, за винятком інформації, що передається через канали (лінії) зв'язку, які перебувають в межах контрольованої зони (територія (простір), на якій (в якому) унеможливлено несанкціоноване і неконтрольоване перебування сторонніх осіб, розміщення технічних і транспортних засобів)».

В ході перевірки встановлено, що начальником відділу - державним реєстратором відділу «ЦНАП» виконавчого комітету Михайлівської сільської ради Запорізького району Запорізької області ОСОБА_1 , для службового листування використовувалася скринька електронної пошти « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та « ІНФОРМАЦІЯ_3 » зокрема було завантажено листи (з подальшим зберіганням) з таємною інформацією, яка не становить державної таємниці.

В свою чергу, діючим законодавством передбачено виключний порядок здійснення службового листування, тобто розповсюдження інформації, створеної органом державної влади, органами місцевого самоврядування, суб'єктами господарювання державного та комунального секторів економіки, що зберігається на автоматизованих системах установи, який гарантує приналежність електронної поштової скриньки органу державної влади та відповідає ступеню її захисту і яка має перебувати у доменній зоні GOV.UA (у разі потреби у домені .УКР).

Електронні поштові скриньки «ІНФОРМАЦІЯ_2» та «ІНФОРМАЦІЯ_3», яку використовує ОСОБА_1 , для службового листування, знаходиться на серверах, що перебувають у доменній зоні «ukr.net» та «gmail.com», які не відповідає вимогам вказаних нормативних актів, не гарантує її приналежність до відповідного державного органу і не забезпечує відповідний рівень захисту інформації.

Таким чином, діючи в порушення п.п. 1, 2 «Вимог до домених імен державних органів в українському сегменті Інтернету», затверджених Постановою Кабінету Міністрів України №851 від 21.10.2015 року, п.13 Правил забезпечення захисту інформації в інформаційних, електронно-комунікаційних та інформаційно- комунікаційних системах, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №373 від 29.03.2006 року, начальником відділу - державним реєстратором відділу «ЦНАП» виконавчого комітету Михайлівської сільської ради Запорізького району Запорізької області ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , здійснює безоплатне незаконне, в порушення вимог встановленого порядку, в незаконний спосіб, розповсюдження інформації (службове листування), яка зберігається в інформаційних (автоматизованих) системах установи в електронній формі, чим вчинив триваюче адміністративне правопорушення, передбачене ч.5 ст. 212-6 КУпАП.

В поясненнях особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 зазначив, що провину визнає, із законодавством в сфері обміну інформацією ознайомлений не був.

Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, шляхом направлення судової повістки про виклик рекомендованим листом з повідомленням. В інших заявах та клопотаннях до протоколу ОСОБА_1 зазначив, що просить розглянути справу без його участі в зв'язку із сімейними обставинами.

Вирішуючи питання про притягнення особи до адміністративної відповідальності за ч. 5 ст. 212-6 КУпАП, суд керується наступним.

Виходячи зі змісту ст.ст. 7, 254, 279 КУпАП розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється щодо правопорушника та в межах протоколу про адміністративне правопорушення, який є єдиною підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності та основним доказом у справі.

Статтею 212-6 КУпАП передбачена відповідальність за здійснення незаконного доступу до інформації в інформаційних (автоматизованих) системах, незаконне виготовлення чи розповсюдження копій баз даних інформаційних (автоматизованих) систем.

Ч.5 ст. 212-6 КУпАП передбачено, що безоплатне незаконне розповсюдження інформації, яка зберігається в інформаційних (автоматизованих) системах, у паперовій чи електронній формі - тягне за собою накладення штрафу від п'яти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією незаконно розповсюджених чи призначених для розповсюдження копій баз даних.

Разом із тим, згідно ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Суд, у відповідності з приписами ст. 252 КУпАП, оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

При розгляді справи про адміністративне правопорушення підлягають з'ясуванню: чи було вчинено таке правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Так, вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 212-6 КУпАП підтверджена дослідженими судом доказами, а саме:

-протоколом про адміністративне правопорушення № 59/33-12 від 13.10.2025;

-приписом ІНФОРМАЦІЯ_4;

-актом огляду ПЕОМ від 10.10.2025;

-поясненнями ОСОБА_1 .

Таким чином, дії ОСОБА_1 підлягають кваліфікації за ч. 5 ст. 212-6 КУпАП як безоплатне незаконне розповсюдження інформації, яка зберігається в інформаційних (автоматизованих) системах, у паперовій чи електронній формі.

Враховуючи особу правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, ОСОБА_1 слід призначити адміністративне стягнення у межах санкцій ч.5 ст.212-6 КУпАП, у виді штрафу з конфіскацією незаконно розповсюджених копій баз даних, оскільки такий вид стягнення, на думку судді, забезпечить перевиховання правопорушника та буде достатнім для запобігання вчиненню ним нових правопорушень.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, з правопорушника стягується судовий збір у розмірі 605 гривень 60 копійок.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 23, 33, 40-1, ч. 5 ст. 212-6, ст. 283, ст. 284 КУпАП, п. 12 ст. 5 Закону України "Про судовий збір", суддя

ПОСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 212-6 КУпАП та піддати адміністративному стягненню у виді штрафу у розмірі 5 (п'ти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 85 (вісімдесят) гривень 00 копійок з конфіскацією незаконно розповсюджених копій баз даних. (отримувач:ГУК у Зап.обл/ТГ м.Вільнянськ/21081100, код ЄДРПОУ 37941997, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), номер рахунку UA578999980313040106000008473).

Стягнути із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір у розмірі 605 гривень 60 копійок, в дохід держави (отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; код отримувача (ЄДРПОУ): 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106).

Роз'яснити, що згідно зі ст. 307 КУпАП, штраф повинен бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати штрафу у строк, встановлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу, згідно з ч. 1 ст. 308 КУпАП, надсилається для примусового виконання до відділу державно виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП, та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.

Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених ч. 5 ст. 7 та ч. 1 ст. 287 КУпАП, протягом десяти днів з дня її винесення.

Апеляційна скарга подається до Запорізького апеляційного суду через Вільнянський районний суд Запорізької області.

Суддя О.В. Швець

05.12.2025