Провадження № 33/803/2584/25 Справа № 932/1291/25 Суддя у 1-й інстанції - Марущак С. Л. Суддя у 2-й інстанції - Акуленко В. В.
24 листопада 2025 року м. Кривий Ріг
Суддя судової палати з розгляду кримінальних справ Дніпровського апеляційного суду Акуленко В.В., при секретарі Сербіній І.В., за участю захисника Карапиша Б.В.. який діє в інтересах особи, що притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 розглянувши у відкритому судовому засіданні, в режимі відео конференції, апеляційну скаргу захисника на постанову судді Шевченківського районного суду м. Дніпро від 20 серпня 2025 року, якою
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешкає: АДРЕСА_1
притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП та накладено стягнення у виді штрафу в розмірі 17000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 рік. Стягнуто з нього судовий збір в розмірі 605,60 грн.,
Згідно постанови судді, 01 січня 2025 року, приблизно о 14 год. 35 хв., ОСОБА_1 , рухаючись в районі будинку 47Б в м. Дніпро, керуючи автомобілем «ГАЗ», д/н НОМЕР_1 , відмовився від проходження огляду на стан сп'яніння. Вказаними діями ОСОБА_2 порушив п. 2.5 Правил дорожнього руху України, та скоїв адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП
На вказане рішення захисником Карапишом Б.В. подана апеляційна скарга, в якій він просить постанову судді скасувати та закрити провадження у справі за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення. Зазначає, що постанова суду першої інстанції не відповідає вимогам закону. В матеріалах справи відсутні відеофайли керування ОСОБА_3 транспортним засобом. Робітниками поліції не було оголошено ОСОБА_3 ознаки алкогольного сп'яніння. Також, ОСОБА_3 не було вручено акт огляду на стан сп'яніння. Крім того, ОСОБА_3 не було належним чином відсторонено від керування транспортним засобом.
Заслухавши суддю-доповідача, учасників процесу, перевіривши матеріали справи слід зазначити наступне.
Відповідно до ст. 283 КУпАП постанова по справі про адміністративне правопорушення у сферах забезпечення безпеки дорожнього руху повинна містити відомості про дату, час і місце вчинення адміністративного правопорушення; транспортний засіб, який зафіксовано в момент вчинення правопорушення (марка, модель, номерний знак); технічний засіб, яким здійснено фото або відеозапис (якщо такий запис здійснювався).
Як вбачається з постанови суду першої інстанції, суддя взагалі не вказала місце вчинення адміністративного правопорушення водієм ОСОБА_3 та ознаки алкогольного або іншого сп'яніння, які були виявлені у водія, які містились в протоколі про адміністративне правопорушення.
Таким чином, судом першої інстанції порушено вимоги чинного КУпАП при винесені постанови, а відтак рішення суду першої інстанції неможна вважати законним та воно підлягає скасуванню.
Відповідно до ст. 294 КУпАП за наслідками розгляду апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції скасовує постанову суді у справі про адміністративне правопорушення та приймає нову, яка викладена в постанові нижче.
Так, 01 січня 2025 року, приблизно о 14 год. 35 хв., ОСОБА_1 , рухаючись в районі будинку 47Б по вул. Торецька (Пролетарська) в м. Костянтинівка Донецької області, керуючи автомобілем «ГАЗ», д/н НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки за допомогою спецпристрою, а також проходження медичного огляду в медичному закладі відмовився.
Вказаними діями ОСОБА_3 порушив п.2.5 Правил дорожнього руху України, та скоїв адміністративне правопорушення передбачене ч.1 ст. 130 КУпАП.
Відповідно до п. 2. 5 ПДР України водій повинен на вимогу працівника поліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
Відповідно до ст. 130 КУпАП встановлено відповідальність за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Тобто, для визначення складу даного правопорушення необхідно встановити чи керувала особа, що притягується до адміністративної відповідальності транспортним засобом, законність запропонованого їй порядку огляду та сам факт відмови.
Згідно з вимогами ст. 266 КУпАП огляд водія на стан алкогольного сп'яніння проводиться з використанням спеціальних технічних засобів. У разі незгоди водія на проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Відеозапис надає можливість повно та об'єктивно дослідити обставини вчиненого правопорушення, детально відновити послідовність дій та конкретизувати поведінку осіб, які приймали участь у складанні протоколу про адміністративне правопорушення. Він отриманий у встановленому законом порядку і здійснений працівниками поліції за допомогою наявних в них технічних засобів, тому є належним та допустимим доказом вчинення адміністративного правопорушення.
Факт порушення ОСОБА_3 вимог п. 2.5 ПДР України та вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП підтверджується відповідним протоколом, відеозаписом, з якого вбачається, що ОСОБА_3 керував транспортним засобом, відмовився від пропозиції пройти на місці огляд на стан сп'яніння за допомогою спеціальних засобів, а саме газоаналізатора Драгер та проїхати до медичного закладу.
Таким чином, в діях ОСОБА_3 безумовно наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, а саме - відмова особи, яка керує транспортним засобом від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Факт керування транспортним засобом ОСОБА_3 підтверджується відеозаписом, з якого вбачається, що після зупинки його робітниками поліції, ОСОБА_1 вийшов з водійських дверей. Про керування іншими особами робітникам поліції повідомлено ОСОБА_3 не було, тому доводи сторони захисту в цій частині не знайшли свого підтвердження під час апеляційного розгляду.
Як вбачається з відеозапису адміністративного правопорушення, робітником поліції було роз'яснено ОСОБА_1 , що в нього є ознаки алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, у зв'язку з чим, йому було запропоновано пройти огляд на стан сп'яніння на місці або у закладі охорони здоров'я, оскільки робітники поліції не мають медичної освіти для встановлення чіткого висновку про знаходження особи, в стані алкогольного чи іншого сп'яніння.
Крім того, вказані ознаки алкогольного сп'яніння виявлені у ОСОБА_3 зазначені в протоколі про адміністративне правопорушення в графі - місце скоєння, суть адміністративного правопорушення та опис установлених обставин (а.с.1), тому доводи апелянта, про надуманість ознак алкогольного сп'яніння, наведених робітниками поліції, не знайшли свого підтвердження в суді апеляційної інстанції.
Суд апеляційної інстанції також не погоджується з доводами захисту з приводу того, що водій не був відсторонений від керування транспортним засобом в порядку ч.1 ст. 266 КУпАП та з цього приводу не був складений акт.
З аналізу ч. 1 ст. 266 КУпАП вбачається, що з метою усунення небезпеки, що виникає при знаходженні за кермом водія (судноводія) щодо якого є підстави вважати, що він перебуває у стані сп'яніння, законодавством передбачена можливість відсторонення зазначених осіб від керування транспортними засобами або суднами. Відсторонення водіїв від керування транспортним засобом полягає у примусовому припиненні руху, звільнення транспортного засобу від особи, що їм керує, затримання посвідчення водія і здачі у разі необхідності транспортного засобу на платну стоянку або до відповідного органу, передача управління транспортного засобу іншій особі, яка має посвідчення водія.
Відповідно до відеозапису бодікамер, працівники поліції дотримались вимог ч.1 ст. 266 КУпАП, тобто відсторонили водія ОСОБА_3 від керування транспортним засобом, а відсутність акту про відсторонення від керування, не є істотним порушенням та не спростовує провину особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
До матеріалів справи не долучено акт огляду водія транспортного засобу з метою виявлення алкогольного сп'яніння. При цьому суд не бере до уваги твердження сторони захисту про те, що воно не було вручено ОСОБА_3 , оскільки це не має істотного значення для вирішення питання про наявність складу правопорушення в діях водія транспортного засобу.
Враховуючи вищевикладене, апеляційний суд прийшов до висновку щодо доведеності вини ОСОБА_3 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, за порушення ним п. 2.5 ПДР України.
При обранні міри адміністративного стягнення, враховуючи обставини вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини та майновий стан, суддя доходить висновку про необхідність обрати адміністративне стягнення ОСОБА_3 за порушення ч. 1 ст. 130 КУпАП у виді штрафу на користь держави, в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Таке стягнення, на думку суду, буде справедливим, необхідним та достатнім для його виправлення та попередження скоєння нових правопорушень.
Окрім того, в порядку ст. 40-1 КУпАП з правопорушника на користь держави підлягає стягненню сума судового збору в розмірі 605,60 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. 294 КУпАП, суддя,
Апеляційну скаргу захисника Карапиша Б.В.. який діє в інтересах особи, що притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 задовольнити частково.
Постанову судді Шевченківського районного суду м. Дніпро від 20 серпня 2025 року відносно ОСОБА_1 скасувати з винесенням нової постанови.
ОСОБА_1 притягнути до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави в розмірі однієї тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами строком на один рік.
Штраф слід сплатити на рахунок UA118999980313090106000026007, отримувач коштів ГУК у м.Києві/Печерс.р-н/21081100, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП),.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок на рахунок UA908999980313111256000026001, отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП)
Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя