Справа № 209/7722/25
Провадження № 2-о/209/117/25
Іменем України
28 листопада 2025 року м. Кам'янське
Дніпровський районний суд міста Кам'янського в складі: головуючої судді Решетник Т.О., за участі секретаря судового засідання Рябухи Н.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у місті Кам'янське в порядку окремого позовного провадження заяву ОСОБА_1 , Заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кам'янське Кам'янського району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Одеса), Військова частина НОМЕР_1 , Міністерство оборони України, про оголошення фізичної особи померлою, -
Короткий зміст позовних вимог.
06.10.2025 року заявник ОСОБА_1 , через систему «Електронний суд» звернулася до суду із заявою, в якій просить: оголосити померлим ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , уродженця міста Дніпродзержинська, Дніпропетровської область, громадянина України, місце народження: с.Карнаухівка, м.Дніпродзержинськ, Дніпропетровська область, за обставин виконання бойового завдання, в рамках заходів із забезпеченням національної безпеки, оборони, та стримування збройної агресії Російської Федерації, в районі ведення бойових дій у м.Бахмут, Бахмутської міської територіальної громади, Донецької області, датою смерті вважати - ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Заява мотивована тим, що ОСОБА_1 , є матір'ю неповнолітньої дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та є законним її представником. ОСОБА_4 є донькою ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , про що свідчить свідоцтво про народження видане Дніпровським відділом РАЦС Дніпродзержинського МУЮ в Дніпропетровській області, актовий запис № 294, в якому батьками дитини записані: мати - ОСОБА_1 , батько - ОСОБА_3 .
Згідно журналу ведення бойових дій № НОМЕР_3 військової частини НОМЕР_4 за 30.04.2023 року старший лейтенант ОСОБА_3 , командир 3-го механізованого взводу 5-ї механізованої роти, під час бойового зіткнення з противником у н.п. Бахмут, зник безвісти.
30.05.2023 року наказом №1632 було призначено службове розслідування за факом зникнення безвісти старшого лейтенанта ОСОБА_3 під час виконання бойового завдання 30.04.2023 року.
За результатами Акту службового розслідування, який був погоджений командиром військової частини НОМЕР_1 від 25.07.2023 року, ОСОБА_3 виключений зі списків особового складу військової частини НОМЕР_4 , як такий, що з 30.05.2023 рахується безвісти зниклим.
04.05.2023 року сестра ОСОБА_3 , отримала сповіщення сім'ї з інформацією, про те, що 30.04.2023 року під час виконання бойового завдання в місті Бахмут, Донецької області, ОСОБА_3 , зник безвісти.
За фактом зникнення безвісти ОСОБА_3 , заявник ОСОБА_1 від імені доньки ОСОБА_4 звернулася до відділення поліції № 1 Кам'янського управління поліції ГУНП в Дніпропетровській області, та було відкрито кримінальне провадження №12023041790000302 від 05.05.2023 року.
02.04.2025 року, Заявник звернулася до Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими та отримала відповідь № 222/КШ/6269 від 02.04.2025 року, що інформація, щодо перебування в полоні ОСОБА_3 відсутня.
За вищевикладених обставин, заявник звернулася до суду із заявою, про оголошення ОСОБА_3 померлим, датою смерті вважати ІНФОРМАЦІЯ_2 , місцем смерті вважати м.Бахмут, Бахмутської міської територіальної громади, Донецької області.
Процесуальні дії у справі. Заяви та клопотання учасників справи.
Ухвалою Дніпровського районного суду міста Кам'янського суду від 06.10.2025 року провадження по справі було відкрито.
Заявник надала до суду клопотання, про розгляд справи без її участі, вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник Міністерства Оборони України, ОСОБА_5 надала до суду пояснення, щодо позову, в яких заначає, що для результатів розгляду справи, які можуть вплинути на права та законні інтереси інших осіб, а саме матері ОСОБА_3 , треба залучити як заінтересовану особу ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
31.10.2025 року Заявник ОСОБА_1 надала до суду клопотання про долучення доказів, а саме: свідоцтва про смерть ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . Серія НОМЕР_5 від 30.10.2025 року. Дата смерті ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Заінтересована особа: Представник відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кам'янське Кам'янського району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Одеса) до суду не з'явився, повідомлений був належним чином про дату та час судового засідання, до суду надав клопотання про розгляд справи без участі представника.
Інші учасники до суду не з'явилися, повідомлені належним чином про дату та час судового засідання.
Судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Дослідивши письмові докази у справі, судом встановлено наступне.
Заявник, ОСОБА_1 , є матір'ю неповнолітньої дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та є законним її представником. ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 є донькою ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , про що свідчить свідоцтво про народження видане Дніпровським відділом РАЦС Дніпродзержинського МУЮ в Дніпропетровській області, актовий запис № 294, в якому батьками дитини записані: мати - ОСОБА_1 , батько - ОСОБА_3 .
Згідно журналу ведення бойових дій № НОМЕР_3 військової частини НОМЕР_4 за 30.04.2023 року старший лейтенант ОСОБА_3 , командир 3-го механізованого взводу 5-ї механізованої роти, під час бойового зіткнення з противником у н.п. Бахмут, зник безвісти.
30.05.2023 року наказом №1632 було призначено службове розслідування за факом зникнення безвісти старшого лейтенанта ОСОБА_3 під час виконання бойового завдання 30.04.2023 року.
За результатами Акту службового розслідування, який був погоджений командиром військової частини НОМЕР_1 від 25.07.2023 року, ОСОБА_3 виключений зі списків особового складу військової частини НОМЕР_4 , як такий, що з 30.05.2023 рахується безвісти зниклим.
04.05.2023 року сестра ОСОБА_3 , отримала сповіщення сім'ї з інформацією, про те, що 30.04.2023 року під час виконання бойового завдання в місті Бахмут, Донецької області, ОСОБА_3 , зник безвісти.
За фактом зникнення безвісти ОСОБА_3 , заявник ОСОБА_1 від імені доньки ОСОБА_4 звернулася до відділення поліції № 1 Кам'янського управління поліції ГУНП в Дніпропетровській області, та було відкрито кримінальне провадження №12023041790000302 від 05.05.2023 року.
02.04.2025 року, заявник звернулася до Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими та отримала відповідь № 222/КШ/6269 від 02.04.2025 року, що інформація, щодо перебування в полоні ОСОБА_3 відсутня.
Оцінка суду доказів та аргументів сторін. Мотиви застосування норм права судом.
За загальним правилом ч.1 ст. 46 ЦК України фізична особа може бути оголошена судом померлою, якщо у місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування протягом трьох років.
Відповідно до ч. 3 ст. 46 ЦК України фізична особа оголошується померлою від дня набрання законної сили рішенням суду про це. Фізична особа, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припустити її загибель від певного нещасного випадку або у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена померлою від дня її вірогідної смерті.
Оголошення фізичної особи померлою це ствердження судовим рішенням припущення про смерть даної особи, тобто констатація високого ступеня ймовірності смерті. Встановлення факту смерті особи можливо, якщо суд на підставі незаперечних доказів ствердить, тобто доведе обставини, які вірогідно свідчать про смерть особи у точно визначений час, обставини, за яких настала смерть.
Згідно ст.47 ЦК України правові наслідки оголошення фізичної особи померлою прирівнюються до правових наслідків, які настають у разі смерті. Спадкоємці фізичної особи, яка оголошена померлою, не мають права відчужувати протягом п'яти років нерухоме майно, що перейшло до них у зв'язку з відкриттям спадщини. Нотаріус, який видав спадкоємцеві свідоцтво про право на спадщину на нерухоме майно, накладає на нього заборону відчуження.
Судове рішення, яке підтверджує факт смерті відсутньої особи шляхом оголошення її померлою, з моменту набрання законної сили є підставою для припинення правосуб'єктності такої фізичної особи. На підставі рішення суду органом державної реєстрації актів цивільного стану буде видано Свідоцтво про смерть особи.
Відповідно до ч.2 ст. 308 ЦПК України після набрання законної сили рішенням про оголошення фізичної особи померлою суд надсилає рішення відповідному органу державної реєстрації актів цивільного стану для реєстрації смерті фізичної особи, а також до нотаріуса за місцем відкриття спадщини, а в населеному пункті, де немає нотаріуса, - відповідного органу місцевого самоврядування для вжиття заходів щодо охорони спадкового майна.
У цій справі судом встановлено, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , уродженець міста Дніпродзержинська, Дніпропетровської область, громадянин України, місце народження: с.Карнаухівка, м.Дніпродзержинськ, Дніпропетровська область, за обставин виконання бойового завдання, в рамках заходів із забезпеченням національної безпеки, оборони та стримування збройної агресії Російської Федерації, зник безвісти в районі ведення бойових дій у м.Бахмут, Бахмутської міської територіальної громади, Донецької області, датою смерті вважати - ІНФОРМАЦІЯ_2 .
З урахуванням наведеного, у суду відсутні підстави ставити під сумнів достовірність і правдивість фактів, повідомлених у заяві заявником, вони об'єктивно підтверджуються і не суперечать іншим зібраним у справі доказам.
Таким чином, зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для оголошення ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , померлим з дня набрання законної сили рішенням суду.
Згідно ч.7 ст.294 ЦПК України при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 82, 258, 259, 263-265, 268, 273 ЦПК України, суд -
Заяву ОСОБА_1 , Заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кам'янське Кам'янського району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Одеса), Військова частина НОМЕР_1 , Міністерство оборони України, про оголошення фізичної особи померлою- задовольнити.
Оголосити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , уродженця міста Дніпродзержинська, Дніпропетровської область, громадянина України, місце народження: с.Карнаухівка, м.Дніпродзержинськ, Дніпропетровська область, за обставин безпосередньої участі у бойових діях під час захисту Батьківщини внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України м.Бахмут, Бахмутської міської територіальної громади, Донецької області, ІНФОРМАЦІЯ_2 - померлим з дня набрання законної сили рішенням суду.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його ухвалення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути скасоване судом, який його ухвалив у разі появи фізичної особи, яку було оголошено померлою, за її зверненням до суду з відповідною заявою.
Дата складання повного тексту рішення 28.11.2025 року.
Суддя Т.О. Решетник