05 грудня 2025 року справа № 580/10887/25
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Паламаря П.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Черкаського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області, треті особи - Головне управління Національної поліції в Черкаській області, Міністерство Оборони України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
До Черкаського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ), Черкаського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області (18036, м. Черкаси, вул. Пастерівська, 104) в якій, з урахуванням заяви про уточнення, просить:
-визнати протиправними дії та бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо неповного та необ'єктивного і розгляду звернення позивача до відповідача -1, яке призвело до не поновлення його порушених прав стосовно виправлення/вилучення відомостей щодо позивача “ ІНФОРМАЦІЯ_3 ; порушення військового обліку» у ЄДРПВР, е-ВОД і застосунку “Резерв+» та належного повідомлення ГУНП;
-визнати протиправними дії та бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо:
1.1.внесення, подальшого зберігання у ЄДРПВР, е-ВОД і застосунку “Резерв +» неактуальних та недостовірних відомостей щодо позивача “ ІНФОРМАЦІЯ_3 ; порушення військового обліку» та подібних записів та їхнього невилучення з вказаних джерел (носіїв);
1.2. ініціювання звернення до Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області від 19.06.2025 про доставлення позивача для складання протоколу за ст. 210/210-1 КУпАП за відсутності складу правопорушення та попри можливість отримання даних з державних реєстрів;
1.3. не направлення до Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області повідомлення про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення позивача;
-зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 :
2.1. видалити/вилучити/виключити з ЄДРПВР, е-ВОД і “Резерв+» усі неактуальні, недостовірні та незаконні відомості про “розшук» і “порушення військового обліку» щодо позивача;
2.2. відкликати звернення до Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області від 19.06.2025 щодо розшуку та доставлення до ТЦК та СП позивача для складання протоколу за ст. 210 чи 210-1 КУпАП;
2.3. направити офіційне повідомлення до Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області (відповідач-2) про відсутність правових підстав для адміністративного затримання та доставлення позивача із зазначенням його анкетних даних і унікального вихідного номера - у строк не пізніше 3 робочих днів з дати набрання рішенням законної сили;
-визнати відсутність підстав для складання протоколу і накладення стягнення за ст. 210/210-1 КУпАП щодо позивача за події, пов'язані з “неуточненням даних до 16.07.2024» та “не проходженням медичного огляду» у зв'язку з: відсутністю складу правопорушення стосовно особи з інвалідністю; спливом строків притягнення; наявністю обов'язку держателя/органів ведення Реєстру отримувати відомості про інвалідність через е-взаємодію;
-визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 (відповідач-1) щодо примушення позивача до особистої явки для “обов'язкового складання протоколу» за наявності законної відстрочки, відсутністю в його дія складу адміністративного правопорушення та зі спливом строків, установлених ст. 38 КУпАП;
-зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 (відповідач-1) утриматися від складання протоколів за ст. 210, 210-1 КУпАП щодо позивача на підставі “непроходження медогляду/неоновлення даних», у зв'язку із відсутністю правових підстав для цього;
-зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 закрити будь-які службові матеріали/ провадження щодо позивача за ст. 210/210-1 КУпАП у зв'язку з відсутністю складу та спливом строків без складання протоколу (ст. 247 КУпАП), як такого, що не має предмета у разі відсутності складу;
-визнати протиправною бездіяльність Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області (відповідач-2), що полягає у продовженні “розшуку/доставлення» за зверненням відповідача-1 від 19.06.2025 попри відсутність правових підстав;
-зобов'язати Черкаське районне управління поліції ГУНП в Черкаській області (відповідач-2) припинити будь-які дії, спрямовані на “розшук/адміністративне затримання/доставлення» позивача до ТЦК на підставі звернення ІНФОРМАЦІЯ_2 від 19.06.2025, чи будь-яких похідних документів, пов'язаних із цими обставинами, та довести відповідну інформацію до відома відповідних підрозділів Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області (службове орієнтування та/ або інше внутрішнє повідомлення) - до виконання п. 2.2 цього рішення.
В обґрунтування позовних вимог вказано, що відповідачем протиправно внесено до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані про порушення військового обліку щодо позивача, оскільки правила військового обліку позивач не порушував, постанов щодо притягнення до адміністративної відповідальності відносно нього не складалось і не повинні складатися. Наголошено, що оскільки він є особою з інвалідністю, відсутні підстави для проходження ВЛК та припинення заходів з розшуку, оскільки незаконно складено та направлено звернення до відповідача 2.
ІНФОРМАЦІЯ_5 відзив на позовну заяву не подано, причини неподання не повідомлено.
Черкаським районним управлінням поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області до суду надано відзив, в якому останнє просило відмовити у задоволенні позову. Зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_5 сформовано та направлено до Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області звернення №Е2537112 щодо необхідності доставлення особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, передбачене статтями 210, 210-1 КУпАП, підстава доставлення - стаття 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не оновлення (уточнення) облікових (персональних) даних. Вказано, що у разі відсутності підстав для адміністративного затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, щодо яких надсилалося звернення ТЦК та СП надсилають до Національної поліції повідомлення із відповідними відомостями також шляхом електронної взаємодії. Тому безпідставною є позовна вимога про зобов'язання Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області припинити дії спрямовані на «розшук/адміністративне затримання/доставлення» позивача до ТЦК та довести відповідну інформацію до відома відповідних підрозділів Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області до виконання п.2.2. цього рішення, оскільки жодних доказів, які б свідчили про порушення прав позивача - саме Черкаським районним управлінням поліції Головного управління Національної поліції України в Черкаській області не надано.
Міністерство Оборони України надало до суду письмові пояснення в яких вказало про відсутність повноважень приймати рішення про мобілізацію/демобілізацію громадян, а рішення про призов громадян на військову службу під час мобілізації та надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації належить до повноважень територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Головне управління Національної поліції в Черкаській області також надало до суду письмові пояснення, згідно яких у разі відсутності підстав для доставлення особи до ТЦК та СП вказана інформація вноситься працівником ТЦК та СП до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів і шляхом електронної інформаційної взаємодії надсилається до системи ІПНП. Тому безпідставною є позовна вимога про зобов'язання Черкаське районне управління поліції припинити дії спрямовані на «розшук/адміністративне затримання/доставлення» позивача до ТЦК та довести відповідну інформацію до відома відповідних підрозділів Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області до виконання п.2.2. цього рішення, оскільки жодних доказів, які б свідчили про порушення прав позивача - саме Черкаським районним управлінням поліції Головного управління Національної поліції України в Черкаській області не надано.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.
ОСОБА_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_3 (витяг з реєстру територіальної громади №2025/014215569 від 28.09.2025), місце проживання (довідка ВПО №7101-5000771128 від 05.04.2022): АДРЕСА_4 .
Позивач є особою з інвалідністю 2 групи (посвідчення Оболонської РДА в м. Києві Серії НОМЕР_1 ).
ОСОБА_1 , станом на час розгляду справи, перебуває на обліку як військовозобов'язаний в ІНФОРМАЦІЯ_6 з наявною відстрочкою від мобілізації.
18.07.2025 року позивач уточнив свої облікові дані військовозобов'язаного, резервіста, що підтверджується військово-обліковим документом із додатку Резерв + сформованого 26.09.2025 з поміткою "Неуточнено дані до 16.07.2024".
З витягу з мобільного застосунку “Резерв+» вбачається відмітка “Порушення правил військового обліку, ІНФОРМАЦІЯ_7 через звернення до Національної поліції 19.06.2025», про притягнення до адміністративної відповідальності інформація відсутня.
Згідно листа ІНФОРМАЦІЯ_1 від 25.08.2025 №1/10095, ОСОБА_1 оновив облікові дані 18.07.2025, але не виключно інформацію про наявність інвалідності, при зазначенні інформації раніше, звернення до правоохоронних органів в порядку ст. 259 КУпАП не відбулося б.
Згідно листа від 13.10.2025 №216231-2025 Черкаського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області позивача було повідомлено, що в системі ІПНП наявне звернення ТЦК та СП щодо порушення ОСОБА_1 , правил військового обліку, законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію від 19.06.2025 №Е2537112, зареєстровано за №52468.
Не погоджуючись із діями відповідачів позивач звернувся до суду позовною заявою.
Вирішуючи спір, суд ураховує таке.
У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" №64/2022 від 24.02.2022 року в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України від 25.03.1992 року № 2232-XII "Про військовий обов'язок і військову службу" (далі - Закон № 2232-XII).
Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку (ч. 3 ст. 1 Закону № 2232-XII).
Згідно з ч. 10 ст. 1 Закону № 2232-XII громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, зокрема, виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Частиною 7 ст. 1 Закону №2232-XII передбачено, що виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, центри надання адміністративних послуг, центри рекрутингу та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).
Згідно з ч. 9 ст. 1 Закону №2232-XII щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік; призовники - особи, які взяті на військовий облік; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
На підставі ч. 10 ст. 1 Закону №2232-XII, громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані:
уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки;
прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів;
проходити медичний огляд згідно з рішеннями комісії з питань взяття на військовий облік, комісії з питань направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України, розвідувальному органі Міністерства оборони України чи розвідувальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України чи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, відповідно;
проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі;
виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами (ч. 4 ст. 2 Закону № 2232-XII).
На підставі ч. 1 ст. 3 Закону № 2232-XII, правовою основою військового обов'язку і військової служби є Конституція України, цей Закон, Закон України "Про оборону України", "Про Збройні Сили України", "Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію", інші закони України, а також прийняті відповідно до них укази Президента України та інші нормативно-правові акти щодо забезпечення обороноздатності держави, виконання військового обов'язку, проходження військової служби, служби у військовому резерві та статусу військовослужбовців, а також міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Частиною 3 ст. 33 Закону №2232-XII передбачено, що військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.
Згідно з ч. 1 ст. 34 Закону №2232-XII, персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Частиною 3, 4 ст. 37 Закону №2232-XII передбачено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти після прибуття до нового місця проживання зобов'язані в семиденний строк стати на військовий облік. У разі декларування місця проживання особи за декларацією про місце проживання, поданою в електронній формі засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, взяття на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів здійснюється відповідними районними (міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки на підставі відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів в електронній формі, надісланих органами реєстрації через Єдину інформаційну систему Міністерства внутрішніх справ України до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
У період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії воєнного стану призовники, військовозобов'язані та резервісти, які залишили або покинули своє місце проживання, зобов'язані в семиденний строк з дати взяття на облік внутрішньо переміщеної особи стати на військовий облік у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на обліку внутрішньо переміщеної особи (військовозобов'язані та резервісти Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, а військовозобов'язані та резервісти розвідувальних органів України - у зазначений строк повідомити про зміну місця проживання відповідному підрозділу розвідувальних органів України).
У відповідності до ч. 11 ст. 38 Закону №2232-XII, призовники, військовозобов'язані, резервісти в разі зміни їх сімейного стану, стану здоров'я, адреси місця проживання (перебування), номерів засобів зв'язку та адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти), освіти, місця роботи, посади зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідні органи, де вони перебувають на військовому обліку, у тому числі у випадках, визначених Кабінетом Міністрів України, через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-телекомунікаційні системи.
Частиною 1 ст. 42 Закону №2232-XII передбачено, що керівники, інші посадові особи органів виконавчої влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також підприємств, установ, організацій та закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності та громадяни України, винні в порушенні правил військового обліку громадян України, підготовки громадян України до військової служби, взяття на військовий облік, направлення для проходження базової військової служби, проходження служби у військовому резерві, проходження зборів, мобілізаційної підготовки та мобілізаційної готовності, призову на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, прибуття за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, відповідних підрозділів розвідувальних органів України, а також у вчиненні інших порушень законодавства про військовий обов'язок і військову службу, несуть відповідальність згідно із законом.
Як вже наголошувалося, Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. У подальшому строк дії воєнного стану в Україні продовжувався та діє станом на час розгляду справи.
24.02.2022 видано Указ Президента України № 69/2022 "Про загальну мобілізацію".
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначення засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів встановлює Закон України "Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію" №3543-XII від 21.10.1993.
Відповідно до абз. 5 ч. 1 ст. 22 Закону №3543-XII, громадяни, які перебувають на військовому обліку, в добровільному порядку реєструють свій електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного чи резервіста.
За змістом абз. 3 пп. 10-1 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів Додатку 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30.12.2022 (в редакції станом 16.07.2024), встановлено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні у період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії правового режиму воєнного стану уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
Пунктом 19 Порядку № 1497 встановлено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти, винні в порушенні вимог правил військового обліку, несуть відповідальність згідно із законом.
Таким чином, у позивача виник обов'язок з 18.05.2024 по 16.07.2024 включно уточнити персональні дані.
При цьому, до 18.07.2025 позивачем не вчинено дій, які він повинен був вчинити у визначений Законом строк.
Відповідно до ст. 1 ч. 1 Закону України від 16 березня 2017 року № 1951-VIII "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" (далі - Закон №1951-VIII) Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Основними завданнями Реєстру є: 1)ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; 2)інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; 3)інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку.(ч. 1 ст. 2 Закону №1951-VIII).
За приписами ст. 5 ч. 8, 9 Закону №1951-VIII, органами ведення Реєстру є Міністерство оборони України, районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
Таким чином, із аналізу наведених приписів чинного законодавства слідує, що відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_5 є органом ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та повинен забезпечувати актуалізацію бази даних, які до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
У свою чергу, за змістом ч. 1 ст. 7 Закону №1951-VIII до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать, зокрема: 7) місце проживання та місце перебування; 7-1) номери засобів зв'язку та адреси електронної пошти; 20-1) відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення).
Статтею 210 КУпАП передбачено відповідальність за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку.
В примітці до ст. 210 КУпАП вказано, що положення статей 210, 210-1 цього Кодексу не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов'язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи.
Згідно зі ст. 235 КУпАП, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України). Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Як слідує з положень ст. 38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення в особливий період правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше одного року з дня його вчинення.
Отже, із вищевикладених правових приписів слідує, що до повноважень відповідача як територіального центру комплектування та соціальної підтримки, належить притягнення військовозобов'язаного до відповідальності за порушення правил військового обліку з прийняттям відповідної постанови, а також внесення відповідачем до Реєстру таких даних про притягнення військовозобов'язаного до адміністративної відповідальності.
При цьому, звернення ТЦК та СП щодо порушення ОСОБА_1 , правил військового обліку, законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію від 19.06.2025 №Е2537112, зареєстровано за №52468 відбулося в межах строку.
Таким чином, до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів підлягають внесенню дані саме про притягнення до відповідальності за порушення правил військового обліку.
Також, судом встановлено з матеріалів справи, що позивач змінив місце проживання та не став на військовий облік до ТЦК та СП за місцем фактичного проживання у семиденний термін, що передбачено ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Проте, відносно позивача а ні протоколу про адміністративне правопорушення за ст. 210 КУпАП, а ні постанови про притягнення до адміністративної відповідальності складено не було. Наведені обставини не заперечуються відповідачем.
З огляду на викладене, позивач не був притягнутий відповідачем до адміністративної відповідальності на підставі ст. 210 КУпАП за порушення правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Разом з цим, відповідно до пункту 79 Порядку № 1487, районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема, але не виключно, звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення, до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому ця особа перебуває (повинна перебувати) на військовому обліку, з урахуванням вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку.
Відповідно до п. 56 Порядку № 1487 Національна поліція за зверненням районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ та розвідувальних органів (яке має містити прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), дату народження, інші дані (за наявності), передбачені статтею 7 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», підставу (порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку; порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію), унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи), надісланим у вигляді набору даних шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС, здійснює адміністративне затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, до найближчого районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ. У разі відсутності технічної можливості передачі даних такі звернення надсилаються в паперовій формі (додаток 20).
19.06.2025 року ІНФОРМАЦІЯ_5 було подане звернення до Національної поліції, з повідомленням про скоєне правопорушення позивачем.
Отже, у разі, якщо територіальним центром комплектування та соціальної підтримки встановлені обставини скоєння особою адміністративних правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 КУпАП, а складання протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення є неможливе через фізичну відсутність такої особи, то відповідач наділений правом звернення до органів Національної поліції для доставлення таких осіб з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення, до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому ця особа перебуває (повинна перебувати) на військовому обліку, що і було вчинено відповідачем у відповідності до наведених правових приписів та статті 259 КУпАП.
Частиною 3 ст. 14 Закону №1951-VIII визначено, що актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.
Пунктом 4 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 №559, у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін: у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку; в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку. Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.
Відповідно до відкритої інформації, яка міститься на офіційному веб-сайті Міністерства оборони України, застосунок Резерв+ надає можливість оперативного оновлення даних та доступу до інформації у реєстрі Оберіг.
При цьому, відповідно до ст. 14-1 Закону №1951-VIII, електронний кабінет - це персональний кабінет (захищений відокремлений веб-сервіс), за допомогою якого призовнику, військовозобов'язаному, резервісту, який пройшов електронну ідентифікацію, надається доступ до інформації про його персональні та службові дані, а також до послуг. Електронна ідентифікація особи здійснюється з використанням кваліфікованого електронного підпису чи інших засобів електронної ідентифікації, які дають змогу однозначно встановити особу.
Вказаний кабінет реалізовано у форматі застосунку Резерв+.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку, як військовозобов'язаний та в реєстрі містяться відомості про порушення правил військового обліку позивача, що підтверджено матеріалами справи, зокрема, військово-обліковим документом Резерв+.
Як вбачається з розширених даних з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів з застосунку Резерв+, сформованого 26.09.2025 та долученого до позовної заяви, адреса проживання: АДРЕСА_4 . Дата уточнення даних: 18.07.2025. У вказаному документі міститься запис Розшукує ТЦК та СП: 19.06.2025 звернувся до Нацполіції, щоб доставити вас для складання протоколу.
При цьому, місце реєстрації позивача: АДРЕСА_3 , гуртожиток (витяг з реєстру територіальної громади №2025/014215569 від 28.09.2025).
З огляду на викладене, у суду відсутні підстави для визнання протиправними дій Відповідача 1, 2, які полягають у складанні та направленні звернення, яке стало підставою для реєстрації до єдиного обліку заяв та повідомлень про вчинення правопорушення та інші події з використанням системи ІПНП відділенням поліції та внесення відомостей про відсутність необхідності доставлення позивача до ТЦК та СП та надіслати цю інформацію шляхом вказаної електронної інформаційної взаємодії до системи ІПНП.
У зв'язку із чим, також відсутні підстави і для зобов'язання Відповідача 2 виключити інформацію про позивача, яка зареєстрована до єдиного обліку заяв та повідомлень про вчинені правопорушення та інші події з використанням системи ІПНП, зокрема щодо припинення розшуку .
Відтак, заявлені позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п. 29).
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи встановлені обставини справи та положення чинного законодавства, суд дійшов висновку про безпідставність заявлених позовних вимог, а тому у задоволенні позову належить відмовити повністю.
Відповідно до вимог ст. 139 КАС України розподіл судових витрат не здійснювався.
Керуючись ст. ст. 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд,
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання рішення.
Суддя Петро ПАЛАМАР