Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
04 грудня 2025 року Справа № 520/25702/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Садової М.І., розглянувши у письмовому провадженні в місті Харкові в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору військова частина НОМЕР_1 Національної гвардії України про визнання протиправною та скасування постанови,
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, у якому просить:
- визнати протиправною та скасувати постанову відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про закінчення виконавчого провадження №78189460 від 05.09.2025;
- визнати протиправною та скасувати постанову відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про закінчення виконавчого провадження №78189574 від 05.09.2025;
- визнати протиправною та скасувати постанову відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про закінчення виконавчого провадження №78189726 від 05.09.2025;
- визнати протиправною та скасувати постанову відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про закінчення виконавчого провадження №78189822 від 05.09.2025.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що 31.03.2025 Харківським окружним адміністративним судом у справі № 520/24374/24 ухвалено рішення, яким, зокрема, військову частину НОМЕР_1 Національної гвардії України нарахувати та виплатити позивачу грошове забезпечення за період з 13.04.2021 по 19.05.2023 з урахуванням відповідних показників прожиткового мінімуму та виплатити індексацію за період з 13.04.2021 по 31.12.2022. На виконання цього рішення 19.05.2025 видано виконавчі листи, за якими відкрито виконавчі провадження № 78189460, № 78189574, № 78189726, № 78189822. Військовою частиною на виконання судового рішення виплачена за усіма виконавчими листами сума 284,60 грн, що не становить повного виконання рішення. Однак 05.09.2025 державним виконавцем прийнято постанови про закінчення цих проваджень на підставі п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону України "Про виконавче провадження", посилаючись на повне його виконання. У зв'язку із наведеним, просить позов задовольнити.
Відповідачем не подано відзив, який би містив заперечення на позов.
Ухвалою суду від 06.10.2025 та 22.10.2025 адміністративний позов залишено без руху для усунення недоліків викладених у мотивувальній частині цієї ухвали.
Ухвалою суду від 29.10.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Призначено судове засідання на 12.11.2025. Витребувано докази у відповідача.
06.11.2025 на адресу суду відповідачем подано копії матеріалів виконавчого провадження №78189460, №78189574, №78189726, №78189822 з примусового виконання виконавчого документу виконавчого листа №520/24374/24, виданого 19.05.2024 Харківський окружним адміністративним судом.
24.11.2025 ухвалою суду замінено неналежного відповідача у справі 520/25702/25 відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції в особі Східного міжрегіонального Міністерства юстиції на належного відповідача відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (місто Харків, Харківська область, вулиця Ярослава Мудрого, будинок № 26).
27.11.2025 ухвалою суду відкладено розгляд справи № 520/25702/25 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору військова частина НОМЕР_1 Національної гвардії України про визнання протиправною та скасування постанови.
Від представника позивача до суду надійшло клопотання про розгляд даної справи без його участі.
Відповідач та третя особа у судове засідання не прибули, належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, причини неявки не повідомили.
Суд вважає за можливе здійснити розгляд справи у відсутності осіб, що не з'явились, у відповідності до ч. 3 ст. 268 КАС України.
Вирішення адміністративної справи проводиться за правилами письмового провадження на підставі матеріалів справи.
Відповідно до вимог частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши дійсні обставини справи та перевіривши їх доказами, суд прийшов до наступного з огляду на таке.
Суд установив, 31.03.2025 Харківським окружним адміністративним судом у справі № 520/24374/24 було ухвалено рішення, яким визнано протиправними дії військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України щодо обчислення та виплати грошового забезпечення позивачеві без врахування прожиткового мінімуму, зобов'язано нарахувати та виплатити грошове забезпечення за періоди з 13.04.2021 по 19.05.2023 з урахуванням відповідних показників прожиткового мінімуму, а також визнати протиправною бездіяльність щодо ненарахування індексації та зобов'язати виплатити індексацію за період з 13.04.2021 по 31.12.2022 по 31.12.2021 із використанням показника прожиткового мінімуму для працездатної особи станом на 01.01.2021 за статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" з урахуванням раніше виплачених сум та з утриманням належних податків та зборів. Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 Національної гвардії України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошове забезпечення військовослужбовця за період з 01.01.2022 по 31.12.2022 із використанням показника прожиткового мінімуму для працездатної особи станом на 01.01.2022 за статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" з урахуванням раніше виплачених сум та з утриманням належних податків та зборів. Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 Національної гвардії України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошове забезпечення військовослужбовця за період з 01.01.2023 по 19.05.2023 із використанням показника прожиткового мінімуму для працездатної особи станом на 01.01.2023 за статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" з урахуванням раніше виплачених сум та з утриманням належних податків та зборів. Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 13.04.2021 по 31.12.2022 із застосуванням положень абзаців четвертого, шостого пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078. Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 Національної гвардії України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 13.04.2021 по 31.12.2022 із застосуванням положень абзаців четвертого, шостого пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078.
Рішення суду набрало законної сили 01.05.2025 та позивачу видано відповідні виконавчі листи у справі №520/24374/24.
Вказані виконавчі листи позивачем подано до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.
Так, 27.05.2025 державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження №78189460 по виконанню виконавчого листа №520/24374/24 виданого 19.05.2025 Харківським окружним адміністративним судом про зобов'язання військову частину НОМЕР_1 Національної гвардії України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 13.04.2021 по 31.12.2022 із застосуванням положень абзаців четвертого, шостого пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078. Зобов'язано боржника виконати рішення суду протягом 10 робочих днів.
Окрім того, 27.05.2025 державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції винесено постанову про розмір мінімальних витрат та постанову про стягнення виконавчого збору.
До відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції надійшов лист від боржника в/ч НОМЕР_1 НГУ № 25/17/12 4254 2025 від 21.07.2025, яким повідомлено наступне: "Постановою від 27.05.2025 відкрито виконавче провадження №78189460 щодо примусового виконання виконавчого листа №520/24374/24, виданого 19.05.2025 Харківським окружним адміністративним судом про зобов'язання військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 13.04.2021 по 31.12.2022 із застосуванням положень абзаців четвертого, шостого пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078. Вказаному стягувачу 18.07.2025 військовою частиною НОМЕР_1 Національної гвардії України було виплачене перераховане грошове забезпечення на виконання рішення суду у розмірі 284,60 грн. На підставі зазначеного вище та керуючись вимогами ст. ст. 18-19 та 39 Закону України “Про виконавче провадження» просить закінчити виконавче провадження №78189460. ".
05.09.2025 державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції прийнято постанову про закінчення виконавчого провадження.
Також, 27.05.2025 державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження №78189726 по виконанню виконавчого листа 520/24374/24 виданого 19.05.2025 Харківським окружним адміністративним судом про зобов'язання військову частину НОМЕР_1 Національної гвардії України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошове забезпечення військовослужбовця за період з 13.04.2021 року по 31.12.2021 року із використанням показника прожиткового мінімуму для працездатної особи станом на 01.01.2021р. за статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" з урахуванням раніше виплачених сум та з утриманням належних податків та зборів. Зобов'язано боржника виконати рішення суду протягом 10 робочих днів.
Окрім того, 27.05.2025 державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції винесено постанову про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження та постанову про стягнення виконавчого збору.
До відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції надійшов лист від боржника в/ч НОМЕР_1 НГУ № 25/17/12 4253 2025 від 21.07.2025, яким повідомлено наступне: "Постановою від 27.05.2025 відкрито виконавче провадження №78189726 щодо примусового виконання виконавчого листа №520/24374/24, виданого 19.05.2025 Харківським окружним адміністративним судом про зобов'язання військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошове забезпечення військовослужбовця за період з 13.04.2021 по 31.12.2021 із використанням показника прожиткового мінімуму для працездатної особи станом на 01.01.2021р. за статтею 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2021 рік» з урахуванням раніше виплачених сум та з утриманням належних Вказаному стягувачу 18.07.2025 військовою частиною НОМЕР_1 Національної гвардії України було виплачене перераховане грошове забезпечення на виконання рішення суду у розмірі 284,60 грн. На підставі зазначеного вище та керуючись вимогами ст. ст. 18-19 та 39 Закону України “Про виконавче провадження» просить закінчити виконавче провадження №78189726.".
05.09.2025 державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції прийнято постанову про закінчення виконавчого провадження.
Також, 27.05.2025 державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження №78189822 по виконанню виконавчого листа 520/24374/24 виданого 19.05.2025 Харківським окружним адміністративним судом про зобов'язання військову частину НОМЕР_1 Національної гвардії України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошове забезпечення військовослужбовця за період з 01.01.2022 року по 31.12.2022 року із використанням показника прожиткового мінімуму для працездатної особи станом на 01.01.2022 за статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" з урахуванням раніше виплачених сум та з утриманням належних податків та зборів. Зобов'язано боржника виконати рішення суду протягом 10 робочих днів.
Окрім того, 27.05.2025 державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції прийнято постанову про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження та постанову про стягнення виконавчого збору.
До відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції надійшов лист від боржника в/ч НОМЕР_1 НГУ № 25/17/12 4255 2025 від 21.07.2025, яким повідомлено наступне: "Постановою від 27.05.2025 відкрито виконавче провадження №78189822 щодо примусового виконання виконавчого листа №520/24374/24, виданого 19.05.2025 Харківським окружним адміністративним судом про зобов'язання військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошове забезпечення військовослужбовця за період з 01.01.2022 по 31.12.2022 із використанням показника прожиткового мінімуму для працездатної особи станом на 01.01.2022 за статтею 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2022 рік» з урахуванням раніше виплачених сум та з утриманням належних податків та зборів. Вказаному стягувачу 18.07.2025 військовою частиною НОМЕР_1 Національної гвардії України було виплачене перераховане грошове забезпечення на виконання рішення суду у розмірі 284,60 грн. На підставі зазначеного вище та керуючись вимогами ст.ст. 18-19 та 39 Закону України “Про виконавче провадження» просить закінчити виконавче провадження №78189822.".
05.09.2025 державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції винесено постанову про закінчення виконавчого провадження.
Також, 27.05.2025 державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження №78189574 по виконанню виконавчого листа №520/24374/24 виданого 19.05.2025 Харківським окружним адміністративним судом про зобов'язання військову частину НОМЕР_1 Національної гвардії України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошове забезпечення військовослужбовця за період з 01.01.2023 року по 19.05.2023 року із використанням показника прожиткового мінімуму для працездатної особи станом на 01.01.2023 за статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" з урахуванням раніше виплачених сум та з утриманням належних податків та зборів. Зобов'язано боржника виконати рішення суду протягом 10 робочих днів.
Окрім того, 27.05.2025 державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції винесено постанову про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження та постанову про стягнення виконавчого збору.
До відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції надійшов лист від боржника в/ч НОМЕР_1 НГУ № 25/17/12 4256 2025 від 21.07.2025, яким повідомлено наступне: "Постановою від 27.05.2025 відкрито виконавче провадження №78189574 щодо примусового виконання виконавчого листа №520/24374/24, виданого 19.05.2025 Харківським окружним адміністративним судом про зобов'язання військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошове забезпечення військовослужбовця за період з 01.01.2023 року по 19.05.2023 року із використанням показника прожиткового мінімуму для працездатної особи станом на 01.01.2023 за статтею 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2023 рік» з урахуванням раніше виплачених сум та з утриманням належних податків та зборів. Вказаному стягувачу 18.07.2025 військовою частиною НОМЕР_1 Національної гвардії України було виплачене перераховане грошове забезпечення на виконання рішення суду у розмірі 284,60 грн. На підставі зазначеного вище та керуючись вимогами ст.ст. 18-19 та 39 Закону України “Про виконавче провадження» просить закінчити виконавче провадження №78189574.".
05.09.2025 державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції винесено постанову про закінчення виконавчого провадження.
Вказані вище виконавчі провадження закінчені на підставі пункту 9 частини 1 статті 39, статті 40 Закону України “Про виконавче провадження», у зв'язку з фактичним виконанням в повному обсязі рішення згідно з виконавчими документами.
Наказом боржника про перерахунок грошового забезпечення на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду по справі від 31.03.2025 по справі №520/24374/24, наказом від 08.07.2025 №2152 та платіжною інструкцією від 17.07.2025 №16529 підтверджено нарахування та виплату грошового забезпечення на виконання рішення суду у справі № 520/24374/24 у розмірі 286,40 грн.
Позивач, не погоджуючись із прийнятими державним виконавцем постановами від 05.09.2025 по ВП №78189460, №78189574, №78189726, №78189822 про закінчення виконавчих проваджень за виконавчими документами №520/24374/24 від 05.09.2025, звернувся до суду із даним позовом.
Відповідно до статті 1 Закону України “Про виконавче провадження» від 02.06.2016 № 1404-VIII (далі - Закон № 1404-VIII, у редакції, чинній на час відкриття виконавчого провадження про стягнення основного боргу) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
За статтею 10 Закону № 1404-VIII заходами примусового виконання рішень є:
1) звернення стягнення на кошти, цінні папери, інше майно (майнові права), корпоративні права, майнові права інтелектуальної власності, об'єкти інтелектуальної, творчої діяльності, інше майно боржника, у тому числі якщо вони перебувають в інших осіб або належать боржникові від інших осіб, або боржник володіє ними спільно з іншими особами;
2) звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інший дохід боржника;
3) вилучення в боржника і передача стягувачу предметів, зазначених у рішенні;
4) заборона боржнику розпоряджатися та/або користуватися майном, яке належить йому на праві власності, у тому числі коштами, або встановлення боржнику обов'язку користуватися таким майном на умовах, визначених виконавцем;
5) інші заходи примусового характеру, передбачені цим Законом.
Відповідно до частини першої статті 18 Закону № 1404-VІІІ виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 26 Закону № 1404-VIII виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону, за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
Стаття 63 Закону №1404 передбачає, що за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження (частина перша). У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність (частина друга). Виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником. У разі повторного невиконання без поважних причин боржником рішення, якщо таке рішення може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та вживає заходів примусового виконання рішення, передбачених цим Законом. У разі невиконання боржником рішення, яке не може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає до органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та виносить постанову про закінчення виконавчого провадження (частина третя).
А отже, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення суду боржником. Застосування такого заходу реагування є обов'язком державного виконавця і націлено на забезпечення реалізації мети виконавчого провадження як завершальної стадії судового провадження.
Виконання судового рішення як завершальна стадія судового провадження є невід'ємним елементом права на судовий захист, складовою права на справедливий суд.
Оскільки на державу покладений обов'язок дбати про те, щоб остаточні рішення виконувалися, то чинники, що затримують чи перешкоджають їх повному й вчасному виконанню, перебувають у межах контролю органів влади.
Предметом даного спору є правомірність прийняття постанов про закінчення виконавчого провадження, на підставі п.9 ч.1 ст.39 Закону №1404-VIII.
Суд звертає увагу, що виконавчі листи по справі №520/24374/24, видані Харківським окружним адміністративним судом 19.05.2024, містять в собі дві вимоги зобов'язального характеру: провести нарахування та провести виплату.
Суд звертає увагу, що нарахування і виплата нарахованої суми не є тотожними у механізмі забезпечення виконання зобов'язальної частини судового рішення.
У даному випадку, з наданих боржником наказу про перерахунок грошового забезпечення та індексації грошового забезпечення неможливо встановити, в якій частині виконано рішення суду у справі №520/24374/24, які показники грошового забезпечення перераховані та яким чином проведено індексацію грошового забезпечення за вищевказані періоди.
Крім того, відповідачем не надано доказів на підтвердження обставин вчинення державним виконавцем попередньо прийняттю оскаржених рішень управлінського волевиявлення з приводу перевірки стану виконання рішення боржником у частині здійснення нарахування та виплати грошового забезпечення військовослужбовця за період з 13.04.2021 по 19.05.2023, з урахуванням прожиткового мінімуму, встановленого на 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023 відповідно до законів про Державний бюджет України, з утриманням податків та зборів та нарахувати та виплатити індексацію індексації за період з 13.04.2021 по 31.12.2022 згідно з пунктом 5 Порядку, затвердженого постановою КМУ №1078 від 17.07.2003, з урахуванням раніше виплачених сум.
Відповідно до ч.1 ст.13 Закону №1404-VIII, під час здійснення виконавчого провадження виконавець вчиняє виконавчі дії та приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складення актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Частиною 3 ст.18 Закону №1404-VIII визначено, що виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право, зокрема: проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону; звертатися до суду або органу, який видав виконавчий документ, із заявою (поданням) про роз'яснення рішення, про видачу дубліката виконавчого документа у випадках, передбачених цим Законом, до суду, який видав виконавчий документ, - із заявою (поданням) про встановлення чи зміну порядку і способу виконання рішення, про відстрочку чи розстрочку виконання рішення; здійснювати інші повноваження, передбачені цим Законом.
Згідно з ч.4 ст.18 Закону №1404-VIII, вимоги виконавця щодо виконання рішень є обов'язковими на всій території України. Невиконання законних вимог виконавця тягне за собою відповідальність, передбачену законом.
З матеріалів справи не встановлено, чи взагалі мала місце така перевірка, чи вчинялись державним виконавцем виконавчі дії щодо перевірки правильності проведених боржником нарахувань за виконавчими провадженнями, чи вчинялись державним виконавцем інші дії, спрямовані на перевірку виконання рішення суду у повному обсязі.
Таким чином, відповідач не довів належними і допустимими доказами вжиття заходів із здійсненням перевірок проведених боржником нарахувань під час примусового виконання виконавчих листів виданих у справі №520/24374/24 Харківським окружним адміністративним судом 19.05.2024 не вжив жодних належних та достатніх заходів щодо виконання судового рішення, а відтак постанови державного виконавця про закінчення виконавчого провадження прийнято передчасно й за відсутності доказів, які б підтверджували факт реального виконання судового рішення чи вжиття вичерпних заходів з його виконання, адже відповідно до вимог Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець зобов'язаний здійснити всі необхідні заходи для перевірки його виконання у повному обсязі.
Виконання судового рішення як завершальна стадія судового провадження є невід'ємним елементом права на судовий захист, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, складовою права на справедливий суд.
Так, Європейський суд з прав людини неодноразово наголошував, що у таких категоріях справ, коли державні органи належним чином сповіщені про наявність судового рішення, вони мають вживати всіх належних заходів для його виконання або направлення до іншого органу для виконання. Сама особа, на користь якої ухвалено рішення, не повинна ще займатись ініціюванням виконавчих процедур.
Невиконання рішення є втручанням у право особи на мирне володіння майном, викладене у першому реченні пункту 1 статті 1 Протоколу № 1 Конвенції (справи “Войтенко проти України», “Горнсбі проти Греції»).
У разі, якщо адміністративний (виконавчий) орган відмовляється виконувати, не виконує чи затягує виконання судового рішення, то передбачені статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантії, які забезпечуються стороні на етапі судового розгляду справи, фактично втрачають свій сенс (“Піалопулос та інші проти Греції», “Юрій Миколайович Іванов проти України», “Горнсбі проти Греції»).
У справах “Шмалько проти України», “Іммобільяре Саффі проти Італії» Європейський суд з прав людини констатував, що невиконання судового рішення не може бути виправданим внаслідок недоліків законодавства, які унеможливлюють його виконання.
З огляду на викладене вище суд дійшов висновку що у державного виконавця не було підстав для закінчення виконавчих проваджень, на підставі п.9 ч.1 ст.39 Закону №1404-VIII, а відтак прийняті оспорювані постанови суд визнає протиправними, а тому такі необхідно скасувати.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи наведене вище суд прийшов висновку про задоволення позову повністю.
У відповідності до ст. 139 КАС України стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судовий збір у розмірі 3875,84 грн.
Керуючись ст. ст. 19, 139, 241-247, 250, 255, 287, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Адміністративний позов ОСОБА_1 до відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору військова частина НОМЕР_1 Національної гвардії України про визнання протиправною та скасування постанови - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про закінчення виконавчого провадження № 78189460 від 05.09.2025.
Визнати протиправною та скасувати постанову старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про закінчення виконавчого провадження № 78189574 від 05.09.2025.
Визнати протиправною та скасувати постанову старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про закінчення виконавчого провадження № 78189726 від 05.09.2025.
Визнати протиправною та скасувати постанову старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про закінчення виконавчого провадження № 78189822 від 05.09.2025.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 3875,84 грн.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення рішення, згідно з ч. 6 ст. 287 КАС України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його оскарження з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції, у відповідності до ст. 272 КАС України.
Учасники справи:
позивач ОСОБА_1 , місцезнаходження - АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ;
відповідач відділ примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, місцезнаходження - місто Харків, вулиця Ярослава Мудрого, будинок № 26, код ЄДРПОУ 43316700;
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору військова частина НОМЕР_1 Національної гвардії України, місцезнаходження - АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 .
Повне судове рішення складено та підписано суддею 04.12.2025.
Суддя М. І. Садова