Справа № 500/6799/25
05 грудня 2025 рокум.Тернопіль
Суддя Тернопільського окружного адміністративного суду Дерех Н.В., розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали Донецького державного університету внутрішніх справ до ОСОБА_1 про стягнення витрат, повязаних з утриманням в вищому навчальному закладі,
01 грудня 2025 року до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Донецького державного університету внутрішніх справ до ОСОБА_1 про стягнення витрат, повязаних з утриманням в вищому навчальному закладі.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує серед іншого, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
З'ясовуючи питання про наявність підстав для відкриття провадження у справі, суд встановив, що позовна заява подана до Тернопільського окружного адміністративного суду без дотримання правил територіальної підсудності у зв'язку з наступним.
За змістом частини першої ст. 26 КАС України, позови до фізичної особи пред'являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Як вбачається з позовної заяви, місцезнаходженням позивача - Донецького державного університету внутрішніх справ є: Кіровоградська область, м.Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 1.
Тернопільським окружним адміністративним судом направлено запит до Державного демографічного реєстру щодо відповідача, та отримано відповідь №2090290 від 04.12.2025, з якої слідує, що адресою реєстрації відповідача ОСОБА_1 є: АДРЕСА_1 .
Слід також зазначити, що відповідно до частини першої статті 4 Закону України від 05.11.2021 № 1871-IX «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» (далі - Закон № 1871-IX) особа одночасно може мати лише одне задеклароване або одне зареєстроване місце проживання (перебування).
За приписами статті 2 Закону № 1871-IX реєстрація місця проживання (перебування) особи - внесення за заявою про реєстрацію місця проживання (перебування), поданою особою в паперовій формі, до реєстру територіальної громади інформації про місце проживання (перебування) особи.
Згідно із пунктами 1-3 частини другої Розділу ІV «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1871-IX місце проживання (перебування) особи, зареєстроване до набрання чинності цим Законом, не підлягає повторній реєстрації (декларуванню). Для підтвердження інформації про місце проживання (перебування), зареєстроване до набрання чинності цим Законом, особа може подавати відомості про місце проживання, що були внесені до: 1) паспорта громадянина України, виготовленого у формі книжечки; 2) паспорта громадянина України або паспорта громадянина України для виїзду за кордон у формі е-паспорта або е-паспорта для виїзду за кордон; 3) витягу з реєстру територіальної громади.
Механізм декларування/реєстрації місця проживання (перебування), зміни місця проживання, зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), скасування декларування/реєстрації місця проживання (перебування), а також встановлення форми необхідних для цього документів визначає Порядок декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2022 № 265.
Відповідно до пунктів 3 та 4 цього Порядку, декларування/реєстрація місця проживання (перебування), зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), зміна місця проживання (перебування), скасування декларування/реєстрації місця проживання (перебування) особи здійснюється органом реєстрації, на території територіальної громади, на яку поширюються повноваження відповідної ради.
Особа може задекларувати/зареєструвати своє місце проживання (перебування) лише за однією адресою. У разі коли особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює декларування/реєстрацію місця проживання (перебування) за однією з таких адрес за власним вибором. За адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції.
Системний аналіз наведених норм права дає змогу зробити висновок про те, що місце проживання - це житло, в якому проживає особа, а реєстрація у встановленому законом порядку місця проживання/перебування підтверджується вичерпним переліком документів, зокрема, паспортом громадянина України, витягом з реєстру територіальної громади.
Чинним законодавством передбачено чіткі вимоги до реєстрації особою місця свого проживання чи перебування, та передбачено документи, які підтверджують таку реєстрацію.
Засвідчення місця проживання у публічно-правових відносинах має бути здійснено допустимими доказами.
З наведеного мотиву, суд вважає, що відомості, зазначені у листі Головного управління Національної поліції в Тернопільській області №142112-2025 від 08.10.2025 не є належним доказом місця реєстрації відповідача ОСОБА_1 .
Таким чином, суд дійшов висновку, що ця справа не підсудна Тернопільському окружному адміністративному суду, а належить до територіальної юрисдикції (підсудності) Луганського окружного адміністративного суду за місцем реєстрації відповідача.
Згідно з пунктом 2 частини першої статті 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
З огляду на те, що ця справа не належить до територіальної юрисдикції Тернопільського окружного адміністративного суду, суд вважає за необхідне передати її за підсудністю на розгляд Луганського окружного адміністративного суду (зважаючи на зареєстроване місце проживання відповідача).
Керуючись статтями 26, 29, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Передати адміністративну справу №500/6799/25 на розгляд Луганського окружного адміністративного суду.
Адміністративну справу передати не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження ухвали суду, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Повний текст ухвали виготовлено і підписано 05 грудня 2025 року.
Суддя Дерех Н.В.