про залишення позовної заяви без руху
05 грудня 2025 року Справа № 480/9095/25
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Кунець О.М., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Сумської міської ради, Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради, Секретаря Сумської міської ради Артема Кобзаря про визнання протиправними дії, визнання протиправними та скасування рішення та розпорядження, поновлення на посаді та стягнення середньої заробітної плати за час вимушеного прогулу,
До Сумського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Сумської міської ради, Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради, Секретаря Сумської міської ради Артема Кобзаря, в якому просить:
- визнати протиправними дії Виконуючого обов'язки Сумського міського голови - секретаря Сумської міської ради Артема Кобзаря, Сумської міської ради, Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради щодо звільнення ОСОБА_1 з посади заступника директора Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради у зв'язку із скороченням посади (п.1 ч.І ст. 40 КЗпП України);
- визнати протиправним та скасувати рішення Сумської міської ради від 13.08.2025 року №5852-МР «Про внесення змін до рішення Сумської міської ради від 27 липня 2016 року№ 1031-МР «Про затвердження структури апарату та виконавчих органів Сумської міської ради, їх загальної чисельності» (зі змінами)»;
- визнати протиправним та скасувати Розпорядження міського голови №716-к від 23.10.2025 за підписом Секретаря Сумської міської ради Артема Кобзаря про звільнення ОСОБА_1 з посади заступника директора Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради у зв'язку із скороченням посади (п.1 ч.І ст. 40 КЗпП України);
- поновити ОСОБА_1 на посаді заступника директора Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумсь кої міської ради з 03.11.2025;
- стягнути з Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради на користь ОСОБА_1 середню заробітну плату за час вимушеного прогулу з 03.11.2025 по дату ви несення рішення.
Відповідно до вимог статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) суддя після одержання позовної заяви, з'ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Перевіривши позовну заяву та додані до неї матеріали, суд вважає, що позовна заява підлягає залишенню без руху, оскільки подана з порушенням вимог ст.ст. 160, 161 КАС України.
Так, відповідно до п.п. 4 - 5 ч. 5 ст. 160 КАС України, в позовній заяві зазначаються, зокрема: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Водночас, відповідно до положень ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Отже, суд вважає за необхідне звернути увагу позивача на те, що під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу, який має формулюватися максимально чітко і зрозуміло, а тому, особа, звертаючись до суду із позовною заявою, повинна чітко зазначити рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, що порушили її право, та повинна вказати спосіб захисту свого порушеного права.
Обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги - це конкретні юридичні факти, з настанням яких суб'єкти публічного права вступають між собою у спірні правовідносини.
При цьому, суд на стадії відкриття провадження не наділений повноваженнями визначати спосіб захисту порушеного права. Це є правом позивача, який звертається до суду, самостійно визначати спосіб захисту, який він вважає ефективним для відновлення порушеного права.
У позовній заяві позивач зазначає відповідачами Сумську міську раду, Департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради та Секретаря Сумської міської ради Артема Кобзаря, проте у прохальність частині позову не зазначає о к р е м о щодо кожного з відповідачів, якими конкретно їх діями порушено права та законні інтереси позивача.
Зі змісту прохальної частини позовної заяви, а саме пункту другого, слідує, що позивач заявленяє позовні вимоги, які є аналогічні за змістом, але заявлені до трьох різних відповідачів.
Тож позивач має надати до суду позовну заяву (уточнену) та її копії відповідно до кількості сторін, оформлену у відповідності до вимог статей 160, 161 КАС України, в якій обґрунтувати підстави заявлених позовних вимог, які є аналогічні за змістом, але заявлені до трьох різних відповідачів або уточнити позовні вимоги щодо кожного з відповідачів окремо.
Крім того, відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", за подання до адміністративного суду позовної заяви фізичною особою ставка судового збору позовних вимог немайнового характеру становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно з ч. 3 ст. 6 Закону України "Про судовий збір", за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір", від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі - у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі.
Відповідно до постанови Верховного Суду в справі № 728/2955/18 від 10 січня 2019 року, починаючи з 01 вересня 2015 року позивачі в справах за позовними вимогами, що випливають із трудових відносин, не звільняються від сплати судового збору, за винятком позивачів у двох категоріях: про стягнення заробітної плати та про поновлення на роботі.
Тобто, Верховний Суд прийшов до висновку, що п.1 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» чітко визначено вимоги, які випливають з норм трудового законодавства, які не підлягають оплаті судовим збором при зверненні до суду.
Отже, вимога про визнання протиправним та скасування рішення Сумської міської ради від 13.08.2025 року №5852-МР «Про внесення змін до рішення Сумської міської ради від 27 липня 2016 року№ 1031-МР «Про затвердження структури апарату та виконавчих органів Сумської міської ради, їх загальної чисельності» (зі змінами)», не є вимогою, при пред'явленні якої позивач звільняється від сплати судового збору.
Таким чином, за вказану вимогу немайнового характеру позивач має сплатити судовий збір в розмірі 1211,20 грн.
Разом з цим, доказів сплати судового збору позивачем до суду не надано.
Тому позивачу необхідно усунути зазначений недолік позовної заяви шляхом надання до суду документа про сплату судового збору за подання позову у даній справі, а саме необхідно сплатити 1211,20 грн. судового збору.
Кошти повинні бути перераховані за наступними реквізитами:
- Рахунок - UA878999980313151206084018540
- Отримувач - ГУК Сум.обл/Сумська МТГ/22030101
- Банк отримувача - Казначейство України(ел. адм. подат.)
- Код отримувача (ЄДРПОУ) - 37970404
- Найменування коду класифікації доходів бюджету - Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050)
- Наявність відомчої ознаки - "84" Окружні адміністративні суди.
Також слід зазначити, що відповідно до частини першої статті 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
На підставі ч.2 ст.122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Спеціальним строком для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби є місячний строк, установлений частиною п'ятою статті 122 КАС України, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
У позовній заяві позивач просить, крім іншого, визнати протиправним та скасувати Розпорядження міського голови №716-к від 23.10.2025 за підписом Секретаря Сумської міської ради Артема Кобзаря про звільнення ОСОБА_1 з посади заступника директора Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради у зв'язку із скороченням посади (п.1 ч.І ст. 40 КЗпП України).
Отже, спірний наказ прийнятий відповідачем 23.10.2025.
З даним адміністративним позовом позивач звернулася до суду 01.12.2025, тобто з пропуском місячного строку звернення до адміністративного суду, встановленого законом.
Частина шоста статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України визначає, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Вказаного обов'язку позивач не дотрималась, зважаючи, що відповідна заява відсутня.
Відповідно до ч. 1 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху.
При цьому, протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Враховуючи викладене, позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви шляхом подання до суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду з позовними вимогами в частині оскарження Розпорядження міського голови №716-к від 23.10.2025, у якій зазначити поважні причини пропуску такого строку та доказів поважності причин пропуску такого строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи вищевикладене, позовну заяву необхідно залишити без руху, надавши позивачу строк для усунення зазначених у даній ухвали недоліків позовної заяви.
Керуючись ст.ст. 169, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Сумської міської ради, Департаменту забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради, Секретаря Сумської міської ради Артема Кобзаря про визнання протиправними дії, визнання протиправними та скасування рішення та розпорядження, поновлення на посаді та стягнення середньої заробітної плати за час вимушеного прогулу - залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 10 днів з дня отримання копії ухвали.
У разі невиконання вимог цієї ухвали у встановлений строк, позовна заява буде повернута позивачу.
Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя О.М. Кунець