Рішення від 05.12.2025 по справі 460/19106/25

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 грудня 2025 року м. Рівне №460/19106/25

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді К.М.Недашківської, розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.

До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - Позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), в якому Позивач просить суд: визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо ненадання інформації на запит ОСОБА_1 на отримання публічної інформації від 20.09.2025 відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" від 13.01.2011 № 2939-VI; визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 в частині не надання ОСОБА_1 на запит на отримання публічної інформації від 20.09.2025 документів, а саме: - належним чином завірені копії наказу ІНФОРМАЦІЯ_1 (розпорядження, рішення, розпорядчого акту тощо) щодо призначення в 2024 році службового розслідування (службової перевірки), щодо встановлення причин виникнення матеріальної шкоди державі та винних осіб, проведеного (проведеної) відносно ОСОБА_1 , за результатами якого був виданий Акт службової перевірки проведеної відносно ОСОБА_1 (вх. №18445 від 22.11.2024); належним чином завірені копії Акту службової перевірки проведеної відносно ОСОБА_1 (вх. №18445 від 22.11.2024), додатків до нього, та копії наказу (розпорядження, розпорядчого акту, рішення, доповідної тощо) виданого за результатами зазначеного Акту службової перевірки; визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 (щодо недотримання п'ятиденного строку надання ОСОБА_1 інформації на запит на інформацію від 20.09.2025 у відповідності до Закону України "Про доступ до публічної інформації" від 13.01.2011 № 2939-VI; зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 надіслати на поштову адресу ( АДРЕСА_1 ) та електронну адресу ( E-mail: ІНФОРМАЦІЯ_3 ) ОСОБА_1 : належним чином завірені копії наказу ІНФОРМАЦІЯ_1 (розпорядження, рішення, розпорядчого акту тощо) щодо призначення в 2024 році службового розслідування (службової перевірки), щодо встановлення причин виникнення матеріальної шкоди державі та винних осіб, проведеного (проведеної) відносно ОСОБА_1 , за результатами якого був виданий Акт службової перевірки проведеної відносно ОСОБА_1 (вх. №18445 від 22.11.2024); належним чином завірені копії Акту службової перевірки проведеної відносно ОСОБА_1 (вх. №18445 від 22.11.2024), додатків до нього, та копії наказу (розпорядження, розпорядчого акту, рішення, доповідної тощо) виданого за результатами зазначеного Акту службової перевірки.

Стислий виклад позиції Позивача.

Позивач зазначає, що звернувся до Відповідача, як розпорядника інформації, із запитом про надання інформації в порядку Закону України «Про доступ до публічної інформації». Проте, Відповідач не розглянув в установлені строки запит та не надав запитувані документи, що свідчить про протиправну бездіяльність. Просив суд задовольнити позов у повному обсязі.

Відзив на позовну заяву в порядку статей 159, 162, 263 КАС України Відповідачем не поданий.

Ухвалою суду від 20.10.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідач має зареєстрований електронний кабінет у підсистемі «Електронний суд» системи ЄСІТС; ухвала суду від 20.10.2025 доставлена Відповідачу - 20.10.2025.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до частини четвертої статті 229 КАС України.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд при вирішенні справи керується принципами верховенства права, законності, рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з'ясування всіх обставин, гласності і відкритості адміністративного процесу.

Дослідивши наявні у матеріалах справи докази у їх сукупності та з'ясувавши всі обставини, які мають правове значення для вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до ІНФОРМАЦІЯ_1 із Запитом про надання інформації від 20.09.2025 в порядку Закону України «Про доступ до публічної інформації» (далі - Запит) (а.с. 12), в якому просила надіслати на поштову та електронну адресу інформацію (документи):

копії наказу щодо призначення у 2024 році службового розслідування щодо встановлення причин виникнення матеріальної шкоди державі та винних осіб, проведеного відносно ОСОБА_1 , за результатами якого був складений Акт службової перевірки від 22.11.2024;

копії Акта службової перевірки, проведеної відносно ОСОБА_1 від 22.11.2024, додатків до нього та копії наказу (розпорядження, розпорядчого акта, рішення, доповідної тощо), виданих за результатами зазначеного Акта службової перевірки.

Запит надісланий на адресу Відповідача засобами поштового зв'язку (а.с. 13).

Відповідно до інформації «Перевірка статусу відстеження» поштове відправлення №3302300290849 - Запит одержаний Відповідачем - 26.09.2025 (а.с. 15).

Вважаючи протиправною бездіяльність Відповідача щодо не надання відповіді на Запит та не надання запитуваних документів, Позивач звернувся до суду з позовом.

Перевіривши правову та фактичну обґрунтованість оскаржуваної бездіяльності, на відповідність вимогам частини другої статті 2 КАС України, яка визначає, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку; суд зазначає таке.

Нормативно-правовим актом, який визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес, є Закон України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 №2939-VI (далі - Закон №2939-VI).

За правилами статті 1 Закону №2939-VI, Публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до статті 3 Закону №2939-VI, право на доступ до публічної інформації гарантується:

1) обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом;

2) визначенням розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє;

3) максимальним спрощенням процедури подання запиту та отримання інформації;

4) доступом до засідань колегіальних суб'єктів владних повноважень, крім випадків, передбачених законодавством;

5) здійсненням парламентського, громадського та державного контролю за дотриманням прав на доступ до публічної інформації;

6) юридичною відповідальністю за порушення законодавства про доступ до публічної інформації.

Відповідно до статті 5 Закону №2939-VI, доступ до інформації забезпечується шляхом:

1) систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на єдиному державному веб-порталі відкритих даних; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом;

2) надання інформації за запитами на інформацію.

За приписами статті 12 Закону №2939-VI, суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.

Відповідно до статті 14 Закону №2939-VI, розпорядники інформації зобов'язані: 1) оприлюднювати інформацію, передбачену цим та іншими законами; 2) систематично вести облік документів, що знаходяться в їхньому володінні; 3) вести облік запитів на інформацію; 4) визначати спеціальні місця для роботи запитувачів з документами чи їх копіями, а також надавати право запитувачам робити виписки з них, фотографувати, копіювати, сканувати їх, записувати на будь-які носії інформації тощо; 5) мати спеціальні структурні підрозділи або призначати відповідальних осіб для забезпечення доступу запитувачів до інформації та оприлюднення інформації; 6) надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.

Відповідно до статті 19 Закону №2939-VI, запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.

Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.

Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача.

Письмовий запит подається в довільній формі.

Запит на інформацію має містити:

1) ім'я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв'язку, якщо такий є;

2) загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо;

3) підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі.

З метою спрощення процедури оформлення письмових запитів на інформацію особа може подавати запит шляхом заповнення відповідних форм запитів на інформацію, які можна отримати в розпорядника інформації та на офіційному веб-сайті відповідного розпорядника. Зазначені форми мають містити стислу інструкцію щодо процедури подання запиту на інформацію, її отримання тощо.

У разі якщо з поважних причин (інвалідність, обмежені фізичні можливості тощо) особа не може подати письмовий запит, його має оформити відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації, обов'язково зазначивши в запиті своє ім'я, контактний телефон, та надати копію запиту особі, яка його подала.

За правилами статті 20 Закону №2939-VI, розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

У разі якщо запит на інформацію стосується інформації, необхідної для захисту життя чи свободи особи, щодо стану довкілля, якості харчових продуктів і предметів побуту, аварій, катастроф, небезпечних природних явищ та інших надзвичайних подій, що сталися або можуть статись і загрожують безпеці громадян, відповідь має бути надана не пізніше 48 годин з дня отримання запиту.

Клопотання про термінове опрацювання запиту має бути обґрунтованим.

У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

Відповідно до частини першої статті 22 Закону №2939-VI, розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках:

1) розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит;

2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону;

3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком;

4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону.

За приписами частини четвертої статті 22 Закону №2939-VI, у відмові в задоволенні запиту на інформацію має бути зазначено: 1) прізвище, ім'я, по батькові та посаду особи, відповідальної за розгляд запиту розпорядником інформації; 2) дату відмови; 3) мотивовану підставу відмови; 4) порядок оскарження відмови; 5) підпис.

Відмова в задоволенні запиту на інформацію надається в письмовій формі (частина п'ята стаття 22 Закону №2939-VI).

Судом установлено, що Позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із Запитом про надання інформації від 20.09.2025 в порядку Закону України «Про доступ до публічної інформації», в якому просив надіслати на поштову та електронну адресу інформацію (документи): копії наказу щодо призначення у 2024 році службового розслідування щодо встановлення причин виникнення матеріальної шкоди державі та винних осіб, проведеного відносно ОСОБА_1 , за результатами якого був складений Акт службової перевірки від 22.11.2024; копії Акта службової перевірки, проведеної відносно ОСОБА_1 від 22.11.2024, додатків до нього та копії наказу (розпорядження, розпорядчого акта, рішення, доповідної тощо), виданих за результатами зазначеного Акта службової перевірки.

Запит одержаний Відповідачем - 26.09.2025 (а.с. 15).

Отже, в силу норм статті 20 Закону №2939-VI Відповідач був зобов'язаний розглянути Запит на надати відповідь на Запит.

Проте, таких дій Відповідач не вчинив, Запит не розглянув, відповідь на Запит не надав.

Суд зазначає, що право особи на доступ до публічної інформації включає в себе не тільки право на отримання відповідної інформації, а й право на своєчасність її отримання.

Бездіяльність суб'єкта владних повноважень - це пасивна поведінка суб'єкта владних повноважень, яка може мати вплив на реалізацію прав, свобод, інтересів фізичної чи юридичної особи - невиконання державним органом зобов'язань, які необхідно виконати.

Як протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень треба розуміти зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу/його посадової особи, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.

Для визнання бездіяльності протиправною недостатньо одного лише факту неналежного та/або несвоєчасного виконання обов'язкових дій. Важливими є також конкретні причини, умови та обставини, через які дії, що підлягали обов'язковому виконанню відповідно до закону, фактично не були виконані чи були виконані з порушенням строків. Крім того, потрібно з'ясувати юридичний зміст, значимість, тривалість та межі протиправної бездіяльності, фактичні підстави її припинення, а також шкідливість/протиправність бездіяльності для прав та інтересів заінтересованої особи.

У спірному випадку Відповідач допустив бездіяльність щодо розгляду Запиту у строки, визначені нормами чинного законодавства, тому заявлена позовна вимога про визнання її протиправною підлягає до задоволення.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 надіслати на поштову адресу ( АДРЕСА_1 ) та електронну адресу (E-mail: ІНФОРМАЦІЯ_3 ) ОСОБА_1 запитувані документи, суд зазначає таке.

Відповідно до пункту 23 частини першої статті 4 КАС України, похідна позовна вимога - вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).

За правилами частини другої статті 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про, зокрема: визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Зважаючи на попередній висновок суду про протиправність оскаржуваної бездіяльності, суд дійшов висновку про наявність достатніх правових підстав для задоволення похідної позовної вимоги зобов'язального характеру.

За приписами статті 19 Конституції України від 28.06.1996 №254к/96-ВР, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідачем не доведено правомірність оскаржуваної бездіяльності в порядку статті 77 КАС України, а тому заявлені позовні вимоги підлягають до задоволення повністю.

Питання щодо розподілу судових витрат у порядку статті 139 КАС України не підлягає вирішенню.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не розгляду Запиту про надання інформації ОСОБА_1 від 20.09.2025 у строки, визначені Законом України «Про доступ до публічної інформації».

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не надання документів ОСОБА_1 відповідно до Запиту про надання інформації від 20.09.2025 в порядку Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 надати ОСОБА_1 інформацію та документи відповідно до Запиту про надання інформації від 20.09.2025 (на поштову адресу ( АДРЕСА_1 ) та електронну адресу (E-mail: ІНФОРМАЦІЯ_3 )): належним чином завірені копії наказу ІНФОРМАЦІЯ_1 (розпорядження, рішення, розпорядчого акту тощо) щодо призначення в 2024 році службового розслідування (службової перевірки), щодо встановлення причин виникнення матеріальної шкоди державі та винних осіб, проведеного (проведеної) відносно ОСОБА_1 , за результатами якого виданий Акт службової перевірки проведеної відносно ОСОБА_1 (вх. №18445 від 22.11.2024); належним чином завірені копії Акту службової перевірки проведеної відносно ОСОБА_1 (вх. №18445 від 22.11.2024), додатків до нього, та копії наказу (розпорядження, розпорядчого акту, рішення, доповідної тощо) виданого за результатами зазначеного Акту службової перевірки.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 05 грудня 2025 року

Суддя К.М. Недашківська