Справа № 420/23497/25
05 грудня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Вовченко О.А., розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Одесі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , треті особи: Військова частина НОМЕР_1 , Військова частина НОМЕР_2 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Одеського окружного адміністративного суду 16.07.2025 надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , треті особи: Військова частина НОМЕР_1 , Військова частина НОМЕР_2 , в якій позивач просить суд:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , щодо відмови у звільненні з військової служби капітана ОСОБА_1 відповідно до підпункту «г» пункту 2 частини 4 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» з підстав, що зазначені в абзаці 12 пункту 3 частині 12 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу»;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 , прийняти рішення про звільнення капітана ОСОБА_1 з військової служби у запас згідно з підпунктом «г» пункту 2 частини 4 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» з підстав, що зазначені в абзаці 12 пункту 3 частині 12 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу».
Ухвалою суду від 21 липня 2025 року судом прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 . Відкрито провадження у адміністративній справі та визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
Ухвалою суду від 11 серпня 2025 року задоволено частково заяву представника ІНФОРМАЦІЯ_1 та продовжено ІНФОРМАЦІЯ_1 встановлений судом строк для подання відзиву у справі № 420/23497/25.
09.09.2025 року від представника від представника військової частини НОМЕР_3 до суду надійшло клопотання про залучення до справи у якості співвідповідачів військову частина НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) та військову частину НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ).
Ухвалою суду від 20 жовтня 2025 року залишено без руху позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , треті особи: Військова частина НОМЕР_1 , Військова частина НОМЕР_2 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії та встановлено позивачу 5-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії ухвали.
До суду на виконання ухвали від 20.10.2025 року від позивача надійшла заява про поновлення строку звернення до суду.
25 листопада 2025 року ухвалою суду поновлено ОСОБА_1 строк звернення до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , треті особи: Військова частина НОМЕР_1 , Військова частина НОМЕР_2 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії. У задоволенні заяви представника військової частини НОМЕР_3 про залишення позову без розгляду відмовлено та продовжено розгляд справи №420/23497/25.
Ухвалою суду від 05.12.2025 року відмовлено у задоволенні клопотання представника військової частини НОМЕР_3 про залучення співвідповідачів.
В обґрунтування позовних вимог в позовній заяві зазначено, що ОСОБА_1 проходить військову службу за призовом під час мобілізації у військовій частині НОМЕР_1 яка перебуває у підпорядкуванні військової частини НОМЕР_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 . 01.04.2025 року позивачем подано рапорт, у якому він просив звільнити його з військової служби у запас відповідно до підпункту «г» пункту 2 частини 4 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» з підстав, що зазначені в абз. 12 п. 3 ч. 12 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу». До рапорту позивачем були додані наступні документи: копія паспорту, РНОКПП, та свідоцтва про народження щодо себе; витяг з державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію та встановлення батьківства; копію паспорту та РНОКПП матері ОСОБА_2 ; копія довідки МСЕК Серія 12ААД № 076246 від 10.09.2024 року; копія висновку ЛКК №176 від 17.09.2024 року; нотаріальна заява ОСОБА_2 №1797; акт обстеження сімейного стану військовослужбовця від 14.02.2025 року №4 який складений комісією ІНФОРМАЦІЯ_2 . Позивачем виконані всі вимоги законодавця, щодо звільнення із військової служби. 18.06.2025 року, командування військової частини НОМЕР_1 , повідомило позивача, що отримана відмова ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо звільнення капітана ОСОБА_1 . Позивача ознайомлено з текстом відмови від 12.04.2025 року №343/8336. Підставою для відмови позивачу у звільненні на думку ІНФОРМАЦІЯ_1 є те що позивачем в додаток до рапорту не надано документів, які підтверджують, що позивач є єдиним членом сім'ї, який може доглядати своїх батьків з інвалідністю другої групи. Та зазначено, що після надання документів, які підтверджують, що капітан ОСОБА_1 є єдиним членом сім'ї першого чи другого ступеню споріднення який може доглядати своїх батьків, буде прийняте відповідне рішення. Позивач не погоджується із рішенням ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови у звільненні позивача з військової служби, вважає таку діяльність протиправною, та такою що йде врозріз з чинними вимогами нормативно правових актів які регулюють спірні правовідносини та звернувся до суду з позовною заявою 25 серпня 2025 року від представника військової частини НОМЕР_3 до суду надійшов відзив на позовну заяву (Вхід.№ЕС/87594/25) де зазначено, що позовні вимоги ОСОБА_1 є безпідставними, необґрунтованими та не підлягають задоволенню. На момент розгляду цієї адміністративної справи строк дії воєнного стану в Україні продовжений. Підстави звільнення з військової служби, зокрема, під час дії воєнного стану, передбачені статтею 26 Закону № 2232-XII. Однією з підстав для звільнення військовослужбовця (як такого, що висловив своє небажання продовжувати проходження військової служби) з військової служби під час воєнного стану через сімейні обставини або інші поважні причини є необхідність здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю I або II групи, за умови відсутності інших членів сім'ї першого та другого ступенів споріднення такої особи або якщо інші члени сім'ї першого та другого ступенів споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я. Для звільнення з військової служби саме за такою сімейною обставиною військовослужбовець має довести такі факти: наявність в одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) статусу особи з інвалідністю І чи ІІ групи; необхідність здійснювати постійний догляд за особою з інвалідністю І чи ІІ групи; відсутність в особи з інвалідністю І чи ІІ групи інших членів сім'ї першого та другого ступеня споріднення, які могли б здійснювати постійний догляд за нею (тобто, інші особи, крім військовослужбовця, які можуть здійснювати постійний догляд особи з інвалідністю І чи ІІ групи, відсутні), або наявність в інших членів сім'ї особи з інвалідністю І чи ІІ групи першого чи другого ступеня споріднення потреби постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я. За умови підтвердження таких взаємопов'язаних між собою обставин військовослужбовець підлягає звільненню з військової служби на підставі абзацу 13 пункту 3 частини 12 статті 26 Закону № 2232-ХІІ. Документи на звільнення військовослужбовців направляються безпосередньо до посадових осіб, які мають право їх звільнення з військової служби (абзац 13 пункту 14.10 Розділу XIV Інструкції № 170).
Позивачем подано рапорт відразу на командира військової частини НОМЕР_1 , минаючи своїх безпосередніх командирів (начальників). Відповідно, військова частина НОМЕР_1 направила рапорт до НОМЕР_2 . В порушення нормативно-правових актів та правової позиції Верховного Суду, військовими частинами А4785 та НОМЕР_2 , не перевірячи документи, було надіслано до ІНФОРМАЦІЯ_1 . Довідка ЛКК від 17.09.2024 № 176, надана військовослужбовцем до рапорту, не може бути визнана документом, передбаченим чинним законодавством, на підставі якого він підлягає звільненню з військової служби, оскільки вона може підтверджувати відповідні обставини лише стосовно особи, яка не досягла 18 років. Законодавець не визначив потребу особи з інвалідністю 2 групи у постійному сторонньому догляді як підставу для звільнення з військової служби, а пов'язав її з наявністю у військовослужбовця необхідності, тобто встановленого обов'язку, здійснювати такий догляд. Наявність у військовослужбовця обов'язків, необхідність виконання яких визначена законодавцем як підстава для звільнення з військової служби, має бути підтверджена відповідними документами. Позивач не надав жодного доказу, виданого уповноваженими органами, що саме він уповноважений на здійснення постійного догляду за особою з інвалідністю 2 групи. Крім того, позивач був призваний на військову службу по мобілізації 24.06.2024, медичні документи (МСЕК, ЛЛК) були видані 10.09.2024 та 17.09.2024 відповідно. Слід звернути увагу суду, що відповідно до вище визначених норм ЛКК має видавати направлення для проходження МСЕК, а відтак має передувати МСЕК. Проте, не відомо у який спосіб довідка до акту огляду МСЕК матері позивача передує висновку ЛКК. Позивачем надано копію нотаріально завіреної Заяви матері (оформлена на спеціальному бланку серії НТО № 041506) в якій з її слів записано про відсутність інших працездатних осіб та членів сім'ї першого та другого ступеня споріднення, які мають утримувати її, записана зі слів. До рапорту позивач додав довідку про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку, виданою Балтською міською радою Одеської області від 05.08.2024 № 1112, на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , як власнику житлового приміщення. Дана довідка свідчить лише про місце реєстрації позивача. Позивачем надано Витяг із Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію батьківства від 20.09.2024 № 00047086845, що свідчить про наявність у позивача батьків - ОСОБА_2 та ОСОБА_3 . Відповідно підтверджено й свідоцтвом про народження серії НОМЕР_6 від 06.02.1974. Проте, ніяких доказів, що батько позивача не може здійснювати постійний догляд за матір'ю, не був наданий позивачем. Позивачем надано копію Акту обстеження сімейного стану військовослужбовця від 14.02.2025 № 4, затверджений тимчасово виконуючим обов'язки начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 21.02.2025. Зі змісту Акту обстеження сімейного стану військовослужбовця від 14.02.2025, встановлено, що підставою обстеження сімейного стану був рапорт військовослужбовця від 13.02.2025 про необхідність здійснення постійного догляду за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю І чи ІІ групи (предмет обстеження позначено “галочкою»). Зі змісту Акту обстеження встановлено, що комісією здійснено обстеження сімейного стану військовослужбовця виключно на підставі заяви матері позивача, засвідченої нотаріально від 08.10.2024 № 1797, довідки МСЕК серії 12 ААД № 076246 від 10.09.2024, Висновку ЛКК від 17.09.2024 № 176 та свідоцтва про народження серії НОМЕР_6 від 06.02.1974. ІНФОРМАЦІЯ_5 обстеження сімейного стану проведено формально, поза межами предмету обстеження, без дослідження та перевірки комісією будь-яких інформаційних баз, реєстрів тощо. Позивачем не доведено та ненадано доказів на підтвердження відсутності у матері Позивача інших членів сім'ї першого та другого ступеня споріднення, які могли б здійснювати за нею постійний сторонній догляд, як того вимагає норма абзацу 13 пункту 3 частини дванадцятої статті 26 Закону № 2232-XII.
23 червня 2025 року від представника військової частини НОМЕР_2 до суду надійшов пояснення (Вхід. №ЕС/77036/25), де зазначено, що ОСОБА_1 проходить військову службу за призовом під час мобілізації у військовій частині НОМЕР_1 , яка перебуває у підпорядкуванні військової частини НОМЕР_2 . 01 квітня 2025 року ОСОБА_1 подав до командування військової частини рапорт про звільнення з військової служби у запас, відповідно до підпункту «г» пункту 2 частини 4 статті 26 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу», у зв'язку із здійсненням догляду за матір'ю - ОСОБА_2 , якає інвалідом ІІ групи. До рапорту були додані документи, які підтверджують наявність підстав для звільнення : копія свідоцтва про народження, довідка МСЕК (інвалідність ІІ групи), висновок ЛКК, акт обстеження сімейного стану військовослужбовця, нотаріальна заява матері, що потребує постійного стороннього догляду. Військова частина НОМЕР_2 виконала дії в межах своєї компетенції - прийняла та зареєструвала рапорт, сформувала необхідний пакет документів та передала його до ІНФОРМАЦІЯ_1 для прийняття рішення. Окрім, вищевказаного в позовній заяві, представник позивача зазначив, що позивач ОСОБА_1 ознайомлений з текстом відповіді начальника управління персоналу штабу ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо звільнення його з військової служби від 12 квітня 2025 року лише 18 червня 2025 року, однак дане твердження спростовується відомостями, які зазначені у відповіді начальника управляння персоналу штабу ІНФОРМАЦІЯ_1 , на якому позивач ОСОБА_1 власноручно написав: « копію отримав 28 квітня 2025 року капітан ОСОБА_1 , підпис ». Військова частина НОМЕР_2 визнає, що ОСОБА_1 на момент звернення до суду: проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_1 безпосереднього підпорядкування військовій частині НОМЕР_2 ; має намір реалізувати своє право на звільнення з військової служби відповідно до чинного законодавства України. В межах компетенції, передбаченої законом та підзаконними актами, військова частина належним чином виконала всі дії щодо реєстрації рапорту, оформлення документів та передачі їх у порядку підпорядкування. З огляду на вищезазначене, військова частина НОМЕР_2 не визнає адміністративний позов, оскільки жодних порушень з боку військової частини НОМЕР_2 не допущено, а тому вважає позовні вимоги безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.
05 серпня 2025 року від військової частини НОМЕР_1 до суду надійшли пояснення (Вхід. №ЕС/79540/25), де зазначено, що 03.03.2025 ОСОБА_1 звернувся до командування військової частини НОМЕР_1 з рапортом про звільнення його з військової служби за сімейними обставинами, а саме: у зв'язку із необхідністю здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю І чи II групи, за умови відсутності інших членів сім'ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім'ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я», саме у зв'язку з наявністю матері з інвалідністю ІІ групи. Поданий до військової частини НОМЕР_1 рапорт капітаном ОСОБА_1 06.03.2025 за вих № 85 направлено до військової частини НОМЕР_2 . 28.04.2025 капітану ОСОБА_1 повідомлено, що за результатами розгляду його рапорту ІНФОРМАЦІЯ_1 прийнято рішення про відмову у його задоволенні.
Вивчивши матеріали справи, ознайомившись з позовною заявою, відзивом на позовну заяву, поясненнями представників третіх осіб, дослідивши обставини, якими обґрунтовано позовні вимоги і заперечення та перевіривши їх наданими доказами, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , проходить військову службу у військовій частинні НОМЕР_1 з 17.10.2024 року, що підтверджено довідкою військової частини НОМЕР_1 від 16.07.2025 № 80.
03.03.2025 року позивач звернувся до командира військової частини НОМЕР_1 з рапортом про звільнення з військової служби у запас на підставі підпункту «г» пункту 2 частини 4 та підпункту 12 пункту 3 частини 12 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII. В додаток до рапорту позивачем надано: копію висновку ЛКК № 176 ( ОСОБА_2 ); копію довідки МСЕК ( ОСОБА_2 ); копію паспорта ( ОСОБА_2 ); довідку про склад сім'ї; копію свідоцтва про народження ОСОБА_1 ; витяг із Державного реєстру актів цивільного стану громадян; копію паспорта ОСОБА_1 ; копію ідентифікаційного коду ОСОБА_1 ; копію заяви ОСОБА_2 ; акт обстеження сімейного стану від 21.02.2025 № 4.
З досліджених документів, що були подані позивачем до рапорту від 03.03.2025 року, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 , народився ІНФОРМАЦІЯ_6 , батьком є ОСОБА_3 , матір'ю є ОСОБА_2 , що підтверджено свідоцтвом про народження серії НОМЕР_6 виданого РАГС Балтського району Одеської області 06.02.1974 р. (а.с.22) та витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію встановлення батьківства №00047086845 від 20.09.2024 (а.с.8-9).
Відповідно до довідки до акту огляду Спеціалізованої кардіологічної МСЕК № 2 м. Одеса серії 2-ААД № 076246 від 10.09.2024, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3
встановлено 2 групу інвалідності, загальне захворювання, безстроково (а.с. 16).
Згідно висновку ЛКК «Балтського центру первинної медико-санітарної допомоги» Балтської амбулаторії загальної практики сімейної медицини від 17.09.2024 №176, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , встановлено діагноз: «ІХС. С-м слабкості синусового вузла. Дифузний кардіосклероз. Персистуюча фібріляція передсердь. (опер. 10.10.16 РЧА 1 ЛВ), часті пароксизми з сінкопальн.станами. ІХ ІІст.2 р. високий прогресуючий кризовий біг гіперт. Кризами кардіоритму. Гіпертен. Серце СН2Б. Післяоперац. Гіпотиреоз (опер. 15.02.22 - тироїдектоміз)». За станом здоров'я потребує постійного стороннього догляду (а.с. 23).
Відповідно до довідки про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб №1112 від 05.08.2024 року виданої відділом «Центр надання адміністративних послуг» Балтської міської ради Одеської області, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , проживаючої за адресою АДРЕСА_3 , про те, що до складу сім'ї входять: ОСОБА_1 , син, ІНФОРМАЦІЯ_7 (документ - НОМЕР_6 ), усього 2 особи (а.с. 17).
Також до рапорту позивача було додано нотаріально засвідчену заяву ОСОБА_2 від 08.10.2024 року, зареєстровану в реєстрі за № 1797 де зазначено, що «цією заявою повідомляю, що я є особою з інвалідністю 2 (другої) групи, безстроково, у зв'язку із загальним захворюванням, що підтверджується Довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААД № 076246 від 10 вересня 2024 року, та потребую постійного стороннього догляду. Цією заявою свідчу, що маю одного сина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_7 (Свідоцтво про народження серії НОМЕР_6 , видане 06 лютого 1974 року Бюро запису актів громадянського стану Одеської області Виконавчого комітету Балтської районної Ради депутатів трудящихся), актовий запис № 50, а також свідчу, що я в зареєстрованому шлюбі як в Україні, так і поза її межами ніколи не перебувала і не перебуваю. Отже, у мене не має членів сім'ї першого та другого ступеня споріднення та працездатних осіб, зобов'язаних утримувати мене відповідно до закону, окрім мого сина ОСОБА_1 » (а.с. 20).
З акту обстеження сімейного стану військовослужбовця № 4 від 14 лютого 2025 року, складеного комісією у складі: голови комісії - ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 майор ОСОБА_4 , секретаря Комісії головного спеціалісту ІНФОРМАЦІЯ_8 працівник Збройних Сил України ОСОБА_5 , члени Комісії: старшого офіцера відділення обліку мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_2 капітан ОСОБА_6 ; головного спеціаліста відділу з питань усиновлення та опіки служби у справах дітей Подільської РДА ОСОБА_7 ; провідного спеціаліста відділу цивільного захисту, оборонної роботи та взаємодії з правоохоронним органами Подільської РДА ОСОБА_8 , на підставі рапорту капітана ОСОБА_1 від 13.02.2025 № 588 про необхідність складання акту обстеження сімейного стану військовослужбовця у звязку з необхідністю здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю І чи II групи, вбачається, що ОСОБА_2 , 1953 р.н., яка потребує догляду (постійного догляду) військовослужбовця ОСОБА_1 , проживають: АДРЕСА_3 та ОСОБА_1 є родичом першого ступеня споріднення ОСОБА_2 . Документ, що підтверджує інвалідність особи, яка потребує догляду (постійного догляду): Довідка до акту МСЕК серія 12ААД №076246 від 10.09.2024 року. Документ, що підтверджує потребу особи в постійному догляді: Висновок ЛКК №176 від 17.09.2024 року. Родинний зв'язок між військовослужбовцем та особою, яка потребує постійного догляду: першого ступеня споріднення мати/син (свідоцтво про народження НОМЕР_8 , видане 06.02.1974 р. Бюро запису актів цивільного стану Одеської області Виконавчого комітету Балтської районної ради депутатів). Згідно засвідченої приватним нотаріусом заяви ОСОБА_2 №1797 від 08.10.2024 року, відсутні члени сім'ї першого та другого ступеня споріднення, які відповідно до закону зобов'язані її утримувати.
У висновку акту обстеження № 4 від 14.02.2025 зазначено, що під час обстеження сімейного стану військовослужбовця ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_3 . встановлено, що ОСОБА_2 доводиться військовослужбовцю членом сімї першого ступеня споріднення, являється інвалідом II групи, та за рішенням ЛКК №176 від 17.09.2024 року, потребує догляду (постійного догляду), інші особи, які здійснюють, або можуть здійснювати такий догляд на момент обстеження відсутні (а.с.10-13).
Рапорт командира 2-го взводу розгородження 2 роти розгородження капітана ОСОБА_1 від 03.03.2025 року розглянутий 03.03.3025 року командиром військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_9 та з клопотанням по суті рапорту капітана ОСОБА_10 направлено командиру військової частини НОМЕР_2 .
03 березня 2025 року рапорт ОСОБА_1 розглянутий т.в. обовязки командира військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_11 та направлено до ІНФОРМАЦІЯ_1 .
12 квітня 2025 року рапорт ОСОБА_1 з долученими документами розглянутий ІНФОРМАЦІЯ_1 та направлено до військової частини НОМЕР_2 відповідь №343/8336 де зазначено про повернення подання та додаткових матеріалів на капітана ОСОБА_1 , про звільнення з військової служби у запас за підпунктом "г" (через такі сімейні обставини або інші поважні причини (якщо військовослужбовець не висловив бажання продовжувати військову службу) пункту 2 частини 4 статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", без реалізації. Документи на зазначеного військовослужбовця не погоджено юридичним відділом ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв'язку з ненаданням документів, які підтверджують, що капітан ОСОБА_1 є єдиним членом сім'ї першого чи другого ступеня споріднення, який може доглядати своїх батьків з інвалідністю ІІ групи. Ураховуючи викладене вище, після надання документів, які підтверджують, що капітан ОСОБА_1 є єдиним членом сім'ї, який може доглядати своїх батьків з інвалідністю ІІ групи, буде прийнято відповідне рішення (а.с.14) .
ОСОБА_1 отримав копію відповіді ІНФОРМАЦІЯ_1 №343/8336, 28.04.2025 року , що підтверджує підписом позивача у повідомленні №343/8336 від 12.04.2025 року.
Вважаючи протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1
щодо відмови у звільненні з військової служби капітана ОСОБА_1 , представник позивача звернувся до суду.
Вирішуючи спір, що виник між сторонами, суд виходить з такого.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначено в Законі України «Про військовий обов'язок і військову службу» № 2232-XII від 25.03.1992 року (далі Закон № 2232-XII).
Відповідно до ст. 1 Закону № 2232-XII, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України (ч.1). Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями (ч.2). Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку (ч.3).
У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №69/2022 «Про загальну мобілізацію» оголошено загальну мобілізацію.
Строк дії воєнного стан та проведення мобілізації в Україні продовжено й наразі триває.
Прийняття на військову службу до Збройних Сил України, проходження військової служби та звільнення з військової служби визначені Законом № 2232-XII.
В ст. 26 Закону №2232-XII (в редакції, чинній на час подання позивачем рапорту про звільнення з військової служби), визначено підстави для звільнення з військової служби.
Відповідно до пп. «г», п. 2 ч. 4 ст. 26 Закону № 2232-XII (в редакції, яка діяла на дату подачі та розгляду рапорту), військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, звільняються з військової служби на підставах: під час дії воєнного стану: г) через сімейні обставини або з інших поважних причин, перелік яких визначається частиною дванадцятою цієї статті (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу).
Приписами п. 3 ч. 12 ст. 26 Закону № 2232-XII визначено, що військовослужбовці звільняються з військової служби через сімейні обставини або з інших поважних причин на таких підставах: під час дії воєнного стану: необхідність здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших членів сім'ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім'ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи (абз. 13).
Згідно з ч.7 ст.26 Закону № 2232-XII звільнення військовослужбовців з військової служби здійснюється в порядку, передбаченому положеннями про проходження військової служби громадянами України.
Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153/2008 затверджено Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України (далі Положення № 1153/2008).
Відповідно до п. 6, 7 Положення №1153/2008 початок і закінчення проходження військової служби, строки військової служби, а також граничний вік перебування на ній визначено Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" (п.6). Військова служба закінчується в разі звільнення військовослужбовця з військової служби в запас або у відставку, загибелі (смерті), визнання судом безвісно відсутнім або оголошення померлим (п.7).
В п. 12 Положення №1153/2008 зазначено, що встановлення, зміна або припинення правових відносин військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом та за призовом осіб офіцерського складу (зокрема, присвоєння та позбавлення військового звання, пониження та поновлення у військовому званні, призначення на посади та звільнення з посад, переміщення по службі, звільнення з військової служби, залишення на військовій службі понад граничний вік перебування на військовій службі, направлення за кордон, укладення та припинення (розірвання) контракту, продовження його строку, призупинення контракту та військової служби тощо) оформлюється письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких встановлюються Міністерством оборони України.
Право видавати накази по особовому складу надається командирам, командувачам, начальникам, керівникам (далі - командири (начальники) органів військового управління, з'єднань, військових частин, установ, організацій, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, які утримуються на окремих штатах (далі - військові частини), за посадами яких штатом передбачено військове звання полковника (капітана 1 рангу) і вище, а також керівникам служб персоналу Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України.
Продовження дії контрактів із військовослужбовцями, які звільняються, у випадках, визначених законодавством, затвердження військовослужбовців на посади за мобілізаційним планом, присвоєння та позбавлення військового звання, пониження та поновлення у військовому званні, призначення на посади та звільнення з посад, призупинення військової служби або звільнення з військової служби осіб, які проходять строкову військову службу, переведення військовослужбовців строкової військової служби на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, оформлюється письмовими наказами по стройовій частині. Також наказами по стройовій частині в особливий період оформлюється продовження військової служби та дії контракту понад встановлені строки до термінів, визначених частиною дев'ятою статті 23 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".
Порядок підготовки та видання наказів з питань проходження військової служби встановлюється Міністерством оборони України.
Звільнення військовослужбовців із військової служби під час дії особливого періоду регламентовано п.225 цього Положення.
Так в пп. 2 п. 225 Положення №1153/2008 зазначено, що звільнення військовослужбовців із військової служби здійснюється: 2) під час дії особливого періоду (з моменту оголошення мобілізації - протягом строку її проведення, який визначається рішенням Президента України, та з моменту введення воєнного стану - до оголошення демобілізації) - на підставах, передбачених частиною третьою, пунктом 2 частини четвертої, пунктом 3 частини п'ятої та пунктом 3 частини шостої статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу": у військових званнях до підполковника (капітана 2 рангу) включно за всіма підставами - командирами корпусів та командувачами військ оперативних командувань і посадовими особами, які відповідно до Дисциплінарного статуту Збройних Сил України прирівняні до них.
Приписами п. 233 розділу XII Положення №1153/2008, передбачено, що військовослужбовці, які бажають звільнитися з військової служби, подають по команді рапорти та документи, які підтверджують підстави звільнення. У рапортах зазначаються: підстави звільнення з військової служби; думка військовослужбовця щодо його бажання проходити службу у військовому резерві Збройних Сил України за відповідною військово-обліковою спеціальністю; районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, до якого повинна бути надіслана особова справа військовослужбовця.
Подання рапорту «по команді» означає направлення його в порядку підпорядкування прямому командиру, який після розгляду та задоволення передає далі своєму безпосередньому командиру з відміткою про власне клопотання з відповідного питання. І так далі до командира військової частини або іншої посадової особи, що наділена правом вирішувати питання по суті. Лише у разі неприйняття, не розгляду чи незадоволення рапорту, він подається непрямому, старшому командиру із поясненням причин такої подачі.
Відповідно до ст. 14 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24 березня 1999 року № 548-XIV, із службових та особистих питань військовослужбовець повинен звертатися до свого безпосереднього начальника, а якщо він не може їх вирішити - до наступного прямого начальника.
В розділі ІІІ Порядку організації роботи з рапортами військовослужбовців у системі Міністерства оборони України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 06 серпня 2024 року № 531 (зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07 серпня 2024 р. за № 1214/42559) визначено, що командири (начальники) надають відповідь на паперовий рапорт військовослужбовця шляхом накладення резолюції. Резолюція повинна містити відомості, визначені у додатку 1 до цього Порядку (п.2). Відмова у задоволенні рапорту має бути вмотивованою (п.3). Якщо для прийняття рішення по суті рапорту недостатньо наданих військовослужбовцем інформації або документів, безпосередній або прямий командир (начальник) військовослужбовця, уповноважений приймати рішення стосовно порушеного в рапорті питання, може не погодити рапорт, зазначивши вичерпний перелік підстав та документів (копій документів), які необхідно додати до рапорту для вирішення його по суті (п.4).
З дослідженого рапорту командира 2-го взводу розгородження 2 роти розгородження капітана ОСОБА_10 від 03.03.2025, судом встановлено, що рапорт адресований командиру військової частини НОМЕР_1 також в рапорті зазначено підстави звільнення з військової служби: «підпункту «г» пункту 2 частини 4 та підпункту 12 пункту 3 частини 12 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», а саме: «у зв'язку із необхідністю здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю І чи II групи, за умови відсутності інших членів сім'ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім'ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я», саме у зв'язку з наявністю матері з інвалідністю ІІ групи.
За наслідками розгляду рапорту позивача про його звільнення з військової служби в Командуванні Сил підтримки ЗСУ зобов'язані видати наказ по особовому складу про звільнення такого військовослужбовця чи надати обґрунтовану відмову у задоволенні рапорту.
Отже остаточне рішення за рапортом позивача про звільнення з військової служби повинно бути прийняте в Командуванні Сил підтримки ЗСУ або іншою посадовою особою, що наділена правом вирішувати питання по суті.
Рапорт Яцишина С.В. від 03.03.2025 року по суту розглянутий та 12.04.2025 року за № 343/8336 позивачу надана відповідь де зазначено, що ненадано документів, які підтверджують, що капітан ОСОБА_1 є єдиним членом сім'ї першого чи другого ступеня споріднення, який може доглядати своїх батьків з інвалідністю II групи та запропоновано надати документи, які підтверджують, що капітан ОСОБА_1 є єдиним членом сім'ї, який може доглядати своїх батьків з інвалідністю II групи.
Приписами п. 12.1 розділу XII Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністра оборони України №170 від 10.04.2009, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19.05.2009 за №438/16454, (далі Інструкція № 170) (редакція чинна станом на дату подачі та розгляду рапорту) передбачено, що звільнення військовослужбовців з військової служби здійснюється посадовими особами, визначеними пунктом 225 Положення. … До керівників органів військового управління Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту, які в особливий період мають право звільнення військовослужбовців з військової служби, належать посадові особи, які під час особливого періоду мають право призначення на посади осіб офіцерського складу (п.12.1).
В п. 12.11 розділу XII Інструкції №170, зазначено, що перелік документів, що подаються з Поданням до звільнення військовослужбовця з військової служби, зазначено у додатку 19 до Інструкції.
02.10.2024 набрали чинності зміни до Інструкції №170, внесені наказом Міністерства оборони України від 23.07.2024 №495, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 10.09.2024 за №1361/42706 та в додатку 19 до Інструкції визначено Перелік документів, що подаються з Поданням до звільнення військовослужбовця з військової служби.
В п.п. 26 п.5 Переліку зазначено документи, що підтверджують наявність сімейних обставин або інших поважних причин перелік яких визначається частиною дванадцятою статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», а саме: у разі необхідності здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших членів сім'ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім'ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я:
- документи, які підтверджують відповідні родинні зв'язки з цією особою (особами);
- один із документів, що підтверджує відсутність в особи інших членів сім'ї першого ступеня споріднення (батьків, її чоловіка або дружини, дітей, у тому числі усиновлених) чи другого ступеня споріднення (рідних братів, сестер та онуків): один із документів, що підтверджує інвалідність особи першого чи другого ступеня споріднення, її потребу у постійному догляді та акт обстеження сімейного стану військовослужбовця із зазначенням інформація про наявність чи відсутність інших осіб, які здійснюють або можуть здійснювати такий догляд, затвердженого керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки;
- один із документів, що підтверджує інвалідність особи, яка потребує догляду: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або копія посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або копія пенсійного посвідчення чи копія посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю», в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики;
- висновок медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу в постійному догляді.
У відзиві на позовну заяву представник відповідача зазначила, що довідка ЛКК від 17.09.2024 № 176, надана військовослужбовцем до рапорту, не може бути визнана документом, передбаченим чинним законодавством, на підставі якого він підлягає звільненню з військової служби, оскільки вона може підтверджувати відповідні обставини лише стосовно особи, яка не досягла 18 років.
З досліджених матеріалів справи, що були надані відповідачу до рапорту позивача від 03.03.2025 року та в подальшому відповідачем до суду, судом встановлено, що матір'ю ОСОБА_1 є ОСОБА_2 , що підтверджено свідоцтвом про народження ОСОБА_1 серії НОМЕР_6 від 06.02.1974 р.
Відповідно до довідки до акту огляду Спеціалізованої кардіологічної МСЕК № 2 м. Одеса серії 2-ААД № 076246 від 10.09.2024, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3
встановлено 2 групу інвалідності, загальне захворювання, безстроково.
Згідно висновку ЛКК «Балтського центру первинної медико-санітарної допомоги» Балтської амбулаторії загальної практики сімейної медицини від 17.09.2024 №176, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , встановлено діагноз: «ІХС. С-м слабкості синусового вузла. Дифузний кардіосклероз. Персистуюча фібріляція передсердь. (опер. 10.10.16 РЧА 1 ЛВ), часті пароксизми з сінкопальн.станами. ІХ ІІст.2 р. високий прогресуючий кризовий біг гіперт. Кризами кардіоритму. Гіпертен. Серце СН2Б. Післяоперац. Гіпотиреоз (опер. 15.02.22 - тироїдектоміз)». За станом здоров'я потребує постійного стороннього догляду.
Питання допустимості висновку ЛКК на підтвердження необхідності здійснення військовослужбовцем постійного догляду за одним із батьків та можливості його звільнення із військової служби за сімейними обставинами досліджувалося Верховним Судом у справі №520/21316/23.
З аналізу положення п.3 Порядку ведення Реєстру медичних висновків в електронній системі охорони здоров'я, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України «Деякі питання ведення Реєстру медичних висновків в електронній системі охорони здоров'я» від 18.09.2020 № 2136, п. 3 Порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, що сталися з поліцейськими, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 05.10.2020 №705 та п.3 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 337, вбачається, що медичний висновок - це документ, який містить відомості про стан здоров'я особи та видається з питань, пов'язаних з таким станом здоров'я, а суб'єктами формування та видачі медичного висновку є лікарі, лікарсько-консультативні та лікарсько-експертні комісії закладів охорони здоров'я.
Такого висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 13 червня 2024 року у справі №520/21316/23.
Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Верховний Суд у п. 65 постанови від 13.06.2024 у справі №520/21316/23 зазначив, що поняття «сторонній догляд» не є тотожним поняттю «постійний догляд», адже перше вказує на те, ким надається догляд, а друге - коли надається такий догляд. При цьому, «постійний догляд» - це безперервний догляд, який надається особі, що не здатна до самообслуговування, догляд, який надається без будь-якого часового обмеження - постійно.
Окрім того Верховний Суд у постанові від 13.06.2024 у справі №520/21316/23 (п.72) вказав про недосконалість та неузгодженість термінів у нормативно-правових актах стосовно питання, яким документом підтверджується необхідність здійснення постійного догляду та який орган має право видавати цей документ.
Висновок ЛКК «Балтського центру первинної медико-санітарної допомоги» Балтської амбулаторії загальної практики сімейної медицини від 17.09.2024 №176, складено закладом охорони здоров'я, підписаний трьома членами ЛКК, містить усі ідентифікаційні дані пацієнта, дату видачі та засвідчений печаткою закладу охорони здоров'я.
Суд також враховує, що згідно висновку ЛКК «Балтського центру первинної медико-санітарної допомоги» Балтської амбулаторії загальної практики сімейної медицини від 17.09.2024 №176, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце проживання: АДРЕСА_3 , за станом здоров'я потребує постійного стороннього догляду.
Отже, належними письмовими доказами підтверджено, що мати позивача ОСОБА_2 , яка має серцеві захворювання є особою з інвалідністю ІІ групи та потребує постійного стороннього догляду, що підтверджено висновком ЛКК «Балтського центру первинної медико-санітарної допомоги» Балтської амбулаторії загальної практики сімейної медицини від 17.09.2024 №176.
У відповіді на рапорт ОСОБА_1 від 03.03.2025 року відповідачем зазначено, що
документи не погоджено, у зв'язку з ненаданням документів, які підтверджують, що капітан ОСОБА_1 є єдиним членом сім'ї першого чи другого ступеня споріднення, який може доглядати своїх батьків з інвалідністю II групи.
З урахуванням приписів пп. «г», п. 2 ч. 4, абз. 13 п.3 ч. 12 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», підлягає перевірці така обставина, як наявність чи відсутність інших членів сім'ї першого чи другого ступеня споріднення у особи, яка є особою з інвалідністю I чи II групи та потребує постійного догляду або якщо інші члени сім'ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я.
Перелік осіб які відносяться до членів сім'ї першого та другого ступенів споріднення зокрема визначений у пп. 14.1.263 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України).
Відповідно до пп. 14.1.263 п. 14.1 ст. 14 ПК України членами сім'ї фізичної особи першого ступеня споріднення для цілей розділу IV цього Кодексу вважаються її батьки, її чоловік або дружина, діти такої фізичної особи, у тому числі усиновлені. Членами сім'ї фізичної особи другого ступеня споріднення для цілей розділу IV цього Кодексу вважаються її рідні брати та сестри, її баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки.
З огляду на це, військовослужбовець, який клопоче про звільнення зі служби за вказаною підставою (п.п. «г» п.2 ч.4 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу») повинен надати до рапорту ( зокрема і належні докази відсутність інших членів сім'ї першого чи другого ступеня споріднення), які засвідчують вказані вище обставини, у тому числі але не виключно: відомості або Витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії свідоцтва про смерть, один із документів, що підтверджує інвалідність особи першого чи другого ступеня споріднення, її потребу у постійному догляді та акт обстеження сімейного стану військовослужбовця із зазначенням інформації про наявність чи відсутність осіб, які здійснюють або можуть здійснювати такий догляд, затверджений керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Позивачем подано відповідачу разом з рапортом від 03.03.2025 року копію нотаріально посвідченої заяви матері позивача ОСОБА_2 від 08.10.2024 року про те, що вона є особою з інвалідністю ІІ групи безстроково, та що має одного сина - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , а також, що в зареєстрованому шлюбі як в Україні, так і поза її межами ніколи не перебувала і не перебуває.
Окрім того у заяві зазначено, що у ОСОБА_2 не має членів сім'ї першого та другого ступеня споріднення та працездатних осіб, зобов'язаних утримувати її відповідно до закону, окрім сина ОСОБА_1 .
Приписами ст. 72 КАС України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Відповідно до ст. 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Відповідно до п. 6.2. гл. 7 р. ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, зареєстрованого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 за №296/5 нотаріус, засвідчуючи справжність підпису, не посвідчує факти, викладені у документі, а лише підтверджує, що підпис зроблений певною особою.
Приписами ч. 2 ст. 74 КАС України визначено, що обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
У вказаному контексті, суд критично оцінює нотаріально завірену заяву ОСОБА_2 від 08.10.2024 року, оскільки відповідно до ч. 3 ст. 78 Закону України «Про нотаріат» нотаріус, посадова особа органу місцевого самоврядування, посадова особа консульської установи України, начальник установи виконання покарань, засвідчуючи справжність підпису, не посвідчують факти, викладені у документі, а лише підтверджують, що підпис зроблено певною особою.
ОСОБА_1 до рапорту від 03.03.2025 року надано копію паспорту матері ОСОБА_2 .
З дослідженої копії паспорту ОСОБА_2 серії НОМЕР_9 від 15.12.1999 року вбачається, що вона не перебуває у шлюбі (а.с. 15).
В п.п. 26 п.5 Додатку 19 до Переліку № 170 визначено серед документів, що подаються при звільненні з військової служби у разі необхідності здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків, який є особою з інвалідністю II групи, та потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я зокрема і: акт обстеження сімейного стану військовослужбовця із зазначенням інформація про наявність чи відсутність інших осіб, які здійснюють або можуть здійснювати такий догляд, затвердженого керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
До рапорту від 03.03.2025 року позивачем надано акт обстеження сімейного стану військовослужбовця від 14 лютого 2025 року (а.с. 10-13).
З акту обстеження сімейного стану військовослужбовця № 4 від 14 лютого 2025 року, складеного комісією у складі: голови комісії - ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 майор ОСОБА_4 , секретаря Комісії головного спеціалісту ІНФОРМАЦІЯ_8 працівник Збройних Сил України ОСОБА_5 , члени Комісії: старшого офіцера відділення обліку мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_2 капітан ОСОБА_6 ; головного спеціаліста відділу з питань усиновлення та опіки служби у справах дітей Подільської РДА ОСОБА_7 ; провідного спеціаліста відділу цивільного захисту, оборонної роботи та взаємодії з правоохоронним органами Подільської РДА ОСОБА_8 , на підставі рапорту капітана ОСОБА_1 від 13.02.2025 № 588 про необхідність складання акту обстеження сімейного стану військовослужбовця у зв'язку з необхідністю здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю І чи II групи, вбачається, що ОСОБА_2 , 1953 р.н., яка потребує догляду (постійного догляду) військовослужбовця ОСОБА_1 , проживають: АДРЕСА_3 та ОСОБА_1 є родичом першого ступеня споріднення ОСОБА_2 . Документ, що підтверджує інвалідність особи, яка потребує догляду (постійного догляду): Довідка до акту МСЕК серія 12ААД №076246 від 10.09.2024 року. Документ, що підтверджує потребу особи в постійному догляді: Висновок ЛКК №176 від 17.09.2024 року. Родинний зв'язок між військовослужбовцем та особою, яка потребує постійного догляду: першого ступеня споріднення мати/син (свідоцтво про народження НОМЕР_8 , видане 06.02.1974 р. Бюро запису актів цивільного стану Одеської області Виконавчого комітету Балтської районної ради депутатів). Згідно засвідченої приватним нотаріусом заяви ОСОБА_2 №1797 від 08.10.2024 року, відсутні члени сім'ї першого та другого ступеня споріднення, які відповідно до закону зобов'язані її утримувати.
У висновку акту обстеження № 4 від 14.02.2025 зазначено, що під час обстеження сімейного стану військовослужбовця ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_3 . встановено, що ОСОБА_2 доводиться військовослужбовцю членом сімї першого ступеня споріднення, являється інвалідом II групи, та за рішенням ЛКК №176 від 17.09.2024 року, потребує догляду (постійного догляду), інші особи, які здійснюють, або можуть здійснювати такий догляд на момент обстеження відсутні (а.с.10-13).
Отже з висновку акту обстеження сімейного стану військовослужбовця №4 від 14.02.2025 року, вбачається, що комісією встановлено, що інші особи, які здійснюють, або можуть здійснювати постійний догляд за ОСОБА_2 , ок особою з інвалідністю ІІ групи, відсутні саме на момент обстеження, тобто комісією засвідчено відсутність осіб які здійснюють догляд. Однак зі змісту вказаного акту не вбачається наявність інформації та належних доказів про наявність чи відсутність інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд
Окрім того в акті № 4 посилання про відсутність у ОСОБА_2 членів сім'ї першого та другого ступенів споріднення (окрім позивача) гуртуються на заяві самої ОСОБА_2 №1797 від 08.10.2024 року.
В акті обстеження сімейного стану військовослужбовця № 4 від 14.02.2025 року зазначено, що місце проживання військовослужбовця ОСОБА_1 : АДРЕСА_3 , однак дане посилання спростовується відповіддю з Єдиного державного демографічного реєстру №2090669 від 04.12.2025 року, де зазначено, що лише з 11.08.2025 року позивач зареєстрований за вказаною адресою. Також суд звертає увагу, що подаючи позовну заяву до суду адресою проживання позивача зазначено: АДРЕСА_4 , така ж адреса проживання позивача вказана і у довідці про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України № 83 від 17.07.2025 року виданій капітану ОСОБА_1 , військовою частиною НОМЕР_1 .
З досліджених матеріалів справи судом встановлено, що позивачем не зазначено та не подано до рапорту про звільнення від 03.03.2025 року та до суду доказів відсутності у ОСОБА_2 , інших членів сім'ї першого ступеня споріднення: дітей, у тому числі усиновлених, чи другого ступеня споріднення: рідних братів, сестр, чи онуків, які здійснюють або можуть здійснювати догляд за ОСОБА_2 .
З огляду на встановлені обставини, суд вважає, що правових підстав для звільнення позивача з військової служби на підставі рапорту від 03.03.2025 у відповідача не було, оскільки позивачем не надано всіх належних документів на підтвердження підстав для звільнення з військової служби під час дії воєнного стану через сімейні обставини відповідно до п.п. «г» п. 2 ч.4, п.3 ч. 12 ст. 26 Закону № 2232-XII.
Водночас суд зазначає, що позивач не позбавлений права на звернення із рапортом про звільнення з військової служби за наявності належних доказів, що підтверджують підстави для такого звільнення.
Щодо вимог в частині зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 звільнити ОСОБА_1 з військової служби на підставі пп. «г» п. 2 ч. 4 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» через сімейні обставини у зв'язку з необхідністю здійснення постійного догляду за матір'ю, яка є особою з інвалідністю ІІ групи, суд зазначає, що вказані вимоги є похідними від вимоги про визнання протиправною відмови ІНФОРМАЦІЯ_1 у задоволенні рапорту ОСОБА_1 від 03.03.2025 року.
Таким чином, оскільки судом не встановлено підстав для задоволення позовної вимоги про визнання протиправною дій ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови у звільнені з військової служби капітана ОСОБА_1 згідно рапорту від 03.03.2025 року, то відповідно відсутні правові підстави для задоволення похідної позовної вимоги про зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 звільнити ОСОБА_1 з військової служби на підставі пп. «г» п. 2 ч. 4 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» через сімейні обставини у зв'язку з необхідністю здійснення постійного догляду за матір'ю, яка є особою з інвалідністю ІІ групи, як передчасної.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Беручи до уваги наведене, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, виходячи з наведених висновків в цілому, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.
Відповідно до приписів положень статті 139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст.ст. 9, 14, 22, 139, 241, 242-246, 250, 255, 262, 295, КАС України, суд
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , щодо відмови у звільненні з військової служби капітана ОСОБА_1 відповідно до підпункту «г» пункту 2 частини 4 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» з підстав, що зазначені в абзаці 12 пункту 3 частині 12 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» та про зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 , прийняти рішення про звільнення капітана ОСОБА_1 з військової служби у запас згідно з підпунктом «г» пункту 2 частини 4 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» з підстав, що зазначені в абзаці 12 пункту 3 частині 12 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_5 , РНОКПП НОМЕР_7 );
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_6 , ЄДРПОУ НОМЕР_10 ).
Треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача:
- Військова частина НОМЕР_2 ( АДРЕСА_7 , ЄДРПОУ НОМЕР_5 )
- Військова частина НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ НОМЕР_4 )
Суддя O.A. Вовченко
.