Справа № 420/32104/24
05 грудня 2025 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Аракелян М.М., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання судового рішення в порядку ст.382 КАС України у справі №420/32104/24,-
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 06.02.2025 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено повністю.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області у вигляді відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії виходячи із восьми мінімальних пенсії за віком.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію починаючи з 01.07.2021 року в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, урахувавши всі передбачені законодавством підвищення і доплати, та з урахуванням раніше виплачених йому сум пенсії.
Рішення набрало законної сили 10.06.2025 року згідно постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду.
15.07.2025 року надійшла заява представника позивача (сформована в системі «Електронний суд» 15.07.2025 року), у якій представник просить суд встановити судовий контроль за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06.02.2025 у справі №420/32104/24 з поданням відповідачем звіту.
В обґрунтування заяви, зокрема, зазначено, що на виконання рішення суду Головне управління позивача повідомило, що розрахунок пенсії на виконання рішення суду - розмір пенсії становить 16206,00грн. Тобто, на виконання рішення суду відповідач здійснив розрахунок пенсії виходячи із 8 мінімальний пенсій за віком станом на 2021 (1854 грн), однак станом на 2025 мінімальна пенсія за віком становить 2361грн. Тому розмір пенсії на виконання рішення суду має становити 20262грн. (18888 ( 8*2361) + 944,40 + 50 + 379,60).
Ухвалою суду від 11.08.2025 року заяву представника ОСОБА_1 задоволено повністю; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати суду звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06.02.2025 року у справі №420/32104/24 у строк 30 календарних днів з дня отримання копії ухвали.
16.09.2025 року до суду надійшов звіт ГУПФ України в Одеській області від 05.09.2025 року (надісланий засобами поштового зв'язку 11.09.2025 року), у якому відповідач просить суд прийняти його звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06.02.2025 у справі №420/32104/24.
Відповідачем в додатки до звіту не надано доказів направлення копії звіту та доданих до нього матеріалів позивачу.
Ухвалою суду від 24.09.2025 року відмовлено у прийнятті звіту ГУПФ України в Одеській області від 05.09.2025 року про виконання рішення у справі №420/32104/24; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області надати до Одеського окружного адміністративного суду відомості про керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення 06.02.2025 року у справі №420/32104/24, а саме: прізвище, ім'я, по-батькові; реєстраційний номер облікової картки платника податків керівника; зареєстроване місце його проживання; встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області новий строк для подання звіту суду 30 календарних днів з дня отримання ним копії ухвали.
23.10.2025 року відповідач надав відомості про керівника Управління.
28.10.2025 року надійшов звіт ГУПФ України в Одеській області від 22.10.2025 року, у якому відповідач просить прийняти його звіт про вжиті заходи у справі №420/32104/24 та завершити судовий контроль.
У якості підписанта звіту зазначено (мовою оригіналу) «Перший заступник начальника Головного управління Олена Аброскіна».
Проте на звіті відсутній підпис вищезазначеної особи, а також не надано доказів на підтвердження повноважень на представництво Оленою Аброскіною інтересів Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, такі докази відсутні і у матеріалах справи
Ухвалою суду від 31.10.2025 року відмовлено у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від Відмовити у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 22.10.2025 року про виконання рішення у справі №420/32104/24; встановлено ГУПФ України в Одеській області новий строк для подання звіту суду 20 календарних днів з дня отримання ним копії ухвали.
25.11.2025 року надійшов звіт ГУПФ України в Одеській області від 14.11.2025 року (надісланий засобами поштового зв'язку), у якому відповідач просить прийняти його звіт про вжиті заходи у справі №420/32104/24 та завершити судовий контроль.
У звіті зазначено, що рішення суду у даній справі виконано розпорядженням від 24.06.2025. Розмір пенсії з 01.07.2021 складає 16003,20 грн, з 01.12.2021-16035,20 грн, з 01.07.2022-16072,40 грн, з 01.12.2022-16098,80 грн, з 01.03.2024-16206,00 грн. Сума доплати згідно зазначеного рішення з 01.07.2021 по 30.06.2025 склала 146109,50 грн Фінансування пенсій, призначених за нормами Закону України від 28.02.1991 № 796 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них компенсаційних виплат, встановлених законодавством, забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Відповідно до частини першої та другої статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Згідно з положеннями пунктів 20 та 29 частини першої статті 116 Кодексу взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету без встановлених бюджетних призначень або з їх перевищенням всупереч Кодексу чи закону про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства. Виплата заборгованості, обчисленої на виконання судових рішень, здійснюється органами Пенсійного фонду України, визначеними судом боржниками, в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету. Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821. Зазначеним Порядком визначено механізм здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, зокрема, за період, що передує даті набрання законної сили рішенням суду, за джерелами їх виплати (фінансування). Бюджет Пенсійного фонду України на 2025 рік затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 17.09.2025 № 1152. З метою виконання рішення суду від 06.02.2025 по справі № 420/32104/24 Головне управління звернулось до Пенсійного фонду України листом від 20.10.2025 № 1500- 0403-5/174152 з проханням розглянути питання щодо виділення коштів в сумі 146109,50 грн для виконання судового рішення по справі № 420/32104/24. В жовтні 2025 року ОСОБА_1 виплачено 187,35 грн. Залишок невиплачених коштів станом на 12.11.2025 складає 145922,15 грн, які обліковуються в переліку боргів ПКМУ № 821. Відтак сума коштів, що обчислена на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06.02.2025 по справі № 420/32104/24, що набрало законної сили згідно постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 10.06.2025 виплачуватиметься в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат. З урахуванням вищевикладеного, рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06.02.2025 року по справі №420/32104/24 Головним управлінням виконано в повному обсязі
Звіт надісланий позивачу засобами поштового зв'язку 17.11.2025 року, відзив на звіт не поданий.
Розглянувши звіт, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.ч.1-2 ст.382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання. Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
Звертаючись до суду із заявою про встановлення судового контролю, представник позивача зазначав, що на виконання рішення суду відповідач повідомив, що розрахунок пенсії на виконання рішення суду - розмір пенсії становить 16206,00грн. Тобто, на виконання рішення суду відповідач здійснив розрахунок пенсії виходячи із 8 мінімальний пенсій за віком станом на 2021 (1854 грн), однак станом на 2025 мінімальна пенсія за віком становить 2361грн. Тому розмір пенсії на виконання рішення суду має становити 20262грн. (18888 (8*2361) + 944,40 + 50 + 379,60).
Отже ОСОБА_1 не погоджується саме із розрахованим розміром пенсії на виконання рішення суду у даній справі.
Суд зазначає, що згідно перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 24.06.2025 року, здійсненого на виконання рішення у даній справі, при цьому проведенні перерахунку відповідачем з 01.07.2021 року, 01.01.2022 року, з 01.01.2023 року, з 01.01.2024 року та з 01.01.20025 року застосований розмір мінімальної пенсії станом на 01.07.2021 року - 1854грн., у перерахунку у графі « мінімальна пенсія інвалідам ЧАЕС» зазначена сума 14832грн. (1854*8=14832).
Відповідно до ч.1 ст.28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Згідно із статтями 7 Законів України Про державний бюджет України на 2021-2025 роки прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність, станом на: 01.07.2021 становить 1854 гривні; 01.12.2021 - 1934 гривні; з 01.01.2023 - 2093 гривні; 01.01.2024 - 2361 гривня; 01.01.2025 - 2361 гривня.
Норми статті 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2021 рік» не поширюється на 2022, 2023, 2024, 2025 роки, а тому ГУПФ України в Одеській області невірно застосовано суму 1854грн. при розрахунку пенсії позивача у 2022-2025 роках.
Отже у прийнятті звіту слід відмовити.
Відповідач не надав у звіті пояснень по суті позиції позивача стосовно невірного розрахунку його пенсії за віком.
Згідно ч.3 ст.382-3 КАС України у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Суд вважає, що накладення штрафу на начальника ГУПФ України в Одеській області за невиконання рішення суду наразі є передчасним.
Керуючись ст.ст. 241-243, 248, 250, 256, 370, 382, 382-2, 382-3, 293-297 КАС України, суд -
Відмовити у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 14.11.2025 року про виконання рішення у справі №420/32104/24.
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області новий строк для подання звіту суду 30 календарних днів з дня отримання ним копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала оскаржується в порядку та строки згідно ст.ст.294-297, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя М.М. Аракелян