Справа № 420/10738/25
05 грудня 2025 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Аракелян М.М., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання судового рішення в порядку ст. 382 КАС України у справі №420/10738/25,-
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 08.07.2025 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено повністю.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області у вигляді відмови здійснити ОСОБА_1 , починаючи з 01.01.2025, перерахунок та виплату пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», розмір якої становить 83% грошового забезпечення та перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, без застосуванням коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, установлених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану".
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 , починаючи з 01.01.2025, перерахунок та виплату пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", розмір якої становить 83% грошового забезпечення та перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, без застосуванням коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, установлених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану", з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у сумі 1211,20грн.
19.08.2025 року матеріали справи скеровано до П'ятого апеляційного адміністративного суду за апеляційною скаргою ГУПФ України в Одеській області
10.10.2025 року судом зареєстрована заява ОСОБА_1 (сформована в системі 09.10.2025 року), у якій позивач просить суд:
встановити судовий контроль за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08.07.2025 року у справі №420/10738/25;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, у відповідності до статті 382 КАС України, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В обґрунтування заяви, зокрема, зазначено, що рішення суду у даній справі 420/10738/25 набрало законної сили 18.09.2025 року. 19.09.2025 року позивач через веб-Портал Пенсійного фонду України звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області з заявою та просив надати інформацію щодо виконання зазначених судових рішень по справі 420/10738/25 та виплаті пенсії за вислугою років ОСОБА_1 в повному обсязі нарахування 52 513.97 грн без обмеження максимальним розміром із врахуванням раніше виплачених сум пенсії, виходячи з показника 83% грошового забезпечення з врахуванням індексації пенсії з 01.03.2025 року на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 р. № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році». 25.09.2025 від відповідача надійшла відповідь, з якої вбачається наступне: «Статтею 372 КАС України визначено порядок виконання судових рішень в адміністративних справах, так у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб'єктів владних повноважень можуть бути покладені обов'язки щодо забезпечення виконання рішення. Судове рішення, яке набрало сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання. Рішення суду може виконуватись у добровільному або примусовому порядку. Особа може виконати рішення суду добровільно: з моменту набрання рішенням суду законної сили; до моменту надходження виконавчого листа до державного або приватного виконавця та відкриття виконавчого впровадження. Оскільки рішення суду від 08.07.2025 по справі № 420/10738/25, яке набрало законної сили 18.09.2025, не містить відомостей щодо негайного виконання, відсутній порядок та строк його виконання, тому перерахунок пенсії буде проведено в порядку черговості». Таким чином, відповідач за власним розсудом відтерміновує виконання рішення ООАС по справі 420/10738/25, порушуючи вимоги ст.129-1 Конституції України та ст.370 КАС України. При цьому, як вбачається з даних особистого кабінету ОСОБА_1 на порталі Пенсійного фонду України станом на 08.10.2025 року відповідачем вже проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 та визначено розмір пенсії у розмірі 52 513.97 грн, який складається з 89% грошового забезпечення - 42117, 17 грн та сум індексації пенсії 2022 (5896,45 грн), 2023 (1500 грн),2024 (1500 грн) та 2025 (1500 грн) років але до виплати 31544,60грн. Відповідач не вказує причин не виплати пенсії ОСОБА_1 у жовтні 2025 року у повному розмірі, а саме 52 513.97 грн. При цьому, станом на 08.10.2025 року наступна виплата пенсії ОСОБА_1 у листопаді 2025 року теж встановлена у розмірі 31544, 60 грн при нарахуванні 52513,97грн.
Листом від 15.10.2025 року учасники справи були повідомлені про те, що заява позивача буде розглянута судом після повернення справи до Одеського окружного адміністративного суду.
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 18.09.2025 року апеляційну скаргу ГУПФ України в Одеській області залишено без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08.07.2025 року - без змін.
28.10.2025 року матеріали справи надійшли до суду першої інстанції.
Ухвалою суду від 31.10.2025 року заяву ОСОБА_1 задоволено; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати суду звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08.07.2025 року у справі №420/10738/25 у строк 30 календарних днів з дня отримання копії ухвали.
27.11.2025 року від представника відповідача надійшов звіт про виконання рішення суду (сформований в системі «Електронний суд» 27.11.2025 року), в якому ГУПФ України в Одеській області просить суд:
прийняти звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08.07.2025 по справі № 420/10738/25;
у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту звільнити від сплати штрафу керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та встановити Головному управлінню додатковий (новий) 3 (трьох) місячний строк для його повторного подання.
У звіті, зокрема, зазначено, що з 2020 року всі операції щодо пенсійного забезпечення громадян, в тому числі і здійснення перерахунків призначених пенсій на виконання рішень суду здійснюється виключно засобами програмного забезпечення у відповідній системі Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України (ІКІС ПФУ). Здійснення таких операцій в “ручному режимі» є неможливим На виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08.07.2025 по справі № 420/10738/25 та постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 18.09.2025 року по справі 420/10738/25, Головним управлінням 04.11.2025 року проведено ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.01.2025 р., призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", розмір якої становить 83% грошового забезпечення та перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, без застосуванням коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, установлених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану", з урахуванням раніше виплачених сум. Новий розмір пенсії ОСОБА_1 , встановлений після виконання зазначеного рішення, склав 51013,97 грн. З набранням чинності постанови № 1279 з 01.04.2021 змінився порядок розподілу та фінансування пенсій, дана функція на сьогодні належить Пенсійному фонду України (а не Головному управлінню). Листом Головного управління від 10.11.2025 № 1500-0403-5/185538 здійснено запит до Пенсійного фонду України щодо сформування бюджетного запиту для виділення коштів з Державного бюджету України з метою виплати за постановою суду по справі № 420/10738/25.
При розгляді звіту відповідач просить врахувати висновки Комітету Верховної Ради з питань правової політики, викладені в Рішенні щодо роз'яснення Комітету у зв'язку з прийняттям Верховною Радою України Закону України від 21 листопада 2024 року № 4094-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень», в яких, зокрема, зазначено: “Комітет звертає увагу, що положення статті 382-3 КАС України самі по собі не зобов'язують безумовно відмовляти суб'єкту владних повноважень у прийнятті звіту якщо судове рішення не було виконано останнім у повному обсязі. Суд може прийняти звіт суб'єкта владних повноважень навіть за умови, що таке рішення не було виконано в повному обсязі (частина одинадцята статті 382-3 КАС України)...... ........Комітет вважає, що якщо на момент розгляду звіту суб'єкта владних повноважень судове рішення не було виконано останнім в повному обсязі, але водночас судом встановлено обґрунтованість наведених керівником обставин, які ускладнюють виконання судового рішення, та достатність для своєчасного та повного виконання судового рішення заходів, які вживаються керівником для виконання судового рішення, то за результатами розгляду звіту мають застосовуватися наслідки, передбачені частиною одинадцятою статті 382-3 КАС України ».
Копія звіту доставлена до «Електронного кабінету позивача» 27.11.2025 року.
27.11.2025 року позивач подав заяву щодо вищезазначеного звіту, у якій зокрема, зазначив, що у листопаді 2025 року ОСОБА_1 знову отримав пенсію на свій рахунок у розмірі 31544, 60 грн., що підтверджується скріншотом Приватбанку. За даними особистого кабінету позивача на порталі Пенсійного фонду України, (що підтверджується скріншотами від 04.11.2025 та 06.11.2025) нібито ОСОБА_1 у листопаді 2025 року виплачена пенсія у розмірі 51013,97 грн при нарахуванні 52 513.97 грн. (до виплати не врахована, але НАРАХОВАНА індексація пенсії з 01.03.2025 року у розмірі 1500 грн. (51013,97+1500=52513,97). Станом на 26 листопада 2025 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області продовжується повне ігнорування щодо виконання судового рішення ухваленого ООАС 08 липня 2025 року у справі № 420/10738/25. Рішення ООАС по справі 420/10738/25 набрало законної сили 18.09.2025 року. Таким чином, відповідач за власним розсудом відтерміновує виконання рішення ООАС по справі 420/10738/25, порушуючи вимоги ст.129-1 Конституції України та ст.370 КАС України. Встановлення судового контролю за виконанням рішенням суду по справі 420/10738/25 в частині не виплати нарахованої суми пенсії з 01.10.2025 року (після набрання законної сили судовим рішенням по справі 420/10738/25 з 18.09.2025 року) в сумі 52 513,97грн є єдиним можливим способом забезпечення ефективного захисту порушеного права ОСОБА_1 .
28.11.2025 року ОСОБА_1 подав заперечення на звіт, у яких просить:
відмовити у прийнятті звіту від 27.11.2025 року № 27.11.2025 Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо виконання Ухвали ООАС від 31.10.2025 року про встановлення судового контролю за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08.07.2025 року у справі №420/10738/25;
встановити Головному управлінню додатковий 10-денний строк для повторного подання Звіту.
У запереченнях, крім доводів, наведених у заяві від 27.11.2025 року, зокрема, зазначено, що як стверджує представник відповідача у звіті Головного управління, з 2020 року всі операції щодо пенсійного забезпечення громадян, в тому числі і здійснення перерахунків призначених пенсій на виконання рішень суду здійснюється виключно засобами програмного забезпечення у відповідній системі Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України (ІКІС ПФУ) та здійснення таких операцій в “ручному режимі» є неможливим, а також що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08.07.2025 по справі №420/10738/25 та постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від18.09.2025 року по справі 420/10738/25, Головним управлінням 04.11.2025року проведено ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.01.2025 року. При цьому, відповідно до Довідки 5-го апеляційного адміністративного суду від 08.10.2025 року про доставку електронного листа Документ в електронному вигляді «Постанова без задоволення - без змін ст. 308, 310, 311, 315, 316, 321» від 18.09.2025 по справі № 420/10738/25 (суддя Бітов А.І.) було надіслано одержувачу ОСОБА_2 в його електронний кабінет. Документ доставлено до електронного кабінету (дата та час): 19.09.25 15:16. Дата отримання судом повідомлення про доставлення до електронного кабінету: 19.09.25 15:22. Зазначена довідка є у наявності в Електронному суді. Такі розбіжності за часом між отриманням 19.09.2025 Постанови по справі 420/10738/25 та перерахунком пенсії 04.11.2025 змушують зробити припущення що перерахунок пенсій здійснюється саме у “ручному режимі». За вказаних обставин, дії Управління Пенсійного фонду щодо не виплаті позивачу нарахованої пенсії розмірі 52 513.97 грн є некоректним тлумаченням рішення суду, що призводить до його фактичного невиконання та порушення його захищених у судовому порядку прав.
Розглянувши звіт ГУПФ України в Одеській області про виконання судового рішення в порядку ст. 382 КАС України та заперечення позивача на цей звіт, суд зазначає наступне. Відповідно до ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно ч.1 ст.382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Відповідно до ч.ч.1-2 ст.382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання. Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
Згідно ч.2 ст.241 КАС України процедурні питання, пов'язані з рухом справи в суді першої інстанції, клопотання та заяви осіб, які беруть участь у справі, питання про відкладення розгляду справи, оголошення перерви, зупинення або закриття провадження у справі, залишення заяви без розгляду, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом, вирішуються судом шляхом постановлення ухвал.
З матеріалів, доданих до звіту, вбачається, що ГУПФ України в Одеській області на виконання рішення суду у даній справі 04.11.2025 року проведено перерахунок пенсії ОСОБА_3 з 01.01.2025 року виходячи з 83% сум його грошового забезпечення, без застосування коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, установлених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану"
Сума доплати за період січня 2025 року по листопад 2025 року включно складає 214163,07грн. (розрахунок на доплату).
З доказів, доданих до звіту убачається, що ГУПФ України в Одеській області включено нараховану доплату ОСОБА_3 до реєстру судових рішень та поставлено у відповідну чергу на безпосередню виплату пенсії; в додатки до звіту надано відповідний скріншот.
10.11.2025 року ГУПФ України в Одеській області надіслано до Пенсійного фонду України лист №1500-0403-5/185538 «Щодо виділення коштів для виплат за рішенням суду ОСОБА_1 », у якому просило розглянути питання щодо виділення коштів в сумі 214163,07грн. для виконання рішення суду .
За результатом розгляду звіту суд констатує, що ГУПФ України в Одеській області частково виконане рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08.07.2025 року у справі №420/10738/25 - проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2025 року та зроблений розрахунок на доплату, згідно якого сума доплати складає 214163,07грн.
З урахуванням вказаного, суд вважає, що наявні підстави для прийняття звіту в частині, оскільки можливі заходи для виконання рішення наразі вжиті боржником, це підтверджується наданими доказами, виплата доплати у сумі 214163,07грн. не проведена за наявності обґрунтованих обставин, наведених боржником.
Згідно ч.11 ст.382-3 КАС України якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
Відповідно до ч.3 ст.382-1 КАС України встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
Суд зазначає, що наразі наявні підстави для прийняття звіту в частині проведення нарахування ОСОБА_1 з 01.01.2025 року доплати до пенсії 214163,07грн. та перерахунку пенсії
Оскільки відповідачем виконане рішення суду не у повному обсязі (не надано доказів виплати ОСОБА_1 214163,07грн. донарахованої суми доплати до пенсії, суд встановлює відповідачу новий строк для подання відзиву.
При цьому суд не приймає до уваги обставини, наведені позивачем у заявах від 27.11.2025 року та від 28.11.2025 року, оскільки предметом розгляду даної справи було зобов'язання ГУПФ України в Одеській області здійснити перерахунок позивача з 01.01.2025 року, що наразі позивачем здійснено; питання правомірності встановленого до виплати розміру пенсії ОСОБА_1 пенсії за жовтень та листопад 2025 року не було предметом спору та не підлягає дослідженню в межах розгляду звіту відповідача про виконання рішення суду.
Позивач має право подати до суду заяву в порядку ст.383 КАС України у разі, якщо вважає, що при виконанні рішення суду відповідач допустив протиправні дії.
Суд звертає увагу, що згідно ч.3 ст.382-3 КАС України суд має право за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення у разі відмови у прийнятті звіту в порядку ст.378 КАС України.
Керуючись ст. ст. 241-243, 248, 250, 256, 370, 382, 382-1, 382-2, 382-3, 293-297 КАС України, суд,-
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області в порядку ст. 382 КАС України про виконання рішення суду у справі №420/10738/25 в частині здійснення перерахунку пенсії та розрахунку доплати до пенсії ОСОБА_1 .
Встановити ГУПФ України в Одеській області новий строк для подання звіту суду в частині виплати ОСОБА_1 214163,07грн. доплати на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду у справі №420/10738/25 від 08.07.2025 року -30 календарних днів з дня отримання ним копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала оскаржується в порядку та строки згідно ст.ст.294-297,382-3 Кодексу адміністративного судочинства України до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя М.М. Аракелян