Ухвала від 05.12.2025 по справі 540/605/22

Справа № 540/605/22

УХВАЛА

05 грудня 2025 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Токмілова Л.М., розглянувши в письмовому провадженні заяву представника позивача про встановлення судового контролю в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала справа №540/605/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 18.04.2023 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.

Визнано протиправним та рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 05.11.2021 року за №7785/03-16 про результати розгляду заяви ОСОБА_1 від 02.02.2020 року.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області поновити ОСОБА_1 виплату раніше призначеної пенсії за вислугу років починаючи з 07 жовтня 2009 року.

В іншій частині позовних вимог - відмовлено.

Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 14.09.2023 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області - залишено без задоволення.

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задоволено частково.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18 квітня 2023 року змінено, шляхом викладення абзацу третього резолютивної частини у наступній редакції:

"Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області поновити ОСОБА_1 виплату пенсії за вислугу років з 7 жовтня 2009 року з виплатою компенсації втрати частини доходів".

В іншій частині рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18 квітня 2023 року залишено без змін.

02.12.2025 представник позивача звернувся до суду із заявою про встановлення контролю за виконанням судового рішення в порядку статті 382 КАС України, у якій просить суд встановити контроль за виконанням судового рішення від 18.04.2023 з урахуванням змін внесених Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 14.09.2023 року в адміністративній справі № 540/605/22, а саме зобов'язати ГУ ПФУ в Херсонській області подати звіт про виконання судового рішення.

Заява обґрунтована тим, що Відповідач протиправно включив заборгованість доплати пенсії у сумі 313393,97 грн за період з 07.10.2009 по 31.12.2023 (по місяць відпрацювання рішення суду) до реєстру судових рішень, виплата яких здійснюється за кошти Державного бюджету України та компенсацію втрати частини доходу у сумі 461085,11 за період з 07.10.2009 по 14.09.2023 до реєстру судових рішень, виплата яких здійснюється за кошти Державного бюджету України.

Представником позивача також зазначено, що різниця між розміром пенсії, призначеної особі відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», і розміром пенсії із солідарної системи державного пенсійного страхування, визначеної згідно з абзацом першим цього пункту, виплачується за рахунок коштів державного бюджету. Що ще раз підтверджує протиправність дій Відповідача щодо включення заборгованості пенсії за період з 07.10.2009 року по теперішній час до реєстру судових рішень виплата за якими фінансується за рахунок коштів Державного бюджету, оскільки пенсію Позивачу поновлено в твердому розмірі 1834,79 грн, що значно менше розміру трьох прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність, встановлених законодавством - 2361*3=7083 грн.

Дослідивши матеріали справи та зміст заяви суд вважає за необхідне її задовольнити, з огляду на наступне.

Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до приписів частини 2 статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Згідно зі статтею 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Обов'язок виконати судове рішення виникає з моменту набрання ним законної сили, незважаючи на те, чи погоджується учасник справи з висновками суду викладеними в такому рішенні. Невиконання судового рішення спричиняє відповідальність, встановлену законом.

Судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах передбачений статтею 382 КАС України. Частиною першою вказаної статті визначено, що суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Така форма судового контролю передбачена для забезпечення виконання судового рішення.

Встановлення судового контролю за виконанням судових рішень є заходом впливу на відповідача у справі з метою своєчасного виконання своїх зобов'язань у межах відповідної справи. Встановлення судового контролю при ухваленні судового рішення по суті позовних вимог запобігає неналежному виконанню обов'язків, пов'язаних зі змістом задоволених позовних вимог. Більше того, встановлення судового контролю після ухвалення судового рішення за наслідком звернення позивача з відповідним клопотанням направлене на усунення вже існуючого порушення прав цього позивача стосовно належного виконання судового рішення.

Відповідно до положень статті 382-1 КАС України, суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.

За наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача подати звіт про виконання рішення у цій справі.

Таким чином, заява позивача про встановлення судового контролю за виконанням Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18.04.2023 із врахуванням змін внесених Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 14.09.2023 року в адміністративній справі № 540/605/22 є обґрунтованою та відповідно підлягає задоволенню.

Отже, враховуючи вищевикладене суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області у 60-денний строк з дня отримання копії цієї ухвали подати звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18.04.2023 із врахуванням змін внесених Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 14.09.2023 в адміністративній справі № 540/605/22.

Керуючись статтями 370, 382, 382-1 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

Заяву представника позивача про встановлення контролю за виконанням судового рішення в порядку статті 382 КАС України - задовольнити.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області у 60-денний строк з дня отримання копії цієї ухвали подати звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18.04.2023 із врахуванням змін внесених Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 14.09.2023 року в адміністративній справі № 540/605/22.

Ухвала суду набирає законної сили у строк та порядок визначений статтею 256 КАС

України та оскаржується у строк та порядок встановлений статтями 294-295 КАС України.

Суддя Токмілова Л.М.