05 грудня 2025 р. справа № 400/11356/25
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мороза А.О., в письмовому провадженні, розглянув адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаВідділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Миколаївській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), просп. Миру, 46/1, м. Миколаїв, 54056,
провизнання протиправною та скасування постанови від 09.10.25 р. ВП № 79176735
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовом до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Миколаївській області Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Одеса) (далі - відповідач), в якому просить суд визнати протиправною та скасувати постанову від 09.10.25 р. ВП № 79176735 про закінчення виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа у справі № 400/843/23, виданого Миколаївським окружним адміністративним судом 27.03.23 р.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що відповідач протиправно закінчив виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа, оскільки рішення суду залишилось не виконаним і він не отримав гроші, які мали бути нараховані та виплачені боржником.
Від відповідача надійшов відзив, в якому він просив суд відмовити у задоволенні позову та зазначив, що у виконавчому листі у справі № 400/843/23 виданого 27.03.23 р. Миколаївським окружним адміністративним судом, зазначено тільки зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити перерахунок. Про зобов'язання здійснити виплату у вказаному вище виконавчому листі не зазначено. Таким чином, у державного виконавця відсутні повноваження, щодо зобов'язання боржника вчинити певні дії, які не встановлені виконавчим документом. Так, Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області листом від 29.09.25 р. № 1400-0801-5/1694 повідомило, що ним проведено перерахунок пенсії позивача і розмір доплати по перерахунку за рішенням суду що склав 133 390,79 грн., що свідчить про визнання та визначення розміру доплати з перерахунку. Відтак, оскаржувана постанова є правомірною.
Справу розглянуто в порядку письмового провадження.
Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.
24.09.25 р. державним виконавцем відкрито виконавче провадження № 79176735 щодо примусового виконання виконавчого листа № 400/843/23 виданого 27.03.23 р. Миколаївським окружним адміністративним судом про: “Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.04.19 р. на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення від 12.12.22 р. № 9/1/3861 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії та з урахуванням виплачених сум».
При виконанні виконавчого провадження ВП № 79176735 державному виконавцю боржником подано інформацію від 29.09.25 р. за № 1400-0801-5/81694, в якій зазначається, що на виконання вказаного рішення суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області проведено перерахунок пенсії відповідно до покладених судом зобов'язань. Після перерахунку розмір пенсії ОСОБА_1 склав 9 968,84 грн. Розмір доплати за рішенням суду склав 133 390,79 грн. Що стосується суми доплати за перерахунком, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області було повідомлено, що ним внесені відомості щодо заборгованості за рішенням суду до Реєстру судових рішень Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України. З огляду на вищенаведене, виплата за рішенням суду буде проведено після відповідних бюджетних асигнувань. Водночас, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області забезпечено виплату перерахованої пенсії.
09.10.25 р. державним виконавцем винесено постанову про закінчення виконавчого провадження на підставі 9 частини 1 статті 39 Закону України «Про виконавче провадження».
Статтею 1 Закону України від 2 червня 2016 р. № 1404-VIII “Про виконавче провадження» визначено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Пунктом 1 частини першої статті 3 Закону №1404-VIII передбачено, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі виконавчих листів і наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.
Частиною першою статті 5 Закону № 1404-VIII встановлено, що примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та, у передбачених цим Законом випадках, на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України “Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів».
Частиною першою статті 18 Закону № 1404-VIII передбачено, що виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Вказана категорія справ виконується в порядку статті 63 Закону України «Про виконавче провадження» порядок виконання рішень, за якими боржник зобов'язаний вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення.
За рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником.
У разі повторного невиконання без поважних причин боржником рішення, якщо таке рішення може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та вживає заходів примусового виконання рішення, передбачених цим Законом.
У разі невиконання боржником рішення, яке не може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає до органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та виносить постанову про закінчення виконавчого провадження.
Згідно з п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону, виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.
Так, зі змісту виконавчого листа вбачається, що Миколаївським окружним адміністративним судом зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити перерахунок пенсії позивача. Про зобов'язання здійснити виплату у вказаному вище виконавчому листі не зазначено.
Листом від 29.09.25 р. за № 1400-0801-5/81694 боржник повідомив державного виконавця, що на виконання вказаного рішення суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області проведено перерахунок пенсії відповідно до покладених судом зобов'язань. Після перерахунку розмір пенсії ОСОБА_1 склав 9 968,84 грн., а розмір доплати - 133 390,79 грн.
Таким чином, боржником було виконано рішення суду у спосіб, визначений у виконавчому документі, а в державного виконавця відсутні повноваження щодо зобов'язання боржника вчинити певні дії, які не встановлені виконавчим документом, зокрема, зобов'язати боржника провести виплату перерахованої пенсії.
Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку, що відповідач, приймаючи постанову про закінчення виконавчого провадження від 09.10.25 р. № 79176735, діяв на підставі Закону України “Про виконавче провадження» та у межах своїх повноважень, а доводи позивача щодо її протиправності є необґрунтованими та спростовуються матеріалами справи.
Судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись ст. ст. 2, 19, 139, 241-246, 287 КАС України, суд, -
1. У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Миколаївській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (просп. Миру, 46/1, м. Миколаїв, 54056, ЄДРПОУ 43315529), відмовити.
2. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя А. О. Мороз