про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
05 грудня 2025 року Київ № 320/44936/25
Суддя Київського окружного адміністративного суду Скрипка І.М., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту з питань виконання кримінальних покарань про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
до Київського окружного адміністративного суду засобами поштового зв'язку звернувся ОСОБА_1 з позовом до Департаменту з питань виконання кримінальних покарань.
Просив суд
- визнати протиправною бездіяльність Департаменту з питань виконання кримінальних покарань ДКВС України Міністерства юстиції України щодо невжиття заходів для переведення позивача з ДУ «Темнівська ВК № 100» до іншої установи виконання покарань поза межами прифронтової зони;
- зобов'язати відповідача здійснити переведення позивача до установи виконання покарань, розташованої найближче до місця фактичного проживання його батька (Кіровоградська область), з урахуванням вимог частини другої статті 93 Кримінально-виконавчого кодексу України та реальної загрози його життю і здоров'ю;
- зобов'язати відповідача під час вирішення питання про місце його подальшого відбування покарань врахувати: виняткові обставини (реальна загроза життю/здоров'ю; прифронтова зона; задокументовані факти насильства і катувань; результати нещодавніх перевірок/втручань правоохоронних органів); місце проживання близького родича (батька) у Кіровоградській області (довідка ВПО № 3502-7001458909 та копія паспорта);наслідки 65-добового голодування та попередній досвід перебування у заручниках у 2014-2016 роках.
За правилами частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема: чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суд виходив із такого.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами частини другої статті 55 Конституції України, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
За нормами частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист у передбачені цією нормою способи.
Пунктами 1, 2, 7 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір; публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку з порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи; суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, орган військового управління, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Пунктом 2 частини другої статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів не поширюється на справи, що мають вирішуватися в порядку кримінального судочинства.
Із позовної заяви вбачається, що позивач оскаржує бездіяльність Департаменту з питань виконання кримінальних покарань ДКВС України Міністерства юстиції України щодо невжиття заходів для переведення позивача з ДУ «Темнівська ВК № 100» до іншої установи виконання покарань поза межами прифронтової зони.
Таким чином, предметом позову є неналежні умови тримання позивача в установі для відбування покарання.
Статтею 115-1 Кримінально-виконавчого кодексу України встановлено заходи, спрямовані на поновлення прав осіб, засуджених до позбавлення волі, у зв'язку з неналежними умовами тримання.
Частиною другою статті 115-1 названого Кодексу передбачено, що Комісія з розгляду скарг на неналежні умови тримання в установах для попереднього ув'язнення та установах виконання покарань встановлює факт та/або строк тримання в неналежних умовах в установі виконання покарань на підставі цього Кодексу та положення про Комісію з розгляду скарг на неналежні умови тримання в установах для попереднього ув'язнення та установах виконання покарань, що затверджується Кабінетом Міністрів України.
Суд зазначає, що такою постановою у розумінні названої норми статті 115-1 є - постанова Кабінету Міністрів України від 31.12.2024 № 1549 «Про затвердження Положення про Комісію з розгляду скарг на неналежні умови тримання в установах для попереднього ув'язнення та установах виконання покарань» (далі - Постанова № 1549).
За правилами частини третьої статті 115-1 Кримінально-виконавчого кодексу України, до заходів щодо запобігання триманню засуджених в неналежних умовах належать, зокрема: переведення до іншої установи виконання покарань; усунення причин, що роблять умови тримання неналежними, шляхом зменшення наповнюваності жилого приміщення (камери), проведення ремонту, дезінфекції, дезінсекції тощо; інші заходи, необхідні для припинення тримання в неналежних умовах.
Частиною п'ятою названої статті регламентовано, що засуджений, член його сім'ї або близький родич, захисник мають право звернутися із заявою про встановлення факту та/або строку тримання в неналежних умовах до Комісії з розгляду скарг на неналежні умови тримання в установах для попереднього ув'язнення та установах виконання покарань.
Пунктом 20 Постанови № 1549 визначено, що особа, взята під варту, засуджений, член його сім'ї або близький родич, захисник мають право звернутися до Комісії із заявою про встановлення факту та/або строку тримання в неналежних умовах.
За приписами пункту 25 Постанови № 1549, особа, взята під варту, або засуджений у разі незгоди з рішенням Комісії має право оскаржити це рішення до суду в порядку, передбаченому Кримінальним процесуальним кодексом України.
Суд резюмує, що неналежні умови тримання в установі відбування покарань оскаржуються шляхом звернення до Комісії з розгляду скарг на неналежні умови тримання, а у разі незгоди з її рішенням - у судовому порядку за правилами, передбаченими Кримінальним процесуальним кодексом України.
За вказаних обставин, наявні підстави для відмови у відкритті провадження у справі.
За правилами пункту 1 частини першої статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України суд відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Суд роз'яснює, що вимоги позивача повинні розглядатися відповідним загальним місцевим судом за правилами, встановленими Кримінально-виконавчим кодексом України, Кримінальним процесуальним кодексом України.
Керуючись пунктом 1 частини першої статті 170, статтями 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту з питань виконання кримінальних покарань про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Копію ухвали надіслати особі, яка подала позов.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення (підписання) ухвали.
Суддя Скрипка І.М.