Рішення від 04.12.2025 по справі 320/1060/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 грудня 2025 року м. Київ справа №320/1060/24

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Жука Р.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного (письмового) провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

Державної служби України з надзвичайних ситуацій,

Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві

про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

І. Зміст позовних вимог.

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Київського адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної служби України з надзвичайних ситуацій (далі - відповідач 1), в якому просить суд

- визнати протиправними, дії уповноваженого органу Державної служби України надзвичайних ситуацій (ДСНС) щодо відмови військовому пенсіонеру старшому прапорщику служби цивільного захисту ОСОБА_1 у виготовленні і надані до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві Довідку про розмір грошового забезпечення військовослужбовця старшого прапорщика служби цивільного захисту ОСОБА_1 станом на 01 січня 2021 року, Довідку про розмір грошового забезпечення військовослужбовця старшого прапорщика служби цивільного захисту ОСОБА_1 станом на 01 січня 2022 року, Довідку про розмір грошового забезпечення військовослужбовця старшого прапорщика служби цивільного захисту ОСОБА_1 станом на 01 березня 2022 року, Довідку про розмір грошового забезпечення військовослужбовця старшого прапорщика служби цивільного захисту ОСОБА_1 станом на 01 лютого 2023 року з обов'язковим зазначенням встановленої Надбавки за НОУС, пов'язані з ризиком для життя або здоров'я в розмірі 25,0% від посадового окладу та Надбавку за особливо важливі завдання в розмірі 50,0% від посадового окладу, відповідно сітки тарифних розрядів і коефіцієнтів, наукових ступенів і вчених звань та інших додаткових складових грошового забезпечення і премій за відповідною або аналогічною посадою та званням Заявника відповідно до вимог статті 43 та статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, статті 9 3акону України «Про соціальний i правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ та вимог Постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осiб» від 30 серпня 2017 року № 704-2017-п, для проведення перерахунку пенсії та не наданні військовому пенсіонеру копії чотирьох відповідних довідок

- зобов'язати уповноважений орган Державну службу України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) виготовити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві встановленої форми нову Довідку про розмір грошового забезпечення старшого прапорщика служби цивільного захисту ОСОБА_1 станом на 01 січня 2021 року, нову Довідку про розмір грошового забезпечення старшого прапорщика служби цивільного захисту ОСОБА_1 станом на 01 січня 2022 року, нову Довідку про розмір грошового забезпечення старшого прапорщика служби цивільного захисту ОСОБА_1 станом на 01 березня 2022 року, нову Довідку про розмір грошового забезпечення старшого прапорщика служби цивільного захисту ОСОБА_1 станом на 01 лютого 2023 року з обов'язковим урахуванням Посадового окладу, Окладу за військовим званням (старший прапорщик), відсоткової Надбавки за вислугу років та наступних додаткових видів грошового забезпечення, а саме: Надбавки за особливості проходження служби, Надбавки за НОУС, пов'язані з ризиком для життя або здоров'я, Надбавки за особливо важливі завдання та Премії відповідно сітки тарифних розрядів і коефіцієнтів, наукових ступенів і вчених звань та інших додаткових складових грошового забезпечення і премій за відповідною або аналогічною посадою та званням Заявника відповідно до вимог статті 43 та статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та, деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців га членів їх сімей» від 20 грудня 1991 рокy 2011-ХІІ та вимог Постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб, рядового начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року № 704-2017-п для проведення перерахунку пенсії військового пенсіонера.

- зобов'язати уповноважений орган Державну службу України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) надати військовому пенсіонеру старшому прапорщику служби цивільного захисту ОСОБА_1 завірену належним чином копію виготовленої нової Довідки про розмір грошового забезпечення старшого прапорщика служби цивільного захисту ОСОБА_1 станом на 01 січня 2021 року, копію нової Довідки про розмір грошового забезпечення старшого прапорщика служби цивільного захисту ОСОБА_1 станом на 01 січня 2022 року, копію нової Довідки про розмір грошового забезпечення старшого прапорщика служби цивільного захисту ОСОБА_1 станом на 01 березня 2022 року, копію нової Довідки про розмір грошового забезпечення старшого прапорщика служби цивільного захисту ОСОБА_1 станом на 01 січня 2023 року з обов'язковим урахуванням Посадового окладу, Окладу за військовим званням (старший прапорщик), відсоткової Надбавки за вислугу років та наступних додаткових видів грошового забезпечення, саме: Надбавки за особливості проходження служби, Надбавки за НОУС, пов'язані з ризиком для життя або здоров'я, Надбавки за особливо важливі завдання та Премії відповідно сітки тарифних розрядів і коефіцієнтів, наукових ступенів і вчених звань та інших додаткових складових грошового забезпечення і премій відповідною або аналогічною посадою та званням Заявника відповідно до вимог статті 43 та статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року№ 2262-ХІІ, статті 9 3акону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ та вимог постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, ociб рядового і начальницького складу та деяких iнших ociб» від 30 серпня 2017 року № 704-2017-п для проведення перерахунку пенсії військового пенсіонера.

ІІ. Виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

Мотивуючи позовні вимоги позивач зазначає, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Позивач звернувся до Державної служби України з надзвичайних ситуацій із заявою, в якій просив скласти та подати Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві довідки про розмір його грошового забезпечення, з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, з урахуванням надбавки за особливості проходження служби, надбавки за НОУС, пов'язані з ризиком для життя або здоров'я, надбавки за особливо важливі завдання та премії відповідно сітки тарифних розрядів і коефіцієнтів, наукових ступенів і вчених звань та інших додаткових складових грошового забезпечення і премій відповідною або аналогічною посадою та званням Заявника станом на 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року, 01 березня 2022 року та 01 січня 2023 року з урахуванням , проте, відповідач відмовив у виготовленні та наданні таких довідок про розмір грошового забезпечення.

Вважаючи протиправними дії відповідача 1 щодо не виготовлення та ненадання Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві оновлених довідок про розмір його грошового забезпечення для обчислення та перерахунку основного розміру пенсії, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.

Заперечуючи проти задоволення позовних вимог, представник відповідача 1 у відзиві на позовну заяву послався на те, що механізм перерахунку пенсій осі, звільнених з військової служби визначений Порядком № 45, відповідно до якого рішення про перерахунок пенсії має бути прийнято виключно Кабінетом Міністрів України.

Представник відповідача 1 вказує, що положення статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» застосовуються виключно для обчислення пенсій при призначенні, а не при перерахунку.

Таким чином, як стверджує представник відповідача у відзиві на позовну заяву, позивачу була обчислена пенсія, виходячи з розміру грошового забезпечення, зокрема, окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії в розмірах, установлених законодавством на момент звільнення його зі служби.

Також, представник відповідача 1 посилається на те, що Порядком № 3-1 не передбачено подання пенсіонерами довідок про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, оскільки зазначена довідка оформлюється і подається виключно уповноваженим органом, з якого особа була звільнена та лише після отримання списків від Головного управління Пенсійного фонду України.

Представник відповідача 1 у відзиві на позовну заяву наголошує й на тому, що протягом 2018 - 2023 років нормативно-правовими актами, які були підставою для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», є постанова Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 та введення нових умов грошового забезпечення. Після 21 лютого 2018 року рішень про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб Кабінетом Міністрів України не приймалось.

Тому, оскільки списки від Головного управління Пенсійного фонду України до відповідача 1 не надходили та відсутні відповідні рішення Уряду щодо проведення перерахунку пенсій, на переконання представника відповідача, у відповідача не мавє підстав для видачі оновлених довідок про розмір грошового забезпечення.

Стосовно надбавки за особливі умови служби, пов'язані з підвищеним ризиком для життя, представник відповідача зазначив, що нарахування такої надбавки не передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704.

Крім того, представник відповідача 1 послався й на те, що позивачу під час проходження служби та на момент його звільнення надбавка за умови режимних обмежень, надбавка за науковий ступінь та надбавка за льотну роботу - льотчика-штурмана першого класу не встановлювались та не виплачувались, оскільки він не мав допуску до відомостей, що становлять державну таємницю, не мав підтвердження на присвоєння йому відповідного наукового ступеня, а також не мав допуску до проведення льотної роботи, та у свою чергу не був льотчиком-штурманом першого класу і класність йому не присвоювалась.

Крім того, представник відповідача 1 зазначив, що оскільки позивач звільнений із Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в м. Києві, уповноваженим органом з оформлення довідок тощо для перерахунку пенсії є саме Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в м. Києві, а не Державна служба України з надзвичайних ситуацій.

Заперечуючи проти задоволення позовних вимог, представник Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві (далі - відповідач 2) послався на те, що позивач не звертався до відповідача 2 з заявою про видачу довідок, не отримував відмови в їх видачі, а тому, на переконання представника відповідача 2, права позивача в цій справі не порушені, а отже позовні вимоги є передчасними, відповідно, такими, що не підлягають задоволенню.

Не погоджуючись з доводами, викладеними представником відповідача 2 у відзиві на позовну заяву, представник позивача подав до суду відповідь на відзив на позовну заяву, в якій зазначив, що відповідач не спростував твердження та аргументи стосовно суті позовних вимог. Позивач має право на отримання нових довідок про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року та 01 січня 2023 року. Також у відповіді на відзив зазначено, що відповідач 2 не може пояснити причину відмови надати прості довідки грошового забезпечення і не зазначає по якому розпорядження чи наказу (усному чи письмовому) він здійснює відповідні порушення Конституції України та діючих Законів України. За твердженнями представника позивача, відповідач 2 повинен надавати довідки станом на будь-яку дату по запиту або по заяві громадянина України.

У відповіді на відзив на позовну заяву представника відповідача 2, представник позивача вказує, що захист порушених прав позивача потребує зобов'язання відповідача вчинити ті дії, від виконання яких він безпідставно ухилився, а саме: скласти та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві оновлені довідки про розмір грошового забезпечення старшого прапорщика служби цивільного захисту ОСОБА_1 станом на 01 січня 2021 року, станом на 01 січня 2022 року, станом на 01 березня 2023 року, станом на 01 лютого 2024 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 липня 2017 року № 704-2017-п щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення та перерахунку пенсії станом на 01 січня 2021 року, станом на 01 січня 2022 року, станом на 01 березня 2023 року, станом на 01 лютого 2024 року.

У запереченнях на відповідь на відзив, поданих через систему «Електронний Суд», представник відповідача 1 зазначив, що відповідач 1 є неналежним відповідачем у частині позовних вимог про виготовлення та надання довідок про розмір грошового забезпечення. Цей висновок ґрунтується на чітко встановленому порядку роботи органів ДСНС. Позивач, ігноруючи встановлений порядок, звернувся із заявою від 16 жовтня 2023 року до ДСНС, у відповідь на яку відповідач 1 чітко вказав на необхідність звернення до належного уповноваженого органу - Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в м. Києві, це лист не був відмовою по суті вимог, а був процедурним скеруванням для належної реалізації прав позивача. Проте, позивач до відповідача 2 так і не звернувся.

Крім того, у вказаних запереченнях представник відповідача 1 зазначив, що позивач помилково вважає, що рішення судів у зразковій справі № 160/8324/19 та скасування окремих пунктів постанови Кабінету Міністрів України № 103 автоматично створюють для уповноважених органів обов'язок видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на будь-яку дату за бажанням пенсіонера. Станом на сьогодні Кабінет Міністрів України не приймав рішень про проведення перерахунку пенсій, призначених за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» станом на 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року, 01 березня 2022 року та 01 лютого 2023 року. Таким чином, у ДСНС, як і у будь-якого іншого уповноваженого органу, відсутні правові підстави для оформлення та видачі запитуваних позивачем довідок. Вимога позивача включити, як вказує представник відповідача 1, до гіпотетичних довідок «Надбавку за НОУС, пов'язані з ризиком для життя або здоров'я» в розмірі 25% та «Надбавку за особливо важливі завдання» в розмірі 50% є безпідставною, оскільки склад грошового забезпечення визначається законодавством, чинним на момент виникнення підстав для перерахунку, а не тим, що діяло на момент призначення пенсії.

У запереченнях проти відповіді на відзив представник відповідача 2 зазначив, що позивач до Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у м. Києві не звертався, обставини викладені у відповіді на відзив представником позивача не відповідають дійсності, фактично зводяться до перекладання своєї бездіяльності, що виражається у пасивній поведінці, а саме не звернення до відповідача 2 про видачу довідок. На переконання представника відповідача 2, оскільки позивач не звертався з відповідною заявою до відповідача 2, відповідно, не отримував відмову у видачі довідок про розмір грошового забезпечення, то права позивача не порушені, а тому не підлягають судовому захисту.

ІІІ. Заяви (клопотання) учасників справи інші процесуальні дії у справі.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 02 лютого 2024 року відкрито провадження у справі та вирішено здійснити її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Копія вказаної ухвали суду від 02 лютого 2024 року разом з копією позовної заяви та копіями доданих до неї документів направлені на юридичну адресу відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 05 червня 2025 року залучено до участі у справі у якості другого відповідача Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві.

Пунктом 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Враховуючи вимоги статті 263 КАС України судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Згідно з частиною другою статті 262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Статтею 258 КАС України визначено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

ІV. Обставини встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає таке.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу цивільного захисту в Головному управлінні Державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві.

Наказом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві від 11 листопада 2013 року № 384 о/с ОСОБА_1 звільнено із служби в органах ДСНС у запас Збройних Сил України з постановкою на військовий облік за станом здоров'я.

Згідно наданої суду копії грошового атестату № 103, виданого Головним управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві, старшому прапорщику служби цивільного захисту, командиру відділення 7-ДПРЧ Головного управління ДСНС України у м. Києві, ОСОБА_1 по посаді було встановлено наступні види грошового забезпечення:

а) оклад за спеціальним званням 65,00 грн;

б) посадовий оклад 645,00 грн;

в) надбавка за вислугу років 40% - 284,00 грн;

г) надбавка за ОВЗ 50% - 497,00 грн;

д) надбавка за ризик 25% - 177,50 грн;

ж) премія щомісячна 91% - 586,95 грн.

З 12 листопада 2013 року позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка обчислена виходячи з 65% грошового забезпечення та виходячи з таких його складових: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 40%, надбавка за особливо важливі завдання 50%, НОУС, пов'язані з ризиком для життя або здоров'я 25%, премія 91%.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, яка набрала чинності 01 березня 2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103, пунктами 1, 2 якої встановлено перерахувати з 01 січня 2018 року пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови №704.

05 березня 2019 року набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

З урахуванням вказаного судового рішення та постанови Великої Палати Верховного Суду від 17 грудня 2019 року у справі № 160/8324/19, Державною службою України з надзвичайних ситуацій складено довідку про розмір грошового забезпечення позивача від 05 травня 2021 року № 20-509/201 для перерахунку пенсії станом на 05 березня 2019 року, згідно якої розмір грошового забезпечення за відповідною посадою за нормами, чинним на 05 березня 2019 року, за посадою командира відділення 7 ДПРЧ Головного управління ДСНС у м. Києві становить: посадовий оклад - 3 170,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням старший прапорщик - 1 020,00 грн, надбавка за вислугу років 50% - 2 095,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (50%) - 3 142,50 грн, премія 70% посадового окладу - 2 219,00 грн, а усього - 11 646,50 грн.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 травня 2022 року у справі № 640/21101/21 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/105826607) Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві зобов'язано здійснити перерахунок та виплату 100% суми пенсійного забезпечення (пенсії) позивача відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців за період починаючи з 01 квітня 2019 року згідно виготовленої уповноваженим органом Державною службою України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року позивача від 05 травня 2021 року за № 20-509/201 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ та врахуванням положень Постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року № 704-2017-п із обов'язковим врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за період починаючи з 01 квітня 2019 року з врахуванням проведених раніше виплат.

В подальшому, зокрема, у жовтні 2023 року позивач через свого представника, посилаючись на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 та на постанову Великої Палати Верховного Суду від 24 червня 2020 року у справі № 160/8324/19, звернувся до Державної служби України з надзвичайних ситуацій із заявою, в якій просив скласти та подати Головного управління Пенсійного фонду України Довідку про розмір грошового забезпечення військовослужбовця старшого прапорщика служби цивільного захисту станом на 01 січня 2021 року, Довідку про розмір грошового забезпечення військовослужбовця старшого прапорщика служби цивільного захисту станом на 01 січня 2022 року, Довідку про розмір грошового забезпечення військовослужбовця старшого прапорщика служби цивільного захисту станом на 01 березня 2022 року, Довідку про розмір грошового забезпечення військовослужбовця старшого прапорщика служби цивільного захисту станом на 01 лютого 2023 року з обов'язковим зазначенням встановленої Надбавки за НОУС, пов'язані з ризиком для життя або здоров'я в розмірі 25,0% від посадового окладу та Надбавку за особливо важливі завдання в розмірі 50,0% від посадового окладу, відповідно сітки тарифних розрядів і коефіцієнтів, наукових ступенів і вчених звань та інших додаткових складових грошового забезпечення і премій за відповідною або аналогічною посадою та званням Заявника відповідно до вимог статті 43 та статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, статті 9 3акону України «Про соціальний i правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ та вимог Постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осiб» від 30 серпня 2017 року № 704-2017-п, для проведення перерахунку пенсії.

Листом від 06 листопада 2023 року № 04-21319/201 Державною службою України з надзвичайних ситуацій повідомлено позивача про те, що протягом 2018-2023 років нормативно-правові акти, які були підставою для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»- це прийнята Урядом постанова від 21 лютого 2018 року № 103, та введення нових умов грошового забезпечення. Після 21 лютого 2018 року рішень про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб Кабінетом Міністрів України не приймалося, а тому відсутнє зобов'язання щодо видачі запитуваних довідок для перерахунку пенсії.

Щодо невключення надбавки за особливі умови служби, пов'язані з підвищеним ризиком для життя або здоров'я, та надбавки за особливості проходження служби до довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року, виданої ДСНС від 05 травня 2021 року № 20-509/201, у листі зазначено, що постановою № 704 не передбачено установлення надбавки за особливі умови служби, пов'язані з підвищеним ризиком для життя, а тому її не включено до довідки, проте, включено надбавку за особливості проходження служби. Також проінформовано, що наказом ДСНС від 12 квітня 2019 року № 224 (зі змінами) визначено Перелік уповноважених підпорядкованих підрозділів ДСНС, на які покладено функції з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом. Відповідно до Переліку оформлення та подання документів до органів Пенсійного фонду України для призначення (перерахунку) пенсій осіб, який було звільнених із підрозділів, підпорядкованих територіальним органам ДСНС, здійснюється територіальними органами ДСНС у відповідній області. Оскільки позивача було звільнено з підрозділу Головного управління ДСНС України в м. Києві, уповноваженим органом з оформлення документів, довідок тощо для перерахунку пенсії є Головне управління ДСНС України у м. Києві.

Судом також встановлено, що позивач ані після отримання листа відповідача 1 та до звернення до суду з вказаною позовною заявою, ані станом на теперішній час до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві з заявою про оформлення та видачу оновлених довідок про розмір грошового забезпечення не звертався, відповідно, не отримував від відповідача 2 ані відмови у їх виготовленні, ані самих довідок.

V. Оцінка суду.

Щодо вимоги, викладеної представником позивача у відповіді на відзив представника відповідача 2 на позовну заяву в частині того, що захист порушених прав позивача потребує зобов'язання відповідача вчинити ті дії, від виконання яких він безпідставно ухилився, а саме: скласти та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві оновлені довідки про розмір грошового забезпечення старшого прапорщика служби цивільного захисту ОСОБА_1 станом на 01 січня 2021 року, станом на 01 січня 2022 року, станом на 01 березня 2023 року, станом на 01 лютого 2024 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 липня 2017 року № 704-2017-п щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення та перерахунку пенсії станом на 01 січня 2021 року, станом на 01 січня 2022 року, станом на 01 березня 2023 року, станом на 01 лютого 2024 року, суд зазначає таке.

Згідно частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:

1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;

2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;

3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;

4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;

5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;

6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

У частині другій цієї ж статті зазначено, що захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно частини першої статті 47 КАС України крім прав та обов'язків, визначених у статті 44 цього Кодексу, позивач має право на будь-якій стадії судового процесу відмовитися від позову. Позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п'ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.

Частиною першою статті 167 КАС України передбачено, що будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні містити:

1) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) особи, яка подає заяву чи клопотання або заперечення проти них, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;

2) найменування суду, до якого вона подається;

3) номер справи, прізвище та ініціали судді (суддів), якщо заява (клопотання, заперечення) подається після постановлення ухвали про відкриття провадження у справі;

4) зміст питання, яке має бути розглянуто судом, та прохання заявника;

5) підстави заяви (клопотання, заперечення);

6) перелік документів та інших доказів (за наявності), що додаються до заяви (клопотання, заперечення);

7) інші відомості, які вимагаються цим Кодексом.

В даному випадку представником позивача подано відповідь на відзив на позовну заяву, яка не є письмовою заявою про збільшення розміру позовних вимог у розумінні вимог КАС України, відтак, суд доходить висновку про розгляд позовних вимог в первинній редакції.

Так, надаючи правову оцінку обґрунтованості аргументам, наведеними учасниками справи, суд дійшов таких висновків.

Як було зазначено в ухвалі суду від 05 червня 2025 року згідно Переліку уповноважених підпорядкованих підрозділів ДСНС України, на які покладено функції з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого наказом Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 12 квітня 2019 року № 224 (зі змінами), Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві є уповноваженим органом з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що позивач проходив службу цивільного захисту в Головному управлінні Державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві та Наказом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві від 11 листопада 2013 року № 384 о/с ОСОБА_1 звільнено із служби в органах ДСНС у запас Збройних Сил України з постановкою на військовий облік за станом здоров'я.

Наведене в сукупності дозволяє дійти висновку, що оскільки позивач проходив службу цивільного захисту у Головному управлінні Державної служби України з надзвичайних ситуацій в м. Києві, який є самостійним суб'єктом владних повноважень, позовні вимоги пред'явлені до Державної служби України з надзвичайних ситуацій задоволенню не підлягають, як такі, що пред'явлені не до тієї особи, яка має відповідати за позовом.

Щодо довідок про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2021 року та станом на 01 січня 2022 року, суд зазначає таке.

Згідно пункту 3 частини першої статті 244 Кодексу адміністративного судочинства України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд, при вирішенні даної справи, керується нормами законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних правовідносин.

Спірні відносини, що склались між сторонами регулюються Конституцією України, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ), який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Відповідно до статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Згідно зі статтею 43 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Статтею 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Відповідно до частин першої, другої та четвертої статті 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Наведене в сукупності свідчить, що Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Згідно статті 51 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

30 серпня 2017 року Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанову «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осію» № 704, яка набрала чинності 01 березня 2018 року (далі - Постанова № 704), якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

З набранням чинності Постановою № 704, якою змінено (збільшено) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача з 01 січня 2018 року виникли підстави для перерахунку пенсії.

Пунктом 2 Постанови № 704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошово го забезпечення.

Додатком 1 до Постанови № 704 встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Пунктом 4 Постанови № 704 (в первинній редакції на дату прийняття) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Також додатки 1, 12, 13, 14 до Постанови № 704 містять примітки, відповідно до яких, зокрема посадові оклади за розрядами тарифної сітки та оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

На момент набрання чинності Постанови № 704 (01 березня 2018 року) пункт 4 цього нормативно-правового акта було викладено в редакції пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» від 21 лютого 2018 року №103 (далі - Постанова № 103), а саме: « 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14».

В подальшому постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі № 826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 Постанови № 103.

Відтак, з 29 січня 2020 року, тобто з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/6453/18 пункт 6 Постанови № 103 втратив чинність та була відновлена дія пункту 4 Постанови № 704 у первісній редакції.

Суд зазначає, що згідно пункту 3 розділу ІІ Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06 грудня 2016 року № 1774-VІІІ мінімальна заробітна плата після набрання чинності цим Законом не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат. До внесення змін до законів України щодо незастосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини вона застосовується у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, починаючи з 01 січня 2017 року.

Водночас, під час розв'язання правової колізії між нормами пункту 3 розділу ІІ Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06 грудня 2016 року № 1774-VІІІ та пункту 4 Постанови № 704, у редакції до внесення змін Постановою № 103, та приміток до додатків 1, 12, 13, 14 по Постанови № 704 перевагу належить віддати положенням закону як акту права вищої юридичної сили.

Враховуючи те, що норма пункту 3 розділу ІІ Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06 грудня 2016 року № 1774-VІІІ не втратила чинності та за юридичною силою є вищою, ніж приписи пункту 4 Постанови № 704, у редакції до внесення змін постановою № 103, а також додатків 1, 12, 13, 14 Постанови № 704, суд доходить висновку, що відсутні підстави для обчислення розміру окладу за посадою позивача та окладу за військовим званням із використанням іншого показнику ніж прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року.

Водночас, суд наголошує, що з 29 січня 2020 року була відновлена дія такої величини обчислення розміру окладу за посадою та окладу за військовим званням як прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 01 січня календарного року на відміну від попереднього правила обчислення розміру окладу за посадою та окладу за військовим званням як прожитковий мінімумом для працездатних осіб, встановлений законом на 01 січня 2018 року.

Верховний Суд у своїй постанові від 19 січня 2022 року у справі № 826/9052/18 виклав правові висновки про необхідність зобов'язання Кабінету Міністрів України скасувати підпункт 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 стосовно внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», що, на переконання суду, додатково свідчить про неможливість застосування пункту 4 Постанови № 704 в редакції Постанови № 103.

Таким чином, з 29 січня 2020 року виникли підстави для визначення розміру посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,12,13,14, тобто станом на 01 січня 2021 року та на 01 січня 2022 року, а не прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 02 серпня 2022 року у справі № 440/6017/21, яка підлягає застосуванню до спірних правовідносин.

З урахуванням викладеного, суд доходить висновку, що з 01 січня 2021 року, з 01 січня 2022 року у позивача виникло право на отримання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим званням, який визначається шляхом застосування пункту 4 Постанови № 704 в первинній редакції.

При цьому, суд вважає, що поновлення порушеного права позивача на отримання пенсії у належному розмірі слід здійснювати зі стадії, на якій відбулося порушення, а саме - виготовлення та направлення до територіального органу Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення, в яких посадовий оклад та оклад за військовим званням будуть розраховані з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2021 року та на 01 січня 2022 року на підставі раніше отриманих від Пенсійного фонду України списків.

Проте таких дій відповідачем 2 вчинено не було.

При цьому, судом враховується, що 12 травня 2023 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 481 «Про скасування підпункту 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 103, та внесення зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704» (далі - Постанова №481), яка набрала чинності 20 травня 2023 року та якою по-іншому врегульовані спірні правовідносини.

Так, пунктом 1 Постанови № 481 приписано скасувати підпункт 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (Офіційний вісник України, 2018 р., № 20, ст. 662).

Пунктом 2 указаної Постанови внесені зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (Офіційний вісник України, 2017 р., № 77, ст. 2374), виклавши абзац перший в такій редакції: « 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.».

Водночас, судом враховується й те, що, як було встановлено раніше, вказана постанова Уряду України набрала чинності 20 травня 2023 року, а спірні правовідносини мали місце у 2021-2022 року, тобто не охоплюються предметом регулювання пункту 4 Постанови №704 у редакції Постанови № 481.

З урахуванням наведеного суд вважає, що розмір складових грошового забезпечення позивача для розрахунку пенсії станом на 01 січня 2021 року та 01 січня 2022 має обчислюватися, виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року, з урахуванням чинного станом на згадану дату правового регулювання.

Частиною другою статті 9 КАС України передбачено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Враховуючи, що залучення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві у якості другого відповідача, що свідчить про його обізнаність в частині наявності спору з приводу виготовлення та надання до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві оновлених довідок про розмір грошового забезпечення за 2021-2023 роки, зважаючи на те, що впродовж перебування даної справи в провадженні суду, відповідачем 2 не вчинено дій, направлених на виготовлення та надання довідок про розмір грошового забезпечення, суд доходить висновку про наявність правових підстав для виходу за межі позовних вимог шляхом зобов'язання відповідача 2 скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві оновлені довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01 січня 2021 року та станом на 01 січня 2022 року.

Щодо довідок про розмір грошового забезпечення станом на 01 березня 2022 року та станом на 01 лютого 2023 року, суд зазначає, що у відповідача виникає обов'язок та підстави для оформлення і видачі позивачу нової довідки про розмір його грошового забезпечення лише у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Однак, станом на 01 березня 2022 року та 01 лютого 2023 року за рішенням Уряду жодних нормативно-правових актів щодо підвищення з 01 березня 2022 року та з 01 лютого 2023 року окладів за посадами, займаними зазначеними особами в державних органах, тощо, до яких вони відряджені, інших виплат, установлених для відповідних працівників цих органів, а також окладів за військовими (спеціальними) званнями і надбавки за вислугу років не приймалось.

Отже, оскільки судом не встановлено, що станом на 01 березня 2022 року та 01 лютого 2023 року за рішенням Уряду відбулись зміни розміру грошового забезпечення за відповідною посадою, як обов'язкової передумови для виникнення у відповідача обов'язку для видачі нових довідок позивача, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

З приводу посилань позивача на правові позиції Верховного Суду слід зазначити, що вони застосовуються судами у подібних правовідносинах.

Подібність правовідносин означає тотожність суб'єктного складу учасників відносин, об'єкта та предмета правового регулювання, а також умов застосування правових норм (зокрема, часу, місця, підстав виникнення, припинення та зміни відповідних правовідносин). При цьому, зміст правовідносин з метою з'ясування їх подібності визначається обставинами кожної конкретної справи (постанова від 27 березня 2018 року у справі № 910/17999/16, постанова від 25 квітня 2018 року у справі № 910/24257/16, постанова від 05 лютого 2024 року у справі № 140/5638/23).

Під судовими рішеннями в подібних правовідносинах необхідно розуміти такі рішення, де подібними (тотожними, аналогічними) є предмети спору, підстави позову, зміст позовних вимог і встановлені судом фактичні обставини, а також наявне однакове матеріально-правове регулювання спірних правовідносин (постанова Великої Палати Верховного Суду від 19 травня 2020 року у справі № 910/719/19, постанова Великої Палати Верховного Суду від 19 червня 2018 року у справі № 922/2383/16).

Жодна з наведених позивачем постанов суду, правові позиції яких він вважає можуть бути застосовними в межах цієї справи, немає тотожного предмету спору та підстав позову не виготовлення довідки, через що не можуть вважатися постановами у подібних правовідносинах.

Щодо зазначення у оновлених довідках про розмір грошового забезпечення додаткових видів грошового забезпечення таких, як Надбавка за НОУС, пов'язані з ризиком для життя або здоров'я в розмірі 25,0% від посадового окладу та Надбавка за особливо важливі завдання в розмірі 50,0% від посадового окладу, відповідно сітки тарифних розрядів і коефіцієнтів, наукових ступенів і вчених звань та інших додаткових складових грошового забезпечення і премій за відповідною або аналогічною посадою та званням Заявника та надати позивачу належним чином засвідчені копії оновлених довідок про розмір грошового забезпечення, суд зазначає, що станом на день розгляду даної адміністративної справи по суті, відповідачем 2 не виготовлено оновлених довідок про розмір грошового забезпечення, відповідно, відсутні підставі вважати, що до довідок, виготовлених на виконання рішення суду у даній справі (у разі набрання ним законної сили), не буде включено додаткових видів грошового забезпечення, про які зазначає позивач, або буде зазначено інше їх відсоткове значення, а також буде відмовлено позивачу у наданні копій цих довідок, відтак, зазначені позовні вимоги є такими, що заявлені на майбутнє, а тому задоволенню не підлягають.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною другою статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Відповідно частини другої статті 2 КАС України справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

VI. Судові витрати.

Зважаючи, що за наслідком розгляду даної адміністративної справи суд дійшов висновку для виходу за межі позовних вимог, а заявлені позивачем вимоги були залишені судом без задоволення, суд доходить висновку про відсутність підстав для розподілу судових витрат.

Керуючись статтями 132, 139, 143, 242-246, 255, 260-263, 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Державної служби України з надзвичайних ситуацій (01601, місто Київ, вулиця Олеся Гончара, будинок 55А, код ЄДРПОУ 38516849), Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві (01601, місто Київ, вулиця Володимирська, будинок 13, код ЄДРПОУ 38620155) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

2. Зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві оформити і надати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, положень Постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року № 704 із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2021 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року № 704, а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, визначених з посадового окладу та окладу за військове звання, перерахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2021 року, для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 01 лютого 2021 року.

3. Зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві оформити і надати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, положень Постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року № 704 із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2022 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року № 704, а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, визначених з посадового окладу та окладу за військове звання, перерахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2022 року, для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 01 лютого 2022 року.

4. У задоволенні інших позовних вимог - відмовити.

5. Судові витрати розподілу не підлягають.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Жук Р.В.