Рішення від 01.12.2025 по справі 280/8553/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

01 грудня 2025 року (16:40)Справа № 280/8553/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Калашник Ю.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Мототехімпорт» (69000, м.Запоріжжя, вул.Штабна, буд. 13, прим. 19, код ЄДРПОУ 44830259) до Тернопільської митниці (46400, м.Тернопіль, вул.Текстильна, буд.38; код ЄДРПОУ 43985576) про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

29.09.2025 через підсистему «Електронний суд» до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Мототехімпорт» (далі - позивач) до Тернопільської митниці (далі - відповідач), в якій позивач просить суд: визнати протиправним та скасувати рішення про коригування митної вартості товарів №UA403070/2025/000259/2 від 28.08.2025.

На обґрунтування позовних вимог позивач посилається на приписи Митного кодексу України та зазначає, що ним надано всі необхідні документи на підтвердження заявленої митної вартості товару, який переміщується через митний кордон України, які відповідають характеру угоди, а посилання митного органу на виявлені під час перевірки поданих документів розбіжності є безпідставними. З урахуванням вищезазначеного просить позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Ухвалою суду від 30.09.2025 відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін (у порядку письмового провадження).

14.10.2025 до суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. №51309), в якому представник відповідача позовні вимоги не визнає, зокрема зазначає, що в поданих позивачем документах на підтвердження заявленої митної вартості імпортованого товару було виявлено недоліки, у зв'язку з чим витребувано додаткові документи, які не були надані позивачем в повному обсязі. Зазначає, що позивачем не підтверджено заявлену митну вартості імпортованого товару, що зумовило відсутність підстав для оформлення товару за визначеною декларантом митною вартістю. Крім того, відповідач вказав на те, що митним органом у встановленому законом порядку було встановлено, що вартість імпортованого позивачем товару є вищою ніж заявлена, що зумовило прийняття рішення про коригування митної вартості товарів. З урахуванням вищезазначеного просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Згідно зі ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно з ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Таким чином, суд визнав за доцільне вирішити справу за наявними в ній матеріалами, в порядку письмового провадження.

Суд, оцінивши повідомлені обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.

Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.

05.12.2022 ТОВ «МОТОТЕХІМПОРТ» (м. Дніпро, Покупець) укладено з компанією JIANGSU CHANGFA AGRICULTURAL EQUIPMENT CO. LTD., CHINA (Китай) (Продавець) зовнішньоекономічний контракт №CF/14 на поставку в Україну товарів в асортименті, кількості та за цінами, вказаними у Специфікаціях (Додатках), які є невід'ємною частиною даного контракту.

В подальшому, компанією JIANGSU CHANGFA AGRICULTURAL EQUIPMENT CO. LTD. відповідно до умов даного зовнішньоекономічного Контракту №CF/14 від 05.12.2022, Специфікацій від 26.12.2024 №2025-1.1, від 30.01.2025 №2025-2.1 та №2025-2.1-z, від 11.04.2025 №2025-3 та №2025-3.1, рахунку-фактури від 22.05.2025 за №CF2025-1F/2D/3B здійснено поставку товарів (трактори, запчастини).

Товарна партія поставлялась на умовах FOB згідно міжнародних торговельних правил «ІНКОТЕРМС 2010».

Таким чином, складовими митної вартості товару є інвойсна вартість товару та вартість перевезення (фрахту) товару в порт призначення (до кордону України).

14.08.2025, декларантом до митного контролю та митного оформлення надіслано засобами електронного зв'язку митну декларацію в режимі ІМ40 за №25UA403070007290U5 на товар, що зазначений в гр. 31 МД:

Товар №1 «Трактор для сільськогосподарських робіт, колісний, новий, 48шт., марка - ДТЗ, модель - 504BKKU, тип двигуна - дизельний, робочий об'єм циліндрів - 3768см3, потужність двигуна - 36,8кВт/50кс, номери шасі/заводські номери: R43330 (двигун №Q250397360V); НОМЕР_1 (двигун №Q250397362V); НОМЕР_2 (двигун №Q250397358V); НОМЕР_3 (двигун №Q250397354V); НОМЕР_4 (двигун № НОМЕР_5 ); НОМЕР_6 (двигун №Q250397368V); НОМЕР_7 (двигун №Q250397364V); НОМЕР_8 (двигун №Q250397372V); НОМЕР_9 (двигун №Q250397351V); НОМЕР_10 (двигун №Q250397350V); НОМЕР_11 (двигун №Q250397359V); НОМЕР_12 (двигун №Q250397361V); НОМЕР_13 (двигун №Q250397387V); НОМЕР_14 (двигун №Q250397363V); НОМЕР_15 (двигун №Q250397366V); НОМЕР_16 (двигун №Q250397373V); НОМЕР_17 (двигун №Q250397381V); НОМЕР_18 (двигун №Q250397383V); НОМЕР_19 (двигун №Q250397384V); НОМЕР_20 (двигун №Q250397382V); НОМЕР_21 (двигун №Q250397375V); НОМЕР_22 (двигун №Q250397365V); НОМЕР_23 (двигун №Q250397376V); НОМЕР_24 (двигун №° НОМЕР_25 ); НОМЕР_26 (двигун №° НОМЕР_27 ); R43355 (двигун №Q250397380V); НОМЕР_28 (двигун №Q250397391V); НОМЕР_29 (двигун №Q250397396V); НОМЕР_30 (двигун №°Q250397374V); НОМЕР_31 (двигун №°Q250397392V); НОМЕР_32 (двигун №Q250397395V); НОМЕР_33 (двигун №°Q250397385V); НОМЕР_34 (двигун №°Q250397393V); НОМЕР_35 (двигун №Q250397386V); НОМЕР_36 (двигун №°Q250397389V); НОМЕР_37 (двигун №Q250397394V); НОМЕР_38 (двигун №°Q250397371V); НОМЕР_39 (двигун №°Q250397369V); НОМЕР_40 (двигун №Q250397388V); НОМЕР_41 (двигун №°Q250397349V); НОМЕР_42 (двигун №Q250397356V); НОМЕР_43 (двигун №°Q250397378V); НОМЕР_44 (двигун №Q250397352V); НОМЕР_45 (двигун №°Q250397377V); НОМЕР_46 (двигун №°Q250397355V); НОМЕР_47 (двигун №°Q250397367V); НОМЕР_48 (двигун №°Q250397379V); НОМЕР_49 (двигун №Q250397353V). Календарний рік виготовлення - 2025. У частково розібраному стані, в комплекті з інструментом та приладдям для налагоджування та обслуговування. Виробник: JIANGSU CHANGFA AGRICULTURAL EQUIPMENT CO, LTD.»;

Товар №2 «Трактор для сільськогосподарських робіт, колісний, новий, 30шт., марка - ДТЗ, модель - 504KKU, тип двигуна - дизельний, робочий об'єм циліндрів - 2543см3, потужність двигуна - 36,8кВт/50к.с., номери шасі/заводські номери: НОМЕР_50 (двигун № НОМЕР_51 ); НОМЕР_52 (двигун №° НОМЕР_53 ); НОМЕР_54 (двигун №° НОМЕР_55 ); НОМЕР_56 (двигун №° НОМЕР_57 ); НОМЕР_58 (двигун №° НОМЕР_59 ); НОМЕР_60 (двигун № НОМЕР_61 ); НОМЕР_62 (двигун № НОМЕР_63 ); НОМЕР_64 (двигун №° НОМЕР_65 ); НОМЕР_66 (двигун №° НОМЕР_67 ); НОМЕР_68 (двигун №° НОМЕР_69 ); НОМЕР_70 (двигун №° НОМЕР_71 ); НОМЕР_72 (двигун № НОМЕР_73 ); НОМЕР_74 (двигун №° НОМЕР_75 ); НОМЕР_76 (двигун №° НОМЕР_77 ); НОМЕР_78 (двигун № НОМЕР_79 ); НОМЕР_80 (двигун №° НОМЕР_81 ); НОМЕР_82 (двигун № НОМЕР_83 ); НОМЕР_84 (двигун №° НОМЕР_85 ); НОМЕР_86 (двигун №° НОМЕР_87 ); НОМЕР_88 (двигун №° НОМЕР_89 ); НОМЕР_90 (двигун №° НОМЕР_91 ); НОМЕР_92 (двигун № НОМЕР_93 ); НОМЕР_94 (двигун № НОМЕР_95 ); НОМЕР_96 (двигун № НОМЕР_97 ); НОМЕР_98 (двигун № НОМЕР_99 ); НОМЕР_100 (двигун № НОМЕР_101 ); НОМЕР_102 (двигун № НОМЕР_103 ); НОМЕР_104 (двигун № НОМЕР_105 ); НОМЕР_106 (двигун № НОМЕР_107 ); НОМЕР_108 (двигун № НОМЕР_109 ). Календарний рік виготовлення - 2025. У частково розібраному стані, в комплекті з інструментом та приладдям для налагоджування та обслуговування. Виробник: JIANGSU CHANGFA AGRICULTURAL EQUIPMENT CO., LTD.»;

Товар №3 «Трактор для сільськогосподарських робіт, колісний, новий, 6шт., марка - ДТЗ, модель - 504U, тип двигуна - дизельний, робочий об'єм циліндрів - 2543см3, потужність двигуна - 36,8кВт/50к.с., номери шасі/заводські номери: НОМЕР_110 (двигун № НОМЕР_111 ); НОМЕР_112 (двигун № НОМЕР_113 ); НОМЕР_114 (двигун № НОМЕР_115 ); НОМЕР_116 (двигун № НОМЕР_117 ); НОМЕР_118 (двигун № НОМЕР_119 ); НОМЕР_120 (двигун № НОМЕР_121 ). Календарнийріквиготовлення-2025. У частково розібраному стані, в комплекті з інструментом та приладдям для налагоджування та обслуговування. Виробник: JIANGSU CHANGFA AGRICULTURAL EQUIPMENT CO, LTD.»;

Товар №4 «Трактор для сільськогосподарських робіт, колісний, новий, 2шт., марка - ДТЗ, модель - 5404, тип двигуна дизельний, потужністю 29,4кВт/40к.с., робочий об'єм циліндрів 2543см3, номери шасі/заводські номери: НОМЕР_122 (двигун № НОМЕР_123 ); НОМЕР_124 (двигун № НОМЕР_125 ). Календарний рік виготовлення - 2024. У частково розібраному стані, в комплекті з інструментом та приладдям для налагоджування та обслуговування. Виробник: JIANGSU CHANGFA AGRICULTURAL EQUIPMENT CO., LTD.»;

Товар №5 «Трактор для сільськогосподарських робіт повнопривідний, колісний, новий, 2шт., марка - ДТЗ, модель - 5404K, тип двигуна дизельний, потужністю 29,4кВт/40к.с., робочий об'єм циліндрів 2543см3, номери шасі/заводські номери: НОМЕР_126 (двигун № НОМЕР_127 ); НОМЕР_128 (двигун № НОМЕР_129 ). Календарний рік виготовлення - 2024. У частково розібраному стані, в комплекті з інструментом та приладдям для налагоджування та обслуговування. Виробник: JIANGSU CHANGFA AGRICULTURAL EQUIPMENT CO., LTD.»;

Товар №6 «Трактор для сільськогосподарських робіт, колісний, новий, 22шт., марка - ДТЗ, модель - 244, тип двигуна - дизельний, робочий об'єм циліндрів - 1909см3, потужність двигуна - 17,6кВт/24к.с., номери шасі/заводські номери: НОМЕР_130 (двигун № НОМЕР_131 ); НОМЕР_132 (двигун № НОМЕР_133 ); НОМЕР_134 (двигун № НОМЕР_135 ); НОМЕР_136 (двигун № НОМЕР_137 ); НОМЕР_138 (двигун № НОМЕР_139 ); НОМЕР_140 (двигун № НОМЕР_141 ); НОМЕР_142 (двигун № НОМЕР_143 ); НОМЕР_144 (двигун № НОМЕР_145 ); НОМЕР_146 (двигун № НОМЕР_147 ); НОМЕР_148 (двигун № НОМЕР_149 ); НОМЕР_150 (двигун № НОМЕР_151 ); НОМЕР_152 (двигун № НОМЕР_153 ); НОМЕР_154 (двигун № НОМЕР_155 ); НОМЕР_156 (двигун № НОМЕР_157 ); НОМЕР_158 (двигун № НОМЕР_159 ); НОМЕР_160 (двигун № НОМЕР_161 ); НОМЕР_162 (двигун № НОМЕР_163 ); НОМЕР_164 (двигун № НОМЕР_165 ); НОМЕР_166 (двигун № НОМЕР_167 ); НОМЕР_168 (двигун № НОМЕР_169 ); НОМЕР_170 (двигун № НОМЕР_171 ); НОМЕР_172 (двигун № НОМЕР_173 ). Календарний рік виготовлення - 2025. У частково розібраному стані, в комплекті з інструментом та приладдям для налагоджування та обслуговування. Виробник: JIANGSU CHANGFA AGRICULTURAL EQUIPMENTCO, LTD.»;

Товар №7 «Глушники та вихлопні труби з чорних металів. Призначені для приглушування звуку вихлопу та відведення відпрацьованих газів із двигуна. Запасні частини до сільськогосподарської техніки: Труба вихлопна ДТЗ 1404- 2шт.»;

Товар №8 «Арматура кріплення з недорогоцінних металів, що використовуються для тракторів цивільного сільськогосподарського призначення: Палець стопорний осі сателітів переднього моста (8х50) ДТП 1104/1204 - 2шт. Кронштейн дзеркала заднього виду лівий ДТЗ 5244НРХ - 20шт. Кронштейн дзеркала заднього виду правий ДТЗ 5244НРХ - 20шт. Палець гідроциліндра навісного механізму верхній ДТЗ 1404 - 4шт. Кронштейн кріплення розтяжки до нижньої тяги ДТЗ 1404 - 2шт. Кронштейн верхньої тяги ДТЗ 5504НК - 3шт. Вушко кріплення розтяжки ДТЗ 5404 - 10шт.»;

Товар №9 «Мости ведучі з диференціалом у складанні, з іншими складовими частинами трансмісії або без них та мости неведучі, їх частини. Для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки: Кожух валу привода переднього моста передній ДТЗ 1404 - 1шт. Корпус приводу переднього моста ДТЗ 1104/1204 - 1шт.»:

Товар №10 «Прокладки з пароніту для двигунів внутрішнього згоряння, КПП та інших деталей сільськогосподарської техніки, не військового призначення: Прокладка поворотного маслопроводу турбіни CF5F-4шт. Прокладка кришки корпусу вертикального валу переднього моста ДТЗ 1104/1204 - 6шт. Прокладка головки циліндрів CF3B24T- 20шт.»;

Товар №11 «Прилади освітлювальні або візуальної сигналізації. Блоки для сигналізаційного оповіщення водія, для встановлення на моторних транспортних засобах. Запасні частини до сільськогосподарської техніки: Панель приладів ДТЗ 1104/1204 - 3шт. Вказівник стопів та поворотів лівий ДТЗ 5504НК - 10шт.»;

Товар №12 «Частини та пристрої моторних транспортних засобів товарних позицій 8701-8705. Запасні частини до тракторів сільськогосподарських в асортименті: Трос ручного газу ДТЗ 5504НК - 13шт.»;

Товар №13 «Запасні частини до сільськогосподарської техніки, тракторів. Ємності з пластику для транспортування та зберігання палива, антифризу або інших технічних рідин, місткістю більше 2л:Бак паливний ДТЗ 5504НК - 2шт.»;

Товар №14 «Частини двигунів внутрішнього згоряння з компресійним запалюванням від стиснення (дизелів). Для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки: Блок циліндрів CF3C50Z-T2 - 2шт. Коліно сполучне дроссельної заслінки з колектором CF5F- 2шт.»;

Товар №15 «Насоси паливні, масляні або для охолоджувальних рідин для поршневих двигунів внутрішнього згоряння або дизельних. Для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки, не військового призначення: Насос паливний CF3C50Z-T2 - 2шт. Насос дозатор ГУРДТЗ 1404 - 2шт.»;

Товар №16 «Клапани запірні (металеві), призначені для перекриття подачі палива. Запасні частини для тракторів цивільного сільськогосподарського призначення: Кран паливного бака з відстійником ДТЗ 5244НРХ/ІМТ404 - 8шт.»;

Товар №17 «Електрична апаратура для приєднання до електричних кіл, або в електричних колах, для напруги не більш як 1000 В, для сили струму понад 10А, але не більш як 63А. Блоки запобіжників, для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки: Блок запобіжників ДТЗ5504К-7шт. Комплект запобіжників ДТЗ 5404К - 4шт.»;

Товар №18 «Частини та пристрої для кузовів моторних транспортних засобів товарних позицій 8701-8705. Запасні частини до сільськогосподарської техніки: Крило переднє ліве ДТЗ 5504К - 8шт. Крило переднє праве ДТЗ 5504К - 8шт.»;

Товар №19 «Частини та пристрої моторних транспортних засобів товарних позицій 8701-8705. Гальма і гальмові системи з підсилювачами та їх частини для барабанних гальм. Запасні частини до сільськогосподарської техніки: Педаль гальма права (верхня) ДТЗ 5244HPX - 20шт. Педаль гальма ліва (верхня) ДТЗ 5244HPX - 20шт»;

Товар №20 «Рульові колеса. Для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки: Рульове колесо ДТЗ 5244НРХ - 20шт»;

Товар №21 «Вимикачі та перемикачі для напруги не більш як 60В кнопкові. Для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки: Вмикач маси ДТЗ5244НРХ - 30шт.»;

Товар №22 «Частини вихлопних систем для відведення відпрацьованих газів із двигуна, виготовлені з чорних металів. Для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки: Коліно глушника CF3B24T- 15шт.»;

Товар №23 «Запасні частини до тракторів, частини та пристрої моторних транспортних засобів, інші труби, трубки і профілі порожнисті (наприклад з відкритим швом чи зварні, клепані або з'єднані аналогічним способом) з чорних металів. Для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки: Маслопровід ГУР (Бак-Насос) ДТЗ 5244НРХ - 20шт.»;

Товар №24 «Корпуси підшипників без вмонтованих кулькових або роликових підшипників; підшипники ковзання для валів, нові. Застосовуються для зменшення сил тертя при обертанні валів двигунів, для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки, не військового призначення: Вкладиші корінні завзяті (4 поз) CF5F- 20шт. Втулка валу підйомника ДТЗ 1404 - 6шт.»;

Товар №25 «Зубчасті колеса, ланцюгові зірочки та інші елементи передач, представлені окремо. Для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки, не військового призначення: Шестерня 4й передачі ведена ДТЗ 1404 - 2шт. Шестерня вертикального валу переднього моста верхня ДТП 1104/1204 - 4шт. Шестерня розподільчого валу CF3C50Z-T2 - 3шт. Шестерня ТНВД CF3C50Z-T2 - 1шт.»;

Товар №26 «Фітинги сталеві не литі з чорних металів, не з корозійностійкої сталі, з нанесеною різьбою, призначені для сільськогосподарської техніки. Для швидкого підєднання гідравлячних шлангів: Муфта гідравлічна кутова (M16)M58F ДТЗ 1404 - 2шт. Фіттинг M16х1.5/M16х1.5M40A ДТП 1404 - 2шт.»;

Товар №27 «Вироби з вулканізованої гуми, крім твердої, прокладки, сальники, ущільнювачі, шайби, тощо. Для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки: Пильовик тяги зчеплення ДТЗ 1404 - 3шт. Кільце ущільнювальне О-подібне 45х5,3 валу витягу ДТЗ 5244НРХ - 50шт. Комплект ущільнювальних кілець ДТЗ 5404К - 4шт.»;

Товар №28 «Труби, шланги і рукава з вулканізованої гуми, крім твердої гуми. З фітингами, неармовані або некомбіновані з іншими матеріалами. Частини для тракторів цивільного сільськогосподарського призначення: Трубка масляна корпуса упорного підшипника зчеплення ДТЗ 1404 - 2шт. Шланг шприца з наконечником (L=500мм) - 15шт.»;

Товар №29 «Рульові колеса, рульові колонки та картери рульових механізмів; їх частини. Для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки: Півкільця маточини переднього колеса к-т ДТЗ 1104/1204 - 3шт. Кришка корпусу поворотного кулака нижня ДТП 1104/1204 - 2шт.»;

Товар №30 «Вироби гумометалеві для використання у транспортних засобах. Запасні частини до сільськогосподарської техніки: Сальник корпусу вертикального валу переднього мосту ДТЗ 1104/1204 - 10шт.»;

Товар №31 «Корпуси підшипників для кулькових або роликових підшипників. Для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки: Корпус підшипника хвостовика переднього мосту ДТЗ 1104/1204 - 1шт.»;

Товар №32 «Вироби з чорних металів, гайки внутрішнім діаметром понад 12мм. Для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки: Гайка хвостовика переднього мосту ДТЗ 1104/1204/5504НКК - 2шт.»;

Товар №33 «Обладнання для фільтрування палива чи мастил у двигунах внутрішнього згоряння. Для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки, не військового призначення: Фільтр паливний у зборі (тонкого очищення) CF3C50Z-T2 - 4шт. Фільтр маслохолодильника CF5F- 5шт. Фільтр масляний CF5F- 5шт.»;

Товар №34 «Частини гідравлічних силових установок та двигунів. Частини гідропідйомника трактора, для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки: Тяга важеля керування навісним механізмом ДТЗ 5244/5354НРХ NEW - 2шт.»;

Товар №35 «Частини та пристрої моторних транспортних засобів товарних позицій 8701-8705: коробки передач та їх частини. Для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки: Шарнір тяги важеля КППДТЗ 5244HPXNEW/5354HPX NEW - 6шт. Вісь вилки перемикання 1 передачі ДТЗ244.5/ДТЗ244.5Р - 2шт.»;

Товар №36 «Сидіння, що використовуються в сільськогосподарській техніці, тракторах: Сидіння у зборі ДТЗ-404.5С - 8шт. Сидіння ДТЗ 5244/5354НРХ NEW - 10шт.»;

Товар №37 «Вироби з чорних металів з різьбою, з головками. Для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки: Комплект металовиробів кріплення переднього крила ДТЗ 5244 - 15шт.».

Митна вартість зазначеного товару декларантом визначена відповідно до вимог п. 1 ч. 1 ст. 57 Митного кодексу України - за основним методом, який встановлений ст. 58 Митного кодексу України.

На підтвердження обґрунтованості заявленої позивачем митної вартості товару, зазначеної у митній декларації №25UA403070007290U5 від 14.08.2025, ТОВ «МОТОТЕХІМПОРТ» надано митному органу наступні документи: зовнішньоекономічний контракт № CF/14 від 05.12.2022; додаток (специфікація) до нього від 26.12.2024 №2025-1.1, від 30.01.2025 №2025-2.1 та №2025-2.1-z, від 11.04.2025 №2025-3 та №2025-3.1; рахунок - фактура від 22.05.2025 за №CF2025-1F/2D/3B; пакувальний лист; платіжні інструкції №1306 від 11.03.2025, №1396 від 30.04.25, №1406 від 05.05.2025 із заявою про купівлю іноземної валюти №1891 від 05.05.2025, №1432 від 12.05.2025, №1542 від 16.06.2025, №1561 від 23.06.2025, №1562 від 24.06.2025, №1577 від 02.07.2025, №1578 від 03.07.2025 та №1631 від 25.07.2025.

Для підтвердження транспортних витрат (фрахту) до кордону України ТОВ «МОТОТЕХІМПОРТ» надано митниці: договір мультимодального перевезення №2702/912/25 від 27.02.2025; заявка на перевезення №60 від 29.05.2025; коносамент №BW25050429 від 06.06.2025; рахунок №G11059 від 24.07.2025; акт виконаних робіт від 24.07.2025; довідка про транспортні витрати від 24.07.2025; договір ТЕО №Х270225-40 від 27.02.2025; заявка на перевезення №60 від 18.07.2025; рахунок №2969 від 24.07.2025; довідка про транспортні витрати №7453 від 24.07.2025; акти здачі-приймання робіт від 04.08.2025 №3020, від 05.08.2025 №3021 та від 11.08.2025 №3133; накладні від 28.07.2025 за №№591040, 591107, 591131, 591198, 591206, 591248, 591263, 591289, 591305, 591321, 591347, 591388, 591396, 591420, 591438, 591479, 591495, 591503, 591511 та 592055.

Так, при здійсненні контролю правильності визначення митної вартості товарів, митний орган дійшов висновку, що документи, які надані до митного оформлення товару містять розбіжності та не містять усіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, а саме:

1) в договорах про транспортно-експедиторське обслуговування від 27.02.2025 №2702/912/25, де експедитором зазначено «Global Container Lines Latvija SIA», та від 27.02.2025 №Х270225-40 де експедитором зазначено «Хіллдом Логістік», а в залізничних накладних від 01.08.2025 № 592055 та від 28.07.2025 №°№591107, 591131, 591198, 591206, 591248, 591263, 591289, 591305, 591321, 591347, 591388, 591396, 591420, 591438, 591479, 591495, 591503, 591511, 592055 до виконання перевезення вантажу залізничним транспортом залучалась третя особа - «PKP CARGO CONNET Sp.z.o.o. ul.Lezno 12, 01-192 Warszawa». Інформація, яка б підтверджувала причетність «PKP CARGO CONNET Sp.z.o.o. ul.Lezno 12, 01-192 Warszawa» до перевезення вантажу залізничним транспортом окрім накладної відсутня, а саме відсутні рахунки про перевезення, банківські платіжні документи та договори між «Global Container Lines Latvija SIA», «Хіллдом Логістікс» та «PKP CARGO CONNETSp.z.o.o. ul.Lezno 12, 01-192 Warszawa». Пунктом 3.2. договору про транспортно-експедиторське обслуговування від 27.02.2025 №2702/912/25 передбачено, що перевізник надає оригінал рахунку (інвойсі) та/або акту виконаних робіт, заявки протягом «5» календарних днів з моменту доставлення вантажу в кінцевий пункт призначення. До митного оформлення надано рахунок- фактура №G11059 від 24.07.2025 та акт виконаних послуг б/н від 24.07.2025. Вказане може свідчити, що вантаж прибув до порту призначення 20-24 липня 2025 року. До митного оформлення надано супровідні документи Т1 від 27.07.2025 №°№25PL322080NSN5RDK2, 25PL322080NSN5JQK9, 25PL322080NSN5R9K7, 25PL322080NSN5JAK5, 25PL322080NSN5K2K7, 25PL322080NSN5QTK2, 25PL322080NSN5JZK0, 25PL322080NSN5JTK6, 25PL322080NSN5RBK4, 25PL322080NSN5R8K8, 25PL322080NSN5QXK8, 25PL322080NSN5R5K0, 25PL322080NSN5QYK7, 25PL322080NSN5R3K2, 25PL322080NSN5K1K8, 25PL322080NSN5R2K3, 25PL322080NSN5R6K0, 25PL322080NSN5GUK1, 25PL322080NSN5IZK5, 25PL322080NSN5R1K4, 25PL322080NSN5QZK6, 25PL322080NSNAHDK9 та залізничні накладні від 01.08.2025 №592055 та від 28.07.2025 № №591107, 591131, 591198, 591206, 591248, 591263, 591289, 591305, 591321, 591347, 591388, 591396, 591420, 591438, 591479, 591495, 591503, 591511, 592055. Тобто, з наведеного вбачається, що товар прибув до порту призначення раніше, ніж це вбачається з рахунку-фактури №G11059 від 24.07.2025 та акта виконаних послуг б/н від 24.07.2025 і з моменту прибуття товару у порт призначення до завантаження товару на потяг, товар перебував на зберіганні. Проте, у наданих до митного оформлення рахунку-фактурі про надання транспортно-експедиційних послуг №G11059 від 24.07.2025, акті виконаних послуг б/н від 24.07.2025 та Заявці на перевезення №60 від 29.05.2025 відсутні відомості щодо плати за зберігання контейнерів у порту призначення до перевантаження їх на потяг. Зазначене вище може свідчити про не повноту включення витрат пов'язаних з наданням транспортно- експедиційних послуг за межами митної території України.

2) Надана до митного оформлення заявка на купівлю іноземної валюти №1891 від 05.05.2025 не дає змоги підтвердити вартість товару, оскільки сума платежу не відповідає заявленій у митній декларації і заявка містить посилання тільки на одну Специфікацію №2025-1.1 від 26.12.2024. Надані до митного оформлення банківські платіжні документи №№1306 від 11.03.2025, 1396 від 30.04.2025, 1406 від 05.05.2025, 1432 від 12.05.2025, 1542 від 16.06.2025, 1561 від 23.06.2025, 1562 від 24.06.2025, 1577 від 02.07.2025, 1578 від 03.07.2025, 1631 від 25.07.2025 містять посилання на специфікації до контракту та митні декларації, які відсутні у поданих до митного оформлення документах і таким чином не дають змоги однозначно ідентифікувати здійснену оплату за товар.

3) Прайс-лист № б/н від 04.04.2025 містить інформацію щодо цін на товари виключно на умовах поставки FOB SHANGHAI, що обмежує конкурентність.

Враховуючи викладене, згідно вимог ч.2 ст.53 МК України позивачу повідомлено про необхідність протягом 10 календарних днів надати (за наявності) додаткові документи, що підтверджують заявлену митну вартість, а саме: - банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного товару; - за наявності - інші платіжні та/або бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товару та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару, - транспортні (перевізні) документи, якщо за умовами поставки витрати на транспортування не включені у вартість товар. У разі відсутності вище зазначених документів, відповідно до ч.3 ст. 53 МК України надати (за наявності) такі додаткові документи: копію митної декларації країни відправлення; висновок про вартісні характеристики товару, підготовлений спеціалізованою експертною організацією, - каталоги, специфікації, прайс-лист виробника товару.

Листом №280801 від 28.08.2025, позивачем додатково надано банківські виписки за березень-липень2025 року, комерційну пропозицію та прайс-лист, а також повідомило митницю, що усі наявні у підприємства, документи, які підтверджують вартість товарів та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару, вони повною мірою підтверджують розрахунок митної вартості, здійснений декларантом, у зв'язку з чим будь-які інші додаткові документи у ході митного оформлення задекларованого товару, надаватись не будуть та висловило прохання здійснити митне оформлення за наявними документами.

28.08.2025 відповідачем прийнято рішення про коригування митної вартості товару №UA403070/2025/000259/2, відповідно до якого, загальна митна вартість задекларованих товарів № №1-8, №12, № № 17-19, № № 21-22, №26, №29, № №34-36 скоригована митницею за другорядним методом визначення митної вартості - 2-г - резервний метод, згідно з положеннями ст.64 МК України (а.с.12-15).

У рішенні зазначено, що митна вартість імпортованого товару не може бути визнана за основним методом визначення митної вартості товару, у зв'язку з тим, що у документах наявні розбіжності, а також документально не підтверджено числові значення складових митної вартості, які є обов'язковими при її обчисленні та на вимогу митного органу не подано документів, що підтверджують митну вартість товару: транспортні (перевізні) документи, якщо за умовами поставки витрати на транспортування не включені у вартість товару, копію митної декларації країни відправлення, висновок про вартісні характеристики товару, підготовлений спеціалізованою експортною організацією. За основу для обрахунку митної вартості взято інформацію щодо вартості:

Товар №1 згідно з ЕМД від 18.06.2025 №25UA204150001693U0 на рівні 3,67 дол. США/кг (10459,50 дол. США/шт), (товар - Трактори для сільськогосподарських робіт колісні, нові: Трактор SH504, 36,8кВТ, 2025 року, 4-х циліндровий дизельний двигун, QC495T50, V=3,168л , оснащений гідравлічним рульовим керуванням, телескопічна рульова колонка, шини 8.3-20/12.4-28. Календарний рік 2025, модельний рік 2025 - 8 шт. Товар постачається в частково розібраному стані для зручності транспортування. Торговельна марка: FARMLEAD. Виробник: DEUTZ-FAHR MACHINERY CO., LTD. Країна походження: Китай, умови поставки FOB);

Товар №2 згідно з ЕМД від 04.08.2025 № 25UA100440622616U2 на рівні 3,45 дол. США/кг (7484,20 дол. США/шт), (товар - Трактори колісні для сільськогосподарських робіт, (4-х колісний (колісна формула:4х4), новий-2025 календарний р/в. (молельний р/в-2022р.), з дизельним двигуном, потужністю 40к.с./29.4кВт, V дв= 2543см3, металевий капот, дводискове зчеплення, комбіновані прилади, пласка підлога, гідропідсилювач керма, простий гідровихід на чотири конектора, двошвидкісний ВВП: 540/1000 об / хв, бічна коробка передач: 8+8 з реверсом, шини 12.40-24 / 7.50-16, м'яке сидіння, система примусового опускання задньонавісного пристрою, ЗІП для трактора та двигуна, з технічною документацією модель DONGFENG DF-404 G2 загальна кількість-13шт; Торгівельна марка-DONGFENG. Виробник: CHANGZHOU DONGFENG AGRICULTURAL MACHINERY GROUP CO., LTD. Країна виробництва: CN. умови поставки FOB);

Товар №3 згідно з ЕМД від 01.07.2025 №25UA403070005774U1 на рівні 2,97 дол. США/кг (5954,85 дол. США/шт), (товар - Трактор для сільськогосподарських робіт, колісний, новий, 13шт., марка -DONGFENG, модель - 404DG2U, тип двигуна - дизельний, робочий об'єм циліндрів - 2545см3, потужність двигуна - 29,4кВт/40к.с, номери шасі/заводські . Календарний рік виготовлення - 2025. У частково розібраному стані, в комплекті з інструментом та приладдям для налагоджування та обслуговування. Виробник: Changzhou Dongfeng Agricultural Machinery Group Co.,Ltd. умови поставки FOB);

Товар №4 згідно з ЕМД від 01.07.2025 №25UA403070005774U1 на рівні 2.97 дол. США/кг (5019,30 дол. США/шт), (товар - Трактор для сільськогосподарських робіт, колісний, новий, 13шт., марка -DONGFENG, модель - 404DG2U, тип двигуна - дизельний, робочий об'єм циліндрів - 2545см3, потужність двигуна - 29,4кВт/40к.с, Календарний рік виготовлення - 2025. У частково розібраному стані, в комплекті з інструментом та приладдям для налагоджування та обслуговування. Виробник: Changzhou Dongfeng Agricultural Machinery Group Co.,Ltd., умови поставки FOB);

Товар №5 згідно з ЕМД від 01.07.2025 №25UA403070005774U1 на рівні 2.97 дол. США/кг (6623,10 дол. США/шт), (товар - Трактор для сільськогосподарських робіт, колісний, новий, 13шт., марка -DONGFENG, модель - 404DG2U, тип двигуна - дизельний, робочий об'єм циліндрів - 2545см3, потужність двигуна - 29,4кВт/40к.с, Календарний рік виготовлення - 2025. У частково розібраному стані, в комплекті з інструментом та приладдям для налагоджування та обслуговування. Виробник: Changzhou Dongfeng Agricultural Machinery Group Co.,Ltd., умови поставки FOB).умови поставки FOB);

Товар №6 згідно з ЕМД від 18.06.2025 №25UA504170002640U2 на рівні 3,85 дол. США/кг (5929 дол. США/шт.) (товар - Трактори колісні для с/г робіт: Трактор LOVOL TE244-1шт Номер кузову- НОМЕР_174 Номер шасі - НОМЕР_174 Номер двигуна - L811134072B Тип двигуна - дизельний Робочий об'єм циліндрів, см3 - 1532 Календарний рік виготовлення - 2025 Модельний рік виготовлення - 2019 потужність двигуна 17,6кВт. Не містять у своєму складі передавачі або передавачі та приймачі. Виробник Shandong Weichai Lovol. Торговельна марка LOVOL.Країна виробництва CN, умови поставки FOB);

Товар №7 за ЕМД від 11.06.2025 №25UA100330109733U0 на рівні 8,43 дол. США/кг (товар -І. Запчастини до с/г техніки, глушники та вихлопні труби: Глушник в зборі арт.160/15584 = 4шт; Виробник SYNCPART INDUSTRIAL CO.,LIMГГED; Торговельна марка SYNCPART; Країна виробництва CN; умови поставки EXW);

Товар №8 за ЕМД від 26.08.2025 №25UA403070007603U0 на рівні 4,08 дол. США/кг (товар-Арматура кріплення з недорогоцінних металів, що використовуються для тракторів цивільного сільськогосподарського призначення: Амортизатор дверей FT 504CN/CNC - 10шт.Петля двері правої верхня FT 504CN/CNC - 4шт.Петля заднього скла правая верхня FT 504CN/CNC - 6шт.Петля заднього скла ліва верхня FT 504CN/CNC - 6шт.Петля заднього скла нижня FT 504CN/CNC - 6шт.Петля двері лівої верхня FT 504CN/CNC - 4шт.Петля двері правої нижня FT 504CN/CNC - 4шт.Петля лівої нижня FT 504CN/CNC - 4шт, умови поставки FOB);

Товар №9 за ЕМД від 26.08.2025 №25UA403070007603U0 на рівні 5,36 дол. США/кг (товар - Мости ведучі з диференціалом у складанні, з іншими складовими частинами трансмісії або без них та мости неведучі, їх частини. Для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки: Піввісь переднього мосту права FT 504CN/CNC - 3шт.Кришка корпусу поворотного кулака FT 504CN/CNC - 2шт.Тяга шарніра гідроциліндра FT 504CN/CNC - 8шт.Вісь сателітів переднього мосту FT 504CN/CNC - 3шт.Опора переднього моста передня FT 504CN/CNC - 2шт.Піввісь переднього мосту ліва FT 504CN/CNC - 3шт.Опора переднього моста задня FT 504CN/CNC - 2шт.Кришка верхня корпуса поворотного кулака (важіль поворотний) FT 504CN/CNC - 2шт.Корпус переднього моста центральний FT 504CN/CNC - 1шт.Втулка вертикального валу переднього моста FT 504CN/CNC-6шт.Вилка блокування диференціалу заднього моста FT 504CN/CNC - 3шт.Втулка передньої опори переднього моста FT 504CN/CNC - 10шт.Втулка задньої опори переднього моста FT 504CN/CNC -6шт., умови поставки FOB);

Товар №12 за ЕМД від 26.08.2025 №25UA403070007603U0 на рівні 5,36 дол. США/кг (товар -Частини та пристрої моторних транспортних засобів товарних позицій 8701-8705. Запасні частини до тракторів сільськогосподарських в асортименті: Трос зупинки двигуна FT 504CN/CNC - 15шт.Трос газу FT 504CN/CNC - 15шт., умови поставки FOB);

Товар №17 за ЕМД від 26.08.2025 №25UA403070007603U0 на рівні 7,10 дол. США/кг (товар-Електрична апаратура для приєднання до електричних кіл, або в електричних колах, для напруги не більш як 1000 В, для сили струму понад 10 А, але не більш як 63 А. Блоки запобіжників, для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки: Блок запобіжників FT 504CN/CNC - 7шт., умови поставки FOB);

Товар №18 за ЕМД від 13.06.2025 №25UA403070005210U1 на рівні 3,86 дол. США/кг (товар -Частини та пристрої для кузовів моторних транспортних засобів товарних позицій 8701-8705. Запасні частини до сільськогосподарської техніки: Крило переднє ліве 504CNC - 9шт. Крило переднє праве 504CNC - 9шт., умови поставки FOB);

Товар №19 за ЕМД від 13.08.2025 № 25UA403070007249U4 на рівні 4,20 дол. США/кг (товар -Частини та пристрої до транспортних захобів, частини гальмівної системи, не для промислового складання моторних транспортних засобів: Педаль гальма - 1шт. Трос гальм - 1шт. Виробник YONGKANG BODE INDUSTRY CO.,LTD Країна виробництва CN., умови поставки FOB);

Товар №20 за ЕМД від 26.08.2025 №25UA403070007603U0 на рівні 6,16 дол. США/кг (товар-Рульові колеса. Для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки: Рульове колесо FT 504CN/CNC - 4шт., умови поставки FOB);

Товар №21 за ЕМД від 16.06.2025 №25UA100320022231U0 на рівні 10,42 дол.США за кг, (товар-Електрична апаратура до транспортних засобів загального призначення, невійськового призначення. Для вмикання, переривання, захисту та вимикання струму або для сполучення чипідімкнення електричних кіл, для напруги не більш як 60В (12В, 24В), не для промислового складання моторних транспортних засобів, перемикачі кнопкові та клавішні: 1300.3737 Вимикачмаси-390шт, 5320-3737010-10 Вимикачмаси-990шт,Країна виробництва - CN. Торговельна марка - DECARO. Виробник - HARBIN XIANBAI IMPORT AND EXPORT TRADING CO., LTD. Умови поставки FOB);

Товар №22 за ЕМД від 09.04.2025 №25UA110150004765U4 на рівні 5,16 дол.США за кг, (товар -Частини вихлопних систем для відведення відпрацьованих газів із двигуна, виготовлені з чорних металів. Для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки: Коліно глушника KM186ED (DW 350) - 2шт. Коліно випускного колектора TY295IT - 3шт. Коліно глушника 2х3 DW 244AN - 20шт. Умови поставки FOB);

Товар №26 за ЕМД від 09.04.2025 №25UA110150004765U4 на рівні 4,07 дол.США за кг, (товар-Фітинги для труб і трубок (наприклад, муфти, коліна, втулки) з чорних металів з нанесеною різьбою: Муфта кутова (флянець) НШ-100 - артикул - P2070 - 60 шт. Муфта кутова (флянець) НШ-50 -артикул - P2070a - 200 шт. Муфта кутова (флянець) НШ-32 - артикул - P2070b - 300 шт. Штуцер з'єд, S24xS24 (S24) (M20x1,5-M20x1,5) - артикул - М20х1,5*М20х1,5 - 3000 шт. Штуцер з'єд, S24xS24 (S27) (M20x1,5-M20x1,5) - артикул - М20х1,5*М20х1,5-A - 3000 шт. Штуцер перехідний S22хS32х18x1,5-М27x1,5) - артикул - 18х27 - 500 шт. Штуцер перехідний S27хS3 х22x1,5х30x1,5) - артикул -22Х30Х1.5 - 500 шт. Штуцер трійник S24хS32хS24 (М20х1,5-М27х1,5-М20х1,5) - артикул -20X27X20X1.5-2 - 500 шт. Штуцер трійник S27 (М22х1,5-М22х1,5-М22х1,5) - артикул - 22х22х22х1,5 -500 шт. Штуцер перехідний S27хS32х22x1,5х27x1,5) - артикул - 22х27х1,5 - 500 шт. Всього 9060 шт. Торговельна марка Arvik. Виробник XUANHE TRADING LIMITED. Країна виробництва CN. Умови поставки FOB);

Товар №29 за ЕМД від 09.04.2025 № 25UA110150004765U4 на рівні 6,16 дол.США за кг, (товар -Рульові колеса, рульові колонки та картери рульових механізмів; їх частини. Для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки: Механізм кермовий FT 504CN/CNC -2шт.Шарнір гідроциліндра поворотний лівий FT 504CN/CNC - 8шт.Шарнір гідроциліндра поворотний правий FT 504CN/CNC - 8шт. Умови поставки FOB);

Товар №33 за ЕМД від 26.08.2025 №25UA403070007603U0 на рівні 6,71 дол. США/кг (товар-Обладнання для фільтрування палива чи мастил у двигунах внутрішнього згоряння. Для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки, не військового призначення: Фільтр мастила підйомника у зборі FT 504CN/CNC - 2шт. Фільтр гідравлічної системи 504CNC - 14шт. Фільтр сіточка паливного бака FT 504CN/CNC - 5шт. Умови поставки FOB);

Товар №34 за ЕМД від 26.08.2025 №25UA403070007603U0 на рівні 3,90 дол. США/кг (товар - Частини гідравлічних силових установок та двигунів. Частини гідропідйомника трактора, для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки: Кришка витягу задня FT 504CN/CNC - 2шт. Корпус витягу FT 504CN/CNC - 2шт.Важель підйомника внутрішній зі штоком FT 504CN/CNC - 3шт.Важель підйомника FT 504CN/CNC - 3шт.Демпфер витягу FT 504CN/CNC -3шт.Втулка валу витягу 2 FT 504CN/CNC - 6шт. Умови поставки FOB);

Товар №35 за ЕМД від 26.08.2025 №25UA403070007603U0 на рівні 6,16 дол. США/кг (товар -Частини та пристрої моторних транспортних засобів товарних позицій 8701-8705: коробки передач та їх частини. Для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки: Блок вилки 1-2й передач FT 504CN/CNC - 1шт.Вилка перемикання оборотів ВОМ FT 504CN/CNC - 2шт.Блок вилки 3-4й передач FT 504CN/CNC - 1шт.Вилка включення 1 та 2 передачі FT240/244 - 8шт.Вилка включення реверсу FT 504CN/CNC - 3шт. Вилка перемикання 3-4й передач FT 504CN/CNC -2шт.Вилка включення роздавальної коробки FT 504CN/CNC - 3шт. Блок замикання вилки блокування диференцілу заднього моста FT 504CN/CNC - 2шт.Вилка вмикання передачі заднього ходу FT250.37.118 - 2шт.Головка переміщення вилки КПП FT 504CN/CNC - 3шт.Виделка КПП середня FT 504CN/CNC - 2шт.Вилка перемикання 1-2й передач FT 504CN/CNC - 2шт. Умови поставки FOB);

Товар №36 за ЕМД від 18.08.2025 №25UA100340315830U1 на рівні 4,09 дол. США/кг (товар - Меблі для сидіння з металевим каркасом до с/г тракторів.арт.80В-6800000-01 Сидіння МТЗ кабіни з підлокотником МТЗ-82, 892, 1025, 1221(MD) -5шт; арт.80В-6800000-СБ Сидіння МТЗ кабіни (без підлокотників) МТЗ-82,892, 1025, 1221 (MD) -25шт;Торговельна марка: SHIJIAZHUANG BLAT. Виробник: Shijiazhuang Blat Industrial&Trading Co., Ltd. Країна виробництва: CN . Умови поставки FOB). Коригування на обсяг партії та комерційні рівні не проводилось (а.с.16-17).

Відповідачем відмовлено у митному оформленні митної декларації МД №№25UA403070007290U5 від 14.08.2025 та складено картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA403070/2025/000442(а.с.36-37).

29.08.2025 позивачем з урахуванням рішення №UA403070/2025/000259/2 від 28.08.2025 до митного органу подано митну декларацію №25UA403070007700U0, загальна різниця митних платежів (ПДВ) від митної вартості, визначеної позивачем та скоригованої митницею, склала 2625621,62 грн.

Вважаючи прийняте відповідачем рішення про коригування митної вартості товарів №UA403070/2025/000259/2 від 28.08.2025 протиправним, позивач звернувся до суду із позовом про його скасування.

Ураховуючи викладене, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з того, що згідно з ч.1 ст.246 Митного кодексу України, метою митного оформлення є забезпечення дотримання встановленого законодавством України порядку переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, а також забезпечення статистичного обліку ввезення на митну територію України, вивезення за її межі і транзиту через її територію товарів.

Відповідно до ч.1 ст.248 Митного кодексу України, митне оформлення розпочинається з моменту подання митному органу декларантом або уповноваженою ним особою митної декларації або документа, який відповідно до законодавства її замінює, та документів, необхідних для митного оформлення, а в разі електронного декларування - з моменту отримання митним органом від декларанта або уповноваженої ним особи електронної митної декларації або електронного документа, який відповідно до законодавства замінює митну декларацію.

Згідно з ч.1 ст.257 Митного кодексу України, декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії.

Відповідно до ст.49 Митного кодексу України митною вартістю товарів, які переміщуються через митний кордон України, є вартість товарів, що використовується для митних цілей, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари. Згідно ч.1 ст.51 Митного кодексу України митна вартість товарів, що переміщуються через митний кордон України, визначається декларантом відповідно до норм цього Кодексу.

Частиною 1 ст.52 Митного кодексу України визначено, що заявлення митної вартості товарів здійснюється декларантом або уповноваженою ним особою під час декларування товарів у порядку, встановленому розділом VIII цього Кодексу та цією главою.

Відповідно до ч.2 ст.52 Митного кодексу України, декларант або уповноважена ним особа, які заявляють митну вартість товару, зобов'язані:

1) заявляти митну вартість, визначену ними самостійно, у тому числі за результатами консультацій з митним органом;

2) подавати митному органу достовірні відомості про визначення митної вартості, які повинні базуватися на об'єктивних, документально підтверджених даних, що піддаються обчисленню;

3) нести всі додаткові витрати, пов'язані з коригуванням митної вартості або наданням митному органу додаткової інформації.

Згідно з ч.1 ст.53 Митного кодексу України у випадках, передбачених цим Кодексом, одночасно з митною декларацією декларант подає митному органу документи, що підтверджують заявлену митну вартість товарів і обраний метод її визначення. Такими документами є:

1) декларація митної вартості, що подається у випадках, визначених у частинах п'ятій і шостій статті 52 цього Кодексу, та документи, що підтверджують числові значення складових митної вартості, на підставі яких проводився розрахунок митної вартості;

2) зовнішньоекономічний договір (контракт) або документ, який його замінює, та додатки до нього у разі їх наявності;

3) рахунок-фактура (інвойс) або рахунок-проформа (якщо товар не є об'єктом купівлі-продажу);

4) якщо рахунок сплачено, - банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного товару;

5) за наявності - інші платіжні та/або бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товару та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару;

6) транспортні (перевізні) документи, якщо за умовами поставки витрати на транспортування не включені у вартість товару, а також документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів;

7) копія імпортної ліцензії, якщо імпорт товару підлягає ліцензуванню;

8) якщо здійснювалося страхування, - страхові документи, а також документи, що містять відомості про вартість страхування (ч.2 ст.53 Митного кодексу України).

Відповідно до ч.3 ст.53 Митного кодексу України, у разі якщо документи, зазначені у частині другій цієї статті, містять розбіжності, наявні ознаки підробки або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, декларант або уповноважена ним особа на письмову вимогу митного органу зобов'язані протягом 10 календарних днів надати (за наявності) такі додаткові документи:

1) договір (угоду, контракт) із третіми особами, пов'язаний з договором (угодою, контрактом) про поставку товарів, митна вартість яких визначається;

2) рахунки про здійснення платежів третім особам на користь продавця, якщо такі платежі здійснюються за умовами, визначеними договором (угодою, контрактом);

3) рахунки про сплату комісійних, посередницьких послуг, пов'язаних із виконанням умов договору (угоди, контракту);

4) виписку з бухгалтерської документації;

5) ліцензійний чи авторський договір покупця, що стосується оцінюваних товарів та є умовою продажу оцінюваних товарів;

6) каталоги, специфікації, прейскуранти (прайс-листи) виробника товару;

7) копію митної декларації країни відправлення;

8) висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями, та/або інформація біржових організацій про вартість товару або сировини.

Аналіз вказаних норм дозволяє дійти висновку, що до виключної компетенції митних органів відноситься вирішення питання перевірки та контролю правильності обчислення декларантом митної вартості, а також самостійного її визначення у встановлених Законом випадках. Даний висновок узгоджується з основним принципом оцінки товарів для митних цілей, закріпленим у ст.VII Генеральної асамблеї з тарифів і торгівлі «Оцінка товарів для митних цілей», згідно з яким оцінка імпортованого товару для митних цілей має базуватися на дійсній вартості імпортованого товару, на якій розраховується мито, або аналогічного товару.

Суд зазначає, що відповідно до приписів ст.53 Митного кодексу України, митниця має право запитувати додаткові документи в разі виявлення під час митного оформлення розбіжностей в документах, перелік яких визначений ч.2 даної статті.

При цьому, суд зазначає, що підставою для витребування додаткових документів не є наявність недоліків (описок, помилок, тощо), як таких, а наявність саме недоліків, які впливають на правильність визначення митної вартості товару.

Твердження митниці про ненадання товариством транспортних перевізних документів не відповідає дійсності, оскільки до митного оформлення були надані транспортні (перевізні) документи, зокрема: договір мультимодального перевезення №2702/912/25 від 27.02.2025; заявка на перевезення №60 від 29.05.2025; коносамент №BW25050429 від 06.06.2025; рахунок №G11059 від 24.07.2025; акт виконаних робіт від 24.07.2025; довідка про транспортні витрати від 24.07.2025; договір ТЕО №Х270225-40 від 27.02.2025; заявка на перевезення №60 від 18.07.2025; рахунок №2969 від 24.07.2025; довідка про транспортні витрати №7453 від 24.07.2025; акти здачі-приймання робіт від 04.08.2025 №3020, від 05.08.2025 №3021 та від 11.08.2025 №3133; накладні від 28.07.2025 за №№591040, 591107, 591131, 591198, 591206, 591248, 591263, 591289, 591305, 591321, 591347, 591388, 591396, 591420, 591438, 591479, 591495, 591503, 591511 та 592055.

На підтвердження вартості транспортування митниці надані всі наявні у товариства документи, передбачені ч.2,3 ст.53 МК України, які не мають розбіжностей і в своїй сукупності підтверджують транспортні витрати як складову митної вартості.

Щодо вимоги митного органну надати копію митної декларації країни відправлення, суд зазначає наступне.

По-перше, відповідно до ч.3 ст.53 Митного кодексу України, копія митної декларації країни відправлення є додатковим, а не основним документом. Митний орган має право вимагати її надання лише у випадку, якщо основні документи містять розбіжності, ознаки підробки або є неповними, чого в даному випадку доведено не було.

По-друге, контрактом № CF/14 від 05.12.2022 (п. 3.5. та п. 3.6) сторонами узгоджені документи, які повинні надаватись для підтвердження поставки товару, серед яких митна декларація відсутня. Таким чином, позивач, відповідно до умов рамках контракту, не має права вимагати від іншої сторони документи, не передбачені контрактом.

Здійснення митного оформлення в країні відправлення є обов'язком китайського підприємства-постачальника відповідно до законодавства КНР. Діючим митним законодавством ні України, ні КНР не передбачено зобов'язання надавати підтвердження митного оформлення в країні відправлення іншій стороні контракту.

Копія митної декларації країни відправлення у підприємства була відсутня, в зв'язку з чим надання її було неможливим.

Верховний Суд, в постанові від 19.03.2019 у справі №810/4116/17 висловив наступну правову позицію щодо ненадання декларації країни відправлення : «…Крім того, ненадання позивачем митної декларації країни відправлення також не може бути підставою для невизнання заявленої позивачем вартості товару, оскільки така (вартість) повністю підтверджувалася поданими позивачем при проходженні митних формальностей первинними документами, а надання такої митної декларації не є обов'язковим за вказаних обставин підтвердження митної вартості товару».

Щодо тверджень митниці відносно ненадання висновку про вартісні характеристики товару, підготовленого спеціалізованою експертною організацією, суд зазначає, що згідно з ч. 3 ст. 53 МК України надання додаткових документів на вимогу митниці не є безумовним обов'язком декларанта. Умовою виконання вимоги митниці є наявність додаткових документів у підприємства. У декларанта відсутні означені митницею документи. Крім того, відповідно до ч.2 ст.53 МК України означені документи не відносяться до документів, які повинні надаватись для підтвердження митної вартості товарів, тому вимоги митниці про їх надання є протиправними.

Щодо покликань митного органу на те, що в договорах про транспортно-експедиторське обслуговування від 27.02.2025 №2702/912/25, де експедитором зазначено «Global Container Lines Latvija SIA», та від 27.02.2025 №Х270225-40 де експедитором зазначено «Хіллдом Логістік», а в залізничних накладних від 01.08.2025 № 592055 та від 28.07.2025 №°№591107, 591131, 591198, 591206, 591248, 591263, 591289, 591305, 591321, 591347, 591388, 591396, 591420, 591438, 591479, 591495, 591503, 591511, 592055 до виконання перевезення вантажу залізничним транспортом залучалась третя особа - «PKP CARGO CONNET Sp.z.o.o. ul.Lezno 12, 01-192 Warszawa». Інформація, яка б підтверджувала причетність «PKP CARGO CONNET Sp.z.o.o. ul.Lezno 12, 01-192 Warszawa» до перевезення вантажу залізничним транспортом окрім накладної відсутня, а саме відсутні рахунки про перевезення, банківські платіжні документи та договори між «Global Container Lines Latvija SIA», «Хіллдом Логістікс» та «PKP CARGO CONNETSp.z.o.o. ul.Lezno 12, 01-192 Warszawa». Пунктом 3.2. договору про транспортно-експедиторське обслуговування від 27.02.2025 №2702/912/25 передбачено, що перевізник надає оригінал рахунку (інвойсі) та/або акту виконаних робіт, заявки протягом «5» календарних днів з моменту доставлення вантажу в кінцевий пункт призначення. До митного оформлення надано рахунок- фактура №G11059 від 24.07.2025 та акт виконаних послуг б/н від 24.07.2025. Вказане може свідчити, що вантаж прибув до порту призначення 20-24 липня 2025 року. До митного оформлення надано супровідні документи Т1 від 27.07.2025 №°№25PL322080NSN5RDK2, 25PL322080NSN5JQK9, 25PL322080NSN5R9K7, 25PL322080NSN5JAK5, 25PL322080NSN5K2K7, 25PL322080NSN5QTK2, 25PL322080NSN5JZK0, 25PL322080NSN5JTK6, 25PL322080NSN5RBK4, 25PL322080NSN5R8K8, 25PL322080NSN5QXK8, 25PL322080NSN5R5K0, 25PL322080NSN5QYK7, 25PL322080NSN5R3K2, 25PL322080NSN5K1K8, 25PL322080NSN5R2K3, 25PL322080NSN5R6K0, 25PL322080NSN5GUK1, 25PL322080NSN5IZK5, 25PL322080NSN5R1K4, 25PL322080NSN5QZK6, 25PL322080NSNAHDK9 та залізничні накладні від 01.08.2025 №592055 та від 28.07.2025 № №591107, 591131, 591198, 591206, 591248, 591263, 591289, 591305, 591321, 591347, 591388, 591396, 591420, 591438, 591479, 591495, 591503, 591511, 592055. Тобто, з наведеного вбачається, що товар прибув до порту призначення раніше, ніж це вбачається з рахунку-фактури №G11059 від 24.07.2025 та акта виконаних послуг б/н від 24.07.2025 і з моменту прибуття товару у порт призначення до завантаження товару на потяг, товар перебував на зберіганні. Проте, у наданих до митного оформлення рахунку-фактурі про надання транспортно-експедиційних послуг №G11059 від 24.07.2025, акті виконаних послуг б/н від 24.07.2025 та Заявці на перевезення №60 від 29.05.2025 відсутні відомості щодо плати за зберігання контейнерів у порту призначення до перевантаження їх на потяг. Зазначене вище може свідчити про не повноту включення витрат пов'язаних з наданням транспортно- експедиційних послуг за межами митної території України.

З цього приводу суд зазначає наступне.

Так, відповідно до договору перевезення від 27.02.2025 №2702/912/25, заявки на перевезення № 60 від 29.05.2025р. здійснювалось виключно морське перевезення вантажу компанією «Global Container Lines Latvija SIA» за маршрутом: порт Шанхай, Китай - порт Гданськ, Польща, вартість якого складає 42900.00 доларів США, що підтверджено рахунком на оплату №G111059 від 24.07.2025, довідкою про транспортні витрати від 24.07.2025, актом виконаних послуг з перевезення від 24.07.2025. Тобто, компанія «Global Container Lines Latvija SIA» не має жодного відношення до наземного перевезення вантажу, тому будь-яких договорів та комерційних документів з приводу його здійснення цією компанією взагалі не існує.

Залізнична ж доставка вантажу здійснювалась відповідно до договору №Х270225-40 від 27.02.2025 компанією ТОВ «ХІЛЛДОМ ЛОГІСТІКС».

Відповідно до умов пункту 1.1 Договору, у відповідності з цим Договором, Виконавець зобов'язується за відповідну плату та за рахунок замовника надати транспортно-експедиторські послуги з організації перевезення вантажів морським, автомобільним, залізничним, авіаційним транспортом, а також перевезення у великотоннажних контейнерах i додаткові послуги, необхідні для організації таких перевезень вантажу.

Відповідно до пункту 1.2 Договору, за цим Договором транспортно-експедиторські послуги надаються Замовнику при експортних, імпортних, внутрішніх, транзитних перевезеннях територією інших держав або внутрішніх перевезеннях територію України.

Підпунктом 2.1.1 Договору визначено, що за дорученням Замовника, Виконавець організовує перевезення вантажів Замовника морським, залізничним, автомобільним, авіаційним транспортом, включаючи організацію перевалки і зберігання вантажів і контейнерів та інші операції, необхідні для виконання доручення Замовника.

Підпунктом 2.1.2. Договору визначено, що Виконавець укладає від свого імені договори з портами, перевізниками, складами, судноплавними компаніями, їх агентами, експедиторськими та іншими організаціями на перевезення, перевалку, зберігання вантажів та необхідні додаткові роботи та послуги, в т.ч. переупакування, перемаркування, ремонт тари, завантаження та розвантaження контейнерів, відбір проб та зразків, зважування, фумігацію, дезактивацію, визначення кількості та якості, сертифікацію та страхування вантажів i контейнерів. За рахунок коштів Замовника, проводить розрахунки з ними, оплачує збори та інші обов'язкові платежі.

Відповідно до підпункту 2.1.3. Договору, Виконавець узгоджує з перевізниками, портами, залізничними станціями плани, маршрути перевезень та терміни подачі залізничного, автомобільного, морського, авіаційного транспорту для перевезення Вантажів.

Пунктом 3.2 Договору встановлено, що ціна Договору складає сукупність платежів зі сплати належної плати Виконавцю та витрат, понесених виконавцем в iнтepecax Замовника в цілях виконання цього Договору. Розмір плати Виконавцю без ПДВ розраховується, як різниця між сумою без ПДВ, що перерахована Замовником за комплекс транспортно-експедиторських послуг, та вартістю без ПДВ послуг третіх осіб, залучених Виконавцем до виконання умов Договору. Розмір плати Виконавця з ПДВ розраховується додаванням суми ПДВ до суми плати Виконавцю без ПДВ.

Таким чином, умовами Договору передбачена можливість залучення основним Експедитором до перевезення вантажу третіх осіб, укладання договорів з ними та виставлення єдиного рахунку щодо оплати ТЕП Замовнику, що і було зроблено ним у даному випадку.

При цьому, позивач не є стороною будь-яких договорів між основним експедитором ТОВ «ХІЛЛДОМ ЛОГІСТІКС» та компанією «PKP CARGO CONNET Sp.z.o.o. ul.Lezno 12, 01-192 Warszawa», що обумовлює неможливість наявності у нього таких договорів або комерційних документів.

Експедитором ТОВ «ХІЛЛДОМ ЛОГІСТІКС», відповідно до укладеного з Позивачем договору ТЕО, виставлений останньому загальний рахунок №2969 від 24.07.2025 на оплату усіх послуг з наземного перевезення задекларованого товару, а договірні та комерційні відносини основного перевізника з іншими суб'єктами підприємницької діяльності, що залучались ним до перевезення вантажу до Позивача не мають жодного відношення.

З урахуванням викладеного, зауваження митниці про відсутність рахунків про перевезення, банківських платіжних документів та договорів між «Global Container Lines Latvija SIA», ТОВ «ХІЛЛДОМ ЛОГІСТІКС» та «PKP CARGO CONNET Sp.z.o.o. ul.Lezno 12, 01-192 Warszawa» є безпідставними.

З приводу залучення Експедитором для виконання послуг з ТЕО інших осіб Верховний суд в постанові від 13.08.2020 по справі №804/4963/16 висловив наступну правову позицію: «….Суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що за умовами договору передбачено право експедитора укладати договори з іншими перевізниками з метою виконання умов договору експедирування та здійснює оформлення перевізних документів, як - то товарно-транспортні накладні та коносаменти.

Суд погоджується з висновком судів першої та апеляційної інстанцій, що вказана обставина спростовує висновки митного органу щодо відсутності документального підтвердження наявності договірних відносин з безпосереднім перевізником товару за коносаментом №GCL/MER/ODS/160091 від 05.03.2016, а саме "GLC International Transportation Logistics Container Services Co.Ltd", адже позивач не зобов'язаний мати безпосередні господарські відносини з вказаною компанією- перевізником, адже всі обов'язки щодо належного, своєчасного перевезення вантажу та оформлення необхідних транспортних документів покладено на ТОВ «Фосдайк Груп».

Зауваження митниці щодо відсутності у заявці на перевезення, рахунку та акту виконаних робіт плати за зберігання вантажу в пору Гданськ до завантаження на потяг не може вважатись розбіжністю у наданих документах оскільки зазначені доводи митниці гуртуються на припущеннях про наявність таких витрат.

Оплата зберігання контейнерів в порту не здійснювалась, оскільки таке зберігання здійснювалось у межах термінів нормативного (безоплатного) зберігання, встановленого адміністрацією порту. У наданих транспортних та комерційних документах щодо вартості транспортних витрат відсутня будь-яка інформація щодо вартості таких витрат, оскільки таких витрат у Експедитора не має.

Висуваючи таке припущення митниця не навела ніяких об'єктивних даних, які б підтверджували нарахування портом плати за наднормативне зберігання контейнера.

Митницею не надані обґрунтовані докази про наявність таких витрат.

Щодо покликань митного органу на те, що надана до митного оформлення заявка на купівлю іноземної валюти №1891 від 05.05.2025 не дає змоги підтвердити вартість товару, оскільки сума платежу не відповідає заявленій у митній декларації і заявка містить посилання тільки на одну Специфікацію №2025-1.1 від 26.12.2024. Надані до митного оформлення банківські платіжні документи №№1306 від 11.03.2025, 1396 від 30.04.2025, 1406 від 05.05.2025, 1432 від 12.05.2025, 1542 від 16.06.2025, 1561 від 23.06.2025, 1562 від 24.06.2025, 1577 від 02.07.2025, 1578 від 03.07.2025, 1631 від 25.07.2025 містять посилання на специфікації до контракту та митні декларації, які відсутні у поданих до митного оформлення документах і таким чином не дають змоги однозначно ідентифікувати здійснену оплату за товар.

З цього приводу суд зазначає наступне.

По-перше, заявка на купівлю валюти №1891 від 05.05.2025 стосується виключно банківської платіжної інструкції №1406 від 05.05.2025 і підтверджує факт сплати 517494,38 дол.США за Специфікацією №2025-1.1, а відтак сума платежу, засвідчена даною заявою, і не повинна відповідати заявленій у митній декларації вартості товару.

По-друге, під час декларування товарів разом з ЕМД митниці були надані банківські платіжні інструкції №1306 від 11.03.2025, №1396 від 30.04.2025, №1406 від 05.05.2025, №1432 від 12.05.2025, №1542 від 16.06.2025, №1561 від 23.06.2025, №1562 від 24.06.2025, №1577 від 02.07.2025, №1578 від 03.07.2025 та №1631 від 25.07.2025, які підтверджують факт сплати валютних коштів за поставлений товар за Специфікаціями №2025-1.1 від 26.12.2024, №2025-2.1 від 30.01.2025, №2025-3 від 11.04.2025, Інструкції №1306 від 11.03.2025, №1396 від 30.04.2025, №1406 від 05.05.2025, №1432 від 12.05.2025, №1542 від 16.06.2025 та №1561 від 23.06.2025 підтверджують факт сплати вартості товарів за Специфікацією №2025-1.1 від 26.12.2024, інструкції №1561 від 23.06.2025, №1562 від 24.06.2025, №1577 від 02.07.2025 - факт сплати за Специфікацією №2025-2.1 від 30.01.2025, а інструкції №1578 від 03.07.2025 та №1631 від 25.07.2025 - факт сплати за Специфікацією №2025-3 від 11.04.2025.

Також до митниці листом №280801 від 28.08.2025 додатково надавались в якості інших платіжних документів виписки з особистого банківського рахунку ТОВ «МОТОТЕХІМПОРТ» за березень, квітень, травень, червень, липень 2025 року, які в сукупності з платіжними інструкціями підтверджували факт сплати вартості товарів за контрактом №CF/14 від 05.12.2022 та зазначеними вище Специфікаціями.

Таким чином, всупереч твердженням митниці здійснена оплата за товар, поставлений за вказаними вище специфікаціями, піддається математичному обчисленню та митниця мала змогу її ідентифікувати. Реквізити декларацій, на які посилається митниця у своєму зауваженні, не мають жодного стосунку до даної партії товару.

Щодо посилань митного органу на те, що прайс-лист № б/н від 04.04.2025 містить інформацію щодо цін на товари виключно на умовах поставки FOB SHANGHAI, що обмежує конкурентність суд зазначає, що такий документ не визначено Митним кодексом України, як документ, які підтверджують митну вартість.

Прайс-лист та комерційна пропозиція є документами довільної форми і діючим законодавством, у тому числі міжнародним, не встановлено типової форми прайс-листа та комерційної пропозиції.

Згідно із загальноприйнятою світовою практикою, прайс-лист та комерційна пропозиція мають містити відомості, яких достатньо будь-якому покупцю для отримання інформації щодо умов продажу товару, а саме: найменування товару, артикул, якість товару (за необхідності), одиниці виміру (штуки, упаковки тощо), ціну, з обов'язковим зазначенням валюти, контактну інформацію про продавця та будь-які інші положення, що стосуються умов продажу товарів.

Прайс-лист та комерційна пропозиція не можуть вважатися первинними документами і є лише способом для продавця запропонувати свій товар, до якого чинне законодавство не встановлює вимог щодо форми та змісту. Наявність чи відсутність у прайс-листі та комерційній пропозиції певних відомостей не може свідчити про заниження позивачем митної вартості товарів.

Аналогічна правова позиція неодноразово висловлювалась Верховним Судом у постановах від 27.06.2019 у справі № 0840/3083/18, від 13.09.2019 у справі № 820/859/17, від 06.02.2020 у справі № 520/10709/18, від 23.10.2020 у справі №810/690/17.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позивач надав митному органу усі необхідні документи, які надають можливість перевірити та підтвердити заявлену митну вартість товару. Суттєвих недоліків поданих до митного органу документи не містили, а відповідно у відповідача не було підстав для прийняття рішення про коригування митної вартості товару.

Відтак, суд вважає, що митний орган мав можливість пересвідчитись у достовірності митної вартості заявленої декларантом за ціною договору.

Згідно зі статтею 54 Митного кодексу України, контроль правильності визначення митної вартості товарів здійснюється митним органом під час проведення митного контролю і митного оформлення шляхом перевірки числового значення заявленої митної вартості. Контроль правильності визначення митної вартості товарів за основним методом - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту (вартість операції), здійснюється митним органом шляхом перевірки розрахунку, здійсненого декларантом, за відсутності застережень щодо застосування цього методу, визначених у частині першій статті 58 цього Кодексу. Відповідно до частини 3 цієї ж статті за результатами здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів митний орган визнає заявлену декларантом або уповноваженою ним особою митну вартість чи приймає письмове рішення про її коригування відповідно до положень статті 55 цього Кодексу.

Згідно з частиною 1 статті 55 Митного кодексу України, рішення про коригування заявленої митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України з поміщенням у митний режим імпорту, приймається митним органом у письмовій формі під час здійснення контролю правильності визначення митної вартості цих товарів як до, так і після їх випуску, якщо митним органом у випадках, передбачених частиною шостою статті 54 цього Кодексу, виявлено, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів.

Згідно з пунктом другим частини 6 статті 54 Митного кодексу України, митний орган може відмовити у митному оформленні товарів за заявленою декларантом або уповноваженою ним особою митною вартістю виключно за наявності обґрунтованих підстав вважати, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів, зокрема у разі неподання декларантом або уповноваженою ним особою документів згідно з переліком та відповідно до умов, зазначених у частинах другій - четвертій статті 53 цього Кодексу, або відсутності у цих документах всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.

Суд зазначає, що відповідно до вимог ч.3 ст.53 Митного кодексу України, додаткові документи надаються декларантом за наявності, відтак, саме по собі подання таких документів не в повному обсязі не може бути підставою для коригування митної вартості товару.

Стаття 57 Митного кодексу України передбачає, що визначення митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України, здійснюється шляхом застосування таких методів: 1) основний - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються (вартість операції); 2) другорядні: а) за ціною договору щодо ідентичних товарів; б) за ціною договору щодо подібних (аналогічних) товарів; в) на основі віднімання вартості; г) на основі додавання вартості (обчислена вартість); ґ) резервний.

Основним методом визначення митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, є перший метод - за ціною договору (вартість операції). Якщо основний метод не може бути використаний, застосовується послідовно кожний із перелічених у частині першій цієї статті методів. При цьому кожний наступний метод застосовується, якщо митна вартість товарів не може бути визначена шляхом застосування попереднього методу. Методи на основі віднімання та додавання вартості (обчислена вартість) можуть застосовуватися у будь-якій послідовності на прохання декларанта або уповноваженої ним особи.

У випадку визначення митної вартості оцінюваних товарів із застосуванням резервного методу (ст. 64 МК України) зазначаються докладна інформація та джерела, які використовувалися митним органом при її визначенні.

Як вбачається з оскарженого рішення про коригування митної вартості в самому рішення зазначено лише номери та дати митних декларацій, які стали джерелом інформації для коригування митної вартості. Приймаючи оскаржене рішення про коригування митної вартості митницею у графі 33, крім номерів та дат митних декларацій, які були взяті за основу для визначення митної вартості оцінюваного товару, не надано пояснень щодо зроблених коригувань на обсягів партії подібних товарів, умов поставки, комерційних умов тощо та не зазначена докладна інформація та джерела, які використовувалися митним органом при визначенні митної вартості оцінюваного товару із застосуванням другорядного методу.

Такий підхід для формування оскаржуваного рішення про коригування митної вартості прямо суперечать цитованим вище положенням законодавства, що є самостійною підставою для його скасування. Вказана позиція підтверджується уставленою судовою практикою Верховного суду у складі Касаційного адміністративного суду викладеної в постанові від 21.12.2018 у справі №815/1670/17.

Суд також застосовує позицію ЄСПЛ, сформовану в пункті 58 рішення у справі "Серявін та інші проти України" (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) № 303-A, пункт 29).

Верховний Суд з цього питання сформував правову позицію, яка викладена у постановах від 21.02.2018 у справі №820/17417/14, від 04.09.2018 у справі №818/1186/17, відповідно до якої рішення про коригування митної вартості товару не може базуватися лише на інформації ЄАІС ДФС України, оскільки порядок її формування, ведення, отримання інформації, а також порядок використання її даних суб'єктами господарських відносин під час здійснення ними зовнішньоекономічної діяльності Митним кодексом України не передбачено. Також слід урахувати, що в ЄАІС ДФС України відсутня інформація про коригування заявленої митної вартості товарів, а також інформація щодо судових рішень із питань визначення митної вартості товарів та методів її визначення, у зв'язку з чим така інформаційна база не містить всіх об'єктивних даних щодо імпортованих в Україну товарів, які підтверджуються документально та підлягають обчисленню.

Верховний Суд у постанові від 29.09.2020 у справі №520/7041/19 звернув увагу на те, що рішення про коригування митної вартості товарів є обґрунтованим та мотивованим у контексті норм пунктів 2, 4 ч. 2 ст. 55 Митного кодексу України, якщо містить не лише дату та номер митної декларації, на підставі якої здійснено коригування митної вартості, а й порівняння характеристик оцінюваного товару та характеристик товару, ціна якого взята за основу для коригування митної вартості за такими другорядними методами, як за ціною договору щодо ідентичних товарів, за ціною договору щодо подібних (аналогічних) товарів, на основі віднімання вартості, резервним методом.

Отже, суд відхиляє посилання митниці на відомості спеціалізованої бази даних Єдиної автоматизованої інформаційної системи Держмитслужби України щодо іншої вартості подібних товарів, оскільки самі по собі відомості даної системи не є достатньою підставою для коригування заявленої декларантом митної вартості за умови відсутності сумнівів у достовірності наданих декларантом документів та їх повноти.

Під час митного оформлення позивач подав усі визначені статтею 53 Митного кодексу України документи, перелік яких є вичерпним, що підтверджують заявлену ним митну вартість товарів і обраний метод її визначення.

Отже, митний орган не довів, що документи, подані декларантом для митного оформлення товару, є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності викликають сумнів у достовірності наданої інформації, та не надані достатні докази, які б підтверджували відсутність підстав для визначення митної вартості за ціною договору. Відтак наявність належних та беззаперечних підстав для коригування митної вартості відповідачем не доведена.

Тому суд доходить висновку, що позивач при подачі документів надав всі необхідні та достатні документи, що дають змогу визначити всі складові митної вартості товару, та містять всі відомості, що підтверджують числові значення складових митної вартості товару.

Разом з тим, відповідач, приймаючи рішення про коригування митної вартості, не вказав, яким чином митна вартість товару визначена саме в такому розмірі, які складові вплинули на формування такої вартості, не навів порівняння характеристик оцінюваного товару та характеристик товару, ціна якого взята за основу для коригування митної вартості, що свідчить про порушення відповідачем вимог частини другої статті 55 Митного кодексу України щодо обґрунтованості прийнятого рішення.

З наведеного вбачається, що позивачем надано усі необхідні документи, що стосуються числового значення митної вартості товару або методу її визначення, документи містили всі відомості, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, у зв'язку із чим дійшов висновку, що рішення відповідача про коригування митної вартості товарів №UA403070/2025/000259/2 від 28.08.2025 є таким, що підлягає визнанню протиправним та скасуванню.

Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За приписами ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Відповідачем не доведено правомірність прийнятих рішень.

Митним органом не доведено за допомогою належних та допустимих доказів, що митна вартість імпортованого позивачем була визначена необґрунтовано, що б в свою чергу надавало митному органу права на коригування митної вартості товару.

При розгляді справи суд дійшов висновку, що при прийнятті оскаржуваного рішення відповідач діяв необґрунтовано, тобто без врахування всіх обставин, які мають значення при прийнятті рішень, що зумовлює висновок суду про задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Відповідно до ч.1 ст.143 КАС України, суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі. При зверненні до суду з даним позовом, позивачем сплачено судовий збір у розмірі 24224,00 грн., який слід стягнути з відповідача на користь позивача.

Керуючись статтями 241, 243-246, 250 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Мототехімпорт» (69000, м.Запоріжжя, вул.Штабна, буд. 13, прим. 19, код ЄДРПОУ 44830259) до Тернопільської митниці (46400, м.Тернопіль, вул.Текстильна, буд.38; код ЄДРПОУ 43985576) про визнання протиправним та скасування рішення, - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Тернопільської митниці про коригування митної вартості товарів №UA403070/2025/000259/2 від 28.08.2025.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Мототехімпорт» за рахунок бюджетних асигнувань Тернопільської митниці судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 24224,00 грн. (двадцять чотири тисячі двісті двадцять чотири гривні 00 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 01.12.2025.

Суддя Ю.В. Калашник