05 грудня 2025 рокум. Ужгород№ 260/6759/25
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі: головуючої - судді Маєцької Н.Д., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, в якому просить: 1) Визнати протиправним і скасувати рішення ГУ ПФ України в Івано-Франківській області № 071750016596 від 30.07.2025 року про відмову позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах; 2) Зобов'язати ГУ ПФ України в Івано-Франківській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах і зарахувати до пільгового стажу наступні періоди роботи: 6 років 4 місяці 24 дні з 08.08.1997р. по 31.12.2003р. у 3-ому воєнізованому гірничорятувальному загоні м. Макіївки Донецької області на посадах заступника та командира взводу; 4 роки 11 місяців 0 днів з 01.01.2004р. по 30.11.2008р. у 3-ому воєнізованому гірничорятувальному загоні м. Макіївки Донецької області на посадах помічника та заступника командира загону.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 22.07.2025 року позивачем було подано через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України заяву з додатками для призначення пенсії на пільгових умовах, згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". 07 серпня 2025 року позивачем було отримано рішення про відмову в призначенні пенсії за № 071750016596 від 30.07.2025 року. Загальна кількість не врахованого відповідачем пільгового страхового стажу складає 11 років 3 місяці 24 дні. Позивач вважає, що стаж роботи визначений у його трудовій книжці підлягає зарахуванню до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, згідно ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідачем надано суду відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позову, у зв'язку з тим, що за результатами розгляду документів позивача, до стажу роботи на пільгових умовах зараховано періоди роботи, згідно реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. Відповідач вважає, що трудова книжка підтверджує стаж роботи, але підтвердити пільговий характер роботи може лише уточнююча довідка підприємства, на якому особа працювала і яка видана на підставі первинних документів за час виконання відповідної роботи, а в разі ліквідації підприємства без визначення правонаступника - документи, видані архівними установами.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить наступних висновків.
Судом встановлено, що 22.07.2025 року позивачем подано через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України заяву про призначення пенсії на пільгових умовах, згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Заяву позивача за принципом екстериторіальності розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області.
Рішенням від 30.07.2025 року № 071750016596 Головним управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області відмовлено позивачу у призначенні пенсії. У вказаному рішенні зазначено, що згідно з наданими документами страховий стаж з урахуванням кратності становить 40 років 1 місяць 28 днів. Стаж роботи за Списком № 1 становить 9 років 11 місяців 24 дні (в т.ч. роботи професії за постановою № 202 - 1 місяць 22 дні). За результатами розгляду документів, доданих до заяви, до стажу роботи на пільгових умовах зараховано періоди роботи, згідно реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. Згідно доданих документів до страхового стажу зараховано всі періоди роботи.
Позивачем, згідно розрахунку стажу (форми РС-право) встановлено, що до стажу, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №1, відповідачем не зараховані такі періоди: з 08.08.1997 р. по 31.12.2003 р. та з 01.01.2004 р. по 30.11.2008 р.
В ці періоди позивач працював у 3-ому воєнізованому гірничорятувальному загоні м. Макіївка Донецької області, на посадах заступника та командира взводу, помічника та заступника командира загону. Наведене підтверджується записами його трудової книжки.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Згідно частини 1 статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Закріплюючи на конституційному рівні право на соціальний захист кожного громадянина, без будь-яких винятків, держава реалізує положення статті 24 Конституції України, відповідно до якої громадяни мають рівні конституційні права і не може бути обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені Законом №1058-IV.
Згідно із пунктом 1 частини 1 статті 8 Закону № 1058-ІV, право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Пунктом 1 частини 1 статті 9 Закону № 1058-ІV визначено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються у т. ч. пенсія за віком.
Відповідно до п. 1 частини 2 ст. 114 Закону № 1058-ІV на пільгових умовах пенсія за віком призначається, зокрема, працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Як зазначалося вище, пенсійним органом зараховано до пільгового стажу позивача, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 1 - 9 років 11 місяців 24 дні.
Разом з тим, спірними у даній справі є періоди, які не зараховані пенсійним органом до пільгового стажу позивача, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 1 - з 08.08.1997 р. по 31.12.2003 р. та з 01.01.2004 р. по 30.11.2008 р.
За правилами статті 44 Закону № 1058-IV, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (частина 5 статті 45 Закону № 1058-IV).
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій урегульовано «Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України № 13-1 від 07.07.2014) (далі - Порядок № 22-1).
Пунктом 4.1 Порядку № 22-1 встановлено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).
За приписами статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-XII від 05.11.1991 (зі змінами) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Також, відповідно до ст. 48 Кодексу законів про працю України, трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
Пунктом 10 Порядку №383 визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 (далі - Порядок №637).
Пунктом 20 Порядку №637 передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінпраці та Мінфіном.
Аналіз зазначених нормативно-правових актів свідчить про те, що надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Аналогічна позиція викладена Верховним Судом у постановах від 20 лютого 2018 року у справі №234/13910/17 та від 07 березня 2018 року у справі №233/2084/17.
Згідно копії трудової книжки позивача серії НОМЕР_1 , позивач у спірному періоді працював на таких посадах: з 08.08.1997 р. по 31.12.2003 р. у 3-ому воєнізованому гірничорятувальному загоні м. Макіївка Донецької області, на посадах заступника та командира взводу; з 01.01.2004 р. по 30.11.2008 р. у 3-ому воєнізованому гірничорятувальному загоні м. Макіївка Донецької області, на посадах помічника та заступника командира загону.
Таким чином, виконувана позивачем у спірному періоді робота відноситься до робіт, які дають право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1, відповідно до постанов КМУ «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» від 11 березня 1994 р. № 162 та від 16 січня 2003 № 36 (розділ 1, підрозділ 5, аварійно-рятувальні частини (станції).
А відтак, при вирішенні питання щодо зарахування наведених періодів до пільгового стажу позивача, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових у мовах за Списком №1, пенсійний орган повинен був керуватись відомостями трудової книжки.
Таким чином, матеріалами справи підтверджено, що позивач у період з 08.08.1997 р. по 31.12.2003 р. та з 01.01.2004 р. по 30.11.2008 р. працював на посадах, що передбачені Списком №1, тому суд вбачає наявність підстав для зарахування цих періодів роботи до пільгового стажу позивача за Списком №1.
У зв'язку із наведеним, рішення відповідача від 30.07.2025 року № 071750016596 про відмову у призначенні пенсії є протиправним та підлягає скасуванню.
Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах, суд зазначає наступне.
Частиною 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Вирішення питань що призначення пенсії, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" відноситься виключно до компетенції органів Пенсійного фонду України.
У зв'язку з викладеним, суд приходить до висновку, що вимога позивача про зобов'язання призначити пенсію за віком на пільгових умовах не підлягає до задоволення, оскільки в разі задоволення такої суд фактично перебере на себе повноваження відповідача щодо призначення пенсії, що відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", відноситься виключно до компетенції органів Пенсійного фонду України, що не відповідатиме завданню адміністративного судочинства.
Згідно Рекомендацій Комітету Міністрів Ради Європи №R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених нормативно-правовим актом, проектом нормативно-правового акта.
У разі наявності у суб'єкта владних повноважень законодавчо закріпленого права адміністративного розсуду при вчиненні дій/прийнятті рішення, та встановлення у судовому порядку факту протиправної поведінки відповідача, зобов'язання судом суб'єкта прийняти рішення конкретного змісту є втручанням у дискреційні повноваження.
Європейський суд з прав людини неодноразово висловлював позицію з цього питання, згідно якої національні суди повинні проконтролювати, чи не є викладені у них висновки адміністративних органів щодо обставин у справі довільними та нераціональними, непідтвердженими доказами або ж такими, що є помилковими щодо фактів; у будь-якому разі суди повинні дослідити такі акти, якщо їх об'єктивність та обґрунтованість є ключовим питанням правового спору (пункт 157 рішення у справі "Сігма радіо телевіжн лтд. проти Кіпру" (Sigma Radio Television ltd. v. Cyprus № 32181/04); пункт 44 рішення у справі "Брайєн проти Об'єднаного Королівства" (Bryan v. the United Kingdom); пункти 156-157, 159 рішення у справі "Сігма радіо телевіжн лтд. проти Кіпру" (Sigma Radio Television ltd. v. Cyprus № 32181/04); пункти 47-56 рішення у справі "Путтер проти Болгарії" (Putter v. Bulgaria № 38780/02).
Слід також зазначити, що законодавець передбачив обов'язок суду зобов'язати суб'єкта владних повноважень до правомірної поведінки, а не вирішувати питання, які належать до функцій і виключної компетенції останнього, тому втручання у повноваження вказаного органу виходить за межі завдань адміністративного судочинства, виходячи з предмету даного позову.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, та з метою належного ефективного захисту прав позивача зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву про призначення пенсії, з врахуванням висновків суду.
Згідно частиною 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на вищевказане, враховуючи обставини встановлені судом, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення частково.
Питання розподілу судових витрат судом не вирішується, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.
Керуючись ст. ст. 5, 9, 19, 77, 139, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (Івано-Франківська область, м. Івано-Франківськ, вул. Січових Стрільців, 15, код ЄДРПОУ 20551088) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області № 071750016596 від 30.07.2025 року про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу періоди роботи з 08.08.1997 року по 31.12.2003 року та з 01.01.2004 року по 30.11.2008 року у 3-ому воєнізованому гірничорятувальному загоні м. Макіївка Донецької області, та повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 22.07.2025 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, з урахуванням висновків суду.
4. В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
5. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
СуддяН.Д. Маєцька