Україна
Донецький окружний адміністративний суд
05 грудня 2025 року Справа№200/7560/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Куденкова К.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Другого відділу Краматорського районного управління поліції ГУНП в Донецькій області, ІНФОРМАЦІЯ_2 , Головного управління Національної поліції в Донецькій області про визнання протиправними дій і зобов'язання вчинити певні дії,
У вересні 2025 року ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_3 , відповідач-1), Другого відділу Краматорського районного управління поліції ГУНП в Донецькій області, в якій просив: - визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо складання та направлення листа в № Е1905987 від 13.04.2025, який став підставою для внесення інформації про громадянина ОСОБА_1 до інформаційного ресурсу інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» як про особу, що потребує доставлення до органів ТЦК та СП; - зобов'язати Другий відділ Краматорського районного управління поліції ГУНП в Донецькій області виключити інформацію про ОСОБА_1 з бази інформаційного ресурсу інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» як такого, що потребує доставлення до органів ТЦК та СП.
Ухвалою суду від 06.10.2025 прийнято позовну заяву до розгляду і відкрито провадження в адміністративній справі. Витребувані докази. Залучено до участі у справі як співвідповідача ІНФОРМАЦІЯ_4 як співвідповідача (далі - ІНФОРМАЦІЯ_5 , відповідач-2).
Ухвалою суду від 16.10.2025 залучено Головне управління Національної поліції в Донецькій області (далі - ГУ НП, відповідач-3) до участі у справі № 200/7560/25 як співвідповідача.
На обґрунтування позову ОСОБА_1 посилається те, що оскільки за твердженням відповідача було вчинено позивачем правопорушення 03.04.2025 то в силу норм КУпАП провадження по цьому правопорушенню не може бути розпочато, а отже дії відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 є протиправними.
Відповідач-1 надав відзив на позовну заяву, яким просить відмовити в задоволенні позову. Зазначає, що 28.02.2025 засобами ІКС "Оберіг" була автоматично створена і відправлена поштовим оператором «Укрпошта» повістка з трек номером 0610235303178, номер повістки 2749627 згідно якої ОСОБА_1 ,, повинен був 03.04.2025 з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_6 . ОСОБА_1 , не з'явився у зазначену дату і час чим скоїв правопорушення передбачене ч 3. ст 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Повідомлення про скоєне правопорушення громадянином ОСОБА_1 було надіслано Міністерством оборони електронним зверненням НОМЕР_1 від 13.04.2025 як до особи яка скоїла адміністративне порушення за статтею 210, 210-1 КУпАП та відповідно було зареєстровано в інформаційно- телекомунікаційні системи інформаційного порталу національної поліції України.
Відповідач-2 надав відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Зазначає, що згідно з п. 9 розділу ІІІ Порядку №94 виправлення недостовірних відомостей Реєстру, а також включення (не включення) до Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, здійснюється за результатами розгляду їхньої мотивованої заяви із зазначенням підстав, передбачених законодавством, яка подається до органів ведення Реєстру. У зв'язку з проведенням заходів загальної мобілізації посадовими особами відповідачів здійснюється вивчення особових справ кожного військовозобов'язаного, який підлягає призову на військову службу під час мобілізації, внесення змін до їх облікових карток та відповідних відомостей про особу до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також приведення військово-облікових документів у відповідність з наявними відомостями та проставлення актуальних даних щодо придатності чи непридатності до військової служби.
Відповідач-3 надав відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Зазначає, що відповідно інформаційно-комунікаційної системи системи «Інформаційний портал Національної поліції України» (далі - ІКС «ІПНП»), 27.03.2025 до ВП №2 Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області надійшло електронне звернення ІНФОРМАЦІЯ_1 від 13.04.2025 № Е1905987, яке зареєстроване до ІКС «ІПНП» ВП №2 Краматорського районного управління поліції ГУНП в Донецькій області від 14.04.2025 за № 6866, щодо порушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , правил військового обліку, законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Також зазначено, що звернення щодо порушення гр.. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 в ІКС «ІПНП» завантажено відповідно до п. 56 Постанови КМУ від 30.12.2022 № 1487 на підставі звернення надісланого у вигляді набору даних шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС, надати завірене належним чином вказане електронне звернення неможливо, адже відповідно до пп. 8 п. 2 розділу 11 наказу НПУ від 01.09.2023 № 810 «Про внесення змін до Переліку відомостей, що становлять службову інформацію в системі Національної поліції України» містить інформацію про автентифікації доступу до електронних комунікаційних мереж, інформаційно-комунікаційних систем та є інформацією для службового користування. Згідно з вимогами пункту 79 Порядку № 1487, районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки повідомляють Національній поліції про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, щодо яких надсилалося звернення відповідно до вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку. Зазначеного повідомлення станом на подання даної заяви по суті до відділу поліції №2 Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області не надходило.
Суд, перевіривши матеріали справи та оцінивши повідомлені сторонами обставини, дійшов наступних висновків.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорта громадянина України НОМЕР_2 , виданого 06.11.2001.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 16.06.2025 у справі № 200/2608/25, яке набрало законної сили, відмовлено повністю в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправної бездіяльності, визнання протиправною і скасування протоколу.
У вказаному рішенні судом установлено, що позивач надіслав до ІНФОРМАЦІЯ_6 заяву від 17.03.2025, якою повідомив про наявність у нього права на відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та просив оформити йому довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.
З витягу з протоколу № 8 від 21.03.2025 засідання комісії для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призиву на військову службу під час мобілізації, на особливий період випливає, що ОСОБА_1 відмовлено в наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації у зв'язку з відсутністю особистого подання заяви та документів, що підтверджують право на відстрочку, або копій таких документів, засвідчених у встановленому порядку, що унеможливлює здійснення перевірки підстав для надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення.
До суду надано копія повістки ІНФОРМАЦІЯ_6 , за якою ОСОБА_1 належить з'явитися для уточнення даних 03.04.2025 об 09 год. 00 хв.
Зазначена повістка була надіслана (рекомендованим листом з описом вкладення) на адресу позивача, яка зазначена у позовній заяві і є адресою реєстрації місця мешкання згідно з паспортом позивача ( АДРЕСА_1 ), але поштове відправлення повернуто Укрпоштою із довідкою про відсутність адресата за адресою.
У листі ГУ НП від 08.08.2025 № 1079/18/03-2025 (на адресу адвоката ОСОБА_2 ) зазначено, що станом на 08.08.2025 за даними системи ІПНП наявне звернення ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо порушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , правил військового обліку, законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Звернення ТЦК та СП від 13.04.2025 № Е1905987, зареєстровано до єдиного обліку заяв та повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події з використанням системи ІПНП відділу поліції № 2 Краматорського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 14.04.2025 за № 6866. Згідно з даними бази даних «Розшук» системи ІПНП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , у державному розшуку не перебував та станом на 08.08.2025 не перебуває.
У листі ІНФОРМАЦІЯ_6 від 03.09.2025 № 20/1170 (на адресу адвоката Музиканта В.С.) зазначено, що відповідно Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_1 . Повісткою № 2749627 від 28.02.2025 ОСОБА_1 був викликаний на 03.04.2025 до ІНФОРМАЦІЯ_1 для уточнення даних, але не прибув. 13.04.2025 стосовно ОСОБА_1 було подане електронне звернення НОМЕР_1 щодо доставлення громадян, які вчинили адміністративне правопорушення до ВП №2 Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області. Рекомендовано ОСОБА_1 терміново прибути до ІНФОРМАЦІЯ_6 або до ТЦК та СП за місцем фактичного проживання з оригіналами документів для уточнення військово-облікових даних, складання протоколу про адміністративне правопорушення, винесенням постанови про притягнення до адміністративної відповідальності та подальшого зняття з розшуку.
Також щодо складання уповноваженими особами ІНФОРМАЦІЯ_6 відносно ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_7 , протоколів та постанов за порушення вимог військового обліку повідомлено, що вказані матеріали зазначеними посадовими особами не складались.
В Інформації з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, стосовно ОСОБА_1 , яка додана до вказаного листа, зазначено про порушення правил військового обліку, причина - не прибув вчасно за повісткою до ТЦК та СП, порушення ВО від 13.04.2025, до 12.04.2026, звернення № Е1905987 від 13.04.2025, примітка - створено автоматично. Водночас зазначено, що позивач підлягає призову на військову службу під час мобілізації.
У роздруківці (витязі) військово-облікового документу з «Резерв+», сформованого станом на 07.09.2025, наявні відомості відносно ОСОБА_1 про порушення правил військового обліку. Відомості про проходження військової служби, наявності відстрочки, проходження ВЛК - відсутні.
У довідці ГУ НП від 17.10.2025 № 1434/18/01-2025 зазначено, що станом на 17.10.2025 за даними системи ІПНП наявне звернення ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо порушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , правил військового обліку, законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Звернення ТЦК та СП від 13.04.2025 № Е1905987, зареєстровано до єдиного обліку заяв та повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події з використанням системи ІПНП відділу поліції № 2 Краматорського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 14.04.2025 за № 6866. Згідно з даними бази даних «Розшук» системи ІПНП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , у державному розшуку не перебував та станом на 17.10.2025 не перебуває. Інформація відносно ОСОБА_1 надійшла до відділу поліції № 2 Краматорського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області в електронному вигляді відповідно до пункту 56 Порядку шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту 31 частини 11 статті 85 Конституції України та статті 5 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» затверджено Указ Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні». Військовий стан триває на момент виникнення спірних правовідносин.
Згідно з ч. 3 ст. 22 Закону України від 21 жовтня 1993 року № 3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі - Закону № 3543-XII) установлено, що під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися: в разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.
У разі неприбуття громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.
Частиною 1 ст. 27 Закону № 3543-XII передбачено, що в разі невиконання під час мобілізації громадянином обов'язків, передбачених частинами першою, третьою статті 22 цього Закону, та вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки звертається до органів та підрозділів, що входять до системи поліції, щодо здійснення адміністративного затримання та доставлення такого громадянина до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до ч. 3 ст. 1 Закону України від 25 березня 1992 року № 2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон № 2232-XII) установлено, що військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Згідно з ч. 3 і ч. 5 ст. 33 Закону № 2232-XII військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.
Військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 1 ст. 34 Закону № 2232-XII визначено, що персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
У частині 3 ст. 38 Закону № 2232-XII зазначено, що органи Національної поліції України у встановленому законом порядку зобов'язані за зверненнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України доставити до таких територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Статтею 1 Закону України від 16 березня 2017 року № 1951-VIII «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (далі - Закон № 1951-VIII) визначено, що єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Згідно з частинами 8 і 9 ст. 5 Закону № 1951-VIII органами ведення Реєстру є, зокрема, районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
Частиною 1 ст. 14 Закону № 1951-VIII установлено, що ведення Реєстру включає:
1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним;
2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами;
3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.
У частині 1 ст. 6 Закону № 1951-VIII зазначено, що до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Статтею 9 Закону № 1951-VIII передбачено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право:
1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;
2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
Призовник, військовозобов'язаний та резервіст зобов'язаний подавати до органу ведення Реєстру достовірну інформацію про свої персональні дані, що вносяться до Реєстру.
Відповідно до ч. 3 ст. 13 Закону № 1951-VIII до Реєстру вносяться відомості, визначені статтею 6 цього Закону, одержані від призовників, військовозобов'язаних та резервістів або шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені частиною третьою статті 14 цього Закону.
Відповідно до п. 9 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року № 154, установлено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема, ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам.
У п. 11 указаного Положення зазначено, що районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення: забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони.
Пунктом 79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487 (далі - Порядок № 1487), передбачено, що районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів; розглядають справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням призовниками, військовозобов'язаними та резервістами, посадовими особами державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій правил військового обліку, законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, а також зіпсуттям або недбалим зберіганням військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними та резервістами, які перебувають у запасі СБУ, розвідувальних органів); повідомляють органам досудового розслідування про факти, які свідчать про вчинення кримінального правопорушення громадянами, які ухиляються від військового обліку або навчальних та спеціальних зборів, призову на базову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (додаток 19); звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення, до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому ця особа перебуває (повинна перебувати) на військовому обліку, з урахуванням вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку; повідомляють Національній поліції про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, щодо яких надсилалося звернення відповідно до вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку. Таке повідомлення має містити прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), дату народження, інші дані (за наявності), а також унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи.
Згідно з п. 56 Порядку № 1487 Національна поліція: за зверненням районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ та розвідувальних органів (яке має містити прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), дату народження, інші дані (за наявності), передбачені статтею 7 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», підставу (порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку; порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію), унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи), надісланим у вигляді набору даних шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС, здійснює адміністративне затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, до найближчого районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ. У разі відсутності технічної можливості передачі даних такі звернення надсилаються в паперовій формі (додаток 20).
Згідно з п. 4 розділу ІІ Інструкції з формування та ведення інформаційної підсистеми «Облік звернень територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів Служби безпеки України або розвідувальних органів України про призовників, військовозобов'язаних, резервістів» інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України», затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 10 лютого 2025 року № 80, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 21 березня 2025 року за № 455/43861 (далі - Інструкція №80), передбачено, що підставою для внесення відомостей до ІП «Облік звернень» є звернення ТЦК та СП, органів СБУ або розвідувальних органів України щодо доставлення осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 КУпАП, до ТЦК та СП, органів СБУ або розвідувальних органів України .
Також пунктами 5 і 6 розділу ІІ вказаної Інструкції установлено, що підставою для внесення відомостей про стан виконання звернень ТЦК та СП, органів СБУ або розвідувальних органів України про доставлення осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 КУпАП, до ТЦК та СП, органів СБУ або розвідувальних органів України є: доставлення призовників, військовозобов'язаних, резервістів до ТЦК та СП, органів СБУ або розвідувальних органів України; наявність інформації про перебування призовників, військовозобов'язаних, резервістів в установах виконання покарань, слідчому ізоляторі, ізоляторах тимчасового тримання або місцях із спеціальним режимом тримання; смерть особи або оголошення особи померлою за рішенням суду, яку необхідно доставити до ТЦК та СП, органів СБУ або розвідувальних органів України; повідомлення ТЦК та СП, органів СБУ або розвідувальних органів України про залишення звернення про доставлення особи до ТЦК та СП, органів СБУ або розвідувальних органів України без виконання; проходження служби у складі Збройних Сил України, органів СБУ, розвідувальних органів України та інших утворених відповідно до законів України військових формуваннях.
Результат виконання звернення ТЦК та СП, органів СБУ або розвідувальних органів України в електронній формі та надісланим у вигляді набору даних шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС (далі - ЄІС МВС), автоматично відображається в ІП «Облік звернень».Судом установлено, що позивача взято на облік як внутрішньо переміщену особи в м. Краматорську. Водночас позивач перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_10 , який обслуговує територію міста Костянтинівка, тобто за місцем попереднього взяття на облік як внутрішньо переміщеної особи.
Як установлено судом, позивачу направлено повістку, але він не з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Водночас позивач обізнаний про те, що йому належить з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_6 , про що свідчить хоча б те, що відповідна повістка була додана до позовної заяви.
Відтак відсутні підстави для визнання протиправними дії щодо складання та направлення повідомлення (звернення), яке стало підставою для внесення інформації про ОСОБА_1 до інформаційного ресурсу інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» як про особу, що потребує доставлення до органів ТЦК та СП.
Також, як зазначає відповідач-3, до ГУ НП не надходило повідомлення про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення позивача.
Крім того, позивачем у позовній заяві не наведено і судом не встановлено передбачених Інструкцією № 80 підстав для внесення відомостей про стан виконання звернення ТЦК та СП.
Відтак у суду відсутні підстави для зобов'язання ГУ НП (Другого відділу Краматорського районного управління поліції ГУНП в Донецькій області) виключити інформацію про ОСОБА_1 з бази інформаційного ресурсу інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» як такого, що потребує доставлення до органів ТЦК та СП.
Посилання позивача на приписи ст.ст. 38 і 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення суд вважає безпідставними, оскільки питання притягнення позивача до адміністративної відповідальності не є спірним у цій справі.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Керуючись статтями 2, 5-10, 19, 72-77, 90, 132-139, 143, 241-246, 250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_3 ; АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код: НОМЕР_4 ), Другого відділу Краматорського районного управління поліції ГУНП в Донецькій області (ідентифікаційний код: 40109058), ІНФОРМАЦІЯ_2 (ідентифікаційний код: НОМЕР_5 ), Головного управління Національної поліції в Донецькій області (ідентифікаційний код: 40109058) про визнання протиправними дій і зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Повне рішення суду складено 5 грудня 2025 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя К.О. Куденков