Україна
Донецький окружний адміністративний суд
04 грудня 2025 року Справа№200/4220/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Кравченко Т.О.,
розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
До Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_2 ), надісланий через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» 10 червня 2025 року, в якому позивач просив:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_3 , які виразились у зменшенні у грошовому виразі розмірів основних видів грошового забезпечення (надбавки за вислугу років), щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, вказаних в довідці від 18 грудня 2024 року № ФС-93338/09/01/4245 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2023 року;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 оформити довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2023 року відповідно до вимог положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова КМУ № 704), Положення про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 червня 1994 року № 414, (далі - Положення № 414) та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07 червня 2018 року № 260, (далі - Порядок № 260), із зазначенням відомостей про розміри основних видів грошового забезпечення (надбавки за вислугу років) та розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки за особливості проходження служби), премії у грошовому виразі, обчисленому виходячи з розмірів посадового окладу, окладу за військове звання та оновленого грошового виразу надбавки за вислугу років, вказаних в довідці № ФС-93338/09/01/4245 від 18 грудня 2024 року про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року, з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 01 січня 2023 року у розмірі 2 684,00 грн і надати цю оновлену довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області для перерахунку пенсії з 01 лютого 2023 року.
Заяви, клопотання учасників справи. Процесуальні дії у справі.
12 червня 2025 року суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження в адміністративній справі; вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); встановив строк для подання заяв по суті справи; зобов'язав відповідача надати додаткові пояснення з визначених судом питань та витребував у відповідача докази.
Цією ж ухвалою суд залучив до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (для - третя особа, ГУ ПФУ в Донецькій області); встановив строк для надання пояснення та витребував докази.
Про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі сторони і третя особа повідомлені в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС).
Відповідно до ч. 1 ст. 262 КАС розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження у випадках, визначених ст. 263 цього Кодексу, розпочинається через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 262 КАС).
Як на час прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі, так і на час розгляду справи по суті триває широкомасштабна військова агресія російської федерації проти України, яка слугувала підставою для введення в Україні з 24 лютого 2022 року 05 години 30 хвилин воєнного стану Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України про введення воєнного стану».
Указом Президента України від 20 жовтня 2025 року № 793/2025 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 21 жовтня 2025 року № 4643-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», строк дії воєнного стану продовжений з 05 години 30 хвилин 05 листопада 2025 року строком на 90 діб.
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області і отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262).
Позивач вказував на те, що у зв'язку із зростанням з 01 січня 2023 року прожиткового мінімуму для працездатних осіб та, як наслідок, підвищенням грошового забезпечення за відповідною посадою військовослужбовців, набув право на перерахунок пенсії.
У зв'язку з цим він звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 з заявою, в якій просив підготувати та надати до ГУ ПФУ в Донецькій області довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року відповідно до вимог ст. 43 і 63 Закону № 2262, положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова КМУ № 704), для перерахунку пенсії з 01 лютого 2023 року, однак відповідач відмовив у цьому.
24 жовтня 2024 року Донецький окружний адміністративний суд ухвалив рішення у справі № 200/5930/24, яким, крім іншого:
- визнав протиправною дію ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо відмови у виготовленні та наданні до ГУ ПФУ в Донецькій області нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача, розрахованого відповідно до вимог ст. ст. 9, 43 і 63 Закону № 2262, положень Постанови КМУ № 704 із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військове (спеціальне) звання, які розраховані шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб (2 684,00 грн), встановленого законом на 01 січня 2023 рік, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 14 до Постанови КМУ № 704, надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, в розмірах у відсотках, встановлених для відповідної категорії військовослужбовців за відповідною посадою та обчислених з урахуванням розмірів встановлених окладів станом на 2023 рік, для перерахунку пенсії з 01 лютого 2023 року;
- зобов'язав ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до ГУ ПФУ в Донецькій області нову довідку про розміри грошового забезпечення позивача станом на 01 січня 2023 року у відповідності до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону № 2262, положень Постанови КМУ № 704 із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військове (спеціальне) звання, які розраховані шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб (2 684,00 грн), встановленого законом на 01 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 14 до Постанови КМУ № 704, надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах у відсотках, встановлених для відповідної категорії військовослужбовців за відповідною посадою та обчислених з урахуванням розмірів встановлених окладів станом на рік, згідно з Додатком 1 до доручення Міністра оборони України від 01 лютого 2023 року № 2683/з, та враховуючи Роз'яснення директора Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України, викладені в листі за вих. № 423/6682 від 13 жовтня 2023 року, для перерахунку пенсії з 01 лютого 2023 року.
Позивач зазначив, що на виконання рішення суду у справі № 200/5930/24 ІНФОРМАЦІЯ_2 виготовив довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року, в якій вказав основні види грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням), розраховані із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2023 року.
Поряд із цим відповідач зменшив у грошовому виразі розміри надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії.
Вважаючи протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_3 , які полягали у зменшенні у грошовому виразі розмірів основних видів грошового забезпечення (надбавки за вислугу років), щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, вказаних в довідці від 18 грудня 2024 року № ФС-93338/09/01/4245, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Позивач зауважив, що хоч підстави і предмет його позову пов'язані з оскарженням дій ІНФОРМАЦІЯ_3 , вчинених на виконання рішення суду в іншій справі (у справі № 200/5930/24), але за результатами вчинення таких дій між сторонами виникли нові спірні правовідносини, які набули іншого характеру за ознаками фактичних обставин і норм права, якими ці правовідносини врегульовані, що вимагає розгляду та вирішення цієї справи по суті, що відповідає висновкам Верховного Суду, викладеним в постанові від 31 січня 2025 року у справі № 560/11142/24.
В обґрунтування доводів про протиправність зменшення розмірів основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а також премії у грошовому виразі, позивач покликався на норми п. 1 розділу IV, п. 1 розділу VI, п. 2 розділу XVI Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07 червня 2018 року № 260, зареєстрованим Міністерстві юстиції України 26 червня 2018 року за № 745/32197 (далі - Порядок № 260), і наголошував на тому, що ІНФОРМАЦІЯ_2 , зазначаючи у довідці фактичні розміри надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби та премії, не врахував розміри посадового окладу та окладу за військовим званням, які зазначені у цій же довідці станом на 01 січня 2023 року.
За розрахунком позивача, станом на 01 січня 2023 року:
надбавка за особливості проходження служби має становити 6 154,52 грн, із розрахунку: (посадовий оклад + окладу за військовим званням + надбавка за вислугу років) х 65%, а саме: (4 970,00 грн + 1 560,00 грн + 3 265,00 грн) х 65% = 6 366,75 грн;
надбавка за вислугу років має становити 3 265,00 грн, із розрахунку: (посадовий оклад + оклад за військовим званням) х 50%, а саме: (4 970,00 грн + 1 560,00 грн) х 50% = 3 265,00 грн;
надбавка за службу в умовах режимних обмежень має становити 497,00 грн, із розрахунку: посадовий оклад х 10%, саме: 4 970,00 грн х 10% = 497,00 грн;
премія має становити 10 735,20 грн, із розрахунку: посадовий оклад х 216%, а саме: 4 970,00 грн х 216% = 10 735,20 грн.
Відтак, позивач вважає, що, здійснюючи розрахунок розмірів складових грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року, з урахуванням зазначених в довідці відсоткових розмірів цих складових, відповідач арифметично помилково визначив суми основних (надбавка за вислугу років) та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавка за особливості проходження служби), премії.
Позивач доводив, що належним та ефективним способом захисту його порушеного права має бути покладання на ІНФОРМАЦІЯ_2 обов'язку оформити довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року відповідно до вимог положень Постанови КМУ № 704, Положення № 414 та Порядку № 260, із зазначенням відомостей про розміри основних видів грошового забезпечення (надбавка за вислугу років) та розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавка за особливості проходження служби), премії у грошовому виразі, обчисленому виходячи з розмірів посадового окладу, окладу за військове звання та оновленого грошового виразу надбавки за вислугу років, вказаних в довідці від 18 грудня 2024 року № ФС-93338/09/01/4245 про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року, з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 01 січня 2023 року у розмірі 2 684,00 грн, і надати цю оновлену довідку до ГУ ПФУ в Донецькій області для перерахунку пенсії з 01 лютого 2023 року.
Просив задовольнити позов.
Відповідач позов не визнав; доводив, що у спірних правовідносинах діяв в межах повноважень, в порядку та способом, що визначені законодавством.
Правова позиція відповідача зводиться до того, що з 01 січня 2023 року не відбулося підвищення грошового забезпечення військовослужбовців, тобто не настали обставини, з якими ст. ст. 43 і 63 Закону № 2262 пов'язують виникнення права на перерахунок пенсії; до спірних правовідносин належить застосовувати норму п. 4 Постанови КМУ № 704 у такій редакції: «Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14».
ІНФОРМАЦІЯ_2 наголошував на тому, що не наділений повноваженням самостійно встановлювати розмір грошового забезпечення осіб, звільнених з військової служби, віднімати чи додавати до розміру вказаного у довідці грошового забезпечення окремі його види.
Зазначив, що посада позивача має 10 тарифний розряд, його надбавка за вислуги років встановлена в розмірі 50%. Розміри щомісячної премії та надбавки за особливості проходження служби військовослужбовців встановлені відповідними рішеннями Міністра оборони України, зокрема, у 2023 році - від 01 лютого 2023 року № 2683/з.
Просив відмовити в позові.
Третя особа надала пояснення, в яких вказувала на відсутність підстав для перерахунку пенсії позивача.
Повідомила, що отримала від ІНФОРМАЦІЯ_3 довідку від 18 грудня 2024 року № ФС-93338/09/01/4245, проте залишила її без розгляду, а також про те, що з заявою про перерахунок пенсії, виходячи з грошового забезпечення, визначеного в цій довідці, позивач до ГУ ПФУ в Донецькій області не звертався.
Третя особа вважає, що підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини. Докази відхилені судом, та мотиви їх відхилення.
На виконання вимог ст. 90 КАС суд оцінив докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні; оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, виходячи з того, що жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 77 КАС кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
За правилами абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Ухвалою від 12 червня 2025 року суд зобов'язав відповідача надати письмові пояснення із зазначенням правового обґрунтування його дій, які полягали у визначенні в довідці від 18 грудня 2024 року № ФС-93338/09/01/4245 про розмір грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсії станом на 01 січня 2023 року, що видана ОСОБА_1 на виконання рішення суду у справі № 200/5930/24, надбавки за вислугу років (50%) - 2 140,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (65%) - 4 173,00 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 326,00 грн; премія (216%) - 7 041,60 грн (з посиланням на конкретні норми права, якими він керувався при цьому).
Цією ж ухвалою суд витребував у відповідача інформацію про середній розмір у відсотках надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень та премії, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії (січень 2023 року), за відповідною або прирівняною посадою у тому державному органі, звідки позивач звільнився на пенсію; а у третьої особи - пенсійну справу (копії матеріалів електронної пенсійної справи) позивача з усіма наявними в ній матеріалами, включаючи ті, що слугували підставою для призначення пенсії.
В повному обсязі витребувані докази відповідач і третя особа суду не надали, про причини, що унеможливили їх подання, суд не повідомили, а тому справа розглянута по суті за наявними у ній матеріалами.
З'ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив таке.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , що встановлено на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 .
З 10 серпня 2007 року місце проживання позивача зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить штамп про реєстрацію місця проживання, проставлений в паспорті.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області.
З 18 липня 2004 року позивачу призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону № 2262, що підтверджено матеріалами пенсійної справи № ФС-93338 (Міноборони).
Як свідчить протокол за пенсійною справою № ФС-93338 (Міноборони) від 18 червня 2025 року, на час розгляду справи позивач отримує пенсію, обчислену виходячи з такого:
вид пенсії - за вислугу років;
дата звернення - 18 липня 2004 року;
умови призначення - вислуга років - 27 (календарна - 25) у розмірі 70% грошового забезпечення;
військове звання - старший прапорщик;
посада - старшина технічного дивізіону зенітного ракетного полку;
дата і причина звільнення - 18 липня 2004 року ст. 63 Г - 2 п. запас;
грошове забезпечення для обчислення пенсії:
- посадовий оклад - 3 260,00 грн;
- оклад за військове звання - 1 020,00 грн;
- процентна надбавка за вислугу років 50% - 2 140,00 грн;
- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі секретність 10%, надбавка за специфічні умови проходження служби, премія 95% - 7 596,00 грн;
в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 14 016,00 грн;
основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 27) у розмірі - 9 811,20 грн;
з урахуванням індексації - 15 194,48 грн;
з урахуванням доплати - 17 194,48 грн;
індексація базового ОСНП 2022 (9 811,20*0,1400) - 1 373,57 грн;
індексація базового ОСНП 2023 (11 184,77*0,1970) - 1 500,00 грн;
індексація базового ОСНП 2024 (12 684,77*0,0796) - 1 009,71 грн;
індексація базового ОСНП 2025 (13 694,48*0,1150) - 1 500,00 грн;
щомісячна доплата до 2000 грн відповідно до Постанови КМУ № 713 (згідно з рішенням суду) - 2 000,00 грн;
вид підвищення або надбавка до пенсії:
щомісячна доплата до 100 грн індексації 01 березня 2024 року - 0,00 грн;
всього призначено - 17 194,48 грн;
призначено згідно з Законом № 2262 загальний розмір пенсії за справою щомісячно в сумі - 17 194,48 грн;
з 18 липня 2004 року довічно.
Отже, ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону № 2262, в розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Грошове забезпечення, з якого обчислений основний розмір пенсії позивача, визначений відповідно до Постанови КМУ № 704 на підставі Постанови КМУ № 103 за нормами, чинними станом на 01 березня 2018 року, тобто із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року.
У складі грошового забезпечення, крім основних, враховані щомісячні додаткові види (надбавка за таємність та надбавка за специфічні умови проходження служби) і премія.
Відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_5 (ідентифікаційний код НОМЕР_3 ) зареєстрований як юридична особа та є суб'єктом владних повноважень.
Спірні правовідносини виникли з приводу правомірності дій ІНФОРМАЦІЯ_3 при визначенні у грошовому виразі розмірів певних складових грошового забезпечення (основних, щомісячних додаткових та премії) станом на 01 січня 2023 року для перерахунку пенсії позивача з 01 лютого 2023 року.
Так, 24 жовтня 2024 року Донецький окружний адміністративний суду ухвалив рішення у справі № 200/5930/24 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_3 про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, яким позов задовольнив, а саме:
- визнав протиправною дію ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо відмови у виготовленні та наданні до ГУ ПФУ в Донецькій області нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , розрахованого відповідно до вимог ст. ст. 9, 43 і 63 Закону № 2262, положень Постанови КМУ № 704, із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військове (спеціальне) звання, які розраховані шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб (2 481,00 грн), встановленого законом на 01 січня 2022 року, шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб (2 684,00 грн), встановленого законом на 01 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 14 до Постанови КМУ № 704, надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, в розмірах у відсотках, встановлених для відповідної категорії військовослужбовців за відповідною посадою та обчислених з урахуванням розмірів встановлених окладів станом на 2022 та 2023 роки, для перерахунку пенсії з 01 лютого 2022 та з 01 лютого 2023 року;
- зобов'язав ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до ГУ ПФУ в Донецькій області нову довідку про розміри грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2022 року та на січня 2023 року у відповідності до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону № 2262, положень Постанови КМУ № 704, із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військове (спеціальне) звання, які розраховані шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб (2 481,00 грн), встановленого законом на 01 січня 2022 року, шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб (2 684,00 грн), встановленого законом на 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 14 до Постанови КМУ № 704, надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах у відсотках, встановлених для відповідної категорії військовослужбовців за відповідною посадою та обчислених з урахуванням розмірів встановлених окладів станом на 2022 та 2023 роки, згідно з Додатком 1 до телеграми Міністра оборони України № 248/1210 від 04 березня 2022 року у 2022 році та Додатком 1 до доручення Міністра оборони України від 01 лютого 2023 року № 2683/з, та враховуючи Роз'яснення директора Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України, викладеними в листі за вих. № 423/6682 від 13 жовтня 2023 року, для перерахунку пенсії з 01 лютого 2022 та з 01 лютого 2023 року.
Це судове рішення набрало законної сили на підставі ухвали Першого апеляційного адміністративного суду від 12 грудня 2024 року.
18 грудня 2024 року ІНФОРМАЦІЯ_2 видав ОСОБА_1 довідку № ФС-93338/09/01/4245 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2023 року.
Згідно з цією довідкою відповідно до Постанови КМУ № 704 розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року за посадою «старшина подразделения» для проведення перерахунку пенсії з 01 лютого 2023 року, становить:
посадовий оклад - 4 970,00 грн;
оклад за військовим званням (майстер-сержант) - 1 560,00 грн;
надбавка за вислугу років (50%) - 2 140,00 грн;
надбавка за особливості проходження служби (65%) - 4 173,00 грн;
надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 326,00 грн;
премія (216%) - 7 041,60 грн;
всього грошове забезпечення - 20 210,60 грн.
Довідка від 18 грудня 2024 року № ФС-93338/09/01/4245 містить примітку про те, що вона складена на підставі рішення суду у справі № 200/5930/24 із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії станом на 01 січня 2023 року.
Перерахунок пенсії позивача, виходячи з грошового забезпечення, визначеного в довідці ІНФОРМАЦІЯ_3 від 18 грудня 2024 року№ ФС-93338/09/01/4245, ГУ ПФУ в Донецькій області не проводило, про що свідчать матеріали пенсійної справи № ФС-93338 (Міноборони), в тому числі протокол за пенсійною справою № ФС-93338 (Міноборони) від 18 червня 2025 року та службова записка від 05 травня 2025 року № 16406/03-16 «Щодо довідок про розмір грошового забезпечення по гр. ОСОБА_1 ».
Будь-які інші докази щодо предмета доказування учасники справи не надали.
Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.
Висновки суду по суті позовних вимог.
Щодо права на перерахунок пенсії, підстав і порядку його проведення.
Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.
Заробіток (грошове забезпечення) для обчислення пенсії визначений ст. 43 Закону № 2262.
Згідно з ч. 3 ст. 43 Закону № 2262 пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Процитована норма ст. 43 цього Закону міститься в розділі V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.
У разі, якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку (ч. 18 ст. 43 Закону № 2262).
Порядок перерахунку пенсій врегульований розділом VIII «Порядок перерахунку пенсій» Закону № 2262.
Згідно із ч. ч. 1 і 2 ст. 63 Закону № 2262, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (ч. 4 ст. 63 Закону № 2262).
Отже, Кабінету Міністрів України надано право встановлювати умови та порядок перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Кабінет Міністрів України постановою від 13 лютого 2008 року № 45 затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45), який визначає алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема територіальний орган Пенсійного фонду України та державний орган, з якого осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону № 2262 було звільнено із служби, для реалізації перерахунку раніше призначених пенсій.
П. 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Згідно із п. 2 Порядку № 45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено Порядком № 45 (п. 3 Порядку № 45).
Суд зазначає, що питання подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 3-1).
Відповідно до п. 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому ст. 63 Закону № 2262. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з п. 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону № 2262 уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, є збільшення рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262, що може бути реалізовано двома шляхами:
(1) через централізований механізм повідомлень та інформувань територіального органу Пенсійного фонду України органами влади, у спосіб, визначений п. п. 1-3 Порядку № 45;
(2) за відповідною заявою пенсіонера та доданими до неї документами.
Отже, заява пенсіонера та додані до неї документи, які дають право на подальше підвищення пенсії (довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій), є підставою для перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262, але за умови, якщо її видача державним органом, з якого особа була звільнена із служби, якщо інше не передбачено Порядком № 45, обумовлена зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Строки перерахунку призначених пенсій регламентовані нормами ст. 51 Закону № 2262, ч. ч. 2 та 3 якої визначено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
В постанові від 12 грудня 2023 року Верховний Суд у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду навів такий висновок:
«[…]
60. […] Судова палата формулює такий правовий висновок:
Видача довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії державними органами, зазначеними в п. 2 Порядку № 45, є одним з етапів реалізації права особи на перерахунок пенсії в порядку, установленому ст. 63 Закону № 2262.
Згідно із ч. 3 ст. 51 цього Закону перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Тому до правовідносин щодо оскарження неправомірних дій чи бездіяльності уповноважених на те суб'єктів владних повноважень щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262, та членам їх сімей, не підлягає застосовуванню встановлений ч. 2 ст. 122 КАС шестимісячний строк звернення до адміністративного суду.
Застосування вказаного строку звернення до адміністративного суду унеможливить реалізацію права, передбаченого ст. 63 Закону № 2262, на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною видів грошового забезпечення з урахуванням норм ч. 3 ст. 51 цього Закону щодо перерахунку пенсій із дати виникнення права на нього без обмеження строком у разі непроведення перерахунку з вини державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії.
[…]».
Суд зауважує, що позивач не може самостійно реалізувати право на перерахунок пенсії з дати виникнення права на такий перерахунок. Реалізація цього права перебуває в прямій залежності від поведінки держави в особі її органів, як тих, що уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення, так і тих, що уповноважені проводити перерахунок пенсії, що прямо передбачено Законом № 2262 і Порядком № 45.
Щодо підвищення грошового забезпечення з 01 січня 2023 року та наявності підстав для видачі нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Ч. 4 ст. 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011) передбачено, що грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова КМУ № 704) встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
П. 2 Постанови КМУ № 704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Додатком 1 до Постанови КМУ № 704 визначено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
П. 4 Постанови КМУ № 704 (в первинній редакції) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Також додатки 1, 12, 13, 14 до Постанови КМУ № 704 містять примітки, відповідно до яких, зокрема посадові оклади за розрядами тарифної сітки та оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.
Застосування цих нормативних актів у подібних правовідносинах було предметом розгляду Верховного Суду.
Зокрема, в постанові від 02 серпня 2022 року у справі № 440/6017/21 Верховний Суд навів такі висновки.
21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова КМУ № 103), п. 6 якої внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України, що додаються. Зокрема, у Постанові КМУ № 704 п. 4 викладено в такій редакції:
«4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14».
Тобто, на момент набрання чинності Постановою КМУ № 704 (01 березня 2018 року) п. 4 був викладений в редакції змін згідно з п. 6 Постанови КМУ № 103, а саме:
«4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14».
Отже, станом на 01 березня 2018 року п. 4 Постанови КМУ № 704 визначав, що при обчисленні розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу використовується такий показник як розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року.
Проте з 29 січня 2020 року п. 6 Постанови КМУ № 103, (на підставі якого п. 4 Постанови КМУ № 704 викладено у новій редакції), втратив чинність у зв'язку із набранням законної сили постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 20 січня 2020 року у справі № 826/6453/18, якою визнано протиправним та скасовано п. 6 Постанови КМУ № 103.
Водночас, Закон України від 05 жовтня 2000 року № 2017-ІІІ «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» (далі - Закон № 2017) визначає правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, згідно із положеннями ст. 1 якого державні соціальні стандарти - це встановлені законами, іншими нормативно-правовими актами соціальні норми і нормативи або їх комплекс, на базі яких визначаються рівні основних державних соціальних гарантій.
У свою чергу базовим державним соціальним стандартом є прожитковий мінімум, встановлений законом, на основі якого визначаються державні соціальні гарантії та стандарти у сферах доходів населення, житлово-комунального, побутового, соціально-культурного обслуговування, охорони здоров'я та освіти (ст. 6 Закону № 2017).
Прожитковий мінімум щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.
Проте, згідно з ч. 2 ст. 92 Конституції України виключно законами України встановлюються, Державний бюджет України і бюджетна система України (п. 1) та порядок встановлення державних стандартів (п. 3).
Законодавець делегував Кабінету Міністрів України повноваження на встановлення умов, порядку та розміру перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб.
Так, під «умовами» слід розуміти встановлення Кабінетом Міністрів України необхідних обставин, які роблять можливим здійснення перерахунку пенсії.
Під «порядком» розуміється, що Кабінет Міністрів України має право на встановлення певної послідовності, черговості, способу виконання, методики здійснення перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
Величина грошового забезпечення як виплати, що є визначальною при перерахунку пенсії, встановлюється Кабінетом Міністрів України в межах повноважень щодо визначення розміру перерахунку пенсій.
Отже, зазначення у п. 4 Постанови КМУ № 704 в формулі обрахунку розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням базового державного соціального стандарту (прожиткового мінімуму для працездатних осіб) як розрахункової величини для їх визначення, не суперечить делегованим Уряду повноваженням щодо визначення розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262.
Втім, Кабінет Міністрів України не уповноважений та не вправі установлювати розрахункову величину для визначення посадових окладів із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який не відповідає нормативно-правовому акту вищої юридичної сили.
При цьому п. 8 Прикінцевих положень Закону України від 23 листопада 2018 року № 2629-VIII «Про Державний бюджет України на 2019 рік» (далі - Закон № 2629) було установлено, що у 2019 році для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів як розрахункова величина застосовується прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений на 1 січня 2018 року.
У свою чергу, Закони України від 14 листопада 2019 року № 294-IX «Про Державний бюджет України на 2020 рік» (далі - Закон № 294), від 15 грудня 2020 року № 1082-ІХ «Про Державний бюджет України на 2021 рік» (далі - Закон № 1082), від 02 грудня 2021 року № 1928-ІХ «Про Державний бюджет України на 2022 рік» (далі - Закон № 1928), від 03 листопада 2022 року № 2710-ІХ «Про Державний бюджет України на 2023 рік» (далі - Закон № 2710) таких застережень щодо застосування як розрахункової величини для визначення грошового забезпечення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня 2018 року, на 2020, 2021, 2022, 2023 роки відповідно, не містять.
Тобто, положення п. 4 Постанови КМУ № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою КМУ № 704, прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року, до 01 січня 2020 року - набрання чинності Законом № 294 не входили в суперечність із актом вищої юридичної сили.
Ч. 3 ст. 1-1 Закону № 2262 містить безумовне застереження про те, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Юридична природа соціальних виплат, у тому числі пенсій, розглядається не лише з позицій права власності, але й пов'язує з ними принцип захисту «законних очікувань» (reasonable expectations) та принцип правової визначеності (legal certainty), що є невід'ємними елементами правової держави та принципу верховенства права.
У справі «Кечко проти України» (п. 23, заява № 63134/00) Європейський суд з прав людини наголосив, що в межах свободи дій держави перебуває право визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідних для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними.
Відповідно до ст. 7 КАС суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12 березня 2019 року у справі № 913/204/18, від 10 березня 2020 року у справі № 160/1088/19).
З огляду на визначені в ч. 3 ст. 7 КАС правила, а також враховуючи те, що з 01 січня 2020 року положення п. 4 Постанови КМУ № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року не відповідало правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений законодавцем на відповідний рік, у тому числі для визначення грошового забезпечення, до спірних правовідносин належить застосовувати п. 4 Постанови КМУ № 704 в частині, що не суперечить нормативно-правовому акту, який має вищу юридичну силу - Законам № 294, № 1082, № 1928, № 2710, з використанням для визначення розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок № 3-1.
Відповідно до п. 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому ст. 63 Закону № 2262. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з п. 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону № 2262 уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.
Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду України від 22 квітня 2014 року у справі № 21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10 жовтня 2019 року у справі № 553/3619/16-а.
Постановою КМУ № 704 затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, п. 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Таким чином, через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема згідно з Законом № 2710, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою КМУ № 704 у відповідності до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону № 2262 та ст. 9 Закону № 2011, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.
Встановлене положеннями п. 3 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 06 грудня 2016 року № 1774-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 1774) обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою КМУ № 704 жодним чином не впливає на спірні правовідносини, оскільки такою розрахунковою величною є, прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року. Розмір мінімальної заробітної плати не є розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, а застосований з іншою метою - для визначення мінімальної величини, яка враховується, як складова при визначенні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням.
Верховний Суд в постанові від 02 серпня 2022 року у справі № 440/6017/21 навів такі висновки:
«[…]
1) з 01 січня 2020 року положення п. 4 Постанови КМУ № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою КМУ № 704 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік у тому числі як розрахункова велична для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;
2) через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема, згідно із Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік», у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування п. 4 Постанови КМУ № 704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік);
3) встановлене положеннями п. 3 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1774 обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою КМУ № 704 жодним чином не впливає на спірні правовідносини, оскільки такою розрахунковою величною є, прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року. Розмір мінімальної заробітної плати не є розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, а застосований з іншою метою - для визначення мінімальної величини, яка враховується як складова при визначенні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням.
[…]»
В подальшому ці висновки підтримані Верховним Судом в постановах від 31 серпня 2022 року у справі № 120/8603/21-а, від 12 вересня 2022 року у справі № 500/1813/21, від 22 вересня 2022 року у справі № 500/3840/21, від 16 листопада 2022 року у справі № 120/648/22-а, від 22 березня 2023 року у справі № 340/10333/21, від 06 лютого 2023 року у справі № 160/2775/22, від 19 вересня 2023 року у справі № 160/15756/21 та інших.
З приводу того, що Законом № 2710 на 2023 рік був установлений розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення посадових окладів працівників інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами, який впродовж цих років не підвищувався, суд відзначає таке.
Верховний Суд в постанові від 01 серпня 2024 року у справі № 260/1576/23 навів наступний висновок:
«[…]
19. При цьому, відповідно до ст. 7 Закону № 2710 у 2023 році розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення посадових окладів працівників інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами, а також працівників податкових і митних органів з 1 січня становить 2 102 гривні.
20. Однак, зазначений розмір прожиткового мінімуму не може бути застосований для визначення розмірів посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою КМУ № 704, які враховуються для перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262, з огляду на таке.
21. За змістом ст. 9 Закону № 2011 грошове забезпечення військовослужбовців - це гарантоване державою достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Його визначають залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
22. Крім того, військовослужбовці, враховуючи особливий вид їх службової діяльності та спеціальний статус, не відносяться до працівників інших державних органів, про яких йдеться в ст. 7 Закону № 2710.
23. З урахуванням викладеного норма ст. 7 Закону № 2710 в частині встановлення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення посадових окладів працівників інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами, а також працівників податкових і митних органів з 1 січня в розмірі 2 102 гривні, не поширюється на осіб, пенсія яким призначена відповідно до Закону № 2262.
24. За таких обставин, у позивача, через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2023 року, виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування п. 4 Постанови КМУ № 704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2023 року (через його збільшення).
[…]
Аналогічна позиція викладена Верховним Судом у постанові від 02 квітня 2024 року у справі № 340/608/23.
[…]».
Щодо викладення в новій редакції п. 4 Постанови КМУ № 704 з 20 травня 2023 року суд зазначає наступне.
12 травня 2023 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 481 «Про скасування підпункту 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 103, та внесення зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704» (далі - Постанова КМУ № 481).
Постанова КМУ № 481 набрала чинності 20 травня 2023 року.
На підставі п. 2 Постанови КМУ № 481 внесені зміни до п. 4 Постанови КМУ № 704, шляхом викладення абзацу 1 в такій редакції:
«4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1 762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14».
Отже, Уряд шляхом прийняття Постанови № 481 визначив фіксовану величину в розмірі - 1 762,00 грн для обчислення посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, який фактично відповідає розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що був встановлений законом на 01 січня 2018 року.
Втім норми Постанови КМУ № 481 не мають зворотної дії у часі та не містять положень, які б поширювали їх дію на правовідносини, що виникли з 29 січня 2020 року, тобто дня набрання законної сили рішенням суду у справі № 826/6453/18, яким визнано протиправним та скасовано п. 6 Постанови КМУ № 103, (яким внесені зміни до п. 4 Постанови КМУ № 704).
Відповідно до ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Конституційний Суд України в рішенні від 09 лютого 1999 року № 1-рп/99 у справі № 1-7/99 зазначив, що в регулюванні суспільних відносин застосовуються різні способи дії в часі нормативно-правових актів. Перехід від однієї форми регулювання суспільних відносин до іншої може здійснюватися, зокрема, негайно (безпосередня дія), шляхом перехідного періоду (ультраактивна форма) і шляхом зворотної дії (ретроактивна форма).
За загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч. 1 ст. 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Таким чином, в період з 29 січня 2020 року по 19 травня 2023 року розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням мав визначатися відповідно до п. 4 Постанови КМУ № 704 в редакції, чинній до 24 лютого 2018 року, та з урахуванням правил, наведених в п. 1 Приміток до додатку 1 та в п. 1 Приміток до додатку 14 до цієї постанови, шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, згідно з додатками 1 і 14 до Постанови КМУ № 704.
Для вирішення публічно-правового спору, що виник між сторонами, необхідно надати відповідь на питання про те, чи відбулося підвищення грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 01 січня 2023 року.
При цьому в силу положень ч. 1 ст. 58 Конституції України норми Постанови КМУ № 481, які набрали чинності 20 травня 2023 року, до спірних правовідносин не застосовуються.
Суд виходить з того, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, є збільшення рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262, що може бути реалізовано двома шляхами: як через централізований механізм повідомлень та інформувань територіального органу Пенсійного фонду України органами влади, у спосіб, визначений п. п. 1-3 Порядку № 45, так і за відповідною заявою пенсіонера та доданими до неї документами, на що неодноразово вказував Верховний Суд в своїх постановах.
Право позивача на отримання нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року для перерахунку пенсії з 01 лютого 2023 року підтверджено таким, що набрало законної сили, рішенням суду у справі № 200/5930/24.
Питання наявності/відсутності підстав для видачі нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за нормами, чинними станом на 01 січня 2023 року, для перерахунку його пенсії з 01 лютого 2023 року не є предметом спору у справі, що розглядається.
З цих мотивів суд відхиляє доводи і заперечення сторін, які стосуються наявності/відсутності підстав для видачі ОСОБА_1 нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року для перерахунку його пенсії з 01 лютого 2023 року.
Щодо правильності визначення в довідці від 18 грудня 2024 року № ФС-93338/09/01/4245 розмірів окремих складових грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року суд зазначає таке.
Спірним питанням у межах розгляду цієї справи є правомірність дій ІНФОРМАЦІЯ_3 , які, за висновком позивача, полягали у зменшенні у грошовому виразі розмірів основних видів грошового забезпечення (надбавки за вислугу років), щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, вказаних в довідці від 18 грудня 2024 року № ФС-93338/09/01/4245.
Ці питання не були предметом спору і не досліджувались судом під час розгляду справи № 200/5930/24, тобто між сторонами виник новий публічно-правовий спір, що підлягає розгляду і вирішенню судом.
Суд встановив, що 18 грудня 2024 року на виконання рішення суду у справі № 200/5930/24 ІНФОРМАЦІЯ_2 видав ОСОБА_1 довідку № ФС-93338/09/01/4245 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2023 року.
Згідно з цією довідкою відповідно до Постанови КМУ № 704 розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року за посадою «старшина подразделения» для проведення перерахунку пенсії з 01 лютого 2023 року перерахунку пенсії, становить:
посадовий оклад - 4 970,00 грн;
оклад за військовим званням (майстер-сержант) - 1 560,00 грн;
надбавка за вислугу років (50%) - 2 140,00 грн;
надбавка за особливості проходження служби (65%) - 4 173,00 грн;
надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 326,00 грн;
премія (216%) - 7 041,60 грн;
всього грошове забезпечення - 20 210,60 грн.
Передусім суд вважає за необхідне зауважити, що аналіз норм ст. ст. 43, 63 Закону № 2262 і п. п. 5, 6 Порядку № 45 зумовлює висновок про те, що для перерахунку пенсії грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою. При цьому відповідною вважається посада, яка за кваліфікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.
На підставі матеріалів пенсійної справи № ФС-93338 (Міноборони) суд встановив, що ОСОБА_1 був звільнений з військової служби з посади «старшина технічного дивізіону зенітного ракетного полку»; саме за цією посадою було визначено грошове забезпечення, з якого обчислений основний розмір пенсії позивача при її призначенні і подальших перерахунках.
В той же час довідка ІНФОРМАЦІЯ_3 від 18 грудня 2024 року № ФС-93338/09/01/4245 містить інформацію про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року для перерахунку пенсії позивача з 01 лютого 2023 року за посадою «старшина подразделения».
Ухвалою від 12 червня 2025 року суд витребував у ІНФОРМАЦІЯ_3 інформацію про середній розмір у відсотках надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень та премії, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії (січень 2023 року), за посадою «старшина підрозділу» («старшина подразделения») або прирівняною до неї посадою у тому державному органі, звідки позивач звільнився на пенсію.
У відзиві на позовну заяву ІНФОРМАЦІЯ_2 зазначив, що не може надати запитувану судом інформацію, оскільки в штаті ІНФОРМАЦІЯ_3 відсутня посада «старшина підрозділу» або прирівняна до неї посада.
Поряд із цим відповідач повідомив, що у позивача 10 тарифний розряд та 50% надбавки за вислуги років, а відповідно до Порядку № 260 розміри щомісячної премії та надбавки за особливості проходження служби військовослужбовцям встановлені відповідними рішеннями Міністра оборони України (в 2023 році - рішенням від 01 лютого 2023 року № 2683/з).
Правильність визначення відповідачем в довідці від 18 грудня 2024 року № ФС-93338/09/01/4245 розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням станом на 01 січня 2023 року для перерахунку пенсії з 01 лютого 2023 року позивач не оспорює.
Також між сторонами відсутній спір про те, що відповідна посада, за якою має визначатися грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивача, віднесена до 10 тарифного розряду.
Перевіряючи правомірність дій ІНФОРМАЦІЯ_3 , які полягали у визначенні в довідці від 18 грудня 2024 року № ФС-93338/09/01/4245 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2023 року, розмірів надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, на відповідність критеріям, наведеним у ч. 2 ст. 2 КАС, суд виходить з такого.
Надбавка за вислугу років.
Згідно з п. 5 Порядку № 45 (в редакції до внесення змін Постановою КМУ № 103, норми якої визнані протиправними і нечинними рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили на підставі постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року), для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
[…].
П. 6 Порядку № 45 установлено, що відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.
Пп. 1 п. 6 Постанови КМУ № 704 (в редакції від 26 лютого 2022 року, чинній станом на 01 січня 2023 року) передбачає виплату надбавки за вислугу років військовослужбовцям […] в розмірах згідно з додатком 16, […].
Розміри надбавки за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу наведені в Додатку 16 до Постанови КМУ № 704, згідно з яким при вислузі років 25 і більше років розмір надбавки за вислугу років становить 50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням.
Виплата надбавки за вислугу років регламентована нормами розділу ІV Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07 червня 2018 року № 260, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26 червня 2018 року за № 745/32197, (далі - Порядок № 260).
Відповідно до п. 1 розділу ІV Порядку № 260 військовослужбовцям […] щомісячно виплачується надбавка за вислугу років на військовій службі у відсотках посадового окладу (за основною чи тимчасово займаною посадою) з урахуванням окладу за військовим званням у таких розмірах:
[…]
від 25 і більше років - 5 0 відсотків.
Суд встановив, що вислуга років ОСОБА_1 - 27 років (календарна - 25), що визнається сторонами.
Відтак розмір надбавки за вислугу років становить 50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням.
Отже, за нормами, чинними на 01 січня 2023 року, розмір надбавки за вислугу років, яка має враховуватися у складі грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача з 01 лютого 2023 року, має становити 3 265,00 грн, із розрахунку:
(4 970,00 грн (посадовий оклад станом на 01 січня 2023 року) + 1 560,00 грн (оклад за військовим званням станом на 01 січня 2023 року)) х 50% (відсотковий розмір надбавки за вислугу років при вислузі 25 років і більше) = 3 265,00 грн.
Однак в довідці від 18 грудня 2024 року № ФС-93338/09/01/4245 ІНФОРМАЦІЯ_2 вказав розмір надбавки за вислугу років (50%) - «2 140,00 грн».
Отже, фактично ІНФОРМАЦІЯ_2 в довідці від 18 грудня 2024 року № ФС-93338/09/01/4245 навів інформацію про розмір надбавки за вислугу років, визначений як 50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням, обчислених із застосуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року, замість того, щоб вказати розмір цієї надбавки, визначений за нормами, чинними станом на 01 січня 2023 року, як того вимагає законодавство.
Такі дії відповідача призвели до штучного зменшення як надбавки за вислугу років, так і загального розміру грошового забезпечення, визначеного станом на 01 січня 2023 року для перерахунку пенсії позивача з 01 лютого 2023 року.
Надбавка за особливості проходження служби.
Згідно з п. 5 Порядку № 45 (в редакції до внесення змін Постановою КМУ № 103), для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
[…]
щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Згідно з абз. абз. 4-5 пп. 1 п. 5 Постанови КМУ № 704 (в редакції від 26 лютого 2022 року, чинній станом на 01 січня 2023 року), керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям […] в розмірі до 100% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.
Порядок та умови виплати такої надбавки визначають керівники державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою.
Виплата надбавки за особливості проходження служби врегульована нормами розділу VІ Порядку № 260.
Згідно з п. 1 розділу VІ Порядку № 260 військовослужбовцям […] щомісячно виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірах до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків.
Виходячи з наявного фонду грошового забезпечення на відповідний рік надбавка за особливості проходження служби окремим категоріям військовослужбовців збільшується на відповідний коефіцієнт згідно з Переліком окремих категорій військовослужбовців, яким збільшується розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби відповідно до мінімального розміру залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків (додаток), або може встановлюватися за окремим рішенням Міністра оборони України у фіксованому розмірі до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років.
П. 2 розділу VІ Порядку № 260 розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби розраховується від мінімального розміру цієї надбавки, який встановлюється Міністром оборони України, у відсотках для осіб офіцерського складу та окремо для осіб рядового, сержантського та старшинського складу виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України.
[…]
Мінімальний розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби не може перевищувати 65 відсотків.
[…].
Згідно з окремим дорученням Міністра оборони України від 01 лютого 2023 року № 2683/з:
«[…]
1. В 2023 році встановити:
1.1 з 01.01.2023 військовослужбовцям Сил спеціальних операцій Збройних Сил України:
[…]
1.2 іншим військовослужбовцям (крім військовослужбовців Сил спеціальних операцій Збройних Сил України) встановити:
надбавку за особливості проходження служби в мінімальному розмірі - 65% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років;
[…]».
Відтак розмір надбавки за особливості проходження служби становить 65% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, що визнається сторонами.
Таким чином, за нормами, чинними на 01 січня 2023 року, розмір надбавки за особливості проходження служби, яка має враховуватися у складі грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача з 01 лютого 2023 року, має становити 6 366,75 грн, із розрахунку:
(4 970,00 грн (посадовий оклад станом на 01 січня 2023 року) + 1 560,00 грн (оклад за військовим званням станом на 01 січня 2023 року) + 3 265,00 грн (надбавка за вислугу років станом на 01 січня 2023 року) х 65% (відсотковий розмір надбавки за особливості проходження служби, визначений рішенням Міністра оборони України) = 6 366,75 грн.
Однак в довідці від 18 грудня 2024 року № ФС-93338/09/01/4245 ІНФОРМАЦІЯ_2 визначив розмір надбавки за особливості проходження служби (65%) - «4 173,00 грн».
Отже, фактично ІНФОРМАЦІЯ_2 в довідці від 18 грудня 2024 року № ФС-93338/09/01/4245 навів інформацію про розмір надбавка за особливості проходження служби, визначений як 65% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням, обчислених із застосуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року, та надбавки за вислугу років, обчисленої із посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням, установлених із застосуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року), замість того, щоб вказати розмір надбавки за особливості проходження служби, визначений за нормами, чинними станом на 01 січня 2023 року, як того вимагає законодавство.
Такі дії відповідача призвели до штучного зменшення як надбавки за особливості проходження служби, так і загального розміру грошового забезпечення, визначеного станом на 01 січня 2023 року для перерахунку пенсії позивача з 01 лютого 2023 року.
Надбавка за службу в умовах режимних обмежень.
Згідно з п. 5 Порядку № 45 (в редакції до внесення змін Постановою КМУ № 103), для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
[…]
щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
[…].
Згідно з пп. 6 п. 5 Постанови КМУ № 704 (в редакції від 26 лютого 2022 року, чинній станом на 01 січня 2023 року), керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати надбавку за виконання функцій державного експерта з питань таємниць надбавку за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу - у розмірах та порядку, визначених законодавством.
Виплата надбавки за виконання функцій державного експерта з питань таємниць і фахівців, які залучаються до підготовки рішень і висновків державних експертів з питань таємниць регламентована нормами розділу Х Порядку № 260.
Згідно з п. 1 розділу Х Порядку № 260 особам офіцерського складу, які займають посади відповідно до Переліку посадових осіб, на яких покладається виконання функцій державного експерта з питань таємниць, затвердженого Указом Президента України від 01 грудня 2009 року № 987 (далі - Перелік), щомісячно виплачується надбавка в розмірі 20 відсотків посадового окладу.
Відповідно до п. 3 розділу Х Порядку № 260 військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), які входять до складу експертних комісій, утворених державними експертами з питань таємниць, відповідно до вимог Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2013 року № 939, та залучаються до підготовки рішень і висновків державних експертів з питань таємниць, виплачується надбавка до посадових окладів у зв'язку з роботою, яка передбачає підготовку рішень і висновків державних експертів з питань таємниць у розмірах:
за підготовку пропозицій і проектів висновків про встановлення ступеня секретності науково-дослідних, дослідно-конструкторських або проектних робіт, які проводяться в інтересах забезпечення національної безпеки та оборони держави, її складових частин і етапів - 10 відсотків;
[…].
Відсотковий розмір надбавки за службу в умовах режимних обмежень, яка враховується у складі грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, становить 10% посадового окладу, що визнається сторонами.
Отже, за нормами, чинними на 01 січня 2023 року, розмір надбавки за службу в умовах режимних обмежень, яка має враховуватися у складі грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача з 01 лютого 2023 року, має становити 497,00 грн, із розрахунку:
(4 970,00 грн (посадовий оклад станом на 01 січня 2023 року) х 10% (відсотковий розмір надбавки за службу в умовах режимних обмежень) = 497,00 грн.
Однак в довідці від 18 грудня 2024 року № ФС-93338/09/01/4245 ІНФОРМАЦІЯ_2 вказав розмір надбавки за службу в умовах режимних обмежень (10%) - «326,00 грн».
Отже, фактично ІНФОРМАЦІЯ_2 в довідці від 18 грудня 2024 року № ФС-93338/09/01/4245 навів інформацію про розмір надбавки за службу в умовах режимних обмежень, визначений як 10% посадового окладу, обчисленого із застосуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року, замість того, щоб вказати розмір цієї надбавки, визначеної за нормами, чинними станом на 01 січня 2023 року, як того вимагає законодавство.
Такі дії відповідача призвели до штучного зменшення як надбавки за службу в умовах режимних обмежень, так і загального розміру грошового забезпечення, визначеного станом на 01 січня 2023 року для перерахунку пенсії позивача з 01 лютого 2023 року.
Премія.
Згідно з п. 5 Порядку № 45 (в редакції до внесення змін Постановою КМУ № 103), для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
[…]
інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Відповідно до пп. 2 п. 5 Постанови КМУ № 704 (в редакції від 26 лютого 2022 року, чинній станом на 01 січня 2023 року), керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право здійснювати преміювання військовослужбовців […] відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10% […] посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Преміювання регламентовано нормами розділу ХVІ Порядку № 260.
Згідно з п. 1 розділу ХVІ Порядку № 260 командири (начальники) військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій Збройних Сил України мають право щомісяця здійснювати преміювання військовослужбовців […] відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби.
Відповідно до п. 2 розділу ХVІ Порядку № 260 розмір щомісячної премії, але не менше 10 відсотків посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби.
[…].
Згідно з окремим дорученням Міністра оборони України від 01 лютого 2023 року № 2683/з:
«[…]
1. В 2023 році встановити:
[…]
1.2 іншим військовослужбовцям (крім військовослужбовців Сил спеціальних операцій Збройних Сил України) встановити:
[…]
щомісячну премію:
з 01.01.2023 - у розмірах згідно з Додатком 1 до цього доручення;
[…]».
В Додатку 1 до доручення Міністра оборони України від 01 лютого 2023 року № 2683/з наведені Розміри щомісячної премії за відповідними тарифними розрядами з 01 січня 2023 року.
Згідно з розділом І Додатку 1 до доручення Міністра оборони України від 01 лютого 2023 року № 2683/з військовослужбовцям, які проходять військову службу за контрактом (призовом) на посадах рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу […]:
[…]
10 тарифний розряд з вислугою років понад один рік - розмір премії - 216%;
[…].
Відтак розмір премії становить 216% посадового окладу, що визнається сторонами.
Отже, за нормами, чинними на 01 січня 2023 року, розмір премії, яка має враховуватися у складі грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача з 01 лютого 2023 року, має становити 10 735,20 грн, із розрахунку:
(4 970,00 грн (посадовий оклад станом на 01 січня 2023 року)) х 216% (відсотковий розмір премії за 10 тарифним розрядом при вислузі років понад один рік, визначений за рішенням Міністра оборони України) = 10 735,20 грн.
Однак в довідці від 18 грудня 2024 року № ФС-93338/09/01/4245 ІНФОРМАЦІЯ_2 визначив розмір премії (216%) - «7 041,60 грн».
Отже, фактично ІНФОРМАЦІЯ_2 в довідці від 18 грудня 2024 року № ФС-93338/09/01/4245 навів інформацію про розмір премії, визначений як 216% посадового окладу, обчисленого із застосуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року, замість того, щоб вказати розмір премії, визначений за нормами, чинними станом на 01 січня 2023 року, як того вимагає законодавство.
Такі дії відповідача призвели до штучного зменшення як премії, так і загального розміру грошового забезпечення, визначеного станом на 01 січня 2023 року для перерахунку пенсії позивача з 01 лютого 2023 року.
Визначення розмірів надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень та премії всупереч приписам законодавства призвело до того, що ІНФОРМАЦІЯ_2 в довідці від 18 грудня 2024 року № ФС-93338/09/01/4245 в графі «всього грошове забезпечення - 20 210,60 грн» невірно визначив загальну суму грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року, що підлягає врахуванню при перерахунку пенсії позивача з 01 лютого 2023 року.
З огляду на встановлені фактичні обставини та правове регулювання спірних правовідносин, діючи на підставі ч. 2 ст. 9 КАС, суд дійшов висновку, що дії ІНФОРМАЦІЯ_3 , які полягали у внесенні в довідку від 18 грудня 2024 року № ФС-93338/09/01/4245 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2023 року, яка видана ОСОБА_1 на виконання рішення суду у справі № 200/5930/24, таких відомостей про розміри надбавки за вислугу років - «2 140,00 грн», надбавки за особливості проходження служби - «4 173,00 грн», надбавки за службу в умовах режимних обмежень - «326,00 грн», премії - «7 041,60 грн» та загальної суми грошового забезпечення - «20 210,60 грн», підлягають визнанню протиправними.
Зважаючи на предмет спору у цій справі, діючи на підставі ч. 2 ст. 9 КАС, суд дійшов висновку, що належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_3 підготувати та направити до ГУ ПФУ в Донецькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 лютого 2023 року, в якій навести такі відомості:
посадовий оклад - 4 970,00 грн;
оклад за військовим званням (майстер-сержант) - 1 560,00 грн;
надбавка за вислугу років (50%) - 3 265,00 грн;
надбавка за особливості проходження служби (65%) - 6 366,75 грн;
надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 497,00 грн;
премія (216%) - 10 735,20 грн;
всього грошове забезпечення - 27 393,95 грн.
Оскільки таким, що набрало законної сили, рішенням суду у справі № 200/5930/24 на ІНФОРМАЦІЯ_2 вже покладений обов'язок підготувати та надати до ГУ ПФУ в Донецькій області нову довідку про розміри грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2023 року у відповідності до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону № 2262, положень Постанови КМУ № 704, із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військове (спеціальне) звання, які розраховані шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб (2 684,00 грн), встановленого законом на 01 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 14 до Постанови КМУ № 704, надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах у відсотках, встановлених для відповідної категорії військовослужбовців за відповідною посадою та обчислених з урахуванням розмірів встановлених окладів станом на 2023 рік, згідно з Додатком 1 до доручення Міністра оборони України від 01 лютого 2023 року № 2683/з, та враховуючи Роз'яснення директора Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України, викладеними в листі за вих. № 423/6682 від 13 жовтня 2023 року, для перерахунку пенсії з 01 лютого 2023 року, немає необхідності повторно покладати на відповідача по суті ті ж самі обов'язки за наслідками розгляду цієї справи.
Відтак не підлягають задоволенню позовні вимоги в частині зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_3 оформити довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2023 року відповідно до вимог положень Постанови КМУ № 704, Положення № 414 та Порядку № 260, із зазначенням відомостей про розміри основних видів грошового забезпечення (надбавки за вислугу років) та розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки за особливості проходження служби), премії у грошовому виразі, обчисленому виходячи з розмірів посадового окладу, окладу за військове звання та оновленого грошового виразу надбавки за вислугу років, вказаних в довідці № ФС-93338/09/01/4245 від 18 грудня 2024 року про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року, з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 01 січня 2023 року у розмірі 2 684,00 грн і надати цю оновлену довідку до ГУ ПФУ в Донецькій області для перерахунку пенсії з 01 лютого 2023 року.
Крім того, застосований судом за наслідками розгляду цієї справи спосіб захисту порушеного права позивача забезпечує ефективне відновлення цього права.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Суд надав оцінку основним доводам і запереченням сторін. Решта доводів і заперечень учасників справи не спростовують висновків суду по суті позовних вимог.
Розподіл судових витрат.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з ч. 3 ст. 139 КАС при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Позивачем документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1 211,20 грн (квитанція від 04 червня 2025 року).
Докази здійснення інших судових витрат позивачем не надані.
Визначаючи кількість вимог немайнового характеру, заявлених позивачем, суд враховує, що вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумова для застосування інших способів захисту порушеного права (скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, зобов'язання прийняти рішення, вчинити дії чи утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дій чи бездіяльності є однією вимогою.
Суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, а тому на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягають присудженню судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1 211,20 грн.
Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_3 , місцезнаходження: АДРЕСА_3 ), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , які полягали у внесенні в довідку від 18 грудня 2024 року № ФС-93338/09/01/4245 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2023 року, яка видана ОСОБА_1 на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2024 року у справі № 200/5930/24, таких відомостей про розміри надбавки за вислугу років - «2 140,00 грн», надбавки за особливості проходження служби - «4 173,00 грн», надбавки за службу в умовах режимних обмежень - «326,00 грн», премії - «7 041,60 грн» та загальної суми грошового забезпечення - «20 210,60 грн».
3. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 лютого 2023 року, в якій навести такі відомості:
посадовий оклад - 4 970,00 грн;
оклад за військовим званням (майстер-сержант) - 1 560,00 грн;
надбавка за вислугу років (50%) - 3 265,00 грн;
надбавка за особливості проходження служби (65%) - 6 366,75 грн;
надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 497,00 грн;
премія (216%) - 10 735,20 грн;
всього грошове забезпечення - 27 393,95 грн.
4. В іншій частині позовних вимог - відмовити.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1 211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.
6. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
7. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
8. Повне судове рішення складено 04 грудня 2025 року.
Суддя Т.О. Кравченко