Україна
Донецький окружний адміністративний суд
04 грудня 2025 року Справа№200/6581/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії
27.08.2025 до Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 від 01.06.2007), в якій позивач просить суд визнати протиправною відмову Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області (84333, Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Ярослава Мудрого, буд. 11, код ЄДРПОУ 37841728) № Т-18/1443-25/1402.48/9-25 від 25.06.2025 у видачі паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-ХІІ; зобов'язати відповідача оформити та видати паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-ХІІ.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що у лютому 2024 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 звернулася із заявою про оформлення паспорта громадянина України зразка 1994 року у вигляді книжечки. Підставою для такого звернення слугували релігійні переконання, відмова надати згоду на обробку персональних данних через неприпустимість втручання держави у сімейне та особисте життя. Відмова видати паспорт у формі книжечки викладена в листі від 25.06.2025. Вважає наявним право на видачу паспорту у формі книжечки.
На підтвердження сплати судового збору у розмірі 1211,20 грн надана квитанція від 25.08.2025.
Ухвалою від 29.08.2025 прийнято до розгляду позовну заяву, відкрито провадження у справі, призначено розгляд справи в порядку спрощеного провадження без виклику сторін.
Відповідач подав відзив, в якому зазначено, що на сьогоднішній день нормами чинного законодавства чітко встановлено, що з 01 листопада 2016 року оформлення паспорта громадянина України здійснюється виключно у формі картки з безконтактним електронним носієм з використанням бланка (ID-картки), затвердженого Порядком № 302.
Зазначає, що на нові правовідносини (зокрема, щодо оформлення паспорта вперше особами, які досягли 16-річного віку та 18-річного віку), які виникли вже після прийняття Закону № 5492-VI, дія Положення № 2503-ХІІ, в якій визначається право на отримання паспорту без рішення суду, не поширюється. Зазначає, що Міністерством внутрішніх справ України на виконання вимог до абзацу п'ятого пункту 3 Постанови № 302 затверджено Тимчасовий порядок. Тимчасовим порядком визначено коло осіб, на яких він розповсюджує свою дію, а саме: особи, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання ДМС оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року.
Щодо поданих документів, зазначає, що ОСОБА_1 звернулася із заявою від 24.06.2025 (а не від 20.02.2024). У відповіді, наданій заявниці Краматорським відділом ГУ ДМС України у Донецькій області за № Т-18/6/1443-25/1402.48/9-25 від 25.06.2025 було допущено помилку в даті складання заяви ОСОБА_1 , а саме - замість 24.06.2025 написано 20.02.2024. Краматорським відділом ГУ ДМС України у Донецькій області було розглянуто вищевказану заяву ОСОБА_1 відповідно до вимог Закону України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 № 393/96-ВР та надано відповідь листом від 24.06.2025 за вих. № Т-18/6/1443-25/1402.48/9-25, де роз'яснено вимоги чинного законодавства України щодо порядку оформлення та видачі паспорта громадянина України, зокрема з детальним викладенням нормативно-правового регулювання цього питання. Звертає увагу, що до заяви від 24.06.2025 ОСОБА_1 не додано пакету документів за встановленим переліком відповідно до пункту 1 розділу ІІІ «Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України», у зв'язку з чим така заява розглянута Краматорським відділом ГУ ДМС України у Донецькій області відповідно до вимог Закону України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 № 393/96-ВР з роз'ясненням законодавчо визначеного алгоритму дій, необхідних для отримання паспорта громадянина України. Просив відмовити у задоволені позовних вимог.
Позивачем надано відповідь відзив, в якій зазначено, що в червні 2025 року позивач звернулася із вимогою оформити паспорт у форм книжечки, на яку надана відповідь від 25.06.2025. Разом з цим, адміністративна послуга у видачі паспорта на отримана позивачем. Зазначає, що відмова у наданні паспорту у формі книжечки з підстав не надання рішення суду, є такою, що суперечить вимогам чинного законодавства. Звертає увагу, що у відмові не зазначено, які саме документи не додані до заяви для отримання паспорту. Просив вимоги задовольнити.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких мотивів та підстав.
ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Дружківка, про що видано свідоцтво від 01.06.2007 серії НОМЕР_1 .
Згідно наданих документів, батьками ОСОБА_1 є: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (громадянин України), ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (громадянка України).
24 червня 2025 року ОСОБА_5 подана заява наступного змісту:
«Прошу мені оформити паспорт зразка 1994 року, так як у мене відсутній ідентифікаційний код». Будь-які додатки до заяви - відсутні.
За результатом розгляду заяви від 24.06.2025 (в листі помилково зазначено дату звернення «20.02.2024») в листі від 24.06.2025 №Т-18/6/1443-25/1402.48/9-25 Краматорським відділом Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області повідомлено про те, що оформлення паспортів зразка 1994 року на ім'я заявниці можливо у разі подання рішення суду, яке набрало законної сили та документів, зазначених в пункті 1 розділу ІІІ Тимчасового порядку, що затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.06.2019 №456 відповідно до абзацу п'ятого пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 302 «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України».
В листі від 28.08.2025 №1402.48/5811-25 Краматорським відділом Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області повідомлено Головне управління Державної міграційної служби України в Донецькій області про те, що гр. ОСОБА_1 дійсно 24.06.2025 звернулась до Краматорського відділу ГУ ДМС України в Донецькій області із заявою, написаною власноруч в довільній формі на аркуші формату А-4, щодо оформлення паспорта громадянина України зразка 1994 року у вигляді паспортної книжки на її ім'я; заяву ОСОБА_1 було зареєстровано 24.06.2025 засобами СЕД «Мегаполіс» за № Т-18/6/1443-25 в день звернення; будь-яких інших документів чи копій до заяви ОСОБА_1 не долучала; у відповіді, наданій заявниці Краматорським відділом ГУ ДМС України в Донецькій області за № Т-18/6/1443-25/1402.48/9-25 від 25.06.2025 року було допущено помилку в даті складення заяви ОСОБА_1 , а саме- замість 24.06.2025 написано 20.02.2024.
Не погоджуючись із відмовою у видачі паспорту позивач звернулася до суду.
До вказаних правовідносин суд застосовує наступні положення законодавства та робить висновки по суті спору.
Статтею 5 Закону України "Про громадянство України" № 2235-ІІІ від 18.01.2001 року (далі - Закон № 2235-ІІІ) визначено, що документом, що підтверджує громадянство України, є, зокрема, паспорт громадянина України.
Аналогічну норму містить стаття 21 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" від 20.11.2012 року № 5492-VI (далі - Закон № 5492-VI), яка визначає, що паспортом громадянина України є документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.
Згідно частини 1 статті 13 Закону № 5492-VI документами, оформлення яких встановлено цим Законом із застосуванням засобів Єдиного державного демографічного реєстру (далі - Реєстр), відповідно до їх функціонального призначення, є документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, яким є, зокрема, паспорт громадянина України. Згідно частини 3 статті 13 Закону №5492-VI паспорт громадянина України містить безконтактний електронний носій.
Як передбачено статтею 14 Закону № 5492-VI, форма кожного документа встановлюється цим Законом. Документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклета. Документи у формі книжечки на всіх паперових сторінках та на верхній частині обкладинки повинні мати серію та номер документа, виконані за технологією лазерної перфорації. Персоналізація документів у формі книжечки здійснюється за технологією лазерного гравіювання та лазерної перфорації. Персоналізація документів у формі картки виконується за технологією термодруку або лазерного гравіювання. Персоналізація документів здійснюється централізовано у Державному центрі персоналізації документів.
В силу частини 1 статті 21 Закону № 5492-VI паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.
Таким чином, чинним законодавством визначено право особи громадянина України, на отримання паспорта громадянина України як у формі книжечки, так і у формі картки.
До прийняття Закону № 5492-VI єдиним нормативним актом, який визначав порядок формування, видачі паспорту громадянина України, було Положення № 2503-XII, вимогами якого визначено, що паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України. Паспорт дійсний для укладання цивільно-правових угод, здійснення банківських операцій, оформлення доручень іншим особам для представництва перед третьою особою лише на території України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 302 (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), затверджено зразок бланка, технічного опису та Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України (далі - Порядок № 302).
Згідно з підпунктом 1 пункту 7 Порядку № 302, оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін та видача паспорта здійснюються особі, яка досягла 14-річного віку, - на підставі заяви-анкети, поданої нею особисто.
Приписами пункту 24 Порядку № 302 закріплено дії працівників під час приймання документів для оформлення, обміну паспорта, зокрема передбачено, що працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта під час приймання документів від заявника перевіряє повноту поданих заявником документів, зазначених у пунктах 35, 46 і 69 цього Порядку, відповідність їх оформлення вимогам законодавства.
У разі виявлення факту подання не всіх необхідних документів або подання документів, оформлення яких не відповідає вимогам законодавства, територіальний орган ДМС/територіальний підрозділ ДМС, уповноважений суб'єкт інформує заявника про відмову в прийнятті документів із зазначенням підстав такої відмови. За бажанням заявника відмова надається в письмовому вигляді.
Заявник має право повторно звернутися до територіального органу/ територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта в разі зміни або усунення обставин, у зв'язку з якими йому було відмовлено в прийнятті документів.
Відповідно до пункту 101 Порядку № 302 встановлено, що у рішенні про відмову в оформленні чи видачі паспорта, яке доводиться до відома заявника в порядку і строки, встановлені законодавством, зазначаються підстави відмови.
Разом з цим, постановою Кабінету Міністрів України від 03 квітня 2019 року № 398 внесено зміни до пункту 3 Порядку № 302, а саме, що Державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року.
Згідно пункту 1 Тимчасового порядку № 456 визначено порядок подання документів, їх розгляду і прийняття рішення про оформлення та видачу паспорта громадянина України зразка 1994 року особі, щодо якої прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання ДМС оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року, засвідчене в установленому законодавством порядку.
На час звернення ОСОБА_1 до Краматорського відділу ГУ ДМС України у Донецькій області діяло два нормативних акта: Положення № 2503-XII і Постанова № 302.
Під час розгляду справи судом встановлено, що ОСОБА_6 , звернулася із заявою від 24.06.2025 наступного змісту: «Прошу мені оформити паспорт зразка 1994 року, так як у мене відсутній ідентифікаційний код». При цьому, суд вважає за необхідне зауважити, що будь-які документи до зави не додані.
Також судом встановлено, що відмова у видачі паспорта-книжечки (лист від 25.06.2025 року № Т-18/6/1443-25/1402.48/9-25) обмовлена як:
1) відсутністю рішення суду, так і
2) необхідністю подання документів, зазначених в пункті 1 розділу ІІІ Тимчасового порядку.
В листі-відповіді управлінням також повідомлено про перелік документів, що підлягають наданню для отримання паспорта книжечки зразка 1994 року згідно Тимчасового порядку, а саме, необхідно надати: 1) заяву; 2) рішення суду; 3) свідоцтво про народження або документ, що підтверджує факт народження, виданий компетентними органами іноземної держави; 4) оригінали документів, що підтверджують громадянство та посвідчують особу батьків (або одного з них), що на момент народження особи перебували(в) у громадянстві України (для підтвердження факту належності особи до громадянства України). У разі відсутності таких документів або в разі, якщо батьки (чи один із батьків) такої особи на момент її народження були (був) іноземцями(ем) або особами(ою) без громадянства, або в разі набуття особою громадянства України на території України подається довідка про реєстрацію особи громадянином України; 5) дві фотокартки розміром 3,5 x 4,5 см; 6) довідку про реєстрацію / зняття з реєстрації місця проживання особи; 7) довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (для внутрішньо переміщених осіб); 8) посвідчення про взяття на облік бездомної особи, видане відповідним центром обліку бездомних осіб (для бездомних осіб).
Отже, посилання позивача на те, що відмова у наданні паспорта у формі книжечки лише з підстав відсутності рішення суду є неприйнятним, та таким, що спростовується наданою відповіддю.
За встановлених під час розгляду справи судом обстави н, слід звернути увагу, що Наказ Міністерства внутрішніх справ України № 456 від 06.06.2019 «Про затвердження Тимчасового порядку оформленні і видачі паспорта громадянина України» хоч і містить форму заяви про видачу паспорта громадянина України (додаток 1), проте цей наказ, виходячи із його суті і змісту, не може бути застосовано у спірних правовідносинах, оскільки на дату подання документів відсутнє на користь заявниці рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року.
Водночас, Верховний Суд неодноразово наголошував на тому, що реалізація волевиявлення особи на отримання паспорта, незалежно від його форми, здійснювалась і здійснюється шляхом подання заяви-анкети до компетентного органу разом із об'єктивно необхідними для цього документами, зокрема для паспорта зразка 1994 року - двома фотокартками і свідоцтвом про народження (від 21.11.2018 у справі № 821/1974/17, від 26.06.2019 у справі № 0840/3992/18, від 19.07.2019 у справі № 2340/2876/18, від 25.07.2019 у справі №807/85/18, від 07.08.2019 у справі № 520/11053/18, від 29.11.2019 у справі № 260/1414/18, від 10.12.2020 у справі № 240/575/20).
Наведене свідчить про те, що до спірних правовідносин має бути застосоване Положення № 2503-ХІІ, а не Тимчасовий порядок № 456.
Щодо дотримання позивачем порядку подання об'єктивно необхідних документів, суд зазначає таке.
Пунктами 13, 14 Положення № 2503-XII визначено, що для одержання паспорта громадянин подає:
заяву за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України;
свідоцтво про народження;
дві фотокартки розміром 35 Ч 45 мм;
у необхідних випадках - документи, що підтверджують громадянство України.
За видачу паспорта справляється державне мито.
Суд звертає увагу, що зразка форми заяви, встановленого Міністерством внутрішніх справ України для реалізації пункту 13 Положення № 2503-XII на сьогодні немає.
Таким чином, позивач, подававши заяву довільної форми, в якій просила оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року, що за своєю суттю та змістом відображає волевиявлення особи на його отримання, діяла у відповідності до вимог пункту 13 Положення № 2503-XII.
Разом з цим, суд акцентує увагу, що позивачем при зверненні до відповідача щодо отримання паспорта-книжечки не дотримано вимог Положення № 2503-ХІІ, оскільки не подано встановлені цим нормативно-правовим актом документи (зокрема, свідоцтво про народження, дві фотокартки, у необхідних випадках - документи, що підтверджують громадянство України).
Не подання документів до заяви, також слугувало підставою для відмови у наданні паспорта книжечки.
Адміністративні суди у відповідності до приписів частини другої статті 2 КАС України щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, серед іншого, (1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; (8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Враховуючи те, що під час розгляду справи, судом встановлено, що відмова у видачі паспорта обумовлена недотриманням позивачем Тимчасового порядку №456, разом з цим до спірних правовідносин застосовним є Положення № 2503-ХІІ, суд дійшов висновку, що викладена у листі від 25.06.2025 № Т-18/6/1443-25/1402.48/9-25 відмова є протиправною та такою, що підлягає скасуванню.
В той же час, суд не вбачає підстав для задоволення вимоги позивача про зобов'язання Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області оформити та видати паспорт у формі книжечки ОСОБА_1 з огляду на таке.
Верховний Суд неодноразово вказував, що реалізація волевиявлення громадянина на отримання паспорта, незалежно від форми такого, здійснювалася і здійснюється шляхом подання заяви-анкети до компетентного органу особисто особою, яка звертається за отриманням паспорта, із зазначенням інформації та долученням документів, які передбачені вимогами чинного законодавства. При цьому, дотримання особою певних правил, пов'язаних з процедурою оформлення та видачі паспорта, зокрема щодо дотримання форми заяви, є обов'язковим.
Так, реалізація волевиявлення особи на отримання паспорта, здійснюється шляхом подання заяви до компетентного органу разом із об'єктивно необхідними для цього документами, щонайменше тими, що передбачені п.13 Положення №2503-XII.
Прийняттю компетентним органом рішення про оформлення особі паспорта громадянина України передує звернення заявника з заявою відповідного змісту та необхідним пакетом документів, перевірка на повноту та відповідність оформлення яких вимогам законодавства України здійснюється працівником цього органу.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 звернулась до Краматорського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області із заявою-вимогою щодо оформлення паспорта громадянина України у формі книжечки. Проте вказана заява не містить додатків.
Відповідач у відзиві на позов заперечує подання будь-яких документів, необхідних для оформлення паспорта, при цьому позивачем не спростовано цих тверджень.
Таким чином, звернення ОСОБА_1 до уповноваженого органу із наданням необхідних документів не доведено.
У зв'язку із цим, визначений позивачем у позовній заяві спосіб захисту його порушеного права не може бути застосований судом при вирішенні спірних правовідносин, позаяк недотримання позивачем вимог в частині подання необхідного переліку документів для оформлення паспорта унеможливлює прийняття рішення уповноваженим суб'єктом про його оформлення та суперечить процедурі, визначеній Положенням № 2503-XII.
Суд зазначає, що відповідно до ч. 4 ст. 245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Відтак, обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву від 24.06.2025 та прийняти рішення із врахуванням правової оцінки, наданої судом.
Підсумовуючи наведене, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.
Враховуючи те, що фактично позов задоволено, оскільки відмова у видачі паспорта визнана протиправною, а зобов'язання вчинити певні дії є похідною вимогою, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача судовий збір у розмірі 1211,20 грн, який сплачено та зараховано до державного бюджету.
Керуючись статтями 9, 14, 73 - 78, 242 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково .
Визнати протиправною відмову, оформлену листом Краматорського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області викладену від 24.06.2025 №Т-18/6/1443-25/1402.48/9-25, щодо видачі ОСОБА_1 паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до "Положення про паспорт громадянина України", затвердженого постановою Верховної ради України від 26.06.1992 року № 2503-XIІ.
Зобов'язати Головне управління Державної міграційної служби України в Донецькій області (84333, Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Ярослава Мудрого, буд. 11, код ЄДРПОУ 37841728) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 від 01.06.2007) від 24.06.2025 про видачу паспорта громадянина України у формі книжечки зразка 1994 року з урахуванням правових висновків, наданих судом у рішенні.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області (84333, Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Ярослава Мудрого, буд. 11, код ЄДРПОУ 37841728) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 від 01.06.2007) судовий збір у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.О. Кошкош