26 листопада 2025 рокуСправа №160/26457/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Кучми К.С., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить:
- визнати протиправними дії Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області, які полягають у незастосуванні статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" при призначенні їй пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1;
- зобов'язати Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та провести виплату їй пенсії відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" у розмірі 80% її середньої заробітної плати, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з дня призначення пенсії, а саме з 14.08.2024 року, з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовної заяви зазначено, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31.10.2024 у справі №160/24656/24 зобов'язано Головне управління ПФУ в Житомирській області призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до п.«а» ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з урахуванням та в редакції відповідно до рішення Конституційного Суду України №1-p/2020 від 23.01.2020 року - з 14.08.2024 року. Після виконання зазначеного рішення суду, пільговий стаж за Списком №1 складає 33 роки. Натомість, розмір пенсії позивача було обчислено з порушенням законодавства, а саме не застосовано ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Відповідно до записів трудової книжки позивача вона працювала на посадах, які мають пільгових характер роботи. Так, маючи більше 7,5 років за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, позивач вважає, що має право на обчислення пенсії у розмірі 80% своєї заробітної плати (доходу) відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та яка кореспондується з абз.3 ч 1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». 24.07.2025 року позивач звернулася до відповідача із заявою про надання їй інформації щодо не застосування ст.8 вказаного Закону. Так, листом від 21.08.2025 року відповідач зазначив, що з матеріалів електронної пенсійної справи документів, що б підтверджували наявність 7,6 років роботи на підземних роботах позивача відсутні, а тому застосувати ст.8 Закону немає підстав. Із зазначеним позивач не погоджується, оскільки має необхідний пільговий стаж по Списку № 1 для обчислення пенсії відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», який становить більше 20 років.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.09.2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідачу позов з додатками та зазначена ухвала суду доставлені до його електронного кабінету 18 та 23 вересня 2025 року, що підтверджується відповідними довідками наявними матеріалах справи. Але відзиву на позовну заяву, відповідач до теперішнього часу на адресу суду не надіслав.
Згідно із ч.2 ст.175 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву, у встановлений судом строк без поважних причин, суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Дослідивши матеріали справи, враховуючи позицію позивача, викладену в позовній заяві, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному та об'єктивному розгляді обставин справи, суд встановив наступні обставини справи.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Дніпропетровській області з 14.08.2024 року та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31.10.2024 року по справі №160/24656/24.
Так, рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31.10.2024 року по справі №160/24656/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області, Головного управління ПФУ в Житомирській області про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково, а саме:
- визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління ПФУ в Житомирській області про відмову у призначенні пенсії №047150014522 від 22.08.2024 року про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1;
- зобов'язано Головне управління ПФУ в Житомирській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до п.«а» ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з урахуванням та в редакції відповідно до рішення Конституційного Суду України №1-p/2020 від 23.01.2020 року - з 14.08.2024 року;
- у задоволенні решти позовних вимог - відмовлено;
- здійснено розподіл судових витрат.
Натомість, розмір пенсії позивача було обчислено без застосування ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
24.07.2025 року позивач звернулася до відповідача із заявою про надання їй інформації щодо не застосування ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Однак, листом Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області від 21.08.2025 зазначено, що за матеріалами електронної пенсійної справи до пільгового стажу за Списком №1 зараховано всі періоди відповідно до довідок наданих підприємством ПАТ "ІнГЗК" з урахуванням проведеної атестації. Станом на 01.09.2023 загальний стаж зарахований по 31.08.2023 та складає 33 років 1 день, робота за Списком № 1 складає 33 роки. За матеріалами електронної пенсійної справи позивача документів, що підтверджували б наявність у 7,6 років роботи на підземних роботах у неї відсутні, а тому застосовувати статтю ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»від 02.09.2008 року №345-VI не має підстав.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, а також регулювання порядку формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, визначені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі - Закон №1058-IV).
Згідно із пунктом 1 частини першої статті 8 Закону № 1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Відповідно до абзаців першого, другого пункту 2 розділу XV Прикінцеві положення Закону № 1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Статтею 114 Закону № 1058-IV врегульовані питання щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.
Згідно із частиною першою статті 114 Закону № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Відповідно до абзацу першого пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
За змістом абзацу першого частини третьої статті 114 Закону № 1058-IV працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
За змістом частини п'ятої статті 114 Закону № 1058-IV, у разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до частин другої і третьої цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.
Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (абзац перший частини першої статті 24 Закону № 1058-IV).
Відповідно до абзацу першого частини другої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом (абзац дев'ятий частини третьої статті 24 Закону № 1058-IV).
Абзацом десятим частини третьої статті 24 Закону № 1058-IV передбачено, що за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (абзац перший частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV).
Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років (абзац третій частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV).
Згідно із преамбулою Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" від 02.09.2008 року № 345-VI (далі - Закон № 345-VI) цей Закон спрямований на підвищення престижності шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв'язанні соціально-побутових проблем шахтарів.
Статтею 1 Закону № 345-VI передбачено, що дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Згідно із абзацом 3 частини першої статті 28 Закону № 1058-IV мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Статтею 8 Закону № 345-VI визначені особливості пенсійного забезпечення шахтарів, відповідно до яких мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку про те, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком, в тому числі, з урахуванням понаднормового стажу, встановленого статтею 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
При цьому, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у Списку №1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день. Тобто, державою встановлено додаткову соціальну гарантію отримання пенсійної виплати особам, на яких поширюється дія Закону № 345-VI, і застосовується такий механізм безпосередньо під час розрахунку розміру пенсії.
Відповідний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду від 26 жовтня 2022 року у справі № 200/591/19-а (провадження № К/9901/19494/19), який підлягає врахуванню судом відповідно до частини п'ятої статті 242 КАС України.
З матеріалів справи вбачається, що спір виник щодо правомірності незастосування до розміру пенсії позивача мінімального розміру пенсії, встановленого у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, відповідно до ст.8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Так, для призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №1 позивачем будо надано відповідачу трудову книжки серії НОМЕР_1 від 22.06.1993 року, зі змісту якої слідує, що вона працювала на посадах які мають пільгових характер роботи, а саме:
- з 01 серпня 1995 року по 31 жовтня 1996 року стовбуровою підземною на шахті ІнГ3К на ДП «Кривбасшахтозактитття»;
- з 01 листопада 1996 року по 23 липня 2000 року підземною стовбуровою на загальноцеховій дільниці шахтобудівельного управління, зайнята повний робочий день на підземних роботах на ПрАТ «Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат»;
- з 24 липня 2000 року по 07 червня 2004 року підземною стовбуровою на дільниці енергетичної служби №10 шахтобудівельного управління, зайнята повний робочий день на підземних роботах на ПрАТ «Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат»;
- з 08 червня 2004 року по 02 липня 2006 року підземною стовбуровою на дільниці №44 енерго-механічній шахтобудівельного управління, зайнята повний робочий день на підземних роботах на ПрАТ «Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат»;
- з 03 липня 2006 року по 31 липня 2006 року підземною стовбуровою на дільниці №4 енерго-механічній дробильної фабрики, зайнята повний робочий день на підземних роботах на ПрАТ «Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат»;
- з 01 серпня 2006 року по 02 серпня 2016 року підземною стовбуровою виробничої дільниці №1 (підземний тракт) дробильної фабрики, зайнята повний робочий день на підземних роботах на ПрАТ «Інгулецький гірничо-збагачувальний комбінат».
Крім того, пільговий стаж позивача підтверджується архівною довідкою від 10 червня 2025 року №39/01/06 та довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 13 серпня 2024 року №323.
Вказана професія (посада) за результатами проведення атестацій робочих місць, які проводились: 25 серпня 1994 року наказ №262, 18 серпня 1999 року наказ №481, 18 липня 2000 року наказ №454, 02 квітня 2004 року наказ №307, 17 травня 2004 року наказ №447, 24 липня 2006 року наказ №901, 02 березня 2005 року №246, 24 лютого 2010 року наказ №137, 29 серпня 2014 року наказ №584 було атестовано за Списком №1 розділ 1 позиція 1010100а, затвердженого постановою КМУ №162 від 11 березня 1994 року; Списком №1 розділом 1 підрозділом 2 позицією 1.2а затвердженого постановою КМУ №36 від 16 березня 2003 року, що підтверджується витягами з наказів про проведення атестацій робочих місць.
Згідно із архівною довідкою від 10 червня 2025 року №39/01/06 позивач працювала в ШУ №3 Державного спеціалізованого будівельно-монтажного тресту підземного будівництва та реконструкції шахт і кар?єрів «Кривбасшахтопроходка» і стаж роботи за Списком №1 підземною стовбуровою склав 1 рік 3 місяці.
Згідно із довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 13 серпня 2024 року №323 та витягів з наказів про проведення атестацій робочих місць позивач працювала в Цеху «Шахтобувівне управління», «Шахтобудівельний цех», Шахто «Центральна», «Дробильна фабрика» і стаж роботи за Списком №1 підземною стовбуровою за період з 01 листопада 1996 року по 31 грудня 2007 року склав 11 років 02 місяці, за 2008 рік 12 місяців, за 2009 рік 12 місяців, за 2010 рік 12 місяців, за 2011 рік 12 місяців, за 2012 рік 12 місяців, за 2013 рік 12 місяців, за 2014 рік 12 місяців, за 2015 рік 11 місяців 26 днів, що в загальному підрахунку складає більше 18 років.
Даними довідками, витягами з наказів про проведення атестацій робочих місць та трудовою книжкою підтверджено роботу позивача в підземних умовах на шахтобудівних підприємствах та даний стаж у сукупності складає більше 20 років.
Відповідно до відомостей зазначених у листі відповідача від 21.08.2025, пільговий стаж позивача по Списку № 1 становить 33 роки.
Так, маючи більше 7,5 років за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, позивач має право на обчислення пенсії у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та яка кореспондується з абз.3 ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Щодо дати з якої повинен бути зроблений перерахунок пенсії позивача слід зазначити, що відповідно до ч.4 ст.45 Закону № 1058-IV перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:
у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Отже, право на перерахунок пенсії позивач має з моменту звернення її з відповідною заявою, а саме 24.07.2025 року.
Враховуючи наведене, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачу відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абз.3 ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з 24.07.2025 року, та з урахуванням раніше виплачених сум.
У задвооленні решти позову позивачу слід відмовити.
Суд також застосовує позицію ЄСПЛ, сформовану в пункті 58 рішення у справі "Серявін та інші проти України" (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) №303-A, пункт 29).
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 1 статті 9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із частинами 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В силу ч.3 ст.90 КАС України, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовну заяву слід задовольнити частково з викладених вище підстав.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд керується вимогами частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якими при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Судом встановлено, що позивач сплатив судовий збір за подання даного адміністративного позову до суду у сумі 968,96 грн.
Відтак, відповідно до положень ч.1 ст.139 КАС України, суд стягує на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача суму сплаченого судового збору розмірі 484,48 грн. (968,96 грн. : 2).
У період з 09.11.2025 року по 25.11.2025 року (включно) суддя Кучма К.С. перебував у відрядженні, у зв'язку з чим рішення ухвалено у перший робочий день 26.11.2025 року.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.8, 9, 72, 77, 132, 139, 241 - 246, 250, 262 КАС України, суд,
Позовну заяву - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, які полягають у незастосуванні статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" при призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" у розмірі 80% середньої заробітної плати, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з дня призначення пенсії, а саме з 24.07.2025 року, та з урахуванням раніше виплачених сум.
У задоволенні решти позовної заяви - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул.Набережна Перемоги, буд.26, м.Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ) судові витрати по справі у розмірі 484,48 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 КАС України та може бути оскаржено в строки, передбачені статтею 295 КАС України.
Суддя К.С. Кучма