Рішення від 05.12.2025 по справі 160/27170/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 грудня 2025 рокуСправа №160/27170/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Златіна Станіслава Вікторовича

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

УСТАНОВИВ:

23.09.2025року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_2 , в якій просить:

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 , що полягає у невнесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів актуальних даних про статус придатності ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 до військової служби та про виключення ОСОБА_1 з військового обліку на підставі довідки військово-лікарської комісії №1/982 від 25.03.2022 р;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів актуальні відомості про ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , а саме інформацію про статус придатності ОСОБА_1 до військової служби та інформацію про виключення ОСОБА_1 з військового обліку на підставі довідки військово-лікарської комісії №1/982 від 25.03.2022р.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідно до довідки ВЛК №1/982 від 25.03.2022 року, позивач визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. Позивач звернувся через представника-адвоката та самостійно з заявою до відповідача про внесення відомостей щодо виключення з військового обліку, однак відповідач повідомив позивача, що заява щодо внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів подана неналежним суб'єктом. Позивач вважає бездіяльність відповідача щодо невнесення відомостей щодо виключення його з військового обліку військовозобов'язаних протиправною, що і стало підставою звернення до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 23.09.2025р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

03.12.2025 року від Центрально-Чечелівського об'єднаного районного у м. ІНФОРМАЦІЯ_4 надійшов відзив щодо заявлених позовних вимог, в якому відповідач просив суд відмовити в задоволенні позову. До ІНФОРМАЦІЯ_5 12.08.2025 надійшла заява Позивача ві 06.08.2025 (вх. № 17766). Листом від 19.08.2025 № 3/6700 Відповідач повідомив Позивача про результат розгляду його заяви. Однак лист Відповідача від 19.08.2025 № 3/6700, направлений за трек-номером 4900600058725, було повернуто АТ «УКРПОШТА» у зв'язку з закінченням терміну зберігання, про що АТ «УКРПОШТА» 06.09.2025 зроблена відповідна відмітка на конверті. Зазначений факт також безперечно підтверджується і перевіркою статусу відстеження за трек-номером 4900600058725. Відповідач вважає позовні вимоги Позивача необґрунтованими та безпідставними, а позовну заяву такою, яка задоволенню не підлягає.

Дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, суд встановив такі обставини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , з 23.03.2022 року виключений з військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_7 , на підставі статті 78 «а» графи II Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, служби у військовому резерві, що підтверджується копією військового квитна сергія НОМЕР_2 та копією Довідки ВЛК №1/982 від 25.03.2022 року, у якій вказано, що позивач непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку.

06.08.2025 року позивач через представника - адвоката звернувся до відповідача із заявою про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо виключення його з військового обліку. На підтвердження повноважень адвокат до заяви від 06.08.2025 року додав ордер.

Листом від 20.08.2025року за №4/1/6758 Центрально-Чечелівський об'єднаний районний у м. ІНФОРМАЦІЯ_4 , повідомило позивача коригування або внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ОСОБА_1 необхідно особисто з'явитись до ІНФОРМАЦІЯ_2 . Відтак, заява щодо внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, подана адвокатом, є заявою, що подана неналежним суб'єктом.

Також позивач самостійно направив до відповідача заяву від 06.08.2025 року, у якій просив внести відомості до Єдиного державного реєстру рпизовників, військовозобов'язаних та резервістів (система "Оберіг"), з урахуванням інформації, яка вказана у довідці ВЛК від 25.03.2022 року та надати копію документа на підтвердження внесених відомостей до Єдиного державного реєстру рпизовників, військовозобов'язаних та резервістів (система "Оберіг").

19.08.2025 року відповідач надав лист-відповідь № 3/6700 на заяву позивача від 06.08.2025 року, у якій вказав, що 23.03.2022 року ВЛК визнала позивача непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, але свідоцтво про хворобу не складено, на затвердження штатної ВЛК не направлялось. На даний час підстави для виключення з військового обліку відсутні, внесення інформації до ЄДРВП неможливе. Для вирішення Вашого питання необхідно повторно пройти ВЛК відповідно до чинного законодавства.

Вважаючи протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо невнесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення з військового обліку, позивач звернувся до суду.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.

Згідно частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 1 Закону України від 25.03.1992 року № 2232-XII "Про військовий обов'язок і військову службу" (далі - Закон № 2232-XII) захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Частиною 1 ст. 2 Закону № 2232-XII встановлено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.

Особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави є військовозобов'язаними (ч. 9 ст. 1 Закону № 2232-XII).

Згідно з ч. 10 ст. 1 Закону № 2232-XII громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, зокрема, виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Пунктом 11 статті 38 Закону № 2232-XII визначено, що призовники, військовозобов'язані, резервісти в разі зміни їх сімейного стану, стану здоров'я, адреси місця проживання (перебування), номерів засобів зв'язку та адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти), освіти, місця роботи, посади зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідні органи, де вони перебувають на військовому обліку, у тому числі у випадках, визначених Кабінетом Міністрів України, через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-телекомунікаційні системи.

Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року №1487, визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації).

Відповідно до п. 2 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі - призовники, військовозобов'язані та резервісти) визначені в Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" від 16 березня 2017 року № 1951-VIII (далі Закон № 1951-VIII).

Статтею 1 Закону № 1951-VIII визначено, що Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Частиною 1 ст.5 Закону № 1951-VIII передбачено, що держателем Реєстру є Міністерство оборони України (далі - Держатель Реєстру), розпорядником Реєстру є Генеральний штаб Збройних Сил України (далі - розпорядник Реєстру), а Служба безпеки України та розвідувальні органи України є органами адміністрування та ведення Реєстру. Адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру.

Відповідно до ч.1 ст. 6 Закону № 1951-VIII до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості:

1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Пунктом 2 ч.1 ст. 9 № 1951-VIII передбачено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право, зокрема, звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Відповідно до п.8 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 559 (далі Порядок № 559), військово-обліковий документ в електронній формі містить такі відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (за наявності):

1) прізвище;

2) власне ім'я (усі власні імена);

3) по батькові (за наявності);

4) дата народження;

5) реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку у паспорті);

6) окремий номер запису в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

7) відомості про результати медичних оглядів, що проводилися з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку;

8) відомості про наявність відстрочки від направлення для проходження базової військової служби для призовників або відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період (бронювання) для військовозобов'язаних та резервістів;

9) військове звання (для військовозобов'язаних та резервістів);

10) військово-облікова спеціальність;

11) відомості про виконання військового обов'язку (категорія обліку);

12) відомості про військовий облік (вид обліку та територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в якому перебуває на обліку);

13) відомості щодо звернення або надсилання до Національної поліції повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення;

14) адреса місця проживання;

15) номери засобів зв'язку;

16) адреси електронної пошти (за наявності);

17) дата і час оновлення облікових даних призовником, військовозобов'язаним та резервістом;

18) дата і час формування військово-облікового документа в електронній формі.

Згідно з абз. 5 п.7 Порядку №559, у разі коли відомості, зазначені у підпунктах 1-5, 8, 11-13 пункту 8 цього Порядку, на момент зчитування не відповідають відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, військово-обліковий документ в електронній формі вважається недійсним.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 559 у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:

у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;

в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.

Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.

Таким чином, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відповідальними особами за ведення Реєстру до обов'язку яких належить, зокрема, внесення змін до персональних та службових даних військовозобов'язаних на підставі відомостей, що подаються органу ведення Реєстру військовозобов'язаними.

Системний аналіз наведених норм чинного законодавства України дає підстави дійти висновку про те, що військовозобов'язаний має право звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо виправлення недостовірних відомостей у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів. У разі невідповідності відомостей, зазначених у військовому квитку, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін у паперовій формі повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку. Вказані дії вчиняються особисто військовозобов'язаним, та законодавством не передбачено виправлення відомостей, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, на підставі звернення представників військовозобов'язаних.

З матеріалів справи видно, що позивач звернувся до відповідача 06.08.2025року з заявою про внесенні відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів виключення ОСОБА_1 із військового обліку на підставі довідки ВЛК № 1/982 від 25.03.2022 року, у якій вказано, що позивач непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , з 23.03.2022 року виключений з військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_7 , на підставі статті 78 «а» графи II Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, служби у військовому резерві, що підтверджується копією військового квитна сергія НОМЕР_2 .

Суд зазначає, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, до компетенції та обов'язків якого належить внесення змін до персональних та службових даних військовозобов'язаних в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, після отримання від позивача заяви та документів, повинен був внести зміни до Реєстру, чого зроблено не було.

Суд зазначає, що відповідно до пункту 22.7. Положення Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України № 402 від 14.08.2008 року (у редакції від 16.04.2021 року) Постанова ВЛК про придатність військовослужбовця (військовозобов'язаного, резервіста) до військової служби оформлюється довідкою ВЛК, затвердженню штатною ВЛК не підлягає.

Разом з тим, позивач виконав усі необхідні та залежні від нього дії, які вимагалися нормами чинного законодавства, як на час проходження ним ВЛК (пройшов медичний огляд, подав відповідачу військово-обліковий документ для внесення відповідних записів), так і протягом часу до звернення з позовом до суду (письмово звернувся до відповідача з заявою внести актуальні дані про позивача до Реєстру) та очікував від відповідача вчинення всіх необхідних і передбачених законодавством дій щодо позивача.

У разі невідповідності відомостей, зазначених у військовому квитку відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку у паперовій формі або в електронній формі.

Таким чином, бездіяльність відповідача щодо не внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів актуальних даних про статус придатності позивача до військової служби та про виключення з військового обліку на підставі довідки військово-лікарської комісії є протиправною, а тому слід зобов'язати відповідача внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів актуальні відомості про позивача, а саме інформацію про статус придатності ОСОБА_1 до військової служби та інформацію про виключення ОСОБА_1 з військового обліку на підставі довідки військово-лікарської комісії №1/982 від 25.03.2022р.

Судові витрати покладаються на відповідача згідно вимог ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. 9, 72-77, 90, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії -задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 , що полягає у невнесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів актуальних даних про статус придатності ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 до військової служби та про виключення ОСОБА_1 з військового обліку на підставі довідки військово-лікарської комісії №1/982 від 25.03.2022 р.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів актуальні відомості про ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , а саме інформацію про статус придатності ОСОБА_1 до військової служби та інформацію про виключення ОСОБА_1 з військового обліку на підставі довідки військово-лікарської комісії №1/982 від 25.03.2022р.

Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_2 за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 сплачену суму судового збору у розмірі 1211,20 грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя С.В. Златін