Рішення від 05.12.2025 по справі 140/7968/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 грудня 2025 року ЛуцькСправа № 140/7968/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Сороки Ю.Ю.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача Генеральний штаб Збройних Сил України, Військова частина НОМЕР_2 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (через адвоката Сівач Ірини Анатоліївни) звернувся до Військової частини НОМЕР_1 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача Генеральний штаб Збройних Сил України, Військова частина НОМЕР_2 про визнання протиправною бездіяльності Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України щодо невиконання розпорядження начальника Генерального штабу Збройних сил України від 08.01.2025 року № 8 щодо переміщення позивача для проходження військової служби до військової частини НОМЕР_2 .

Зобов'язання Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України в найкоротший термін виконати розпорядження начальника штабу Збройних сил України від 08.01.2025 року щодо переміщення позивача для проходження військової служби до військової частини НОМЕР_2 .

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що позивач проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_3 . ОСОБА_1 був поданий через Портал "Армія+" рапорт на переміщення в іншу військову частину, а саме: у Військову частину НОМЕР_2 .

Наказом начальника Генерального штабу Збройних Сил України від 08.01.2025 №8 позивача переміщено для проходження військової служби до в/ч НОМЕР_2 , але всупереч наказу Генерального штабу Збройних Сил України від 08.01.2025 №8 командування в/ч НОМЕР_1 не здійснюють жодних дій по переміщенню Позивача і виконанню наказу Генерального штабу Збройних Сил України від 08.01.2025 №8.

Поданий позивачем рапорт був погоджений Кадровим центром Збройних Сил, згідно вимогам Порядку реалізації експериментального проекту щодо вдосконалення механізму переміщення військовослужбовців Збройних Сил за їх ініціативою, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.11.2024 №1291, а відтак підстави для відмови у переміщенні по службі позивача відсутні. А результатом погодження рапорту є наказ Генерального штабу Збройних Сил України від 08.01.2025 №8.

Відповідно до п.109. Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України № 1153/2008 вибуття до нового місця служби військовослужбовця здійснюється після надходження витягу з наказу відповідного командира (начальника) військової частини про призначення, в тому числі доведеного технічними засобами передачі документованої інформації. Виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини має відбутися після здавання посади, але не пізніше ніж через місяць від дня одержання військовою частиною зазначеного витягу з наказу або іншого письмового повідомлення про переміщення по службі військовослужбовця.

До зазначеного строку не включається час перебування військовослужбовця у відпустці, відрядженні, на лікуванні чи під вартою.

Отже, відсутність жодних дій відповідача щодо переміщення позивача його протиправною бездіяльністю, що порушує право позивача щодо проходження військової служби.

За таких підстав просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 21 липня 2025 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

У відзиві на позовну заяву від 5.08.2025 року відповідач позов не визнав. Пояснив, що положення Порядку реалізації експериментального проекту щодо вдосконалення механізму переміщення військовослужбовців Збройних Сил за їх ініціативою, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.11.2024 №1291 визначає категорії військовослужбовців, для яких не є обов'язковим отримання погодження командира військової частини, в якій проходить службу військовослужбовець.

ОСОБА_1 не звертався до командування військової частини НОМЕР_1 для отримання відповідного погодження. За таких обставин очевидним є те, що рапорт сержанта ОСОБА_1 за переліком доданих документів не відповідав вимогам, встановленим у п. 6 Порядку № 1291.

Згідно із п.8 Порядку № 1291 Кадровий центр Збройних Сил перевіряє поданий військовослужбовцем рапорт на відсутність підстав для відмови у переміщенні. Строк для проведення такої перевірки становить 72 години з моменту надходження рапорту до Кадрового центру Збройних Сил.

П.9 Порядку № 1291 встановлено, що у переміщенні військовослужбовця відмовляється за наявності однієї з таких підстав: 1) військовослужбовець не належить до жодної з категорій, що визначена пунктом 5 цього Порядку; 2) військовослужбовець проходить військову службу у військовій частині менше шести місяців або менше одного року з моменту його попереднього переміщення за власною ініціативою (крім військовослужбовців, які переміщуються на підставі підпункту 4 пункту 5 цього Порядку, та військовослужбовців, які під час дії воєнного стану вперше самовільно залишили військові частини чи місця проходження служби або дезертирували, за умови підтвердження наміру повернутися для продовження проходження військової служби або військова служба яких продовжена після їх добровільного прибуття до визначених військових частин); 3) до рапорту не додані документи, передбачені пунктом 6 цього Порядку.

Будь-які інші підстави для відмови у переміщенні військовослужбовця заборонені

Враховуючи невідповідність поданого рапорту вимогам п.6 Порядку № 1291, Кадровий центр Збройних Сил України повинен був відмовити у переміщенні позивача, натомість рапорт ОСОБА_1 було неправомірно погоджено Кадровим центром Збройних Сил України та безпідставно підготовано проект розпорядження начальника Генерального штабу Збройних Сил України щодо його переміщення.

З метою усунення допущених порушень військовою частиною НОМЕР_1 направлено клопотання від 19.02.2025 за № 755 про скасування п. 12 розпорядження Генерального штабу Збройних Сил України від 08.01.2025 № 8.

З урахуванням викладеного відповідач вважає позовні вимоги необгрунтованини та такими, що не підлягають до задоволення.

6 серпня 2025 року від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача Генерального штабу Збройних Сил України надійшли письмові пояснення по справі, в яких третя особа зазначала, що до Кадрового Центру Збройних Сил України через засоби Державного вебпорталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони “Армія+» надійшов рапорт від сержанта ОСОБА_1 про переміщення з військової частини НОМЕР_1 до військової частини НОМЕР_2 , згідно наданого рекомендаційного листа.

У відповідності до п.4, пп.1 п.7 Порядку станом на 06.01.2025 військова частина НОМЕР_1 не перебувала в переліку військових частин бойового складу військ.

Враховуючи зазначене, на виконання вимог встановленого Порядку, розпорядженням начальника Генерального штабу Збройних Сил України від 08.01.2025 №8 сержанта ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 ) переміщено для подальшого проходження військової служби з військової частини НОМЕР_1 до військової частини НОМЕР_2 .

11 серпня 2025 року від представника позивача надійшла відповідь на відзив від 8.08.2025 року в якому представник позивача підтримав викладені у позовній заяві підстави позову та додатково зазначив, що розпорядження начальника Генерального штабу Збройних Сил України від 08.01.2025 №8 є чинним і у відповідача відсутні правові підстави для його невиконання.

З урахуванням викладеного просив суд позовні вимоги задовольнити.

13 серпня 2025 року до суду наділи заперечення на відповідь на відзив.

23.08.2025 року представником відповідача долучений до матеріалів справи Командира Військової частини №223 від 11.08.2025 року позивача переміщено до військової частини НОМЕР_5 військової частини НОМЕР_6 для подальшого проходження військової служби.

Суд, дослідивши письмові пояснення позивача та відповідача у заявах по суті справи, поясненнях третьої особи, дослідивши письмові докази по справі, встановив такі обставини.

Позивач проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_3 .

04.01.2025 ОСОБА_1 був поданий через Портал "Армія+" рапорт на переміщення в іншу військову частину, а саме НОМЕР_2 . Наказом начальника Генерального штабу Збройних Сил України від 08.01.2025 №8 позивача переміщено для проходження військової служби.

У відповіді від 26 травня 2025 року на адвокатський запит. Військова частина НОМЕР_1 повідомила представнику позивача про те, що позивача не було переміщено до військової частини через відсутність погодження такого переміщення з командуванням військової частини НОМЕР_1 .

Представником позивача, адвокатом ОСОБА_2 , був направлений адвокатський запит від 15.05.2025 року до Генерального штабу Збройних Сил України і отримана відповідь від 15.05.2025 року про те, що наказ на переміщення ОСОБА_1 є чинним та направлені до Військових частин НОМЕР_1 та НОМЕР_2 .

Однак, позивача не було переміщено до військової частини через відсутність погодження такого переміщення з командуванням військової частини НОМЕР_1 .

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 12.11.2024 №1291 затверджено Порядок реалізації експериментального проекту щодо вдосконалення механізму переміщення військовослужбовців Збройних Сил за їх ініціативою.

Пунктом 5 Порядку визначений перелік осіб яким надано право на звернення до Кадрового центру Збройних Сил з рапортом на переміщення.

Згідно п.6 Порядку, рапорт на переміщення подається засобами Державного вебпорталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони (далі - Портал). До рапорту військовослужбовець додає такі документи: 1) копія військового квитка, посвідчення офіцера або іншого документа, що підтверджує проходження військової служби військовослужбовцем у військовій частині; 2) рекомендаційний лист від військової частини, в яку військовослужбовець має бажання бути переміщеним для проходження військової служби; 3) погодження командира військової частини, в якій проходить військову службу такий військовослужбовець (крім тих категорій військовослужбовців, для яких таке погодження не є обов'язковим). Таке погодження може бути надане як окремим документом, так і у формі погодження (схвалення) рапорту засобами Порталу, інших інформаційно-комунікаційних систем, систем електронного документообігу; 4) висновок військово-лікарської комісії (для військовослужбовців, які переміщуються на підставі підпункту 4 пункту 5 цього Порядку).

П.7 Порядку передбачено, що погодження командира військової частини на переміщення військовослужбовця не є обов'язковим для таких військовослужбовців: 1) військовослужбовці рядового, сержантського та старшинського складу (за винятком тих, які перебувають на посадах офіцерського складу), які переміщуються до військових частин бойового складу військ з військових частин тилового та оперативного забезпечення, вищих військових навчальних закладів, навчальних (навчально-тренувальних) центрів (частин), територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, військових частин резерву чи інших військових частин, які не належать до військових частин бойового складу військ; 2) військовослужбовці постійного складу навчальних (навчально-тренувальних) центрів (частин), які переміщуються до інших навчальних (навчально-тренувальних) центрів (частин);

П.8 Порядку передбачено, що Кадровий центр Збройних Сил перевіряє поданий військовослужбовцем рапорт на відсутність підстав для відмови у переміщенні. Строк для проведення такої перевірки становить 72 години з моменту надходження рапорту до Кадрового центру Збройних Сил.

Відповідно до п.9 Порядку №1291 встановлено, що у переміщенні військовослужбовця відмовляється за наявності однієї з таких підстав: 1) військовослужбовець не належить до жодної з категорій, що визначена пунктом 5 цього Порядку; 2) військовослужбовець проходить військову службу у військовій частині менше шести місяців або менше одного року з моменту його попереднього переміщення за власною ініціативою (крім військовослужбовців, які переміщуються на підставі підпункту 4 пункту 5 цього Порядку, та військовослужбовців, які під час дії воєнного стану вперше самовільно залишили військові частини чи місця проходження служби або дезертирували, за умови підтвердження наміру повернутися для продовження проходження військової служби або військова служба яких продовжена після їх добровільного прибуття до визначених військових частин); 3) до рапорту не додані документи, передбачені пунктом 6 цього Порядку.

Будь-які інші підстави для відмови у переміщенні військовослужбовця заборонені.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З огляду на вищевикладене суд зазначає, що виключною компетенцією щодо вирішення питання відповідності критеріям належності документів, достатності та повноти документів військовослужбовця, який виявив бажання на переміщення по військовій службі, є Кадровий центр Збройних Сил.

Учасниками справи не заперечується, що наказом начальника Генерального штабу Збройних Сил України від 08.01.2025 №8 позивача переміщено для проходження військової служби. Доказів скасування чи визнання нечинним вказаного розпорядження учасниками справи не надано.

З урахуванням викладеного суд приходить висновку, що посадові особи Військової частини НОМЕР_1 не наділені повноваженням та функціями перевіряти і надавати правову оцінку документам поданим позивачем на переміщення до іншої військової частини. Відповідач зобов'язаний виконувати такі розпорядження.

Таким чином, відмовляючи у переміщення позивача для проходження військової служби до військової частини НОМЕР_2 відповідач діяв на власний розсуд та всупереч вимогам Порядку №1291.

Таким чином суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України щодо невиконання розпорядження начальника Генерального штабу Збройних сил України від 08.01.2025 року №8 щодо переміщення позивача для проходження військової служби до військової частини НОМЕР_2 обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Щодо вимоги позивача про зобов'язання Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України в найкоротший термін виконати розпорядження начальника штабу Збройних сил України від 08.01.2025 року щодо переміщення позивача для проходження військової служби до військової частини НОМЕР_2 , то суд відмовляє в її задоволенні з огляду на те, що з наявного в матеріалах справи наказу Командира Військової частини №223 від 11.08.2025 року позивача переміщено до військової частини НОМЕР_5 військової частини НОМЕР_6 для подальшого проходження військової служби.

Таким чином вимога про зобов'язання Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України в найкоротший термін виконати розпорядження начальника штабу Збройних сил України від 08.01.2025 року щодо переміщення позивача для проходження військової служби до військової частини НОМЕР_2 не може бути реалізована відповідачем через відсутність ОСОБА_1 у складі військової частини Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України станом на час ухвалення рішення у цій справі.

Також суд зазначає, що Наказ начальника Генерального штабу Збройних Сил України від 08.01.2025 №8 про переміщення позивача є чинним, доказів протилежного учасниками справи не надано, а тому подальша реалізація Наказу від 08.01.2025 року №8 повинна відбуватись з урахуванням того, що позивача переміщено до військової частини НОМЕР_5 військової частини НОМЕР_6 для подальшого проходження військової служби.

На підставі викладеного вище суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню шляхом визнання протиправною бездіяльності Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України щодо невиконання розпорядження начальника Генерального штабу Збройних сил України від 08.01.2025 року №8 щодо переміщення позивача для проходження військової служби до військової частини НОМЕР_2 , проте в іншій частині позовних вимог слід відмовити.

Згідно із частиною третьою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Поряд з тим, згідно п.12 ч.1 статті 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються: військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.

Згідно п.1 ч.1 ст.7 Закону сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

При зверненні до суду позивачем зайво сплачений судовий збір. Сума зайво сплаченого судового збору склала 968 грн. 96 коп.

Отже, з урахуванням вимог статей 139 КАС України, ст.5 та 7 Закону України «Про судовий збір», сплачений позивачем судовий збір розподілу не підлягає і може бути повернений за заявою позивача.

Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 244-246, 255, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо невиконання розпорядження начальника Генерального штабу Збройних сил України від 08.01.2025 року №8 щодо переміщення позивача для проходження військової служби до військової частини НОМЕР_2 .

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його складення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_4 ).

Відповідач: Військова частина НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ: НОМЕР_7 ).

Треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача: Генеральний штаб Збройних Сил України (03168, м.Київ, проспект Повітряних сил,6; код ЄДРПОУ: 22991050)

Військова частина НОМЕР_2 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_8 )

Суддя Ю.Ю. Сорока