Придніпровський районний суд м.Черкаси
Справа № 711/11477/25
Номер провадження 1-кс/711/2813/25
05 грудня 2025 року
м.Черкаси
Слідчий суддя Придніпровського районного суду м. Черкаси ОСОБА_1 , за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Придніпровського районного суду м. Черкаси клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_4 , у кримінальному провадженні №42025250000000065, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 21.07.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.190 КК України, про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, -
Старший слідчий СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 , звернувся до слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси з клопотанням, в якому просить надати тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
В обґрунтування клопотання слідчим зазначено, що службові особи ІНФОРМАЦІЯ_1 у період часу 2023-2025 років, з метою заволодіння грошовими коштами місцевого бюджету, шляхом внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, в умовах воєнного стану вчинили шахрайські дії, чим спричинили значної шкоди територіальній громаді м. Черкаси
Так встановлено, що Указом Президента України від 23.01.2023 № 27/2023 введено в дію рішення ІНФОРМАЦІЯ_2 від 23.01.2023 «Про деякі питання щодо перетину державного кордону України в умовах воєнного стану».
На виконання вищевказаного рішення ІНФОРМАЦІЯ_3 , Постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 № 69 «Про внесення змін до Правил перетинання державного кордону громадянами України», внесено зміни до пункту 214 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р. № 57, згідно яких керівники структурних підрозділів органів місцевого самоврядування і працівники, які заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами місцевого самоврядування, мають право перетинати державний кордон на підставі відповідних рішень про службові відрядження.
Відповідно до ч.2 постанови Кабінету Міністрів України № 69 від 27.01.2023 «Про внесення змін до Правил перетинання державного кордону громадянами України», міністерства, центральні та місцеві органи виконавчої влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, керівники суб'єктів господарювання зобов'язані були подати в триденний строк до ІНФОРМАЦІЯ_4 списки осіб, передбачених у пункті 214 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р. № 57, із зазначенням прізвища, імені, по батькові (за наявності) особи, дати народження, займаної посади та в подальшому в разі кадрових змін подавати оновлену інформацію не пізніше наступного дня після прийняття відповідного рішення.
Відповідно до положень вищевказаних рішення ІНФОРМАЦІЯ_3 та Постанови КМУ № 69 від 27.01.2023, ІНФОРМАЦІЯ_5 було у встановлені законом терміни направлено на адресу ІНФОРМАЦІЯ_4 відповідний перелік посадовців органу місцевого самоврядування, яким заборонено виїзд за кордон, окрім як на підставі відповідних рішень про службові відрядження.
Таким чином, вищевказані особи мають обмеження щодо їх можливості вільного виїзду з території України в особистих справах в період дії воєнного стану в Україні.
Незважаючи на вищевикладене, окремі керівники структурних підрозділів ІНФОРМАЦІЯ_1 , будучи обізнаними про вищевказані обмеження щодо їх можливості вільного виїзду з території України в особистих справах в період дії воєнного стану в Україні, маючи на меті вирішити особисті питання (туристичні подорожі, відпочинок, відвідування родичів, які постійно проживають за кордоном тощо) організували протиправний механізм виїзду за кордон у особистих цілях під виглядом службового відрядження.
Для цього вказані особи надавали документи щодо запрошення останніх у закордонні відрядження (для проведення конференцій, обміну досвідом з іноземними партнерами, відвідування міст-побратимів тощо), з метою нібито виконання службових обов'язків, а насправді з туристичною метою та в особистих цілях.
З урахуванням вищевказаних документів, відповідно до статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статті 72 Кодексу законів про працю, Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон, затвердженої наказом ІНФОРМАЦІЯ_6 від 13.03.1998 № 59 були видані відповідні розпорядження міського голови «Про відрядження службових осіб ЧМР» у певні періоди часу протягом 2023-2025 років, на підставі яких з місцевого бюджету виділені відповідні обсяги грошових коштів, необхідних для компенсації витрат у службовому відрядженні (проживання, проїзд, добові витрати тощо), якими службові особи ІНФОРМАЦІЯ_1 в подальшому заволоділи та розпорядилися на власний розсуд.
Так встановлено, що відповідно до відповіді № 19/208362-25-Вх/563 від 09.10.2025, наданої ІНФОРМАЦІЯ_7 , в списках осіб, поданими ІНФОРМАЦІЯ_5 відповідно до п. 2 постанови КМУ № 69 від 27.01.2023, які згідно пункту 214 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р. № 57, мають право перетинати державний кордон в період дії воєнного стану на підставі відповідних рішень про службові відрядження, знаходився ОСОБА_5 , директор ІНФОРМАЦІЯ_8 , в період часу із 28.02.2023 по 31.03.2025.
Крім цього, згідно отриманої інформації встановлено відомості щодо перетину державного кордону України ОСОБА_5 в період перебування ними у вище згаданих списках, а саме:
-з 20.07.2023 по 03.08.2023;
-з 01.04.2025 по 14.04.2025, тобто перетин кордону України вище згаданими особами міг здійснюватись лише на підставі відповідних рішень про службові відрядження, окрім випадків необхідності відвідування дітей віком до 18 років, які перебувають за межами України, або для супроводження таких дітей для виїзду за межі України.
Таким чином, з метою з'ясування обставин, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, підтвердження або спростування фактів вчинення службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_1 кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.190 КК України, виникла необхідність в отриманні оригіналів відповідних документів, які стали підставою для службових відряджень ОСОБА_5 за межі території України (листів-запрошень іноземних та місцевих компаній, офіційних та неофіційних перекладів листів-запрошень, службових записок), інформації щодо каналів зв'язку, якими було отримано листи-запрошення іноземних та місцевих компаній, відправників, дати і часу отримання вказаних листів-запрошень, а також наказів (розпоряджень) про службові відрядження, платіжних інструкцій чи інших платіжних документів, щодо здійснення нарахування та оплати коштів на відрядження, звітів про відрядження з додатками та інших документів, які надавалися ОСОБА_5 на підтвердження факту перебування у службових відрядженнях.
Оригінали вказаних документів необхідні для подальшого проведення почеркознавчих експертиз.
Відповідно до наказу ІНФОРМАЦІЯ_9 № 53/5 від 08.10.1998 «Про затвердження Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень та Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень» - для проведення почеркознавчих досліджень рукописних записів та підписів надаються оригінали документів.
Документи до яких необхідно отримати тимчасовий доступ, зберігаються у службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), юридична адреса: АДРЕСА_1 .
Слідчий вказує, що існує реальна загроза зміни або знищення такої інформації, тому розгляд даного клопотання просить проводити без виклику представників представників ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Також додає, що без застосування вказаного заходу забезпечення кримінального провадження не можливо встановити фактів та осіб причетних до вчинення даного кримінального правопорушення, підробки документів та використання підроблених документів, та позбавить можливості використовувати зазначені документи, як речові докази під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні і притягнути до кримінальної відповідальності винуватих осіб, а іншими способами довести зазначені обставини неможливо.
За допомогою вказаних документів можна встановити відомості, які мають значення для кримінального провадження які самостійно, а також у сукупності із іншими доказами будуть мати суттєве значення для з'ясування обставин злочину, а саме встановити осіб, які причетні до нього, призначення судово-почеркознавчих експертиз, а отримати вказані відомості в інший спосіб на даному етапі досудового розслідування неможливо.
В судове засідання слідчий не з'явився, проте надав суду заяву, в якій просив розгляд клопотання проводити за його відсутності на підставі обґрунтування, викладеного у клопотанні та з урахуванням доказів доданих до нього.
На підставі ч.2 ст.163 КПК України та за клопотанням слідчого, судове засідання проводилося без виклику представника володільця документів. Даний довід, в силу поданого клопотання, достатньо обґрунтований.
Положеннями ч.4 ст.107 КПК України визначено, що у разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
За вказаних обставин, слідчий суддя вважає за можливе розгляд клопотання проводити у відсутність учасників справи та без фіксування судового процесу за допомогою технічних засобів.
Дослідивши клопотання слідчого та долучені до нього матеріали, слідчий суддя дійшов до наступних висновків.
За змістом ст.131 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів є заходами забезпечення кримінального провадження і застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Відповідно до вимог ст.132 КПК України, застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, дізнавач, прокурор не доведе, що:
1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження;
2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, дізнавача, прокурора;
3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, дізнавач, прокурор звертається із клопотанням.
Відповідно до положень ст.159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Положеннями ч.ч.5, 6 ст.163 КПК України, передбачено, що слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:
1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;
2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;
3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Відповідно до положень п.4 та п.8 ч.1 ст.162 КПК України, до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в документах, належить: конфіденційна інформація, в тому числі така, що містить комерційну таємницю; персональні дані особи, що знаходяться у її особистому володінні або в базі персональних даних, яка знаходиться у володільця персональних даних.
Частиною 7 статті 163 КПК України визначено, що слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей, документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей та документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Положеннями статті 91 КПК України визначено, що у кримінальному провадженні підлягають доказуванню, зокрема: 1) подія кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального правопорушення); 3) вид і розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, а також розмір процесуальних витрат; 6) обставини, які підтверджують, що гроші, цінності та інше майно, які підлягають спеціальній конфіскації, одержані внаслідок вчинення кримінального правопорушення та/або є доходами від такого майна, або є предметом кримінального правопорушення.
Доказування полягає у збиранні, перевірці та оцінці доказів з метою встановлення обставин, що мають значення для кримінального провадження.
Відповідно до вимог ч.1 ст.92 КПК України, обов'язок доказування обставин, передбачених статтею 91 цього Кодексу, за винятком випадків, передбачених частиною другою цієї статті, покладається на слідчого, прокурора та, в установлених цим Кодексом випадках - на потерпілого.
Сторона обвинувачення здійснює збирання доказів, відповідно до ч.2 ст.93 КПК України, шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до положень ст.84 КПК України, доказами в кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.
Процесуальними джерелами доказів є показання, речові докази, документи, висновки експертів.
Норми ст.98 КПК України передбачають, що речовими доказами є матеріальні об'єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об'єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
Документи є речовими доказами, якщо вони містять ознаки, зазначені в частині першій цієї статті.
У відповідності до положень ст.99 КПК України, документом є спеціально створений з метою збереження інформації матеріальний об'єкт, який містить зафіксовані за допомогою письмових знаків, звуку, зображення тощо відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження.
Сторона кримінального провадження, потерпілий, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, зобов'язані надати суду оригінал документа. Оригіналом документа є сам документ, а оригіналом електронного документа - його відображення, якому надається таке ж значення, як документу.
Відповідно до ч.2 ст.100 КПК України, речовий доказ або документ, наданий на підставі судового рішення, зберігається у сторони кримінального провадження, якій він наданий.
Дослідивши матеріали клопотання, слідчим суддею встановлено, що слідчими СУ ГУНП в Черкаській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42025250000000065 від 21.07.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.190 КК України, що підтверджується витягом з Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Аналіз доданих до клопотання документів, дають достатньо підстав вважати, що відбулися події, які підпадають під ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.190 КК України.
На думку слідчого судді, інформація, що знаходиться у володінні посадових та службових осіб
ІНФОРМАЦІЯ_1 до якої слідчий просить надати тимчасовий доступ, має суттєве значення для встановлення обставин події вчинення кримінального правопорушення, може бути використана у якості доказів, може підтвердити або спростувати обставини, що є предметом досудового розслідування та на підставі цих відомостей можливо встановлення особу/осіб, причетних до вчинення вказаного кримінального правопорушення.
Враховуючи те, що на теперішній час вищевказану інформацію неможливо отримати іншим способом, слідчий суддя вважає, що в даному випадку потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання, про який ідеться в клопотанні, а тому клопотання слідчого, про тимчасовий доступ до речей та документів, які перебувають у володінні посадових/службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), юридична адреса: АДРЕСА_1 , підлягає до задоволення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.21, 84, 91, 92, 98, 99, 100, 131, 132, 159, 162-164, 309 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання слідчого - задовольнити.
Надати тимчасовий доступ слідчим слідчої групи у кримінальному провадженні №42025250000000065- заступнику начальника відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління ГУНП в Черкаській області ОСОБА_6 ; старшим слідчим в особливо важливих справах відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління ГУНП в Черкаській області: ОСОБА_7 , ОСОБА_8 ; старшим слідчим відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління ГУНП в Черкаській області: ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_3 ; слідчим відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління ГУНП в Черкаській області: ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 до документів, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), юридична адреса: АДРЕСА_1 - оригіналів документів, а саме:
-листів-запрошень іноземних та місцевих компаній, офіційних та неофіційних перекладів листів-запрошень, службових записок, які стали підставою для службових відряджень за межі території України директора ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 в період часу із 2023 по 2025 роки;
-інформації щодо каналів зв'язку, якими було отримано листи-запрошення іноземних та місцевих компаній, які стали підставою для службових відряджень за межі території України директора ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 в період часу із 2023 по 2025 роки, відправників, дати і часу отримання вказаних листів-запрошень;
-наказів (розпоряджень) міського голови м. Черкаси про службове відрядження ОСОБА_5 за межі території України в період часу із 2023 по 2025 роки;
-платіжних інструкцій чи інших платіжних документів, щодо здійснення нарахування та оплати коштів на відрядження за межі території України ОСОБА_5 в період часу із 2023 по 2025 роки;
-звітів про відрядження з додатками та інших документів, які надавалися ОСОБА_5 на підтвердження фактів перебування ним у службових відрядженнях в період часу із 2023 по 2025 роки.
Зобов'язати службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 видати оригінали зазначених документів для їх вилучення слідчими слідчої групи у кримінальному провадженні - заступником начальника відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління ГУНП в Черкаській області ОСОБА_6 ; старшими слідчими в особливо важливих справах відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління ГУНП в Черкаській області: ОСОБА_7 , ОСОБА_8 ; старшими слідчими відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління ГУНП в Черкаській області: ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_3 ; слідчими відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління ГУНП в Черкаській області: ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 .
Строк дії цієї ухвали один місяць з дня її постановлення.
У разі невиконання ухвали слідчий суддя за клопотанням сторони обвинувачення має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями Кримінального процесуального кодексу України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: ОСОБА_1