Справа № 297/78/25
про тимчасовий доступ до речей і документів
05 грудня 2025 року м. Берегове
Слідчий суддя Берегівського районного суду Закарпатської області ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши у судовому засіданні клопотання слідчого СВ Берегівського РВП ГУНП в Закарпатській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором Берегівської окружної прокуратури ОСОБА_4 , про надання дозволу на тимчасовий доступ до речей і документів по кримінальному провадженню №12024071060000758 від 21 жовтня 2024 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України,
Слідчий СВ Берегівського РВП ГУНП в Закарпатській області ОСОБА_3 звернувся до Берегівського районного суду Закарпатської області із клопотанням, погодженим прокурором Берегівської окружної прокуратури ОСОБА_4 , про надання дозволу на тимчасовий доступ до речей і документів по кримінальному провадженню №12024071060000758 від 21 жовтня 2024 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
В обґрунтування клопотання слідчий посилається на те, що Слідчим відділом Берегівського РВП ГУ НП в Закарпатській області проводиться досудове розслідування кримінального провадження №12024071060000758 від «21» жовтня 2024 року, за ознакою кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
Досудовим розслідування встановлено, що 21.10.2024 надійшов рапорт працівників СКП Берегівського РВП отримано інформацію, що працівники медичного закладу, які входять до складу ВЛК, зловживають службовим становищем, впливаючи на вирішення питання щодо непридатності до військової служби всупереч державним інтересам, чим спричинили тяжкі наслідки та в їх діях вбачаються ознаки вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
Відомості про вказаний факт внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12024071060000758 слідчим СВ Берегівського РВП ГУНП в Закарпатській області за попередньою правовою кваліфікацією ч. 2ст. 364 КК України.
У зв'язку з отриманням інформації про можливі факти зловживання службовим становищем з боку працівників медичного закладу, які входять до складу ІНФОРМАЦІЯ_1 , виникла необхідність у встановленні справжніх обставин прийняття рішень щодо придатності та непридатності осіб призовного віку у період дії воєнного стану. Оскільки саме рішення ВЛК є ключовою підставою для зняття особи з військового обліку чи надання відстрочки, документи комісії необхідні для перевірки законності прийнятих рішень та виявлення можливих неправомірних впливів на членів комісії.
Для повного, всебічного та об'єктивного дослідження обставин кримінального провадження необхідно витребувати реєстри (журнали) направлень на ВЛК, висновки ВЛК про придатність, обмежену придатність, тимчасову непридатність та непридатність, медичні довідки та інші медичні документи, що були підставою для прийняття відповідних рішень, копії медичних карток осіб, направлених на медичний огляд, протоколи та акти засідань ВЛК, а також архівні справи осіб, яким встановлено групи інвалідності ІНФОРМАЦІЯ_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) у зазначений період.
Реєстри (журнали) направлень на ВЛК необхідні для встановлення повного кола осіб, які у зазначений період проходили медичний огляд. За їх допомогою можливо визначити підстави направлення, співставити дати направлення та прийняття рішень ВЛК, а також виявити аномально велику кількість випадків, що може свідчити про системний характер можливих порушень. Крім того, ці реєстри дозволять встановити можливі факти необґрунтованого або позачергового направлення окремих осіб.
Висновки ВЛК щодо придатності, обмеженої придатності, тимчасової непридатності чи непридатності мають бути витребувані для аналізу змісту рішень та перевірки відповідності висновків фактичним медичним даним. Порівняння цих документів з іншими матеріалами дозволить встановити наявність або відсутність медичних підстав, а також перевірити автентичність підписів членів ВЛК і факт їх особистої участі у прийнятті рішень.
Медичні довідки, які були підставою для прийняття рішень ВЛК, та копії медичних карток осіб необхідні для встановлення об'єктивності і реальності діагнозів, що стали основою висновків про непридатність. Аналіз цих документів дозволить перевірити, чи дійсно зазначені у них захворювання відповідали вимогам щодо звільнення від військової служби, а також виявити можливі ознаки штучного створення медичних підстав або оформлення довідок без фактичного медичного огляду.
Протоколи та акти засідань ВЛК необхідні для встановлення повного складу комісії, присутнього під час ухвалення конкретних рішень, а також для оцінки процесуального порядку проведення оглядів. Ці документи дадуть змогу визначити, чи дотримувалися члени комісії вимог нормативних актів, чи були випадки ухвалення рішень без кворуму, а також чи існували повторювані порушення процедури.
Архівні справи осіб, яким у відповідний період було встановлено інвалідність органами МСЕК, необхідно отримати для перевірки можливого взаємозв'язку між рішеннями ВЛК та подальшим отриманням статусу інваліда. Порівняння цих архівних справ з рішеннями ВЛК та медичними документами дасть змогу виявити випадки неправомірного встановлення інвалідності з метою уникнення мобілізації та встановити осіб, які могли бути задіяні у схемі неправомірного одержання груп інвалідності.
Таким чином, витребування вказаних документів є необхідним для проведення повного, всебічного та об'єктивного досудового розслідування, а також для встановлення фактичних обставин можливих зловживань службовими особами ВЛК та МСЕК, перевірки законності прийнятих рішень щодо непридатності та визначення осіб, які могли скористатися протиправною схемою.
Дані матеріали мають істотне значення для встановлення фактичних обставин кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, зокрема для перевірки можливих фактів зловживання службовими особами ВЛК своїми повноваженнями при вирішенні питання щодо придатності громадян до військової служби у період дії правового режиму воєнного стану. Саме списки осіб призовного віку, визнаних непридатними або щодо яких встановлено групу інвалідності МСЕК, а також документи, що стали підставою для таких рішень, є ключовими доказами, необхідними для встановлення масштабів можливих порушень, схеми їх вчинення, кола причетних осіб та розміру заподіяної шкоди державним інтересам. Без аналізу зазначених відомостей неможливо провести повну та всебічну судово-медичну, службову чи іншу експертну перевірку рішень ВЛК.
Попри те, що слідчим неодноразово, а саме 16.05.2025 року та 02.10.2025 року, направлялись запити до ІНФОРМАЦІЯ_4 , а також до ІНФОРМАЦІЯ_5 щодо витребування списків осіб та відповідних документів, жодної відповіді до цього часу отримано не було. Аналогічно без відповіді залишився запит, направлений 14.10.2025 року до ІНФОРМАЦІЯ_6 . Така бездіяльність органів, у володінні яких перебувають необхідні документи, унеможливлює добровільне отримання інформації у порядку ст. 93 КПК України та свідчить про об'єктивну необхідність застосування судового контролю відповідно до вимог ст. 159-166 КПК України.
З огляду на викладене, лише надання тимчасового доступу до документів, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_4 , забезпечить можливість ефективного, повного та неупередженого досудового розслідування. Такий доступ є єдиним реальним способом отримання доказів, що мають суттєве значення, та запобігання їх можливому зміненню, втраті або приховуванню. З урахуванням положень ст. 160 КПК України, зазначені документи мають істотне значення для кримінального провадження, а їх витребування в інший спосіб є неможливим, що й обумовлює необхідність звернення з відповідним клопотанням до слідчого судді.
Прокурор Берегівської окружної прокуратури ОСОБА_4 в судове засідання не з'явився. При цьому, подав заяву про розгляд клопотання без його участі.
Дослідивши клопотання, копії матеріалів, якими слідчий обґрунтовує доводи клопотання, слідчий суддя дійшов до висновку, що клопотання є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Виходячи зі змісту вимог ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження, одним із яких є тимчасовий доступ до речей і документів.
Відповідно до ст. 159 КПК України - тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Згідно ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Відповідно до ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді.
Слідчий суддя вважає за необхідне повідомити слідчого, що відповідно п. 7 ч. 1 ст. 164 КПК України строк дії ухвали становить один місяць з дня постановлення ухвали, тобто до 05 січня 2026 року включно.
Частиною 1 ст. 167 КПК України, передбачено, що тимчасовим вилученням майна є фактичне позбавлення підозрюваного або осіб, у володінні яких перебуває зазначене у частині другій цієї статті майно, можливості володіти, користуватися та розпоряджатися певним майном до вирішення питання про арешт майна або його повернення.
Беручи до уваги вищевикладене, а також тяжкість злочину і неможливість отримати відомості в інший спосіб, та враховуючи, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказана інформація має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, необхідно отримати тимчасовий доступ до речей та документів, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_4 , що розташоване за адресою АДРЕСА_1 .
Враховуючи наведене та керуючись ст.ст. 131, 132, 159-167, 309 КПК України, слідчий суддя,
Клопотання слідчого СВ Берегівського РВП ГУНП в Закарпатській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором Берегівської окружної прокуратури ОСОБА_4 , про надання дозволу на тимчасовий доступ до речей і документів по кримінальному провадженню №12024071060000758 від 21 жовтня 2024 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України - задовольнити.
Надати дозвіл старшому слідчому СВ Берегівського РВП ГУНП в Закарпатській області капітану поліції ОСОБА_3 , а також іншим слідчим групи слідчих у кримінальному провадженні у кримінальному за №12024071060000758 від «21» жовтня 2024 року, за ознакою кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України на тимчасовий доступ до речей та документів, що становлять охоронювану законом таємницю та знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_4 , що розташоване за адресою АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_1 , з метою отримання наступних документів:
- реєстри (журнали) направлень на проходження ВЛК, що містять інформацію щодо осіб, яких у період з 24.02.2022 по дату постановлення ухвали Берегівська ВЛК визнала непридатними, а також осіб, яким у цей же період МСЕК встановила групу інвалідності.
- висновки Берегівської ВЛК про придатність, обмежену придатність, тимчасову непридатність та непридатність, які стосуються осіб, що в період з 24.02.2022 по дату постановлення ухвали визнані непридатними Берегівським ВЛК або яким у цей період МСЕК встановила інвалідність.
- медичні довідки, акти, медичні висновки та інші документи, що стали підставою для рішень щодо визнання осіб непридатними Берегівською ВЛК або встановлення інвалідності МСЕК у період з 24.02.2022 року по дату постановлення ухвали.
- копії медичних карток, виписок та інших медичних документів, поданих до ВЛК особами, яких у період з 24.02.2022 року по дату постановлення ухвали визнано непридатними або яким встановлено інвалідність МСЕК.
- протоколи, акти та службові матеріали Берегівської ВЛК, що містять відомості про розгляд осіб, яких у період з 24.02.2022 року по дату постановлення ухвали ВЛК визнала непридатними або яким МСЕК у цей же період встановила групу інвалідності.
- особові справи призовників та військовозобов'язаних, у складі яких містяться матеріали щодо проходження ВЛК та встановлення інвалідності особам, яких у період з 24.02.2022 року по дату постановлення ухвали визнано непридатними або яким встановлено інвалідність МСЕК.
- архівні справи осіб, знятих з військового обов'язку, у зв'язку з рішенням ІНФОРМАЦІЯ_7 про непридатність або встановленням групи інвалідності МСЕК у період з 24.02.2022 року по дату постановлення ухвали.
- рішення ІНФОРМАЦІЯ_2 про встановлення групи інвалідності, а також медичні документи, що стали їх підставою, щодо осіб, яким у період з 24.02.2022 року по дату постановлення ухвали встановлено групу інвалідності або яких ВЛК визнала непридатними.
- електронні дані (у тому числі база «Оберіг») щодо результатів проходження ВЛК та встановлення інвалідності особам, яких у період з 24.02.2022 по дату постановлення ухвали визнано непридатними рішенням ВЛК або яким МСЕК встановила групу інвалідності.
- с лужбове листування РТЦК та СП з ВЛК, МСЕК і медичними установами, що стосується направлення, повторного направлення та результатів медичного огляду осіб, яких у період з 24.02.2022 року по дату постановлення ухвали визнано непридатними або яким у цей період встановлено інвалідність МСЕК.
Попередити службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_4 , що розташоване за адресою АДРЕСА_1 , про те, що вони зобов'язані надати тимчасовий доступ до зазначених в ухвалі документів.
У разі невиконання ухвали слідчий суддя за клопотанням слідчого має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей.
Ухвала діє до 05 січня 2026 року включно.
Ухвала оскарженню не підлягає
.
Слідчий суддя ОСОБА_5