Справа №: 297/3807/25
05 грудня 2025 року м. Берегове
Берегівський районний суд Закарпатської області в особі головуючого судді Гал Л. Л., за участю секретаря Фазекаш Н.В., прокурора Фотченко С.І., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши об'єднані матеріали, що надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Закарпатській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Дзвінкове, Берегівського району, Закарпатської області, мешканця АДРЕСА_1 , громадянина України, з середньою освітою, одруженого, депутата Батівської селищної ради, пенсіонера, зі слів раніше не судимого,
за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
ОСОБА_1 , будучи депутатом Батівської селищної ради восьмого скликання, являючись суб?єктом відповідальності, відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», та примітки до статті 172-6 КУпАП, за правопорушення, пов?язане з корупцією, в порушення вимог пункту 2' розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, 10.09.2025 року подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021, 2022, 2023, 2024 роки, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов?язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Згідно Рішення № 1 першої сесії восьмого скликання Батівської селищної ради від 11.12.2020 року «Про початок повноважень» ОСОБА_1 розпочав свої повноваження, як депутат Батівської селищної ради.
За таких обставин, з 11.12.2020 року ОСОБА_1 набув статусу депутата зазначеної сільської ради та відповідно суб'єкта, на якого поширюються вимоги та обмеження, визначені Законом України «Про запобігання корупції».
Однак, як вбачається з даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021, 2022, 2023, 2024 роки, лише 10.09.2025 року, тобто несвоєчасно.
Поважні причини щодо несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021, 2022, 2023, 2024 роки у ОСОБА_1 - відсутні.
Постановою Берегівського районного суду Закарпатської області від 19.11.2025 року об'єднано протоколи № 473, № 474, № 475 та № 476 про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП відносно ОСОБА_1 в одне провадження.
ОСОБА_1 в судовому засіданні визнав свою вину в тому, що за 2021, 2022, 2023, 2024 роки несвоєчасно подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Пояснив, що з 2021 року є депутатом Батівської селищної ради та знав, що кожного року потрібно подавати дану декларацію. Комп'ютерною технікою не володіє та до 2022 року йому допомагав один чоловік подавати декларацію, однак після початку повномасштабного вторгнення цей чоловік виїхав за кордон, а він про це не знав. У 2023 році через нещасний випадок померла його онучка, а інша онучка захворіла внаслідок стресу на фоні цього. Вказана трагедія та наслідки від неї відобразились і на ньому. Він не проконтролював чи подаються декларації за вказані роки. У вересні 2025 року секретар Батівської селищної ради повідомила, що він не подав відповідні декларації, йому терміново потрібно це зробити та вони у вересні 2025 року допомогли йому в цьому.
Прокурор Фотченко С.І. в судовому засіданні зазначив, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, т просив притягнути його до відповідальності, про що подав письмовий висновок.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора та перевіривши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Згідно Рішення № 1 першої сесії восьмого скликання Батівської селищної ради від 11.12.2020 року «Про початок повноважень» ОСОБА_1 обрано та зареєстровано депутатом Батівської селищної ради.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 1 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до пункту 27 розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Таким чином, ОСОБА_1 зобов'язаний був подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021-2023 роки не пізніше 31 січня 2024 року, а за 2024 рік не пізніше 01 квітня 2025 року.
Тобто ОСОБА_1 є депутатом Батівської селищної ради на якого поширюються вимоги Закону України «Про запобігання корупції».
Однак встановлено, що ОСОБА_1 не подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021, 2022, 2023, 2024 роки у встановлений законом строк, чим допустив несвоєчасне подання декларації без поважних причин.
У зв'язку з цим, суд приходить до висновку, що дії ОСОБА_1 слід кваліфікувати за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, тобто як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
На підставі наведеного, оскільки ОСОБА_1 є пенсіонером, вину визнав, вперше притягається до адміністративної відповідальності, вважаю, що до нього слід застосувати адміністративне стягнення у вигляді мінімального штрафу в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Керуючись ч. 1 ст. 172-6, ст. 283, ч. 1 ст. 284 КУпАП,
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні об'єднаних адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на нього стягнення у вигляді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 дохід держави судовий збір в сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Відповідно до статті 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності протягом десяти днів з дня винесення постанови до Закарпатського апеляційного суду через Берегівський районний суд Закарпатської області.
Суддя: Лайош ГАЛ