Номер провадження 2-о/243/196/2025
Номер справи 243/11197/25
«05» грудня 2025 року суддя Слов'янського міськрайонного суду Донецької області Хаустова Т.А., розглянувши цивільну справу за Заявою ОСОБА_1 , за участю заінтересованої особи: Костянтинівської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області, про встановлення факту родинних відносин, -
02 грудня 2025 року на адресу Слов'янського міськрайонного суду Донецької області надійшла Заява ОСОБА_2 , за участю заінтересованої особи: Костянтинівської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області, про встановлення факту родинних відносин.
Згідно ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Частиною 1 статті 1 ЦПК України, передбачено, що цивільний процесуальний кодекс України визначає юрисдикцію та повноваження загальних судів щодо цивільних спорів та інших визначених цим Кодексом справ, встановлює порядок здійснення цивільного судочинства.
Частиною 1 ст. 2 ЦПК України передбачено, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
За правилами частини 1 статті 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
При пред'явленні позову (Заяви) до суду позивачу необхідно визначити, до якого суду звернутися. Це питання вирішує інститут підсудності цивільних справ.
Підсудність - це розмежування компетенції між судами щодо розгляду і вирішення справ.
Вирішуючи питання про відкриття провадження, суддя повинен визначити, який саме суд повинен розглядати дану справу.
Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 316 ЦПК України, заява фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем її проживання.
Згідно Відомостей з Єдиного державного демографічного реєстру, а саме Відповіді № 2082975 від 03 грудня 2025 року місце реєстрації та проживання заявника за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно Довідки Відділу з ведення реєстраційного обліку місця проживання та місця перебування фізичних осіб Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області № 20-16/2-5596 від 03 грудня 2025 року, повідомляє, що у Реєстрі Слов'янської територіальної громади відсутні відомості щодо ОСОБА_2 .
Згідно копії Паспорта громадянина України виданого на ім'я ОСОБА_2 , місце реєстрації та проживання заявника за адресою: АДРЕСА_1 .
Отже суддя приходить до висновку, що місце проживання заявника ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 .
За таких обставин, при вирішенні питання про відкриття провадження по справі суд керуючись вимогами щодо підсудності, вважає за доцільне направити позовну заяву за підсудністю до належного суду.
Оскільки місце реєстрації фізичної особи відповідача не зареєстровано в м. Слов'янськ Краматорському районі Донецької області, дана справа згідно положень ч. 1 ст. 27 ЦПК України, не підсудна Слов'янському міськрайонному суду Донецької області.
Відповідно до Розпорядження Верховного суду № 2994/0/15-24 від 10 жовтня 2024 року «Про зміну територіальної підсудності судових справ в умовах воєнного стану (Краматорський міський суд Донецької області)» Відповідно до частини сьомої статті 147 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", враховуючи неможливість судом здійснювати правосуддя під час воєнного стану: змінити територіальну підсудність судових справ Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області до Шевченківського районного суду міста Дніпра.
Відповідно до ч. 9 ст. 187 ЦПК України, якщо за результатами отриманої судом інформації буде встановлено, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому статтею 31 цього Кодексу.
Пунктом 1 частини 1 статті 31 ЦПК України передбачено, що суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до ст. 32 ЦПК України, спори між судами про підсудність не допускаються. Справа, передана з одного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 31 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження судом, якому вона надіслана.
Згідно Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 р., Закону України «Про виконання рішень, застосування практики Європейського суду з прав людини», інститут підсудності безпосередньо пов'язаний із забезпеченням права на справедливий судовий розгляд, який закріплений у п. 1 ст. 6 Конвенції, оскільки за його допомогою визначається «належний суд», тобто суд, уповноважений розглядати конкретну справу.
Гарантоване ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод право на справедливий суд включає право кожного на справедливий і публічний розгляд його справи судом, встановленим законом.
Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до підсудності якого вона віднесена процесуальним законом.
Згідно з судовою практикою Європейського Суду з прав людини фраза «встановленого законом», крім іншого, поширюється на дотримання судом певних норм, які регулюють його діяльність; у разі перевищення судом повноважень, які чітко викладені в процесуальному законі, такий суд не може вважатися «судом, встановленим законом» у значенні п. 1 ст. 6 Конвенції (справа «Сокуренко і Стригун проти України»).
Ураховуючи недопустимість порушення правил щодо підсудності, з метою розгляду справи в суді, до юрисдикції якого вона віднесена процесуальним законом, суд приходить до висновку про необхідність направити за підсудністю матеріали Заяви ОСОБА_2 , за участю заінтересованої особи: Костянтинівської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області, про встановлення факту родинних відносин до Шевченківського районного суду міста Дніпра (49000, м. Дніпро, проспект Дмитра Яворницького, 57).
Керуючись ст. ст. 1,4, 13, 27, 31, 32, 187, 260-261, 293, 316, 317 ЦПК України, суддя, -
Цивільну справу за Заявою Заявою ОСОБА_1 , за участю заінтересованої особи: Костянтинівської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області, про встановлення факту родинних відносин - передати на розгляд до Шевченківського районного суду міста Дніпра (49000, м. Дніпро, проспект Дмитра Яворницького, 57).
Ухвалу суду може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до судової палати з розгляду цивільних справ Дніпровського апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Передача справи з одного суду до іншого на підставі даної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше п'яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п'яти днів після залишення її без задоволення.
Суддя Слов'янського
міськрайонного суду Т.А. Хаустова