Справа №295/17305/25
Категорія 305
3/295/4088/25
05.12.2025 року м. Житомир
Суддя Богунського районного суду м. Житомира Довгалюк Людмила Василівна, розглянувши матеріали, які надійшли з ВАП УПП в Житомирській області, про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , -
04.12.2025 до Богунського районного суду м. Житомира з ВАП УПП в Житомирській області надійшли адміністративні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 173 КУпАП.
Згідно з п. 2 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання про те, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
У статті 256 КУпАП указано, що поміж іншого протокол має містити відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Згідно з ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
За приписами ст. 268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
При розгляді справи про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 173 КУпАП, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою.
Справи про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 173 КУпАП, розглядаються протягом доби (ч. 2 ст. 277 КУпАП).
Натомість адміністративні матеріали не містять відомостей про обізнаність ОСОБА_1 про дату, час та місце розгляду справи, його контактних даних, номерів засобів зв'язку тощо. Заяви про розгляд справи без його участі або в режимі відеоконференції, письмових пояснень щодо обставин, зазначених у протоколі, до суду не надано.
Згідно з роз'ясненнями пленуму ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ, наданими у п. 2 постанови від 17.10.2014 № 11 "Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення" строки, встановлені КУпАП є обов'язковими для судів та учасників судових процесів, оскільки визначають тривалість кожної стадії процесу або час, протягом якого має бути вчинено процесуальну дію.
У зв'язку з скороченим строком розгляду справи (1 доба) суд не має можливості своєчасно повідомити ОСОБА_1 про дату, час і місце судового засідання, відповідно до вимог ст. 277-2 КУпАП, що унеможливлює розгляд адміністративних матеріалів у встановлені законом строки.
Водночас встановлено, що у доданому до протоколу про адміністративне правопорушення рапорті поліцейського зазначено про те, що подію зафіксовано на портативні відеореєстратори поліцейських № № 475844, 475820, натомість диск із відеозаписом із місця події, до матеріалів справи не долучено.
Вкаазані обставини перешкоджають всебічному, об'єктивному і повному з'ясуванню всіх обставин, які мають значення для вирішення справи під час судового розгляду.
Норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного, зокрема, без додержання вимог статті 256 цього Кодексу, вмотивованою постановою суду для належного оформлення, про що зазначено у п. 12 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» № 11 від 17.10.2014.
Верховним Судом України також визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені неуповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного дооформлення (п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23.12.2005).
Враховуючи наведене вище, для уникнення порушення прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, суд дійшов висновку, що дані матеріали необхідно повернути до органу, який порушив адміністративне провадження, на доопрацювання, зокрема, для встановлення контактних засобів зв'язку з ОСОБА_1 для забезпечення його явки до суду та долучення відеозапису з місця події.
При доопрацюванні матеріалів про адміністративне правопорушення вказані недоліки необхідно усунути із урахуванням положень ст. 38 КУпАП щодо дотримання строків накладення адміністративного стягнення.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 268, 277, 283, 284 КУпАП, суд, -
Матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 173 КУпАП - повернути до ВАП УПП в Житомирській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя