Єдиний унікальний номер: 343/2191/24
Номер провадження: 1-кп/343/25/25
про закриття кримінального провадження
05 грудня 2025 року м. Долина
Долинський районний суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого: судді- ОСОБА_1 ,
секретаря судових засідань - ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Долинського районного суду матеріали кримінального провадження №1-кп/343/25/25 про обвинувачення:
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки та жительки АДРЕСА_1 , українки, громадянки України, яка має вищу освіту, пенсіонерки, одруженої, на утриманні неповнолітніх дітей немає, раніше несудимої,
у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 364, ч.2 ст. 28, ч.1 ст. 366 КК України,
з участю: прокурора- ОСОБА_4
обвинуваченої - ОСОБА_3
захисника - адвоката ОСОБА_5 -
В Долинський районний суд для розгляду по суті 30.09.2024 поступили матеріали кримінального провадження про обвинувачення ОСОБА_3 у вчиненні кримінальних правопорушень передбачених ч.2 ст. 364, ч.2 ст. 28 ч.1 ст. 366 КК України (а.с.12).
Ухвалою Долинського районного суду Івано-Франківської області від 01.10.2024 призначено в кримінальному провадженні про обвинувачення ОСОБА_3 у вчиненні кримінальних правопорушень передбачених ч.2 ст. 364, ч.2 ст. 28 ч.1 ст. 366 КК України, підготовче судове засідання (а.с.16)
Ухвалою Долинського районного суду Івано-Франківської області від 30.10.2024 призначено судовий розгляд на підставі обвинувального акта про обвинувачення ОСОБА_3 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 364, ч.2 ст. 28, ч.1 ст. 366 КК України, у відкритому судовому засіданні (а.с.32)
Згідно обвинувального акту, органом досудового розслідування ОСОБА_3 обвинувачується у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 364, ч. 2 ст. 28 ч.1 ст. 366 КК України, за таких обставин:
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_3 відповідно до рішення першої сесії п'ятого демократичного скликання №1-01/06 від 02.04.2006 «Про підсумки виборів депутатів сільської ради та сільського голови» обрано сільським головою.
Відповідно до частини 1 статті 12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (в редакції станом на 01.01.2008) сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста. Згідно частини 3 статті 12 вказаного Закону, сільський, селищний, міський голова очолює виконавчий комітет відповідної сільської, селищної, міської ради, головує на її засіданнях.
У відповідності до пунктів 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 13, 14, 16 частини 3 статті 42 Закону
сільський, селищний, міський голова: організує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету; підписує рішення ради та її виконавчого комітету; вносить на розгляд ради пропозицію щодо кандидатури на посаду секретаря ради; вносить на розгляд ради пропозиції про кількісний і персональний склад виконавчого комітету відповідної ради; вносить на розгляд ради пропозиції щодо структури виконавчих органів ради, апарату ради та її виконавчого комітету, їх штатів, встановлених відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом Міністрів України; здійснює керівництво апаратом ради та її виконавчого комітету: скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради; призначає на посади та звільняє з посад керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, крім керівників дошкільних, загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів; є розпорядником бюджетних коштів, використовує їх лише за призначенням, визначеним радою; представляє територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, а також у міжнародних відносинах відповідно до законодавства; укладає від імені територіальної громади, ради та її виконавчого комітету договори відповідно до законодавства, а з питань, віднесених до виключної компетенції ради, подає їх на затвердження відповідної ради.
Таким чином, ОСОБА_3 згідно з пунктом 1 примітки до статті 364 КК України, займаючи посаду сільського голови, є службовою особою.
Стаття 13 Конституції України (зі змінами, внесеними згідно із Законом України N? 2222-1V від 08.12.2004) регламентує, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією, а стаття 14 Конституції України вказую, що, земля є основним національним багатством, що перебуває від особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Статтею 140 Конституції України визначено, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об?єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Згідно статті 143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності; затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку і контролюють їх виконання; затверджують бюджети відповідних адміністративно-територіальних одиниць і контролюють їх виконання; встановлюють місцеві податки і збори відповідно до закону; забезпечують проведення місцевих референдумів та реалізацію їх результатів; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.
Статтею 144 Конституції України передбачено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території. Рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду.
Відповідно до пунктів «а» і «б» статі 12 Земельного кодексу України (в редакції станом на 01.01.2008) (далі - 3К України) до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селиш, міст належить: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу, тоді як згідно пункту «а» статті 8 і пункту «а» статті 10 3К України розпорядження землями, що знаходяться у спільній власності
територіальних громад, належить до повноважень обласних і районних рад.
Частиною 6 статті 118 ЗК України регламентовано, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають заяву до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У заяві зазначаються бажані розміри та мета її використання.
При цьому, згідно п. 12 розділу Х ЗК України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
У свою чергу, за рішенням органів місцевого самоврядування та органів виконавчої влади відповідно до частини 2 статті 56 ЗК України можуть безоплатно або за плату передаватись у власність громадянам та юридичним особам замкнені земельні ділянки лісогосподарського призначення загальною площею до 5 гектарів у складі угідь селянських, фермерських та інших господарств.
А зміна цільового призначення земель, зайнятих лісами, згідно частини 4 статті 20 3К України провадиться з урахуванням висновків органів виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища та лісового господарства.
Крім цього, відповідно до пункту «в» частини 3 статті 83 ЗК України землі під об'єктами природно-заповідного фонду, історико-культурного та оздоровчого призначення, що мають особливу екологічну, оздоровчу, наукову, естетичну та історико-культурну цінність, належать до земель комунальної власності які не можуть передаватись у приватну власність.
Проте, ОСОБА_3 , будучи службовою особою, не зважаючи на встановлений порядок надання у власність земельних ділянок, розташованих за межами населеного пункту, лісогосподарського призначення, різні повноваження органів місцевого самоврядування та державної влади, використала свої службові повноваження у злочинних цілях.
Зокрема, ОСОБА_3 , перебуваючи на посаді сільського голови с. Мала Тур?я Долинського району Івано-Франківської області, в січні 2008 року, більш точного часу органом досудового розслідування не встановлено, прийняла у ОСОБА_6 дві заяви про надання йому земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель і споруд в АДРЕСА_2 площею 0,12 га, та про передачу йому земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в с. Мала Тур?я загальною площею 0,25 га. і доручила особі, матеріали відносно якої виділено в окреме кримінальне провадження, підготовку даного питання для розгляду на сесії сільської ради.
Далі ОСОБА_3 зловживаючи своїм службовим становищем та наданими їй владними повноваженнями, не зважаючи на відсутність у сільської ради повноважень на передачу у власність громадян земель, розміщених за межами громади, заборону передавати у власність громадян земель лісогосподарського призначення та земель під об'єктами природно-заповідного фонду, діючи в інтересах ОСОБА_6 та всупереч інтересам служби включила у порядок денний та винесла на розгляд дванадцятої сесії п'ятого демократичного скликання Малотур?янської сільської ради проект рішення про надання земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель і споруд площею 0,12га за рахунок земель села Мала Тур'я хоча достовірно знала, що вказана земельна ділянка більшою частиною знаходиться за межами земель села, та проект рішення про передачу у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 0,25 га за рахунок земель села Мала Тур?я, хоча достовірно знала, що ця земельна ділянка частково знаходиться за межами земель села і частково сформована за рахунок земель лісогосподарського призначення.
Під час засідання сесії, що відбувалася 25.01.2008 у приміщенні Малотур'янської сільської ради, що у с. Малаа Тур'я Донського району, вул. Тур?янська, 40, використовуючи свій авторитет та вплив на депутатів сільської ради, забезпечила позитивне голосування за вказаний
проект рішення, які, у свою чергу, проголосували за прийняття рішення, у результаті чого рішеннями дванадцятої сесії п'ятого демократичного скликання Малотур?янської сільської ради від 25.01.2008 № 323-12/08 надано згоду на передачу у власність та на виготовлення проекту відведення земельної ділянки загальною площею 0,12 га для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель і споруд в АДРЕСА_2 ОСОБА_7 і №329-12/08 дано дозвіл на передачу в приватну власність та на виготовлення проекту відведення земельної ділянки площею 0,25 га в с. Мала Тур?я, для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_7 відповідно, які в подальшому були підписані сільським головою ОСОБА_3 та набули юридичної сили.
Далі, продовжуючи свою злочинну діяльність, діючи в інтересах ОСОБА_7 та всупереч інтересам служби, ОСОБА_3 , не зважаючи на заперечення осіб, матеріали відносно яких виділено в окреме кримінальне провадження, знаходячись на своєму робочому місці у приміщенні Малотур?янської сільської ради, що у с. Мала Тур?я Долинського району, вул.Тур?янська, 40, у невстановлений час дала їм вказівки скласти та видати офіційні документи - довідки, які містять завідомо неправдиві відомості про те, що вказаними земельними ділянками користується ОСОБА_7 і вони знаходяться в межах населеного пункту с. Мала Тур'я.
На виконання незаконної вказівки сільського голови ОСОБА_3 , особа, матеріали відносно якої виділено в окреме кримінальне провадження, перебуваючи у службовій залежності від голови та знаючи, що невиконання даної вказівки потягне за собою негативні наслідки для нього, діючи без попередньої змови в співучасті, не створюючи перешкод сприяв вчиненню, знаходячись на своєму робочому місці у приміщенні Малотур?янської сільської ради, що у с. Мала Тур'я Долинського району, вул. Тур'янська, 40, у невстановлений час склав та видав довідку № 648 від березня 2008 року (точна дата у довідці не вказана), в якій вказав неправдиві дані про те, що ОСОБА_7 користується в АДРЕСА_2 земельною ділянкою площею 0,1200 га, із них ділянка площею 0,1200 га, для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд згідно рішення Малотур?янської сільської ради від 25.01.2008 року №323-12/08, земельна ділянка знаходиться в межах населеного пункту, хоча достовірно знав, що земельна ділянка більшою частиною знаходиться за межами с. Мала Тур?я, яку надав ОСОБА_6 для подальшого використання при виготовленні проекту відведення вказаної земельної ділянки.
Аналогічно, на виконання незаконної вказівки сільського голови ОСОБА_3 особа, матеріали відносно якої виділено в окреме кримінальне провадження, також перебуваючи у службовій залежності від керівника та знаючи, що невиконання даної вказівки потягне за собою негативні наслідки для неї, діючи без попередньої змови в співучасті, не створюючи перешкод сприяла вчиненню, знаходячись на своєму робочому місці у приміщенні Малотур?янської сільської ради, що у с. Мала Тур?я Долинського району, вул. Тур?янська, 40, у невстановлений час склала та видала довідку №936 від 04 червня 2008 року, в якій вказала неправдиві дані, що ОСОБА_7 користується в с. Мала Тур?я пер. Стрілецький, земельною ділянкою площею 0,2500 га, із них ділянка площею 0,2500 га, для ведення особистого селянського господарства згідно рішення Малотур?янської сільської ради від 25.01.2008 року № 329-12/08, земельна ділянка знаходиться в межах населеного пункту, хоча достовірно знала, то земельна ділянка знаходиться за межами с. Мала Тур?я та частково сформована за рахунок земель лісогосподарського призначення, та на яких розміщено об'єкт природно-заповідного фонду Малотур?янський дендрологічний парк.
Після виготовлення на замовлення ОСОБА_7 ліцензійною проектною організацією Долинського районного відділу Івано-Франківської регіональної філії «Центр Державного земельного кадастру» проектів відведення земельних ділянок, до складу яких увійшли довідки № 648 від березня 2008 року (точна дата у довідці не вказана) та №936 від 04 червня 2008 року, сільський голова с. Мала Тур'я ОСОБА_3 з метою доведення свого злочинного умислу до кінця, зловживаючи своїм службовим становищем та наданими їй владними повноваженнями, не зважаючи на відсутність у сільської ради повноважень на передачу у власність громадян земель, розміщених за межами села, заборону передавати у власність громадян земель лісогосподарського призначення та земель під об'єктами природно-заповідного фонду, без законних правових підстав, у порушення наведених вище норм законодавства, діючи в інтересах ОСОБА_6 та всупереч інтересам служби, включила у порядок денний та винесла на розгляд
вісімнадцятої сесії п'ятого демократичного скликання Малотур?янської сільської ради, на якій вона головувала, та яка відбувалась 20.01.2009 у приміщенні вказаної сільської ради, проект рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель і споруд площею 0,1200 га в АДРЕСА_2 , та передачу у власність ОСОБА_7 вказаної земельної ділянки, хоча достовірно знала, що вказана земельна ділянка більшою частиною знаходиться за межами земель села, і, використовуючи свій авторитет та вплив на депутатів сільської ради, забезпечила позитивне голосування за вказаний проект, і в результаті, забезпечила прийняття Малотур?янською сільською радою того ж дня рішення № 549-18/09 «Про затвердження проекту землеустрою та передачу у власність земельної ділянки ОСОБА_7 для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель і споруд в с. Мала Тур?я, а також включила у порядок денний та винесла на розгляд двадцять першої сесії п'ятого демократичного скликання Малотур?янської сільської ради, на якій вона також головувала, та яка відбувалась 23.07.2009 у приміщенні вказаної сільської ради, проект рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 0,2500 га по вул. (пер.) Стрілецькому в с. Мала Тур?я та передачу у власність ОСОБА_7 вказаної земельної ділянки, хоча достовірно знала, що ця земельна ділянка повністю знаходиться за межами земель села і частково сформована за рахунок земель лісогосподарського призначення, та на яких розміщено об'єкт природно-заповідного фонду Малотур?янський дендрологічний парк, і, використовуючи свій авторитет та вплив на депутатів сільської ради, забезпечила позитивне голосування за вказаний проект, і в результаті, забезпечила прийняття Малотур?янською сільською радою того дня рішення
№776-21/09 «Про затвердження проекту землеустрою та передачу у власність земельної ділянки ОСОБА_7 для ведення особистого селянського господарства в с.Мала Тур?я», які після цього особисто підписала та завірила відтиском гербової печатки Малотур?янської сільської ради надавши йому статусу офіційного документу, тим самим довела свій злочинний умисел до завершення.
Таким чином, ОСОБА_3 , зловживаючи своїм службовим становищем та наданими їй владними повноваженнями, як сільський голова с. Мала Тур?я Долинського району, у порушення вимог підп. 1 ч. 3, ч. 4 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» відповідно до яких сільський голова забезпечує здійснення у межах наданих йому законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень, використала своє службове становище всупереч інтересам служби та фактично на користь ОСОБА_7 , що призвело до незаконної передачі на підставі рішення Малотур?янської сільської ради № 549-18/09 від 20.01.2009 у власність земельної ділянки, якій присвоєно кадастровий номер 2622083001:01:001:0489, та яка більшою частиною площею 0,1108 га розташована поза межами с. Мала Тур?я, чим спричинено тяжкі наслідки охоронюваним законом громадським інтересам у вигляді вартості земельної ділянки в сумі 64917,72 гривні, а також на підставі рішення Малотур?янської сільської ради № 776-21/09 від 23.07.2009 у власність земельної ділянки, якій присвоєно кадастровий номер 2622083001:01:001:0500, та повністю, площею 0,25 га розташована поза межами с. Мала Тур?я та частково площею 0,0653 га сформована за рахунок земель сільськогосподарського призначення, а саме: виділу 5 кварталу 11 Малотур?янського лісництва ДП «Вигодське лісове господарство», та на яких розміщено об'єкт природно-заповідного фонду Малотур?янський дендрологічний парк, чим спричинено тяжкі наслідки охоронюваним законом громадським інтересам у вигляді вартості земельної ділянки в сумі 128517 гривень.
Всього внаслідок протиправних дій ОСОБА_3 спричинено тяжкі наслідки інтересам держави на суму 193434,72 гривні, у тому числі державі в особі Долинської територіальної громади у сумі 159866,08 гривні, та державі в особі Івано-Франківської обласної ради у сумі 33568,64 гривні.
Таким чином, ОСОБА_3 обвинувачується у вчиненні умисних дій, які виразились в зловживанні владою та службовим становищем, з метою одержання неправомірної вигоди для фізичної особи, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом інтересам держави, тобто у вчиненні злочину передбаченого частиною 2 статті 364 Кримінального кодексу України.
Окрім цього, ОСОБА_3 діючи в інтересах ОСОБА_7 та всупереч інтересам служби, не зважаючи на заперечення осіб, матеріали відносно яких виділено в окреме кримінальне провадження, знаходячись на своєму робочому місці у приміщенні Малотур?янської сільської ради, що у с. Мала Тур?я Долинського району, вул. Тур?янська, 40, у невстановлений час дала їм вказівки скласти та видати офіційні документи - довідки, які містять завідомо неправдиві відомості про те, що вказаними земельними ділянками користується ОСОБА_7 і вони знаходяться в межах населеного пункту с. Мала Тур?я.
Так, на виконання незаконної вказівки сільського голови ОСОБА_3 , особа, матеріали відносно якої виділено в окреме кримінальне провадження, який відповідно до статті 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування є посадовою особою органу місцевого самоврядування, перебуваючи у службовій залежності від керівника та знаючи, що невиконання даної вказівки потягне за собою негативні наслідки для нього, діючи без попередньої змови в співучасті, не створюючи перешкод, сприяв вчиненню, знаходячись на своєму робочому місці у приміщенні Малотур?янської сільської ради, що у с. Мала Тур'я Долинського району, вул. Тур'янська, 40, у невстановлений час склав та видав довідку №648 від березня 2008 року (точна дата у довідці не вказана), яку після цього особисто підписала ОСОБА_3 , та завірила відтиском гербової печатки Малотур?янської сільської ради надавши їй статусу офіційного документу, в якій вказано неправдиві дані про те, що ОСОБА_7 користується в АДРЕСА_2 земельною ділянкою площею 0,1200 га, із них ділянка площею 0,1200 га, для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд згідно рішення Малотур?янської сільської ради від 25.01.2008 року № 323-12/08 про те, що земельна ділянка знаходиться в межах населеного пункту, чим визначила її правовий статус за цільовим призначення та органом який уповноважений розпоряджатися землею, хоча достовірно знала, що земельна ділянка більшою частиною знаходиться за межами с. Мала Тур'я, яку надано ОСОБА_6 для подальшого використання при виготовленні проекту відведення вказаної земельної ділянки.
Аналогічно, на виконання незаконної вказівки сільського голови ОСОБА_3 особа, матеріали відносно якої виділено в окреме кримінальне провадження, яка відповідно до статті 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» є посадовою особою органу місцевого самоврядування, також перебуваючи у службовій залежності від керівника та знаючи, що невиконання даної вказівки потягне за собою негативні наслідки для неї, діючи без попередньої змови в співучасті, не створюючи перешкод, сприяла вчиненню, знаходячись на своєму робочому місці у приміщенні Малотур?янської сільської ради, що у с. Мала Тур?я Долинського району, вул. Тур?янська, 40, у невстановлений час склала та видала довідку № 936 від 04 червня 2008 року, яку після цього особисто підписала ОСОБА_3 , та завірила відтиском гербової печатки Малотур?янської сільської ради надавши їй статусу офіційного документу, в якій вказала неправдиві дані, що ОСОБА_7 користується в с. Мала Тур?я пер. Стрілецький, земельною ділянкою площею 0,2500 га, із них ділянка площею 0,2500 га, для ведення особистого селянського господарства згідно рішення Малотур?янської сільської ради від 25.01.2008 року №329-12/08, земельна ділянка знаходиться в межах населеного пункту, чим визначила її правовий статус за цільовим призначення та органом який уповноважений розпоряджатися землею, хоча достовірно знала, що земельна ділянка знаходиться за межами с. Мала Тур?я, яку надано ОСОБА_6 та частково сформована за рахунок земель лісогосподарського призначення, та на яких розміщено об'єкт природно-заповідного фонду Малотур?янський дендрологічний парк.
Таким чином, ОСОБА_3 також обвинувачується у підбурюванні до складання та видачі службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, вчиненою групою осіб, тобто у скоєнні злочину, передбаченого частиною 2 статті 28 частиною 1 статті 366 Кримінального кодексу України.
В судовому засіданні захисник -адвокат ОСОБА_5 заявив клопотання про звільнення обвинуваченої ОСОБА_3 від кримінальної відповідальності та закриття провадження у справі у зв'язку із закінченням строків давності на підставі п.4 ч.1 ст.49 КК України та п.1 ч.2 ст.28 КПК. В обґрунтування клопотання зазначає, що з моменту інкримінованих обвинуваченій ОСОБА_3 злочинів пройшло більше 15 років, тому справа підлягає закриттю за строками давності на підставі п.1 ч.2 ст.284 КПК України, а ОСОБА_3 підлягає звільненню від кримінальної
відповідальності на підставі п.4 ч.1 ст.49 КК України, без встановлення її вини.
Обвинувачена ОСОБА_3 в судовому засіданні свою вину у вчиненні кримінальних правопорушень передбачених ч.2 ст. 364, ч.2 ст. 28, ч.1 ст. 366 КК України - не визнала,оскільки будь-яких злочинів вона не вчиняла, а діяла у відповідності до вимого Закону, однак заявлене її захисником клопотання підтримала та просила звільнити її від кримінальної відповідальності та закрити провадження у справі у зв'язку із закінченням строків давності.
Після роз'яснення судом обвинуваченій ОСОБА_3 суті обвинувачення, роз'яснення , що звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності є нереабілітуючою обставиною , її право заперечувати проти закриття кримінального провадження з цієї підстави, право на судове провадження в повному обсязі в загальному порядку, остання підтримала заявлене клопотання про закриття даного кримінального провадження у зв'язку із закінченням строків давності.
Прокурор ОСОБА_4 не заперечив щодо закриття кримінального провадження та звільнення ОСОБА_3 , яка обвинувачується у вчиненні кримінальних правопорушень передбачених ч. 2 ст. 364, ч.2 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України , відповідно до п.1 ч.2 ст. 284 КПК України у зв'язку із закінченням строків давності, передбачених ст. 49 КК України. При прийняття рішення по заявленому клопотанню, просив вирішити питання про зняття арешту з майна, накладеного в даному кримінальному провадженні слідчим суддею Долинського районного суду в ухвалі від 05.07.2024.
Суд, вислухавши думки учасників судового провадження, вивчивши матеріали справи, приходить до висновку, що заявлене захисником адвокатом ОСОБА_5 , підтримане самою обвинуваченою ОСОБА_3 , клопотання про звільнення її від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строку давності притягнення до кримінальної відповідальності, щодо задоволення якого не заперечив прокурор, підлягає до задоволення, виходячи з наступного:
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України, кримінальне провадження закривається судом у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 285 КПК України, особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Згідно з ч. 4 ст. 286 КПК України, якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання.
Пунктом 8 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами України законодавства про звільнення особи від кримінальної відповідальності» від 23.12.2005 № 12 встановлено, що особа підлягає звільненню від кримінальної відповідальності за ст. 49 КК України, якщо з дня вчинення нею злочину до набрання вироком законної сили минули певні строки давності і вона не ухилялася від слідства або суду та не вчинила нового злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 288 КПК України, суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Згідно роз'яснень Пленуму Верховного Суду України, що містяться у п.1 постанови «Про практику застосування судами України законодавства про звільнення особи від кримінальної відповідальності» №12 від 23.12.2005, звільнення особи від кримінальної відповідальності із закриттям провадження у справі можливе на будь-яких стадіях судового розгляду кримінального провадження.
П. 4 ч.1 ст. 49 КК України передбачено, що особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минули такі строки - десять років - у разі вчинення тяжкого злочину.
Згідно з обвинувальним актом ОСОБА_3 , обвинувачується у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 364, ч. 2 ст. 28 ч.1 ст. 366 КК України.
Санкція ч.2 ст. 364 КК України ( станом на 01.01.2008) передбачала покарання у виді позбавлення волі на строк від трьох до шести років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Санкція ч.1 ст. 366 КК України (станом на 01.01.2008) передбачала покарання у виді штрафу до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеження волі на строк до трьох років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Вчинене ОСОБА_3 кримінальне правопорушення відповідальність за яке передбачено ч.2 ст.364 КК України у відповідності до ст. 12 КК України відноситься до категорії тяжких злочинів.
Вчинене ОСОБА_3 кримінальне правопорушення відповідальність за яке передбачено ч.1 ст.366 КК України у відповідності до ст. 12 КК України відноситься до категорії кримінальних проступків.
Згідно обвинувального акту діяння за вчинення яких ОСОБА_3 притягується до кримінальної відповідальності мали місце в січні, березні, червні 2008 року, тобто з дня їх вчинення минуло більше 17 років.
Таким чином, виходячи з аналізу правових норм, суд дійшов до висновку, що стосовно ОСОБА_3 , яка обвинувачується у вчиненні кримінальних правопорушень,передбачених ч.2 ст. 364, ч. 2 ст. 28 ч.1 ст. 366 КК України, може вирішуватися клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності на підставі п.4 ч.1 ст.49 КК України, у зв'язку із закінченням строків давності у вчиненні даних кримінальних правопорушень
В судовому засіданні встановлено, що з часу вчинення інкримінованих ОСОБА_3 кримінальних правопорушень передбачених ч.2 ст. 364, ч. 2 ст. 28 ч.1 ст. 366 КК України - з січня-червня 2008 року та до закінчення зазначених у ч. 1 ст. 49 КК України строків, остання у розшуку не перебувала, нового злочину не вчинила та перебіг давності на підставі ч. 2 ст. 49 КК України не переривався (вимога від 26.08.2024 №9480 а.с.178).
Враховуючи викладене вище, те, що ОСОБА_3 , обвинувачується у вчиненні кримінальних правопорушень передбачених ч.2 ст. 364, ч. 2 ст. 28 ч.1 ст. 366 КК України, з моменту вчинення яких станом на день ухвалення судового рішення минуло більше десяти років, а також те, що обвинувачена дала згоду на звільнення її від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності, а прокурор не заперечував проти задоволення клопотання , суд дійшов до висновку, що кримінальне провадження про обвинувачення ОСОБА_3 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 364, ч. 2 ст. 28 ч.1 ст. 366 КК України, слід закрити, звільнивши її від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності.
При вирішення питання про закриття справи суд не вправі вирішувати питання про винність особи, що відповідає практиці Європейського суду з прав людини.
У результаті закриття кримінального провадження у зв'язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності на підставі ст. 49 КК за ініціативою та згодою особи, яка притягується до кримінальної відповідальності, суд не може і не повинен констатувати факт вчинення цією особою кримінально-караного діяння. Адже кримінальний процесуальний закон зобов'язує суд розглянути клопотання сторони захисту про таке звільнення невідкладно. У разі розгляду такого клопотання без проведення повного судового розгляду суд не може констатувати винуватість або навпаки невинуватість особи у вчиненні інкримінованого діяння.
Саме до такого висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 18 лютого 2025 року, у справі № 712/8174/23,провадження № 51- 2807 км 24.
Окрім цього слід зазначити, що як вбачається з правового висновку Об'єднаної палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду, викладеному в постанові від 12.09.2022 по справі №203/241/17 (провадження №51-4251кмо21), якщо особа звільняється від кримінальної відповідальності на підставі ст. 49 КК України у зв'язку із закінченням строків давності, процесуальні витрати, понесені органом досудового розслідування та пов'язані зі здійсненням кримінального провадження, в тому числі й витрати на проведення експертизи, не стягуються з особи, кримінальне провадження щодо якої закрито на цій підставі, а відносяться на рахунок держави, окрім витрат, пов'язаних, зокрема, із залученням експерта стороною захисту.
Ухвалою слідчого судді Долинського районного суду Івано-Франкіської області від 05 липня 2024 року в справі №343/999/20 накладено арешт на:
земельну ділянку із кадастровим номером: 2622083001:01:001:0489, площею 0,12 га, розташовану в АДРЕСА_3 (на цей час Калуського
району), право власності на яку зареєстроване за ОСОБА_8 ;
земельну ділянку із кадастровим номером: 2622083001:01:001:0500, площею 0,25 га, розташовану в с. Мала Тур'я по вул. Стрілецькій Долинського району (на цей час Калуського району), право власності на яку зареєстроване за ОСОБА_7 .
Позбавлено права на розпорядження арештованим майном осіб, які наділені правами на вищевказані дії (а.с.119).
Питання про скасування арешту суд вирішує відповідно до ч. 4 ст. 174 КПК України
На пiдставi ст. 58 Конституції України, ст.ст. 3, 5, 12, 49 КК України , керуючись ст.ст.284, 286,314, 350, 369 КПК України, суд-
Клопотання захисника -адвоката ОСОБА_5 ,обвинуваченої ОСОБА_3 про звільнення її від кримінальної відповідальності, передбаченої ч.2 ст. 364, ч. 2 ст. 28 ч.1 ст. 366 КК України, у зв'язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності та закриття кримінального провадження - задоволити.
Звільнити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 від кримінальної відповідальності за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 364, ч. 2 ст. 28 ч.1 ст. 366КК України, на підставі ст. 49 КК України у зв'язку із закінченням строків давності, а об'єднане кримінальне провадження №12024091160000330, розпочате 27.09.2024 (виділеного із об'єднаного кримінального провадження №42018090000000082, розпочатому 18.12.2018) про обвинувачення ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч.2 ст. 364, ч. 2 ст. 28 ч.1 ст. 366 КК України - закрити на підставі п.1 ч.2 ст. 284 КПК України.
Після набрання ухвалою законної сили, зняти арешт накладений ухвалою слідчого судді Долинського районного суду від 05.07.2024 по справі №343/999/20, провадження №1-кс/343/315/24 на:
земельну ділянку із кадастровим номером: 2622083001:01:001:0489, площею 0,12 га, розташовану в АДРЕСА_3 (на цей час Калуського району), право власності на яку зареєстроване за ОСОБА_8 ;
земельну ділянку із кадастровим номером: 2622083001:01:001:0500, площею 0,25 га, розташовану в АДРЕСА_2 (на цей час Калуського району), право власності на яку зареєстроване за ОСОБА_7 ;
припинити обмеження щодо позбавлення права на розпорядження арештованим майном осіб, які наділені правами на вищевказані дії.
Ухвала може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду протягом семи днів з дня її проголошення.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Копію ухвали після її оголошення вручити сторонам кримінального провадження.
Суддя: ОСОБА_9