Справа № 127/35894/25
Провадження № 3/127/7489/25
04.12.2025м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області в складі головуючого судді Бернади Є.В., розглянувши матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, передбаченої частиною третьою статті 471 Митного кодексу України,
22.10.2025 об 12:2519 год. ОСОБА_2 не заявила за встановленою формою про наявність у неї товару, а саме 48 саше лікарського засобу «TYLOLHOT DAY», яка в своєму складі містить діючу речовину - прекурсор «Pseudoephedrine HCL» (Псевдоефедрин ) по 30 мг в кожній.
ОСОБА_2 у судове засідання не з'явилась, про поважність причин своєї неявки суд не повідомила. Разом з тим, в матеріалах справи наявна письмова заява ОСОБА_2 , згідно з якою остання не заперечує проти розгляду справи за її відсутності.
Представник Вінницької митниці в судовому засіданні просив накласти на ОСОБА_2 адміністративне стягнення в межах санкції статті.
Заслухавши думку представника митниці, дослідивши матеріали справи, суд дійшов до такого висновку.
Зі змісту частини третьої статті 471 Митного кодексу України (далі - МК) випливає, що адміністративна відповідальність настає за недекларування товарів (крім валютних цінностей), що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та які переміщуються громадянами.
При цьому відповідно до примітки до статті 471 МК недекларуванням у цій статті вважається незаявлення громадянином за встановленою формою точних та достовірних відомостей, перелік яких визначений цим Кодексом, про товари, які переміщуються (пересилаються) таким громадянином через митний кордон України (у тому числі при проходженні (проїзді) ним каналом, позначеним символами зеленого кольору ("зелений коридор").
З матеріалів справи випливає, що 12:19 год. 22.10.2025 в зону митного контролю міжнародного пункту пропуску «Могилів-Подільський - Отач» відділів митного оформлення № 2,5,6,7 митного поста «Дністер» Вінницької митниці з метою перетину митного кордону, в напрямку «в'їзд в Україну» по смузі руху «зелений коридор», заїхав транспортний засіб марки «VOLVO XC70», р.н. НОМЕР_1 (країна реєстрації Україна), під керування гр. України ОСОБА_2 , яка слідувала з Р.Молдова в Україну.
О 12:49 год., в дорожній сумці серед особистих речей гр. України ОСОБА_1 , без ознак приховування було виявлено товар: 48 саше лікарського засобу «TYLOLHOT DAY», який в своєму складі містить діючу речовину - прекурсор «Pseudoephedrine HCL» по 30 мг. в кожному, виробник Туреччина.
Відповідно до списку 1 таблиці IV «Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів та прекурсорів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 року № 770 зі змінами та доповненнями, «Псевдоефедрин» відноситься до прекурсорів, обіг яких обмежено і стосовно яких встановлюються заходи контролю.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 196 МК України, не можуть бути пропущені через митний кордон України, зокрема, товари (крім товарів для власного споживання, що ввозяться громадянами в обсязі та порядку, встановлених статтями 376 і 378 цього Кодексу), на пропуск та/або випуск яких відповідно до закону потрібні документи та/або відомості, передбачені частиною першою статті 197 цього Кодексу, державних органів, установ та організацій, уповноважених на їх видачу, - в разі відсутності таких документів та/або відомостей.
Відповідно до ч. 1 ст. 257 МК України, декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Наказом Міністерства фінансів України від 28.05.2012 № 614 (далі - Наказ № 614) встановлено правила заповнення, подання та використання митної декларації для письмового декларування товарів, що переміщуються через митний кордон України громадянами для особистих, сімейних та інших потреб, не пов'язаних з провадженням підприємницької діяльності, під час здійснення митного оформлення товарів, що переміщуються ними через митний кордон України в ручній поклажі, супроводжуваному й несупроводжуваному багажі, вантажному відправленні та підлягають письмовому декларуванню в порядку, передбаченому для громадян.
Відповідно до п. 2.9 Наказу № 614, у пункті 4 митної декларації зазначаються, зокрема, відомості про товари, що підлягають обов'язковому письмовому декларуванню та/або оподаткуванню митними платежами, товари, переміщення яких через державний кордон України заборонено або здійснюється за дозвільними документами, що видаються органами виконавчої влади, та інші товари, що декларуються письмово за бажанням громадянина або на вимогу митного органу.
Відповідно до п. 1.10 Наказу № 614, з моменту прийняття декларації посадовою особою митного органу для оформлення вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а громадянин або уповноважена особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
Статтею 366 МК України передбачено двоканальну систему митного контролю товарів, транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України громадянами. Двоканальна система - це спрощена система митного контролю, яка дає громадянам змогу здійснювати декларування, обираючи один з двох каналів проходу (проїзду транспортними засобами особистого користування) через митний кордон України. Канал, позначений символами зеленого кольору («зелений коридор»), призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню. Канал, позначений символами червоного кольору («червоний коридор»), призначений для всіх інших громадян. Громадянин самостійно обирає відповідний канал («зелений коридор» або «червоний коридор») для проходження митного контролю за двоканальною системою. Початок проходження (проїзду транспортними засобами особистого користування) громадянином каналом, позначеним символами зеленого кольору («зелений коридор»), є декларуванням шляхом вчинення дій цим громадянином про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території. Таке декларування свідчить про факти, що мають юридичне значення. Громадяни, які проходять (проїжджають транспортними засобами особистого користування) через «зелений коридор», звільняються від подання письмової митної декларації. Звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обов'язку дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України та від адміністративної відповідальності за порушення митних правил, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 369 МК України, особисті речі, що переміщуються (пересилаються) громадянами через митний кордон України у ручній поклажі, супроводжуваному та несупроводжуваному багажі, підлягають декларуванню шляхом учинення дій, усно або, за бажанням декларанта чи на вимогу митного органу , письмово, не оподатковуються митними платежами та звільняються від проведення заходів офіційного контролю, а також від подання документів та/або відомостей, що підтверджують дотримання встановлених заборон та/або обмежень щодо переміщення товарів через митний кордон України.
Відповідно до п. 19 ч. 1 ст. 370 МК України, особистими речами вважаються, зокрема лікарські засоби, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України в порядку та обсягах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до абз. 1 п. п. 1 п. 1 Постанови КМУ від 23 травня 2012 № 458 «Про обсяги та порядок ввезення громадянами на митну територію України лікарських засобів та спеціального дитячого харчування», громадяни можуть ввозити на митну територію України лікарські засоби, які переміщуються в ручній поклажі та/або в супроводжуваному або несупроводжуваному багажі громадянина, у кількості, що не перевищує п'яти упаковок кожного найменування на одну особу (крім лікарських засобів, що містять наркотичні чи психотропні речовини); у кількості, що не перевищує зазначену в наявному в особи рецепті або інформаційній довідці на такий лікарський засіб, виданих на ім'я цієї особи та обов'язково засвідчених підписом та особистою печаткою лікаря.
Таким чином, ОСОБА_2 не задекларувала товари, що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та які переміщуються громадянами.
З огляду на викладене, суд дійшов до переконання, що дії ОСОБА_2 охоплюються складом адміністративного правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 471 МК, за ознаками недекларування товарів (крім валютних цінностей), що підпадають під встановлені законодавством обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та які переміщуються громадянами.
Зазначена обставина підтверджується митною декларацією, актом проведення огляду товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу, описом предметів та доповідною запискою інспектора.
Вирішуючи питання про накладення на ОСОБА_2 адміністративного стягнення, суд враховує таке.
Відповідно до статті 487 МК, провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до положень МК, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Враховуючи вищевикладене, обставини справи, особу порушника та ступінь її вини, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, суд вважає за необхідне накласти на ОСОБА_2 адміністративне стягнення у виді штрафу з конфіскацією вилучених товарів.
Відповідно до статті 519 МК суд вважає за необхідне стягнути з ОСОБА_2 на користь Вінницької митниці витрати, пов'язані зі зберіганням майна.
Згідно зі статтею 40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Відповідно до пункту 5 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з особи, на яку накладено стягнення, стягується судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись статтею 471 МК, статтями 283-284 КпАП, суд
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 471 Митного кодексу України у виді штрафу в розмірі 300 (трьохсот) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 5100 (п'ять тисяч сто) гривень з конфіскацією вилучених товарів, а саме 48 саше лікарського засобу «TYLOLHOT DAY», яка в своєму складі містить діючу речовину - прекурсор «Pseudoephedrine HCL» (Псевдоефедрин ) по 30 мг в кожній, що зберігаються на складі Вінницької митниці (за адресою: вул. Спортивна, 175, м. Могилів-Подільський).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Вінницької митниці витрати, пов'язані зі зберіганням вилученого товару в розмірі 9 (дев'ять) гривень 67 (шістдесят сім) копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: