18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
"05" грудня 2025 р. Черкаси справа №925/1630/20
Вх.суду № 16337/25 від 05.11.2025
Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Хабазні Ю.А., розглянувши без повідомлення (виклику) учасників справи у м.Черкаси у приміщенні суду клопотання від 04.11.2025 №02-01/32-311
позивача, розпорядника майна боржника, арбітражного керуючого Ярмолінського Ю.В.,
про витребування документів у АТ "ДАК "Автомобільні дороги України"
у справі за заявою
ініціюючого кредитора, Товариства з обмеженою відповідальністю "БК "Тандем"
до боржника, Дочірнього підприємства "Черкаський облавтодор" відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України",
про банкрутство юридичної особи,
1. Розпорядником майна боржника, арбітражним керуючим Ярмолінським Ю.В., подано клопотання від 04.11.2025 №02-01/32-311 з вимогою:
витребувати у АТ "ДАК "Автомобільні дороги України" (02000, м.Київ, вул.Антоновича,51, ідентифікаційний код 31899285) (далі - Розпорядник інформації) як докази у справу №925/1630/20 належним чином засвідчені копії документів:
наказу АТ "ДАК "Автомобільні дороги України" №210 від 05.11.2021;
наказу Державного агентства автомобільних доріг України від 17.08.2022 №Н-181;
наказу Державного агентства автомобільних доріг України від 02.11.2021
№473;
рішення Правління Компанії від 05.11.2021 №38;
протоколу наглядової ради АТ "ДАК "Автомобільні дороги України" від 05.11.2021 №35/2021, яким було погоджено рішення Правління Компанії від
05.11.2021 №38;
рішення Колегії Державного агентства автомобільних доріг України від
17.08.2022 №РН-7/08-00 "Деякі питання дочірнього підприємства "Черкаський
Облавтодор" ВАТ "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України";
листів АТ "ДАК "Автомобільні дороги України" від 02.08.2022 № 2/17-10/1251, від 10.08.2022 № 2/17-10/1308;
доповідної записки головного спеціаліста з мобілізаційної роботи Укравтодору Задачіна В. від 15.08.2022 № ДЗ-118/19-00;
інших документів, які були напрацьовані у зв'язку з прийняттям рішення про припинення ДП "Черкаський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" шляхом ліквідації.
2. Заявник у клопотанні від 04.11.2025 №02-01/32-311 на обгрунтування заявленої вимоги пояснив,
що наказом Державного агентства автомобільних доріг України від 02.11.2021 №473, згідно з протоколом засідання правління від 05.11.2021 №38, протоколом наглядової ради АТ "ДАК "Автомобільні дороги України" від 05.11.2021 №35/2021, та наказом від 05.11.2021 №210 уповноваженими суб'єктами приймались рішення про ліквідацію ДП "Черкаський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України";
що згідно з наказом Державного агентства автомобільних доріг України від 02.11.2021 №473 та рішення Правління Компанії від 05.11.2021 №38 був виданий наказ від 05.11.2021 №210, яким затверджено ліквідаційну комісію ДП "Черкаський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" та проведено інвентаризацію майна цього підприємства;
що у 2022 році вказане рішення було скасовано та вказані дії супроводжувалися виданням низки наказів, рішень і службових документів Державним агентством автомобільних доріг України та АТ "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України";
що розпорядник майна звернувся до Розпорядника інформації із запитом арбітражного керуючого від 13.10.2025 за №02-01/32- 271, у якому просив надати належним чином засвідчені копії документів: наказу АТ "ДАК "Автомобільні дороги України" від 05.11.2021 №210; наказу Державного агентства автомобільних доріг України від 17.08.2022 №Н-181; наказу Державного агентства автомобільних доріг України від 02.11.2021 №473; рішення Правління Компанії від 05.11.2021 №38; протоколу наглядової ради АТ "ДАК «Автомобільні дороги України" від 05.11.2021 № 35/2021, яким було погоджено рішення Правління Компанії від 05.11.2021 №38; рішення Колегії Державного агентства автомобільних доріг України від 17.08.2022 № РН-7/08-00 "Деякі питання дочірнього підприємства "Черкаський облавтодор" відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України"; листів АТ "ДАК "Автомобільні дороги України" від 02.08.2022 № 2/17-10/1251, від 10.08.2022 № 2/17-10/1308; доповідної записки головного спеціаліста з мобілізаційної роботи Укравтодору Задачіна В. від 15.08.2022 № ДЗ-118/19-00; інших документів, які були напрацьовані у зв'язку з прийняттям рішення про припинення ДП "Черкаський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" шляхом ліквідації;
що у задоволенні запиту розпоряднику майна листом від 23.10.2025 №955/23-00.2/-09/100-1795 було відмовлено з огляду на те, що запитувані документи не охоплюють період розпорядження майном боржника, не відносяться до предмета контролю чи нагляду, а частина документів нібито не створювалася Компанією;
що така позиція є безпідставною, оскільки АТ "ДАК "Автомобільні дороги України" є засновником боржника та безпосередньо ухвалювало рішення про його ліквідацію; що документи, які стосуються припинення чи відновлення діяльності боржника, мають безпосереднє відношення до боржника, складені у підозрілий період (у межах 3-х років до відкриття провадження у справі про банкрутство) підлягають аналізу, разом з іншими документами (усіма, які стосуються боржника без виключень), у т.ч. у контексті аналізу дій на наявність/відсутність підстав відповідальності за порушення законодавства про банкрутство (неефективні управлінські рішення, рішення які призвели до неплатоспроможності, відчуження майна за спрощеною процедурою у процедурі ліквідації в порядку ЦКУ і т.ін.), та для проведення аналізу фінансового стану боржника; що повноваження розпорядника майна не обмежуються часовими рамками періоду процедури - він має право витребувати усі документи, що впливають на фінансову спроможність боржника (ч.1 ст.12, ст.12-1, ст.44 КУзПБ).
3. При вирішенні поданої на розгляд заяви судом застосовуються положення Кодексу України з процедур банкрутства.
4. Дослідивши наявні у справі докази суд установив наступні обставини.
10.10.2023 ухвалою суду відкрито провадження у справі про банкрутство боржника, введено процедуру розпорядження майном боржника.
13.05.2025 ухвалою суду розпорядником майна боржника призначено арбітражного керуючого Ярмолінського Ю.В.
13.10.2025 розпорядник майна боржника звернувся до Розпорядника інформації із запитом №02-01/32-271, у якому просив:
надати належним чином завірені копії наступних документів: наказу АТ "ДАК "Автомобільні дороги України" від 05.11.2021 №210; наказу Державного агентства автомобільних доріг України від 17.08.2022 №Н-181; наказу Державного агентства автомобільних доріг України від 02.11.2021 №473; рішення Правління Компанії від 05.11.2021 №38; протоколу наглядової ради АТ "ДАК «Автомобільні дороги України" від 05.11.2021 № 35/2021, яким було погоджено рішення Правління Компанії від 05.11.2021 №38; рішення Колегії Державного агентства автомобільних доріг України від 17.08.2022 № РН-7/08-00 "Деякі питання дочірнього підприємства "Черкаський облавтодор" відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України"; листів АТ "ДАК "Автомобільні дороги України" від 02.08.2022 № 2/17-10/1251, від 10.08.2022 № 2/17-10/1308; доповідної записки головного спеціаліста з мобілізаційної роботи Укравтодору Задачіна В. від 15.08.2022 № ДЗ-118/19-00; інших документів, які були напрацьовані у зв'язку з прийняттям рішення про припинення ДП "Черкаський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" шляхом ліквідації.
23.10.2025 у відповідь на вказаний вище запит розпорядника майна боржника Розпорядник інформації листом №955/26-00.2/-09/100-1795 у наданні запитуваних документів відмовив з тих мотивів, що "вказані у запиті документи Компанії та їх зміст не охоплюють період розпорядження майном ДП "Черкаський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" та до предмету нагляду або контролю за управлінням і розпорядженням його майном, а також для здійснення повноважень у справі про банкрутство не відносяться". Щодо отримання копій наказів Державного агентства автомобільних доріг України №473 від 02.11.2021 та №181 від 17.08.2022, то Компанією вказані розпорядчі документи не створювались та не видавались. З метою отримання їх належним чином завірених копій пропонуємо звернутись до Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України".
05.11.2025 за вх.№16337/25 до суду надійшло клопотання, що розглядається.
5. При вирішенні спору судом застосовано наступні норми законодавства.
Відповідно до Господарського процесуального кодексу України:
ч.6 ст.12. Господарські суди розглядають справи про банкрутство (неплатоспроможність) у порядку, передбаченому цим Кодексом для позовного провадження, з урахуванням особливостей, встановлених Кодексом України з процедур банкрутства";
ч.1 ст.73. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи;
ч.1, 2, 4 і 7 ст.81. Учасник справи у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування доказів судом (...) У клопотанні про витребування судом доказів повинно бути зазначено: 1) який доказ витребовується (крім клопотання про витребування судом групи однотипних документів як доказів); 2) обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати; 3) підстави, з яких випливає, що цей доказ має відповідна особа; 4) заходи, яких особа, яка подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу; 5) причини неможливості отримати цей доказ самостійно особою, яка подає клопотання. У разі задоволення клопотання суд своєю ухвалою витребовує відповідні докази. Будь-яка особа, в якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду;
Відповідно до Кодексу України з процедур банкрутства:
ч.1 ст.2. Провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України. Застосування положень Господарського процесуального кодексу України та інших законодавчих актів України здійснюється з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом;
п.1, 5 ч.1 ст.12. Арбітражний керуючий користується усіма правами розпорядника майна, керуючого санацією, керуючого реструктуризацією, керуючого реалізацією, ліквідатора відповідно до законодавства, у тому числі має право: звертатися до суду у випадках, передбачених цим Кодексом; звертатися із запитами арбітражного керуючого, у тому числі щодо отримання копій документів, до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, підприємств, установ, у тому числі банків, небанківських надавачів платіжних послуг, емітентів електронних грошей, депозитарних установ та інших професійних учасників ринків капіталу, організацій, громадських об'єднань, а також до фізичних осіб;
ч.8 ст.12. Під час виконання повноважень арбітражний керуючий має право на безпосередній доступ до інформації про боржників, їхнє майно, доходи та кошти, у тому числі конфіденційної, що міститься в державних базах даних і реєстрах, у тому числі електронних. Порядок доступу до такої інформації з баз даних та реєстрів встановлюється центральними органами виконавчої влади, які забезпечують їх ведення.
ч.1-3 ст.12№. Запит арбітражного керуючого - це письмове або у формі електронного документа звернення арбітражного керуючого, призначеного господарським судом розпорядником майна, керуючим санацією, ліквідатором, керуючим реструктуризацією, керуючим реалізацією, до органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, підприємств, установ, у тому числі банків, небанківських надавачів платіжних послуг, емітентів електронних грошей, депозитарних установ та інших професійних учасників ринків капіталу, організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, громадських об'єднань, фізичних осіб про надання інформації, копій документів, необхідних арбітражному керуючому для здійснення повноважень у справі про банкрутство (неплатоспроможність) щодо боржника, а також членів сім'ї боржника - фізичних осіб, визначених абзацом другим частини п'ятої статті 116 цього Кодексу, стосовно якого арбітражний керуючий здійснює повноваження розпорядника майна керуючого санацією, ліквідатора, керуючого реструктуризацію або керуючого реалізацією. Орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи, керівники підприємств, установ, у тому числі банків, небанківських надавачів платіжних послуг, емітентів електронних грошей, депозитарних установ та інших професійних учасників ринків капіталу, організацій, громадських об'єднань, фізичні особи, яким направлено запит арбітражного керуючого, зобов'язані не пізніше десяти робочих днів з дня отримання запиту надати арбітражному керуючому відповідну інформацію, у тому числі таку, що становить банківську таємницю, таємницю надавача платіжних послуг або емітента електронних грошей, крім таємної та/або службової інформації та копій документів, у яких міститься таємна та/або службова інформація, копії документів. Відмова в наданні інформації на запит арбітражного керуючого, несвоєчасне або неповне надання інформації, надання недостовірної інформації тягнуть за собою відповідальність згідно із законом, крім випадків відмови в наданні таємної та/або службової інформації;
Згідно із Законом України "Про інформацію:
ст.1. (...) документ - матеріальний носій, що містить інформацію, основними функціями якого є її збереження та передавання у часі та просторі (...) інформація - будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді (...);
ст.5. Кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів (...);
абз.2 ч.2 ст.11. Кожному забезпечується вільний доступ до інформації, яка стосується його особисто, крім випадків, передбачених законом;
ч.2 ст.20. Будь-яка інформація є відкритою, крім тієї, що віднесена законом до інформації з обмеженим доступом;
ч.1,3 ст.21. Інформацією з обмеженим доступом є конфіденційна, таємна та службова інформація. Порядок віднесення інформації до таємної або службової, а також порядок доступу до неї регулюються законами.
Згідно із Законом України "Про доступ до публічної інформації"
п.2 ч.1 ст.10. Кожна особа має право доступу до інформації про неї, яка збирається та зберігається.
Відповідно до ст.1, 5, 6, 9, 10, 19, 22 цього Закону: таємна інформація - інформація, доступ до якої обмежується відповідно до частини другої статті 6 цього Закону, розголошення якої може завдати шкоди особі, суспільству і державі; таємною визнається інформація, яка містить державну, професійну, банківську таємницю, таємницю досудового розслідування та іншу передбачену законом таємницю; порядок доступу до таємної інформації регулюється цим Законом та спеціальними законами; інформація з обмеженим доступом має надаватися розпорядником інформації, якщо немає законних підстав для обмеження у доступі до такої інформації, які існували раніше; обмеженню доступу підлягає інформація, а не документ; кожна особа має право доступу до інформації про неї, яка збирається та зберігається; розпорядники інформації, які володіють інформацією про особу, зобов'язані надавати її безперешкодно і безкоштовно на вимогу осіб, яких вона стосується, крім випадків, передбачених законом; відмова особі в доступі до інформації про неї, приховування, незаконне збирання, використання, зберігання чи поширення інформації можуть бути оскаржені; розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
Відповідно до Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.06.2015 № 1000/5 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22.06.2015 за № 736/27181):
п.1 розділу 1. Ці Правила встановлюють єдині вимоги щодо створення управлінських документів і роботи зі службовими документами, а також порядок їх архівного зберігання в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форм власності (далі - установи). Ці Правила є нормативно-правовим актом, обов'язковим для виконання всіма установами;
п.2 глави розділу І. (...) копія документа - документ, що містить точне знакове відтворення змісту чи документної інформації іншого документа і в окремих випадках - деяких його зовнішніх ознак; (...) оригінал службового документа - примірник службового документа, що має оригінальний підпис посадової (службової) особи установи; (...)службовий документ - офіційно зареєстрований службою діловодства або відповідним чином засвідчений документ, що одержаний чи створений установою у процесі її діяльності та має відповідні реквізити; (...)управлінський документ - службовий документ, спрямований на виконання установою функцій, що забезпечують її діяльність. До управлінських документів належать організаційно-розпорядчі, первинно-облікові, банківські, фінансові, звітно-статистичні, планові, ресурсні тощо;
п.2-4, 6 і 8 глави 11 розділу ІІ. Установа має право засвідчувати копії документів, що створюються в ній, за винятком копій документів, які відповідно до законодавства потребують засвідчення в нотаріальному порядку. Копії документів інших установ можуть виготовлятися і засвідчуватися установою в таких випадках: на вимогу судових та інших правоохоронних органів (...). Дозволяється виготовляти копію із засвідченої копії документа, якщо оригінал відсутній або його отримати неможливо. Копія документа повинна відповідати оригіналу, тобто повністю відтворювати інформацію оригіналу і всі його зовнішні ознаки або їх частину. Копія набуває юридичної сили лише у разі її засвідчення в установленому порядку (...)
6. Аналізуючи установлені обставини справи та норми чинного законодавства суд прийшов до таких висновків.
6.1. Виходячи з аналізу норм ст.1,5, абз.2 ч.2 ст.11 та ч.2 ст.20 Закону України "Про інформацію", а також п.2 ч.1 ст.10 Закону України "Про доступ до публічної інформації", суд вважає, що кожна особа (в тому числі і юридична особа) має право на отримання інформації, яка стосується її особи. Зокрема, юридична особа має право запитувати інформацію, яка є інформацією про неї, в тому числі запитувати документи, які створені нею чи які створені іншими особами, але мають наслідком виникнення, зміну або припинення прав і обов'язків такої юридичної особи.
Будь-якому праву однієї сторони кореспондує обов'язок іншої сторони, тобто Розпорядник інформації зобов'язаний надати документи, копії, інформацію боржнику (у особі розпорядника майна) на його запити.
Однак боржник має право запитувати лише ті документи, які створені боржником чи для боржника, чи які створені іншими особами але встановлюють, змінюють або припиняють права і обов'язки боржника, лише ту інформацію, яка є інформацією про боржника.
Документи, про витребування копій яких заявлено клопотання, є документами, що містять інформацію боржника (інформацію про боржника).
Розпорядник майна боржника під час виконання своїх повноважень представляє інтереси боржника, отже має таке ж право на отримання інформації про боржника, як і сам боржник у особі його керівника.
6.2. Відносини ж щодо внесення і розгляду запиту арбітражного керуючого додатково і спеціально врегульовано статтями 12 і 12-1 Кодексу України з процедур банкрутства. Зокрема, цими статтями Кодексу детально регламентовано перелік адресатів, до яких може бути направлено запит арбітражного керуючого, вимоги до такого запиту, питання строків розгляду запитів та порядку відшкодування витрат, а тому відповідні положення Законів України "Про інформацію" та "Про доступ до публічної інформації" не поширюються на відносини між арбітражним керуючим (розпорядником майна боржника) та Розпорядником інформації.
Згідно із вказаним нормами під час виконання повноважень арбітражний керуючий має право на безпосередній доступ до інформації про боржників, їхнє майно, доходи та кошти, у тому числі конфіденційної, що міститься в державних базах даних і реєстрах, у тому числі електронних. На запит такого арбітражного керуючого орган державної влади зобов'язаний не пізніше десяти робочих днів з дня отримання запиту надати копії документів і усю необхідну інформацію щодо боржника, в тому числі й конфіденційну, крім таємної та/або службової інформації та копій документів, у яких міститься таємна та/або службова інформація.
6.3. Розпорядник інформації зазначає, що запитувані накази Державного агентства автомобільних доріг України від 02.11.2021 №473 та від 17.08.2022 №181 ним не створювались і не видавались, тому надати їх належним чином завірені копії він не в змозі. Однак наявність цих документів у Розпорядника інформації не перешкоджала наданню інформації про те, чи наявні вони у нього.
6.4. Суд вважає, що клопотання підлягає задоволенню в частині зобов'язання Акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" надати належним чином завірені копії наступних документів: наказу АТ "ДАК "Автомобільні дороги України" №210 від 05.11.2021; наказу Державного агентства автомобільних доріг України від 17.08.2022 №Н-181; наказу Державного агентства автомобільних доріг України від 02.11.2021 №473; рішення Правління Компанії від 05.11.2021 №38; протоколу наглядової ради АТ "ДАК "Автомобільні дороги України" від 05.11.2021 №35/2021, яким було погоджено рішення Правління Компанії від 05.11.2021 №38; рішення Колегії Державного агентства автомобільних доріг України від 17.08.2022 №РН-7/08-00 "Деякі питання дочірнього підприємства "Черкаський облавтодор" ВАТ "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України"; листів АТ "ДАК "Автомобільні дороги України" від 02.08.2022 № 2/17-10/1251, від 10.08.2022 № 2/17-10/1308; доповідної записки головного спеціаліста з мобілізаційної роботи Укравтодору Задачіна В. від 15.08.2022 №ДЗ-118/19-00.
У решті вимог у клопотанні суд відмовляє, оскільки воно не містить вимоги про витребування конкретних документів чи інформації.
Керуючись ст.81, 234, 235 ГПК України, суд
1. Клопотання розпорядника майна боржника, арбітражного керуючого Ярмолінського Ю.В., від 04.11.2025 №02-01/32-311 задовольнити частково.
1.1. Зобов'язати Акціонерне товариство "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (вул.Антоновича,51 м.Київ, 02000, ідентифікаційний код 31899285) у десятиденний строк з дня отримання цієї ухвали суду надати Господарського суду Черкаської області у справу №925/1630/20 належним чином завірені копії:
наказу АТ "ДАК "Автомобільні дороги України" №210 від 05.11.2021;
наказу Державного агентства автомобільних доріг України від 17.08.2022 №Н-181;
наказу Державного агентства автомобільних доріг України від 02.11.2021
№473;
рішення Правління Компанії від 05.11.2021 №38;
протоколу наглядової ради АТ "ДАК "Автомобільні дороги України" від 05.11.2021 №35/2021, яким було погоджено рішення Правління Компанії від
05.11.2021 №38;
рішення Колегії Державного агентства автомобільних доріг України від
17.08.2022 №РН-7/08-00 "Деякі питання дочірнього підприємства "Черкаський
Облавтодор" ВАТ "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України";
листів АТ "ДАК "Автомобільні дороги України" від 02.08.2022 № 2/17-10/1251, від 10.08.2022 № 2/17-10/1308;
доповідної записки головного спеціаліста з мобілізаційної роботи Укравтодору Задачіна В. від 15.08.2022 № ДЗ-118/19-00.
1.2. У решті вимог відмовити.
Ухвала суду набрала законної сили 05.12.2025. Ухвала суду може бути оскаржена до Північного апеляційного господарського суду в порядку та у строки, встановлені статтями 254-257 Господарського процесуального кодексу України.
Повне судове рішення складено і підписано 05.12.2025.
Направити цю ухвалу розпоряднику майна боржника, боржнику, членам комітету кредиторів (7), представнику працівників боржника Возному І.В., Державному агентству відновлення та розвитку інфраструктури України (Агентство відновлення), АТ "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України".
Суддя Ю.А. Хабазня
Я-13