Рішення від 05.12.2025 по справі 925/946/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 грудня 2025 року м. Черкаси Справа № 925/946/25

Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Грачова В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників (у письмовому провадженні) справу за позовом Акціонерного товариства “Черкасиобленерго» в особі Відокремленого структурного підрозділу “Уманські енергетичні мережі» Акціонерного товариства Черкасиобленерго» до Відділу житлово-комунального господарства Уманської міської ради про стягнення 26740 грн 32 коп.,

ВСТАНОВИВ:

Позивач - Акціонерне товариство “Черкасиобленерго» в особі Відокремленого структурного підрозділу “Уманські енергетичні мережі» Акціонерного товариства Черкасиобленерго» звернувся в Господарський суд Черкаської області з позовом до Відділу житлово-комунального господарства Уманської міської ради (далі - відповідач) про стягнення, на підставі актів про порушення №№ 007371, 007372, 007179, 007345 від 14.02.2025 року, 26740 грн. 32 коп. вартості не облікованої електричної енергії та відшкодування судових витрат.

Позов мотивовано порушенням відповідачем вимог чинного законодавства у сфері енергетики щодо самовільного підключення електропроводки (електроустановок) до електричних мереж оператора системи розподілу АТ «Черкасиобленерго» без укладення з позивачем відповідного договору про надання послуг з розподілу електричної енергії.

Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 26.08.2025 року (суддя Зарічанська З.В.), після усунення недоліків встановлених ухвалою суду від 13.08.2025 року, прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі №925/946/25 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними матеріалами.

Ухвалою суду від 01.09.2025 року задоволено заяву Відділу житлово-комунального господарства Уманської міської ради про відвід судді (вх. №12633/25 від 01.09.2025 року).

Ухвалами Господарського суду Черкаської області від 04.09.2025, 03.10.2025, 30.10.2025 року прийнято справу №925/946/25 до провадження судді Грачова В.М., постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням, без виклику та призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 30.10.2025 року, в подальшому відкладено на 18.11.2025 року.

Відповідач в особі свого представника подав, через систему «Електронний суд», 17.11.2025 року заяву (вх. №17064/25, а.с.103), в якій повідомив, що оскільки чинне законодавство передбачає розгляд справи без виклику сторін за наявними матеріалами, то представник відповідача не буде присутній при розгляді даної справи, письмовий відзив на позовну заяву не подав.

Згідно з ч.ч. 4, 5 ст. 240 ГПК України, судом підписано рішення без його проголошення, датою ухвалення рішення є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши наявні у справі № 925/946/25 письмові докази та оцінивши їх у сукупності, суд позов задовольняє повністю з таких підстав.

Позивач - Акціонерне товариство «Черкасиобленерго», з урахуванням Закону України «Про ринок електричної енергії» № 2019-VIII від 13.04.2017 року, що набрав законної сили 11.06.2017 року, здійснює розподіл електричної енергії в межах закріпленої території, в тому числі Черкаської області, виконує функції, має права та обов'язки оператора системи розподілу.

14.02.2025 року уповноваженими представниками позивача, за участі представника відповідача - головного спеціаліста Відділу комунального майна Трум А.В. за його посвідченням № 646, виявлені факти самовільного підключення електропроводки (електроустановок) відповідача до електричних мереж оператора системи розподілу - АТ «Черкасиобленерго», у зв'язку з чим оформлені з урахуванням пункту 8.2.5 ПРРЕЕ:

акт про порушення № 007371 (а.с.12-14), яким встановлено порушення самовільного підключення електроустановки до електричної мережі оператора системи розподілу без укладення відповідного договору шляхом підключення електропроводів ПЛ-0,4 кВ (підключення ліхтарів в кількості 1 шт.) по вул. Поріднених міст, м.Умань (від ТП-374) (далі - Акт № 007371). У зв'язку з виявленими порушеннями відповідача повідомлено, що комісія постачальника електроенергії з розгляду складеного акта про порушення буде проводити засідання 28.03.2025 року об 11 год 00 хв. за адресою: м. Умань вул. Енергетична, 14, каб 214. До акту про порушення додаються: фото- та відео фіксація; акт про пломбування за № 4 про вилучений речовий доказ - зразок кабелю АВВГ 2х1,5 мм; номер пломби -6240078 (а.с.15). Акт підписано перевіряючими особами, представник відповідача відмовився від підпису.

акт про порушення № 007372 (а.с.22-24), яким встановлено порушення самовільного підключення електроустановки до електричної мережі оператора системи розподілу без укладення відповідного договору шляхом підключення електропроводів ПЛ-0,4 кВ (підключення ліхтарів в кількості 24 шт.) по вул. Східна, м.Умань (від ТП-302) (далі - Акт № 007372). У зв'язку з виявленими порушеннями відповідача повідомлено, що комісія постачальника електроенергії з розгляду складеного акта про порушення буде проводити засідання 27.03.2025 року о 10 год 00 хв. за адресою: м. Умань вул. Енергетична, 14, каб 214. До акту про порушення додаються: фото- та відео фіксація; акт про пломбування за № 1 про вилучений речовий доказ - зразок кабелю АВВГ 2х1,5 мм; номер пломби - 6240045 (а.с.25). Акт підписано перевіряючими особами, представник відповідача відмовився від підпису;

акт про порушення № 007179 (а.с.32-34), яким встановлено порушення самовільного підключення електроустановки до електричної мережі оператора системи розподілу без укладення відповідного договору шляхом підключення електропроводів ПЛ-0,4 кВ (підключення ліхтарів в кількості 19 шт.) по пров. Черкаський, м.Умань (від ТП-273) (далі - Акт № 007179). У зв'язку з виявленими порушеннями відповідача повідомлено, що комісія постачальника електроенергії з розгляду складеного акта про порушення буде проводити засідання 27.03.2025 року об 11 год 00 хв. за адресою: м. Умань вул. Енергетична, 14, каб 214. До акту про порушення додаються: фото- та відео фіксація; акт про пломбування за № 2 про вилучений речовий доказ - зразок кабелю АВВГ 2х1,5 мм; номер пломби -6240076 (а.с.35). Акт підписано перевіряючими особами, представник відповідача відмовився від підпису;

акт про порушення № 007345 (а.с.41-43) яким встановлено порушення самовільного підключення електроустановки до електричної мережі оператора системи розподілу без укладення відповідного договору шляхом підключення електропроводів ПЛ-0,4 кВ (підключення ліхтарів в кількості 1 шт.) по вул. Поріднених міст, м.Умань (від ТП-368) (далі - Акт № 007345). У зв'язку з виявленими порушеннями відповідача повідомлено, що комісія постачальника електроенергії з розгляду складеного акта про порушення буде проводити засідання 28.03.2025 року о 10 год 00 хв. за адресою: м. Умань вул. Енергетична, 14, каб 214. До акту про порушення додаються: фото- та відео фіксація; акт про пломбування за № 3 про вилучений речовий доказ - - зразок кабелю АВВГ 2х1,5 мм; номер пломби -6240077 (а.с.44). Акт підписано перевіряючими особами, представник відповідача відмовився від підпису.

Акти про пломбування речового (вилученого) доказу від 14.02.2025 року за №№1, 2, 3, 4 підписані представником споживача і представниками оператора системи розподілу.

Вищезазначені Акти про порушення №№ 007371, 007372, 007179, 007345 від 14.02.2025 року, акти про пломбування речового (вилученого) доказу та супровідні листи/повідомлення позивачем направлено відповідачу засобами поштового зв'язку АТ «Укрпошта», які отримані відповідачем 05.03.2025 року згідно даних рекомендованих повідомлення про вручення поштового відправлення ф.119 (а.с.17-18; 27-28; 37; 46).

Із протоколу засідання комісії АТ “Черкасиобленерго» ВСП «Уманські електричні мережі» № 007371 від 28.03.2025 року (а.с.19) вбачається, що цього дня комісією позивача, без участі представника споживача, розглянуто Акт про порушення від 14.02.2025року № 007371, яким зафіксовано порушення споживачем вимог ПРРЕЕ, комісією позивача прийнято рішення про правомірність складення акта про порушення №007371від 14.02.2025 року, проведення розрахунку обсягу та вартості не облікованої електроенергії за період з 30.01.2025 по 14.02.2025 року. Обсяг та вартість не облікованої електричної енергії становить 755 кВт/год на суму 6685 грн. 08 коп. До протоколу засідання комісії з розгляду актів про порушення від 28.03.2025 року додано проект розрахунку по акту про порушення №007371від 14.02.2025 року на суму 6685 грн. 08 коп. (а.с. 20).

Із протоколу засідання комісії АТ “Черкасиобленерго» ВСП «Уманські електричні мережі» № 007372 від 27.03.2025 року (а.с.29) вбачається, що цього дня комісією позивача, без участі представника споживача, розглянуто Акт про порушення від 14.02.2025року № 007372, яким зафіксовано порушення споживачем вимог ПРРЕЕ, комісією позивача прийнято рішення про правомірність складення акта про порушення №007372від 14.02.2025 року, проведення розрахунку обсягу та вартості не облікованої електроенергії за період з 30.01.2025 по 14.02.2025. Обсяг та вартість не облікованої електричної енергії становить 755 кВт/год на суму 6685 грн. 08 коп. До протоколу засідання комісії з розгляду актів про порушення від 27.03.2025 року додано проект розрахунку по акту про порушення №007372від 14.02.2025 року на суму 6685 грн. 08 коп. (а.с. 30).

Із протоколу засідання комісії АТ “Черкасиобленерго» ВСП «Уманські електричні мережі» № 007179 від 27.03.2025 року (а.с.38) вбачається, що цього дня комісією позивача, без участі представника споживача, розглянуто Акт про порушення від 14.02.2025року № 007179, яким зафіксовано порушення споживачем вимог ПРРЕЕ, комісією позивача прийнято рішення про правомірність складення акта про порушення №007179 від 14.02.2025 року, проведення розрахунку обсягу та вартості не облікованої електроенергії за період з 30.01.2025 по 14.02.2025. Обсяг та вартість не облікованої електричної енергії становить 755 кВт/год на суму 6685 грн. 08 коп. До протоколу засідання комісії з розгляду актів про порушення від 27.03.2025 року додано проект розрахунку по акту про порушення №007372від 14.02.2025 року на суму 6685 грн. 08 коп. (а.с. 39).

Із протоколу засідання комісії АТ “Черкасиобленерго» ВСП «Уманські електричні мережі» № 007345 від 28.03.2025 року (а.с.47) вбачається, що цього дня комісією позивача, без участі представника споживача, розглянуто Акт про порушення від 14.02.2025року № 007345, яким зафіксовано порушення споживачем вимог ПРРЕЕ, комісією позивача прийнято рішення про правомірність складення акта про порушення №007345 від 14.02.2025 року, проведення розрахунку обсягу та вартості не облікованої електроенергії за період з 30.01.2025 по 14.02.2025. Обсяг та вартість не облікованої електричної енергії становить 755 кВт/год на суму 6685 грн. 08 коп. До протоколу засідання комісії з розгляду актів про порушення від 28.03.2025 року додано проект розрахунку по акту про порушення №007345 від 14.02.2025 року на суму 6685 грн. 08 коп. (а.с. 47).

07.04.2025 року позивач листами №№ 32/28/2025, 34/28/2025, 33/28/2025, 35/28/2025 (а.с.21, 31, 40, 49) надіслав відповідачу копії протоколів засідання комісії АТ “Черкасиобленерго» ВСП «Уманські електричні мережі»: № 007371 від 28.03.2025 року, № 007372 від 27.03.2025 року, № 007179 від 27.03.2025 року, № 007345 від 28.03.2025 року, відповідні розрахунки та рахунки на оплату.

Позивач вказав, що загальна сума необлікованої електроенергії у зв'язку із самовільним підключенням та споживанням електричної енергії без укладення відповідного договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, за період з 30.01.2025 по 14.02.2025 року, становить 26740 грн 32 коп. (6685 грн 08 коп.+ 6685 грн 08 коп.+ 6685 грн 08 коп.+ 6685 грн 08 коп.).

Станом на час подання даного позову оплату вартості необлікованої електричної енергії відповідач не здійснив, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду через порушення його майнових прав та законних інтересів.

Таким чином, предметом позову у справі, що розглядається, є вимога позивача, як оператора системи розподілу, до відповідача про стягнення необлікованої електроенергії у зв'язку із самовільним підключенням та споживанням електричної енергії за період з 30.01.2025 по 14.02.2025 року без укладення відповідного договору.

Спірні правовідносини сторін виникли через порушення відповідачем вимог чинного законодавства у сфері енергетики щодо самовільного підключення електропроводки (електроустановок) до електричних мереж оператора системи розподілу без укладення відповідного договору.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством, а органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 3 ЦК України визначено загальні засади цивільного законодавства, якими, зокрема, є: свобода договору; свобода підприємницької діяльності, яка не заборонена законом; судовий захист цивільного права та інтересу; справедливість, добросовісність та розумність.

Статтями 13 і 14 ЦК України встановлено, відповідно, межі здійснення цивільних прав та загальні засади виконання цивільних обов'язків. Зокрема, і цивільні права і цивільні обов'язки здійснюються (виконуються) в межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства.

За змістом з ст.ст. 11, 15, 16 ЦК України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки; підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини; кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання; способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема, припинення дії, яка порушує право, відновлення становища, яке існувало до порушення, примусове виконання обов'язку в натурі, відшкодування збитків та іншим способом відшкодування майнової шкоди або іншим способом, що встановлений договором або законом.

Закон України «Про ринок електричної енергії» (далі - Закон № 2019-VIII) визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажом, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище. Цим Законом встановлено, що:

учасник ринку електричної енергії (далі - учасник ринку) - виробник, електропостачальник, трейдер, оператор системи передачі, оператор системи розподілу, оператор ринку, гарантований покупець та споживач, які провадять свою діяльність на ринку електричної енергії у порядку, передбаченому цим Законом (ст. 1 ч. 1 п. 96);

несанкціонований відбір електричної енергії - відбір електричної енергії за відсутності укладеного та діючого договору про постачання електричної енергії або у разі самовільного підключення до електричних мереж оператора системи передачі або розподілу поза розрахунковим засобом комерційного обліку споживача (ст. 1 ч. 1 п. 110);

основні умови діяльності учасників ринку електричної енергії та взаємовідносин між ними визначаються нормативно-правовими актами, що регулюють впровадження цього Закону, зокрема: 1) правилами ринку, які, в тому числі, визначають правила функціонування балансуючого ринку та ринку допоміжних послуг; 2) правилами ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку; 3) кодексом системи передачі, кодексом систем розподілу; 4) кодексом комерційного обліку; 5) правилами роздрібного ринку; 6) іншими нормативно-правовими актами (ст. 2 ч. 1 п.п. 1-6);

учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються, зокрема, договори,про надання послуг з розподілу (ст. 4 ч. 1 п. 7);

постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу. Постачання електричної енергії електропостачальниками здійснюється з дотриманням правил роздрібного ринку (ст. 56 ч.ч. 1, 6);

споживач зобов'язаний дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів (ст. 58 ч. 3 п. 3);

учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку електричної енергії є: недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії; крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку; пошкодження приладів обліку, використання приладів обліку електричної енергії, неповірених або неатестованих в установленому порядку; пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра тощо (ст. 77 ч.ч. 1, 2 п.п. 2, 4, 6, 14).

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 року № 311 затверджено Кодекс комерційного обліку електричної енергії (далі - ККОЕЕ), яким визначено, зокрема, наступне:

цей Кодекс визначає основні положення щодо організації комерційного обліку електричної енергії на ринку електричної енергії, права та обов'язки учасників ринку, постачальників послуг комерційного обліку та адміністратора комерційного обліку щодо забезпечення комерційного обліку електричної енергії, отримання точних і достовірних даних комерційного обліку та їх агрегації (об'єднання), порядок проведення реєстрації постачальників послуг комерційного обліку, точок комерційного обліку та реєстрації автоматизованих систем, що використовуються для комерційного обліку електричної енергії (п.1.1.1. Розділу І);

дія цього Кодексу поширюється на відносини у сфері забезпечення комерційного обліку електричної енергії на ринку електричної енергії, а також усіх учасників ринку електричної енергії, адміністратора комерційного обліку та постачальників послуг комерційного обліку електричної енергії (далі - ППКО) (п.1.1.2. Розділу І);

комерційний облік електричної енергії - сукупність процесів та процедур із забезпечення формування даних щодо обсягів виробленої, відпущеної, переданої, розподіленої, спожитої, імпортованої та експортованої електричної енергії у визначений проміжок часу з метою використання таких даних для здійснення розрахунків між учасниками ринку;

лічильник електричної енергії (лічильник) - ЗВТ, що здійснює вимірювання та реєстрацію кількості електричної енергії та, опціонально, величини електричної потужності, параметрів якості електричної енергії та безперервності її розподілу, інших фізичних параметрів електричної енергії в точці вимірювання;

перевірка даних - процедура перевірки повноти, точності та достовірності результатів вимірювання та даних комерційного обліку;

покази лічильника - значення вимірюваної величини, отримані за допомогою лічильника та подані візуальним або кодовим сигналом вимірювальної інформації (п. 2.1.1. Розділу І);

електроустановки споживачів та інших учасників ринку мають бути забезпечені повіреними, введеними в експлуатацію та прийнятими до розрахунків (введеними в облік) вузлами обліку, а також (за потреби) засобами для контролю та реєстрації параметрів якості електричної енергії, частоти та тривалості перерв в електропостачанні. Установлені у споживачів вузли обліку мають вимірювати та відображати інформацію про їхнє фактичне споживання (п. 5.2.1. Розділу V);

з метою запобігання несанкціонованому втручанню та доступу до елементів або функції настроювання ЗВТ у складі вузла обліку за результатами технічної перевірки такі ЗВТ та вузол обліку пломбують(п. 5.16.1. Розділу V).

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 року № 312 затверджені Правила роздрібного ринку електричної енергії (далі - Правила, ПРРЕЕ). Ці Правила розроблені у відповідності до законів України «Про ринок електричної енергії» та «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг». Цими Правилами встановлено, що:

ці Правила регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами (п. 1.1.1.);

у цих Правилах терміни вживаються в таких значеннях (1.1.2.):

акт про порушення - документ установленої форми, який складається для фіксації факту порушення на об'єкті споживача цих Правил;

договірна величина споживання електричної енергії - узгоджена в договорі між електропостачальником і споживачем величина обсягу електричної енергії на відповідний розрахунковий період;

засіб вимірювальної техніки - технічні засоби, які використовуються для вимірювання обсягів та/або якості електричної енергії в точці вимірювання відповідної точки комерційного обліку і мають нормовані метрологічні характеристики;

засоби комерційного обліку електричної енергії - узагальнена назва засобів, які використовуються для здійснення комерційного обліку електричної енергії (засоби вимірювальної техніки, допоміжне обладнання, засоби та системи збору та обробки результатів вимірювання, формування, збереження та передачі даних комерційного обліку та керування даними тощо) відповідно до процедур, визначених Кодексом комерційного обліку;

контрольний огляд засобу комерційного обліку - виконання комплексу робіт з метою візуального обстеження цілісності засобу комерційного обліку (корпусу, скла, кріплення тощо), цілісності встановлених згідно з актом про пломбування пломб та наявності відбитків їх тавр, індикаторів впливу електричного/електромагнітного полей, зняття показів засобів комерційного обліку (у разі виконання функцій постачальника послуг комерційного обліку), а також з метою виявлення самовільних підключень без використання спеціальних технічних засобів та/або часткового демонтажу будівельних конструкцій або оздоблювальних матеріалів;

необлікована електрична енергія - обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом в електромережі, що належать іншим власникам електричних мереж, але не врахований розрахунковими засобами комерційного обліку або врахований неправильно;

середньодобовий обсяг споживання - середня величина обсягу електричної енергії, яка спожита протягом однієї доби, визначена на підставі фактичного споживання за певний період часу;

оператор системи зобов'язаний укласти договори про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з усіма споживачами, електроустановки яких приєднані до електричних мереж на території діяльності відповідного оператора системи. Не допускається розподіл (передача) електричної енергії до точки розподілу електроустановки споживача за відсутності діючого договору про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з таким споживачем, крім випадку здійснення розподілу (передачі) електричної енергії оператором системи до власних електроустановок (п. 2.1.2.);

Ініціатором укладення договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії у разі зміни споживача, форми власності чи власника електроустановки є споживач (п. 2.1.3.).

Розділом VIII. встановлено порядок розгляду звернень, скарг, претензій та актів про порушення цих Правил, зокрема:

учасники роздрібного ринку під час здійснення діяльності з розподілу, передачі, постачання (продажу) електричної енергії споживачу, надання послуг комерційного обліку мають дотримуватись вимог чинного законодавства та укладених договорів. Якщо між сторонами відповідного договору виникає спірне питання, сторони мають вжити усіх заходів, які застосовуються для врегулювання спірного питання, шляхом ініціювання проведення між сторонами переговорів щодо спірного питання, запропонувати можливі способи його вирішення. Під час проведення переговорів сторони мають спільно визначити найбільш прийнятне рішення для врегулювання спірного питання (п. 8.1.1.);

у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу (п. 8.2.4.);

у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил. В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення. Якщо графи та рядки акта про порушення не стосуються виявленого порушення, у них проставляються прочерки (абз. 1, 10 п. 8.2.5);

акт про порушення розглядається комісією з розгляду актів про порушення, що створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників оператора системи. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення. У разі причетності споживача до порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу, у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. У такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків (абз. 1, 2, 12 п. 8.2.6.);

кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи. Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день). У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії. Спірні питання, які виникають між сторонами при складанні акта про порушення та/або визначенні обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, вирішуються Регулятором, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики відповідно до компетенції, енергетичним омбудсменом та/або судом. Якщо судом прийнято рішення, яким спростовано факт безоблікового споживання електричної енергії споживачем та/або відмовлено оператору системи в задоволенні позову щодо стягнення зі споживача вартості необлікованої електричної енергії, розрахованої на підставі акта про порушення, та за умови набрання рішенням суду законної сили оператор системи скасовує відповідний акт про порушення (п. 8.2.7).

Главою 8.4 розділу VIII встановлено порядок визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення цих Правил, зокрема:

оператор системи визначає обсяг та вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення цих Правил та/або виявлення фактів безоблікового споживання електричної енергії, самовільного підключення до об'єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без засобів вимірювальної техніки, відповідно до вимог цієї глави (абз. 1 п. 8.4.1);

самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку(підпункт 6 пункту 8.4.2 у редакції постанови НКРЕКП від 31.01.2023 р. N 203);

у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 6 - 8 пункту 8.4.2 цієї глави, положення цієї глави застосовуються за умови виявлення місця підключення до відповідних мереж, про що зазначається в акті про порушення та позначається на схемі (крім випадків, передбачених цим пунктом). В акті про порушення зазначаються відомості про дії представників оператора системи, вжиті для виявлення місця підключення (наприклад, використання спеціальних технічних засобів (із зазначенням їх типу та способу застосування), здійснення часткового демонтажу будівельних конструкцій, оздоблювальних матеріалів та/або демонтажу приладів чи їх захисних панелей тощо). У разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 5 - 8 пункту 8.4.2 цієї глави, зразки кабелів (проводів), через які було здійснено самовільне підключення, можуть вилучатися, про що робиться відповідний запис в акті про порушення. Місця вилучення зразків позначаються на схемі (абз. 1-2,4 п. 8.4.6);

у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 6 - 8 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення (W доб.с.п., кВт·год), розраховується за вказаною формулою (абз. 1 і підпункт 1 п. 8.4.12).

Відповідно до викладених обставин справи суд вбачає наступне.

14.02.2025 року представниками позивача - Акціонерного товариства «Черкасиобленерго» в особі Відокремленого структурного підрозділу «Уманські енергетичні мережі», за участі представника відповідача - головного спеціаліста Відділу комунального майна Трум А.В. за його посвідченням № 646, виявлені факти самовільного підключення електропроводки (електроустановок) відповідача до електричних мереж оператора системи розподілу - АТ «Черкасиобленерго» за адресами: по вул. Поріднених міст, м.Умань (від ТП-374); по вул. Східна, м.Умань (від ТП-302); по пров. Черкаський, м.Умань (від ТП-273); по вул. Поріднених міст, м.Умань (від ТП-368) про що складено акти про порушення: № 007371, 007372, 007179, 007345, якими виявлено порушення п.п.6 п. 8.4.2. ПРРЕЕ, а саме - самовільного підключення електроустановки до електричної мережі оператора системи розподілу без укладення відповідного договору шляхом підключення електропроводів: ПЛ-0,4 кВ підключення ліхтарів в кількості 1 шт, підключення ліхтарів в кількості 24 шт, підключення ліхтарів в кількості 19 шт., підключення ліхтарів в кількості 1 шт. Уся інформація про порушення викладена в актах.

27.03.2025, 28.03.2025 року за належного повідомлення відповідача відбулось засідання комісії ВСП «Уманські електричні мережі» АТ «Черкасиобленерго» на якому розглянуто Акти про порушення ПРРЕЕ №№ 007371, 007372, 007179, 007345 від 14.02.2025 року і прийнято рішення, оформлені протоколами №№ 007371, 007372, 007179, 007345. Цими рішенням комісія позивача визнала правомірність складення актів про порушення №№ 007371, 007372, 007179, 007345 від 14.02.2025 року, проведення розрахунку обсягу та вартості не облікованої електроенергії за період з 30.01.2025 по 14.02.2025 року, на загальну суму 26740 грн 32 коп. (6685 грн 08 коп.+ 6685 грн 08 коп.+ 6685 грн 08 коп.+ 6685 грн 08 коп.) на підставі п. 8.4.12. ПРРЕЕ.

Доказів оскарження відповідачем чи скасування рішення комісій, оформлених протоколами № № 007371, 007372, 007179, 007345 від 27.03.2025, 28.03.2025 року засідання комісій з розгляду актів про порушення зі спростуванням висновків позивача суду не надано, як і доказів оплати вартості електроенергії, необлікованої внаслідок порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії у сумі 26740 грн 32 коп., що вказує на обґрунтованість вимог позивача та наявність підстав для задоволення позову.

Нормами Господарського процесуального кодексу України, зокрема, встановлено, що:

учасники судового процесу та їх представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається (ч. 1 ст. 43);

кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи (ч.ч. 1, 3 ст. 74);

належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування (ч. 1 ст. 76);

обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування (ч. 1 ст. 77);

достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи (ч. 1 ст. 78);

наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ч.ч. 1, 2 ст. 79);

учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду (ч. 1 ст. 80);

суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили (ч.ч. 1, 2 ст. 86).

Згідно з ч.ч. 1, 3 ст. 13, ч. 1 ст. 14 ГПК України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов'язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Зі змісту статей 13, 15, 16 ЦК України слідує, що право на захист - це юридично закріплена можливість особи використати заходи правоохоронного характеру для поновлення порушеного права і припинення дій, які порушують це право. Суд вправі застосувати способи захисту цивільних прав, які випливають із характеру правопорушень, визначених спеціальними нормами права, а також повинен враховувати критерії «ефективності» таких засобів захисту та вимоги частин 2-5 ст. 13 ЦК України щодо недопущення зловживання свободою при здійсненні цивільних прав особою.

З урахуванням викладеного суд позов визнає обґрунтованим, доказаним і задовольняє повністю.

Оскільки суд заявлені позовні вимоги задовольнив повністю, то відповідно до приписів ст.129 ГПК України, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню витрати на оплату судового збору у розмірі 3028 грн.

Керуючись ст.ст. 129, 236-240, 255, 256 ГПК України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Відділу житлово-комунального господарства Уманської міської ради, ідентифікаційний код юридичної особи 39358320; місцезнаходження: 20300, Черкаська обл., м. Умань, пл. Соборності, 1, на користь Акціонерного товариства «Черкасиобленерго» в особі Відокремленого структурного підрозділу «Уманські енергетичні мережі» Акціонерного товариства «Черкасиобленерго», ідентифікаційний код юридичної особи 05434625, місцезнаходження: 20300, Черкаська обл., м. Умань, вул. Енергетична, буд. 14 - 26740 грн 32 коп. вартості необлікованої електричної енергії.

Стягнути з Відділу житлово-комунального господарства Уманської міської ради, ідентифікаційний код юридичної особи 39358320; місцезнаходження: 20300, Черкаська обл., м. Умань, пл. Соборності, 1 на користь Акціонерного товариства «Черкасиобленерго», ідентифікаційний код юридичної особи 22800735, місцезнаходження: 18002, м.Черкаси, вул.Гоголя, 285 - 3028 грн втрат по сплаті судового збору.

Рішення може бути оскаржене до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 05.12.2025 року

Суддя Грачов В.М.