Ухвала від 02.12.2025 по справі 915/1569/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА

про затвердження звіту ліквідатора та

закриття провадження у справі

02 грудня 2025 року Справа № 915/1569/24

м. Миколаїв

Господарський суд Миколаївської області у складі судді Давченко Т.М.,

за участю секретаря судового засідання Дюльгер І.М.,

учасники справи у судове засідання не з'явилися,

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи № 915/1569/24

про банкрутство банкрут: Товариство з обмеженою відповідальністю Будівельна інжинірингова компанія «Миколаївінвестбуд» (код ЄДРПОУ 34565756; вул. Водопровідна, 33, м. Миколаїв, 54029)

кредитор: Головне управління ДПС у Миколаївській області (код ЄДРПОУ 44104027; вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001)

ліквідатор: арбітражний керуючий Балєв Валентин Петрович (адреса: вул. Івана Гонти, 5/3, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55213)

встановив:

Господарський суд Миколаївської області розглядає справу про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю Будівельна інжинірингова компанія «Миколаївінвестбуд» (код ЄДРПОУ 34565756) (далі ТОВ БІК «Миколаївінвестбуд»).

Постановою Господарського суду Миколаївської області від 05.05.2025 визнано банкрутом ТОВ БІК «Миколаївінвестбуд», відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором призначено арбітражного керуючого арбітражного керуючого Балєва Валентина Петровича (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) № 791 від 18.04.2013).

Наразі у справі здійснюється ліквідаційна процедура відповідно норм Кодексу України з процедур банкрутства.

На розгляд суду у даному судовому засіданні було призначено клопотання ліквідатора щодо затвердження звіту про нарахування і виплату грошової винагороди та стягнення з кредитора та заяви ліквідатора про затвердження звіту ліквідатора про виконану роботу та ліквідаційного балансу банкрута від 11.11.2025.

У даному засіданні суд розглянув клопотання ліквідатора щодо винагороди арбітражного керуючого та постановив ухвалу про результати розгляду.

Тому наразі суд розглядає заяву ліквідатора про затвердження звіту ліквідатора про виконану роботу та ліквідаційного балансу банкрута від 11.11.2025 (вх. № 15879/25) та звіт ліквідатора ТОВ БІК »Миколаївінвестбуд» про виконану роботу вих. № 02-01/107 від 23.10.2025 (вх. № 15880/25).

Відповідно до ч. 1 ст. 65 Кодексу України з процедур банкрутства, після завершення всіх розрахунків з кредиторами ліквідатор подає до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс, до якого додаються: відомості за результатами інвентаризації майна боржника та перелік ліквідаційної маси; відомості про реалізацію об'єктів ліквідаційної маси з посиланням на укладені договори купівлі-продажу; копії документів, що підтверджують відчуження активів боржника під час ліквідаційної процедури (у тому числі протоколи про проведення аукціону, договори купівлі-продажу, акти приймання-передачі майна, акти про придбання майна на аукціоні тощо); реєстр вимог кредиторів з даними про розміри погашених вимог кредиторів; документи, що підтверджують погашення вимог кредиторів; довідка архівної установи про прийняття документів, які відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню; для акціонерних товариств - розпорядження про скасування реєстрації випуску акцій, видане Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку; для емітентів боргових цінних паперів - звіт про результати погашення цінних паперів.

Про час і місце судового засідання, в якому мають розглядатися звіт і ліквідаційний баланс, господарський суд повідомляє ліквідатора та кредиторів.

Обов'язком ліквідатора є здійснення всієї повноти дій, спрямованих на виявлення та повернення активів боржника.

Господарський суд після заслуховування звіту ліквідатора та думки кредиторів постановляє ухвалу про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу.

Ухвалою суду від 12.11.2025 прийнято до розгляду заяву ліквідатора про затвердження звіту ліквідатора про виконану роботу та ліквідаційного балансу банкрута від 11.11.2025 (вх. № 15879/25) та звіт ліквідатора ТОВ БІК »Миколаївінвестбуд» про виконану роботу вих. № 02-01/107 від 23.10.2025 (вх. № 15880/25).

01.11.2025 до суду надійшли заяви Головного управління ДПС у Миколаївській області та ліквідатора про проведення судового засідання 02.12.2025 за їх відсутності.

Інші учасники справи у судове засідання не з'явилися.

Відповідно до частини 1 статті 14 ГПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов'язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Враховуючи введення на всій території України воєнного стану, а також те, що судом не було визнано явку учасників у справі в судове засідання обов'язковою, суд дійшов висновку про розгляд звіту ліквідатора у даному судовому засіданні за відсутності представників учасників у справі за наявними матеріалами справи.

Суд зауважує, що учасники провадження мали достатньо часу для надання суду заяв, клопотань чи заперечень.

Заперечень чи додаткових пояснень щодо поданого на затвердження звіту ліквідатора станом на 02.12.2025 до суду не надійшло.

Учасники справи у судове засідання не з'явилися, причин неявки не повідомили.

На підставі ст. 233 ГПК України, судом підписано вступну та резолютивну частини ухвали без їх проголошення.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши звіт ліквідатора з доданими до нього документами та ліквідаційний баланс банкрута, суд дійшов висновку про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу, ліквідацію юридичної особи ТОВ БІК «Миколаївінвестбуд», припинення повноважень ліквідатора та припинення провадження у справі виходячи з наступного.

Головне управління ДПС у Миколаївській області звернулось до Господарського суду Миколаївської області з заявою від 17.12.2024, сформованою в системі «Електронний суд» про порушення провадження у справі про банкрутство ТОВ БІК «Миколаївінвестбуд», визнання безспірних грошових вимог Головного управління ДПС у Миколаївській області у сумі у сумі 9183802,00 грн. та призначення розпорядником майна Балєва В.П. Заяву обґрунтовано тим, що боржник неспроможний виконати грошове зобов'язання перед кредитором в сумі 9183802,00 грн. на підставі рішень судів про стягнення заборгованості податкового боргу.

Згідно даних з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань № 33610986 станом на 06.09. Товариство з обмеженою відповідальністю Будівельна інжинірингова компанія «Миколаївінвестбуд» (код ЄДРПОУ 34565756) зареєстровано за адресою: вул. Водопровідна, 33, м. Миколаїв, 54029.

Підприємство є платником податків та перебуває на податковому обліку у контролюючому органі. Головне управління ДПС у Миколаївській області, як відокремлений підрозділ ДПС України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику України, відповідно до статті 21-1 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» є, органом державної влади.

Ухвалою суду від 23.12.2024 заяву Головного управління ДПС у Миколаївській області про відкриття провадження у справі про банкрутство прийнято до розгляду, підготовче засідання суду призначено на 13.01.2025.

Ухвалою суду від 13.01.2025 було відкрито провадження у справі № 915/1569/24 про банкрутство ТОВ БІК «Миколаївінвестбуд», визнано вимоги кредитора - Головного управління ДПС у Миколаївській області (ідентифікаційний код 44104027) до Товариства з обмеженою відповідальністю Будівельна інжинірингова компанія «Миколаївінвестбуд» (код ЄДРПОУ 34565756; вул. Водопровідна, 33, м. Миколаїв, 54029) на суму 9183802,00 грн, з яких 7346207,00 грн - податковий борг (третя черга), 1837595,00 грн - штрафні санкції (шоста черга), введено мораторій на задоволення вимог кредиторів боржника та процедуру розпорядження майном боржника на строк до 170 календарних днів, розпорядником майна боржника призначено арбітражного керуючого Балєва Валентина Петровича (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора № 791 від 18.04.2013; адреса: вул. Івана Гонти, 5/3, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55213), попереднє засідання суду призначено на 03.03.2025.

Відповідне повідомлення опубліковано на сайті ВГСУ 15.01.2025 за № 75015.

Ухвалою суду від 03.03.2025, винесеною судом результатами попереднього засідання та відповідно до ст. 64 Кодекс України з процедур зобов'язано розпорядника майна внести до реєстру вимог кредиторів ТОВ БІК «Миколаївінвестбуд» відомості про кредиторів, розмір їх вимог за грошовими зобов'язаннями, наявність права вирішального голосу в представницьких органах кредиторів, черговість задоволення кожної вимоги. Зокрема, суд ухвалив, що до реєстру вимог кредиторів ТОВ БІК «Миколаївінвестбуд» підлягають включенню визнані судом вимоги Головного управління ДПС у Миколаївській області (код ЄДРПОУ 44104027) у загальному розмірі 11839857,36 грн (7346 207,00грн - 3 черга, 4493650,36 грн - 6 черга) та судові витрати у сумі 107124,80 грн (1 черга).

Підсумкове засідання суду призначено на 05.05.2025.

Постановою Господарського суду Миколаївської області від 05.05.2025 припинено процедуру розпорядження майном ТОВ БІК «Миколаївінвестбуд», визнано його банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором призначено арбітражного керуючого Балєва Валентина Петровича (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора № 791 від 18.04.2013; адреса: вул. Івана Гонти, 5/3, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55213), якого зокрема зобов'язано виконати ліквідаційну процедуру та до закінчення строку ліквідаційної процедури надати суду обґрунтований звіт про виконану роботу та ліквідаційний баланс з доданими документами, передбаченими ст. 65 Кодексу України з процедур банкрутства.

За наслідками процедури ліквідації банкрута 11.11.2025 ліквідатор подав суду на затвердження звіт про проведену роботу вих. № 02-01/107 від 23.10.2025, зі змісту якого вбачається наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 59 Кодексу України з процедур банкрутства, а також відповідно до резолютивної частини Постанови Господарського суду Миколаївської області від 05.05.2025 по справі №915/1569/24 протягом 15 днів з дня призначення ліквідатора відповідні посадові особи банкрута зобов'язані передати бухгалтерську та іншу документацію, печатки і штампи, матеріальні та інші цінності банкрута ліквідатору. У разі ухилення від виконання зазначених обов'язків відповідні посадові особи банкрута несуть відповідальність відповідно до закону. Ліквідатор має право замовити виготовлення дублікатів печатки та штампів у разі їх втрати.

На виконання ч. 2 ст. 61 Кодексу України з процедур банкрутства та з метою отримання бухгалтерської та іншої документації, печаток і штампів, матеріальних та інших цінностей банкрута ліквідатором на адресу ТОВ БІК «Миколаївінвестбуд» (м. Миколаїв, вул. Водопровідна буд. 33) та адресу керівника - Арутюнян Аршавір (вул. Гірника Олекси, 76, село Лимани, Березанський р-н, Миколаївська обл.) направлено листи від 02.06.2025 щодо забезпечення передачі ліквідатору бухгалтерської та іншої документації, печаток і штампів, матеріальних та інших цінностей ТОВ БІК «Миколаївінвестбуд» штрих кодовий ідентифікатор 5521002473974 та 5521002473982 відповідно. Однак, указані листи залишені без відповіді.

Відповідно до ст. 61 Кодексу України з процедур банкрутства ліквідатор з дня свого призначення зокрема, але не виключно, проводить інвентаризацію та визначає початкову вартість майна банкрута; аналізує фінансове становище банкрута.

Ліквідатором 10.07.2025 проведено обстеження ТОВ БІК «Миколаївінвестбуд» за його юридичною адресою, за результатами якого встановлено відсутність органу управління та будь-яких працівників, відсутність майна, яке можливо включити до ліквідаційної маси, відсутність правоустановчих документів та документів, які підлягають довгостроковому зберіганню, відсутність фінансово-господарських документів та документів на підтвердження наявності дебіторської заборгованості.

За результатами обстеження банкрута ліквідатором проведено інвентаризацію майна та розрахунків ТОВ БІК «Миколаївінвестбуд», за результатами якої будь-яких майнових активів не виявлено, про що складено інвентаризаційні відомості, акти, описи станом на 10.07.2025.

Також ліквідатором проведено аналіз фінансового стану ТОВ БІК «Миколаївінвестбуд» за результатами якого встановлено від'ємна рентабельність підприємства.

Крім зазначеного, з метою пошуку майнових активів, які належать банкруту на праві власності або повного господарського відання ліквідатором, було направлено запити до реєструючих (контролюючих) органів, а також отримано інформацію з державних реєстрів.

Із отриманих відповідей, а також інформаційних довідок та витягів вбачається відсутність у банкрута на праві власності чи повного господарського відання будь-яких майнових активів, що підтверджується відповідними листами реєструючих органів, витягами, інформаційними довідками.

Зокрема, про відсутність у ТОВ БІК «Миколаївінвестбуд» майна свідчать:

- лист Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області № 33-14-0.31-2488/2-25 від 09.06.2025, відповідно до якого за ТОВ БІК «Миколаївінвестбуд» земельні ділянки на території Миколаївської області не зареєстровані;

- лист Південного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці № ПД/2/6087-25 від 25.06.2025, відповідно до якого інформація щодо реєстрації великотоннажних та інші технологічних транспортних засобів, що не підлягають експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування за банкрутом відсутня;

- лист Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів № 29-18/13939 від 04.06.2025, відповідно до якого трактори, самохідні шасі, самохідні сільськогосподарські, дорожньо-будівельні і меліоративні машини, сільськогосподарська техніка та інші механізми за ТОВ БІК «Миколаївінвестбуд» станом на 04.06.2025 не зареєстровані. Техніка ТОВ БІК «Миколаївінвестбуд» була відчужена та знята з обліку в 2020-2021;

- лист Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях № 31/30/15-9120-2025 від 16.06.2025 та лист Головного сервісного центру МВС №31/19130-14252-2025 від 05.06.2025, відповідно до яких за боржником транспортні засоби не зареєстровані;

- лист Державної інспекції архітектури та містобудування України (ДІАМ) № 3494/03/18-25 від 13.06.2025, відповідно до якого в Реєстрі будівельної діяльності інформації та документів, що дають ТОВ БІК «Миколаївінвестбуд» право на виконання підготовчих та будівельних робіт, та документів, що засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, змін до них, їх скасування чи анулювання, не виявлено;

- лист Філії «Головний інформаційно-обчислювальний центр» АТ «Укрзалізниця» № ГІОЦ-50/135 від 28.01.2025, відповідно до якого ТОВ БІК «Миколаївінвестбуд» власником вагонів та локомотивів не значиться;

- лист ДП «Агентство з ідентифікації і реєстрації тварин» № 1250/8-11 від 10.06.2025, відповідно до якого відсутня інформація про наявність зареєстрованих за ТОВ БІК «Миколаївінвестбуд» тварин;

- лист Департаменту надання адміністративних послуг та видачі документів у сфері судноплавства Державної служби морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України № 9449/02-1-3/15-25 від 13.06.2025, відповідно до якого відсутні відомості щодо зареєстрованих суден, власником або судновласником яких є ТОВ БІК «Миколаївінвестбуд»;

- лист Державного космічного агентства України № 3818-3.1 від 10.06.2025, відповідно до якого у ТОВ БІК «Миколаївінвестбуд» немає зареєстрованих унікальних об'єктів космічної діяльності.

- лист Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 10/04/9635 від 09.06.2025, відповідно до якого ТОВ БІК «Миколаївінвестбуд» серед власників пакетів голосуючих акцій (5 відсотків і більше) акціонерних товариств відсутнє.

- лист Державної митної служби України № 19/19-02-04/14/2735 від 06.06.2025, згідно якого за даними Єдиної автоматизованої інформаційної системи митних органів ТОВ БІК «Миколаївінвестбуд» не перебувало на централізованому обліку в Держмитслужбі в реєстрі осіб, які під час провадження своєї діяльності є учасниками відносин, що регулюються законодавством України з питань митної справи. Дані щодо митного оформлення товарів не знайдено.

- лист Управління забезпечення реалізації повноважень у Миколаївській області РВ Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях № 14-10-00417 від 05.06.2025, відповідно до якого у Регіональному відділенні відсутні відомості щодо перебування об'єктів державної власності на балансі ТОВ БІК «Миколаївінвестбуд»;

- лист ДІЇ «Український державний центр радіочастот» № 80/09.4.2/7540/25 від

11.06.2025, відповідно до якого для радіообладнання ТОВ БІК «Миколаївінвестбуд»

в Автоматизованій системі управління радіочастотним сектором ДП «Український державний центр радіочастот» присвоєння радіочастот із статусом «задіяні» не обліковуються;

- інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна № 414748347 від 24.02.2025, відповідно до якої в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відомості про нерухоме майно та земельні ділянки власником яких являється ТОВ БІК «Миколаївінвестбуд» відсутні; в Реєстрі прав власності на нерухоме майно відомості про нерухоме майно власником якого являється банкрут відсутні; в Державному реєстрі Іпотек, Єдиному реєстрі заборон відчуження об'єктів нерухомого майна нерухоме майно, що є предметом забезпечення у банкрута відсутнє;

- витяг про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна від 23.05.2025, відповідно до якого майно, що являється предметом забезпечення у боржника відсутнє;

- витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 10.02.2025 № 34497014, відповідно до якого боржник не являється засновником інших суб'єктів господарювання;

- витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 21.10.2025 № 36162324, відповідно до якого банкрут немає відокремлених підрозділів;

- лист Управління забезпечення примусового; виконання рішень у Миколаївській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції

(м. Одеса) № 24291/02-31 від 06.06.2025, лист Заводського ВДВС у м. Миколаєві

Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) № 70444/20.11-34зас від 12.06.2025 та за даними Автоматизованої системи виконавчого провадження виконавчі провадження де ТОВ БІК «Миколаївінвестбуд» рахується стягувачем або боржником на виконанні не перебувають.

Відповідно до даних розміщених на офіційному веб-сайті Державіаслужби України ліквідатором за критерієм пошуку ТОВ БІК «Миколаїївінвестбуд», даних про реєстрацію повітряних суден за банкрутом не знайдено.

Окрім цього, в результаті пошуку відомостей в онлайн реєстрах розміщених на офіційному веб-сайті Державного підприємства «Український інститут інтелектуальної власності» (Укрпатент) ліквідатором було встановлено відсутність у банкрута об'єктів права інтелектуальної власності, зокрема патентів, винаходів, корисних моделей, промислових зразків, знаків для товарів і послуг, торгівельних марок, топографій інтегральних мікросхем та зазначення походження товарів.

Відповідно до ч. З ст. 61 Кодексу України з процедур банкрутства під час проведення ліквідаційної процедури ліквідатор зобов'язаний використовувати лише один (ліквідаційний) рахунок боржника в банківській установі. Залишки коштів на інших рахунках перераховуються на ліквідаційний рахунок боржника.

Згідно інформації Головного управління ДПС у Миколаївській області (лист № 14513/6/14-29-12-01-03 від 05.06.2025) у ТОВ БІК «Миколаївінвестбуд» значиться відкритим розрахунковий рахунок в АТ «ОТП БАНК» та в Казначействі України обліковується відкритим рахунок у системі електронного адміністрування податку.

Рахунок банкрута в АТ «ОТП БАНК» закрито, що підтверджується листом банку №73-1-1/5380-БТ від 22.10.2025.

Закриття рахунку у системі електронного адміністрування податку, який обліковується відкритим в Казначействі України, не віднесено до повноважень ліквідатора.

Так, механізм закриття рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість визначений Порядком електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 № 569 (надалі - Порядок № 569).

За приписами п. 7 Порядку № 569 Казначейство України закриває рахунок у системі електронного адміністрування податку після анулювання реєстрації платника податку на підставі отриманого від ДПС реєстру платників податку.

Для закриття електронних рахунків ДПС надсилає Казначейству реєстр платників податку, в якому зазначаються найменування або прізвище, ім'я та по батькові платника податку, податковий номер або номер та серія паспорта (для фізичних осіб - підприємців, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта), індивідуальний податковий номер платника податку та сума податку, що підлягає перерахуванню до бюджету.

Тобто, ініціювання закриття рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість віднесено до компетенції ДПС після анулювання реєстрації платника податку.

Отже, чинним законодавством України врегульовано порядок закриття електронного рахунка, що не потребує додаткового вчинення господарським судом процесуальних дій.

Щодо порушення питання про покладення субсидіарної відповідальності на учасників боржника.

Відповідно до ст. 61 Кодексу України з процедур банкрутства, під час здійснення своїх повноважень ліквідатор мас право заявити вимоги до третіх осіб, які відповідно до законодавства несуть субсидіарну відповідальність за зобов'язаннями боржника у зв'язку з доведенням його до банкрутства. Розмір зазначених вимог визначається з різниці між сумою вимог кредиторів і ліквідаційною масою. У разі банкрутства боржника з вини його засновників (учасників, акціонерів) або інших осіб, у тому числі з вини керівника боржника, які мають право давати обов'язкові для боржника вказівки чи мають змогу іншим чином визначати його дії, на засновників (учасників, акціонерів) боржника - юридичної особи або інших осіб у разі недостатності майна боржника може бути покладена субсидіарна відповідальність за його зобов'язаннями. Стягнені суми включаються до складу ліквідаційної маси і можуть бути використані лише для задоволення вимог кредиторів у порядку черговості, встановленому цим Кодексом.

Визначення ознак доведення до банкрутства може бути здійснено у разі, коли в суді була розпочата справа щодо банкрутства підприємства та є ознаки неправомірних дій відповідальних осіб боржника, що призвели його до фінансової неспроможності. Ознаками доведення до банкрутства є наявність дій відповідних осіб боржника, які призвели до погіршення платоспроможності підприємства, у зв'язку з чим боржник був не в змозі задовольнити в повному обсязі вимоги кредиторів або сплатити обов'язкові платежі. Однак за для виявлення або спростування таких дій необхідно досліджувати всі первісні документи в цілому, у тому числі виписки по банківських рахунках Боржника.

Норми частини другої статті 61 Кодексу України з процедур банкрутства не встановлюють ознак доведення до банкрутства, які можуть стати підставою для покладення субсидіарної відповідальності на засновників (учасників, акціонерів) або інших осіб, у тому числі керівника боржника. Саме детальний аналіз фінансового становища банкрута у поєднанні з дослідженням ним підстав виникнення заборгованості боржника перед кредиторами у справі про банкрутство, дозволить ліквідатору банкрута виявити наявність чи відсутність дій засновників (учасників, акціонерів) або інших осіб, у тому числі керівника боржника щодо доведення до банкрутства юридичної особи (висновок викладений у постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 30.10.2019 року у справі № 906/904/16, від 02.09.2020 року у справі № 923/1494/15, від 24.02.2021 року у справі № 902/1129/15 (902/579/20)).

Аналіз фінансово-господарського стану суб'єктів господарювання проводиться згідно з Методичними рекомендаціями щодо виявлення ознак неплатоспроможності підприємства та ознак дій з приховування банкрутства, фіктивного банкрутства чи доведення до банкрутства, затвердженими наказом Міністерства економіки України від 19 січня 2006 року № н (надалі - Методичні рекомендації).

Відповідно до частини 1 Розділу II Методичних рекомендацій, джерелами інформації для проведення аналізу є фінансова звітність підприємства (розділ II. Склад та елементи фінансової звітності Національного Положення (Стандарт) бухгалтерського обліку 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності», затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 07.02.2013 р. № 73 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28.02.2013 р. за № 336/22868).

Частиною 2 Розділу III Методичних рекомендацій встановлено, що оцінка підприємства з позиції неплатоспроможності, в тому числі оцінка змін фінансового стану, здійснюється за попередні три календарні роки для формування загального уявлення та загальних тенденцій його розвитку. За результатами аналізу показників складається висновок про спрямованість змін та їх вплив на стан платоспроможності підприємства.

Тобто, аналіз фінансово-господарського стану, інвестиційної та іншої діяльності боржника та становища на ринках ТОВ БІК «Миколаївінвестбуд» проводиться шляхом порівняння показників фінансової звітності за попередні три календарні роки, що передували відкриттю провадження у справі про банкрутство, а саме за 2022-2024 роки.

За інформацією Головного управління ДПС у Миколаївській області (лист №15103/6/14-29-04-01-05 від 16.06.2025) ТОВ БІК «Миколаївінвестбуд» фінансову звітність за 2022-2024 роки до ТУ ДПС у Миколаївській області не подавало.

За інформацією Головного управління статистики у Миколаївській області (лист № 13-14/841-25 від 11.06.2025) ТОВ БІК «Миколаївінвестбуд» останню фінансову звітність подавало за 2020 рік.

Відсутність фінансової звітності банкрута за попередні три календарні роки унеможливлює провести аналіз фінансово-господарського стану підприємства згідно з Методичними рекомендаціями щодо виявлення ознак неплатоспроможності підприємства та ознак дій з приховування банкрутства, фіктивного банкрутства чи доведення до банкрутства.

Проте, на підставі отриманих під час ліквідаційної процедури документів ліквідатором було проаналізовано фінансовий стан ТОВ БІК «Миколаївінвестбуд», про що було складено Аналіз фінансово-господарського стану, інвестиційної та іншої діяльності ТОВ БІК «Миколаївінвестбуд» та його становища на ринках від 10.07.2025 року.

За результатами аналізу встановлено, що підприємство має занижений рівень ліквідності. ТОВ БІК «Миколаївінвестбуд» є фінансово-залежним, про що свідчить показник фінансової автономії, що становить 0,1 відн.од. Власні оборотні активи підприємства мають від'ємне значення і за останній рік склали -4424,1 тис грн.

За результатом аналізу ознаки фіктивного банкрутства, приховування стійкої фінансової неспроможності, незаконних дій у разі банкрутства та доведення до банкрутства не виявлено.

В свою чергу, зміна у фінансових звітах статистичних показників господарської діяльності, майна,грошових коштів, дебіторської заборгованості та інших активів Боржника за результатами порівняння показників періоду аналізу (за їх наявності), дійсно, можуть вказувати як на позитивну, так і на негативну зміну фінансово-статистичних показників щодо боржника, однак по суті є статистичними відомостями.

Однак, відсутність висновку про доведення до банкрутства боржника не може бути беззаперечною підставою для звільнення винних осіб від субсидіарної відповідальності (аналогічна позиція викладена Касаційним господарським судом у складі Верховного Суду у постанові від 12.11.2020 року у справі № 916/1105/16 та від 10.12.2020року у справі № 922/1067/17).

Субсидіарна відповідальність у справах про банкрутство є самостійним цивільно-правовим видом відповідальності, який за заявою ліквідатора покладається на засновників (учасників, акціонерів) або інших осіб, у тому числі керівника боржника при наявності підтвердження вини вказаних осіб у доведенні юридичної особи (боржника у справі про банкрутство) до стану неплатоспроможності. Для застосування такої відповідальності необхідним є встановлення складових елементів господарського правопорушення як об'єкт, об'єктивна сторона, суб'єкт та суб'єктивна сторона правопорушення.

Визначальним для застосування субсидіарної відповідальності є доведення причинно-наслідкового зв'язку між винними діями/бездіяльністю суб'єкта відповідальності та настанням негативних для боржника наслідків (неплатоспроможності боржника та відсутності у боржника активів для задоволення вимог, визнаних у процедурі банкрутства вимог кредиторів) обов'язок чого покладається на ліквідатора.

Встановлення такого причинно-наслідкового зв'язку також належить до об'єктивної сторони цього правопорушення (висновки викладені у постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 16.06.2020 у справі № 910/21232/16, від 14.07.2020 у справі № 904/6379/16, від 10.12.2020 у справі № 922/1067/17).

Обставини існування або відсутності будь-якого із елементів/складових об'єктивної сторони цивільного правопорушення (стверджуваних або заперечуваних: вчинення дії, бездіяльність, тощо), мають бути доведені у встановленому законом порядку.

Відсутність належних доказів на підтвердження елементів/складових об'єктивної сторони порушення, тобто дій/бездіяльності конкретної особи (суб'єкта) відповідальності, що вказують на доведення до банкрутства або банкрутства, спростовує існування об'єктивної сторони порушення з доведення до банкрутства (банкрутства), та відповідно позбавляє підстав визначити суб'єктів відповідальності, встановити вину у діях/бездіяльності цих осіб та покласти субсидіарну відповідальність на її суб'єктів (висновки викладені у постановах Верховного Суду від 16.06.2020 року по справі № 910/21232/16, від 15.02.2022 року по справі № 927/219/20).

Належні докази на підтвердження елементів/складових об'єктивної сторони порушення, тобто дій/бездіяльності конкретної особи (суб'єкта) відповідальності, що вказують на доведення до банкрутства ТОВ БІК «Миколаївінвестбуд» відсутні, що спростовує існування об'єктивної сторони порушення з доведення до банкрутства (банкрутства), та відповідно позбавляє підстав визначити суб'єктів відповідальності, встановити вину у діях/бездіяльності цих осіб та покласти субсидіарну відповідальність на її суб'єктів.

Таким чином, згідно матеріалів справи у банкрута відсутнє будь-яке майно, за рахунок якого можливо було б погасити кредиторську заборгованість.

За підсумками ліквідаційної процедури ліквідатором складено підсумковий реєстр вимог кредиторів станом на 23.10.2025, ліквідаційний баланс ТОВ БІК «Миколаївінвестбуд» станом на 01.10.2025, баланс якого складає 0 гривень 00 копійок та підсумковий ліквідаційний звіт від 01.10.2025.

Зазначений звіт було схвалено комітетом кредиторів, що відображено у Рішенні комітету кредиторів ТОВ БІК «Миколаївінвестбуд» від 07.11.2025 (том 2 а.с130).

Нормами ст. 61, 65 Кодексу України з процедур банкрутства визначені повноваження ліквідатора у ліквідаційній процедурі та вимоги до звіту ліквідатора. За змістом наведених норм правильне завершення ліквідаційної процедури є основним завданням ліквідатора, який, з урахуванням покладених на нього Кодексом України з процедур банкрутства повноважень, повинен наполегливо та добросовісно працювати упродовж всієї процедури ліквідації.

Звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс є підсумковими документами, які підтверджують належне проведення ліквідатором всіх необхідних заходів ліквідаційної процедури, вчинення адекватних дій щодо виявлення кредиторів та активів боржника, продажу майна боржника, проведення розрахунків з кредиторами за результатами такої діяльності суд приймає ухвалу про ліквідацію боржника та закриття провадження у справі.

Отже, законодавцем передбачено певну сукупність дій, які необхідно вчинити в ході ліквідаційної процедури та перелік додатків до звіту ліквідатора, які подаються суду разом з зазначеним звітом та є предметом дослідження в судовому засіданні за підсумками ліквідаційної процедури, яке проводиться за участю кредиторів (комітету кредиторів).

Подання звіту та ліквідаційного балансу здійснюється ліквідатором за результатом проведених дієвих заходів, які передбачені у ліквідаційній процедурі.

Як визначено статтею другою Господарського процесуального кодексу України, завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.

Суд та учасники судового процесу зобов'язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.

Судочинство в господарських судах здійснюється на засадах змагальності і диспозитивності. Це означає, зокрема, що обов'язок доказування тих чи інших обставин лежить на стороні, а суд, крім випадків, встановлених цим Кодексом, не зобов'язаний збирати докази. (ч. 3 ст. 2, ч. 3 ст. 13, ч. 1 ст. 14 ГПК України)

Оцінивши матеріали звіту ліквідатора та ліквідаційний баланс банкрута, суд дійшов висновку, що ліквідатором виконано вимоги, передбачені чинним законодавством, матеріали справи свідчать про відсутність у банкрута майна, майнових прав та грошових коштів для здійснення підприємницької діяльності, погашення заборгованості та можливості відновлення платоспроможності боржника, а тому у суду не виникає сумніву щодо належного здійснення ліквідатором заходів з ліквідації банкрута.

Слід зауважити, що станом на дату розгляду цього звіту матеріали справи не містять на розгляді скарг на дії чи бездіяльність ліквідатора Балєва В., не містять жодних заперечень на звіт ліквідатора за підсумками ліквідації.

Отже, суд дійшов висновку про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу банкрута.

Згідно з ч. 7 ст. 64 Кодексу України з процедур банкрутства вимоги, не погашені у зв'язку з недостатністю майна, вважаються погашеними.

У частині 6 ст. 65 Кодексу України з процедур банкрутства зазначено, що ліквідатор виконує свої повноваження до внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань запису про припинення юридичної особи - банкрута.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 25 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі, зокрема, судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі або заборону (скасування заборони) вчинення реєстраційних дій, а також надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України «Про виконавче провадження».

Згідно з п. 3 ч. 3 ст. 25 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» суб'єкт державної реєстрації не пізніше наступного робочого дня з дати отримання судового рішення, передбаченого пунктом 2 частини першої цієї статті проводить відповідну реєстраційну дію шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру (крім випадків, передбачених пунктами 1 та 2 цієї частини).

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 90 Кодексу України з процедур банкрутства, господарський суд закриває провадження у справі про банкрутство, якщо затверджено звіт керуючого санацією або ліквідатора в порядку, передбаченому цим Кодексом.

Згідно ч. 4 ст. 90 Кодексу України з процедур банкрутства, у випадках, передбачених пунктами 4-6 частини першої цієї статті, господарський суд в ухвалі про закриття провадження у справі зазначає, що вимоги конкурсних кредиторів, які не були заявлені в установлений цим Кодексом строк або були відхилені господарським судом, вважаються погашеними, а виконавчі документи за відповідними вимогами визнаються такими, що не підлягають виконанню.

За таких обставин, оцінивши звіт та ліквідаційний баланс, матеріали, що стосуються здійснення ліквідаційної процедури, суд вважає за можливе затвердити звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс банкрута, ліквідувати юридичну особу ТОВ БІК «Миколаївінвестбуд», припинити повноваження ліквідатора банкрута, закрити провадження у даній справі.

Керуючись ст. 61, 62, 65, 90 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. 12, 232-235 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

УХВАЛИВ:

1. 1. Задовольнити заяву ліквідатора ТОВ БІК «Миколаївінвестбуд» від 11.11.2025 вх. № 15879/25.

2. Затвердити звіт ліквідатора від 23.10.2025 № 02-01/107 та ліквідаційний баланс Товариства з обмеженою відповідальністю Будівельна інжинірингова компанія «Миколаївінвестбуд» станом на 01.10.2025.

3. Ліквідувати (припинити) юридичну особу - Товариство з обмеженою відповідальністю Будівельна інжинірингова компанія «Миколаївінвестбуд» (код ЄДРПОУ 34565756; вул. Водопровідна, 33, м. Миколаїв, 54029).

4. Вимоги конкурсних кредиторів, які не були заявлені в установлений Кодексом України з процедур банкрутства строк або відхилені господарським судом, вважаються погашеними, а виконавчі документи за відповідними вимогами визнаються такими, що не підлягають виконанню.

5. Згідно з ч. 7 ст. 64 Кодексу України з процедур банкрутства вимоги, не задоволені за недостатністю майна, вважати погашеними.

6. Зобов'язати ліквідатора примірники ліквідаційного балансу банкрута надіслати на адресу державного реєстратора та Головного управління статистики у Миколаївській області.

7. Провадження у справі № 915/1569/24 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю Будівельна інжинірингова компанія «Миколаївінвестбуд» (код ЄДРПОУ 34565756) - закрити.

8. Припинити повноваження ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю Будівельна інжинірингова компанія «Миколаївінвестбуд» (код ЄДРПОУ 34565756) арбітражного керуючого Балєва Валентина Петровича.

9. Дану ухвалу надіслати:

для виконання:

• проведення державної реєстрації припинення юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю Будівельна інжинірингова компанія «Миколаївінвестбуд» (код ЄДРПОУ 34565756), а також виключення його з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань - Департаменту надання адміністративних послуг Миколаївської міської ради (54001, м. Миколаїв, вул. Адміральська, 20);

• Головному управлінню статистики в Миколаївській області (вул. Спаська, 75, м. Миколаїв, 54001);

• ліквідатору;

до відома: учасникам у справі, зазначеним у вступній частині ухвали, Південному міжрегіональному управлінню Міністерства юстиції у Миколаївській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса).

Ухвала набирає законної сили 02.12.2025 та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги.

Повний текст ухвали суду складено та підписано 05.12.2025.

Суддя Т.М. Давченко