про затвердження звіту ліквідатора та
закриття провадження у справі
02 грудня 2025 року Справа № 915/983/24
м. Миколаїв
Господарський суд Миколаївської області у складі судді Давченко Т.М.,
за участю секретаря судового засідання Дюльгер І.М.,
учасники справи у судове засідання не з'явилися,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу № 915/983/24 про банкрутство
банкрут: Товариство з обмеженою відповідальністю «Техморгідрострой Миколаїв» (код ЄДРПОУ 36383806; м. Миколаїв, вул. Артилерійська, буд. 19/1),
кредитори:
1) Головне управління ДПС у Миколаївській області (код ЄДРПОУ 44104027; вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001);
2) Державне підприємство «Адміністрація морських портів України» (код ЄДРПОУ 38727770; пр-т Берестейський, 14, м. Київ, 01135);
3) Антимонопольний комітет України (код ЄДРПОУ 00032767; вул. Митрополита Василя Липківського, 45, м. Київ, 03035);
ліквідатор: арбітражний керуючий Балєва Ольга Олександрівна (адреса: вул. Івана Гонти, 5/3, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55213)
встановив:
У провадженні Господарського суду Миколаївської області розглядається справа 915/983/24 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю «Техморгідрострой Миколаїв» (код ЄДРПОУ 36383806) (далі ТОВ «Техморгідрострой Миколаїв»).
Наразі у справі здійснюється ліквідаційна процедура. Розгляд справи здійснюється згідно з вимог Кодексу України з процедур банкрутства.
На розгляд суду у даному судовому засіданні призначено у т.ч. заява ліквідатора ТОВ «Техморгідрострой Миколаїв» про затвердження звіту ліквідатора.
Так, 11.11.2025 до суду через систему Електронний суд від ліквідатора ТОВ «Техморгідрострой Миколаїв» арбітражного керуючого Балєвої О.О. надійшла заява про затвердження звіту ліквідатора (вх. № 15881/25). У заяві ліквідатор просить суд затвердити звіт ліквідатора ТОВ «Техморгідрострой Миколаїв» про виконану роботу за вих. № 02-01/26 від 20.10.2025 року та ліквідаційний баланс банкрута станом на 31.10.2025, ліквідувати юридичну особу ТОВ «Техморгідрострой Миколаїв» та закрити провадження по справі № 915/983/24. До заяви ліквідатором додано звіт про виконану роботу за вих. № 02-01/26 від 20.10.2025 з додатками.
Відповідно до ч. 1 ст. 65 Кодексу України з процедур банкрутства, після завершення всіх розрахунків з кредиторами ліквідатор подає до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс, до якого додаються: відомості за результатами інвентаризації майна боржника та перелік ліквідаційної маси; відомості про реалізацію об'єктів ліквідаційної маси з посиланням на укладені договори купівлі-продажу; копії документів, що підтверджують відчуження активів боржника під час ліквідаційної процедури (у тому числі протоколи про проведення аукціону, договори купівлі-продажу, акти приймання-передачі майна, акти про придбання майна на аукціоні тощо); реєстр вимог кредиторів з даними про розміри погашених вимог кредиторів; документи, що підтверджують погашення вимог кредиторів; довідка архівної установи про прийняття документів, які відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню; для акціонерних товариств - розпорядження про скасування реєстрації випуску акцій, видане Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку; для емітентів боргових цінних паперів - звіт про результати погашення цінних паперів.
Про час і місце судового засідання, в якому мають розглядатися звіт і ліквідаційний баланс, господарський суд повідомляє ліквідатора та кредиторів.
Обов'язком ліквідатора є здійснення всієї повноти дій, спрямованих на виявлення та повернення активів боржника.
Господарський суд після заслуховування звіту ліквідатора та думки кредиторів постановляє ухвалу про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу.
Ухвалою суду від 12.11.2025 прийнято до розгляду заяву ліквідатора про затвердження звіту ліквідатора та призначено до розгляду на 02.12.2025.
01.11.2025 до суду надійшли заяви Головного управління ДПС у Миколаївській області та ліквідатора про проведення судового засідання 02.12.2025 за їх відсутності.
Інші учасники справи у судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином.
Так, ухвала від 12.11.2025, як і попередні ухвали, надіслана учасникам справи до електронних кабінетів в системі Електронний суд.
Крім цього, вказану ухвалу оприлюднено у Єдиному державному реєстрі судових рішень відповідно до положень законодавства. Всі попередні ухвали також оприлюднені в Єдиному державному реєстрі судових рішень та були доступні для безкоштовного огляду.
Згідно ч. 1 ст. 2 Кодексу України з процедур банкрутства, провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України.
Сторони у розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатися про стан відомого їм судового провадження, та зобов'язані сумлінно користуватися наданими їм процесуальними правами (рішення Європейського суду з прав людини від 03.04.2008 у справі «Пономарьов проти України»).
Згідно приписів ст. 13 ГПК України, кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
На зацікавлену сторону покладається обов'язок проявляти належну увагу в захисті своїх інтересів та вживати необхідних заходів, щоб ознайомитись з подіями процесу (рішення Європейського суду з прав людини «Богонос проти Росії» від 05.02.2004).
За такого, суд вважає, що учасники справи належним чином повідомлені про дату, час та місце проведення судового засідання.
Відповідно до частини 1 статті 14 ГПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов'язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Враховуючи введення на всій території України воєнного стану, а також те, що судом не було визнано явку учасників у справі в судове засідання обов'язковою, суд дійшов висновку про розгляд звіту ліквідатора у даному судовому засіданні за відсутності представників учасників у справі за наявними матеріалами справи.
Суд зауважує, що учасники провадження мали достатньо часу для надання суду заяв, клопотань чи заперечень.
Заперечень чи додаткових пояснень щодо поданого на затвердження звіту ліквідатора станом на 02.12.2025 до суду не надійшло.
На підставі ст. 233 ГПК України, судом підписано вступну та резолютивну частини ухвали без їх проголошення.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши звіт ліквідатора з доданими до нього документами та ліквідаційний баланс банкрута, суд дійшов висновку про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу, ліквідацію юридичної особи ТОВ «Техморгідрострой Миколаїв», припинення повноважень ліквідатора та припинення провадження у справі виходячи з наступного.
Головне управління ДПС у Миколаївській області звернулось до Господарського суду Миколаївської області з заявою від 15.08.2024, сформованою в системі «Електронний суд» про порушення провадження у справі про банкрутство ТОВ «Техморгідрострой Миколаїв», визнання безспірних грошових вимог Головного управління ДПС у Миколаївській області у сумі у сумі 63872000,52 грн. та призначення розпорядником майна Балєвої О.О.
Заяву обґрунтовано тим, що боржник неспроможний виконати грошове зобов'язання перед кредитором в сумі 63872000,52 грн. на підставі рішень судів про стягнення заборгованості податкового боргу.
Згідно даних з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань № 33245403 станом на 08.07.2024 ТОВ «Техморгідрострой Миколаїв» (код ЄДРПОУ 34565756) зареєстровано за адресою: Україна, 54030, Миколаївська обл., місто Миколаїв, ВУЛИЦЯ АРТИЛЕРІЙСЬКА, будинок 19/1.
Ухвалою суду від 20.08.2024 заяву про відкриття провадження у справі про банкрутство прийнято до розгляду, підготовче засідання суду призначено на 10.09.2024, про що повідомлено учасників справи, зобов'язано боржника надати суду належним чином засвідчені копії установчих документів, зокрема статут товариства, відзив на заяву про відкриття провадження у справі про банкрутство, складений відповідно до ст. 36 Кодексу України з процедур банкрутства.
Ухвалою суду від 10.09.2024 відкрито провадження у справі, визнано грошові вимоги Головного управління ДПС у Миколаївській області у сумі 63769720,52 грн, введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, розпорядником майна призначено арбітражного керуючого Балєву О.О., указано порядок та строк заявлення кредиторами грошових вимог до боржника та ін.
Повідомлення про відкриття провадження у справі про банкрутство оприлюднено на офіційному сайті «Судова влада» 12.09.2024 оприлюднено повідомлення за № 74041.
Ухвалою суду від 24.12.2024, винесеною судом результатами попереднього засідання та відповідно до ст. 64 Кодекс України з процедур зобов'язано розпорядника майна внести до реєстру вимог кредиторів ТОВ «Техморгідрострой Миколаїв» відомості про кредиторів, розмір їх вимог за грошовими зобов'язаннями, наявність права вирішального голосу в представницьких органах кредиторів, черговість задоволення кожної вимоги. Суд ухвалив, що до реєстру вимог кредиторів ТОВ «Техморгідрострой Миколаїв» підлягають включенню визнані судом вимоги:
- грошові вимоги Головного управління ДПС у Миколаївській області (код ЄДРПОУ 44104027) у загальному розмірі 78429533,28 грн (34990214,00 грн - 3 черга, 43439319,28 грн - 6 черга) та судові витрати 107124,80 грн (1 черга);
- грошові вимоги Антимонопольного комітету України (код ЄДРПОУ 38727770) у загальному розмірі 154204700,00 грн (1344700,00 грн - 4 черга, 152860000,00 грн - 6 черга) та судові витрати 6056,00 грн (1 черга);
- грошові вимоги Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (код ЄДРПОУ 00032767) у загальному розмірі 75341091,37 грн (58980602,31 грн - 4 черга, 16360489,06 грн - 6 черга) та судові витрати 4844,80 грн (перша черга).
Постановою Господарського суду Миколаївської області від 10.02.2025 припинено процедуру розпорядження майном ТОВ «Техморгідрострой Миколаїв», визнано його банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором призначено арбітражного керуючого Балєву Ольгу Олександрівну (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора № 792 від 18.04.2013), якого зокрема зобов'язано виконати ліквідаційну процедуру та до закінчення строку ліквідаційної процедури надати суду обґрунтований звіт про виконану роботу та ліквідаційний баланс з доданими документами, передбаченими ст. 65 Кодексу України з процедур банкрутства.
За наслідками процедури ліквідації банкрута 11.11.2025 ліквідатор подав суду на затвердження звіт ліквідатора про проведену роботу вих. № 02-01/107 від 23.10.2025 (вх.. № 15882/25), зі змісту якого вбачається наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 59 Кодексу України з процедур банкрутства, а також відповідно до резолютивної частини Постанови Господарського суду Миколаївської області від 10.02.2025 по справі №915/983/24 протягом 15 днів з дня призначення ліквідатора відповідні посадові особи банкрута зобов'язані передати бухгалтерську та іншу документацію, печатки і штампи, матеріальні та інші цінності банкрута ліквідатору. У разі ухилення від виконання зазначених обов'язків відповідні посадові особи банкрута несуть відповідальність відповідно до закону. Ліквідатор має право замовити виготовлення дублікатів печатки та штампів у разі їх втрати.
На виконання ч. 2 ст. 61 Кодексу України з процедур банкрутства та з метою отримання бухгалтерської та іншої документації, печаток і штампів, матеріальних та інших цінностей банкрута ліквідатором на адресу керівника ТОВ «Техморгідрострой Миколаїв» Буштрук О.Г. (м. Миколаїв, вул. Артилерійська, буд. 19/1) направлено листа № 02-01/7 від 21.02.2025 щодо забезпечення передачі ліквідатору бухгалтерської та іншої документації, печаток і штампів, матеріальних та інших цінностей ТОВ «Техморгідрострой Миколаїв» (штрихкод 5521300110159). Направлений ліквідатором лист повернуто з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою».
Відповідно до ст. 61 Кодексу України з процедур банкрутства ліквідатор з дня свого призначення зокрема, але не виключно, проводить інвентаризацію та визначає початкову вартість майна банкрута; аналізує фінансове становище банкрута.
Ліквідатором 28.02.2025 проведено обстеження ТОВ «Техморгідрострой Миколаїв» за його юридичною адресою, за результатами якого встановлено відсутність органу управління та будь-яких працівників, відсутність майна, яке можливо включити до ліквідаційної маси, відсутність правоустановчих документів та документів, які підлягають довгостроковому зберіганню, відсутність фінансово-господарських документів та документів на підтвердження наявності дебіторської заборгованості.
За результатами обстеження банкрута ліквідатором проведено інвентаризацію майна та розрахунків ТОВ «Техморгідрострой Миколаїв», за результатами якої будь-яких майнових активів не виявлено, про що складено інвентаризаційні відомості, акти, описи станом на 28.02.2025 (том 2 а.с. 58-67).
Також ліквідатором проведено аналіз фінансового стану ТОВ «Техморгідрострой Миколаїв» (том 2 а.с. 73-89) за результатами якого встановлено відсутність майнових активів, за рахунок яких можливо було б погасити вказану заборгованість, що відповідає фінансовому стану потенційного банкрутства і в такому разі задоволення визнаних судом вимог кредитора можливе лише шляхом застосування ліквідаційної процедури.
Крім зазначеного, з метою пошуку майнових активів, які належать банкруту на праві власності або повного господарського відання ліквідатором, було направлено запити до реєструючих (контролюючих) органів, а також отримано інформацію з державних реєстрів.
Із отриманих відповідей, а також інформаційних довідок та витягів вбачається відсутність у банкрута на праві власності чи повного господарського відання будь-яких майнових активів, що підтверджується відповідними листами реєструючих органів, витягами, інформаційними довідками.
Зокрема, про відсутність у ТОВ «Техморгідрострой Миколаїв» будь-якого майна свідчать:
- лист Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області № 33-14-0.3-768/2-25 від 25.02.2025, відповідно до якого станом на 01.01.2013 за ТОВ «Техморгідрострой Миколаїв» земельні ділянки на території Миколаївської області не зареєстровані;
- лист Південного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці № ПД/2/2182-25 від 03.03.2025, відповідно до якого інформація щодо реєстрації великотоннажних та інші технологічних транспортних засобів, що не підлягають експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування за банкрутом відсутня;
- лист Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів № 29-18/4297 від 24.02.2025, відповідно до якого трактори, самохідні шасі, самохідні сільськогосподарські, дорожньо-будівельні і меліоративні машини, сільськогосподарська техніка та інші механізми за ТОВ «Техморгідрострой Миколаїв» не зареєстровані та на обліку не перебувала.
- лист Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях № 31/30/09-3892-2025 від 10.03.2025, відповідно до яких за боржником транспортні засоби не зареєстровані;
- лист Державної інспекції архітектури та містобудування України (ДІАМ) № 1046/03/18-25 від 28.02.2025, відповідно до якого в Реєстрі будівельної діяльності інформації та документів, що дають ТОВ «Техморгідрострой Миколаїв» право на виконання підготовчих та будівельних робіт, та документів, що засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, змін до них, їх скасування чи анулювання, не виявлено;
- лист Філії «Головний інформаційно-обчислювальний центр» АТ «Укрзалізниця» № ГІОЦ-50/276 від 25.02.2025, відповідно до якого ТОВ «Техморгідрострой Миколаїв» власником вагонів та локомотивів не значиться;
- лист ДП «Агентство з ідентифікації і реєстрації тварин» № 396/8-11 від 28.02.2025, відповідно до якого відсутня інформація про наявність зареєстрованих за ТОВ «Техморгідрострой Миколаїв» тварин;
- лист Державної служби морського і внутрішнього водного транспорту та судноплавства України № 3460/02-1-3/15-25 від 28.02.2025, відповідно до якого відсутні відомості щодо зареєстрованих суден, власником або судновласником яких є ТОВ «Техморгідрострой Миколаїв»;
- лист Державного космічного агентства України № 1245-3.1 від 25.02.2025, відповідно до якого у ТОВ «Техморгідрострой Миколаїв» немає зареєстрованих унікальних об'єктів космічної діяльності.
- лист Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 10/04/2389 від 24.02.2025, відповідно до якого ТОВ «Техморгідрострой Миколаїв» серед власників пакетів голосуючих акцій (5 відсотків і більше) акціонерних товариств відсутнє.
- лист Державної митної служби України № 19/19-02-04/14/1199 від 11.03.2025, згідно якого за даними Єдиної автоматизованої інформаційної системи митних органів ТОВ «Техморгідрострой Миколаїв» перебуває в реєстрі осіб, які під час провадження своєї діяльності є учасниками відносин, що регулюються законодавством України з питань митної справи з 18.05.201р. Останнє митне оформлення товарів товариством здійснено у 2018 р.
- лист Управління забезпечення реалізації повноважень у Миколаївській області РВ Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях № 14-10-00104 від 24.02.2025, відповідно до якого у Регіональному відділенні відсутні об'єкти державної власності, що обліковуються за ТОВ «Техморгідрострой Миколаїв», інформація щодо державного майна, яке не увійшло до статутного капіталу товариства, а також іншого майна товариства відсутня;
- лист ДП «Український державний центр радіочастот» № 80/09.4.2/2866/25 від 24.02.2025, відповідно до якого для радіообладнання ТОВ «Техморгідрострой Миколаїв» в Автоматизованій системі управління радіочастотним сектором ДП «Український державний центр радіочастот» присвоєння радіочастот із статусом «задіяні» не обліковуються.
Крім цього, ліквідатором отримано інформацію щодо майнового стану банкрута з державних реєстрів, зокрема:
- інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна № 414751069 від 24.02.2025, відповідно до якої в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відомості про нерухоме майно та земельні ділянки власником яких являється ТОВ «Техморгідрострой Миколаїв» відсутні; в Реєстрі прав власності на нерухоме майно відомості про нерухоме майно власником якого являється банкрут відсутні; в Державному реєстрі Іпотек, Єдиному реєстрі заборон відчуження об'єктів нерухомого майна нерухоме майно, що є предметом забезпечення у банкрута відсутнє;
- витяги про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна від 25.07.2025 № 28226537, № 30671063 відповідно до яких майно, що являється предметом забезпечення у боржника відсутнє;
- витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 09.09.2025 № 35883891, відповідно до якого боржник не являється засновником інших суб'єктів господарювання;
- витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 09.09.2025 № 35883832, відповідно до якого банкрут немає відокремлених підрозділів;
- за даними Автоматизованої системи виконавчого провадження виконавчі провадження де ТОВ «Техморгідрострой Миколаїв» рахується стягувачем або боржником на виконанні не перебувають;
- відповідно до даних розміщених на офіційному веб-сайті Державіаслужби України, ліквідатором за критерієм пошуку ТОВ «Техморгідрострой Миколаїв», даних про реєстрацію повітряних суден за банкрутом не знайдено;
- в результаті пошуку відомостей в онлайн реєстрах розміщених на офіційному веб-сайті Державного підприємства «Український інститут інтелектуальної власності» (Укрпатент) ліквідатором було встановлено відсутність у банкрута об'єктів права інтелектуальної власності, зокрема патентів, винаходів, корисних моделей, промислових зразків, знаків для товарів і послуг, торгівельних марок, топографій інтегральних мікросхем та зазначення походження товарів.
З отриманих ліквідатором Витягів з Державного реєстру обтяжень рухомого майна від 25.07.2025 та інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна від 24.02.2025 вбачається наявність в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна та Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно чинних записів щодо обтяження майна ТОВ «Техморгідрострой Миколаїв» (невизначене майно).
Частиною 1 статті 59 Кодексу України з процедур банкрутства встановлено, що з дня ухвали господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури скасовуються арешт, накладений на майно боржника, визнаного банкрутом, та інші обмеження щодо розпорядження майном такого боржника. Накладення нових арештів або інших обмежень щодо розпорядження майном банкрута не допускається.
Скасування арештів, накладених на майно боржника пов'язано з тим, що під час здійснення ліквідатором своїх обов'язків майнові активи боржника, визнаного банкрутом, мають бути вільними від будь-яких обмежень щодо розпорядження ними, оскільки одним із завдань ліквідаційної процедури є продаж майна боржника з метою задоволення визнаних вимог кредиторів.
Оскільки у власності ТОВ «Техморгідрострой Миколаїв» відсутнє будь-яке рухоме та нерухоме майно, наявність вищезазначених записів в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Державному реєстрі обтяжень рухомого майна не перешкоджає завершенню ліквідаційної процедури.
Проте, з метою вжиття заходів по вилученню записів про обтяження майна банкрута ліквідатором на адресу Центрального відділу державної виконавчої служби у місті Миколаєві Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Миколаївській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) та Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України направлено заяви від 25.07.2025 та від 05.08.2025 про зняття арештів з майна банкрута.
Згідно відповідей Центрального відділу державної виконавчої служби у місті Миколаєві Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (лист № 103719 від 29.07.2025) та Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Миколаївській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (лист № 12011 від 05.08.2025) записи про обтяження рухомого і нерухомого майна було вилучено з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Державного реєстру обтяжень рухомого майна.
Відповідно до ч. 3 ст. 61 Кодексу України з процедур банкрутства під час проведення ліквідаційної процедури ліквідатор зобов'язаний використовувати лише один (ліквідаційний) рахунок боржника в банківській установі. Залишки коштів на інших рахунках перераховуються на ліквідаційний рахунок боржника.
Згідно інформації Головного управління ДПС у Миколаївській області (лист № 5395/6/14-29-12-01-03 від 27.02.2025) у ТОВ «Техморгідрострой Миколаїв» розрахункові рахунки в банківських установах відсутні; в Казначействі України обліковується відкритим рахунок у системі електронного адміністрування податку.
Закриття рахунку у системі електронного адміністрування податку, який обліковується відкритим в Казначействі України, не віднесено до повноважень ліквідатора.
Так, механізм закриття рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість визначений Порядком електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 р. № 569 (надалі - Порядок № 569).
За приписами п. 7 Порядку № 569 Казначейство України закриває рахунок у системі електронного адміністрування податку після анулювання реєстрації платника податку на підставі отриманого від ДПС реєстру платників податку.
Тобто, ініціювання закриття рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість віднесено до компетенції ДПС після анулювання реєстрації платника податку.
Для закриття електронних рахунків ДПС надсилає Казначейству реєстр платників податку, в якому зазначаються найменування або прізвище, ім'я та по батькові платника податку, податковий номер або номер та серія паспорта (для фізичних осіб - підприємців, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта), індивідуальний податковий номер платника податку та сума податку, що підлягає перерахуванню до бюджету.
Тобто, ініціювання закриття рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість віднесено до компетенції ДПС після анулювання реєстрації платника податку.
Отже, чинним законодавством України врегульовано порядок закриття електронного рахунка, що не потребує додаткового вчинення господарським судом процесуальних дій.
Окрім зазначеного, у звіті ліквідатор також зазначає, що під час проведення ліквідаційної процедури встановити місцезнаходження та відомості про існування архівних документів ТОВ «Техморгідрострой Миколаїв» не представилось можливим, а тому архівні документи на зберігання до архівної установи ліквідатором не передавалися за їх відсутності.
Зазначене підтверджено й листом Державного архіву Миколаївської області № 478/01.1-10/905 від 03.09.2025.
Щодо порушення питання про покладення субсидіарної відповідальності на учасників боржника.
Відповідно до ст. 61 Кодексу України з процедур банкрутства, під час здійснення своїх повноважень ліквідатор мас право заявити вимоги до третіх осіб, які відповідно до законодавства несуть субсидіарну відповідальність за зобов'язаннями боржника у зв'язку з доведенням його до банкрутства. Розмір зазначених вимог визначається з різниці між сумою вимог кредиторів і ліквідаційною масою. У разі банкрутства боржника з вини його засновників (учасників, акціонерів) або інших осіб, у тому числі з вини керівника боржника, які мають право давати обов'язкові для боржника вказівки чи мають змогу іншим чином визначати його дії, на засновників (учасників, акціонерів) боржника - юридичної особи або інших осіб у разі недостатності майна боржника може бути покладена субсидіарна відповідальність за його зобов'язаннями. Стягнені суми включаються до складу ліквідаційної маси і можуть бути використані лише для задоволення вимог кредиторів у порядку черговості, встановленому цим Кодексом.
Визначення ознак доведення до банкрутства може бути здійснено у разі, коли в суді була розпочата справа щодо банкрутства підприємства та є ознаки неправомірних дій відповідальних осіб боржника, що призвели його до фінансової неспроможності. Ознаками доведення до банкрутства є наявність дій відповідних осіб боржника, які призвели до погіршення платоспроможності підприємства, у зв'язку з чим боржник був не в змозі задовольнити в повному обсязі вимоги кредиторів або сплатити обов'язкові платежі. Однак за для виявлення або спростування таких дій необхідно досліджувати всі первісні документи в цілому, у тому числі виписки по банківських рахунках Боржника.
Норми частини другої статті 61 Кодексу України з процедур банкрутства не встановлюють ознак доведення до банкрутства, які можуть стати підставою для покладення субсидіарної відповідальності на засновників (учасників, акціонерів) або інших осіб, у тому числі керівника боржника. Саме детальний аналіз фінансового становища банкрута у поєднанні з дослідженням ним підстав виникнення заборгованості боржника перед кредиторами у справі про банкрутство, дозволить ліквідатору банкрута виявити наявність чи відсутність дій засновників (учасників, акціонерів) або інших осіб, у тому числі керівника боржника щодо доведення до банкрутства юридичної особи (висновок викладений у постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 30.10.2019 року у справі № 906/904/16, від 02.09.2020 року у справі № 923/1494/15, від 24.02.2021 року у справі № 902/1129/15 (902/579/20)).
Аналіз фінансово-господарського стану суб'єктів господарювання проводиться згідно з Методичними рекомендаціями щодо виявлення ознак неплатоспроможності підприємства та ознак дій з приховування банкрутства, фіктивного банкрутства чи доведення до банкрутства, затвердженими наказом Міністерства економіки України від 19 січня 2006 року № н (надалі - Методичні рекомендації).
Відповідно до частини 1 Розділу II Методичних рекомендацій, джерелами інформації для проведення аналізу є фінансова звітність підприємства (розділ II. Склад та елементи фінансової звітності Національного Положення (Стандарт) бухгалтерського обліку 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності», затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 07.02.2013 р. № 73 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28.02.2013 р. за № 336/22868).
Частиною 2 Розділу III Методичних рекомендацій встановлено, що оцінка підприємства з позиції неплатоспроможності, в тому числі оцінка змін фінансового стану, здійснюється за попередні три календарні роки для формування загального уявлення та загальних тенденцій його розвитку. За результатами аналізу показників складається висновок про спрямованість змін та їх вплив на стан платоспроможності підприємства.
Тобто, аналіз фінансово-господарського стану, інвестиційної та іншої діяльності боржника та становища на ринках ТОВ «Техморгідрострой Миколаїв» проводиться шляхом порівняння показників фінансової звітності за попередні три календарні роки, що передували відкриттю провадження у справі про банкрутство, а саме за 2021 -2023 роки.
Головне управління ДПС у Миколаївській області, на запит ліквідатора, листом №5674/6/14-29-24-01-03 від 03.03.2025 надало електронні копії фінансової звітності ТОВ «Техморгідрострой Миколаїв» за період з 2021-2024.
Головне управління статистики у Миколаївській області листом № 06.2-38/325-25 від 27.02.2025 повідомило, що в управлінні наявна фінансова звітність ТОВ «Техморгідрострой Миколаїв» за 2019-2021 та за 2024-2025 роки, а за 2022-2023 звітність знищена.
На підставі отриманих під час ліквідаційної процедури документів ліквідатором проведено аналіз фінансового стану ТОВ «Техморгідрострой Миколаїв», за результатом якого ознаки фіктивного банкрутства, приховування стійкої фінансової неспроможності, незаконних дій у разі банкрутства та доведення до банкрутства не виявлено, про що складено висновок про наявність або відсутність ознак доведення до банкрутства, приховування стійкої фінансової неспроможності, незаконних дій під час провадження у справі про банкрутство від 10.07.2025 р.
Субсидіарна відповідальність у справах про банкрутство є самостійним цивільно-правовим видом відповідальності, який за заявою ліквідатора покладається на засновників (учасників, акціонерів) або інших осіб, у тому числі керівника боржника при наявності підтвердження вини вказаних осіб у доведенні юридичної особи (боржника у справі про банкрутство) до стану неплатоспроможності. Для застосування такої відповідальності необхідним є встановлення складових елементів господарського правопорушення як об'єкт, об'єктивна сторона, суб'єкт та суб'єктивна сторона правопорушення.
Визначальним для застосування субсидіарної відповідальності є доведення причинно-наслідкового зв'язку між винними діями/бездіяльністю суб'єкта відповідальності та настанням негативних для боржника наслідків (неплатоспроможності боржника та відсутності у боржника активів для задоволення вимог, визнаних у процедурі банкрутства вимог кредиторів) обов'язок чого покладається на ліквідатора.
Встановлення такого причинно-наслідкового зв'язку також належить до об'єктивної сторони цього правопорушення (висновки викладені у постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 16.06.2020 у справі № 910/21232/16, від 14.07.2020 у справі № 904/6379/16, від 10.12.2020 у справі № 922/1067/17).
Обставини існування або відсутності будь-якого із елементів/складових об'єктивної сторони цивільного правопорушення (стверджуваних або заперечуваних: вчинення дії, бездіяльність, тощо), мають бути доведені у встановленому законом порядку.
Відсутність належних доказів на підтвердження елементів/складових об'єктивної сторони порушення, тобто дій/бездіяльності конкретної особи (суб'єкта) відповідальності, що вказують на доведення до банкрутства або банкрутства, спростовує існування об'єктивної сторони порушення з доведення до банкрутства (банкрутства), та відповідно позбавляє підстав визначити суб'єктів відповідальності, встановити вину у діях/бездіяльності цих осіб та покласти субсидіарну відповідальність на її суб'єктів (висновки викладені у постановах Верховного Суду від 16.06.2020 року по справі № 910/21232/16, від 15.02.2022 року по справі № 927/219/20).
Належні докази на підтвердження елементів/складових об'єктивної сторони порушення, тобто дій/бездіяльності конкретної особи (суб'єкта) відповідальності, що вказують на доведення до банкрутства ТОВ «Техморгідрострой Миколаїв» відсутні, що спростовує існування об'єктивної сторони порушення з доведення до банкрутства (банкрутства), та відповідно позбавляє підстав визначити суб'єктів відповідальності, встановити вину у діях/бездіяльності цих осіб та покласти субсидіарну відповідальність на її суб'єктів.
Таким чином, згідно матеріалів справи у банкрута відсутнє будь-яке майно, за рахунок якого можливо було б погасити кредиторську заборгованість.
За підсумками ліквідаційної процедури ліквідатором складено підсумковий реєстр вимог кредиторів станом на 23.10.2025, ліквідаційний баланс ТОВ «Техморгідрострой Миколаїв» станом на 20.10.2025, баланс якого складає 0 гривень 00 копійок та підсумковий ліквідаційний звіт від 20.10.2025.
Зазначений звіт було схвалено комітетом кредиторів, що відображено у Рішенні комітету кредиторів ТОВ «Техморгідрострой Миколаїв» від 04.11.2025 (том 3 а.с. 29).
Нормами ст. 61, 65 Кодексу України з процедур банкрутства визначені повноваження ліквідатора у ліквідаційній процедурі та вимоги до звіту ліквідатора. За змістом наведених норм правильне завершення ліквідаційної процедури є основним завданням ліквідатора, який, з урахуванням покладених на нього Кодексом України з процедур банкрутства повноважень, повинен наполегливо та добросовісно працювати упродовж всієї процедури ліквідації.
Звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс є підсумковими документами, які підтверджують належне проведення ліквідатором всіх необхідних заходів ліквідаційної процедури, вчинення адекватних дій щодо виявлення кредиторів та активів боржника, продажу майна боржника, проведення розрахунків з кредиторами за результатами такої діяльності суд приймає ухвалу про ліквідацію боржника та закриття провадження у справі.
Отже, законодавцем передбачено певну сукупність дій, які необхідно вчинити в ході ліквідаційної процедури та перелік додатків до звіту ліквідатора, які подаються суду разом з зазначеним звітом та є предметом дослідження в судовому засіданні за підсумками ліквідаційної процедури, яке проводиться за участю кредиторів (комітету кредиторів).
Подання звіту та ліквідаційного балансу здійснюється ліквідатором за результатом проведених дієвих заходів, які передбачені у ліквідаційній процедурі.
Як визначено статтею другою Господарського процесуального кодексу України, завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.
Суд та учасники судового процесу зобов'язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.
Судочинство в господарських судах здійснюється на засадах змагальності і диспозитивності. Це означає, зокрема, що обов'язок доказування тих чи інших обставин лежить на стороні, а суд, крім випадків, встановлених цим Кодексом, не зобов'язаний збирати докази. (ч. 3 ст. 2, ч. 3 ст. 13, ч. 1 ст. 14 ГПК України)
Оцінивши матеріали звіту ліквідатора та ліквідаційний баланс банкрута, суд дійшов висновку, що ліквідатором виконано вимоги, передбачені чинним законодавством, матеріали справи свідчать про відсутність у банкрута майна, майнових прав та грошових коштів для здійснення підприємницької діяльності, погашення заборгованості та можливості відновлення платоспроможності боржника, а тому у суду не виникає сумніву щодо належного здійснення ліквідатором заходів з ліквідації банкрута.
Слід зауважити, що станом на дату розгляду цього звіту матеріали справи не містять на розгляді скарг на дії чи бездіяльність ліквідатора Балєвої О.О., не містять жодних заперечень на звіт ліквідатора за підсумками ліквідації.
Отже, суд дійшов висновку про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу банкрута.
Згідно з ч. 7 ст. 64 Кодексу України з процедур банкрутства вимоги, не погашені у зв'язку з недостатністю майна, вважаються погашеними.
У частині 6 ст. 65 Кодексу України з процедур банкрутства зазначено, що ліквідатор виконує свої повноваження до внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань запису про припинення юридичної особи - банкрута.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 25 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі, зокрема, судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі або заборону (скасування заборони) вчинення реєстраційних дій, а також надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України «Про виконавче провадження».
Згідно з п. 3 ч. 3 ст. 25 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» суб'єкт державної реєстрації не пізніше наступного робочого дня з дати отримання судового рішення, передбаченого пунктом 2 частини першої цієї статті проводить відповідну реєстраційну дію шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру (крім випадків, передбачених пунктами 1 та 2 цієї частини).
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 90 Кодексу України з процедур банкрутства, господарський суд закриває провадження у справі про банкрутство, якщо затверджено звіт керуючого санацією або ліквідатора в порядку, передбаченому цим Кодексом.
Згідно ч. 4 ст. 90 Кодексу України з процедур банкрутства, у випадках, передбачених пунктами 4-6 частини першої цієї статті, господарський суд в ухвалі про закриття провадження у справі зазначає, що вимоги конкурсних кредиторів, які не були заявлені в установлений цим Кодексом строк або були відхилені господарським судом, вважаються погашеними, а виконавчі документи за відповідними вимогами визнаються такими, що не підлягають виконанню.
За таких обставин, оцінивши звіт та ліквідаційний баланс, матеріали, що стосуються здійснення ліквідаційної процедури, суд вважає за можливе затвердити звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс банкрута, ліквідувати юридичну особу ТОВ «Техморгідрострой Миколаїв», припинити повноваження ліквідатора банкрута, закрити провадження у даній справі.
Керуючись ст. 61, 62, 65, 90 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. 12, 232-235 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
1. Задовольнити заяву ліквідатора ТОВ «Техморгідрострой Миколаїв» від 11.11.2025 вх. № 15881/25.
2. Затвердити звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс Товариства з обмеженою відповідальністю «Техморгідрострой Миколаїв» (код ЄДРПОУ 36383806).
3. Ліквідувати (припинити) юридичну особу - Товариство з обмеженою відповідальністю «Техморгідрострой Миколаїв» (код ЄДРПОУ 36383806; м. Миколаїв, вул. Артилерійська, буд. 19/1).
4. Вимоги конкурсних кредиторів, які не були заявлені в установлений Кодексом України з процедур банкрутства строк або відхилені господарським судом, вважаються погашеними, а виконавчі документи за відповідними вимогами визнаються такими, що не підлягають виконанню.
5. Згідно з ч. 7 ст. 64 Кодексу України з процедур банкрутства вимоги, не задоволені за недостатністю майна, вважати погашеними.
6. Зобов'язати ліквідатора примірники ліквідаційного балансу банкрута надіслати на адресу державного реєстратора та Головного управління статистики у Миколаївській області.
7. Провадження у справі № 915/983/24 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю «Техморгідрострой Миколаїв» (код ЄДРПОУ 36383806) - закрити.
8. Припинити повноваження ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю «Техморгідрострой Миколаїв» (код ЄДРПОУ 36383806) арбітражного керуючого Балєвої Ольги Олександрівни (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора № 792 від 18.04.2013).
9. Дану ухвалу надіслати:
для виконання:
• проведення державної реєстрації припинення юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю «Техморгідрострой Миколаїв» (код ЄДРПОУ 36383806), а також виключення його з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань - Департаменту надання адміністративних послуг Миколаївської міської ради (54001, м. Миколаїв, вул. Адміральська, 20);
• Головному управлінню статистики в Миколаївській області (вул. Спаська, 75, м. Миколаїв, 54001);
• ліквідатору;
до відома: учасникам у справі, зазначеним у вступній частині ухвали, Південному міжрегіональному управлінню Міністерства юстиції у Миколаївській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса).
Ухвала набирає законної сили 02.12.2025 та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги.
Повний текст ухвали суду складено та підписано 05.12.2025.
Суддя Т.М. Давченко