Рішення від 27.11.2025 по справі 912/2500/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. В'ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25006,

тел. (0522) 30-10-22, 30-10-23, код ЄДРПОУ 03499951,

e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 листопада 2025 рокуСправа № 912/2500/25

Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Глушкова М.С., розглянувши у відкритому підготовчому засіданні за правилами загального позовного провадження справу

за позовом Керівника Кропивницької окружної прокуратури Кіровоградської області (вул. Є. Чикаленка, 11, м. Кропивницький, 25006) в особі Катеринівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області (вул. Південна, 12, с. Катеринівка, Кропивницький район, Кіровоградська область, 27631)

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "ДЕМЕТРА АКВА ФЛОРА" (вул. Ризька, 12, м. Київ, 04112)

про розірвання договору оренди землі та повернення земельної ділянки

секретар судового засідання - Коваленко Т.А.,

представники учасників справи:

від прокуратури - Лагода О.В., прокурор, посвідчення №075371 від 01.03.25;

від позивача - участі не брали;

від відповідача - участі не брали,

у підготовчому засіданні проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення,

УСТАНОВИВ:

До Господарського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява Керівника Кропивницької окружної прокуратури Кіровоградської області (далі - Прокурор) в особі Катеринівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області (далі - Катеринівська сільська рада, позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю "ДЕМЕТРА АКВА ФЛОРА" (далі - ТОВ "ДЕМЕТРА АКВА ФЛОРА", відповідач) такого змісту:

- розірвати договір оренди землі, укладений 19.06.2019 між Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області та Товариством з обмеженою відповідальністю "ДЕМЕТРА АКВА ФЛОРА" щодо земельної ділянки загальною площею 27,1654 га з кадастровим номером 3522582800:02:000:1869;

- зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "ДЕМЕТРА АКВА ФЛОРА" (код ЄДРПОУ 42375058) повернути Катеринівській сільській раді Кропивницького району Кіровоградської області (код ЄДРПОУ 41744542) земельну ділянку загальною площею 27,1654 га з кадастровим номером 3522582800:02:000:1869, що розташована на території Катеринівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області, з покладенням на відповідача судового збору.

В обґрунтування позовних вимог Прокурор послався на те, що в ході перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо спірної земельної ділянки встановлено, що земельна ділянка загальною площею 27,1654 га з кадастровим номером 3522582800:02:000:1869 використовується ТОВ "ДЕМЕТРА АКВА ФЛОРА" з відхиленням від затвердженого проекту землеустрою, чим порушено ст. 20 Закону України "Про землеустрій", ч. 3 ст. 25 та ст. 37 Закону України "Про охорону земель", ст. 96 Земельного кодексу України, ст. 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель". Вказане є підставою для розірвання договору оренди землі та повернення спірної земельної ділянки.

Мотивуючи порушення інтересів держави та підстави представництва, Прокурор вказав про неефективне використання земель комунальної власності та про бездіяльність Катеринівської сільської ради щодо усунення наявних порушень.

Ухвалою суду від 29.09.2025 залишено позовну заяву без руху та встановлено строк для усунення виявлених при поданні позовної заяви недоліків.

02.10.2025 до суду від Кропивницької окружної прокуратури Кіровоградської області надійшла заява про усунення недоліків, що прийнята судом.

Ухвалою від 03.10.2025 господарський суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначив на 30.10.2025 та встановив учасникам справи строки для подачі заяв по суті.

30.10.2025 відповідач подав заяву про визнання позовних вимог повністю та про розгляд справи за відсутності його представника. Заява відповідача про визнання позову підписана директором ТОВ "ДЕМЕТРА АКВА ФЛОРА" Дмитром ШИНКАРЕМ, повноваження якого підтверджено матеріалами справи.

30.10.2025 господарський суд розпочав підготовче засідання, в якому оголосив перерву до 27.11.2025, про що постановив протокольну ухвалу.

25.11.2025 від позивача надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи доказів. Крім того, позивач подав заяву про розгляд справи без участі його представника та зазначив про підтримання позову.

У засіданні суду 27.11.2025 Прокурор підтримав позовні вимоги.

Позивач та відповідач не брали участі у засіданні суду, належним чином повідомлені про дату, час та місце його проведення.

Суд враховує заяви позивача та відповідача про розгляд справи за їх відсутності.

У засіданні суду 27.11.2025 досліджено докази.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши представника прокуратури, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд встановив таке.

19.06.2019 між Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області (Орендодавець) та ТОВ "ДЕМЕТРА АКВА ФЛОРА" (Орендар) укладено договір оренди землі (далі - Договір, а.с. 58-61), відповідно до п. 1.1 якого Орендодавець надає, а Орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код КВЦПЗ 01.01), яка знаходиться на території Грузьківської сільської ради Кіровоградського району Кіровоградської області (зараз - Катеринівська сільська рада Кропивницького району Кіровоградської області), за межами населеного пункту (а.с. 58-61).

За умовами п. 2.1, 2.2 Розділу 2 Договору в оренду передано земельну ділянку загальною площею 27,1654 га, у тому числі пасовищ 27,1654 га, категорія земель: землі сільськогосподарського призначення, кадастровий номер земельної ділянки: 3522582800:02:000:1869.

Відповідно до п. 3.1 Договору його укладено на строк 7 років.

Пунктом п. 3.2 Договору передбачено, що право оренди земельної ділянки виникає у орендаря з моменту державної реєстрації права оренди.

Згідно з п. 5.3 Договору орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог чинного законодавства.

Земельна ділянка повинна використовуватись Орендарем відповідно до умов визначених у п. 5.1, 5.2 Договору та чіткого дотримання чинного законодавства України, дотримання вимог екологічної безпеки та збереження родючості ґрунтів, державних та місцевих стандартів норм і правил щодо використання землі (п. 5.4 Договору).

У п. 5.6 Договору зазначено, що використовувати земельну ділянку не за цільовим призначенням, а також зміна цільового призначення на весь строк оренди забороняється.

Відповідно до п. 8.1.1 Договору Орендодавець має право вимагати від Орендаря, зокрема, використання земельної ділянки у відповідності із цільовим призначенням згідно з цим договором; дотримання екологічної безпеки землекористування шляхом додержання вимог земельного і природоохоронного законодавства України, державних стандартів, норм і правил; вільного доступу до переданої в оренду земельної ділянки для здійснення контролю за додержанням орендодавцем умов договору та вимог законодавства.

Згідно з п. 7.1. Договору на орендовану земельну ділянку встановлено наступні обмеження:

- зміна цільового призначення земельної ділянки на весь строк дії договору;

- заборона зміни виду угідь, розорювання;

- інші обмеження, що передбачені проектно-технічною документацією, витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.

До обов'язків Орендаря належить: використовувати земельну ділянку відповідно до її цільового призначення та умов договору, дотримуючись при цьому вимог чинного земельного, екологічного законодавства, законодавства про охорону довкілля, державних стандартів, норм і правил (п. 8.4.2 Договору); дотримуватись встановлених щодо об'єкта оренди обмежень в обсязі, передбаченому договором та законодавством (п. 8.4.5 Договору); дотримуватись режиму використання земель сільськогосподарського призначення (п. 8.4.8 Договору).

Договір оренди підписано сторонами та скріплено печатками.

Право оренди вказаної земельної ділянки зареєстровано 05.07.2019, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1471451435225, номер запису про інше речове право 32318665 (а.с. 22-23).

Рішенням №603 від 14.11.2019 "Про прийняття у власність територіальної громади земельних ділянок згідно пункту 21 Перехідних положень Земельного кодексу України" Грузківською сільською радою прийнято у власність територіальної громади земельну ділянку сільськогосподарського призначення кадастровий номер 3522582800:02:000:1869, загальною площею 27,1654 га, та про реєстрацію права комунальної власності на вказану земельну ділянку в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (а.с. 63).

14.11.2019 між Грузківською сільською радою та ТОВ "ДЕМЕТРА АКВА ФЛОРА" укладено додаткову угоду до Договору оренди землі від 19.06.2019 (номер запису про інше речове право 32318665), відповідно до п. 1 якої на підставі рішення №603 від 14.11.2019 замінено найменування Орендодавця з Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області на Грузківську сільську раду. Крім того, пункт 7.1. Договору викладено в такій редакції, а саме: "На орендовану земельну ділянку встановлено наступні обмеження: - інші обмеження, що передбачені проектно-технічною документацією, витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку" (п. 2 Додаткової угоди) (а.с. 64).

Право комунальної власності Грузківської сільської ради на земельну ділянку з кадастровим номером 3522582800:02:000:1869, площею 27,1654 га, зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 13.07.2020 (37395785) (а.с. 22-23).

Відповідно до Технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельної ділянки Головному управлінню Держгеокадастру у Кіровоградській області (КВЦПЗ - А.01.01) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, за адресою: Кіровоградська область, Кіровоградський район, Грузьківська сільська рада, за межами населеного пункту, що затверджена наказом Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 23.01.2018 №80, спірна земельна ділянка загальною площею 27,1654 га з кадастровим номером 3522582800:02:000:1869 за видом угідь віднесена до пасовищ (код 002.02) (а.с. 24-57).

Відповідно до рішень Катеринівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області №21-1/2020 від 01.12.2020, №33-2/2020 від 18.12.2020 вирішено почати процедуру реорганізації, зокрема, Грузьківської сільської ради шляхом приєднання до Катеринівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області (п. 1) (а.с. 128-131).

За п. 2 вказаних рішень Катеринівська сільська рада є правонаступником всього майна, прав та обов'язків Грузьківської сільської ради.

За умовами Договору оренди об'єктом оренди є земельна ділянка загальною площею 27,1654 га пасовищ, категорія земель - землі сільськогосподарського призначення.

У рамках кримінального провадження №42025122010000096 від 01.05.2025 за ч. 1 ст. 254 КК України 08.05.2025 за участю представника - землевпорядника Катеринівської сільської ради Кропивницького району, із залученням у якості спеціалістів представника Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, інженера-землевпорядника та представника ІСГС НААН України (агронома) проведено огляд місця події, зокрема, земельної ділянки площею 27,1654 га з кадастровим номером 3522582800:02:000:1869, що знаходиться на території Катеринівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області та встановлено, що на земельній ділянці посіяна пшениця, яка знаходиться на початку стадії виходу в трубки. Посіви знаходяться у задовільному стані, забур'яненість пшениці низька, ймовірним попередником, враховуючи поживні рештки та падалицю, є соняшник (а.с. 68-70).

Інженером-землевпорядником здійснено комплекс заходів з топографо-геодезичної зйомки земельної ділянки з кадастровим номером 3522582800:02:000:1869. За результатами зйомки встановлено, що площа земельної ділянки, на якій здійснено сільськогосподарський обробіток складає 2,8199 га із загальної площі земельної ділянки 27,1654 га. Тобто, частина земельної ділянки використовується як рілля для посівів сільськогосподарських культур (а.с. 71-72).

Актом обстеження земельної ділянки №1 від 16.04.2025, яке проводилось представниками Катеринівської сільської ради Кропивницького району встановлено, що земельна ділянка з кадастровим номером 3522582800:02:000:1869 загальною площею 27,1654 га під пасовищами частково розорана та зайнята посівами ранніх зернових культур, що суперечить обмеженням (обтяженням) щодо її використання, зазначеним у п. 7.1 Договору оренди землі (а.с. 78).

Крім того, Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області, на підставі наказу №653-ДК від 24.11.2021 "Про здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності" проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства щодо земельної ділянки площею 27,1654 га з кадастровим номером 3522582800:02:000:1869, що розташована за межами с. Грузьке на території Катеринівської ОТГ Кропивницького району Кіровоградської області.

За результатами вказаної перевірки встановлено, що на час її проведення земельна ділянка площею 27,1654 га з кадастровим номером 3522582800:02:000:1869 використовується ТОВ "ДЕМЕТРА АКВА ФЛОРА" з відхиленням від затвердженого в установленому порядку проекту землеустрою, чим порушено ст. 20 Закону України "Про землеустрій", ч. 3 ст. 25 та ст. 37 Закону України "Про охорону земель", ст. 96 Земельного кодексу України, ст. 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель". На час перевірки вказана земельна ділянка знаходиться в обробленому стані, її частина засіяна сільськогосподарською культурою (а.с. 82).

Таким чином, як зазначає Прокурор, частина спірної земельної ділянки, яка є пасовищем, використовується відповідачем як рілля для вирощування сільськогосподарських культур, тобто з порушенням умов Договору оренди.

Вказані обставини стали підставою для звернення Прокурора до суду з позовом про розірвання Договору та повернення земельної ділянки.

Стаття 131-1 Конституції України передбачає, що прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Питання представництва інтересів держави прокурором у суді врегульовано у ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", частиною першої якої визначено, що представництво прокурором держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів держави, у випадках та порядку, встановлених законом.

Згідно з абз. 1,2 ч. 3 ст. 23 вказаного Закону прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті, крім випадку, визначеного абзацом четвертим цієї частини.

За правилами ч. 4 ст. 53 ГПК України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує: 1) в чому полягає порушення інтересів держави, 2) необхідність їх захисту, 3) визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає 4) орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

У відповідності до п. 4 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України №3-рп/99 у справі №1-1/99 від 08.04.1999 прокурор або його заступник самостійно визначає з посиланням на чинне законодавство в чому полягає порушення інтересів держави, обґрунтовуючи в позовній заяві необхідність їх захисту, та визначає орган, який уповноважений державою виконувати відповідні функції в спірних правовідносинах.

У зазначеному рішенні вказано, що оскільки "інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносин. Під поняттям "орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах" потрібно розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.

За змістом ст. 37 Закону України "Про охорону земель" власники земель та землекористувачі, у тому числі орендарі земельних ділянок, зобов'язані здійснювати заходи щодо охорони родючості ґрунтів, передбачені цим Законом та іншими нормативно-правовими актами України. На землях сільськогосподарського призначення може бути обмежено діяльність щодо розорювання сіножатей, пасовищ. Використання земельних ділянок способами, що призводить до погіршення їх якості, забороняється.

Таким чином, розорювання, засівання та вирощування сільськогосподарських культур на землях, які за угіддями є пасовищами, чинним законодавством не передбачено та суперечить статусу цих сільськогосподарських угідь.

Отже, використання земельної ділянки пасовищ для вирощування сільськогосподарських культур, не може відповідати суспільному інтересу та порушує інтереси держави, як гаранта дотримання принципу верховенства права в країні.

Зокрема, такі дії порушують інтереси держави у сфері ефективного використання земельних ресурсів, призводять до порушення рельєфу земельної ділянки та можуть призвести до погіршення корисних властивостей землі.

Згідно зі ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, є об'єктами права власності Українського народу.

Статтею 324 Цивільного кодексу України передбачено, що від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, встановлених Конституцією України.

Відповідно до ст. 80 Земельною кодексу України суб'єктами права власності на землю є, зокрема, територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності.

Згідно розділу 11 Конституції України, ч. 1 ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" міські, селищні, сільські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно спірна земельна ділянка загальною площею 27,1654 га з кадастровим номером 3522582800:02:000:1869 є комунальною власністю Катеринівської територіальної громади, права власника щодо неї здійснює Катеринівська сільська рада Кропивницького району Кіровоградської області.

Отже, територіальна громада в особі Катеринівської сільської ради є власником земельної ділянки з кадастровим номером 3522582800:02:000:1869, а тому зобов'язана забезпечувати використання земельної ділянки у чіткій відповідності до норм законодавства, відповідно, наділена повноваженнями контролю виконання орендарем умов договору оренди і має право вимагати дострокове розірвання договору у разі наявності для вказаного законодавчо визначених підстав.

Таким чином, Катеринівська сільська рада є належним позивачем у даному спорі.

З аналізу положень ч. 4, 5 ст. 53 ГПК України та частини 3 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" слідує, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі, зокрема, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати такий захист у спірних правовідносинах.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 26.05.2020 у справі №912/2385/18 зазначила, що, звертаючись до компетентного органу перед пред'явленням позову в порядку, передбаченому статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.

Отже, за наявності органу, до компетенції якого віднесено повноваження здійснювати захист інтересів держави саме у спірних правовідносинах, прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", і якщо цей компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження судом підстав для представництва.

Згідно з матеріалами справи, Кропивницькою окружною прокуратурою 22.04.2025 скеровано до Катеринівської сільської ради лист №51-78-4559вих-25, у якому вказано про порушення умов використання, зокрема, земельної ділянки загальною площею 27,1654 га з кадастровим номером 3522582800:02:000:1869, а саме використання зазначеної земельної ділянки, яка за складом угідь є пасовищем, для вирощування сільськогосподарських культур (а.с. 76).

28.04.2025 за вих. №425/01-20 Катеринівська сільська рада повідомила Кропивницьку окружну прокуратуру про нецільове використання земельної ділянки та просило вжити самостійні заходи для розірвання договору (а.с. 77).

Отже, Катеринівська сільська рада була обізнана про порушення відповідачем умов Договору оренди та про правові наслідки такого порушення, однак відповідних заходів реагування задля усунення таких порушень сільською радою не вжито та не повідомлено про намір їх вжиття в подальшому.

Наведене підтверджує доводи Прокурора про наявність зі сторони Катеринівської сільської ради бездіяльності у питанні захисту інтересів держави у спірних правовідносинах.

11.09.2025 Прокурор направив Катеринівській сільській раді повідомлення в порядку абз. 3 ч. 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" (а.с. 88-89).

Викладене вище свідчить про дотримання Прокурором порядку, передбаченого ст. 23 Закону "Про прокуратуру", та обґрунтованість визначення порушень інтересів держави і правильність зазначення позивача у справі.

Розглядаючи спір по суті, господарський суд враховує таке.

Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України (далі - ЗК України), Цивільним кодексом України (далі - ЦК України), Законом України "Про оренду землі" (далі - Закон), іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди.

Відповідно до Закону оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності (ст. 1).

Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (ст. 13 Закону).

Права та обов'язки орендодавця визначає ст. 24 Закону. Так, відповідно цієї статті орендодавець має право вимагати від орендаря: використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди; дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, додержання державних норм і правил.

Права та обов'язки орендаря визначає ст. 25 Закону, за якою орендар земельної ділянки, зокрема, зобов'язаний виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі.

Стаття 32 Закону передбачає можливість дострокового розірвання договору оренди землі за рішенням суду на вимогу однієї із сторін в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених ст. 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

Матеріалами справи підтверджено, що за умовами Договору в оренду відповідачу передано земельну ділянку загальною площею 27,1654 га, у тому числі пасовищ 27,1654 га, категорія земель: землі сільськогосподарського призначення, кадастровий номер земельної ділянки: 3522582800:02:000:1869 (п. 2.1, 2.2 Договору).

За умовами Договору земельна ділянка повинна використовуватись Орендарем виключно відповідно до її цільового призначення та умов договору з дотриманням встановлених щодо об'єкта оренди обмежень, зокрема, заборони зміни виду угідь, розорювання (п. 5.4, 8.4.2, 8.4.5, 8.4.8, 7.1 Договору).

Разом з тим, судом встановлено, що частина спірної земельної ділянки розорюється та засіяна сільськогосподарською культурою, що підтверджується актами обстеження земельної ділянки №1 від 16.04.2025, №653-ДК/1123/АО/10/01/-21 від 30.11.2021, актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства №653-ДК/534/АП/09/01/-21 від 30.11.2021 (а.с. 78, 81, 82).

Отже, матеріалами справи підтверджено, що спірна земельна ділянка розорюється та використовується відповідачем не як пасовище, а для вирощування сільськогосподарських культур, тобто з порушенням умов Договору.

Відповідно до ст. 96 ЗК України землекористувачі зобов'язані забезпечувати використання землі за цільовим призначенням, яким є допустимі напрями використання земельної ділянки відповідно до встановлених законом вимог щодо використання земель відповідної категорії та визначеного виду цільового призначення.

Згідно з ч. 2 ст. 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

У постанові від 12.12.2019 у справі №904/1054/19 Верховний Суд зазначив, що діяльність відповідача щодо розорювання земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які за своїми характеристиками відносяться до пасовищ, є такою, що порушує встановлені законодавством та договором вимоги використання спірної земельної ділянки.

Як вже зазначено, на момент обстеження спірної земельної ділянки 16.04.2025 встановлено невідповідність у видах використання угідь сільськогосподарського призначення, визначених за відомостями Державного земельного кадастру, із фактичним використанням такої землі.

Наведені обставини відповідачем не заперечено, належних та допустимих доказів на їх спростування матеріали справи не містять.

З огляду на викладене, господарський суд вважає позовну вимогу про розірвання Договору обґрунтованою.

Наслідки припинення або розірвання договору оренди землі визначені у ст. 34 Закону. Так, у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця (ч. 1).

Згідно з ч. 2 ст. 653 ЦК України у разі розірвання договору зобов'язання сторін припиняються.

Пунктом 6.1. Договору передбачено, що після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.

У постанові від 20.11.2024 у справі №918/391/23 Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку про те, що вимога про повернення земельних ділянок є похідною від вимоги про розірвання договорів оренди. Тож за наявності правових підстав для розірвання договорів оренди неодмінним є обов'язок орендаря повернути земельні ділянки, що були у його користуванні

З огляду на встановлену підставу для розірвання Договору та перебування земельної ділянки у фактичному користуванні ТОВ "ДЕМЕТРА АКВА ФЛОРА", ефективним та правомірним способом захисту порушеного права територіальної громади буде повернення їй відповідної земельної ділянки.

Як вже зазначено, відповідач визнав позов в повному обсязі, про що подав до суду заяву від 29.10.2025.

За приписами п. 1 ч. 2 ст. 46 ГПК України відповідач має право визнати позов на будь-якій стадії судового процесу.

Відповідно до ч. 1, 4 ст. 191 ГПК України відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

З огляду на встановлені вище обставини, суд вважає, що визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує права та інтереси інших осіб і його дії не суперечать закону та не порушують права чи інтереси інших осіб.

З урахуванням викладеного, господарський суд приймає визнання позову відповідачем.

Таким чином, позовні вимоги про розірвання договору оренди землі та повернення земельної ділянки з кадастровим номером 3522582800:02:000:1869 є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.

Відповідно до ст. 129 ГПК України судовий збір покладається на відповідача.

Разом з тим, ч. 1 ст. 130 ГПК України передбачено, що у разі, зокрема, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

Відповідно до платіжної інструкції №2196 від 11.09.2025 за подання позову, що містить 2 вимоги немайнового характеру, сплачено 6 056,00 грн судового збору.

Водночас, згідно з ч. 3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Отже, за подання вказаного позову в електронній формі підлягав сплаті судовий збір в розмірі 4 844,80 грн ((2 вимоги*3 028,00 грн)*0,8).

За положеннями п. 1, 5 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду, зокрема, в разі внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

Тому, надлишково сплачений судовий збір у розмірі 1 211,20 грн підлягає поверненню з бюджету, для чого Прокурору необхідно подати до суду відповідне клопотання.

Таким чином, з відповідача підлягає стягненню судовий збір в розмірі 2 422,40 грн (50 % судового збору).

Інша частина судового збору в розмірі 2 422,40 грн (50 % судового збору) підлягає поверненню Прокурору з державного бюджету.

Керуючись ст. 74, 76, 77, 129, 130, 185, 191, 233, 236-241, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Розірвати договір оренди землі, укладений між Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області та Товариством з обмеженою відповідальністю "ДЕМЕТРА АКВА ФЛОРА" (вул. Ризька, 12, м. Київ, 04112, ідентифікаційний код 42375058) від 19.06.2019 щодо земельної ділянки загальною площею 27,1654 га з кадастровим номером 3522582800:02:000:1869.

Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "ДЕМЕТРА АКВА ФЛОРА" (вул. Ризька, 12, м. Київ, 04112, ідентифікаційний код 42375058) повернути Катеринівській сільській раді Кропивницького району Кіровоградської області (вул. Південна, 12, с. Катеринівка, Кропивницький район, Кіровоградська область, 27631, ідентифікаційний код 41744542) земельну ділянку загальною площею 27,1654 га з кадастровим номером 3522582800:02:000:1869, що розташована на території Катеринівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ДЕМЕТРА АКВА ФЛОРА" (вул. Ризька, 12, м. Київ, 04112, ідентифікаційний код 42375058) на користь Кіровоградської обласної прокуратури (просп. Європейський, 4, м. Кропивницький, 25006, ідентифікаційний код 02910025) судовий збір у розмірі 2422,40 грн.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Повернути зі спеціального фонду Державного бюджету України (отримувач коштів - ГУК у Кіров.обл./тг м.Кропивн/22030101, банк отримувача - Казначейство України (ел. адм. подат.), МФО 899998, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37918230, р/р UA178999980313161206083011567, код класифікації доходів бюджету 22030101) Кіровоградській обласній прокуратурі (просп. Європейський, 4, м. Кропивницький, 25006, ідентифікаційний код 02910025) судовий збір у розмірі 2422,40 грн, що сплачений згідно з платіжною інструкцією №2196 від 11.09.2025.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Копії рішення направити Кіровоградській обласній прокуратурі та учасникам справи до електронних кабінетів.

Повний текст рішення складено 05.12.2025.

Суддя М.С. Глушков