справа № 361/33/25
провадження № 2/361/21/25
20.10.2025
(Заочне)
Іменем України
20 жовтня 2025 року м. Бровари
Броварський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого суддіПетришин Н.М.,
за участю секретаряГриценко А.М.,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні у залі суду цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої суми допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, -
Стислий виклад позиції позивача
У січні 2025 року до Броварського міськрайонного суду Київської області надійшла вищевказана позовна заява Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що відповідач ОСОБА_1 29.03.2022 звернулася до позивача із заявою про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, в якій зазначено інформацію про неповнолітніх дітей, які перемістилися разом із внутрішньо переміщеною особою. На підставі поданої заяви, відповідно до Порядку № 332 та враховуючи гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб визначені Законом України від 20.10.2014 № 1706-VII «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», відповідачу з урахуванням неповнолітніх дітей, призначено допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам на період з 01.03.2022 по 30.04.2022. Розмір призначеної допомоги становив 8000 грн. щомісячно, відповідно за період з 01.03.2022 по 30.04.2022 розмір допомоги склав 16 000 грн. Такі виплати здійснено ОСОБА_1 25.04.2022. Однак, під час обміну інформацією з центральним рівнем 11.05.2022, у зв'язку з технічними причинами (технічним збоєм), відповідачу 24.05.2022 повторно помилково виплачено допомогу у розмірі 16 000 грн. за вищевказаний період.
З наведених підстав, посилаючись на вказані обставини, ст. ст. 1166, 1212 ЦК України, Департамент соціальної політики Рівненської міської ради просить стягнути з ОСОБА_1 на свою користь надміру виплачені кошти допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам у розмірі 16 000,00 грн та судові витрати зі сплати судового збору в сумі 3 028,00 грн.
Заяви, інші процесуальні дії у справі
Ухвалою судді Броварського міськрайонного суду Київської області Радзівіл А.Г. від 07 січня 2025 року відкрито провадження у справі, вирішено розгляд справи проводити у порядку спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання для розгляду справи по суті.
Відповідно до розпорядження керівника апарату суду Овдієнко Л.П. від 02.04.2025 щодо призначення повторного автоматизованого розподілу судової справи та протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 02 квітня 2025 року вищевказану цивільну справу передано на розгляд судді Петришин Н.М.
Ухвалою судді Броварського міськрайонного суду Київської області Петришин Н.М. від 14 квітня 2025 року справу прийнято до провадження судді та призначено судове засідання для розгляду справи по суті.
У судове засідання представник Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради не з'явився, повідомлявся належним чином, надійшла заява про розгляд справи без участі позивача.
Відповідач ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилася, про дату, місце та час повідомлялася належним чином. Відзиву на позов не подала. Причини неявки суду невідомі.
За вищевказаних обставин, суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи згідно з положеннями статті 280 ЦПК України.
Обставини справи, що встановлені судом
Судом встановлено, що 29.03.2022 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернулася до позивача з заявою про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.
За змістом вищевказаної заяви відповідача від 29.03.2022, у полі «Відомості про неповнолітніх дітей, які перемістилися разом із внутрішньо переміщеною особою» зазначені її діти: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Згідно Довідки від 29.03.2022 № 5612-5000615914 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 .
Діти відповідача ОСОБА_1 - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , також зареєстровані як внутрішньо переміщені особи, про що свідчать Довідки від 29.03.2022 № 5612-5000616321 та № 5612-5000616633.
Відповідно до Рішення про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 20.04.2022, номер особового рахунку № НОМЕР_1 , загальна сума на сім'ю ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 становить 8000 грн.
Згідно Довідки № 117 від 12.11.2024, ОСОБА_1 переплачено допомогу ВПО за період з 01.03.2022 по 30.04.2022 у розмірі 16 000 грн. станом на 12.11.2024.
Позивачем на адресу відповідача направлялася досудова вимога щодо повернення вищевказаної суми переплати, за змістом якої департаментом нараховано та надіслано на центральний рівень списки внутрішньо переміщених осіб 20.04.2022 за березень-квітень 2022 року, до якого включено ОСОБА_1 , відповідно до заяви для виплати допомоги на проживання ВПО. Виплати профінансовано 25.04.2022 у розмірі 16 000 грн. Повторне надіслання коштів за той же період проведено через технічний збій при обміні інформацією з центральним рівнем 11.05.2022, у зв'язку з перебоями у роботі сайтів з технічних причин. Профінансовано 24.05.2022 у розмірі 16 000 грн.
Мотиви, з яких виходить суд, та застосування норм права, що регулюють дані правовідносини
Відповідно до ч. 3 ст. 12, ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (далі Закон №1706-VII), внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Згідно з частиною першою статті 4 Закону № 1706-VII факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509 (далі - Порядок № 509).
Відповідно до пункту 1 Порядку № 509 довідка є документом, який підтверджує факт внутрішнього переміщення і взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
За змістом пункту 2 Порядку № 509 (у редакції, чинній на час спірних правовідносин), для отримання довідки повнолітня або неповнолітня внутрішньо переміщена особа звертається особисто, а малолітня дитина, недієздатна особа або особа, дієздатність якої обмежена, - через законного представника із заявою про взяття на облік за формою згідно додатком 1 до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи). Заява про взяття на облік та включення до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб інформації про внутрішньо переміщену особу за наявності технічної можливості може подаватися також через Єдиний державний вебпортал електронних послуг (далі - Портал Дія). У період дії воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 «Про введення воєнного стану в Україні», внутрішньо переміщена особа для отримання довідки може звернутися до уповноваженої особи виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або центру надання адміністративних послуг (далі - уповноважена особа територіальної громади / центру надання адміністративних послуг). Уповноважена особа територіальної громади / центру надання адміністративних послуг приймає рішення та видає довідку внутрішньо переміщеній особі і реєструє заяву з формуванням електронної справи з використанням інформаційних систем Мінсоцполітики для включення інформації про внутрішньо переміщену особу до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб. З метою обліку внутрішньо переміщених осіб орган соціального захисту населення на підставі отриманої електронної справи включає інформацію про таких осіб до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.
Згідно з п. 2 Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 № 332, далі Порядок № 332 (у редакції на час спірних правовідносин), допомога надається особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим і м. Севастополя, а також території адміністративно- територіальної одиниці, де проводяться бойові дії та що визначена в переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми «єПідтримка», затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України 06.03.2022 № 204.
Відповідно до п. 3 Порядку № 332, допомога надається щомісячно з місяця звернення до квітня 2022 року включно на кожну внутрішньо переміщену особу, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, у таких розмірах: для осіб з інвалідністю та дітей - 3 000 гривень; для інших осіб - 2 000 гривень. Допомога виплачується за повний місяць незалежно від дати звернення за її наданням. Допомога внутрішньо переміщеним особам, які звернулися за її наданням до 30.04.2022 включно, надається починаючи з березня 2022 року. Починаючи з травня 2022 року допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з території територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), а також внутрішньо переміщеним особам, у яких житло зруйноване або непридатне для проживання внаслідок пошкодження і які подали заявку на відшкодування відповідних втрат, зокрема через Єдиний державний веб-портал електронних послуг.
Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затверджується Мінреінтеграції за погодженням з Міноборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.
Відповідно до п. 9 Порядку № 332 список внутрішньо переміщених осіб, які звернулися щодо виплати допомоги на проживання, за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку формується Мінцифри на підставі поданих заяв після перевірки інформації та надається державному підприємству «Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики» один раз на день не пізніше ніж протягом наступного робочого дня після дня подання заяви внутрішньо переміщеною особою.
У п. 10 Порядку № 332 ДП «Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики» на підставі списків, отриманих від Мінцифри, включає інформацію про внутрішньо переміщених осіб, які подали заяву для виплати допомоги, до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб та щомісяця до 2, 12 і 22 числа формує Реєстри внутрішньо переміщених осіб, які звернулися щодо виплати допомоги на проживання, за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку через AT «Ощадбанк» на банківський рахунок (за стандартом IBAN) у банку, в якому відкрито рахунок одержувача.
Реєстр внутрішньо переміщених осіб, які звернулися щодо виплати допомоги на проживання, подається Мінсоцполітики з накладеною кваліфікованою електронною печаткою за допомогою програмно-технічних засобів Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України для подальшої передачі AT «Ощадбанк».
Судом встановлено, що 29.03.2022 ОСОБА_1 сформувала заяву про взяття на олік внутрішньо переміщених осіб та заяву про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, у заяві внесено відомості про неповнолітніх дітей заявника - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується довідками від 29.03.2022 № 5612-5000615914, № 5612-5000616321 та № 5612-5000616633 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Рішенням від 20.04.2022 по номеру особового рахунку № НОМЕР_1 призначено допомогу внутрішньо переміщеним особам в розмірі 8000 грн, щомісячно, з 01.03.2022 по 31.05.2022 ( ОСОБА_1 - 2 000 грн., ОСОБА_2 - 3 000 грн., ОСОБА_3 - 3 000 грн).
Відповідно до Довідки № 117 від 12.11.2024, ОСОБА_1 переплачено допомогу ВПО за період з 01.03.2022 по 30.04.2022 у розмірі 16 000 грн., що відбулося через технічний збій при обміні інформацією з центральним рівнем 11.05.2022, у зв'язку з перебоями у роботі сайтів з технічних причин.
Відтак, сума переплати ОСОБА_1 по причині подвійної виплати допомоги становить 16 000 грн за період з 01.03.2022 по 30.04.2022.
Згідно з п. 12 Порядку № 332, у разі неправомірної або повторної виплати отримувачу допомоги за певний період суми такої виплаченої допомоги повертаються отримувачем добровільно або за вимогою органу соціального захисту населення. Повернення одержувачами коштів виплаченої їм допомоги проводиться на рахунок Мінсоцполітики, відкритий в органах Казначейства. У разі повернення коштів одержувачем допомоги на рахунок Мінсоцполітики заява про повторне її перерахування одержувачу не розглядається. Повернуті кошти Мінсоцполітики використовує з дотриманням вимог бюджетного законодавства.
Встановлено, що для досудового врегулювання спору, 24.10.2024 позивачем -Департаментом соціальної політики Рівненської міської ради надіслано відповідачу ОСОБА_1 через AT «Укрпошта» вимогу про повернення надміру виплачених коштів у розмірі 16 000 грн.
Доказів того, що відповідач повернула вказану суму переплати позивачу до суду не надано.
Пунктом 1 ч. 1ст. 1215 ЦК України, встановлено, що не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Таким чином, за змістом зазначеної норми щомісячна адресна допомога не підлягає поверненню у випадку, якщо її виплата проведена юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки та відсутності недобросовісності з боку набувача.
Аналіз положень ст. 1215 ЦК України, дає підстави для висновку про те, що за загальним правилом безпідставно набута особою щомісячна адресна допомога не підлягає поверненню, натомість закон встановлює два виключення з цього правила: по-перше, якщо її виплата є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.
При цьому, суд виходить з вимог ст. ст. 12, 81 ЦПК України, відповідно до яких учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом, кожна сторона повинна довести ті обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Відповідач та його представник в судове засідання не з'явились, не скористались своїми процесуальними правами сторони в процесі і не надали належних доказів, які спростовують доводи позивача.
За викладених обставин, враховуючи те, що відповідачем жодних заперечень щодо позову не надано, суд вважає, що заявлені позивачем вимоги є обґрунтованими, оскільки факт надмірного отримання відповідачем допомоги на проживання внутрішньо переміщених особам знайшов своє підтвердження під судового розгляду, відтак суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Щодо судових витрат
Відповідно до платіжної інструкції № 8747 від 16.12.2024, при подачі даного позову до суду позивачем сплачено судовий збір у розмірі 3 028 грн.
За приписами ч. 1 та ч. 2 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача.
Враховуючи те, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі, стягненню з відповідача на користь позивача підлягають судові витрати у розмірі 3 028 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 4, 5, 12, 13, 19, 76-81, 141, 259, 263-265, 268, 273, 274-279, 280-283, 352, 354 ЦПК України, суд, -
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради суму надміру виплачених (у вигляді допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам) коштів у розмірі 16 000 (шістнадцять тисяч) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради понесені витрати на судовий збір у розмірі 3 028 (три тисячі двадцять вісім) гривень.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо заяву про перегляд заочного рішення або апеляційну скаргу не було подано.
Позивач: Департамент соціальної політики Рівненської міської ради, код ЄДРПОУ - 03195441, адреса місцезнаходження: 33028, м. Рівне, вул. Соборна, буд. 12.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_2 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_3 .
Суддя Наталія ПЕТРИШИН