Справа № 161/304/25
Провадження № 2-о/161/190/25
24 листопада 2025 року Луцький міськрайонний суд Волинської області
у складі:
головуючого - судді Рудської С.М.
присяжних - Кужелюка В.В., Манзюка Ю.О.
при секретарі - Коржик Н.В.
за участі:
заявника - ОСОБА_1
представника заявника - ОСОБА_2
заінтересованої особи - ОСОБА_3
представників заінтересованих осіб - ОСОБА_4 , ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Луцьку цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи - ОСОБА_3 , Департамент соціальної політики луцької міської ради, про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення над нею опіки та призначення опікуна,
07.01.2025 року заявник ОСОБА_1 звернувся до суду з вищевказаною заявою на обґрунтування якої зазначив, що його дядько - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є особою з інвалідністю другої групи довічно. Наявний у ОСОБА_3 розлад здоров'я носить хронічний, стійкий та прогресуючий характер, який зумовлює неможливість усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, в зв'язку з чим він потребує постійного стороннього догляду. На сьогоднішній день фактичну опіку над ОСОБА_3 здійснює він (заявник), оскільки ніхто інший не може впоратися з ним. Таким чином, він є єдиною близькою особою ОСОБА_3 , яка може здійснювати догляд за ним, дбати про нього, створювати необхідні побутові умови, забезпечувати його доглядом та лікуванням. Жодних обставин, які б обмежували його право бути опікуном не існує. Враховуючи наведене, просить суд визнати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатним, встановити над ним опіку та призначення його опікуном останнього.
Ухвалою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 10.02.2025 року у справі було призначено судово-психіатричну експертизу, проведення якої доручено експертам Волинської філії судово-психіатричних експертиз Держаної установи «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров'я України» (а.с. 58-59).
04.08.2025 року до суду від експертної установи надійшов висновок судово-психіатричної експертизи № 44 від 03.07.2025 року, проведеної на підставі ухвали Луцького міськрайонного суду Волинської області від 10.02.2025 року (а.с. 94-100).
11.11.2025 року від заінтересованої особи - Департаменту соціальної політки Луцької міської радина адресу суду надійшло подання про доцільність призначення ОСОБА_1 опікуном над його дядьком - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 130-133).
В судовому засіданні заявник та його представник заявлені вимоги підтримали та просили задовольнити їх у повному обсязі.
Представник заінтересованої особи - Департаменту соціальної політики Луцької міської ради в судовому засіданні не заперечувала щодо задоволення заявлених вимог.
Особа щодо якої ставиться питання про визнання недієздатною - ОСОБА_3 просив заяву про визнання його недієздатним задовольнити, суду пояснив, що за станом свого здоров'я він потребує встановлення опіки та призначення йому опікуна.
Представник особи, щодо якої ставиться питання про визнання недієздатною - адвокат Воробей П.О.вважає, що у розглядуваному випадку, є усі правові підстави для визнання ОСОБА_3 недієздатним, встановлення над ним опіки та призначення заявника його опікуном.
Вислухавши пояснення учасників справи, дослідивши письмові докази, які містяться в матеріалах справи, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 296 ЦПК України, заяву про визнання фізичної особи недієздатною може бути подано членами її сім'ї близькими родичами, незалежно від їх спільного проживання, органом опіки та піклування, психіатричним закладом.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є дядьком заявника ОСОБА_1 (а.с. 13-15).
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є особою з інвалідністю другої групи довічно (загальне захворювання) (а.с. 17-18).
ОСОБА_3 тривалий час хворіє на психічне захворювання, йому встановлено діагноз: психоорганічний синдром, психопатоподібний варіант з наростаючим інтелектуально-мнестичним зниженням (а.с. 11-12,72-79).
Зі змісту заяви ОСОБА_6 слідує, що через наявне у його дядька - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , захворювання, останній не може контролювати свою поведінку, потребує постійного лікування та стороннього догляду.
Статтею 39 ЦК України визначено, що фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Частиною 1 ст. 298 ЦПК України передбачено, що суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров'я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.
З висновку судово-психіатричного експерта Донецької філії судових експертиз ДУ «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров'я України» № 44 від 03.07.2025 року, вбачається, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , виявляє ознак стійкого хронічного психічного розладу у вигляді органічного ураження головного мозку травматичного генезу з вираженим психоорганічним синдромом (за МКХ-10 F07.9). За своїм психічним станом ОСОБА_3 не здатен усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними (а.с. 94-100).
Враховуючи вищезазначене, з урахуванням стану психічного здоров'я ОСОБА_3 , суд вважає за необхідне визнати його недієздатним.
Згідно ч. 6 ст. 300 ЦПК України строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років.
Дію рішення про визнання недієздатною ОСОБА_7 суд вважає за доцільне встановити на строк 2 роки.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 ЦК України, суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності особи чи визнання особи недієздатною, встановлює над нею відповідне піклування чи опіку і призначає їй піклувальника чи опікуна.
У відповідності до ч. 1 ст. 55 ЦК України, опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров'я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов'язки.
Відповідно до ч. 1 ст. 60 ЦК України, суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Призначення опікуна недієздатної особи здійснюється за поданням органу опіки та піклування, яке повинне відповідати вимогам закону щодо його обґрунтованості та змісту, має бути подано в належній процесуальній формі згідно вимог Цивільного процесуального кодексу України.
При внесенні подання орган опіки та піклування має якнайкраще врахувати інтереси особи, над якою встановлюється опіка.
Зазначені висновки викладені Верховним Судом у постанові від 07 квітня 2022 року у справі № 712/10043/20.
Згідно з частинами четвертою та п'ятою статті 63 ЦК України опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов'язки опікуна чи піклувальника. Фізичній особі може бути призначено одного або кількох опікунів чи піклувальників.
Відповідно до частини першої статті 67 ЦК України опікун зобов'язаний дбати про підопічного, про створення йому необхідних побутових умов, забезпечення його доглядом та лікуванням.
При призначенні опікуна важливі і обов'язково повинні враховуватися особисті приязні взаємини між опікуном і підопічним, що забезпечить нормальне життєзабезпечення підопічного. Можливість особи здійснювати повноваження опікуна перевіряється органом опіки та піклування, який висловлює пропозиції про доцільність призначення опікуна.
Аналогічні положення зазначені у Правилах опіки та піклування, затверджених наказом Державного комітету України у справах сім'ї та молоді Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України 26 травня 1999 року № 34/166/131/88.
Отже, призначення опікуна недієздатної особи здійснюється за поданням органу опіки та піклування, яке повинне відповідати вимогам закону щодо його обґрунтованості та змісту, має бути подано в належній процесуальній формі згідно з вимогами ЦПК України. При внесенні подання орган опіки та піклування має якнайкраще врахувати інтереси особи, над якою встановлюється опіка.
Дослідивши подання органу опіки і піклування Луцької міської ради, яким погоджена кандидатура ОСОБА_6 у якості опікуна над його дядьком ОСОБА_3 , суд вважає його належним чином не обґрунтованим та передчасним, так як даний висновок не містить належної, повної та обґрунтованої мотивації в призначенні саме заявника опікуном над недієздатним.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 має сина - ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проте орган опіки та піклування належним чином не встановив, чи є у нього можливість та бажання виконувати обов'язки опікуна щодо батька.
Висновок органу опіки та подання не містить аналізу фізичної можливості заявника, з врахуванням його місця працевлаштування (працює на посаді вчителя в навчальному закладі), зайнятості, виконувати постійно опікунські обов'язки.
Одночасно з цим, висновок органу опіки та піклування ґрунтується лише на тому, що заявник піклується про свого дядька та може здійснювати за ним догляд. Проте, в даному висновку не досліджені особисті відносини між ОСОБА_3 та заявником, що є однією з гарантій забезпечення нормального життєзабезпечення підопічного.
Згідно з підпунктами 3.2, 3.3 Правил опіки та піклування опікунами (піклувальниками) не можуть бути особи, які: не досягли 18 років; визнані в установленому порядку недієздатними або обмежено дієздатними; перебувають на обліку або лікуються в психоневрологічних та наркологічних закладах; раніше були опікунами чи піклувальниками та з їх вини опіку чи піклування було припинено; позбавлені батьківських прав; інтереси яких суперечать інтересам осіб, що підлягають опіці чи піклуванню; засуджені за скоєння тяжкого злочину. Документи, за наявності яких органи опіки і піклування призначають опікуна: повідомлення державних, громадських організацій або заяви громадянина (громадян); копії свідоцтва про народження особи, що потребує опіки, або іншого документа, який підтверджує її вік; копія свідоцтва про смерть батьків або рішення суду про визнання громадянина безвісно відсутнім або оголошення їх померлими чи інших матеріалів, які підтверджують неможливість виховання дитини. Якщо опіка призначається над повнолітньою особою, - рішення суду про визнання даної особи недієздатною; акт обстеження умов життя особи, що потребує опіки, і опис її майна; довідки про стан здоров'я особи, що потребує опіки (якщо вона раніше проживала окремо), та майбутнього опікуна (піклувальника); довідка про місце проживання майбутнього опікуна і його заява про прийняття на себе обов'язків про опіку; акт перевірки умов життя майбутнього опікуна та висновок від органів опіки та піклування за місцем проживання опікуна про можливість виконувати опікунські обов'язки; довідка лікувальної установи про відсутність в сім'ї майбутнього опікуна (піклувальника) захворювань, що перешкоджають влаштуванню до нього особи, що потребує опіки; документ про закріплення за дитиною житлової площі.
З акту обстеження матеріально-побутових умов проживання майбутнього опікуна від 23.10.2025 року, наданого органом піки та піклування, не вбачається яке саме житлове приміщення обстежується (адреса місцезнаходження), які характеристики цього житла (квартира чи будинок, його житлова площа, площа житлових кімнат), з якого часу заявник проживає разом із своїм дядьком та яким чином здійснюється користування двома житловими кімнатами цього житлового приміщення при тому, що в ньому проживають чотири дорослих особи та одна малолітня, яким чином складаються відносини між підопічним та кандидатом в опікуни.
В судовому засіданні представник органу та піклування в цій частині давала непослідовні та суперечливі пояснення.
Одночасно з цим в судовому засіданні з пояснень самого заявника ОСОБА_6 встановлено, що разом із своїм дядьком ОСОБА_3 він почав проживати з лютого 2025 року у зв'язку із розгляду даної справи судом.
За таких обставин суд вважає, що суду не представлено належних, допустимих, достовірних та достатніх доказів того, що саме заявник, за наявності інших близьких родичів у ОСОБА_6 , та кандидатуру якого орган опіки і піклування вважає прийнятною, дбатиме про підопічного та створить йому необхідні побутові умови, забезпечить постійним доглядом і вживатиме заходів щодо захисту прав та інтересів свого дядька та в цілому зможе належним чином виконувати обов'язки опікуна.
Таким чином, на думку суду, подання органу опіки і піклування не відповідає вимогам щодо обґрунтованості, а тому суд приходить до висновку, що у задоволенні заяви про призначення ОСОБА_1 опікуном над недієздатною особою слід відмовити.
Крім того, суд зауважує, що при підготовці відповідного подання, саме орган опіки та піклування на підставі звернення особи чоловічої статі призовного віку із заявою про призначення його опікуном недієздатної особи, враховуючи введений у державі воєнний стан та закріплений ст. 65 Конституції України обов'язок щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, повинен з'ясувати необхідність такого, уникаючи можливих зловживань в цьому напрямку та належним чином мотивувати свій висновок про можливість призначення особи опікуном і зважати на наявність інших близьких родичів.
Відповідно до ст. 65 ЦК України до встановлення опіки або піклування і призначення опікунам та піклувальника опіку над фізичною особою здійснює відповідний орган опіки та піклування.
З урахуванням обставин даної справи суд вважає за необхідне встановити опіку над ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обов'язки опікуна покласти на Департамент соціальної політики Луцької міської ради.
З огляду на наведене, суд вважає, що заява ОСОБА_1 про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна підлягає до часткового задоволення.
Керуючись ст.ст. 39, 60, 63 ЦК України, ст.ст. 293-300, 352, 354 ЦПК України, суд,-
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи - ОСОБА_3 , Департамент соціальної політики луцької міської ради, про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення над нею опіки та призначення опікуна - задовольнити частково.
Визнати недієздатним ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Встановити опіку над ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обов'язки опікуна покласти на Департамент соціальної політики Луцької міської ради.
Строк дії рішення про визнання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , встановити у 2 (два) роки з дня набрання рішенням законної сили.
Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за 15 днів до закінчення строку, визначеного ч. 1 ст. 300 ЦПК України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Волинського апеляційного суду.
Заявник: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 .
Заінтересована особа: ОСОБА_3 , місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 .
Заінтересована особа: Департамент соціальної політки Луцької міської ради, адреса місцезнаходження: 43025, Волинська обл., м. Луцьк, пр-т Волі, 4-А, ЄДРПОУ: 03191963.
Повний текст рішення складений 04 грудня 2025 року.
Головуючий С.М. Рудська
Присяжні: В.В. Кужелюк
Ю.О. Манзюк