Окнянський районний суд Одеської області
Справа № 506/1056/25
Провадження № 3/506/612/25
04 грудня 2025 року селище Окни
Суддя Окнянського районного суду Бурдинюк О.С., розглянувши матеріали про адміністративне правопорушення, що надійшли з відділу поліцейської діяльності №2 Подільського РУП ГУНП в Одеській області, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , громадянина України, працюючого водієм-експедитором в ТОВ «ФОРТ-БІР-ПЛЮС», який протягом року не піддавався адміністративному стягненню,
- за ст.124 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
02.12.2025 року до суду надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина ОСОБА_1 за ст.124 КУпАП.
У протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД №164743 від 20.11.2025 року зазначено, що 20.11.2025 року, о 08 год. 55 хв. год., у селищі Окни, Подільського району, Одеської області, водій ОСОБА_1 керуючи т/з «MAN 14.272» д.н.з НОМЕР_1 по вул. Європейська в напрямку площі Ягорлицька, у порушення п. 12.1. Правил дорожнього руху, затверджених Постановою КМ України, від 10.10.2001, № 1306 (далі - Правила), не вибрав безпечної швидкості руху, не врахував дорожню обстановку, не впорався з керуванням, виїхав за межі проїзної частини та здійснив наїзд на т/з «Hyundai Venue» д.н.з 2519 під керуванням поліцейського гр. ОСОБА_2 , який знаходився поза межами проїзної частини, та в подальшому здійснив наїзд на електричну опору. У результаті ДТП автомобілі отримали механічні пошкодження з матеріальними збитками.
Як вбачається з наданих матеріалів працівники поліції ОСОБА_2 та ОСОБА_3 внаслідок ДТП отримали тілесні ушкодження: ОСОБА_2 (забій грудної клітини, травма голови) ОСОБА_3 (забій грудної клітини, забій попеково-кресцового відділу хребта), у зв"язку з чим були госпіталізовані. Факт отримання потерпілими тілесних ушкоджень підтверджується, письмовими поясненнями та медичними довідками, долученими до матеріалів справи.
Згідно ч. 2 ст. 9 КУпАП, адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
Диспозиція статті 124 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Тобто, диспозиція вказаної норми встановлює адміністративну відповідальність виключно у випадку пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Відповідно до ст. 286 КК України кримінальна відповідальність настає лише за умови, якщо внаслідок порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особою, яка керує транспортним засобом, що спричинило потерпілому середньої тяжкості тілесне ушкодження чи тяжке тілесне ушкодження або його загибель.
Відповідно до пункту 2 розділу IX Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення в сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом МВС України від 07.11.2015 № 1395, передбачено, що у випадках, коли внаслідок ДТП її учасникам заподіяно тілесних ушкоджень, викликається слідчо-оперативна група для проведення слідчих дій на місці пригоди відповідно до вимог Кримінального процесуального кодексу України.
Суд звертає увагу, що визначення ступеню тяжкості тілесних ушкоджень проводиться у відповідності з Правилами судово-медичного визначення ступеня тяжкості тілесних ушкоджень, затверджених Наказом Міністерства охорони здоров'я № 6 від 17 січня 1995 року.
Згідно з п. 2 ч. 2 ст. 242 КПК України проведення експертизи для визначення ступеня тяжкості та характеру тілесних ушкоджень є обов'язковою.
Таким чином, ступінь тяжкості отриманих тілесних ушкоджень повинен бути встановлений висновком судово-медичної експертизи в рамках кримінального провадження, що має бути внесене до ЄРДР у поряду ст. 214 КПК України та лише за наслідками проведених слідчих (розшукових) дій.
Слід також зазначити, що довідка слідчого, у якій зазначено про відсутність ознак кримінального правопорушення не може бути прийнята до уваги, оскільки відповідно до частини 4 статті 284 КПК України про закриття кримінального провадження слідчий, прокурор приймає відповідну постанову. Довідка не є процесуальним рішення і взагалі не передбачена чинним законодавством.
Згідно ст.253 КУпАП, якщо при розгляд ісправи орган (посадова особа) прийде до висновку, що в порушенні є ознаки кримінального правопорушення, він передає матеріали прокурору або органу досудового розслідування.
Відповідно до ч. 2 ст. 284 КУпАП, постанова про закриття справи виноситься при оголошенні усного зауваження, передачі матеріалів на розгляд громадської організації чи трудового колективу або передачі їх прокурору, органу досудового розслідування, а також при наявності обставин, передбачених статтею 247 цього Кодексу.
Згідно ст. 25 КПК України прокурор, слідчий зобов'язані в межах своєї компетенції розпочати досудове розслідування в кожному випадку безпосереднього виявлення ознак кримінального правопорушення (за виключенням випадків, коли кримінальне провадження може бути розпочате лише на підставі заяви потерпілого) або в разі надходження заяви (повідомлення) про вчинення кримінального правопорушення, а також вжити всіх передбачених законом заходів для встановлення події кримінального правопорушення та особи, яка його вчинила.
Відповідно до ст. 214 КПК України слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування.
Слід також звернути увагу, що у разі з'ясування під час проведення досудового розслідування (після проведення відповідних експертиз по встановленню ступеня тяжкості, спричинених тілесних ушкоджень), що немає складу відповідного кримінального правопорушення, прокурор (слідчий) відповідно до ст. 284 КПК України наділений повноваженнями прийняти постанову про закриття кримінального провадження, та у подальшому направити матерали до органу поліції для складання протоколу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ч.2 ст.284 КУпАП- по справі про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить постанову про закриття справи, у тому числі, при передачі матеріалів прокурору або органу досудового розслідування.
З урахуванням вищевикладеного, матеріали відносно ОСОБА_1 підлягають направленню прокурору відповідно до ст.253 КпАП України, а провадження у даній справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності закриттю.
Керуючись ст. 253, 284 КУпАП, -
Провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ст. 124 Кодексу України - закрити.
Матеріали відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , направити прокурору Подільської окружної прокуратури Одеської області для вирішення питання про внесення відповідних відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань та початку досудового розслідування.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Бурдинюк О. С.