Окнянський районний суд Одеської області
Справа № 506/1032/25
Провадження № 3/506/596/25
04 грудня 2025 року селище Окни
Суддя Окнянського районного суду Одеської області Бурдинюк О.С., розглянувши матеріали, що надійшли з відділу поліцейської діяльності №2 Подільського РУП ГУНП в Одеській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , який протягом року не притягувався до адміністративної відповідальності,
- за ч. 6 ст 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, 18.11.2025 року о 21 год. 41 хв., по вул. Шкільна, в с. Антонівка, Подільського району, Одеської області, водій ОСОБА_1 , керував - транспортним засобом «KIA CARNIVAL» д.н.з. НОМЕР_1 із забрудненим номерним знаком, та не освітленим в нічний час, що не дає чітко визначити символи на відстані 20м., чим порушив п.2.9.в.ПДР- керування транспортним засобом закритим номерним знаком іншими предметами чи забруднений, що не дає змоги чітко визначити символи номерного знака з відстані 20 м.
За цим фактом відносно ОСОБА_1 , працівниками поліції складено протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №517112 від 18.11.2025 року за ч.6 ст.121 КУпАП.
Розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, приходжу до наступного.
Відповідно до вимог ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Слід зазначити, що склад правопорушення - це сукупність передбачених законом об'єктивних і суб'єктивних ознак діяння, які характеризують (визначають) його як правопорушення і є підставою залучення суб'єкта правопорушення до юридичної відповідальності. До структури складу адміністративного правопорушення відносяться: об'єкт; об'єктивна сторона; суб'єкт; та суб'єктивна сторона.
Суб'єктом правопорушення є особа, яка вчинила правопорушення.
За диспозицією ч. 6 ст. 121 КУпАП передбачена відповідальність за керування водієм транспортним засобом, не зареєстрованим або не перереєстрованим в Україні в установленому порядку. Диспозиція цієї норми є бланкетною, тому для правильної кваліфікації необхідним є встановлення та зазначення у протоколі, які саме вимоги законодавства щодо державної реєстрації або перереєстрації транспортного засобу були порушені особою.
Об'єктивна сторона ч. 6 ст. 121 КУпАП полягає виключно у факті керування транспортним засобом, не зареєстрованим або не перереєстрованим в установленому порядку. Натомість із протоколу убачається, що поліцейським були викладені обставини, які не стосуються порушення порядку реєстрації транспортного засобу, а охоплюються диспозицією ст. 121-3 КУпАП, що передбачає відповідальність за порушення вимог щодо використання номерних знаків транспортного засобу.
Таким чином, фактичні обставини, викладені в протоколі, не відповідають об'єктивній стороні ч. 6 ст. 121 КУпАП, а доказів, які б підтверджували керування незареєстрованим або неперереєстрованим транспортним засобом, матеріали справи не містять. За таких умов у діях особи відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 121 КУпАП, що відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП є підставою для закриття провадження у справі.
У своїх рішеннях ЄСПЛ неодноразово наголошував на необхідності суворого дотримання процедури притягнення особи до відповідальності (як кримінальної, так і адміністративної). Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за умови наявності юридичного складу адміністративного правопорушення, в т.ч. вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними та допустимими доказами.
Отже, зміст правопорушення, викладений у протоколі, не відповідає ознакам правопорушення, за яке передбачена відповідальність за ч.6 ст.121 КУпАП, тобто в діях ОСОБА_1 відсутня об'єктивна сторона вказаного правопорушення, а отже і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи те, що КУпАП не передбачає для суду можливості перекваліфікувати дії особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю у відповідності до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. ст. 276, 278 КУпАП, -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.6 ст.121 КУпАП, відносно ОСОБА_1 - закрити, у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови, а прокурором - в межах повноважень, визначених ч.5 ст.7 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Бурдинюк О. С.