Справа № 638/23642/25
Провадження № 3/638/6477/25
04 грудня 2025 року Суддя Шевченківського районного суду м. Харкова Семіряд І.В., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, зареєстрована АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 130 ч. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
До Шевченківського районного суду м. Харкова надійшов адміністративний матеріал у відношенні ОСОБА_1 по факту скоєння правопорушення, передбаченого ст. 130 ч. 1 КУпАП, в якому вказувалося, що 20.11.2025 о 00-11 год. у м. Харкові пр. Науки,, 64 водій ОСОБА_1 керувала транспортним засобом Тойота, д.н.з. НОМЕР_2 , з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме запах алкоголю з порожнини рота, поведінка, що не відповідає обстановці, порушення мови. Огляд на стан алкогольного сп'яніння проводився на місці зупинки транспортного засобу за допомогою газоаналізатора Драгер, результат - 1,59 проміле. З результатом огляду водій ОСОБА_1 , не була згодна, від проходження огляду у медичному закладі з метою підтвердження стану алкогольного сп'яніння відмовилася, чим порушила п. 2.5 ПДР України.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася, про день та час слухання справи повідомлена своєчасно та належним чином, надала заяву про відкладення розгляду справи.
Проте, суд не вбачає підстав для відкладення розгляду справи, оскільки наявних у справі матеріалів достатньо для розгляду справи та ухвалення рішення, адже основною умовою відкладення розгляду справи є не відсутність у судовому засіданні учасників справи, а неможливість розгляду справи у відповідному судовому засіданні.
Окрім того, ОСОБА_1 , звертаючись до суду з заявою про відкладення розгляду справи, не зазначила яка мета відкладення справи, які докази має намір подати ОСОБА_1 таабо письмові пояснення.
Також суд зазначає, що ОСОБА_1 не була позбавлена можливості звернутися до суду з клопотанням про розгляд справи в режимі відеоконференції.
Суддя, дослідивши матеріали справи, вважає, що вина у скоєнні правопорушення підтверджується наступним:
Протоколом про вчинення адміністративного правопорушення серія ЕПР1№518051 від 20.11.2025, відповідно до якого 20.11.2025 о 00-11 год. у м. Харкові пр. Науки,, 64 водій ОСОБА_1 керувала транспортним засобом Тойота, д.н.з. НОМЕР_2 , з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме запах алкоголю з порожнини рота, поведінка, що не відповідає обстановці, порушення мови. Огляд на стан алкогольного сп'яніння проводився на місці зупинки транспортного засобу за допомогою газоаналізатора Драгер, результат - 1,59 проміле. З результатом огляду водій ОСОБА_1 , не була згодна, від проходження огляду у медичному закладі з метою підтвердження стану алкогольного сп'яніння відмовилася, чим порушила п. 2.5 ПДР України.
Протокол ОСОБА_1 підписала та зазначила, що не ознайомлена зі своїми правами.
Як встановлено в судовому засіданні, ОСОБА_1 вищевказаний протокол про притягнення її до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 130 ч. 1 КУпАП в установлено порядку оскаржено не було.
Диском відеозапису з нагрудної камери працівника поліції події, який суд переглянув у судовому засіданні та з якого вбачається, що на ньому об'єктивно зафіксовані обставини адміністративного правопорушення в обсязі, достатньому для вирішення питання про наявність події адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП та винуватості ОСОБА_1 у його вчиненні. Окрім того, цим же диском спростовані твердження ОСОБА_1 , що їй не було роз'яснено права.
Довідкою газоаналізатора Драгер, відповідно до якої ОСОБА_1 пройшла огляд на стан сп'яніння, результат - 1,59 проміле.
Актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, у якому зафіксовано ознаки алкогольного сп'яніння, виявлені у ОСОБА_1 та відображено результат проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння, а також зафіксовано незгоду ОСОБА_1 з результатами огляду.
Направленням на огляду водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, яке видане на ім'я ОСОБА_1 та у якому також зафіксовані ознаки алкогольного сп'яніння, виявлені у ОСОБА_1 .
Зобов'язанням, яке надано ОСОБА_1 , у якому вона зазначила, що зобов'язується не сідати за кермо транспортного засобу до повного протверезіння та зникнення ознак сп'яніння.
Рапортом поліцейського роти №1 батальйону №1 УПП в Хо, відповідно до якого 20.11.2025 приблизно о 00-11 год. було зупинено за адресою м. Харків, пр. Науки, 64 за порушення комендантської години авто Тойота, д.н.з. НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_1 , яка керувала авто з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме запах алкоголю з порожнини рота, поведінка, що не відповідає обстановці, порушення мови. Огляд проводився на місці зупинки транспортного засобу, за допомогою газоаналізатора Драгер, результат 1,59 проміле. З результатами огляду ОСОБА_1 не згодна, від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння у закладі охорони здоров'я відмовилася.
Відповідно до приписів ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна та лише винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
За змістом ст. ст. 245, 251, 252 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності з законом.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи та інших обставин справи, що мають значення для її правильного вирішення.
Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Суддя оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Відповідно до ст.ст. 279, 280 КУпАП розгляд справи про адміністративне правопорушення суддею проводиться в межах тих обставин, які зазначені в протоколі про адміністративне правопорушення.
За змістом ч. 1 ст. 130 КУпАП керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції тягнуть за собою відповідальність, передбачену КУпАП.
Судом встановлено, що вчинене ОСОБА_1 адміністративне правопорушення, яке передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП, полягає у порушенні ним вимог пункту 2.5 Правил дорожнього руху України.
Щодо клопотання про направлення справи за підсудністю.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 276 КпАП України справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.
Справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 80, 81, 121 - 126, 127-1 - 129, частинами першою, другою, третьою і четвертою статті 130 і статтею 139 (коли правопорушення вчинено водієм) цього Кодексу, можуть також розглядатися за місцем обліку транспортних засобів або за місцем проживання порушників.
З матеріалів адміністративної справи вбачається, що правопорушення вчинено по проспекту Науки у місті Харкові (Шевченківський район м. Харкова), при складанні протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 було зазначено адресу місця проживання АДРЕСА_2
Виходячи з викладено, суд дійшов висновку, що клопотання ОСОБА_1 про направлення справи за підсудністю не підлягає задоволенню та направлене на затягування розгляду справи.
Таким чином, суд дослідивши матеріали справи, враховуючи положення ст. 33 КУпАП бере до уваги те, що ОСОБА_1 порушила п. 2.5 ПДР України, вчинила суспільно-небезпечне правопорушення, своїми неправомірними діями наражала на небезпеку інших учасників дорожнього руху, доказів, які пом'якшують відповідальність суду не надала, а тому суд вважає за доцільне з метою попередження вчинення нею аналогічних правопорушень у майбутньому застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами.
При вирішенні питання про розгляд справи за відсутності особи, стосовно якої складено протокол про адміністративне правопорушення суд враховує принцип судочинства, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним, та проводить розгляд справи за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, оскільки безпідставне умисне затягування справи нівелює завдання КУпАП, яким є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством(стаття 1 КУпАП).
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, вважаю за необхідне стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605,60 грн, який діяв на момент вчинення адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 33, 130 ч. 1 КУпАП суддя, -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у скоєнні правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення та призначити адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян , що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами строк на 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду через Шевченківський районний суд міста Харкова протягом 10 днів з дня її ухвалення.
Відповідно до частини першої статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений особою, яка притягається до адміністративної відповідальності не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення копії постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Роз'яснити особі, яка притягається до адміністративної відповідальності - у випадку несплати накладеного штрафу, у передбачений законом строк, до нього може бути застосовано подвійне стягнення штрафу в порядку статті 308 КУпАП, тобто примусового виконання постанови суду.
Суддя Семіряд І.В.