Сарненський районний суд
Рівненської області
Справа № 572/6022/25
Провадження №3/572/2282/25
03 грудня 2025 року
Сарненський районний суд Рівненської області
в складі : головуючого судді ВЕДЯНІНОЇ Т.О.
за участю : прокурора Федорова О.В.
особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Сарни матеріали, які надійшли від УСР в Рівненській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення корупційного правопорушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та жителя АДРЕСА_1 , інженер ТОВ «Журавлина», раніше до адміністративної відповідальності не притягувався.
права, передбачені ст.63 Конституції України та ст.268 КУпАП роз'яснені,
за ч.1 ст.172-6, ч.1 ст.172-6 КУпАП,
02 вересня 2025 року о 23 год.47 хв. встановлено, що ОСОБА_1 будучи начальником відділення зв'язку ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до пп. «г» п.1 ч. 1 ст. З Закону України "Про запобігання корупції", є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, порушив встановлені вимоги частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», з урахуванням положень пункту 2-7 розділу XIII цього Закону, а саме несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, чим вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Крім того, 05 вересня 2025 року о 08 год.50 хв. встановлено, що ОСОБА_1 будучи особою, яка припинила діяльність на посаді начальником відділення зв'язку ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до пп. «г» п.1 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про запобігання корупції", є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, порушив встановлені вимоги частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», а саме несвоєчасно без важних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, після припинення діяльності пов'язаної з виконанням функцій держави, за 2023 рік, чим вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
За вчинення кожного з правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП відносно ОСОБА_1 складено два протоколи про адміністративні правопорушення, які відповідно до положень ч.2 ст.36 КУпАП об'єднані в одне провадження.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні даного адміністративного правопорушення визнав, пояснив, що не подав вчасно декларації , оскільки не знав законодавства.
Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 (по стройовій частині) № 26 від 25.02.2022 сержанта ОСОБА_1 призвано на військову службу за -призовом під час мобілізації, на особливий період, та призначено на посаду начальника групи зв'язку ІНФОРМАЦІЯ_3 з 25.02.2022.
У відповідності до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 (по стройовій частині) № 197 від 06.09.2023 сержанта ОСОБА_1 , начальника відділення зв'язку ІНФОРМАЦІЯ_4 , призначеного наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по особовому складу) від 01.06.2024 року № 318 на посаду начальника відділення офіцерів запасу і кадрів ІНФОРМАЦІЯ_5 , вважати таким, що 03.06.2024 року справи та посаду прийняв і приступив до виконання обов'язків за посадою.
Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 (по стройовій частині) № 197 від 06.09.2023 сержанта ОСОБА_1 , начальника відділення зв'язку ІНФОРМАЦІЯ_4 , звільненого наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 (по особовому складу'') від 07.08.2023 року № 34-РС з військової служби у запас за підпунктом «г» пункту другого частини четвертої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», через такі сімейні обставини або Інші поважні причини (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати службу) - у зв'язку з наявністю дружини (чоловіка) із числа осіб з Інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини(чоловіка) із числа осіб з інвалідністю І чи П групи, вважати таким, що справи та посаду здав. З 06.09.2023 року виключено із списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_5 та всіх видів забезпечення.
Згідно Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» на військових посадових осіб поширюється дія Закону України "Про запобігання корупції" (частина 9 статті 20 Закону).
Військові посадові особи - це військовослужбовці, які обіймають штатні посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно- господарських обов'язків, або які спеціально уповноважені на виконання таких обов'язків згідно із законодавством (частина 12 статті 6 Закону).
У відповідності до статті 28 Статуту внутрішньої служби Збройних сил України, всі командири і начальники є військовими посадовими особами.
Таким чином, особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, відповідно до п.п. г п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення.
Відповідно до частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до пункту 2-7 розділу XIII Закону України «Про запобігання корупції», особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Крім того, відповідно до абзацу 2 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» - особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а" , "в", "г" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Отже, останній дійсно був зобов'язаний подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період 2021 рік , в термін не пізніше 31 січня 2024 року.
Обов'язок ОСОБА_1 подати в НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік ( після звільнення), в термін не пізніше 31 січня 2024 року.
В судовому засіданні ОСОБА_1 повідомив, що йому було доведено вимоги антикорупційного законодавства, щодо подачі декларацій .
Згідно з відомостями Реєстру НАЗК на веб-сайті «nazk.gov.ua», ОСОБА_1 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 о 23:47 год. 02.09.2025.
Згідно з відомостями Реєстру НАЗК на веб-сайті «nazk.gov.ua», ОСОБА_1 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік (після звільнення) о 08:50 год. 05.09.2025.
Досліджене судом повідомлення від 01.10.2025 року за №1700-0605-8/673962 за підписом першого заступника начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області підтверджує те, що ОСОБА_1 не перебував на лікарняному у період з 20.01.2024 року по 04.02.2024 року.
Таким чином, судом не встановлено об'єктивних перешкод для своєчасного подання ОСОБА_1 декларацію, через що суд вважає встановленим, що декларація останнім не було подано своєчасно без поважних причин.
З огляду на наведене, суд вважає доведеною винність ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, а саме : несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави та декларацію при звільненні.
З огляду на наведене, суд вважає доведеною винність ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, а саме : несвоєчасне подання декларації особою, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та після припинення діяльності.
На підставі досліджених доказів ,враховуючи що ОСОБА_1 вперше притягується до адміністративної відповідальності, розкаявся, відсутність обставин, що обтяжують покарання особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, суд дійшов висновку про можливість застосування до ОСОБА_1 стягнення, передбаченого санкцією ч.1 ст.172-6 КУпАП, у виді штрафу в мінімальному розмірі.
На підставі ч.1 ст. 172-6 КУпАП, керуючись ст.ст.283, 284 КУпАП,-
ОСОБА_1 (паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 ) визнати винним у вчиненні адміністративних корупційних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6, ч.1 ст.172-6 КУпАП, накласти на нього стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Штраф підлягає сплаті за наступними реквізитами: Отримувач : ГУК у Рівн.обл./Сарнен.р-н/21081100 КОД отримувача (ЄДРПОУ) 38012494 Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП) Р/Р UA748999980313070106000017531 Назва: Адміністративні штрафи та інші санкції.
Стягнути з ОСОБА_1 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок судового збору.
Судовий збір підлягає сплаті за наступними реквізитами: Отримувач: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106 Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП)Код отримувача (ЄДРПОУ) 37993783, Р/р UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету 22030106.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя