03 грудня 2025 рокуЛьвівСправа № 380/11006/24 пров. № А/857/8427/25
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
судді-доповідача: Гінди О.М.,
суддів: Матковської З.М., Ніколіна В.В.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28 січня 2025 року (головуючий суддя: Москаль Р.М., місце ухвалення - м. Львів) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, -
встановив:
ОСОБА_1 , 23.05.2024, звернувся з позовом до суду, в якому просив:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не проведення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01.02.2023 на підставі нової (уточненої) довідки Головного управління Національної поліції в Житомирській області від 25.04.2024 № 573/29/01-2024 та грошового атестата № 8;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 на підставі виданої Головним управлінням Національної поліції в Житомирській області нової (уточненої) довідки від 25.04.2024 № 573/29/01-2024 та грошового атестата № 8, із врахуванням розміру щомісячних премій за грудень 2022 року в сумі 13064,7 грн (замість 148,31 грн), за січень 2023 року в сумі 13064,7 грн (замість 148,31), коефіцієнта збільшення з 01.03.2024 показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,0796, та раніше виплачених сум.
В обґрунтування позову позивач зазначає, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 14.11.2023 у справі № 380/9424/23 ГУ НП в Житомирській області видало довідку від 25.04.2024 № 573/29/01-2024 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії ОСОБА_1 за останні 24 місяці служби підряд перед місяцем звільненням та грошового атестата № 8 із зазначенням збільшеного розміру премії у грудні 2022 року та січні 2023 року. На заяву позивача від 30.04.2023 про перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки ГУ НП в Житомирській області від 25.04.2024 № 573/29/01-2024 та грошового атестата № 8 відповідач відмовив у такому перерахунку пенсії з посиланням на те, що чинним законодавством не передбачено проведення індивідуального перерахунку пенсій військовослужбовцям за їхньою заявою та згідно із долученими документами про грошове забезпечення.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 28 січня 2025 року позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області щодо відмови в проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 на підставі нової (уточненої) довідки Головного управління Національної поліції в Житомирській області від 25.04.2024 № 573/29/01-2024 та грошового атестата № 8.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 на підставі виданої Головним управлінням Національної поліції в Житомирській області нової (уточненої) довідки від 25.04.2024 № 573/29/01-2024 та грошового атестата № 8, з урахуванням виплачених сум.
Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням суду першої інстанції, відповідач оскаржив його в апеляційному порядку, покликаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити.
Апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, встановленому статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII, а пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії. Також зазначив, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 14.11.2023 у справі № 380/9424/23 жодних зобов'язань на органи Пенсійного фонду не покладено. Тому, вважає, що у нього відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії позивача на підставі оновленої довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії і грошового атестата.
Позивачем подано відзив на апеляційну скаргу у якому він просить апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Враховуючи те, що апеляційну скаргу подано на рішення суду першої інстанції, ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, суд апеляційної інстанції вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких мотивів.
З матеріалів справи вбачається, що позивач перебуває з 01.02.2023 на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 70% грошового забезпечення.
Розмір пенсії ОСОБА_1 пенсійним органом обчислено з урахуванням таких складових грошового забезпечення: посадовий оклад - 3250 грн, оклад за військове звання - 2400 грн, процентну надбавку за вислугу років 50% - 2825 грн, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці 15752,86 грн, у т. ч. надбавка за особливо важливі завдання 75% та премія 1%.
При обчисленні пенсії ОСОБА_1 пенсійним органом враховано грошовий атестат № 8 та довідку ГУ НП в Житомирській області № 247/29/02-2023 від 14.03.2023, де розмір премії у грудні 2022 року та січні 2023 року становив 148,31 грн.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 14.11.2023 у справі № 380/9424/23, яке залишене без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 25.03.2024, позов ОСОБА_1 задоволено частково, суд, крім визнання протиправними дій:
- зобов'язав ГУ НП у Житомирській області донарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну премію за грудень 2022 року у розмірі 88,089% грошового забезпечення з врахування виплаченої суми премії - 148,31 грн;
- зобов'язав ГУ НП у Житомирській області донарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну премію за січень 2023 року у розмірі 88,089% грошового забезпечення з врахуванням виплаченої суми премії - 148,31 грн.
На виконання рішення суду від 14.11.2023 у справі № 380/9424/23 ГУ НП в Житомирській області виготовило оновлену довідку № 573/29/01-2024 від 25.04.2024 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відповідно до якої розмір премії у грудні 2022 та січні 2023 року становив по 13064,70 грн, та грошовий атестат № 8, відповідно до якого премія визначена у розмірі 88,089 %.
З метою проведення перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки та грошового атестата позивач звернуся до відповідача із заявою від 30.04.2024.
Відповідач листом від 14.05.2024 повідомив позивача про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки та грошового атестата, оскільки чинним законодавством не передбачено проведення індивідуального перерахунку пенсій, а рішенням суду у справі № 380/9424/23 від 14.11.2023 на відповідача не покладено жодних зобов'язань.
Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що пенсія позивача з 01.02.2023 (з дати призначення) обчислена із помилково визначеного (заниженого) розміру грошового забезпечення внаслідок протиправних дій ГУ НП в Житомирській області (включення до первинної довідки та грошового атестата заниженого розміру премії за грудень 2022 та січень 2023 року в сумі 148,31 грн замість 13064,70 грн), що підтверджується рішенням суду у справі № 380/9424/23, яке набрало законної сили 25.03.2024. Оскільки на виконання рішення суду ГУ НП в Житомирській області виправило допущені ним помилки та видало нову (уточнюючу) довіку № 573/29/01-2024 від 25.04.2024 та грошовий атестат № 8, то розмір пенсії позивача повинен бути перерахований на підставі цих документів за його заявою.
Частиною 1 ст. 308 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Оскільки, позивачем не оскаржується в апеляційному порядку судове рішення суду першої інстанції, а тому, предметом розгляду в суді апеляційної інстанції, у відповідності до вимог ч. 1 ст. 308 КАС України, є законність і обґрунтованість судового рішення суду у частині задоволення позову.
Суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції, вважає їх правильними та такими, що відповідають нормам матеріального та процесуального права, а також фактичним обставинам справи з огляду на наступне.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадянам гарантується право на соціальний захист, що охоплює забезпечення у випадку повної, часткової чи тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них причин, а також у старості та в інших випадках, визначених законом.
Згідно з частиною першою статті 9 Закону України № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава забезпечує військовослужбовцям належне матеріальне, грошове та інші види забезпечення відповідно до умов військової служби та з метою стимулювання збереження кваліфікованих кадрів. Частина друга цієї статті встановлює, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, винагороди, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Згідно з частиною третьою статті 9, грошове забезпечення визначається залежно від посади, звання, умов і тривалості служби, кваліфікації особи та підлягає індексації.
Статтею 102 Закону України № 580-VIII «Про Національну поліцію» передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової допомоги після звільнення здійснюються відповідно до Закону № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Частина третя статті 43 Закону № 2262-XII визначає, що пенсії особам, які мають право на пенсію за цим Законом, обчислюються з урахуванням посадових окладів, окладів та/або доплат за військове (спеціальне) звання, процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій у встановлених розмірах, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Пункт 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 передбачає, що пенсії обчислюються з урахуванням окладу за посадою, окладу/доплати за званням, надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій. Середній розмір таких виплат визначається за останні 24 календарні місяці служби перед звільненням.
Відповідно до статті 63 Закону № 2262-XII перерахунок пенсій здійснюється на підставі документів, що є в пенсійній справі, та додаткових документів, поданих пенсіонером. У разі подання таких документів пенсія підлягає перерахунку за минулий час, але не більше ніж за 12 місяців. Частина 18 статті 43 цього Закону встановлює обов'язок невідкладного перерахунку пенсії у разі зміни хоча б одного виду грошового забезпечення або запровадження нових виплат. Частина третя статті 51 передбачає, що у разі непроведення перерахунку з вини уповноважених органів він здійснюється з дати виникнення права без обмеження строком.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, визначено Порядком № 45, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45. Відповідно до пункту 3 цього Порядку уповноважені органи зобов'язані готувати та подавати довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсій у місячний строк.
Судом апеляційної інстанції установлено, що ОСОБА_1 з 01.02.2023 року призначено пенсію за вислугу років на підставі Закону № 2262-XII у розмірі 70% грошового забезпечення, яке розраховано за даними грошового атестата № 8 та довідки № 247/29/02-2023 від 14.03.2023. Відповідно до цих документів грошове забезпечення становило 24 227,86 грн, зокрема середньомісячна сума додаткових видів забезпечення - 15 752,86 грн.
Рішенням суду у справі № 380/9424/23 від 14.11.2023, що набрало законної сили 25.03.2024, встановлено, що ГУ НП у Житомирській області неправомірно визначило розмір премії у довідці та грошовому атестаті - 1% замість фактичних 88,089%. На виконання цього рішення орган поліції видав новий грошовий атестат № 8 та довідку № 573/29/01-2024 від 25.04.2024, у яких розмір премії зазначено правильно - 13 064,70 грн за грудень 2022 та січень 2023 року.
Однак Пенсійний фонд відмовив у перерахунку пенсії, мотивуючи відсутністю правових підстав для індивідуального перерахунку та посилаючись на те, що рішення у справі № 380/9424/23 не покладає на нього обов'язків.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що пенсія позивача була обчислена на підставі недостовірних даних про грошове забезпечення, що стало наслідком протиправних дій ГУ НП у Житомирській області. Після виправлення цих помилок та видачі уточнюючих документів ПФУ зобов'язаний був провести перерахунок відповідно до статей 43, 51, 63 Закону № 2262-XII та Порядку № 45. Тому висновки ПФУ про відсутність підстав для перерахунку є необґрунтованими, а його відмова - протиправною, оскільки порушує гарантоване Конституцією та законом право позивача на належне пенсійне забезпечення.
Щодо доводів відповідача про неможливість врахування індексації грошового забезпечення при визначенні розміру пенсії, суд зазначає, що предмет спору у цій справі не стосується індексації. Спір стосується виключно включення до уточненої довідки та грошового атестата правильного розміру премії за грудень 2022 - січень 2023 року. Питання індексації грошового забезпечення вже було вирішене у справі № 380/27003/23 від 22.01.2024 і не підлягає повторному розгляду.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, а відмова пенсійного органу у проведенні перерахунку пенсії є протиправною.
Таким чином, апеляційна скарга Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області не спростовує правильність доводів, яким мотивовано судове рішення, зводиться по суті до переоцінки проаналізованих судом доказів та не дає підстав вважати висновки суду першої інстанції помилковими.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому відповідно до ст. 316 КАС України, апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, рішення суду без змін.
Відповідно до ст. 139 КАС України, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись ст. ст. 308, 311, 316, 321, 322, 325, 328, КАС України, суд
постановив:
апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28 січня 2025 року у справі № 380/11006/24 - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.
Головуючий суддя О. М. Гінда
судді З. М. Матковська
В. В. Ніколін