Постанова від 02.12.2025 по справі 620/4630/25

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 620/4630/25 Суддя (судді) першої інстанції: Сергій КЛОПОТ

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 грудня 2025 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Судді-доповідача: Ключковича В.Ю.

Суддів: Беспалова О.О., Парінова А.Б.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Чернігівській області на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 07 липня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

У квітні 2025 року ОСОБА_1 звернувся до Чернігівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Чернігівській області та просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Чернігівській області щодо відмови у виготовленні та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області нового грошового атестату ОСОБА_1 , зазначивши в ньому надбавку за стаж служби в розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням станом на 30 липня 2024 року;

- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Чернігівській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області новий грошовий атестат ОСОБА_1 , зазначивши в ньому надбавку за стаж служби в розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням станом на 30 липня 2024 року для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 07 липня 2025 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задоволено у повному обсязі.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, відповідач звернувся до суду з апеляційною скаргою.

Ухвалами Шостого апеляційного адміністративного суду від 14.08.2025 та від 05.09.2025 відкрито апеляційне провадження та призначено справу до судового розгляду в порядку письмового провадження.

26.08.2025 позивач подав відзив на апеляційну скаргу.

Відповідно до частин першої, третьої статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.

Дослідивши матеріали справи, перевіривши підстави для апеляційного перегляду, колегія суддів дійшла таких висновків.

Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 проходив службу у підрозділі особливого призначення Головного управління Національної поліції в Чернігівській області.

Наказом начальника Головного управління Національної поліції в Чернігівській області № 424 о/с від 30 липня 2024 року позивач був звільнений зі служби в поліції.

Як слідує з вказаного наказу, на день звільнення зі служби в поліції (31 липня 2024 року), вислуга позивача в календарному обчисленні становила 15 років 11 місяців 26 днів, на пільгових умовах (без урахування вислуги в календарному обчисленні) 04 роки, 03 місяці 04 дні.

Згідно розрахунку вислуги років для обчислення пенсії, складеного спеціалістами ГУНП станом на 31 липня 2024 року, вислуга років ОСОБА_1 становить в календарному обчисленні - 25 років 06 місяців 01 день, в пільговому обчисленні (без урахування календарної вислуги) - 04 роки 03 місяців 04 дні.

28 березня 2025 року позивач звернувся до відповідача із заявою про виготовлення та направлення до ГУ ПФУ в Чернігівській області нового грошового атестату із зазначенням в ньому надбавки за вислугу років в розмірі 40% посадового окладу з урахуванням окладу за званням з 31 липня 2024 року.

Листом від 02 квітня 2025 року №21/К-36 відповідачем повідомлено про відсутність підстав для оформлення нового грошового атестату із зазначенням в ньому надбавки за вислугу років в розмірі 40% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням.

Вважаючи вказані дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав з позовом.

Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив із того, що на час звільнення позивача зі служби в поліції, тобто станом на 30 липня 2024 року його вислуга років для перерахунку пенсії становить 25 років 06 місяців 01 днів, а тому позивач має право на надбавку за вислугу років в розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням з моменту звільнення з лав національної поліції, тобто з 30 липня 2024 року.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.

Статтею 94 Закону України «Про Національну поліцію» встановлено, що поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

У відповідності до вимог пункту 5 цієї постанови надбавка за стаж служби в поліції виплачується в розмірах згідно з додатком 11 , зокрема, при стажі служби від 22 до 25 років - 45%, понад 25 років - 50%.

Наказом Міністерства внутрішніх справ «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання» від 06.04.2016 року№ 260, зареєстр.в Міністерстві юстиції України 29 квітня 2016 р. за № 669/28799, затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі Порядок № 260).

Пунктом 3 розділу II Порядку № 260 передбачено, що надбавка за стаж служби в поліції поліцейським виплачується у відсотках до посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням у розмірах згідно з додатком 11 до постанови № 988.

Обчислення вислуги років для виплати надбавки за стаж служби поліцейським проводиться підрозділами кадрового забезпечення за матеріалами особової справи поліцейського та оголошується відповідним наказом керівника органу поліції в разі призначення на посаду, крім випадків призначення на іншу посаду в одному органі Національної поліції та за умови наявності обчисленої вислуги за попередньою посадою.

До вислуги років для виплати поліцейським надбавки за стаж служби зараховуються періоди, які визначені частиною другою статті 78 Закону України «Про Національну поліцію».

Згідно частини 2 статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015р. № 580-VIII (далі - Закон № 580) до стажу служби в поліції зараховуються:

1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду;

2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту;

3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;

4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції;

5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони;

6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.

За приписами частини 3 цієї статті під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення.

Аналіз наведених норм дозволяє дійти висновку про те, що при вирішенні питання щодо обчислення стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, слід застосовувати приписи ч.2 ст.78 Закону України "Про національну поліцію", якою встановлено вичерпний перелік складових (посад, періодів служби) такого стажу служби в поліції.

При цьому делегування частиною 4 статті 78 Закону України "Про національну поліцію" Кабінету Міністрів України встановлення порядку обчислення вислуги років у поліції не надає останньому права визначати додаткові складові стажу служби в поліції, які не передбачені ч. 2 ст. 78 Закону України "Про національну поліцію"

Аналогічний правовий висновок викладений Верховним судом у постанові від 19 листопада 2019 року у справі №520/903/19.

Отже, при нарахуванні надбавки за стаж служби враховуються лише повні роки вислуги у календарному обчисленні, а не у пільговому.

Як вбачається з фактичних обставин справи, відповідно до наказу Головного управління Національної поліції в Чернігівській області № 424 о/с від 30 липня 2024 року на день звільнення зі служби в поліції, вислуга років позивача в календарному обчисленні становила 15 років 11 місяців 26 днів.

Надалі, відповідачем було здійснено розрахунок вислуги років позивача для обчислення пенсії станом на 31 липня 2024 року, який склав 25 років 06 місяців 01 день, з яких час служби в календарному обчисленні 21 рік 02 місяців 27 днів та 04 роки 03 місяці 04 дні в пільговому обчисленні.

Також було складено грошовий атестат № 146, відповідно до якого ОСОБА_1 станом на 31 липня 2024 року було встановлено надбавку за стаж служби в поліції, який відповідно до наказу ГУНП в Чернігівській області від 30 липня 2024 року № 424 о/с становив 15 років 11 місяців 26 днів, в розмірі 30 % посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням.

На підставі заяви ОСОБА_1 від 25 вересня 2024 року до наказу ГУНП в Чернігівсвкій області від 30 липня 2024 року № 424 о/с було внесено зміни, якими ОСОБА_1 станом на 31 липня 2024 року було встановлено стаж служби в поліції для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні в розмірі 15 років 11 місяців 26 днів.

28 березня 2025 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою, якою просив виготовити та направити до пенсійного органу новий грошовий атестат із зазначенням в ньому надбавки за вислугу років в розмірі 40 % посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням, оскільки в попередньому грошовому атестаті № 146, який направлявся до ГУ ПФУ в Чернігівській області надбавка за вислугу років станом на 31 липня 2024 року встановлена в розмірі 30 % посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням. Оскільки відповідно до листа ГУНП в Чернігівській області від 21 лютого 2025 року йому повідомили, що період його служби в органах Міністерства надзвичайних ситуацій України з 15 лютого 2003 року по 15 травня 2008 року було зараховано до вислуги років для призначення пенсії, то станом на 31 липня 2024 року його вислуга становила 21 рік 03 місяці 00 днів i відповідно у грошовому атестаті розмір надбавки за вислугу років має бути 40 %.

Надалі, листом від 02 квітня 2025 року відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для виготовлення нового грошового атестату з зазначенням надбавки за вислугу років у розмірі 40 %, оскільки порядок встановлення відсотків надбавки за вислугу років регулюється нормами постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та «Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної' поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських», затверджених наказом MBC України № 260 від 06.04.2016 року i встановлення вказаної надбавки перебуває в прямій залежності від вислуги років служби в поліції. Оскільки позивачу станом на 07 листопада 2015 року було встановлено вислугу років 07 років 03 місяців 02 дні та наказом від 30 липня 2024 року № 424 о/с станом на 31 липня 2024 року стаж служби в поліції становив 15 років 11 місяців 26 днів, то правові підстави для встановлення надбавки за вислугу років у розмірі 40 % відсутні.

При зверненні до суду позивач просить зобов'язати Головне управління Національної поліції в Чернігівській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області новий грошовий атестат, зазначивши в ньому надбавку за стаж служби в розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням станом на 30 липня 2024 року для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Судова колегія враховує, що наказ Головного управління Національної поліції в Чернігівській області № 424 о/с від 30 липня 2024 року є актом індивідуальної дії відносно позивача, який з моменту його видання по теперішній час створює для нього юридичні наслідки, зокрема щодо розрахунку вислуги років в календарному обчисленні.

Вказаний наказ на даний час є чинним, ніким не оскаржувався і не скасований, а отже продовжує створювати для позивача певні юридичні наслідки.

На підставі встановлених обставин справи у контексті нормативного регулювання судова колегія дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 , з огляду на те, що на день звільнення зі служби в поліції, вислуга позивача в календарному обчисленні становить 15 років 11 місяців 26 днів; вислуга років для обчислення пенсії станом на 31 липня 2024 року в календарному обчисленні - 21 рік 02 місяців 27 днів. Наведене свідчить про відсутність у позивача стажу служби у календарному обчисленні понад 25 років, як того вимагає пункт 5 постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» для встановлення надбавки за стаж служби в поліції, що виплачується в розмірах згідно з додатком 11, зокрема, при стажі служби понад 25 років - 50%.

З урахуванням наведеного, колегія суддів дійшла висновку, що судове рішення підлягає скасуванню із ухваленням нового про відмову у задоволенні позову.

Відповідно до пункту другого частини першої статті 315 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

За змістом частини першої статті 317 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Оскільки судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини справи, висновки суду не відповідають обставинам справи, судом неправильно застосовано норми матеріального права, порушено норми процесуального права, то оскаржуване судове рішення підлягає скасуванню.

Керуючись ст.ст. 242, 250, 308, 311, 315, 317, 321, 322 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Чернігівській області задовольнити.

Рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 07 липня 2025 року скасувати та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Верховного Суду.

Суддя доповідач: В.Ю. Ключкович

Судді: О.О. Беспалов

А.Б. Парінов