Постанова від 04.12.2025 по справі 420/4293/25

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 грудня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/4293/25

Перша інстанція: суддя Потоцька Н.В.,

повний текст судового рішення

складено 13.06.2025, м. Одеса

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача - Федусика А.Г.,

суддів: Семенюка Г.В. та Шляхтицького О.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13 червня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Херсонській області про визнання протиправною бездіяльності та стягнення моральної шкоди, -

ВСТАНОВИВ:

У лютому 2025 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Херсонській області (далі - ГУНП) та просив:

- визнати протиправною бездіяльність ГУНП, яка полягає у не вжитті заходів щодо підготовки та не наданні у період з 19.03.2022 по 13.04.2022 року до Об'єднаного центру координації пошуку та звільнення військовополонених, незаконно позбавлених волі осіб, внаслідок агресії проти України при Службі безпеки України, офіційних відомостей про факт затримання заступника начальника сектору кримінальної поліції Бериславського районного відділу поліції ГУНП підполковника поліції ОСОБА_1 військовослужбовцями представниками держави агресора рф та незаконного позбавлення його особистої свободи, яке відбулося 19.03.2022 року в місті Нова Каховка Херсонської області, а також не наданні офіційної інформації щодо внесення до списків на обмін або звільнення, а також не наданні офіційної інформації про звільнення позивача з полону 12.04.2022 року;

- зобов'язати ГУНП вжити заходів щодо підготовки та надання до Об'єднаного центру координації пошуку та звільнення військовополонених, незаконно позбавлених волі осіб, внаслідок агресії проти України при Службі безпеки України, офіційних відомостей про факт затримання заступника начальника сектору кримінальної поліції Бериславського районного відділу поліції ГУНП підполковника поліції ОСОБА_1 військовослужбовцями представниками держави агресора рф та незаконного позбавлення особистої свободи, яке відбулося 19.03.2022 року в місті Нова Каховка Херсонської області, а також про його звільнення з полону 12.04.2022 року та виїзду 16.04.2022 року на підконтрольну ЗС та Уряду України територію;

- стягнути з ГУНП моральну шкоду за не вжиття заходів щодо підготовки та не надання у період з 19.03.2022 по 13.04.2022 року до Об'єднаного центру координації пошуку та звільнення військовополонених, незаконно позбавлених волі осіб, внаслідок агресії проти України при Службі безпеки України, офіційних відомостей про факт затримання ОСОБА_1 представниками держави агресора в/с рф та незаконного позбавлення особистої свободи, яке відбулося 19.03.2022 року в місті Нова Каховка Херсонської області, не наданні офіційної інформації щодо внесення до списків на обмін або звільнення, а також про звільнення позивача з полону 12.04.2022 року, у розмірі 655326,00 грн., без відрахування податків та зборів.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 13 червня 2025 року у задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з даним рішенням суду, позивач подав апеляційну скаргу, в якій зазначено, що рішення судом першої інстанції ухвалене порушенням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим апелянт просив його скасувати та ухвалити нове про задоволення позову.

Розглянувши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для її задоволення з огляду на таке.

Судом першої інстанції встановлено, що наказом ГУНП від 11.01.2021 №4о/с призначено підполковника поліції ОСОБА_1 заступником начальника сектору кримінальної поліції Бериславського районного відділу поліції з 11 січня 2021 року в порядку переміщення.

21.03.2022 року до ГУНП надійшла інформація про те, що 19.03.2022 року при невідомих обставинах військовослужбовцями збройних сил рф було захоплено окремих працівників поліції Бериславського РВП ГУНП, зокрема заступника начальника сектору кримінальної поліції Бериславського РВП ГУНП підполковника поліції ОСОБА_1 .

Після отримання інформації на розгляд керівництва ГУНП надійшов рапорт начальника Управління головної інспекції ГУНП про можливе захоплення в полон окремих працівників поліції Бериславського РВП ГУНП.

З метою всебічного з'ясування усіх обставин, а також встановлення в діях окремих працівників поліції Бериславського РВП ГУНП наявності або відсутності факту добровільної здачі в полон, співпраці з представниками військових формувань рф, наказом ГУНП №100 від 23.03.2022 року призначено службове розслідування та утворено дисциплінарну комісію.

Проведеним службовим розслідуванням було встановлено, що у зв'язку з вторгненням 24.02.2022 військ рф на територію України та початком повномасштабної збройної агресії рф проти України, наказом ГУНП від 24.02.2022 №87 “Про введення Плану евакуації (передислокації) підрозділів ГУНП в безпечний район» було оголошено евакуацію особового складу, документів та майна у визначене безпечне місце.

24.02.2022 о 05.00 год. начальником Бериславського РВП ГУНП було оголошено загальний збір особового складу Бериславського РВП ГУНП. У подальшому, близько 11.00 год. надійшов наказ про загальну евакуацію підрозділу та працівників Бериславського РВП ГУНП. Рухаючись до визначених місць збору, надійшла усна вказівка залишити на місцях працівників, які зможуть здійснювати заходи щодо охорони підрозділу. На вказану пропозицію погодився заступник начальника сектору кримінальної поліції Бериславського РВП ГУНП підполковник поліції ОСОБА_1 , який повернувся до міста Берислав, де перебував протягом усього часу та виконував окремі завдання.

Опитаний під час службового розслідування ОСОБА_1 зазначив, що 19.03.2022 року він був затриманий у місті Нова Каховка військовими рф та звинувачений у організації самооборони у м.Бериславі. ОСОБА_1 утримувався у приміщенні Каховського РВП з 19.03.2022 по 12.04.2022 року. 13.04.2022 року він був відпущений з полону та 16.04.2022 року виїхав на підконтрольну ЗСУ територію.

За результатами проведеного службового розслідування 24.04.2022 року складено висновок, в якому дисциплінарною комісією встановлено, що в діях ОСОБА_2 , які призвели до його захоплення військовослужбовцями збройних сил рф, відсутні порушення службової дисципліни.

Окрім цього, 21.03.2022 року за фактом потрапляння ОСОБА_2 в полон ГУНП порушено кримінальне провадження, внесене в ЄРДР за №120223230000000315, за ч.1 ст.438 КК України.

Згідно з обставинами, викладеними у витязі з ЄРДР, 19.03.2022 року військовослужбовцями збройних сил рф при невідомих обставинах у місті Берислав було затримано заступника начальника сектору кримінальної поліції Бериславського РВП ГУНП підполковника поліції ОСОБА_1 .. В подальшому затриманий зателефонував на мобільний телефон дружини та повідомив, що з ним усе добре.

Також, опитаний в рамках службового розслідування начальник Бериславського РВП ГУНП полковник поліції ОСОБА_3 зазначив, серед іншого, що після затримання ОСОБА_1 військовими рф він телефонував на мобільний телефон дружини та повідомив, що з ним усе добре та запевнив дружину, що його довго тримати не будуть. Місце свого знаходження ОСОБА_4 не повідомив.

Позивача відпущено з полону 13.04.2022 року, 16.04.2022 року він прибув за місцем дислокації підрозділу на підконтрольну Україні територію, службове розслідування закінчено 23.04.2022 року.

Також судом встановлено, що 19.12.2024 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до Об'єднаного центру з координації пошуку та звільнення військовополонених, незаконно позбавлених волі осіб внаслідок агресії проти України при Службі безпеки України, у якому просив:

надати всю наявну в Об'єднаному центрі інформацію стосовно перебування ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в полоні;

чи був внесений ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до списку для проведення обміну?

Листом від 09.01.2025 року за №34/Л-66 Об'єднаний центр з координації пошуку та звільнення військовополонених, незаконно позбавлених волі осіб внаслідок агресії проти України при Службі безпеки України повідомив наступне:

“… Інформуємо, що Об'єднаний центр створює і веде облік оборонців України, які перебувають у полоні держави-агресора та незаконно позбавлених волі осіб, здійснює координацію заходів щодо звільнення таких категорій осіб.

В Об'єднаному центрі наявні відомості, отримані лише від рідних, про факт затримання ОСОБА_1 в березні 2022 в н.п.Стара Збур'ївка Херсонської області.

Офіційні відомості, які б підтверджували факт затримання ОСОБА_1 представниками держави-агресора та незаконного позбавлення його особистої свободи внаслідок агресії проти України, а також про його звільнення Об'єднаним центром не отримувались.

Громадянин ОСОБА_1 в числі осіб, які були повернуті на підконтрольну Уряду України територію під час реалізації Об'єднаним центром або іншими підрозділами СБ України заходів зі звільнення не значиться.

Наголошуємо, що нормативно-правовими актами, які регламентують діяльність Об'єднаного центру, не передбачено здійснювати документальне визначення статусу особи (полонений, незаконно позбавлений волі тощо).».

Також судом встановлено, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 06.01.2025 у справі №420/31305/24 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність ГУНП щодо нездійснення нарахування та виплати ОСОБА_1 додаткової винагороди, збільшеної до 100000 гривень, за період з 19.03.2022 року по 13.04.2022 року, відповідно до пункт 1 Постанови КМУ від 28 лютого 2022 р. №168 у редакції Постанови КМУ від 1 квітня 2022 р. №400.

Зобов'язано ГУНП нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду, збільшену до 100000 гривень, за період з 19.03.2022 року по 13.04.2022 року, відповідно до пункт 1 Постанови КМУ від 28 лютого 2022 р. №168 у редакції Постанови КМУ від 1 квітня 2022 р. №400.

В іншій частині позову відмовлено.

Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 02.04.2025 у справі №420/31305/24 апеляційні скарги ОСОБА_1 та ГУНП задоволено частково.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06 січня 2025 року скасовано та ухвалено постанову про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Визнано протиправною бездіяльність ГУНП щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 надбавки до посадового окладу у розмірі 50% відповідно до п.4-1 Постанови КМУ від 15 червня 1994 року №414 - за період з 21.03.2023 року по 13.03.2024 року.

Зобов'язано ГУНП нарахувати та виплатити ОСОБА_1 надбавку до посадового окладу у розмірі 50% відповідно до п.4.1 Постанови КМУ від 15 червня 1994 року №414 - за період з 21.03.2023 року по 13.03.2024 року.

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Вважаючи, що наявність офіційних даних про полон і перебування у списках на обмін невідворотно потягнуло б за собою найскоріше звільнення, вказана протиправна бездіяльність відповідача спричинила душевні страждання, яких позивач зазнав у зв'язку з протиправною бездіяльністю відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Приймаючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції виходив з того, що такими повноваженнями як підготовка та надання до Об'єднаного центру координації пошуку та звільнення військовополонених, незаконно позбавлених волі осіб внаслідок агресії проти України при Службі безпеки України, офіційних відомостей про факт затримання поліцейського військовослужбовцями представниками держави-агресора рф та незаконного позбавлення особистої свободи, надання інформації щодо внесення до списків на обмін або звільнення, відповідач не наділений.

Колегія суддів погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції і вважає їх такими, що відповідають вимогам статей 2, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 78 КАС України, з огляду на таке.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положеннями ст.2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Згідно ч.1 ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначені Законом України “Про Національну поліцію» (далі - Закон №580).

Відповідно до частини першої статті 8 Закону поліція діє виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Основні повноваження поліції визначені ст.23 Закону №580.

Поліція відповідно до покладених на неї завдань:

1) здійснює превентивну та профілактичну діяльність, спрямовану на запобігання вчиненню правопорушень;

2) виявляє причини та умови, що сприяють вчиненню кримінальних та адміністративних правопорушень, вживає у межах своєї компетенції заходів для їх усунення;

3) вживає заходів з метою виявлення кримінальних, адміністративних правопорушень; припиняє виявлені кримінальні та адміністративні правопорушення;

4) вживає заходів, спрямованих на усунення загроз життю та здоров'ю фізичних осіб і публічній безпеці, що виникли внаслідок учинення кримінального, адміністративного правопорушення;

5) здійснює своєчасне реагування на заяви та повідомлення про кримінальні, адміністративні правопорушення або події;

5-1) здійснює екстрені комунікації за телефонним номером 102, оброблення та використання інформації, переданої поліції постачальниками електронних комунікаційних мереж та/або послуг у випадках та порядку, передбачених Законом України "Про електронні комунікації";

6) здійснює досудове розслідування кримінальних правопорушень у межах визначеної підслідності;

7) розшукує осіб, які переховуються від органів досудового розслідування, слідчого судді, суду, ухиляються від виконання кримінального покарання або від виконання обов'язків, визначених законом для суб'єктів пробації, пропали безвісти, та інших осіб у випадках, визначених законом;

8) у випадках, визначених законом, здійснює провадження у справах про адміністративні правопорушення, приймає рішення про застосування адміністративних стягнень та забезпечує їх виконання;

9) доставляє у випадках і порядку, визначених законом, затриманих осіб, підозрюваних у вчиненні кримінального правопорушення, та осіб, які вчинили адміністративне правопорушення;

10) вживає заходів для забезпечення публічної безпеки і порядку на вулицях, площах, у парках, скверах, на стадіонах, вокзалах, в аеропортах, морських та річкових портах, інших публічних місцях;

11) регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманням Правил дорожнього руху його учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі;

12) здійснює супроводження транспортних засобів у випадках, визначених законом;

13) видає відповідно до закону дозволи на рух окремих категорій транспортних засобів; у випадках, визначених законом, видає та погоджує дозвільні документи у сфері безпеки дорожнього руху;

14) вживає всіх можливих заходів для надання домедичної допомоги особам, які постраждали внаслідок кримінальних чи адміністративних правопорушень, нещасних випадків, а також особам, які опинилися в ситуації, небезпечній для їхнього життя чи здоров'я;

15) вживає заходів для визначення осіб, які не здатні через стан здоров'я, вік або інші обставини повідомити інформацію про себе; встановлює особу за невпізнаним трупом; здійснює відбір біологічного матеріалу осіб та встановлює його генетичні ознаки (геномну інформацію) у випадках, передбачених законодавством;

16) забезпечує безпеку взятих під захист осіб на підставах та в порядку, визначених законом;

17) у межах своєї компетенції, визначеної законом, здійснює контроль за дотриманням вимог законів та інших нормативно-правових актів щодо опіки, піклування над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, вживає заходів щодо запобігання дитячій бездоглядності, правопорушенням серед дітей, а також соціального патронажу щодо дітей, які відбували покарання у виді позбавлення волі;

18) вживає заходів для запобігання та протидії домашньому насильству або насильству за ознакою статі;

19) здійснює охорону об'єктів права державної власності у випадках та порядку, визначених законом та іншими нормативно-правовими актами, а також бере участь у здійсненні державної охорони;

20) здійснює на договірних засадах охорону фізичних осіб та об'єктів права приватної і комунальної власності, а також об'єктів критичної інфраструктури, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України;

21) здійснює контроль за дотриманням фізичними та юридичними особами спеціальних правил та порядку зберігання і використання зброї, спеціальних засобів індивідуального захисту та активної оборони, боєприпасів, вибухових речовин і матеріалів, інших предметів, матеріалів та речовин, на які поширюється дозвільна система органів внутрішніх справ, у тому числі за наявністю договорів страхування відповідальності осіб, які мають у власності чи іншому законному володінні/користуванні зброю, за шкоду, яку може бути заподіяно третій особі внаслідок володіння, зберігання чи використання цієї зброї, укладених за класом страхування 13, визначеним статтею 4 Закону України "Про страхування";

22) здійснює у визначеному законодавством порядку приймання, зберігання та знищення вилученої, добровільно зданої або знайденої вогнепальної, газової, холодної та іншої зброї, боєприпасів, набоїв, вибухових речовин та пристроїв, наркотичних засобів або психотропних речовин;

23) здійснює контроль у межах своєї компетенції, визначеної законом, за дотриманням вимог режиму радіаційної безпеки у спеціально визначеній зоні радіоактивного забруднення;

24) бере участь відповідно до повноважень у забезпеченні та здійсненні заходів правового режиму воєнного або надзвичайного стану, зони надзвичайної екологічної ситуації у разі їх введення на всій території України або в окремій місцевості;

24-1) здійснює у визначеному законом порядку протидію злочинним посяганням на об'єкти критичної інфраструктури, які загрожують безпеці громадян і порушують функціонування систем життєзабезпечення; захист об'єктів критичної інфраструктури, інтересів суспільства і держави від злочинних посягань у кіберпросторі, здійснює заходи із запобігання, виявлення, припинення та розкриття кіберзлочинів проти об'єктів критичної інфраструктури;

25) виконує в межах компетенції запити органів правопорядку (правоохоронних органів) інших держав або міжнародних організацій поліції відповідно до закону та міжнародних договорів України;

26) здійснює оперативно-розшукову діяльність відповідно до закону;

27) вживає заходів для забезпечення публічної безпеки і порядку під час примусового виконання судових рішень і рішень інших органів (посадових осіб), здійснює привід осіб за рішенням тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України, а також вживає заходів, спрямованих на усунення загроз життю та здоров'ю державних виконавців, приватних виконавців та інших осіб, які беруть участь у вчиненні виконавчих дій, представників уповноважених органів з питань пробації під час відвідування суб'єктів пробації, здійснює привід у виконавчому провадженні, а також суб'єктів пробації, що ухиляються від прибуття за викликом уповноваженого органу з питань пробації, здійснює розшук боржника чи дитини у виконавчому провадженні у випадках, передбачених законом або рішенням суду.

Залучення для проведення виконавчих дій поліцейських здійснюється за вмотивованою постановою виконавця, яка надсилається керівнику територіального органу поліції за місцем проведення відповідної виконавчої дії. Відмова у залученні поліції для проведення виконавчих дій допускається лише з підстав залучення особового складу даного територіального органу поліції до припинення групового порушення громадської безпеки і порядку чи масових заворушень під час дії воєнного стану, а також для подолання наслідків надзвичайних ситуацій, небезпечних подій, у тому числі аварій, епідемій;

28) забезпечує інформування Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, про хід досудового розслідування, вжиття заходів для розшуку осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, для внесення даних до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин;

29) виявляє транспортні засоби особистого користування, тимчасово ввезені на митну територію України громадянами більш як на 30 діб та не зареєстровані в Україні у встановлені законодавством строки;

30) вживає заходів для виявлення неправомірного керування транспортними засобами, щодо яких порушено обмеження, встановлені Митним кодексом України, а саме: порушено строки їх тимчасового ввезення та/або переміщення в митному режимі транзиту; транспортні засоби використовуються для цілей підприємницької діяльності та/або отримання доходів в Україні; транспортні засоби передано у володіння, користування або розпорядження особам, які не ввозили їх на митну територію України або не поміщували в митний режим транзиту, а також заходів для виявлення неправомірного розкомплектування таких транспортних засобів.

31) на підставі відповідної постанови Уповноваженого із захисту державної мови вживає заходів у межах компетенції для забезпечення здійснення Уповноваженим із захисту державної мови своїх повноважень, передбачених Законом України "Про забезпечення функціонування української мови як державної".

Залучення поліцейських здійснюється за вмотивованим зверненням Уповноваженого із захисту державної мови, в якому має зазначатися, які саме дії пропонується вчинити поліцейським. Таке звернення надсилається керівнику територіального органу поліції за місцем вчинення визначених у зверненні дій;

32) забезпечує проведення спільних з органом регулювання у сферах електронних комунікацій та радіочастотного спектра заходів з метою встановлення та притягнення до відповідальності власників радіообладнання будь-якого призначення, експлуатація якого заборонена в Україні або яке експлуатується без визначеного законодавством радіочастотного присвоєння, припинення порушень законодавства у сферах електронних комунікацій та радіочастотного спектра, у порядку взаємодії, який затверджується спільними нормативно-правовими актами.

33) у межах своєї компетенції здійснюють нагляд за дотриманням порядку вигулу домашніх тварин (собак) у громадських місцях, за дотриманням вимог у сфері захисту тварин від жорстокого поводження та вживають відповідних заходів у разі порушення законодавства у цій сфері;

34) здійснює у взаємодії зі Збройними Силами України, Національною гвардією України, Державною прикордонною службою України, Державною спеціальною службою транспорту, Службою безпеки України боротьбу з диверсійно-розвідувальними силами агресора (противника) та не передбаченими законами України воєнізованими або збройними формуваннями;

35) сприяє Державній прикордонній службі України у виявленні каналів незаконного перетинання державного кордону, переміщення зброї, боєприпасів, вибухових речовин та разом із відповідними правоохоронними органами ліквідовує такі канали;

36) за письмовим запитом в установленому законом порядку безоплатно одержує від державних органів, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб державної форми власності інформацію, необхідну для виконання визначених цим Законом завдань та повноважень поліції, у тому числі стосовно військовополонених, у вигляді та у формі, що зазначені в такому запиті. Суб'єкти, яким адресовано відповідний запит, зобов'язані протягом трьох днів, а в разі неможливості - не пізніше десятиденного строку з дня отримання запиту, надати відповідну інформацію або повідомити про причини, що перешкоджають її наданню;

37) здійснює конвоювання осіб, затриманих за підозрою в учиненні кримінального правопорушення, узятих під варту, обвинувачених або засуджених до позбавлення волі, а також охороняє їх у залі суду.

Перелік місцевих загальних судів, відповідних установ попереднього ув'язнення (крім гауптвахт) та ізоляторів тимчасового тримання, з/до яких поліцією здійснюється конвоювання таких осіб, визначається Міністром внутрішніх справ України;

38) у випадках, передбачених законом, утримує в ізоляторах тимчасового тримання осіб, затриманих за вчинення кримінальних або адміністративних правопорушень, осіб, стосовно яких як запобіжний захід застосовано тримання під вартою, осіб, підданих адміністративному арешту, а також обвинувачених і засуджених;

39) у межах визначеної законодавством компетенції здійснює розмінування, що має оперативний характер, у частині виявлення, знешкодження та знищення вибухонебезпечних предметів, щодо яких є підстави вважати, що вони є предметами, знаряддями чи засобами вчинення адміністративних або кримінальних правопорушень;

40) організовує роботу з надання, позбавлення та підтвердження допуску поліцейських до проведення спеціальних вибухотехнічних робіт;

41) здійснює техніко-криміналістичне забезпечення огляду місця події, в тому числі пов'язаної з пожежами, та спеціальні вибухотехнічні роботи за фактами скоєння вибухів, надходження повідомлень про виявлення підозрілих вибухонебезпечних предметів, загрозу вибуху;

42) здійснює представництво та забезпечує виконання зобов'язань України в Міжнародній організації кримінальної поліції - Інтерполі та виступає як Національне центральне бюро Інтерполу;

43) здійснює співробітництво з Європейським поліцейським офісом (Європолом) та діє як Національний контактний пункт між компетентними органами України та Європолом;

44) організовує взаємодію правоохоронних та інших державних органів України з Міжнародною організацією кримінальної поліції - Інтерполом, Європейським поліцейським офісом (Європолом), а також компетентними органами інших держав з питань, що належать до сфери діяльності Інтерполу та Європолу;

45) здійснює збирання біометричних даних осіб, у тому числі шляхом дактилоскопіювання, у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України;

46) здійснює адміністративний нагляд відповідно до закону;

47) використовує повітряні судна, безпілотні повітряні судна, транспортні засоби, що рухаються по поверхні води або під нею, у тому числі дистанційно керовані;

47-1) у разі перешкоджання працівникам Антимонопольного комітету України у виконанні ними повноважень, передбачених пунктами 4, 5 і 7 частини першої статті 7 Закону України "Про Антимонопольний комітет України", вживає заходів, передбачених цим Законом (у разі залучення);

48) вживає заходів для запобігання, виявлення та припинення порушень порядку та правил використання повітряного простору України експлуатантами безпілотних повітряних суден над визначеною територією чи об'єктом із спеціальним режимом або над місцем здійснення спеціального поліцейського контролю, проведення операцій із припинення правопорушення;

49) оглядає у плановому порядку не частіше одного разу на рік за участю адміністрації підприємства, установи, організації об'єкти та приміщення, призначені для здійснення діяльності з культивування медичних конопель, з метою забезпечення контролю за дотриманням правил зберігання, культивування, обліку та поводження з ними.

Як вірно зазначено судом 1-ї інстанції, з переліку основних повноважень поліції вбачається, що такими повноваженнями як підготовка та надання до Об'єднаного центру координації пошуку та звільнення військовополонених, незаконно позбавлених волі осіб, внаслідок агресії проти України при Службі безпеки України, офіційних відомостей про факт затримання поліцейського військовослужбовцями представниками держави-агресора рф та незаконного позбавлення особистої свободи, надання інформації щодо внесення до списків на обмін або звільнення, відповідач не наділений.

При цьому, ч.2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Тобто, усі без виключення суб'єкти права на території України зобов'язані дотримуватись існуючого у Державі правового порядку, а суб'єкти владних повноважень (органи публічної адміністрації) додатково обтяжені ще й обов'язком виконувати доведені законом завдання виключно за наявності приводів та способом, чітко обумовленими законом.

Так, суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Як вбачається з матеріалів справи, предметом спору є протиправна, на думку позивача, бездіяльність ГУНП щодо підготовки та надання до Об'єднаного центру координації пошуку та звільнення військовополонених, незаконно позбавлених волі осіб, внаслідок агресії проти України при Службі безпеки України, офіційних відомостей про факт затримання поліцейського військовослужбовцями представниками держави-агресора рф та незаконного позбавлення особистої свободи, надання інформації щодо внесення до списків на обмін або звільнення.

Колегія суддів наголошує, що протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень потрібно розуміти як зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу, що полягає у неухваленні рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно потрібними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Великої Палати Верховного Суду від 06.02.2025 у справі №990/29/22, від 19.04.2018 у справі №П/9901/137/18 (800/426/17), постановах Верховного Суду від 11.04.2019 у справі №810/1367/14, від 05.03.2020 у справі №804/50/17, від 13.06.2017 у справі №12-1393а17, від 17.02.2020 у справі №821/3630/15-а, від 18.07.2023 у справі №640/2904/20.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає обґрунтованим висновок суду 1-ї інстанції, що підготовка та надання до Об'єднаного центру координації пошуку та звільнення військовополонених, незаконно позбавлених волі осіб, внаслідок агресії проти України при Службі безпеки України, офіційних відомостей про факт затримання поліцейського військовослужбовцями представниками держави-агресора рф та незаконного позбавлення особистої свободи, надання інформації щодо внесення до списків на обмін або звільнення до компетенції ГУНП, визначеної законом, не належить. Отже, протиправної бездіяльності в діях відповідача не встановлено.

Окрім того, статтею 24 Закону України «Про Національну поліцію» (Додаткові повноваження поліції) визначено, що виконання інших (додаткових) повноважень може бути покладене на поліцію виключно законом.

Проте, Закон України «Про Національну поліцію», в редакції станом на 16.08.2024, не містить додаткових повноважень поліції щодо взаємодії з Об'єднаним центром з координації пошуку, звільнення незаконно позбавлених волі осіб у районі здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації.

При цьому, позивач і відповідач посилаються на наказ Служби безпеки України, Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України від 08 квітня 2019 року №573/152/252 «Про затвердження положення про Об'єднаний центр з координації пошуку, звільнення незаконно позбавлених волі осіб у районі здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганські областях».

Так, відповідно до статей 3-6 Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях», статей 10, 13 Закону України «Про Службу безпеки України», пункту 8 Положення про Міністерство оборони України, затвердженого Постановою КМУ від 26 листопада 2014 року №671 (у редакції Постанови КМУ від 19 жовтня 2016 року №730), пункту 9 Положення про Міністерство внутрішніх справ України, затвердженого Постановою КМУ від 28 жовтня 2015 року №878, з метою забезпечення належної координації пошуку, звільнення незаконно позбавлених волі осіб у районі здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях затверджено Положення про Об'єднаний центр з координації пошуку, звільнення незаконно позбавлених волі осіб у районі здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях (далі Положення).

Відповідно до п.3 Положення Центр створює та веде облік осіб, які незаконно позбавлені волі, захоплені та утримуються незаконними збройними формуваннями у районі здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії рф у Донецькій та Луганській областях (до 30 квітня 2018 року - у районі проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей).

Згідно п.4 Центр для виконання покладених на нього завдань має право звертатись до державних органів, органів місцевого самоврядування, закладів, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, громадських об'єднань за наданням інформації, документів та матеріалів.

Разом з тим, Постановою КМУ від 28 жовтня 2015 р. №878 затверджено «Положення про Міністерство внутрішніх справ України».

Відповідно до п.4 цього Положення МВС відповідно до покладених на нього завдань, зокрема:

32-2) вживає заходів щодо ведення обліку військовослужбовців Національної гвардії, Держприкордонслужби, осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту ДСНС, поліцейських, які загинули (померли), зникли безвісти, перебувають у полоні, звільнені з полону, отримали поранення внаслідок збройної агресії російської федерації проти України, та членів їх сімей з метою забезпечення правового і соціального захисту таких осіб та здійснення інформаційної взаємодії з органами державної влади із зазначеного питання.

Тобто, ведення обліку та інформаційна взаємодія щодо поліцейських, які перебувають у полоні, звільнені з полону, є завданням МВС.

Твердження позивача/апелянта про те, що спільний наказ Служби безпеки України, Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України від 08 квітня 2019 року №573/152/252 є обов'язковим для виконання всіма працівниками системи МВС України, є частково обґрунтованими, оскільки дійсно саме до повноважень МВС належить вжиття заходів щодо ведення вказаного вище обліку.

За загальним правилом повноваження (компетенція) трактується як сукупність прав і обов'язків державних органів, а також посадових та інших осіб, закріплених за ними у встановленому законодавством порядку для здійснення покладених на них функцій.

При цьому, суд враховує, що у межах своїх повноважень, визначених законом, відповідачем проведено службове розслідування, яким встановлено, що 19.03.2022 року при невідомих обставинах був захоплений заступник начальника сектору кримінальної поліції підполковник поліції ОСОБА_1

21 березня 2022 року за вказаними фактами СУ ГУНП до ЄРДР №12022230000000314 та №12022230000000315 внесені відомості за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.438 КК України.

Згідно витягу з ЄРДР від 09.09.2024 року, ГУНП розслідується виділене з ЄРДР №120223230000000312 кримінальне провадження №12023230000001363 за ч.1 ст.438 КК України, за фактом затримання 19.03.2022 заступника начальника сектору кримінальної поліції підполковника поліції Леони С.В.

Вказані обставини також відображені у постанові П'ятого апеляційного адміністративного суду від 02.04.2025 у справі №420/31305/24.

Враховуючи наведене, колегія суддів погоджується з висновком суду 1-ї інстанції, що на підставі закону у відповідача не існувало обов'язку щодо підготовки та надання у період з 19.03.2022 по 13.04.2022 року до Об'єднаного центру координації пошуку та звільнення військовополонених, незаконно позбавлених волі осіб, внаслідок агресії проти України при Службі безпеки України, офіційних відомостей про факт затримання позивача військовослужбовцями представниками держави-агресора рф та незаконного позбавлення особистої свободи, яке відбулося 19.03.2022 року в місті Нова Каховка Херсонської області, надання інформації щодо внесення до списків на обмін або звільнення.

Таким чином, на підставі встановлених в ході судового розгляду обставин, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку щодо спірних правовідносин.

Доводи апеляційної скарги, яким була дана оцінка в мотивувальній частині рішення, ґрунтуються на суб'єктивній оцінці фактичних обставин справи та доказів. Зазначені доводи не містять посилань на конкретні обставини чи факти або на нові докази, які б давали підстави для скасування рішення суду першої інстанції.

Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують. За таких обставин, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

З огляду на залишення рішення суду першої інстанції без змін, відповідно до приписів статті 139 КАС України підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 308, 309, 315, 321, 322, 325 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13 червня 2025 року без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню в касаційному порядку не підлягає, за винятком випадків, перелічених у пункті 2 частини 5 статті 328 КАС України.

Суддя-доповідач А.Г. Федусик

Судді О.І. Шляхтицький Г.В. Семенюк