03 грудня 2025 р.м. ОдесаСправа № 400/5502/25
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача Димерлія О.О.,
суддів Вербицької Н.В., Шляхтицького О.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 11.06.2025 року у справі №400/5502/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії
29 травня 2025 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Миколаївського окружного адміністративного суду з позовною заявою, у якій просив:
- визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови у перерахунку пенсії з 01.01.2018 року по 01.04.2019 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 02.11.2024 року № 9/1/14422;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 01.01.2018 року по 01.04.2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_1 від 02.11.2024 року № 9/1/14422 з урахуванням проведених виплат.
Вимоги адміністративного позову мотивовано тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 направлено на адресу пенсійного органу оновлену довідку від 02.11.2024 року № 9/1/14422 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням зазначених в ній основних та додаткових видів грошового забезпечення станом на 01.03.2018 року для здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2018 року.
Разом з тим, ГУ ПФУ протиправно відмовлено позивачу у перерахунку пенсії з посиланням на те, що після визнання протиправними та скасування пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України №103 інших рішень Уряду про умови і порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося.
Як стверджує позивач, відмова пенсійного органу у проведенні перерахунку пенсії на підставі вказаної вище довідки порушує його право на належний соціальний захист, справедливий і гарантований державою рівень пенсійного забезпечення.
За наслідками розгляду зазначеної справи Миколаївським окружним адміністративним судом 11 червня 2025 року прийнято судове рішення, яким позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено повністю.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного Фонду України в Миколаївській області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 02.11.2024 року № 9/1/14422 про розмір грошового забезпечення з 01.01.2018 року по 31.03.2019 року.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного Фонду України в Миколаївській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 02.11.2024 року №9/1/14422 про розмір грошового забезпечення з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення з 01.01.2018 року по 31.03.2019 року із врахуванням раніше виплачених сум.
Вирішуючи спір, суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, а тому ГУ ПФУ після одержання довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 02.11.2024 року № 9/1/14422 зобов'язане перерахувати пенсію позивачу, починаючи з 01.01.2018 року.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - скаржник, пенсійний орган) подано апеляційну скаргу, у якій посилаючись на неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, просить апеляційний суд скасувати оскаржуване рішення суду та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначено, що після скасування приписів пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року, інших рішень Уряду про умови і порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося, а тому відсутні підстави для проведення перерахунку. Окрім того, скаржник вказує, що позивачем пропущено строк звернення до адміністративного суду, передбаченого приписами статті 122 КАС України.
В силу приписів пункту 1 частини 1 статті 311 КАС України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Переглядаючи рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, перевіряючи дотримання судом норм процесуального права при установленні фактичних обставин у справі та правильність застосування норм матеріального права, апеляційний суд дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на таке.
Як з'ясовано апеляційним судом та установлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області та отримує пенсію згідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
На виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 23.08.2024 року по справі №400/7086/24, ІНФОРМАЦІЯ_2 складено та направлено на адресу ГУ ПФУ довідку від 02.11.2024 року № 9/1/14422 про грошове забезпечення позивача станом на 01.03.2018 року для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.01.2018 року.(а.с.10)
Окрім цього, 06.03.2025 року позивач звернувся до ГУ ПФУ із заявою, у якій просив пенсійний орган здійснити перерахунок пенсії позивача на підставі вказаної вище довідки.(а.с.8)
Листом від 24.03.2025 року ГУ ПФУ повідомило позивача про відсутність підстав для перерахунку його пенсії, з посиланням на те, що після визнання протиправними та скасування пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України №103 інших рішень Уряду про умови і порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося.(а.с.9)
Уважаючи протиправними дії пенсійного органу щодо не проведення перерахунку пенсії на підставі означеної довідки, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-ХІІ, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відтак, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов, та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Так, Кабінет Міністрів України постановою від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393» затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45).
Порядок №45 визначає алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема територіальний орган Пенсійного фонду України та державний орган, з якого осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» звільнено із служби, для реалізації перерахунку раніше призначених пенсій.
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Згідно із пунктом 2 Порядку №45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи звільнені із служби, якщо інше не передбачено Порядком № 45 (пункт 3 Порядку № 45).
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 3-1).
Відповідно до пункту 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, у порядку, встановленому статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно із пунктом 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5).
Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
З аналізу вище наведених приписів чинного законодавства України слідує, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, є збільшення рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яке у свою чергу може бути реалізовано двома шляхами:
(1) через централізований механізм повідомлень та інформувань територіального органу Пенсійного фонду України органами влади, у спосіб, визначений пунктами 1-3 Порядку № 45;
(2) за відповідною заявою пенсіонера та доданими до неї документами.
Колегія суддів апеляційного суду наголошує на тому, що заява пенсіонера та додані до неї документи, які дають право на подальше підвищення пенсії (довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій), є підставою для перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», за умови:
- якщо її видача державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено Порядком №45, обумовлена зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Разом із цим, до моменту отримання належної довідки від уповноваженого органу у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.
При цьому, згідно до положень пункту 9 Порядку № 45, Головне управління має право перевіряти правильність складання довідок, однак, права самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку не має.
Тобто, органи Пенсійного фонду здійснюють перерахунок пенсій на підставі довідок про складові оновленого грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, видані відповідними органами.
З огляду на матеріали справи судовою колегією установлено, що звернення позивача за виготовленням нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії зумовлено, зокрема, набранням законної сили 05.03.2019 року судовим рішенням по справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
У зв'язку зі змінами у грошовому забезпеченні військовослужбовців, у осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону №2262-ХІІ, виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2018 року.
У зв'язку з цим, позивач звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про зобов'язання видати оновлену довідку про розмір грошового забезпечення, і на виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 23.08.2024 року по справі №400/7086/24 позивачу видано довідку про розмір грошового забезпечення з урахуванням зазначених в ній основних та додаткових видів грошового забезпечення станом на 01.03.2018 року для здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2018 року.
Ураховуючи встановлені судом обставини у справі №400/7086/24 щодо наявності у позивача права на отримання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення і на перерахунок його пенсії з 01.01.2018 року, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для перерахунку пенсії за вказаною вище довідкою.
Суд апеляційної інстанції наголошує, що за обставинами цієї справи, право позивача на перерахунок пенсії і на отримання оновленої довідки з цією метою встановлено судовим рішенням від 23.08.2024 року по справі №400/7086/24, яке набрало законної сили.
Пари цьому, ІНФОРМАЦІЯ_2 складено та направлено на адресу ГУ ПФУ довідку від 02.11.2024 року №9/1/14422 про грошове забезпечення позивача станом на 01.03.2018 року для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.01.2018 року.(а.с.10)
За таких обставин, оскільки зазначена довідка від 02.11.2024 року №9/1/14422 отримана пенсійним органом, що не заперечується сторонами у справі, а тому у відповідача виник обов'язок здійснити перерахунок пенсії позивача на підставі указаної вище довідки.
Відтак, апеляційний суд дійшов висновку, що відмова ГУ ПФУ у проведенні перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.03.2018 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України № 2262-ХІІ, статті 9 Закону України № 2011-ХІІ, з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України №704, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для перерахунку основного розміру пенсії із 01.01.2018 року, є протиправною.
Означене, у повному обсязі спростовує доводи скаржника стосовно того, що у межах спірних правовідносин немає підстав для перерахунку пенсії позивача.
Що ж до посилань ГУ ПФУ на пропуск позивачем шестимісячного строку звернення до суду колегія суддів зазначає таке.
Відповідно до частини 3 статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Так, Верховний Суд у складі судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у постанові від 12 грудня 2023 року у справі № 380/1907/23 сформулював правовий висновок щодо застосування частини третьої статті 51 № 2262-ХІІ, у відповідності до якого проведення перерахунку пенсії з дати виникнення права на нього здійснюється без обмеження строком звернення до суду, передбаченим статтею 122 КАС України.
Отже, до даних правовідносин, не підлягає застосовуванню встановлений частиною другою статті 122 КАС України шестимісячний строк звернення до адміністративного суду.
За таких обставин, суд попередньої інстанції під час розгляду цієї справи об'єктивно, повно та всебічно дослідив обставини, які мають суттєве значення для вирішення справи, дав їм правильну юридичну оцінку і ухвалив законне, обґрунтоване рішення без порушень норм матеріального та процесуального права.
У відповідності до ст. 315, 316 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги, якщо суд першої інстанції правильно Установив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду без змін.
Керуючись ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, апеляційний суд
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області - залишити без задоволення, а рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 11.06.2025 року у справі №400/5502/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її підписання суддями та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня отримання сторонами копії судового рішення.
Суддя-доповідач О.О. Димерлій
Судді Н.В. Вербицька О.І. Шляхтицький