03 грудня 2025 року м. Дніпросправа № 280/3847/25
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Семененка Я.В. (доповідач),
суддів: Добродняк І.Ю., Суховарова А.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м.Дніпрі апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗАПОРІЖПРОМГРУП»
на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 31 липня 2025 року (суддя Максименко Л.Я.) у справі №280/3847/25 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗАПОРІЖПРОМГРУП» до Головного управління ДПС у Запорізькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати протиправним та скасувати повідомлення-рішення №0021010404 від 14.02.2025 року (форми “Н»), яким до підприємства застосовані штрафні санкції за порушення строків реєстрації податкових накладних в ЄРПН.
Підставами заявленого позову визначено те, що порушення строків реєстрації ПН в ЄРПН пов'язано не з винними діями позивача, а стало наслідком прийняття контролюючим органом неправомірного рішення про присвоєння статусу “ризикового підприємства» ТОВ “ЗАПОРІЖПРОМГРУП", внаслідок чого підприємство фактично було позбавлене можливості зареєструвати податкові накладні протягом тривалого періоду часу.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 31 липня 2025 року в задоволенні позову відмовлено.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що сам факт віднесення платника податку до ризикових платників не свідчить про заборону таким платникам направляти для реєстрації в ЄРПН податкові накладні і не звільняє останніх від обов'язку щодо своєчасної подачі на реєстрацію податкових накладних.
У спірному випадку, як зазначив суд першої інстанції, позивачем не було надано доказів того, що ним було вжитті залежні від нього заходи щодо своєчасної реєстрації податкових накладних.
З цих підстав, встановивши порушення позивачем строків подання для реєстрації ПН, суд першої інстанції дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Не погодившись з рішенням суду, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову про задоволення позову. Обгрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, позивач посилається на те, що у разі віднесення платника податку до «ризикових» програмне забезпечення ДПС автоматично блокує реєстрацію податкових накладних, що де-факто свідчить про заборону на реєстрацію податкових накладних, яка унеможливлює виконання платником свого податкового обов'язку. Також позивач наголошує на тому, що судом першої інстанції не було встановлено вини позивача та
наявність причинно-наслідкового зв'язку між його діями та порушеннями строків реєстрації ПН, як обов'язкової умови для застосування штрафних санкцій. Позивач звертає увагу на те, що фактично спірні відносини виникли в результаті дій самого контролюючого органу, яким ухвалено неправомірне рішення про віднесення позивача до «ризикових платників податку», що фактично унеможливило виконання позивачем свого обов'язку щодо своєчасної реєстрації податкових накладних.
У відзиві на апеляційну скаргу відповідач просить рішення суду першої інстанції залишити без змін як законне та обгрунтоване.
Справу розглянуто в письмовому провадженні з підстав, передбачених п.2 ч.1 ст.311 КАС України.
Перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції, в межах доводів апеляційної скарги та заявлених вимог, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Встановлені обставини справи свідчать про те, що фахівцями Головного управління ДПС у Запорізькій області, на підставі пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п. 75.1 ст. 75 та в порядку ст. 76 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI, 09 січня 2025 року було проведено камеральну перевірку ТОВ “ЗАПОРІЖПРОМГРУП» з питань дотримання порядку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до ПН в Єдиному реєстрі податкових накладних з датою виписки ПН/РК до ПН листопад, грудень 2023 року, за результатами якої складено акт від 09.01.2025 № 241/08-01-04-04/39244943.
Згідно висновків акту, за результатами перевірки встановлено порушення ТОВ “ЗАПОРІЖПРОМГРУП» вимог п. 201.10 ст. 201 ПК України, з урахуванням вимог п. 89 підрозділу 2 розділу XX “Перехідні положення» ПК України, а саме, перевищення термінів реєстрації ПН/РК до ПН в ЄРПН.
В порядку п. 86.7 ст. 86 ПК України до Головного управління ДПС у Запорізькій області 30.01.2025 надійшло заперечення керівника ТОВ “ЗАПОРІЖПРОМГРУП» від 27.01.2025 № 01/25 (вх. податкового органу № 6036/6 від 30.01.2025) до акту камеральної перевірки.
За результатами розгляду заперечень та доданих до них документів, відповідно до вимог пп. 86.7.4 п. 86.7 ст. 86 ПК України, комісією податкового органу з питань розгляду заперечень встановлено правомірність висновків, викладених в акті камеральної перевірки від 09.01.2025 № 241/08-01-04-04/39244943.
На підставі висновків акту перевірки, ГУ ДПС у Запорізькій області винесено податкове повідомлення-рішення від 14.02.2025 № 0021010404 (за формою “Н») на суму штрафних санкцій в розмірі 537 381,79 грн.
На податкове повідомлення-рішення від 14.02.2025 № 0021010404, ТОВ “ЗАПОРІЖПРОМГРУП» подано скаргу до ДПС України від 03.03.2025 № 03-25.
За результатами розгляду вказаної скарги ДПС України прийнято рішення від 07.05.2025 № 12940/6/99-00-06-03-01-06, яким податкове повідомлення-рішення, винесене Головним управлінням ДПС у Запорізькій області, від 14.02.2025 № 0021010404 залишено без змін, а скаргу - без задоволення.
Не погодившись із вказаним податковим повідомленням-рішенням, позивач звернувся до суду з позовом.
За наслідками перегляду справи суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити таке.
За приписами п.201.1 ст.201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до абз.1 п.201.10 ст.201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Згідно абз.14 п.201.10 ст.201 ПК України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
- для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;
- для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Згідно з п.120-1.1 ст.120 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами «а» - «г» цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
- 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
- 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
- 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
- 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
- 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Таким чином, на платника податків покладено обов'язок щодо реєстрації податкової накладної в ЄРПН у строк, встановлений податковим законодавством. Не дотримання вказаних строків реєстрації податкових накладних свідчить про наявність порушення, за яке передбачена відповідальність у вигляді штрафу в залежності від терміну такого порушення.
З 08 лютого 2023 року набрав чинності Закон України від 12.01.2023 № 2876-ІХ “Про внесення змін до розділу XX “Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» (далі - Закон № 2876-ІХ).
Законом № 2876-ІХ підрозділ 2 розділу XX “Перехідні положення» ПК України доповнено пунктами 89 та 90, якими на період дії воєнного стану та протягом шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, збільшено граничні строки реєстрації ПН/РК до ПН у ЄРПН, встановлені п. 201.10 ст. 201 ПК України, та зменшено розміри штрафів за їх порушення, які встановлено п. 1201.1 ст. 1201 ПК України.
Визначені п. 89 підрозділу 2 розділу XX “Перехідні положення» ПК України строки реєстрації в ЄРПН застосовуються до ПН/РК, граничний термін реєстрації в ЄРПН яких припадає на період з дати набрання чинності Законом № 2876-ІХ (тобто з датою складання, починаючи з 16 січня 2023 року), та діють тимчасово протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, та становлять:
- для ПН/РК, складених з 01 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 05 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
- для ПН/РК, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
- для РК, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 18 календарних днів з дня отримання такого РК до ПН отримувачем (покупцем).
Відповідно до п. 90 підрозділу 2 розділу XX “Перехідні положення» ПК Україн, штраф за порушення платником податку граничних строків реєстрації ПН/РК у ЄРПН, передбачених п. 89 підрозділу 2 розділу XX “Перехідні положення» ПК України, встановлюється у таких розмірах:
- до 15 календарних днів - 2% суми ПДВ, зазначеної в таких ПН/РК;
- від 16 до 30 календарних днів - 5% такої суми ПДВ;
- від 31 до 60 календарних днів - 10% такої суми ПДВ;
- від 61 до 365 календарних днів - 15% такої суми ПДВ;
- на 366 і більше календарних днів - 25% такої суми ПДВ.
Отже, штрафи у розмірах, встановлених п. 90 підрозділу 2 розділу XX “Перехідні положення» ПК України, застосовуються у разі порушення платником податку передбачених п. 89 підрозділу 2 розділу XX “Перехідні положення» ПК України граничних строків реєстрації ПН/РК у ЄРПН із датою складання, починаючи з 16 січня 2023 року.
У спірному випадку встановлено та підтверджено матеріалами справи порушення ТОВ “ЗАПОРІЖПРОМГРУП» термінів реєстрації в ЄРПН податкових накладних, а саме:
№ 692 від 30.11.2023 отримана ДПС України 27.11.2024, зареєстрована в ЄРПН 27.11.2024;
№ 695 від 30.11.2023 отримана ДПС України 26.11.2024, зареєстрована в ЄРПН 26.11.2024;
№ 693 від 30.11.2023 отримана ДПС України 27.11.2024, зареєстрована в ЄРПН 27.11.2024;
№ 696 від 26.12.2023 отримана ДПС України 24.12.2024, зареєстрована в ЄРПН 24.12.2024;
№ 698 від 26.12.2023 отримана ДПС України 25.12.2024, зареєстрована в ЄРПН 25.12.2024;
№ 697 від 26.12.2023 отримана ДПС України 24.12.2024, зареєстрована в ЄРПН 24.12.2024;
№ 699 від 27.12.2023 отримана ДПС України 25.12.2024, зареєстрована в ЄРПН 25.12.2024;
№ 700 від 27.12.2023 отримана ДПС України 26.12.202, зареєстрована в ЄРПН 26.12.2024;
№ 701 від 29.12.2023 отримана ДПС України 27.12.2024, зареєстрована в ЄРПН 27.12.2024.
Встановлені перевіркою обставини, які свідчать про порушення строків реєстрації ПН в ЄРПН позивачем не спростовується.
Натомість, позивач вважає неправомірним застосування до нього штрафних санкцій через відсутність в його діях вини щодо порушення строків реєстрації податкових накладних, а сам факт порушення таких строків є наслідком прийняття контролюючим органом неправомірного рішення, яке було скасовано в судовому порядку, про віднесення позивача до ризикових платників податку.
Надаючи оцінку таким аргументам позивача, суд апеляційної інстанції враховує те, що у разі застосування контролюючим органом до платника податку штрафу за порушення строків реєстрації ПН/РК на підставі п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України встановлення контролюючим органом вини такого платника у вчиненні ним умисного діяння доведенню не потребує, а достатнім є виявлення лише факту допущення платником податків порушення строку реєстрації ПН/РК в ЄРПН.
Такий висновок узгоджується з положеннями п.109.3 ст.19 ПК України, яким передбачено те, що у випадках, визначених пунктами 123.2-123.5 статті 123, пунктами 124.2, 124.3 статті 124, пунктами 125-1.2-125-1.4 статті 125-1 цього Кодексу, необхідною умовою притягнення особи до фінансової відповідальності за вчинення податкового правопорушення є встановлення контролюючими органами вини особи.
Отже, відповідальність, передбачена пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України, до якої у спірному випадку притягнуто позивача, не пов'язана із встановленням/доведенням вини платника податків у формі умислу у вчиненому діянні (дії або бездіяльності).
При цьому, суд апеляційної інстанції враховує, що позивачем не було надано доказів виконання чи намагання виконати свій податковий обов'язок щодо реєстрації ПН/РК в ЄРПН, а саме не було надано доказів того, що ПН/РК були направлені позивачем, у встановлені законом строки, для реєстрації в ЄРПН.
Суд апеляційної інстанції враховує, що за усталеною практикою Верховного Суду (постанови від 14 серпня 2018 року у справі № 803/1583/17, від 30 січня 2018 року у справі № 815/2745/17, від 02 липня 2019 року у справі № 2340/3802/18, від 20 серпня 2019 року у справі №1640/3125/18) вчинення платником всіх залежних від нього дій для своєчасної реєстрації податкової накладної, яка не відбулася внаслідок протиправної поведінки суб'єкта владних повноважень, від якого залежало забезпечення можливості належним чином виконати цей обов'язок, унеможливлює притягнення такого платника податків до відповідальності.
Суд першої інстанції обгрунтовано виходив з того, що процедура реєстрації податкових накладних, враховуючи положення Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246, передбачає вчинення активних дій як платником податку так і контролюючим органом. У вказаній процедурі платник податку зобов'язаний у встановлені законом строки направити для реєстрації складену податкову накладну. У свою чергу, контролюючий орган, вже за наслідками отриманої податкової накладної від платника податку, приймає рішення про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкової накладної.
У спірному випадку встановлено та з огляду на доводи апеляційної скарги не заперечується позивачем те, що ним не було вчинено дій щодо направлення вищенаведених податкових накладних для реєстрації в ЄРПН у визначені законом строки.
Посилання позивача на прийняте рішення щодо віднесення його до «ризикових платників податку», суд першої інстанції обгрунтовано визнав безпідставними, оскільки сам факт віднесення платника податку до ризикових платників не свідчить про заборону таким платникам направляти для реєстрації в ЄРПН податкові накладні і не звільняє останніх від обов'язку щодо своєчасної подачі на реєстрацію податкових накладних.
Таким чином, оскільки розглядом цієї справи не було встановлено вжиття позивачем залежних від нього заходів задля своєчасного виконання позивачем свого податкового обов'язку щодо складання на дату виникнення податкових зобов'язань податкових накладних за період листопад-грудень 2023 року, їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, то суд першої інстанції дійшов обгрунтованого висновку про правомірність застосованих до позивача штрафних санкцій.
Підсумовуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та ухвалено рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим підстав для його скасування не існує.
На підставі викладеного. керуючись п.1 ч.1 ст.315, ст.ст.316, 321, 325 КАС України, суд
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗАПОРІЖПРОМГРУП» залишити без задоволення, а рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 31 липня 2025 року у справі №280/3847/25 - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати ухвалення, може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки, передбачені ст.ст.328, 329 КАС України.
Повний текст постанови складено 03.12.2025
Головуючий - суддя Я.В. Семененко
суддя І.Ю. Добродняк
суддя А.В. Суховаров