Справа № 344/20128/25
Провадження № 3/344/6122/25
04 грудня 2025 року м.Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Болюк І.І., розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , за ч.1 ст.130, ч.5 ст.126, ст.173 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_1 05.11.2025 року, о 03 год. 24 хв., в м.Івано-Франківську по вул.Вовчинецька, 202, керував транспортним засобом марки “ВАЗ 2104», д.н.з. НОМЕР_1 , з ознаками алкогольного сп'яніння. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння, у встановленому законом порядку водій відмовився. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху, та вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.130 КУпАП.
Крім цього, ОСОБА_1 05.11.2025 року, о 03 год. 24 хв., в м.Івано-Франківську по вул.Вовчинецька, 202, керував транспортним засобом марки “ВАЗ 2104», д.н.з. НОМЕР_1 , будучи позбавленим права керування транспортними засобами рішенням Богородчанського районного суду Івано-Франківської області від 23.08.2023 року №338/1119/23 строком на 3 роки, повторно протягом року, чим порушив п. 2.1 “а» ПДР України та вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.5 ст.126 КУпАП.
Також, ОСОБА_1 05.11.2025 року, о 03 год. 50 хв., в м.Івано-Франківську по вул.Вовчинецька, 202, погрожував фізичною розправою та висловлювався нецензурною лайкою в сторону працівників поліції, чим порушував громадський порядок і спокій громадян, тим самим вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст.173 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчинених правопорушеннях визнав повністю, ствердив все вищенаведене.
Суд, роз'яснивши ОСОБА_1 вимоги ст.268 КУпАП, заслухавши його пояснення, дослідивши матеріали справи, оцінивши всі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, дійшов наступного висновку.
В провадженні суду перебувають три справи щодо ОСОБА_1 , а саме про вчинення ним адміністративних правопорушень, відповідальність за які передбачена ч.1 ст.130, ч.5 ст.126, ст.173 КУпАП.
Судом ухвалено об'єднати вищевказані справи в одне провадження, так як відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень. Вказані матеріали складені у відношенні однієї особи та знаходяться у провадженні одного органу, уповноваженого на їх розгляд. У зв'язку з чим, на підставі ст. 36 КУпАП дані матеріали підлягають об'єднанню в одне провадження.
Так, згідно ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст.23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Так, відповідно до вимог п.2.5 Правил дорожнього руху України водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Частиною 1 ст.130 КУпАП передбачено відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно п. 2.1 “а» ПДР України водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
Частиною 5 ст.126 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті.
Положеннями ст.173 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за дрібне хуліганство, тобто нецензурну лайку в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.130, ч.5 ст.126, ст.173 КУпАП, окрім визнання ним своєї провини, повністю підтверджується зібраними та дослідженими судом доказами, зокрема:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №503736 від 05.11.2025 року, в якому зафіксовано відмову ОСОБА_1 від проходження огляду на стан сп'яніння, за наявності в нього ознак алкогольного сп'яніння;
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №503739 від 05.11.2025 року, який підтверджує факт керування ним транспортним засобом будучи позбавленим права керування транспортними засобами рішенням суду, повторно протягом року;
- протоколом про адміністративне правопорушення серія ВАД №577828 від 05.11.2025 року, який підтверджує порушення ним громадського порядку.
Вищевказані протоколи складені уповноваженими особами, які ними підписані. ОСОБА_1 були роз'яснені його права та обов'язки, передбачені ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП, а також повідомлено про розгляд справи в Івано-Франківському міському суді. Зазначено, що до протоколів додаються: акт огляду, направлення, зобов'язання, відео з нагрудних камер 471276, 471273, відео з відеореєстратора службового т/з, рапорт. Із вказаними протоколами про адміністративні правопорушення ОСОБА_1 був ознайомлений, отримав їх копії, про що свідать його особисті підписи. Від надання пояснень відмовився згідно ст.63 Конституції України. Отже, протоколи про адміністративні правопорушення є належними та допустимими доказами.
- актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, відповідно до якого ОСОБА_1 від проходження огляду відмовився;
- направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння до закладу охорони здоров'я, оскільки у результаті огляду, проведеного поліцейським, у ОСОБА_1 виявлені ознаки сп'яніння: запах алкоголю з порожнини рота; порушення мови; поведінка, що не відповідає обстановці;
- довідкою старшого інспектора з ОД ВАП капітана поліції Ольги ЛІПСЬКОЇ, згідно якої ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 31.05.2025 року, повторно протягом року, керував транспортним засобом будучи позбавленим права керування. Відносно останнього складено протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №347551 за ч.5 ст.126 КУпАП та рішенням Івано-Франківського міського суду №344/10179/25 від 31.07.2025 року накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу та позбавлено права керування на 5 років;
- протоколом АЗ №074433 про адміністративне затримання від 05.11.2025 року, відповідно до якого ОСОБА_1 затриманий о 03 год. 46 хв. у зв'язку із вчиненням правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, для припинення правопорушення, складання протоколу;
- рапортом інспектора взводу 2 роти 2 БУПП в Івано-Франківській області ДПП старшого лейтенанта поліції Богдани ГУМЕНЮК, з якого вбачається, що 05.11.2025 року під час несення служби в складі наряду: “Ясень 151» спільно з лейтенантом поліції ОСОБА_2 , прибувши на допомогу наряду “Ясень-101» по завданню “Адмін. правопорушення» по вул.Вовчинецька, 202, на місці події ОСОБА_1 , перебуваючи з ознаками алкогольного сп'яніння, поводився агресивно, погрожував фізичною розправою та висловлювався нецензурною лайкою в сторону працівників поліції. Також згідно ст.45 ЗУ “Про національну поліцію» застосовано спец. засіб кайданки, оскільки вищевказана особа могла завдати шкоди оточуючим. Суд бере до уваги, що рапорт за своїм правовим змістом є документом, яким інформують про законність та обгрунтованість дій під час встановлення обставин вчинення особою адміністративного правопорушення. Разом з тим, вказаний документ містить дані про обставини, що підлягають доказуванню по справі про адміністративне правопорушення, а тому він підлягає аналізу та оцінці у сукупності з всіма наявними доказами.
Таким чином, оцінивши всі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.130, ч.5 ст.126, ст.173 КУпАП повністю доведена дослідженими судом доказами.
За таких обставин, суд приходить до переконання, що дії ОСОБА_1 слід кваліфікувати за ч.1 ст.130 КУпАП, оскільки він керував транспортним засобом з ознаками алкогольного сп'яніння, за ч.5 ст. 126 КУпАП, так як він керував транспортним засобом, будучи позбавленим права керування транспортними засобами рішенням суду, повторно протягом року, чим порушив п. 1.2 “а» ПДР України, за ст. 173 КУпАП, оскільки він порушував громадський порядок і спокій громадян, що повністю доведено в ході судового розгляду.
При накладені адміністративного стягнення суд враховує характер вчинених правопорушень, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Враховуючи наведене, суд вважає за необхідне притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушень, передбачених ч.1 ст.130, ч.5 ст.126, ст.173 КУпАП та із врахуванням характеру вчинених правопорушень, особи правопорушника, ступеню його вини, обставин, що обтяжують та пом'якшують відповідальність, накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами без оплатного вилучення транспортного засобу, у відповідності з вимогами ст.36 КУпАП.
Окрім того, у відповідності до ст.40-1 КУпАП із ОСОБА_1 слід стягнути в дохід держави судовий збір.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.7, 33, 40-1, 221, 268, 283-287, 294 КУпАП, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушень, передбачених ч.1 ст.130, ч.5 ст.126, ст.173 КУпАП та накласти на нього адміністративні стягнення:
- за ч.1 ст. 130 КУпАП у виді штрафу в розмірі 1 000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 (один) рік;
- за ч.5 ст. 126 КУпАП у виді штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40 800 (сорок тисяч вісімсот) гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 5 (п'ять) років без оплатного вилучення транспортного засобу;
- за ст.173 КУпАП у виді штрафу в розмірі 7 (семи) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 119 (сто дев'ятнадцять) гривень.
На підставі ст.36 КУпАП визначити ОСОБА_1 остаточне адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40 800 (сорок тисяч вісімсот) гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 5 (п'ять) років без оплатного вилучення транспортного засобу.
Стягнути із ОСОБА_1 в дохід держави 605 гривень 60 копійок судового збору.
На підставі ст. 307, ч.2 ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч.1 ст. 307 цього Кодексу, з метою примусового виконання цієї постанови органами державної виконавчої служби стягнути з правопорушника подвійний розмір штрафу зазначеного у постанові.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Івано-Франківського апеляційного суду через Івано-Франківський міський суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Іннеса БОЛЮК