Постанова від 04.12.2025 по справі 360/1216/25

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 грудня 2025 року справа №360/1216/25

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Гаврищук Т.Г., суддів Блохіна А.А., Сіваченка І.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційні скарги ОСОБА_1 та Новоайдарської селищної військової адміністрації Щастинського району Луганської області на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 28 серпня 2025 року по справі №360/1216/25 (суддя І інстанції Смішлива Т.В.) за позовом ОСОБА_1 до Новоайдарської селищної військової адміністрації Щастинського району Луганської області про визнання протиправним та скасування розпорядження, стягнення моральної шкоди,-

УСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Новоайдарської селищної військової адміністрації Щастинського району Луганської області, у якому просив:

- визнати протиправним розпорядження № 121 від 12.12.2024, видане начальником Новоайдарської селищної військової адміністрації Щастинського району Луганської області, про передачу ОСОБА_1 відповідно до вимог Земельного кодексу України та затвердженого проекту землеустрою в користування земельної ділянки загальною площею 16,9583 га, в тому числі: ділянка № НОМЕР_1 площею 6,9816 га кадастровий номер 4423155100:42:012:0132, ділянка № НОМЕР_2 площею 6,2122 га кадастровий номер 423155100:42:012:0134, ділянка № 3 площею 3,7645 га кадастровий номер 4423155100:42:012:0133, розташованої в межах населеного пункту Новоайдар, на території, яка за даними Державного земельного кадастру враховується в Новоайдарській селищній раді, для ведення фермерського господарства;

- скасувати розпорядження № 121 від 12.12.2024 видане начальником Новоайдарської селищної військової адміністрації Щастинського району Луганської області, про передачу ОСОБА_1 відповідно до вимог Земельного кодексу України та затвердженого проекту землеустрою в користування земельної ділянки загальною площею 16,9583 га, в тому числі: ділянка № НОМЕР_1 площею 6,9816 га кадастровий номер 4423155100:42:012:0132, ділянка № 2 площею 6,2122 га кадастровий номер 423155100:42:012:0134, ділянка № 3 площею 3,7645 га кадастровий номер 4423155100:42:012:0133, розташованої в межах населеного пункту Новоайдар, на території, яка за даними Державного земельного кадастру враховується в Новоайдарській селищній раді, для ведення фермерського господарств;

- стягнути з Новоайдарської селищної військової адміністрації Щастинського району Луганської області на мою користь моральну шкоду у розмірі 100000 гривень за тривале невиконання судового рішення та протиправні дії, що спричинили мені душевні страждання, погіршення здоров'я та неможливість створення фермерського господарства.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 28 серпня 2025 року позов задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано розпорядження начальника Новоайдарської селищної військової адміністрації Щастинського району Луганської області № 121 від 12.12.2024 про передачу ОСОБА_1 відповідно до вимог Земельного кодексу України та затвердженого проекту землеустрою в користування земельної ділянки загальною площею 16,9583 га, в тому числі: ділянка № НОМЕР_1 площею 6,9816 га кадастровий номер 4423155100:42:012:0132, ділянка № 2 площею 6,2122 га кадастровий номер 423155100:42:012:0134, ділянка № 3 площею 3,7645 га кадастровий номер 4423155100:42:012:0133, розташованої в межах населеного пункту Новоайдар, на території, яка за даними Державного земельного кадастру враховується в Новоайдарській селищній раді, для ведення фермерського господарства.

В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Новоайдарської селищної військової адміністрації Щастинського району Луганської області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 968,96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім гривень 96 коп.).

В апеляційній скарзі позивач просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення про задоволення позову в повному обсязі.

Позивач вважає, що рішення суду в частині відмови у відшкодуванні моральної шкоди та в мотивувальній частині щодо обґрунтування незаконності розпорядження № 121 є незаконним, необґрунтованим та підлягає скасуванню/зміні з огляду на порушення норм матеріального права, а також неповне з'ясування обставин справи.

Позивач зазначає, що рішення суду першої інстанції в резолютивній частині щодо скасування розпорядження №121 є законним і обґрунтованим, але мотивувальна частина потребує зміни, оскільки суд помилково послався на заборону безоплатної передачі земель під час воєнного стану, ігноруючи справжні порушення норм ЗКУ.

Позивач наголошує на тому, що виконання судового рішення не звільняє орган від обов'язку діяти в межах повноважень. Рішення у справі № 360/3860/20 не вказувало на спосіб зміни цільового призначення земельної ділянки (з "сінокосіння та випасання худоби" на "для ведення фермерського господарства"). Відповідач, видавши розпорядження без проекту землеустрою, ухвалила новий розпорядчий акт, який породжує самостійні правові наслідки. Відповідач ігнорує порушення ЗКУ, стверджуючи, що розпорядження є "механічним виконанням". Навпаки, розпорядження № 121 є самостійним актом, який суперечить нормам ЗКУ, зокрема, статтям 20, 31, 122 ЗКУ.

Позивач також вважає, що суд першої інстанції безпідставно відмовив в стягненні моральної шкоди. Судом не враховано, що позивач зазнав стресу, емоційного виснаження через невиконання рішення суду з 24.06.2021, посиленого незаконним розпорядженням №121. Відповідач мав виконати рішення з дня створення (23.09.2022), оскільки є правонаступником.

Видача розпорядження № 121 була в межах повноважень, але з порушенням ЗКУ, що робить її протиправною. Відсутність прямої вказівки в рішенні суду у справі № 360/3860/20 на зміну цільового призначення земельної ділянки не звільняє відповідача від обов'язку діяти в межах повноважень та у спосіб, передбачений законом. Рішення суду зобов'язувало надати земельну ділянку саме для ведення фермерського господарства (вид цільового призначення за кодом 01.02 Класифікації видів цільового призначення земель), тоді як ділянка мала початкове призначення "для сінокосіння та випасання худоби" (коди 01.05/01.06). Виконання судового рішення вимагає від відповідача самостійної перевірки відповідності цільового призначення та, за необхідності, ініціювання його зміни відповідно до ст. 20 Земельного кодексу України (ЗКУ), яка передбачає, що зміна виду цільового призначення в межах категорії земель сільськогосподарського призначення здійснюється за проектом землеустрою (ч. 3 ст. 20 ЗКУ).

Позивач також наголошує на тому, що заборона з Закону № 2145-IX не застосовується до виконання судових рішень.

Відповідач надав відзив на апеляційну скаргу, в якому проти доводів апеляційної скарги заперечував, вважає, що рішення суду є законним та обґрунтованим, ухвалено судом відповідно до норм матеріального та процесуального права на підставі повного і всебічного з'ясування обставин в адміністративній справі.

В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову в повному обсязі.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права. Відповідач вважає, що судом першої інстанції не прийнято до уваги, що спірне Розпорядження не є актом дискреційного характеру, а виключно реалізацією судового рішення в порядку, визначеному законодавством. Відповідач не мав можливості змінити його зміст або відмовитись від виконання. У межах виконавчого провадження № ВП 75226655 від 06.06.2024 року відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, спырне розпорядження стало підставою для винесення постанови про закінчення виконавчого провадження від 06.03.2025 року.

Також судом не враховано, що рішення Новоайдарської селищної ради про зміну цільового призначення земель ухвалювалось до набрання законної сили рішенням суду у справі № 360/3860/20 (24.06.2021). В разі невідповідності цільового призначення у позивача була можливість змінити позовні вимоги ще у справі № 360/3860/20, або оскаржувати рішення про зміну цільового призначення, яке є першопричиною, а не розпорядження № 121 від 12.12.2024 року, що є лише наслідком і актом виконання судового рішення.

Окрім того, рішення у справі № 360/3860/20 ухвалене до набрання чинності Законом № 2145-IX.

Згідно зі ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність. Відповідач вважає, заборона безоплатної передачі землі у воєнний час не може поширюватися на вже існуюче право позивача, підтверджене судом.

Відповідно до статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) апеляційний розгляд здійснено в порядку письмового провадження.

Суд, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційних скарг, розглядаючи апеляційні скарги в межах викладених доводів, встановив наступне.

Судом першої інстанції та під час апеляційного провадження встановлено, що рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 23 лютого 2021 року у справі № 360/3860/20, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 24 червня 2021 року, позовні вимоги ОСОБА_1 до Новоайдарської селищної ради про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії задоволено, визнано протиправним та скасовано рішення шістдесят дев'ятої сесії сьомого скликання № 69/2 від 10.09.2020 Новоайдарської селищної ради про відмову ОСОБА_1 в наданні у користування земельної ділянки. Зобов'язано Новоайдарську селищну раду надати ОСОБА_1 відповідно до вимог Земельного кодексу України та затвердженого проекту землеустрою в користування земельної ділянки загальною площею 16,9583 га, в тому числі: ділянка № НОМЕР_1 площею 6,9816 га кадастровий номер 4423155100:42:012:0132, ділянка № 2 площею 6,2122 га кадастровий номер 423155100:42:012:0134, ділянка № 3 площею 3,7645 га кадастровий номер 4423155100:42:012:0133, розташованої в межах населеного пункту Новоайдар, на території, яка за даними Державного земельного кадастру враховується в Новоайдарській селищній раді Новоайдарського району, для ведення фермерського господарства.

Начальником відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Луганській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Пихоніною М.В. 06.06.2024 винесено постанову про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа № 360/3860/20, виданого 27.08.2021 Луганським окружним адміністративним судом про зобов'язання Новоайдарську селищну раду надати ОСОБА_1 відповідно до вимог Земельного кодексу України та затвердженого проекту землеустрою в користування земельної ділянки загальною площею 16,9583 га, в тому числі: ділянка № НОМЕР_1 площею 6,9816 га кадастровий номер 4423155100:42:012:0132, ділянка № 2 площею 6,2122 га кадастровий номер 423155100:42:012:0134, ділянка № 3 площею 3,7645 га кадастровий номер 4423155100:42:012:0133, розташованої в межах населеного пункту Новоайдар, на території, яка за даними Державного земельного кадастру враховується в Новоайдарській селищній раді Новоайдарського району, для ведення фермерського господарства.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 05 грудня 2024 року у справі № 360/3860/20 здійснено заміну боржника у виконавчому провадженні ВП №75226655 з примусового виконання виконавчого листа №360/3860/20, виданого 27.08.2021 Луганським окружним адміністративним судом, про зобов'язання Новоайдарської селищної ради надати ОСОБА_1 відповідно до вимог Земельного кодексу України та затвердженого проекту землеустрою в користування земельну ділянку загальною площею 16,9583 га, в тому числі: ділянка № НОМЕР_1 площею 6,9816 га кадастровий номер 4423155100:42:012:0132, ділянка № 2 площею 6,2122 га кадастровий номер 4423155100:42:012:0134, ділянка № 3 площею 3,7645 га кадастровий номер 4423155100:42:012:0133, розташованої в межах населеного пункту Новоайдар, на території, яка за даними Державного земельного кадастру враховується в Новоайдарській селищній раді Новоайдарського району, для ведення фермерського господарства, з Новоайдарської селищної ради (ідентифікаційний код 04335571) на правонаступника - Новоайдарську селищну військову адміністрацію Щастинського району Луганської області (ідентифікаційний код 44840780, місцезнаходження: Луганська область, Щастинський район, смт. Новоайдар(з), вул. Дружби, буд. 1).

Начальником Новоайдарської селищної військової адміністрації Щастинського району Луганської області 12 грудня 2024 року видано розпорядження № 121, яким на виконання рішення суду у справі № 360/3860/20 надано ОСОБА_1 відповідно до вимог Земельного Кодексу України та затвердженого проекту землеустрою в користування земельної ділянки загальною площею 16,9583 га, в тому числі: ділянка № 1 площею 6,9816 га кадастровий номер 4423155100:42:012:0132, ділянка № 2 площею 6,2122 га кадастровий номер 423155100:42:012:0134, ділянка № 3 площею 3,7645 га кадастровий номер 4423155100:42:012:0133, розташованої в межах населеного пункту Новоайдар, на території, яка за даними Державного земельного кадастру враховується в Новоайдарській селищній раді, для ведення фермерського господарства.

Судом також встановлено, що рішенням Новоайдарської селищної ради сьомого скликання сімдесят другої сесії від 20.11.2020 № 72/14-8 «Про надання дозволу Новоайдарській селищній раді на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельних ділянок комунальної власності, цільове призначення яких змінюється» надано дозвіл Новоайдарській селищній раді на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельних ділянок комунальної власності загальною площею 42.2236 га, в тому числі: кадастровий номер 4423155100:42:001:0126 площею 1.8406 га, кадастровий номер 4423155100:42:001:0149 площею 5.7164 га, кадастровий номер 4423155100:42:001:0150 площею 6.2309 га, кадастровий номер 4423155100:42:012:0131 площею 11.4774 га, кадастровий номер 4423155100:42:012:0132 площею 6.9816 га, кадастровий номер 4423155100:42:012:0134 площею 6.2122 га, кадастровий номер 4423155100:42:012:0133 площею 3.7645 га, цільове призначення яких змінюється з земель «для ведення фермерського господарства» на землі «для сінокосіння і випасання худоби», з метою створення громадських сіножатей та пасовищ, розташованих в межах населеного пункту смт Новоайдар.

Рішенням Новоайдарської селищної ради восьмого скликання дев'ятої сесії № 9/1-26 від 24.02.2021 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок (зі зміною цільового призначення)» затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок комунальної власності, цільове призначення яких змінюється з земель «для ведення фермерського господарства» на землі «для сінокосіння і випасання худоби» кадастрові номери: 4423155100:42:001:0126, 4423155100:42:001:0149, 4423155100:42:001:0150, 4423155100:42:012:0131, 4423155100:42:012:0132, 4423155100:42:012:0133, 4423155100:42:012:0134, загальною площею 42,2236 га, розташовані в межах населеного пункту смт Новоайдар Щастинського району Луганської області.

Змінено цільове призначення земельних ділянок комунальної власності загальною площею 42,2236 га з земель «для ведення фермерського господарства» на землі «для сінокосіння і випасання худоби», а саме:

- земельної ділянки площею 1,8406 га кадастровий номер 4423155100:42:001:0126 (код угіддя - 002.01 сіножаті);

- земельної ділянки площею 5,7164 га кадастровий номер 4423155100:42:001:0149 (код угіддя - 002.01 сіножаті);

- земельної ділянки площею 6,2309 га кадастровий номер 4423155100:42:001:0150 (код угіддя - 002.01 сіножаті);

- земельної ділянки площею 11,4774 га кадастровий номер 4423155100:42:012:0131 (код угіддя - 002.02 пасовища);

- земельної ділянки площею 6,9816 га кадастровий номер 4423155100:42:012:0132 (код угіддя - 002.02 пасовища);

- земельної ділянки площею 3,7645 га кадастровий номер 4423155100:42:012:0133 (код угіддя - 002.02 пасовища);

- земельної ділянки площею 6,2122 га кадастровий номер 4423155100:42:012:0134 (код угіддя - 002.02 пасовища).

Наведені обставини сторонами не оспорюються. Спірним у цій справі є розпорядження начальника Новоайдарської селищної військової адміністрації Щастинського району Луганської області № 121 від 12.12.2024 про передачу ОСОБА_1 відповідно до вимог Земельного кодексу України та затвердженого проекту землеустрою в користування земельної ділянки загальною площею 16,9583 га, в тому числі: ділянка № 1 площею 6,9816 га кадастровий номер 4423155100:42:012:0132, ділянка № 2 площею 6,2122 га кадастровий номер 423155100:42:012:0134, ділянка № 3 площею 3,7645 га кадастровий номер 4423155100:42:012:0133, розташованої в межах населеного пункту Новоайдар, на території, яка за даними Державного земельного кадастру враховується в Новоайдарській селищній раді, для ведення фермерського господарств.

Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пунктів «а» та «б» частини 1 статті 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.

За приписами частини третьої статті 22 Земельного кодексу України землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування, зокрема, громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.

Статтею 116 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Згідно з пунктом «б» частини першої статті 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.

За приписами частини 1 статті 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування визначений статтею 123 Земельного кодексу України, зокрема: надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання) (частина перша);

відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування (частина шоста);

рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються: затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; вилучення земельних ділянок у землекористувачів із затвердженням умов вилучення земельних ділянок (у разі необхідності); надання земельної ділянки особі у користування з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва. (частина одинадцята);

підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів (частина чотирнадцята);

відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у наданні земельної ділянки у користування або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду (частина п'ятнадцята).

Отже, затвердження проекту землеустрою та надання земельної ділянки особі у користування з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання є обов'язковими складовими одного й того самого рішення про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення.

Як встановлено судом, рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 23 лютого 2021 року у справі № 360/3860/20 ( набрало чинності 24 червня 2021 року ) визнано протиправним та скасовано рішення шістдесят дев'ятої сесії сьомого скликання №69/2 від 10.09.2020 Новоайдарської селищної ради про відмову ОСОБА_1 в наданні у користування земельної ділянки. Зобов'язано Новоайдарську селищну раду надати ОСОБА_1 відповідно до вимог Земельного кодексу України та затвердженого проекту землеустрою в користування земельної ділянки загальною площею 16,9583 га, в тому числі: ділянка № НОМЕР_1 площею 6,9816 га кадастровий номер 4423155100:42:012:0132, ділянка № НОМЕР_2 площею 6,2122 га кадастровий номер 423155100:42:012:0134, ділянка № НОМЕР_3 площею 3,7645 га кадастровий номер 4423155100:42:012:0133, розташованої в межах населеного пункту Новоайдар, на території, яка за даними Державного земельного кадастру враховується в Новоайдарській селищній раді Новоайдарського району, для ведення фермерського господарства.

Задовольняючи позов, суд дійшов висновку про те, що оскільки рішенням одинадцятої сесії сьомого скликання Новоайдарської селищної ради від 23 червня 2016 року № 11/14-7 “Про розгляд заяви гр. ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу її в оренду» затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду громадянину ОСОБА_1 для ведення фермерського господарства, розташованої в межах населеного пункту смт. Новоайдар, на території, яка за даними Державного земельного кадастру враховується в Новоайдарській селищній раді Новоайдарського району Луганської області, будь-які відмови в наданні цієї ділянки позивачу прямо суперечать вимогам частини 11 статті 123 ЗК України (в чинній станом на час прийняття оскарженого рішення редакції), отже є протиправними.

Отже, рішенням суду у справі № 360/3860/20 було зобов'язано відповідача надати позивачу в користування земельні ділянки для ведення фермерського господарства у відповідності до проекту землеустрою, затвердженого рішенням одинадцятої сесії сьомого скликання Новоайдарської селищної ради від 23 червня 2016 року № 11/14-7.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 05 грудня 2024 року у справі № 360/3860/20 здійснено заміну боржника у виконавчому провадженні ВП №75226655 з примусового виконання виконавчого листа №360/3860/20, виданого 27.08.2021 Луганським окружним адміністративним судом, про зобов'язання Новоайдарської селищної ради надати ОСОБА_1 відповідно до вимог Земельного кодексу України та затвердженого проекту землеустрою в користування земельну ділянку загальною площею 16,9583 га, в тому числі: ділянка № НОМЕР_1 площею 6,9816 га кадастровий номер 4423155100:42:012:0132, ділянка № НОМЕР_2 площею 6,2122 га кадастровий номер 4423155100:42:012:0134, ділянка № 3 площею 3,7645 га кадастровий номер 4423155100:42:012:0133, розташованої в межах населеного пункту Новоайдар, на території, яка за даними Державного земельного кадастру враховується в Новоайдарській селищній раді Новоайдарського району, для ведення фермерського господарства, з Новоайдарської селищної ради (ідентифікаційний код 04335571) на правонаступника - Новоайдарську селищну військову адміністрацію Щастинського району Луганської області.

На виконання судового рішення у справі № 360/3860/20 начальником Новоайдарської селищної військової адміністрації Щастинського району Луганської області 12 грудня 2024 року було видано розпорядження № 121, яким надано ОСОБА_1 відповідно до вимог Земельного Кодексу України та затвердженого проекту землеустрою в користування земельної ділянки загальною площею 16,9583 га, в тому числі: ділянка № НОМЕР_1 площею 6,9816 га кадастровий номер 4423155100:42:012:0132, ділянка № 2 площею 6,2122 га кадастровий номер 423155100:42:012:0134, ділянка № 3 площею 3,7645 га кадастровий номер 4423155100:42:012:0133, розташованої в межах населеного пункту Новоайдар, на території, яка за даними Державного земельного кадастру враховується в Новоайдарській селищній раді, для ведення фермерського господарства.

Відтак, колегія суддів погоджується з доводами апеляційної скарги відповідача про те, що спірне розпорядження було прийнято ним саме у відповідності до судового рішення у справі № 360/3860/20, а тому відсутні правові підстави для скасування розпорядження начальника Новоайдарської селищної військової адміністрації Щастинського району Луганської області від 12 грудня 2024 року № 121.

Посилання позивача на постанови Верховного Суду від 15 лютого 2023 року у справі №420/23446/21, від 23 квітня 2025 року у справі № 640/39548/21, від 23.06.2023 у справі №160/6214/21, від 27 січня 2023 року у справі №120/19319/21-а, колегією суддів не прийнято до уваги, оскільки справи не є тотожними.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану» доповнено розділ Х Перехідних положень Земельного Кодексу України пунктом 27, у підпункті 5 якого зазначено, що безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється. Положення цього підпункту не поширюються на безоплатну передачу земельних ділянок у приватну власність власникам розташованих на таких земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), а також на безоплатну передачу у приватну власність громадянам України земельних ділянок, переданих у користування до набрання чинності цим Кодексом.

В межах спірних правовідносин, відповідачем не приймалось рішення щодо безоплатної передача земель державної, комунальної власності у приватну власність позивача.

Колегія суддів також зазначає, що у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 27 липня 2023 року по справі № 392/856/22 викладений правовий висновок, за яким тлумачення підпункту 5 пункту 27 розділу Х Перехідних положень Земельного Кодексу України, з урахуванням принципу розумності, свідчить, що така заборона не поширюється на випадки виконання рішення суду, яке набрало законної сили.

З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку про те, що судом першої інстанції помилково визнано протиправним та скасовано розпорядження начальника Новоайдарської селищної військової адміністрації Щастинського району Луганської області № 121 від 12.12.2024 про передачу ОСОБА_1 відповідно до вимог Земельного кодексу України та затвердженого проекту землеустрою в користування земельної ділянки загальною площею 16,9583 га, в тому числі: ділянка № 1 площею 6,9816 га кадастровий номер 4423155100:42:012:0132, ділянка № 2 площею 6,2122 га кадастровий номер 423155100:42:012:0134, ділянка № 3 площею 3,7645 га кадастровий номер 4423155100:42:012:0133, розташованої в межах населеного пункту Новоайдар, на території, яка за даними Державного земельного кадастру враховується в Новоайдарській селищній раді, для ведення фермерського господарства.

Згідно з положеннями частин 1 та 2 статті 23 ЦК України, особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав.

Моральна шкода полягає: 1) у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я; 2) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім'ї чи близьких родичів; 3) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку із знищенням чи пошкодженням її майна; 4) у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи. Моральна шкода відшкодовується грішми, іншим майном або в інший спосіб.

Приписами частин 1, 2 статті 1167 ЦК України визначено, що моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті. Моральна шкода відшкодовується незалежно від вини органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, фізичної або юридичної особи, яка її завдала: 1) якщо шкоди завдано каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю фізичної особи внаслідок дії джерела підвищеної небезпеки; 2) якщо шкоди завданої фізичній особі внаслідок її незаконного засудження, незаконного притягнення до кримінальної відповідальності, незаконного застосування запобіжного заходу, незаконного затримання, незаконного накладення адміністративного стягнення у вигляді арешту або виправних робіт; 3) в інших випадках, встановлених законом.

Згідно з п. п. 3, 5 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди" від 31.03.1995 № 4 під моральною шкодою слід розуміти втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб. Відповідно до загальних підстав цивільно-правової відповідальності обов'язковому з'ясуванню при вирішенні спору про відшкодування моральної (немайнової) шкоди підлягають: наявність такої шкоди, протиправність діяння її заподіювача, наявність причинного зв'язку між шкодою і протиправним діянням заподіювача та вини останнього в її заподіянні. Суд, зокрема, повинен з'ясувати, чим підтверджується факт заподіяння позивачеві моральних чи фізичних страждань або втрат немайнового характеру, за яких обставин чи якими діями (бездіяльністю) вони заподіяні, в якій грошовій сумі чи в якій матеріальній формі позивач оцінює заподіяну йому шкоду та з чого він при цьому виходить, а також інші обставини, що мають значення для вирішення спору.

В межах спірних правовідносин, судом не встановлено підстав для стягнення з відповідача моральної шкоди, а тому доводи апеляційної скарги позивача колегією суддів не прийнято до уваги.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції при постановленні оскаржуваного рішення допустив порушення норм матеріального права, у зв'язку з чим апеляційна скарга відповідача підлягає задоволенню, а рішення місцевого суду - скасуванню.

Відповідно до положень ч.1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового судового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального та процесуального права.

У зв'язку із відмовою у задоволенні позову судові витрати позивачеві не відшкодовуються.

Витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані зі сплатою судового збору, за діючим процесуальним законодавством відшкодуванню не підлягають.

Керуючись статтями 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 28 серпня 2025 року у справі №360/1216/25 - залишити без задоволення.

Апеляційну скаргу Новоайдарської селищної військової адміністрації Щастинського району Луганської області на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 28 серпня 2025 року у справі №360/1216/25 - задовольнити.

Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 28 серпня 2025 року у справі №360/1216/25 - скасувати.

Прийняти нову постанову.

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Новоайдарської селищної військової адміністрації Щастинського району Луганської області про визнання протиправним та скасування розпорядження, стягнення моральної шкоди - відмовити в повному обсязі.

Повне судове рішення - 04 грудня 2025 року.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня проголошення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Т.Г. Гаврищук

Судді А.А. Блохін

І.В. Сіваченко