04 грудня 2025 року справа №200/3037/25
м. Дніпро
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Казначеєва Е.Г., суддів Сіваченка І.В., Гайдара А.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05 серпня 2025 р. у справі № 200/3037/25 (головуючий І інстанції Голошивець І.О.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач, ГУДПС), в якому просив:
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області при розгляді заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком від 20.02.2025 року щодо ненарахування пенсії відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", та зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію відповідно до ст.8 Закону «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", починаючи з 20.02.2025 року.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо неправильного розрахунку коефіцієнту заробітної плати без урахування заробітної плати за період з 01.01.2024 по 31.01.2025 роки при розгляді заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком від 20.02.2025 року та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 розрахунок коефіцієнту заробітної плати для обчислення пенсії із врахуванням заробітної плати за період з 01.01.2024 року по 31.01.2025 рік.
Стягнути з відповідача судовий збір.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 05 серпня 2025 року задоволено частково позов, а саме суд:
Визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ: 13486010) щодо визначення розміру пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) без врахування положень абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці».
Зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ: 13486010) здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) з 21.02.2025 року відповідно до вимог абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та положень ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці», з урахуванням раніше вже виплачених сум та висновків суду по цій справі.
Стягнув за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (адреса: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд.3, ЄДРПОУ: 13486010) на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 484 (чотириста вісімдесят чотири) гривні 48 коп.
В решті позовних вимог відмовив.
Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволені позову повністю.
В обґрунтування скарги зазначено, що вищезазначене рішення Донецького окружного адміністративного суду від 31.03.2023 у справі № 200/575/23 не містить вимог щодо врахування зазначених періодів для розрахунку пенсії відповідно до статті 8 Закону України від 02.09.2008 №345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абзацу 3 пункту 1 статті 28 Закону №1058. Страховий стаж роботи позивача склав 57 років 11 місяців 22 дні; пільговий стаж роботи за Списком № 1 склав 32 роки 02 місяці 04 дні. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області прийнято рішення № 051330003250 від 28.02.2025 про призначення позивачу пенсії за віком на пільгових умовах з 21.02.2025.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 31.03.2023 у справі № 200/575/23 на органи Пенсійного фонду України не покладено обов'язок щодо застосування норм статті 8 Закону № 345. З огляду на вищевикладене, норми статті 8 Закону №345 при призначенні пенсії позивачу не застосовано.
Від позивача надійшов відзив на апеляційну скаргу в якому просить залишити її без задоволення, а рішення суду без змін.
Відповідно до частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Суд, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, здійснюючи апеляційний перегляд у межах доводів та вимог апеляційної скарги, відповідно до частини 1 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України, встановив наступне.
ОСОБА_1 звернувся через Веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України до управління ПФУ 30.11.2022 із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах. До заяви надано довідки про підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 05.09.2022 №16/786/1, видану ДП “Шахта “нова», від 05.09.2022 №16/786-2, видану ДП “Штахта “нова», від 05.09.2022 №16/786-3, видану ДП “Шахта “Нова», від 04.08.2022 №6/452, видану ДП “Торецьквугілля», від 23.09.2022 №6/685, видану ДП “Торецьквугілля», від 30.11.2022 №01/166.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області, за принципом екстериторіальності, прийнято рішення від 051330003250 від 04.01.2023 про відмову ОСОБА_1 в призначенні дострокової пенсії за віком на пільгових умовах згідно частини 3 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи, підтвердженого в установленому законодавством порядку.
До стажу не зараховано період навчання з 01.09.1992 по 26.06.1997, оскільки період навчання перетинається з періодами роботи. Для врахування до страхового стажу навчання потрібна уточнююча довідка.
Пільговий стаж роботи становить: по Списку №1 - 07 років 05 місяців 20 днів; роботи підземні, професії за постановою №202 (25) - 06 років 09 місяців 28 днів, що не дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах незалежно від віку згідно частини 3 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Дипломом серії НОМЕР_2 від 26.06.1997 ОСОБА_1 закінчив Донецький державний технічний університет і здобув кваліфікацію за спеціальністю гірничий інженер.
Відповідно до трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_3 : у період з 06.07.1994 по 06.08.1994 позивач працював на шахті “Торецька» ВО “Дзержинсьвугілля» на посаді підземного гірника 2 розряду (запис 1-2); з 22.07.1996 по 31.08.1996 позивач працював на посаді гірничого майстра на час проходження виробничої практики (запис 3-4); з 01.09.1992 по 31.07.1997 позивач навчався у Донецькому державному технічному університеті на денній формі навчання (запис 5-7); з 02.09.1997 по 29.08.1999 позивач працював на шахті “Торецька» ВО “Дзержинсьвугілля» на посаді гірничого підземного майстра з повним робочим днем у шахті (запис 8-9); 06.09.1999 ОСОБА_1 працював на шахті “Нова» ВО “Дзержинськвугілля» на посаді гірника підземного (запис 10); 09.10.1999 позивача переведено на посаду підземного гірничого майстра (запис 11); 27.09.2001 позивача переведено на посаду заступника начальника дільниці (запис 12); з 29.04.2002 по 15.12.2003 позивач працював на посаді начальника дільниці ВР (запис 13-15); з 18.12.2003 по 31.10.2014 ОСОБА_1 працював у Першому воєнізованому гірничорятувальному загоні на посаді командира взводу (запис 16-18); з 01.11.2014 по 26.01.2015 позивач працював у Десятому воєнізованому гірничорятувальному загоні на посаді помічника командира загону ППС (запис 19-20); з 18.03.2015 по 01.07.2022 позивач працював у Десятому воєнізованому гірничорятувальному загоні на посаді помічника командира загону виробничо-профілактичній службі (запис 21-22).
Відповідно до довідки ДП “Шахта “Нова» від 05.09.2022 №16/784 підтверджено перейменування та ліквідації ДП “Шахта “Нова».
Довідками ДП “Шахта “Нова» від 05.09.2022 №16/784-1, №16/784-2, №16/784-3 підтверджено, що ОСОБА_1 у період з 06.07.1994 по 08.07.1994 та з 09.07.1994 по 06.08.1994 працював на посаді підземного гірника, з 22.07.1996 по 31.08.1996 позивач працював на посаді гірничого майстра підземного; з 06.09.1999 по 08.09.1999 на посаді учня; з 09.09.1999 по 08.10.1999 на посаді гірника підземного; з 09.09.1999 по 26.09.2001 на посаді майстра; з 27.09.2001 по 28.07.2002 на посаді заступника начальника підземної дільниці; 29.04.2002 по 15.12.2003 на посаді начальника підземної дільниці.
Згідно з довідкою Десятого воєнізованого гірничорятувального загону від 30.11.2022 №01/166 підтверджено, що у період з 01.11.2014 по 26.01.2015 та з 18.03.2015 по 30.06.2022 позивач працював на посаді помічника командира загону, зазначена посада передбачена постановою КМУ від 24.06.2016 №461 (Список 1, підрозділ 1).
Відповідно до витягу з КП РС-право вбачається, що до пільгового стажу позивача зараховано наступні періоди: за постановою №202 - з 06.07.1994 по 08.07.1994, з 09.07.1994 по 06.08.1994, з 22.07.1996 по 31.08.1996, з 02.09.1997 по 01.10.1998, з 06.10.1998 по 30.03.1999, з 31.03.1999 по 15.04.1999, з 16.04.1999 по 29.08.1999; з 09.09.1999 по 15.12.2003; з 01.07.2022 по 07.08.2022, з 22.08.2022 по 30.09.2022, з 01.10.2022 по 30.11.2022; за Списком №1 - з 01.11.2014 по 26.01.2015; з 18.03.2015 по 01.11.2017, з 16.11.2017 по 29.09.2019, з 05.10.2019 по 30.06.2022.
Згідно з довідкою 2/72 Першого воєнізованого гірничорятувального загону загін “Ордену Жовтневої революції 1-й воєнізований гірничорятувальний загін» перейменовано на “Перший воєнізований гірничорятувальний загін» Міністерства вугільної промисловості України.
Довідкою ВП “Шахта “Торецька» ДП “Торецьквугілля» від 23.09.2022 №6/685 підтверджено, що ОСОБА_1 у період з 02.09.1997 по 29.08.1999 працював на посаді підземного гірничого майстра, зазначена посада передбачена постановою КМУ № 162 від 11.03.1994 (Список 1, розділ 1, підрозділ 10101006). В зазначений період позивачу надавалася безоплатна відпустка з 02.10.1998 по 05.10.1998.
Відповідно до наказу Десятого воєнізованого гірничорятувального загону від 12.04.2019 №107 затверджено результати атестації робочих місць за умовами праці.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/575/23 від 31.03.2023, задоволено частково адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про скасування рішення та зобов'язання вчити дії, а саме судом:
Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 04.01.2023 №051330003250 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 згідно ч.3 ст.114 ЗУ “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» період навчання у Донецькому політехнічному інституті на денний формі навчання з 01.09.1992 по 31.07.1997 та періоди роботи з 02.10.1998 по 05.10.1998, з 06.09.1999 по 08.09.1999, з 18.12.2003 по 31.12.2003, з 01.01.2004 по 31.10.2014, з 02.11.2017 по 15.11.2017, з 30.09.2019 по 04.10.2019, з 08.08.2022 по 21.08.2022.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовив.
У відповідності до довідки про набрання законної сили рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/575/23 від 31 березня 2023 рок, рішення суду набрало законної сили 02.05.2023 року.
Позивач 20.02.2025 звернувся до Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058). Відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 № 25-1 “Про затвердження змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.03.2021 № 339/35961 звернення Позивача було опрацьовано за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області з огляду на наступне.
З наявної копії перерахунку пенсії від 22.05.2025, загальний страховий стаж позивача склав - 59 років 01 місяць 23 дні; робота за Списком №1 - 30 років 01 місяць 03 дні; додаткові роки за Списком №1 - 27 років, розмір пенсії за віком визначений наступним чином: (ст.27) (34185,47 * 0,59083) - 20197,80 грн.; доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 24 роки) - 566,64 грн.; загальний розмір пенсії - 20764,44 грн.
Позивач не погоджуючись із відсутністю під час розрахунку розміру його пенсії застосування положень абз. 3 ч. 1 ст. 28 ЗУ “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст.8 ЗУ “Про підвищення престижності шахтарської праці» звернувся із відповідною заявою до відповідача засобами вебпорталу ПФУ від 21.03.2025.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області було надано відповідь від 24.04.2025 наступного змісту: - “[…]. Щодо порушених питань у Вашому зверненні від 21.03.2025 повідомляємо наступне. Заява про призначення пенсії від 20.02.2025 № 1089 розглянута за принципом екстериторіальності спеціалістами Головних управлінь Пенсійного фонду України в Донецькій та у Львівській областях. Класифікація стажу: “Навчання за фахом» - час навчання у професійно-технічному навчальному закладі, шо зараховується в стаж роботи за спеціальністю, шо дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців; “Ст. 14, пост. 202, підземні, сп. 1, р-1, п-р. 1, п. а-в» відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 № 202 “Про затвердження Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років» (далі - Постанова № 202); “Ст. 14, пост. 202, підземні, інші» - роботи підземні відповідно до Постанови № 202, які зараховано на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 31.03.2023 по справі 200/575/23; “Список № 1» - роботи за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України. До стажу роботи, який враховується відповідно до статті 8 Закону України від 02.08.2008 № 345-VІ “Про підвищення престижності шахтарської праці» (далі - Закон № 345), враховано стаж з класифікацією “Навчання за фахом» та “Ст. 14, пост. 202, підземні, сп. 1, р-1, п-р. 1, п. а-в». До стажу роботи, що дає право на розрахунок пенсії відповідно до статті 8 Закону № 345 не враховано: періоди роботи з класифікацією “Ст. 14, пост. 202, підземні, інші», які зараховано на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 31.03.2023 по справі 200/575/23, оскільки судовим рішенням не покладено зобов'язання щодо застосування норм статті 8 Закону № 345; періоди роботи за Списком № 1, оскільки відповідно до записів 19-23 трудової книжки НОМЕР_3 від 06.07.1994 та згідно уточнюючої довідки за цей період від 13.02.2025 № 01/21, яка видана ДВГС Десятим воєнізованим гірничорятувальним загоном, Ви працювали на посаді помічника командира загону, яка не передбачена Постановою № 202.».
З пояснень відповідача вбачається, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 31.03.2023 у справі № 200/575/23 до стажу роботи позивача за Списком № 1 зараховано: - навчання за фахом - 04 роки 11 місяців 00 днів за період з 01.09.1992 по 31.07.1997; - робота на підземних професіях на посадах по постанові №202 - 10 років 11 місяців 24 дні, а саме: з 02.10.1998 по 05.10.1998, з 06.09.1999 по 08.09.1999, з 18.12.2003 по 31.12.2003, з 01.01.2004 по 31.10.2014, з 02.11.2017 по 15.11.2017, з 30.09.2019 по 04.10.2019, з 08.08.2022 по 21.08.2022. Вищезазначене рішення Донецького окружного адміністративного суду не містить вимог щодо врахування зазначених періодів для розрахунку пенсії відповідно до статті 8 Закону України від 02.09.2008 №345-VІ “Про підвищення престижності шахтарської праці» (далі - Закон №345) та абзацу 3 пункту 1 статті 28 Закону №1058. Страховий стаж роботи Позивача склав 57 років 11 місяців 22 дні; пільговий стаж роботи за Списком № 1 склав 32 роки 02 місяці 04 дні. […]. Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 31.03.2023 у справі № 200/575/23 на органи Пенсійного фонду України не покладено обов'язок щодо застосування норм статті 8 Закону № 345. З огляду на вищевикладене, норми статті 8 Закону №345 при призначенні пенсії Позивачу не застосовано. […]. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області переглянуто розмір пенсії відповідно до статті 40 Закону №1058 та проведено відповідний перерахунок з дати призначення пенсії 21.02.2025, а саме - враховано до розрахунку заробітної плати період з 01.01.2024 по 31.01.2025 з обчисленням відповідного коефіцієнту (розрахунок по заробітній платі додається).
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та фактам, колегія суддів зазначає наступне.
Згідно із статтею 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до статті 1 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці», дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
За положенням частини 1 та 2 статті 10 зазначеного Закону, цей Закон набирає чинності з дня його опублікування. Дія частини першої статті 7 і статті 8 цього Закону поширюється також на пенсіонерів, пенсія яким була призначена до набрання чинності цим Законом.
Статтею 8 цього Закону визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Відповідно до абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону 1058-IV мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи в розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Аналіз зазначених норм дає можливість дійти висновку, що дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» поширюється на працівників, які зайняті на підземних роботах повний робочий день за Списком № 1, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Верховний Суд у справах №345/4616/16 (постанова від 20.11.2018), №345/4570/16-а (постанова від 06.02.2019), №345/4462/16-а (постанова від 05.12.2019), №345/3954/16-а (постанова від 11.07.2019) та інших дійшов висновку про те, що статтю 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» слід розглядати у нерозривному зв'язку зі Списком №1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота у яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах.
Отже, Закон України «Про підвищення престижності шахтарської праці» поширюється на працівників, які зайняті на підземних роботах повний робочий день за Списком N 1, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Згідно ст. 24 Закону № 1058 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок та з 01.01.2011 єдиний соціальний внесок.
Страховий стаж обчислюється відповідно до вимог Закону №1058 за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності (01.01.2004) цим Законом.
Статтею 114 Закону №1058 врегульовано питання пенсій за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.
Згідно з частиною 1 статті 114 Закону № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Отже, Законом України "Про підвищення престижності шахтарської праці", визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах за Списком №1, чоловіки - не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок встановлюється у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Так, згідно матеріалів справи пільговий стаж позивача на підземних роботах визначений Законом України "Про підвищення престижності шахтарської праці" становить більше 15 років.
Таким чином, як вірно зазначено судом першої інстанції, позивач мав достатній пільговий стаж за Списком № 1, що дає право для розрахунку розміру пенсії відповідно до приписів статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці», абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Таким чином, суд з урахування встановлених обставин у справі, дійшов до висновку, що відповідач допустив протиправну бездіяльність при визначені розміру пенсії позивачеві без застосування положень абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» з часу її призначення.
Враховуючи, що рішення суду першої інстанції не оскаржувалось в іншій частині, то в цій частині таке судове рішення не переглядається судом апеляційної інстанції.
За положенням ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
На підставі викладеного, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду не вбачається.
Керуючись ст. 308, 311, 313, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області - залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05 серпня 2025 р. у справі № 200/3037/25 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повне судове рішення складено та підписано колегією суддів 04 грудня 2025 року.
Суддя-доповідач Е.Г. Казначеєв
Судді А.В. Гайдар
І.В. Сіваченко